Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:55 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Критикарството към висшия клирнови [re: Eжko_]  
Автор Ask2OO4 (питанка)
Публикувано16.02.05 15:47



Приятелю,
Естествено е всеки православен да счита себе си за най-грешен сред човеците. Никакво сравнение не може да става с други хора по тази линия, да не говорим с патрарх Максим.

За личните грехове, слабости, недостатъци, страхове, малодушие на даден човек не бива да се говори. Колко пъти съм слушал за клира: еди кой си е ленив, користолюбец, пияница, нерадив към служение, сластолюбив, гневлив и т.н. Честно казано гледам да се отстранявам от такива разговори - това е осъждане. Това е да гледаш в окото на ближния сламката, а да не забелязваш гредата на осъждането в своето.

Но човешката съвест не може да бъде насилена да се съгласява с греха по принцип. Да се съгласява , че когато очевидно по-зле е трудно да си представим, всичко е наред. Има разбира се проблемчета, но те са някак в реда на нещата, извън клира. Та и светците са грешали! Ние светци ли сме? Скромно и твърдо не! Следователно можем (а и трябва да можем) да грешим! Хем грешим, хем сме прави, понеже грехът и лъжата в известни дози са позволени, когато са извършени по правилния начин (естествено не ти и аз определяме начина и дозите). Ето това е абсолютно порочното впечатление, с което остават хората от днешната църковна действителност. И срещу това трябва да се говори. Срещу това принципно заблуждение, не срещу човека-клирик.

Но когато застане човек-клирик и започне в думите си да отрича всичко това, кой му е виновен, че сам се излага на осъждане? Сам, Ежко, сам с реакцията си се признава за виновен. Ти досега да си чул клирик да се е признал за виновен в нещо и да си видял да се покае публично? Православният народ пък винаги е бил коректив на клира, но по правилния начин разбира се. Това, че днес клирът не търпи коректив говори много лошо за него.



Тема Re: Критикарството към висшия клирнови [re: Eлпидифop]  
Автор Kpacимиp (никой)
Публикувано16.02.05 15:47



Като един истински пастир патриарх
Евтимий води защитата на Търново
от туските пълчища.
Пише го в учебниците по история.
Прочетете.



Тема Re: Критикарството към висшия клирнови [re: Eжko_]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано16.02.05 16:03










Господ е мое упование

Редактирано от Eжko_ на 16.02.05 16:39.



Тема Re: Критикарството към висшия клир [re: ng]  
Автор PPP (една)
Публикувано16.02.05 16:52



Извинете, от няколко дни следя изказванията Ви в повечето теми и откровено казано не разбирам стила Ви! На кого сте ядосана и за какво?
Ежко много правилно задава въпроса си? "Ако човек е извън БПЦ с какво право нарича епископите "наши"? Тук не става въпрос за националност, а за принадлежност към дадена църква. Щом някой доброволно се е отказал от БПЦ, очевидно той си е избрал друга църква, с други епископи, които вече стават "негови".



Тема Re: Критикарството към висшия клирнови [re: PPP]  
Автор ng (teacher)
Публикувано16.02.05 16:59



Драга РРР,
Била съм всякога пределно ясна. Това е нещо, което не можете да ми отречете.
Продължавайте да следите изказванията ми! Не преставайте да ги следите и си обяснете защо съм ядосана. Пуснала съм и нова тема, поразгледайте я. Що не вземете отношение по нея, ами че тя е за жени!
Вижте и Платоновите ми диалози с Баракудата.
Освен че съм ясна, аз съм и много последователна. Кръстена съм в БПЦ от бебе и там и възнамерявам да си остана.

...Pinson, pinson, pinson, pinson,
Comme c'est curiеux, les noms...


Тема Re: Критикарството към висшия клирнови [re: Eжko_]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано16.02.05 17:01



Човек за себе си трябва да определи дали тези, които следва не са слепци. Защото Словото много ясно ни предупреждава:
"Слепец слепеца ако води и двамата ще паднат в яма."



Тема Да, но пак Словото казва истинно: [re: kaмъчe]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано16.02.05 17:10



"да бяхте били слепи, не щяхте да имате грях; но сега казвате, че виждате, затова грехът ви остава." (Йоан, 9:39-41)


Да, скъпо камъче, ще е добре, когато си позволямваме да казваме "виждам. . .", да сме напълно трезви - с онова духовно зрение, което прави съвестта ни кристално чиста. А не само да си мислим, че виждаме.

Разликата е огромна, понеже за да видим греховете на другите, трябва най-първо да се научим да виждаме собствените си грехове - и не повърхностно, а в дълбочина - такава, каквато само Бог може да ни покаже.

Това не всекуму се (от)дава - напротив, да виждаш греховете си (които са по-вече от броя на морските песъчинки) е рядък и безценен дар Божий, и това не го казвам аз, а светите отци на Църквата, които са имали зрение духовно, а не (зрение) плътско. И са в и ж д а л и и изобличавали, а не са плътскомъдрували, мислейки си, че всички се лъжат, а те не. Или да отсичат с "просто като фасул".

Понеже винаги са се уповавали не на себе си, а на Бога и са считали сами себе си по-долу от всички останали.


Поздрави


Господ е мое упование


Редактирано от Eжko_ на 16.02.05 17:32.



Тема Re: Критикарството към висшия клир [re: Kpacимиp]  
Автор Eлпидифop (sic transit)
Публикувано16.02.05 17:20



Учебници по история съм чел, при това, подозирам четейки Ви, доста повече от Вас, а и не само учебници, а и доста по-сериозни научни трудове. Но това е друга тема - всеки чете това, което го интересува и в количество и със задълбоченост, които удовлетворяват потребностите му. Не отпада препоръката ми да да прочетете ЖИТИЕТО на Св. Патриарх Евтимий, от където са взети много от данните за живота му, които намираме в учебниците, но както и да е - акцентът в житието, както във всяко житие на Светец са поставени другаде. Като го прочетете ще видите. Това, че има безспорна историческа заслуга Св. Патр. Евтимий към бълг. народ НИКОЙ НЕ ОСПОРВА, най-малко аз - даже напратив, но трябва да знаете, че това не е достатъчно даден човек да просияе в Святост. Тук не мога да пропусна примера с Васил Левски - ми той има равни, че вероятно и по-големи исторически заслуги от Св. Патр. Евтимий към народа, това не значи, че той може да бъде канонизиран!!! (Не коментирам тука популистката акция на разкола, която преследваше различни от духовните цели, бе извършена в разрез и противоречие на канона, и която повече навреди, отколкото сакрализира образа на Левски!)

Но както и да е. Не ми се коментира повече.

Останете си със здраве.

Редактирано от Eлпидифop на 16.02.05 17:23.



Тема Re: Критикарството към висшия клир [re: ng]  
Автор PPP (една)
Публикувано16.02.05 17:24



Да, следя постингите Ви, но не съм съгласна с тях. Съжалявам. Гледна точка.
Поздравявам Ви за това, че сте кръстена от бебе и че сте в БПЦ, но ако човек държи на това, че е християнин, се стреми да пази душевния мир на другите и най-вече своя. Форумът е място, където всеки може да изкаже мнение, без да го натрапва. Всеки има съвест да се съгласява или не.
Нека водим културен и интелигентен диалог!

Нищо лично.



Тема Re: Критикарството към висшия клирнови [re: PPP]  
Автор ng (teacher)
Публикувано16.02.05 17:27



И къде съм натрапила мнение, моля? Коя, по-конкретно, моя теза считате за натрапване на мнение?

...Pinson, pinson, pinson, pinson,
Comme c'est curiеux, les noms...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.