Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:04 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Това прочете ли го, Тимотейнови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано12.05.09 17:46



такива неща са се случвали в историята - при това правени от светци.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Това прочете ли го, Тимотейнови [re: Tимoтeй]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано12.05.09 18:38



"""Това е хитрост - сякаш Църквата може да се сравнява с едно семейство!!"""

Разбира се, че не само може, но и трябва: всички в Църквата смеедно духовно семейство. Неслучайно, сме призвани да бъдем синове на Бога. Неслучайно се обръщаме един към друг с: отче, майко, братко, сестро... Неслучайно се събираме в Божия дом - храма

Негово Блаженство Даниил, патриарх на Румъния:

- Църковното единство, произтичащо от общението със Светата Троица и изразяващо се преди всичко като духовно отчество, духовно синовство и духовно братство в живота на Църквата – нашата духовна майка, превръща църковната община по-скоро в църковно семейство, отколкото в юридическа институция. Днес е необходимо отново да бъде осмислена дълбоката връзка между Църквата като духовно семейство и семейството като домашна църква. Настоящият духовен кризис на семейството и появата на нови движения (църковни и парацърковни бел. прев.) ни призовават към още по–дълбоко възвръщане към местната църковна община като в духовно семейство, основано на общение във вярата и живот с Отец и Син и Светия Дух.



Няма никакво съмнение, че в еклезиологически аспект Църквата е Богочовешки организъм - едно голямо духовно семейство, чийто Глава е Христос, а християните - членове - "от Когото цялото тяло, поддържано и свързвано чрез стави и свръзки, расте с растене по Бога." (Из Посланието на св. Апсотол Павел до Колосяни, 2:19).




Тема Re: Това прочете ли го, Тимотейнови [re: Tимoтeй]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано12.05.09 18:43



"""Аз говоря за това дали имаме право да анатемосаме своя роден баща."""

Отлъчването от Христос - де факто - е по волята на отлъчения - Господ, в Края на времената , само ще оформи "де юре" безумният му избор.

Неслучайно Господ казва, че врагове могат да бъдат дори и най-близките ни по плът: "И врагове на човека са неговите домашни." (От Матея свето Евангелие)


Редактирано от Eжko_ на 12.05.09 18:48.



Тема Re: Работата е там, че изпадаш в клерикализъмнови [re: Eжko_]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано12.05.09 19:36



Висшият клир знае или поне би трябвало да знае какво е духовното състоянието на кръстените православни. Защо не прави почти нищо да го промени - че кой друг да го направи?

Защо примерно свещениците не отидат в къщите на кръстените деца и да ги извикат на причастие, че те до 7 годишна възраст могат да го вземат без пост и изповед?

И прочие усилия? Защо? Че без просвещение хората загиват и свещениците и епископите /неположили тези усилия/ заедно с тях.



Тема Re: Това прочете ли го, Тимотейнови [re: Eжko_]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано12.05.09 19:40



За лични врагове имаме право да се молим и да ги обичаме, а не да ги анатемосваме.

Дайте пример от Преданието.



Тема Re: Това прочете ли го, Тимотейнови [re: Eжko_]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано12.05.09 19:45



Църквата като духовно семейство е едно, а аз говорех за разликата между Църквата и едно обикновено днешно семейство, където само един член е повярвал в Христос и другите членове на семейството му стават често негови врагове.

Това е съвсем друго и повтарям - нямаме право да анатемосваме нашият враг родител. Дайте примери.



Тема Re: Това прочете ли го, Тимотейнови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано12.05.09 22:14



Примери? Моля - свети Дубриций, епископ на Мерсия в Англия, отлъчва баща си крал Етелбрит, който иззема земите на манастира в Сейнт Питърсбъро през 682 г. (по "Църковна история на английския народ" от преподобния Беда, писана ок. 735 г.)

Един от епископите, отлъчили френския крал Робер (мисля, че през Х в.) е негов незаконен син. Забавното е, че кралят е бил наричан Робер Благочестивия... (По хрониката на Жан Фроасар).

И двата примера са отпреди Великата схизма.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Това прочете ли го, Тимотейнови [re: Tимoтeй]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано13.05.09 21:08



Струва ми се, че напоследък нещо накриво си спал... Не ми се разправя.

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Работата е там, че изпадаш в клерикализъмнови [re: Tимoтeй]  
Автор ask2OO4 (питанка)
Публикувано13.05.09 21:15



"Защо примерно свещениците не отидат в къщите на кръстените деца и да ги извикат на причастие, че те до 7 годишна възраст могат да го вземат без пост и изповед? "
Могат да взимат ппричастие без изповед и дори без пост, но не могат без подготовка! А кой да се подготви както се полага ВМЕСТО тях, невярващите им родители ли?!

"Истина, мъчно е на онемелия от чудо да говори на оглушели от крясъци."


Тема Re: Работата е там, че изпадаш в клерикализъмнови [re: ask2OO4]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано13.05.09 22:28



Уместен въпрос. Кой да ги подготви?
Някой трябва да ги подтотви още при кръщението - или свещеника или кръстника. Никой не си е свършил работата още когато е трябвало.

Някой е гледал само как да прибере парите за кръщавката...

И вината за съжаление отива при епископа, назначил свещевика...

А вината за епископа отива ца още по-голямо съжаление при ... познайте сами...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.