Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:55 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Това прочете ли го, Тимотейнови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано13.05.09 22:33



Ти без да искаш ми подкрепяш - тава са примери за обществен грях на баща.

Аз говорех за ЛИЧЕН грях на баща. Как ще го анатемосаш?

Това е против закона.



Тема Re: Това прочете ли го, Тимотейнови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано13.05.09 22:41



Е, за личен грях са също. В единия случай анатемата е издадена за прелюбодейство. Всъщност обаче при държавниците личният грях хвърля петно и върху обществената им работа. Лошото е, че като се търсят примери от миналото, са запазени свидетелства само за държавници, а не за обикновени хора. Все пак прелюбодейството си остава преди всичко личен грях.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Това прочете ли го, Тимотейнови [re: glishev]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано14.05.09 01:18



Разбира се - дори убийството е личен грях, ако убиеца не е обществено фигура или свещонослужител.



Тема Re: Това прочете ли го, Тимотейнови [re: Tимoтeй]  
Автор glishevМодератор (Недообразован)
Публикувано14.05.09 10:38



Добре де, християни сме. Грехът си е грях винаги и може да бъде изобличен и санкциониран от църковните власти дори епископът да е син на грешника.

Ще ми дойде акълът, ама дали ще съм жив тогава...


Тема Re: Това прочете ли го, Тимотейнови [re: Tимoтeй]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано14.05.09 16:01



"""Разбира се - дори убийството е личен грях, ако убиеца не е обществено фигура или свещонослужител.
"""


Грехът против родители, деца, роднини, близки и не толкова близки, против враговете, против Църквата, и въобще всеки грях, в това число и най-страшният, какъвто е хулата против Святия Дух, е л и ч е н, независимо на какъв пост си, било то в светската, било то в църковната йерархия. Апостол Павел казва съвсем ясно:

- И тъй, в с е к и от нас ще отговаря Богу за себе си. [из Посланието му до Римляни, 14:12]

Ще отговаряме лично, понеже греховете ни са лични, независимо към кого са сторени, и на каква позиция сме били в краткото си земно странстване. Сиреч, няма да можем да се оправдаваме с "тоя и оня", прехвърляйки отговорности, опитвайки се да стоварим греховете си на другите.

Затова и изповедта е л и ч н а, скъпи приятелю: ти и Той, а свещеника е само един свидетел, и ако е достоен пред Бога, може да те напътства в пътя на православната духовност - път, който не минава нито през критикарство на висшия клир, нито през календарен разкол.

"Прочее, нека не съдим вече един другиго, а по-добре съдете за това - да не поставяте на брата си препънка или съблазън." (пак там, следващият стих)




Редактирано от Eжko_ на 14.05.09 16:10.



Тема Re: Това прочете ли го, Тимотейнови [re: Eжko_]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано14.05.09 20:11



Пак не си прав, но не мисля да спорим следващите 10 години, ако съм жив.

Защо има към Църквата църковни настоятели - те за какво са - нали да критикуват църковния клир, ако влезе в ерес и наруши Правилата на Църквата?

А какво правим, ако тези църковни настоятели са проформа, както са почти навсякъде? Епископите са си правят каквото си искат и малкото пасоми, които разбират какво става, да си мълчат?

Обществен грях трябва да бъде изобличаван. Ясно и категорично!
Дори и на пасомите, а да не говорим за клир - той може да заведи със себе си в ада и пасомите, които трябва да води към небето.

И ние, виждащите и разбиращите да стоим и да мълчим?!



Тема Йоан, 9:39-41нови [re: Tимoтeй]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано15.05.09 19:08



"""И ние, виждащите и разбиращите да стоим и да мълчим?!
"""


Йоан, 9:39-41


Редактирано от Eжko_ на 15.05.09 19:08.



Тема Re: Йоан, 9:39-41нови [re: Eжko_]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано15.05.09 20:09



Смисълът на тези думи е съвсем различен от този, които казах аз.
Използвай свои думи, ако можеш и ми отговори. А не, замълчи.



Тема Re: Йоан, 9:39-41нови [re: Tимoтeй]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано15.05.09 20:33



"""Смисълът на тези думи е съвсем различен от този, които казах аз.
Използвай свои думи, ако можеш и ми отговори. А не, замълчи."""


Работата е там, че ти, Тимотей, се вживяваш в ролята на постоянно виждащ и разбиращ, надминавайки латините (подобно на протестантиращите) - един перманентно непогрешим папа.

Ти, хем противостоиш на епископите на БПЦ - на които дори ръка се гнусиш да целунеш, - хем се смяташ за православен, и ги наричаш "нашите епископи". Какво лицемерие. По-добре да си бе останал атеист, отколкото да стигнеш до тази безумна ревност, спекулирайки и жонглирайки с "предание", "канони", "догматика" - все неща, които не познаваш, нежели да имаш опитност. Не че аз ги познавам опитно - НЕ - но аз, за разлика оттеб, не твърдя че виждам, че разбирам - нещо, което при теб се случва всеки Божи ден, макар и да не го изяваваш винаги директно, то си се усеща.

Тази твоя вяра, не по разум, братко Тимотее, е пагубна.

Не знам какво по-вече оттова, би те стреснало оттова, което току що ти казах, та белким се вразумиш.

Твой приятел

Наско


Редактирано от Eжko_ на 15.05.09 20:50.



Тема Re: Критикарството към висшия клирнови [re: Ask2OO4]  
Автор Eжko_ (бодли_дрешко)
Публикувано16.05.09 10:22



Аз не търся и не искам нищо от еп. Фотий. Но съм сигурен, че в лоното на БПЦ има поне няколко мъже по-достойни пред Бога от него (и от мнозина други) ала виж, те не са го последвали. Защо ли ? Ето, това са моите декларации, които ще свидетелстват на Съда. А твоите, где са - кои са твоите декларации, Тони, с които да оправдаеш статуквото си, изповядвайки безумствата на противостоящите ?

Демагогията ви става още по-мръсна и долна, когато си позволите да хулите епископите на БПЦ, които не са ваши, а ги наричате "наши". Тогава, с какво право ги обвинявате в каквото и да било, с какво право изисквате оттях каквото и да било, след като и светци да бяха, пак няма да се върнете в БПЦ, ако не се вразумите. Така че, нямаш право да изискваш никакви декларации, при все, че има не една. То е все едно да си работник в "Кремиковци" и да си мислиш, че имаш правото да държиш сметка на Борда на директорите на „Дженерал електрик”.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.