Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:25 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема И му кажи за канона, който визира о. Станимирнови [re: Eжko_]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано25.02.11 09:31



Да не забравиш да обърнеш внимание на о. Главев за канона, който визира о. Станимир.




Тема Re: И му кажи за канона, който визира о. Станимирнови [re: Eжko_]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано26.02.11 17:59



Това го казвам най-сериозно, не се шегувам.




Тема Re: Критикарството към висшия клирнови [re: Eжko_]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано27.02.11 16:21



Без да съм чел темата, ще ти кажа, че Тимотей е прав.

Всеки пръст, като част от тялото, има право да реагира, когато главата, поради глупостта си го сложи на нагорещен котлон.

Според думите на Апостол Петър младите трябва да се покоряват на стареите - тис презвитерон, но и всички един на друг.

Йерархичната система на православието е изградена на феодален принцип, командване от горе надолу, но не и в обратната посока, за която свидетелства Новият Завет. Апостол Павел пред цялата църква се опря на Петър, макар че в наше време такива неща биха се правили само в рамките на синода.

Пророк Натан беше обикновен човек, но се опря на Божия Помазаник, цар Давид, когато Бог му заповяда.

Затова, когато Бог прати пророк, а това е обикновен човек, то значи и Патриархът ще стои прав и ще слуша какво Господ говори.

Сигурно е, че Бог няма да го направи, не защото не може, а защото ушите на съвременните патриарси са нечуващи.



Тема Протестантският дух е чужд на православната духовннови [re: oldfrog]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано27.02.11 16:37



Прочитайки още началният постинг, търсещият с дух и с истина няма как да не усети протестантският дух у Тимотей и смиреномъдрения Дух у о. Станимир. Това горделиво, самочинно противопоставяне у Тимотей лъха в цялата му дискусия с отец Станимир. И не само в тази дискусия.

Протестантският дух е чужд на православната духовност: и сега Тимотей се вживява в ролята на човек-църква, обвинявайки всеки и всички, но не и себе си.

А ти, впрочем, причастяваш ли се с Христа Бога, с Неговите Плът и Кръв ? Да не би и ти да се вживяваш в ролята на

. Протестантският дух, Жабчо, май никога не те е напускал. А по пози начин не мислиш ли, че се стига само до едно: до лъже-духовност, която няма нищо общо с православната, както и книжното мъдруване ще бъде далеч, далеч от православещото богословие.

Твой, желаещ и молещ се за спасението ти приятел

Наско




Редактирано от Eжko_ на 27.02.11 18:01.



Тема Re: Протестантският дух е чужд на православната духовннови [re: Eжko_]  
Автор oldfrog (пристрастен)
Публикувано27.02.11 18:48



Ежко,
Разликата между Изобличение и Осъждение, при положение, че се казват с едни и същи думи, е единствено в мотива.

Църквата е в съборност, което моето мнение е изразило и доказало чрез Писанието.

А Клириците, за да убият всяка неизнасяща им критика, са се превърнали в част, която хем е в тялото, хем не е.

И Тимотей не се е превърнал в протестант, нито в човека Църква.

Просто си говори за неща, които всички знаят, но на никой не му стиска да се изправи срещу системата. Казвам системата, защото Църквата от организъм се е превърнала в организация.

И вникни в примера за пръста и Главата. Не съм ти го написал случайно.

Да разкритикуваш самозабравили се клирици е част от грижата за тях, за да не погубят душите си.

И не забравяй какво направи Пророк Михей за Цар Ахав във Второ Царе 22 глава. Каза нелицеприятната истина, а лъжепророците на царя направиха така, че той да не я чуе, като представиха своите ласкателства за истина.

Ще мине време и ще разбереш. Все още си във времето, когато просто не искаш да погледнеш някои неща. Бил съм като теб, и си те разбирам.

Спирам писането по този въпрос. Знам, че те дразни и както съм казвал, предпочитам си братлето в духовен мир. Ще потърся нещо друго да си пишем.





Тема Ти отец ли си ?нови [re: oldfrog]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано27.02.11 19:15



Този разговор ми направи дълбоко впечатление преди години.. Жалко, че не искаш да вникнеш. Опитай се да чуеш думите на отеца обърнати и към теб, към мен, към всички.

Отец Станимир:


--------------------------------------------------------------------------------

“Мисля, че основното, което ни липсва е смирението. И то в онази най-начална степен, за която говорих в предишната си публикация - това става ясно и от Вашето признание Тимотей. Вие казвате: "Как да се покоряваме на по-горните..." , а светите старци на Светата Православна Църква ни дават редица наставления в това отношение. Едно от тях е да гледаме да изпълняваме безукорно нашето лично предназначение спрямо Бога и ближния. Нашата гледна точка да е съизмерима с нашия духовен ръст -без подкрепата на гордостта.

Когато искаме да променим, да направим, да подобрим нещо, за да стане то по-добро - това е благородно желание. Когато искаме да привнесем нещо добро за възстановяване на общуването в Църквата и ангажирането на нейните пастири с по-дейна и съзидателна любов - това също е добро. И ако това добро е постоянно у нас като настроение и деятелност - тогава то се превръща в добродетел.

Да, драги Тимотей, добре е да се стремим към доброто, но само чрез добри постъпки. Не напразно в канона е речено, че обвинение спрямо клирик (т.е., епископ, презвитер или дякон) се приема само от християнин, който е доказал своята добродетелност пред Църквата и Християнското общество. Това е казано най-вече за обвинения от верови, догматически или нравствен характер. (Разбира се, ако клирикът е извършил, нарушение от друг характер тогава може да го съди всеки, дори и безбожник.)

Аз, Тимотей, когато прочетох този канон престанах да критикувам разпалено като Вас горестоящите, а за започнах да се вглеждам в своите постъпки и простъпки :-)) Зададох си въпроса: Аз какво правя за постигането на онова, за което критикувам старците? - както Вие се изразявате. Стана ми тъжно и рекох да престана. Още повече, че не е плод на християнска добродетелност КРИТИКАРСТВОТО. Градивната критика е полезна, а особено полезна е когато я насочим към нас. ИЗОБЛИЧЕНИЕТО е християнската градивна критика и тя е полезна за всеки един от нас (Пр.Сол.12:1). Ако изобличаваме и ни намразят - тогави утеха ни дава Светото Писание чрез думите на премъдрия Соломон за кощунника и праведника (Пр.Сол. 9:8).

Това важи и за Вас, драги Тимотей. Вие не харесахте едно непретенциозно изобличение и не го приехте. Кажете ми тогава как ще приемат своето изобличение онези, за които стана дума? Отговорът на този въпрос не е по нашите сили. В наша власт са нашите дела и те са тези, които ще свидетелстват пред другите за нашата загриженост и болка. “


Редактирано от Eжko_ на 27.02.11 19:17.



Тема Какво направи с бурканите ?нови [re: Eжko_]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано27.02.11 20:43



Какво направи с бурканите ? Кажи на о. Главев, и за ето това:

"""Епископ Фотий ми е разрешил да водя детето си и стари хора в новостилна църква на литургия и празници, но не мога да се причастявам и да целувам ръка на епископи и свещеници. В къщи имам няколко буркана с нафора от старостилната""".

впредвид казаното оттеб съвсем скоро:


"""А моето е съвсем друго - моят свещеник може изобщо да реши, че не съм направил никакъв грях като съм бил старостилец извън БПЦ, поради незнание. Даже това може да ми се води чест!"""

съпоставено с това, че не само знаеше но и признавеше действителността на Светите Тайнства, а същевременно си се ". . . " ти ще кажеш на о. Главев какво точно си чувствал, какво по-точно си изпитвал, и, ела да ни кажеш, какво те е посъветвал.

Мисля, че това е много важно за теб, затова и ти го казвам.




Редактирано от Eжko_ на 27.02.11 21:02.



Тема Re: Какво направи с бурканите ?нови [re: Eжko_]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано27.02.11 21:56



Мъжете българи средно живеят 69 години. От няколко месеца аз трябваше да съм умрял. Затова спокойно говоря истината. Вие сте млади и си пазите живота земен и спокойствието.

Да, ама не, както се казва.

Какви времена доживяхте - младите да поучават старите църковни хора! Бравос!



Тема Не би ли приел съвети от отец Г. ?нови [re: Tимoтeй]  
Автор Eжko_Модератор (бодли_дрешко)
Публикувано27.02.11 22:55



В отговор на:

Мъжете българи средно живеят 69 години. От няколко месеца аз трябваше да съм умрял. . .




Жалко е, че приемаш думите ми само като поучение и не се замислиш именно върху онова, което споделяш, и поради което всъщност бяха думите ми. Та нали днес светото Евангелие ни приканва да размишляваме с особено старание . Да, смяташ думите ми за провокация, за заяждане. Може и да е провокация, но е добронамерена, брате и приятелю, и в никакъв случай няма злонамереност. Та аз те обичам, не си ли го разбрал, че трябва да го казвам.
В отговор на:

. . . Затова спокойно говоря истината. Вие сте млади и си пазите живота земен и спокойствието.

Да, ама не, както се казва.

Какви времена доживяхте - младите да поучават старите църковни хора! Бравос!



Твоята истина, брате - или, по-правилно казано, твоите представи за истина.

Ако не си забелязъл, аз те помолих да предоставиш някои неща на о т е ц Главев, и той да те поучи какво да сториш. Или, и от о.Главев не би приел поучения, когато се касае лично за теб ?


Редактирано от Eжko_ на 27.02.11 23:04.



Тема Re: Какво направи с бурканите ?нови [re: Tимoтeй]  
Автор Kossoman ()
Публикувано28.02.11 10:29



Това, че си стар на години, не значи че си стар духовно. Ти специално си много млад църковно. Бих казал, че си като църковен тийнейджър, за когото всичко е или черно, или бяло и въобще други цветове не съществуват.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.