Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:00 25.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Молитва за България  
Автор Yogin ()
Публикувано03.12.02 15:48



Молитва - медитация за България в камерна зала България в София се организира от Риния на 21.12.2002 от 13,00 ч. Ще има концерт, групова молитва и медитация и изказвания на участници от различни духовни групи. За повече информация телефон: 02 311 711 - Риния.
Заповядайте! :-)



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: Yogin]  
Автор eva_s (profligate)
Публикувано04.12.02 00:38



Съществува ли сега нещо като утвърден текст на Молитва за България, така както е било през 1942г. да речем?
Бих искала да видя текста, ако е възможно някой да го пейстне тук.
Благодаря.


Ако искаме дъга, трябва да се примирим с дъжда...


Тема Re: Молитва за Българиянови [re: Yogin]  
Автор Ohi (magic)
Публикувано04.12.02 04:23



Е да, но тук май отричат йога.

И да те попитам ти за каква йога говориш, какви са тези молитви и подобни?

Благодаря




Тема Re: Молитва за Българиянови [re: Ohi]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано04.12.02 14:29



Не мога да повярвам, че православен християнин може да отхвърли покана за обща молитва за България само, защото един Йогин е предложил.
"Православен християнин" не стои по-високо от Христа.
Когато молитвата е от душата, тя стига до Бога, тя е тайна молитва. Нека всеки от нас в този час се помоли както му говори душата, а и не само за България, за всички живи същества по лицето на Земята.

Мир!




Тема Re: Молитва за Българиянови [re: Yogin]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано04.12.02 14:56



Сгрешил си сайта - такава молитва е тежък грях за православния християнин - молитва с инославни. Следва отлъчване от Христовата Църква! Станете православни и заедно ще се молим където пожелаете и когато пожелаете! Сега ще се молим разделени и ще се молим и за вос!



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: aпocтoл]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано04.12.02 16:13



"такава молитва е тежък грях за православния християнин - молитва с инославни".

Не мога да разбера, много те моля да ми обясниш пред кого е грях да се молиш за доброто на някого или за доброто на Родината си заедно с човек, който не е православен християнин? В какво се състои грехът в този случай?

Предварително благодаря!



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: Изrpeв]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано04.12.02 18:02



Църквата Христова като всяко организирано Общество има Правила, който са задължителни за членовете й. Едно от тези правила на апостолите е това да не се молим с инославни. Питаш защо - вероятно защото нашата молитва като правилна възлиза до Чистия Бог, а вашата молитва като горда и непослушна на Христа и на вече 2000 години Църква на Бога, СТИГА НЕ ДО БОГА А ДО САТАНА ТЪЙ КАТО И ТОЙ Е КАТО ВАС НЕПОКОРЕН И ГОРД!!

ТАКОВА СВЕСВАНЕ НА МОЛИТВИ БОГ /СВЕТИЯ ДУХ КОЙТО Е БИЛ В АПОСТОЛИТЕ/ НЕ ГО ДОПУСКА.

И аз ти благодаря за зададения въпрос.



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: aпocтoл]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано04.12.02 20:41



Бог ли ти каза, че съм горда и непокорна? Той ли те учи да определяш хората какви са, без да ги познаваш? А какво казва църквата за този, който нарича с хулни думи християнин, без да го е обидил с нещо?
Смирено те моля да ми цитираш текста, в който апостолите са казали да не се молим с инославни!

Ще съм ти благодарна, но ако може да си спестиш квалификациите. Ще се задоволя само с чистото слово, без твоето мнение, ако може.



Тема Молитва или медитация?нови [re: Изrpeв]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано04.12.02 21:34



Sorry, че се намесвам в дискусията ви, но ми се струва, че говорите на различни езици.

Не съм съгласна, че молитва и медитация са едно и също нещо. Ето защо.

МОЛИТВАТА е когато аз казвам нещо на някой друг, който е бог. Но това е като изказване по време на разговор (дори и еднопосочен) с друг персонаж. Така е в християнството, в исляма, в йудейската религия, във всички древни елински и латински религии, при които е имало божество, към което се отправят молитвите.

МЕДИТАЦИЯТА е нищо друго освен общуване с мен самата; т.е. както е буквалният превод на тази дума, "размишляване, мислене". При това няма друга личност. Аз се вглъбявам в себе си, усамотявам се с мислите си, изолирам се от всички останали персонажи. Хора, това е съвсем различно!

Заотва мисля, че и двамата не сте прави. Медитацията не е молитва, понеже е общуване със самата мен. И затова няма как да е насочена към дявола, нали?

Това, което не разбирам, е какво означава "да медитирам за България". Аз съм готова да се моля за България (въпреки че все още не вярвам във вашия Бог), но да медитирам за нея? Това е абсурдно.

И какво да му се не види, е това "Риния" (или каквото там беше)???



Тема Че защо се молихте с Папата тогава.нови [re: aпocтoл]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано05.12.02 08:11



Тежък грях - голям прас!
Че защо тогава бре светци ненагледни мои, допуснахте Папата в България, рожби ехидни?
Или паричките просто за пореден път запучшиха устата на "светите" отци на БПЦ?

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Re: Молитва за Българиянови [re: Изrpeв]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано05.12.02 08:38



Добре е че се засягаш, но аз не говорих лично за теб а за всички които ЗНАЯТ Словото, а са непослушни. Ако ти не си го знаяла, моите думи не се отнасят за теб. Иначе как ще знаеш за Бог Христос и Неговия Закон и ще нехаеш за Него и отгоре на всичкото това безумие ще се обиждаш...

От апостолите има 85 правила и едно от тях 6-то или 8-мо /в момента не съм на моя компютър/ точно това гласи /цитирам по памят/ Който се моли заедно с еретици и отлъчени, да се отлъчи от църквата.

Разбирам те, извинявам те и ти се извинявам, защото и аз съм бил като теб без познание за Словото, но това беше, когато бе забранен Христос, а сега... Нима Христос е слаб Бог, че трябва да се молим на друг бог?! Това е обида за Него!

Питай и чети Христос! Конфликт се получи защото ти идваш без Христос във Върхът на Християнството - Православието!



Тема Re: Че защо се молихте с Папата тогава.нови [re: valsodar]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано05.12.02 09:13



Папата е дошъл на гости на Държавата, не на Църквата, и никой не се е молил заедно с него - само католици. Че някои монаси му целуваха ръката, то патр. Мааксим си отговаря за тях. Ние православните какво общо имаме с това?

Говори разумно, моля!



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: aпocтoл]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 09:19



Ти не ми отговори на въъпроса, но няма как да ми отговориш. Ти не си апостол, за да знаеш отговора. Не е едно и също да искаме да сме нещо от това да сме. Ти като говориш от името на апостолите и Христос, кажи ми моля те, на мене незнаещата и заблудената, по времето на Христа Той в коя православна църква се молеше, не ни ли предупреди да се пазим от книжници и фарисеи? Коя душа отхвърли, не дойде ли да даде любовта, да обединява, а не да разединява?

Ти какво разбираш под Смирение?

Ти виждаш в разговора, който се опитвам да поведа с тебе конфликт. Конфликт има в тебе, може би затова.

Аз дойдох с мир, ти реши, че съм обидена и имло конфликт.

Нека бог ти даде светлина в ума и любов в сърцето!



Тема Re: Молитва или медитация?нови [re: Инa]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 09:23



Ина, за мене истинската молитва, в която участва ума, сърцето, душата и духа се превръща в медитация. Ако една молитва не стигне до Бог и няма отзвук от Него, тя не е молитва. За мене молитвата е общение с Бога.

Няма да присъствам вероятно на цитираното събитие, но ще участвам в същото време, както Бог ми подскаже.

За мене Няма наш и ваш Бог. Бог е един.



Тема Re: Молитва или медитация?нови [re: Инa]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано05.12.02 09:38



Близо си до истината, не не много. Медитация за България точно това означава - молитва към демоните за ромощ на България! Медитацията не е молитва към Христос, /за това си има молитви, Църква, правила/, не може и сами с мисълта си да помогнем на България - това е абсурдно - нарушаваме Божия Закон всеки ден, а с една горделима мисъл ще си помогнем и ще станем добре!? - остава последното вярно нещо - медитацията е молитва към демоните за помощ!...

Погледни кой е индийския бог и ще разбереш към кого медитират индийците и днешните непросветени българи!



Тема Що е медитациянови [re: aпocтoл]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано05.12.02 09:47



Ама, хора, вие изобщо не прочитате това, което ви писах!

Медитацията не е КЪМ НЯКОГО (не към демони; не е към индуския бог), понеже тя е САМО В МЕН САМАТА. Те не достига извън мен, не е вид общуване, не е предаване на информация.

Тя е монолог. Мислене. Мечтание. Умуване. Унес. Умозрение. Бдение. Взиране. Вторачване. Размисъл. Съзерцание. Самовглъбяване.

Това е. Какво повече да кажа, за да бъда по-ясна?

Само аз. Няма друг. Какви демони, какви богове.



Тема Re: Що е медитациянови [re: Инa]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 09:51



А ти коя си? Кое с кое от тебе общува?



Тема Молитвата не е медитация!нови [re: Изrpeв]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано05.12.02 09:57



Защо пишеш до мен, а не отговаряш на думите ми? Пишеш си разни твои неща, а на моя коментар не обръщаш внимание.

Казваш нещо много странно: "истинската молитва се превръща в медитация"

Какво, да му се не види, означава това изречение? Значи ти сам противоречиш на себе си. Първо казваш, че истинската молитва стата на медитация (т.е. затваря се вътре в теб), а после твърдиш, че ако тя не стигне до бог, не е молитва (т.е. тя излиза извън теб).

Не разбираш ли противоречието?

А с православните съм съгласна по отношение на едно. Твоят бог определено не е техният бог. Че Бог е един, съм съгласна. Но кой от двамата е автентичният?



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: Изrpeв]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано05.12.02 09:57



Любов в сърцето без любов към Христос е нищо, уважаема! Нека Изгрее над теб Христос, слънцето на Правдата и тогава ще ти се отворят очите.

Христос влизаше в синагогата като евреин и говореше че е Син Божи и че се изпълниха Пророчествата на Стария Завет в Него. След смъртта си изпрати Светия Дух върху апостолите и те изградиха Христовата Църква, наследници на Която сме ние!

Идваш с мир и аз ти отговарям с мир, идваш с любов, аз ти отговарям с още по-велика любов - любов в името на Христос!

Смирение е да изпълниш двата закона на Христос - да обичаш Бога с цяло сърце и ближния като себе си. Първия закон те задължава да ходиш на Църква и да си Й послушен, а вторият - да се превърнеш в роб на ближните си, заради Христа, който стана човек и умря за нас и заради нашето спасение.



Тема Re: Що е медитациянови [re: Изrpeв]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано05.12.02 10:02



Смешно е, че си пишем един на друг по едно и също време. Това е като молитвата - пускаш в в ефира, но дали е достигнала, можеш само да вярваш.

Както и да е. Мисля, че е признак на неувереност да отговаряш на въпросите с други въпроси. Аз посочих доста конкретни неща. Защо не се отговаря на думите ми, а всички си преповтарят заучени изрази?

Аз съм Ина. Лесбийка съм, уча българска филология. Религиозно съм атеистка. Общувам със себе си и бих била склонна да го нарека "размишление" (или някой синоним от тези, които изредих), но не се моля на никого.

Освен на татко, когато ми трябват пари.



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: aпocтoл]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 10:12



"Нека бог ти даде светлина в ума и любов в сърцето!"

"Любов в сърцето без любов към Христос е нищо, уважаема! "

Ти откъде мислиш, че идва любовта, уважаеми? Какво имаш ти твое, каква любов и светлина, ако не са ти дадени от Христа?
Кой е ближен за тебе? Ти кого обичаш, когото избереш или всички, защото всички са чеда Божии? А цветята, животните, всичко живо, като не е православно, обичаш ли го или не? Не е ли то сътворено от Бога?

"Първия закон те задължава да ходиш на Църква и да си Й послушен"
Законът е написан в сърцата ни. Когато благодаря на Христа за всичко, което прави за мене, не ми е нужно да търся църква, за да го направя, защото знам, че Той е навсякъде, не само в храмовете.

Ако те изпратят в далечна земя, където няма православна църква, какво, няма да се молиш, защото няма къде ли?



Тема Re: Що е медитациянови [re: Инa]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 10:25



Не, нищо от това, което казвам не е заучена фраза, а е нещо в мене. Това, което исках да ти кажа с въпросите си беше, че в нас дълбоко има една частица, която знае повече от ума ни. С нея говорим. Тя е Божествената искра във всеки от нас. Там потъваме. Няма значение за мене каква си, ти си такава, каквато можеш да бъдеш.

Никой човек няма право да съди друг. В това вярвам и се старая да го правя, доколкото мога.






Тема Re: Що е медитациянови [re: Инa]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано05.12.02 11:04



Не е вярно - точно това е хитрото и лукавото - ти се концентрираш в себе си и се сливаш с Абсолюта и ставаш "силна" и твоята медитация ти носи "полза" ... А я се запитай кой ти носи тая полза - ти самата не можеш да си я дадеш, тогава кой ти я дава?!

Преди 15 години и аз съм бил на твоето място и чел същите лукави книги.



Тема Аха, патриарха не е Православен, така ли?нови [re: aпocтoл]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано05.12.02 11:05



Направо с миро да ви помаже човек - самата невинност!

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Кармичната ми ауранови [re: Изrpeв]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано05.12.02 11:07



Пак не отговори на това, което писах.

Знаеш ли, аз също мога да говоря така ясно и конкретно, като теб:

В моето тяло, на четири места има едни такива специални частици - една в далака, една в слабините, една в лявата подбедрица и една в малкия мозък. Всички те заедно знаят повече, отколкото знае умът ми, но поотделно са недостатъчни. Когато съчетая аурата от всички тях, придобивам енергия да говоря с голямото Едно, което нежно се докосва до четирите Аз-а в мен и ги обединява до взаимно проникване и кармично единение. От тяхното сливане се появява божествената искра у нас, която ние наричаме Рениус - онова начало, което въплъщава Едното в мен и ми дава възможността да потъна в него.

Та така.



Тема Re: Кармичната ми ауранови [re: Инa]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 11:15



Много ми е интересно това, което казваш, ново е за мене - "кармично единение".

За пръв път чувам и за Рениус.
Досега съм вярвала, че Божествената искра не се появява като следствие от някакво наше действие, тя е вложена в нас.

Би ли ми казала повече, моля!



Тема Православната молитва?нови [re: Изrpeв]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано05.12.02 11:16



По принцип не съм съгласна с Извор (или Изгрев - забравих кое е вярното), но в последния постинг ми направи силно впечатление един важен въпрос.

Тя пита православните вярващи, според които можеш да се молиш само в храм:
"Ако те изпратят в далечна земя, където няма православна църква, какво, няма да се молиш, защото няма къде ли?"

Въпросът е страхотен! Можете ли да отговорите на това? Ако не на нея, то поне на мен! Много ми е интересно. (И моля, недейте да се държите язвително към нас, невярващите!)



Тема Re: Православната молитва?нови [re: Инa]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 11:23



Извор е по-хубаво да беше, ама ми е рано още да съм извор.
Та, обърнала си се към задаващата въпроса? Аз ти казвам, че за мене молитва значи общение със Създателя. Няма място за това, то е в нас, дълбоко в мене е мястото, където правя връзката. Ако искаш го наречи медитация. Важно е не да ставаме силни, а да сме тихи, хармонични. За мене е така.




Тема Re: Молитва за Българиянови [re: Изrpeв]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано05.12.02 11:24



Ако няма Църква си извинена, но когато ИМА и ти я отминаваш, ти отминаваш Тялото Христово!
Без послушание към Църквата, както е казал Христос /Мат.18:17/ ти си като езичничка!

Цели 2000 години ни чака Христос - ще дойде скоро и края на света, не се заблуждавайте с любов към цветята. Не прави приятното за да получиш приятното - прави добро на враговете си и давай назаем без да очакваш да ти го върнат. Спасението и вечен живот е ОГРОМНА награда и се дават за МНОГО големи усилия по Христовия Закон, а не за любов към цветята и животните /далеч от Христа/. Христовия Закон ВКЛЮЧВА и любов към животните и Творението, но като самоцел... Разбираш ли ме?



Тема Не си чувала за Рениус?нови [re: Изrpeв]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано05.12.02 11:26



Ми, какво да ти кажа.

Кармичното единение е онзи мистичен процес, при който четирите споменати точки се свързват помежду си в Кръг на живота (той е правоъгълник, но се нарича Кръг). Ти самата не си ли го изпитвала? Това настъпва след 7-мия час на медитацията, когато напълно си се абстрахирала от конкретните неща и си започнала да се потапяш в аурата на Едното. Тогава идва моментът да изговориш Мантрата на Рениус (някои го превеждат Риниус; може би така ти е по-познато?), която можеш да си намериш в Интернет, ако не я знаеш. Рениус всъщност е единството между Любов и Обич, ако не разбираш за какво говоря, не се притеснявай. До Истината трудно се достига, само медитирай ежедневно. А божествената искра наистина е заложена имплицитно, но сама не се явява. Тя започва да излиза, когато напълно се откажеш от себе си и влееш цялата си енергия в Едното.

Такива ми ти работи.



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: aпocтoл]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 11:31



Какво е имал предвид Христос като е казал да се обичат най-малките?
Ти само, за да се спасиш ли обичаш Христос? Той възлюби света, за да се спаси ли?
Не каза ли "Аз съм Пътя, Истината и Живота.", за да го следваме, а не да го тълкуваме за своя полза само.

Какво мислиш за "жертвата"? Какво разбираш под "Жертва"?

Законът на Любовта не изключва нищо и никого. Затова е закон.



Тема Какви лукави книги?нови [re: aпocтoл]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано05.12.02 11:32



Какви лукави книги чета, апостол?

Не разбираш ли, че цялата ми идея е да оспоря тези неща с медитацията! Какво има в нея? Нищо. Едно голямо нищо. Няма "абсолют", не ставам "силна" от медитацията и няма такова нещо като "полза" в нея. Не разбираш ли? Медитирането е само мислене. Преливане от пусто в празно. То е онова нещо, което правиш на контролно по математика, когато трябва да напишеш нещо на листа.

В момента чета "Повест за истинския човек" на Борис Полевой. Ти преди 15 години ли си я чел?



Тема А много ли да се срамувам от това?нови [re: Инa]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 11:37



Да не ти прозвучи нескромно, но аз за по-кратко време от 7 часа се абстрахирам от конкретните неща, не е ли възможно според тебе?

Не ми е нужно вече да изговарям мантри.

Благодаря ти!



Тема Питах православните, а не тебнови [re: Изrpeв]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано05.12.02 11:43



По принцип този въпрос беше отправен към православните. Нали и ти ги питаш за същото? Защо сега отговаряш?

А по отношвние на другите неща, които питаш, аз вече се изразих много ясно:







Тема Охнови [re: Изrpeв]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано05.12.02 11:47



Сега аз се засрамих. На мен обикновено ми трябват над седем часа да отхвърля конкретиката и да се претопя в Едното. И без мантри не мога, като болна съм.

Ужас



Тема Re: Охнови [re: Инa]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 12:04



Няма срамно. Ти откога медитираш? Аз се занимавам от 10-12 години.
Ако ти е интересно иди в Окултизъм. Ще намериш нещо интересно за медитацията.



Тема Re: Какви лукави книги?нови [re: Инa]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 12:29



Е приятни занимания с преливането!



Тема Моля се за тебнови [re: Изrpeв]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано05.12.02 12:51



Миличка, тъжно ми е. Наистина. Действително ли си вярваш? Не виждаш ли порочния кръг в който се въртиш?

Щом аз успях да те вържа (без изобщо да се напъвам) за "Рениус" и "кармичното единство", представяш ли си какво всъщност могат да направят с теб източните учители, които съвсем не на шега манипулират мисленето на толкова много искрени хора?

Щом аз мога да си играя с думите, така че да звучат автентично, не могат ли и те? Ако аз успях да облека с фрази първата глупост, която ми дойде на ум, колко повече биха могли те да боравят с богатствата на езика, за да подвеждат млади хора?

Но всъщност, след 12 години медитиране, едва ли има много надежда да се промениш. Макар да не разбирам много от християнство, искрено те моля да оставиш настрана всички тези убеждения поне за седмица и да преосмислиш нещата. И поговори с някой християнин.

Просто пробвай, моля те.



Тема Re: Моля се за тебнови [re: Инa]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 12:56



Моли се за себе си, че май има защо.

Мене не ме мисли. Има кой да мисли за мене.
Та за кое съм се вързала? От какво си доволна? То е хубаво да е доволен човек, ама самодоволен - едва ли.



Тема Чети Христос??! - наивник.нови [re: aпocтoл]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано05.12.02 13:09



Първите евангелия (преразкази) се пръкват 40 години след разпятието.
Ти можеш ли да ми кажеш какво ти казаха в 12.45 на 15.05.1998 година?
И после да ми гарантираш, че предаваш думите дословно?
Наивник.

Апропо, къде са авторските писания на Христос, че да ги прочетем заедно "Апостоле"?

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Re: Моля се за тебнови [re: Изrpeв]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано05.12.02 13:15



Кой казва, че съм доволна? Напротив, казах, че ми е мъчно за теб.

Знаеш ли, любопитно е, че НИТО ВЕДНЪЖ не си отговорила конкретно на основната тема на моя постинг. Хващаш се за нещо странично. Това не е съвсем разговор. На кое си се вързала, питаш? Ами, аз го показах, но ти по гръб не падаш. Ето това ми прилича на самодоволност. Който е чел внимателно, се е посмял наситено.

За себе си не разбирам защо да се моля. Животът ми е наред. Щастлива съм.

Толкова от мен. Оттук нататък се отдръпвам, защото явно не съм ти от полза. От друго имаш нужда.

Приятно ми беше



Тема Re: Православната молитва?нови [re: Инa]  
Автор Cвeтпeн (разсъждаващ)
Публикувано05.12.02 13:59



Православният може да се моли навсякъде. Въпросът е в това, че нашата религия ни забранява да встъпваме в молитвено общуване с хора, изповядващи други религии. Такива са правилата на нашата вяра. Затова не може православен да дойде на посочената молитва.



Тема Re: Моля се за тебнови [re: Инa]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 14:09



"За себе си не разбирам защо да се моля. Животът ми е наред. Щастлива съм."

На мене пък не ми е мъчно за теб. Радвам се и ми беше весело. Разбрах какво значело да си като децата.





Тема Re: Молитва за Българиянови [re: Изrpeв]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано05.12.02 15:58



"Какво е имал предвид Христос като е казал да се обичат най-малките?"
-Не точно това е казал - казал оставете децата да дойдат при мене, защото на такива е царството небесно и който не стане като дете /кротък и послушен!!/ няма да стигне да царството небесно.
Стани и ти кротка и послушна!

"Ти само, за да се спасиш ли обичаш Христос? Той възлюби света, за да се спаси ли?
Не каза ли "Аз съм Пътя, Истината и Живота.", за да го следваме, а не да го тълкуваме за своя полза само."

- Христос възлюби света за да го спаси, но Той е Бог, и аз ще вървя по Неговия Път /кротко понасяне на страдания и молитви към Бог/ за да намеря Истината /благодатта на Светия Дух/ и да заслужа Живота - Вечния!
Тълкуване на Словото ни ене правим защото сме недостойни и слаби за това, а следваме тълкуванията на светиите! Това съветвам и ти да правиш.

"Какво мислиш за "жертвата"? Какво разбираш под "Жертва"?"

- Жертва за грях е имало в Стария Завет - така се прощавал греха. Затова и Христос е направил тази велика Жертва или Саможертва за греховете на всички хора от света, включително и бъдещите хора. Но имо едно голямо НО ако хората приемат Христос - Неговата жертва и Неговия Закон.
Който не приема Закона и не се кръсти /и не слуша Църквата/ грехът му не се прощава.

Но Христос продължава да чака...


"Законът на Любовта не изключва нищо и никого. Затова е закон."

- Повтарям - любов без Христа е нищо - или по-точно ще те доведе до прелюбодейство и духовна смърт. Любовта без Христа е земен закон и ти оставаш на земята и в гроба. Любовта към Христовия Закон те води към небето и вечността!

Стани Христова!



Тема Ти си наивник.нови [re: valsodar]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано05.12.02 16:05



С безумната си мисъл че Бог не може да запази Словото си през вековете и то ще се обърка и загуби!

Ти си се загубил без Неговото Слово! Ела на себе си!



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: aпocтoл]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано05.12.02 16:11



Това за децата в скобите е пак твое тълкуване. Моето разбиране е да сме чисти в мисли, чувства и действия, защото са такива децата. Те са естествени, нямат задни мисли. Смирението не е пред човек, а пред Бог.

А ако съм Христова, а ти не си разбрал?
Кой какъв е се разбира по делата. Затова нека всеки да остане сам със себе си и да изповяда душата си пред Бога.
Така го разбирам.



Тема Един наивник на средна възраст.нови [re: aпocтoл]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано05.12.02 18:43



По Богомил Райнов или без.
Кога си чул Божието Слово апостоле, апостоле?!
Да ти имам мегаломанските амбиции нещастни!
Ти ли ще ми го кажеш бре мама?
Посредник между мене и Бог ли ще се явяваш рожбо ехидна?

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Re: Православната молитва?нови [re: Cвeтпeн]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано05.12.02 19:22



Аз това го разбирам. Нямам и никакво намерение да ходя в зала България. Даже според мен е възмутително, че такава достолепна зала се предоставя за подобни мероприятия.

Интересно ми е обаче това, което попитах. Ако съм православна, това означава ли, че ще мога да се моля където и да пожелая? И ако да, тогава какъв е смисълът от храмовете? Кое им е специалното, че да ходя именно там за молитва?

Честно казано, атмосферата в православните храмове ме кефи особено много. Тази мистичност, мирисът на изгорял тамян, тишината - всичко това ме предразполага да прекарам малко време лично за себе си.

Но въпросът ми касае каноните на вашата религия. Кое е мястото на храма в православието?



Тема Re: Православната молитва?нови [re: Инa]  
Автор Ohi (magic)
Публикувано06.12.02 03:32



Наистина доста се разтоварих от диалога ви с изгрев или там как беше ника и. Тъкмо щях да напиша, че се посмях от сърце и се замислих дали смехът също не е грях, защото тук оставам с впечатлението, че всяка положителна емоция е греховна. Теми като тази са наистина полезни, защото има с какво да те задържат и не те товарят прекалено. Малко се отнесох, а всъщност кликнах на отговор за да ти пусна нещо свързано с последният ти постинг, пуснах го и в друга тема та ми е под ръка.

Матей 6:2 - 28
[5] И когато се молиш, не бъди като лицемерите; защото те обичат да се молят стоящи по синагогите и по ъглите на улиците, за да ги виждат човеците.....
[6] А ти, когато се молиш, влез във вътрешната си стаичка и като си затвориш вратата, помоли се на своя Отец, който е в тайно; и твоят Отец, който вижда в тайно, ще ти отплати.


Атмосферата в храмовете наистина е спокойна и изпълваща, но нужно ли е да се уливаме се питам аз, нужно ли да ходим защото така трябва, а не защото имаме нужда от това ...когато имаме нужда и потребност?




Тема опит за размисълнови [re: Изrpeв]  
Автор Люб (дете)
Публикувано06.12.02 03:37



"Затова нека всеки да остане сам със себе си и да изповяда душата си пред Бога. " - цялото това отричане на земната йерархия,вкл. и Църквата,ми се струва неразумно.Ние сме Божието тяло,и по-добре стомахът напр. да се подчини на главата,а не обратно...слабият да се подчини на силния.А свещениците напр. са по-силни от нас в духовното,т. е. по-просветени,по-знаещи,и могат да ни насочат правилно.

Надявам се не приемаш това като критика,а мой опит да се вживея в дискусията ви и да си дам мнението.



Тема Re: опит за размисълнови [re: Люб]  
Автор Ohi (magic)
Публикувано06.12.02 03:53



Знаеш ли, че дори учениците на Христос са се отрекли от него и то един ден след като на маса им е казал, че ще го сторят? Петър е казал, че за нищо на света няма да се отрече и ще го следва и на следващата сутрин 3 пъти се е отрекъл от Христа?

Неведоми са пътищата Божии.




Тема Светът е оцелял...нови [re: Ohi]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано06.12.02 10:25



Ohi, благодаря. Как така ще да е смехът грях. Това пък къде се казва? Аз като чета постингите на някои православни и някои протестанти тук и в Християнство, оставам с впечатлението, че сред тези хора дори има такива, които не могат да правят друго, освен да се майтапят. Иронията като езиков похват се използва на поразия и от двете страни. Допускам, че и се смеят на нещата, които пишат, понеже от стилистична гледна точка има наистина добри попадения. Нали знаеш, че едно от измеренията на интелигентността е това, дали човек умее да разбира хумора.

Друг въпрос е дали постингите им звучат като неща, писани от християни.

На дискусията с Изгрев и аз също се позабавлявах. Надявам се тя да не се е обидила, но аз не го направих с лоша умисъл. Просто тези източни истории са толкова абсурдни, че мога само да се смея.

Мерси също за цитата. Там обаче не се споменава за храмове. Освен това аз не съм казвала, че трябва "да се уливаме" (не е ли с "о"?). Ако предположим, че действително желая да се моля, тогава неканонично ли е да го правя на автобусната спирка, в киното, в асансьора или даже... в тоалетната?

Въпросът ми не е саркастичен.



Тема Re: опит за размисълнови [re: Люб]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано06.12.02 15:14



Ще разкажа за моя опит с един свещеник. Казвам един, защото не всички свещеници са еднакви, както всички хора са различни.

След 40-дневен пост /подсказан ми вътрешно/ отидох в църква при непознат свещеник. Чувствах нужда да се изповядам и причестя. Плахо пристъпих и казах за какво съм отишла. Срещу мене беше навъсен човек, който нещо каза под носа си сопнато, което не разбрах. Пак тихо помолих да ми повтори, че не съм чула.
Отговорът вече беше пак сопнат, но силен "Плати ли си службата?"
Нещо в мене се сви, но знаех, че това, което правя не е за свещеника, а за Друг. Платих каквото трябва, мина всичко, но в мене остана нещо...... От тогава обичам да отивам в църква, когато няма хора, когато е празна. Защо ли?
Някой от стриктно спазващите канона може ли да ми отговори?
Трудно ми е да си го обясня сама. Гордост ли е, липса на смирение ли, но към кого?



Тема Инанови [re: Инa]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано06.12.02 15:29



Кой се обижда? Според мене се обижда този, който не е в състояние да приеме различно мислещите от него, считайки се за по-умен, по-интелигентен, по-знаещ от тях. Аз нямам подобни претенции.
Ти имаш представа за нещо и решаваш, че твоята представа е знание.
Бъди щастлива в представите си, щом така ти харесва. Това, че знаеш как се пише дадена дума, не означава, че знаеш значението, вложено в нея.
Същото се отнася и за медитацията. Ти не я признаваш, други хора пък са на мнение, че само те знаят как се медитира. Шарен свят.
Само луд може да се обижда на тези, които нашарват света.

Бъди здрава и наистина щастлива, независимо какво разбираш под "щастие"!

Изгрев



Тема Re: Светът е оцелял...нови [re: Инa]  
Автор Ohi (magic)
Публикувано07.12.02 02:15



Не се казва, това беше иронична шега към някои пишещи в клуба.
Аз явно не съм чела достатъчно, защото впечатленията ми са, че някои се вземат много на сериозно и иронията им не е добронамерена, вероятно грешката е в мен.

Всъщност ти не си разграничила писаното към теб и това към други участници в дискусията. Аз подържам мнението ти, че можем да се молим когато и където желаем и да ходим в църква когато го усетим.

Определено не приемам този въпрос саркастично




Тема ехооо,отговорете на Изгрев!нови [re: Изrpeв]  
Автор Люб (дете)
Публикувано07.12.02 05:22



Благодаря за споделения опит...
Кофти работа.
И все пак...




Тема православните?нови [re: Ohi]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано07.12.02 09:53



Супер благодаря за отговора. Но исках да разбера какво мислят православните по въпроса с молитви извън храмовете. Защо не ми отговаряте?


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Re: ехооо,отговорете на Изгрев!нови [re: Люб]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано07.12.02 23:04



Чел ли си нещо от Хуан Хосе Бенитес? Чета "Завещанието на Свети Йоан" и все повече си изяснявам причините за много недоразумения между хората.



Тема Re: ехооо,отговорете на Изгрев!нови [re: Изrpeв]  
Автор Люб (дете)
Публикувано07.12.02 23:51



Не...но си я записвам.



Тема Re: ехооо,отговорете на Изгрев!нови [re: Люб]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано08.12.02 00:03



От същия автор е "Операция Троянски кон" - чела съм 5 части, но може и още да са излезли. Предполагам да ти е интересно, за живота на Исус и апостолите е.



Тема Re: православните?нови [re: Инa]  
Автор Ohi (magic)
Публикувано08.12.02 02:32



Не съм запозната, че да ти отговоря. Аз също чакам този отговор и още няколко и също съм против тенденциозното подминаване на неудобни въпроси в този клуб, писах го вече няколко пъти.

................
Да не си гледала шоуто на Слави с Искра Радева, тъкмо в друг клуб говорим за това, а сега се сетих да ги питам дали имат текста на песента която тя изпя.




Тема Искра Радеванови [re: Ohi]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано08.12.02 09:43



Гледах го, да. И наистина много се изкефих на мотото, което тя му написа в края. А не е ли истина това изречение?

А коя песен изпя тя, че съм забравила?


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема още веднъж по въпросанови [re: Инa]  
Автор Cвeтпeн (разсъждаващ)
Публикувано10.12.02 18:57



вече веднъж писах, но виждам, че има нужда да пиша още.
Ролята на храмва не може да бъде обяснена на човек, който не е вярващ и не е почувствал силата Божия. Някога , като момче, аз също не вярвах. Дойде момент да стана вече зрял човек и започнах да изпитвам особеното чувство, че нещо с мен не е наред. Измъчвах се от мисълта, че животът е безсмислен,че човек умира и всичко се свършва,настъпва небитие.
По това време беше "научният атеизъм", да се намери религиозна информация за нещо беше много трудно. Но докато търсех да прочета и науча нещо, установих, че когато минавам покрай храм,изпитвам нещо неописуемо - някой като ли с ръка ме тегли навътре и аз се отбивам от улицата, за да вляза, а после не мога да изляза - такава силна благодат изпитвах.
потова време не бях кръстен - не са посмели, като съм бил дете. След като прекарах около две години в размишление, отидох по собствена инициатива в храма "Св.Николай" под хотел "Рила" и бях кръстен - привечер, при затворена черква, за да не ме видят.
После започнах да чета и да се просвещавам, започнах да изучавам и богослужебния ред, станаха много събития в живота ми, 6 пъти съм уволняван за ходене на черква, стана нуждада дойда чак в Русе, за да мога работя по професията си и не знам как би свършило всичко, ако Бог не беше свалил комунистическата власт.
Но благодатта на храма продължавам да усещам и сега. Изглежда, че това и външно ми личи, защото като съм през ваканцията в София и отида на черква, после майка ми ми казва - ти като отидеш на черква и се променяш, виждам те щастлив.
Моля се и в къщи, всяка сутрин и вечер, моля си дори и когато ходя по улицата, но молитвата в храма е друго - там действа особена благодат, там има нещо, което го няма на друго място и което не може да се обясни.
Това е , друго не знам какво да кажа.



Тема Re: още веднъж по въпросанови [re: Cвeтпeн]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано10.12.02 23:29



Благодаря ти! Дано повече хора като тебе да могат да изказват искрено усещанията си, за да има кой да им повярва.
Това, за което говориш и аз съм го чувствала.



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: Изrpeв]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано11.12.02 09:40



Не си Христова. Това изисква църковност, която ти я нямаш - изисква църковно причастие, покаяние пред свещенослужителя - КАКВОТО ПРОСТИТЕ, казал Господ на апостолите, чиито наследници са свещениците, ЩЕ СЕ ПРОСТИ, КАКВОТО ЗАДЪРЖИТЕ ЩЕ СЕ ЗАДЪРЖИ!

Добре е да станеш като дете, но да имаш разум на ГОЛЯМ... Изповед пред Бог без Църква е само начало - прошка на греха /и осъзнаването на греха!/ са НЕВЪЗМОЖНИ без Църквата.

Библията и Храмът на Бога са Едно Цяло и не могат да се разделят, както правят протестантите.



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: aпocтoл]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано11.12.02 10:34



Кой какъв е, слава Богу не могат да определят човеците, най-вече такива с големи претенции за святост.

Бог да даде мир на всички хора!





Тема Re: Православната молитва?нови [re: Инa]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано11.12.02 11:14



Извинявай ако сме били язвителни - нали разбираш че не сме съвършени, а и ние се учим...

За молитвата мисля че преди отговолих - ще се молиш и без църква, но когато има Църква ДО ТЕБ и ти ПАК се молиш сама и не влизаш в Нея, нима Бог може да бъде доволен от теб!? Бог не може да бъде излъган. Ние се лъжем мислейки по човешки, без послушание към Закона Му, често поради незнание за Закона или заради нашето УПОРСТВО. Дано да не си от последните...:)



Тема пак питамнови [re: Cвeтпeн]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано11.12.02 11:36



Ами всичко това е много хубаво, ама се отнася за теб. Аз защо не изпитвам такова тайнствено влечение към храмовете, край които минавам? Каква е разликата между мен (сега) и теб (когато си установил, че някой с ръка те тегли навътре)?

Аз мисля, че на теб ти се е случило всичко това именно когато си се страхувал от смъртта. Измъчвал си се, че "всичко се свършва,настъпва небитие". Не е ли вярно, че при подобна невроза каквато и религия да ти попадне, все ще ти даде някаква утеха, някакво успокоение от страховете?

Е, ти си попаднал на православни храмове, които са ти дали усещане за "такава силна благодат", за "особена благодат", за "нещо, което го няма на друго място и което не може да се обясни".

Ами, подобни емоции изпитва всеки, който се е гмурнал в някаква религия и тя му дава усещане за блаженост. Това го изпитва мюсюлманинът, когато пости на Рамазан. Това го изпитва индуистът, когато нарежда мантри. Това го изпитва и влюбеното момиче, когато седи на пейката, на която се е натискала предната вечер с любимия си. Мисля, че за теб трябва да е сигнално, че Изгрев (която никак не е православна) се съгласи с описанието на твоите емоции.

Моят въпрос обаче не касае какви емоции изпитвате вие, православните, докато сте в храма. Емоции изпитва всеки човек. Но това ли е вашата догматика? Ходите в храма, защото невидима ръка ви дърпа вътре?

Знаеш ли, имам усещането, че по много въпроси православието се измъква с една и съща фраза: "това не може да се обясни". Сякаш сте разделили мисловния свят на три части: ГЛУПОСТ--РАЗУМ--ТАЙНСТВЕНОСТ. И всеки път, когато задам въпрос за рационално обяснение на някоя ваша догма, вие ме препращате към третата област: "Това е тайнство. Не се обяснява с думи. Трябва да се преживее."

Ако четеш внимателно, ще видиш, че аз зададох въпрос за догматичните постановления относно вашите храмове (а не за емоционалните усещания).

Светлене, надявам се, че не се обиждаш от думите ми. Не искам да атакувам онова, което си преживял. Не се присмивам и не съм саркастична. Уважавам позицията ти и съм ти благодарна, че единствен ти откликна да дадеш отговор на въпросите ми.

Недоумението ми обаче остава. Какво казват дебелите ви книги за ролята на храма? Какво значи магическата фраза "особена благодат"? Защо Иисус Христос се е молел по хълмовете, а вие искате да затворите хората в храмовете? Кое прави храма храм?

Това питах.


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Re: пак питамнови [re: Инa]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано11.12.02 11:49



Ха-ха-ха!!!

Това "непослушна" е добре да си го смениш с "невнимателна"



Тема Кога е доволен Бог от мен?нови [re: aпocтoл]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано11.12.02 11:51



Не се притеснявай, апостоле. Не съм ви възприела като язвителни... поне към мен. Но към други хора има доста голяма доза сакразъм. Но това го забрави, понеже аз не съм никоя, за да ви съдя.

Ти отговаряш на въпроса ми от презумпцията, че Бог е доволен, когато аз се моля в църквата. Ето какво казваш: "...когато има Църква ДО ТЕБ и ти ПАК се молиш сама и не влизаш в Нея, нима Бог може да бъде доволен от теб!? Бог не може да бъде излъган."

Ама кой се опитва да лъже Бога? И защо си толкова уверен, че Бог няма да е доволен от моята молитва, ако не съм в църквата?

Толкова ли е жесток Бог? За него не е ли по-важно, че изобщо съм решила да се моля (отколкото къде го правя)? Не може такъв да е християнският Бог!


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Re: Кога е доволен Бог от мен?нови [re: Инa]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано13.12.02 07:39



Приятно ми е да говоря с теб с такъв тон! Радвам се когато се задават въпроси, а не когато срещу мен има само една уста, без уши...

Христос е казал че не е доволен от теб в Мат 18:17. Нарича те езичник и митар, щом си непослушна на църквата. Апостол Павел казава на епископ Тимотей ИЗОБЛИЧАВАЙ С ПЪЛНА ВЛАСТ! - следователно ти ТРЯБВА да слушаш епископите за църковните Христови работи - тоест Църквата.

Бог осветява църковниците - никой светия не е станал такъв БЕЗ ЦЪРКВА. Този факт ТРЯБВА ДА ТИ ГОВОРИ ЗА ТОВА КОГА БОГ Е ДОВОЛЕН ОТ НАС.



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: Изrpeв]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано13.12.02 07:52



И понеже Бог не дава мир на целия свят, а дава тревога /вероятно и за тебе и за мене ще има по нещо/ това го прави за да разбере целият свят и ние че не сме далече от Него, не само далеч от Светостта Му.



Тема Re: Кога е доволен Бог от мен?нови [re: Инa]  
Автор GergiМодератор (любимка)
Публикувано13.12.02 08:39



Здравей Ина, ще се опитам и аз да се вмъкна в разговора
Съгласна съм с апостол, че ако наистина примерно стоиш пред вратата на черквата с идеята че няма значение къде се молиш и нарочно не влизаш вътре това е обида към Бога. Защо ли, защото Той те кани вътре на гости, тъй като това е Неговият дом на Земята, и ти си намираш оправдание да стоиш на прага на дома Му, като казваш от вън ми е по-добре, не искам да ме черпиш с бонбони и с каквото там има вътре, ще стоя гладна и на студено и права !!! разбираш ли?

Знаеш ли от житието на св.Мария Египетска случката когато тя се опитала да влезне в един храм, но заради многото си грехове на блудство, тъй като тя била проститутка и отишла на екскурзия да съблазнява пътниците, та и с тази цел се опитала да влезне и в храма. Тогава невидима сила я спряла и при всичките и усилия тя не можела да влезне в храма, била като наказана. Тогава тя започнала да се пита защо не може да влезне и доколкото си спомням от жититето мисля че св.Богордица й се явила и й казала, че е заради греховете й, и тя се покаяла тогава искрено със сълзи. Тогава вече могла да влзене вътре, след това животът и коренно се променил, тя станала пустинница и горещо се борила с мислите си за предишният охолен живот, Църквата я почита като една от големите й светици !!!

Това е, смяташ ли че има смисъл сами да се наказваме да стоим на прага на дома Господен и да не влизаме вътре в него?

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Отговор на Изгревнови [re: Изrpeв]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано13.12.02 09:08



Много важен въпрос зададе - извинявай че чак сега го прочетох - бях отпуск и връзката беше слаба.

Пост без разрешение на свещеника не е правилен - той води до обратни резултати - вместо смирение - гордост и самомнение. Ти не си знаяла, и донякъде си извинена.
Но понеже много си постила демоните гледат да те отблъснат от спасението - тоест от Църквата и го правят чрез хората около теб - ако се молиш и постиш и призоваваш Христос, те не могат директно да теб да ти вредят, но чрез безблагите свещеници им е много по-лесно.

Каква е била тази служба - за изповед и причастие НЕ СЕ ПЛАЩА НИЩО! Редно е да се
пали само една свещ от 10 ст. Не се огорчавай от случката - правилното отношение е следната мисъл: ПОНЕЖЕ АЗ СЪМ ЛОША БОГ ДОПУСКА СВЕЩЕНИКА ДА БЪДЕ ЛОШ С МЕН.
Църковните пости са над 200 дни в годината - ако искаш повече трябва да ти разреши свещеника - иначе е гордост и непослушание към Църквата. За тези неща не слушай вътрешния си глас!

И си намери един благ свещеник който с кротост да те изслушва и с любов да ти отговаря...

Питай пак!



Тема Re: Един наивник на средна възраст.нови [re: valsodar]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано13.12.02 09:20



Излишно оригиналничиш. Аз съм на 60 години - имам някакъв опит - питам ме -отговарям - не ме питат, а ме ругаят -мълча си. И се моля за тях и за теб.

Защо да не си спестиш мъките, които аз съм изтърпял? Както решиш - поклон в Христа!



Тема Re: опит за размисълнови [re: Ohi]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано13.12.02 09:46



Не са чак толкоз неведоми Господните пътища. Апостолите се отричат от Христос, защото ОЩЕ нямат Светия Дух и Духовната подкрепа на Църквата и Църковните Тайнства - как после и ТЕ и светиите са търпяли мъките на огъня и стъргането с железата заради Бог? Явно Светия Дух, Който Христос праща след възкресението Си прави хората Христови. Затова и без Църквата днес хората са слаби и нехристови, защото нямат помощта на Светия Дух.



Тема Re: Молитвата не е медитация!нови [re: Инa]  
Автор Yogin ()
Публикувано13.12.02 11:18



Здравей непослушнице.Правилно си схванала,че БОГ е един.Навсякъде и във всичко видимо и невидимо.Докато осъзнаем това обикновенно се чудим и приказваме странни неща.Моят бог,твоят бог,тяхния бог и др.Достигнем ли определено ниво на съзнание разбираме,че всичко е едно.Без начало,без край,вечно и непреходно.Тогава постигаме пълната любов,пълната истина,вечния екстаз и т.н.Бъдете искренни,отдадени,реализирайте.Пожелавам го на всички от сърце.Тогава думите са излишни. Няма спор.Всичко е ясно.



Тема Re: Молитвата не е медитация!нови [re: Инa]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано13.12.02 11:31



Съжалявам, че не съм видяла постинга ти по-рано.

Значи първо да ти кажа какво за мене е медитация. Обикновено до противоречия се стига, когато хората не са си изяснили значението, което влагат в едни и същи думи и понятия.

Като казвам медитация разбирам разтваряне, потъване във всичкото, не затваряне в себе си. За мене медитативното състояние е състояние на общение с Бога. Повече и да очакваш няма да мога да ти кажа. Това, което се преживява в медитация, е нещо лично и в повечето случаи не е подвластно на думите.







Тема Re: Отговор на Изгревнови [re: aпocтoл]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано13.12.02 11:35



Благодаря за отговора.



Тема Уважение към годините, но откъде ти хрумна...?нови [re: aпocтoл]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано13.12.02 11:55



Уважение към годините, но откъде ти хрумна, че си последна инстанция по отношение правилно-неправилно?
Самият ти ник говори, че се изживяваш като апостол, апостол на какво - на "ПРАВАТА" вяра ли?
Христос правеше ли разлика между учениците и следовниците си, делеше ли ги на пол, възгледи и мироглед? Май не, а ? Той просто обичаше всички, обичаше Човека, призван да се завърне в Бог.
С какво ти-си по добър от Спасителя че го правиш във повечето си постинги?
Изтърпял си някакви мъки, казваш?
Добре. Причинил си си ги - изтърпял си ги.Евала!
Но тука не правим конкурс за мазохисти и страданието не е нито белег за праведност, нито за преданост към Бога.
За мен страданието е изцяло плод на човешката глупост и суета.
Бог не наказва - ние се самонаказваме далеч по-добре, отколкото някой друг би го сторил.
Бог обича всички свои създания, защото е любящият Баща, чакащ завръщането на блудните си синове.
Иисус ни учеше на същото - да прощаваме, за да обичаме от цялото си сърце.

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Re: Молитва за Българиянови [re: aпocтoл]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано13.12.02 11:57



Бог дава на всеки според делата му.



Тема Всичко е двенови [re: Yogin]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано14.12.02 08:04



А, ти най-после се включи в собствения си постинг.

Значи ти имаш самочувствието, че си "постигнал определено ниво на самосъзнание", което явно все още е непостижимо за някои от нас. Ще ни разтълкуваш ли тогава какво значи магическата фраза "всичко е едно"?

Тук не се казва нищо! Това не означава нищо! "Всичко е едно." Аз пък ще ти кажа, че "всичко е две". Опитай се да ме обориш сега.


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Ами "скришната ти стая"?нови [re: aпocтoл]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано14.12.02 08:33



Чакай малко сега. Мисля, че приказваме за различни неща.

Аз питах за значението на храма - дали ТАМ молитвата е по-духовна (по-възвишена, по-качествена, или как да го кажа по друг начин?), дали има значение КЪДЕ се моля. Задавам този въпрос, понеже по-горе се внушаваше, че Бог няма да е доволен от мен, ако "не влизам" в църквата. С други думи, църквата е МЯСТО, където човек влиза, нали?

Тогава какъв е смисълът от този текст, с който ме обявяваш за "езичник и митар" в Мат 18:17? Защо го цитираш? Ето, ще препиша какво се казва там: "...ако ли пък не послуша тях, обади на църквата; но, ако и църквата не послуша, нека ти бъде като езичник и митар."

Извинявай, ама ако смяташ, че в тези думи се намеква за някакъв храм, това ще изопачи текста. Там се казва, че ти общуваш с църквата ("обади на църквата"; "ако не послуша църквата"), т.е. не се говори за МЯСТО или ЗДАНИЕ, или СГРАДА, а за църквата като група хора. Мисля, че това е много очевидно.

А аз питах за значението на храма в православната религия. Разбираш ли къде е разминаването ни?

За да съм още по-ясна, ето още един аргумент. По-горе Ohi цитира един друг текст от Ев. от Матея - 6:6. Преписвам го: "А ти, кога се молиш, влез в скришната си стая и като си заключиш вратата, помоли се на твоя Отец, който е на тайно; и твоят Отец, който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве." За какви храмове говорим тогава? Самият Христос казва да се молите в "скришните си стаи" (които явно не са в църквата, а най-вероятно вкъщи, понеже могат да се заключват), а вие обвинявате в езичество всеки, който попита защо в храма.


ПС. Езичничка разбирам защо съм, ама какво значи да съм митарка?


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Опит за обобщение за ХРАМАнови [re: Gergi]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано14.12.02 09:28



Gergi, благодаря ти за включването. Разбирам, че щом Бог е постановил църквата да му бъде негов дом на земята, тогава е съвсем нормално и уважително ако искам да му се моля, да откликна на поканата. Това разбрах от думите ти. (Това за св.Мария Египетска не искам да го коментирам, понеже ми е прекалено имагинерно. Не се засягай.)

Значи досега се събраха няколко аргумента защо молитвата в храма е за предпочитане пред другите молитви (пред прага му). Ще се опитам да ги обобщя - така както ми ги предложиха някои от пишещите по-горе.

Значи, първо Светлен каза, че в храма има по-специална благодат (каквото и да значи това): "Моля се и в къщи, всяка сутрин и вечер, моля си дори и когато ходя по улицата, но молитвата в храма е друго - там действа особена благодат, там има нещо, което го няма на друго място и което не може да се обясни."

Светлен също така посочи от личен опит колко добре му е станало, когато през комунистическо време е почнал да ходи на църква. За мен обаче това е прекалено субективен аргумент (теглела го ръка навътре, както при Египетска пък ръка я възпирала да влезне) и

не ми допада.

Впоследствие допълни на друго място, където отворих темата (наред с по освещаването на храма, които не ме интересуват особено), че "православният християнин може и трябва да се моли навсякъде, но в храма се извършва обществено богослужение". Като че ли този аргумент ми прозвуча най-смислено от всичко, което се изприказва по въпроса.

След него се включи , за да добави, че "храмът е постройка, посветена на Господа и очистена от сквернота". С това съм съгласна, но иначе в своя постинг Амартол говореше на някакъв старобългарски език за тъмници, които ставали на храмове, от което не схванах нищо.

В сряда и петък пък приведе съвсем странен аргумент, като първо каза, че Бог е недоволен от мен, защото се моля извън храма, а вчера цитира Мат. 18:17 (което обаче нямаше нищо общо с темата), което намекваше, че аз съм езичница и митарка (?).

Сега ти казваш, че молитвата извън храма "е обида към Бога... защото Той те кани вътре на гости, тъй като това е Неговият дом на Земята". С други думи имаш предвид, че страненето от храма е нередно, понеже храмът на практика е дом на Бога.

Всичко това горе-долу обощава какво отговорите на въпроса ми в двете теми, където се обсъжда това (Молитва за България и Колко много нови хора). Gergi, мислиш ли, че има още нещо, което не се е казало? Преди малко апостол да разтълкува какво означават думите в Мат. 6:6 (че молитвата трябва да е в "скришната ти стая"). Но иначе като цяло цитираните заключения обобщават ли православната догма за молитвата в храма?

Мислиш ли, че ще е полезно да пусна това обобщение като нова тема? Дали ще е интересно за други хора?


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций

Тема Re: Опит за обобщение за ХРАМАнови [re: Инa]  
Автор GergiМодератор (любимка)
Публикувано14.12.02 11:35



Сега нямам възможност да отговоря пространно, не мога да отговоря дали това е всичко за храма.
Основно храма не е място само за молитва, то е дом на Бога. Там общуването с Него е по друг начин. Ако например, ти поканиш на гости свой приятел у вас, то той ще бъде на гости на тебе и ти ще си му домакин и естествено ти ще му предложиш ястия приготвени от тебе, няма да го допуснеш той да готви на твоята печка, а дори и това да стане пак една част от приготовлението за гостито ще е зависела от тебе. И обратно ти като отидеш на гости на този твой приятел, в неговата къща той ще те гости и посрещне така както е най-характерно за него, там ти ще го видиш такъв какъвто е !

Искам да отбележа, че в храма ти получаваш ГОЗБА от Бога, която извън него няма къде да получиш! Също така ти участваш в подготовката за тази ГОЗБА, което пак е уникално, но не я подготвяш сама, а едновремено с останалите богомолци и най-вече с Бога ! Вече се говори за св.Причастие, за това става дума. В храма ти се СЪЕДИНЯВАШ с Бога !!! Освен молитвите които се изричат там !!!
Смисъл, когато в храма има служба е добре да се влезне имено заради тази ГОЗБА, която е предназначена за всеки един от нас !
Всъщност в храма най-пълно се реализира Църквата, която е Бого-човешки организъм ! Тъй като когато всички приемат св.Причастие/Бога в себе си стават ЕДИН организъм заедно с Бога. Нещо като човешкото тяло, всеки негов член има конкретна функция и всичко е съгласъвано едно с друго по перфектен начин, а главата на този организъм е Иисус Христос !!!

п.с. ако желаш пусни го като нова тема

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: Ами "скришната ти стая"?нови [re: Инa]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано15.12.02 15:42



Отговарям последователно. Първо за храма. Ис.56:7 -" зашото Моят ДОМ ще се нарече МОЛИТВЕН ДОМ НА ВСИЧКИ НАРОДИ"

Лук. 2:46 "Го намериха в храма да седи между учителите"
Лук.!9:47 -И поучаваше всеки ден в храма"
Лук.24:53 - "И бяха винаги в храма, като славеха и благославеха Бога".
Деян. 5:42 - "И всеки ден в храма и по къщи не преставаха да поучават".
Деян. 3:1 - "Петър и Йоан заедно възлизаха в храма в деветия молитвен час". Не само са ходили в храма, но са го правили точно в определени часове, както и ние го правим по Предание за да "славим и благославим Бога".

Църквата и храма са свързани неразривно - протестантите правят ВСИЧКО възможно и невъзможно да изхвърлят храма от Църквата, а Бог ясно говори че Храмът е бил молитвен дом за евреи, а ще стане молитвен ДОМ за целия свят! И той е станал!

Какво значи " обади на църквата" - на КОГО - на епископа или на свещеника!! На кой друг - и той къде служи и слави Бога ОСНОВНО?! В Храма Божи! Толкова е просто, че няма накъде!

Думите за тайната стаичка Христос ги казва за да разобличи лицемирието на фарисеите а това съвсем не значи че казва да не ходиш в храма на молитва - апостола казва "Не напускайте събранието си" - къде са се събирали основно тогава - в храма!, естествено -молитвения ДОМ...
Всеки текст, който може НЕШО да се изтълкува ПРОТИВ ХРАМА, се използува от пасторите и се изстисква до края, а текстове, които УТВЪРЖДАВАТ Храма, се прескачат като на прескочи кобила... Ти имаш разум - чети и мисли и се моли!

Митари са били бирници и са надвземали повече от определените данъци за римляните и затова са били особено мразени от евреите, като равни на езичници.



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: Изrpeв]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано15.12.02 15:52



Така е, но младите се лъжат, защото Той към тях е дълготърпелив особено и те като по-здрави могат бая години да се забият в някоя секта и да си мислят че са баш в Истината, защото не пада гръмотевица и не ги поразява по главите...



Тема Почитай Словото!нови [re: valsodar]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано15.12.02 16:09



А То казава да почиташ старите хора с побелели коси - явно е защо - техния опит може да се окаже за теб незаменим. Днес младите не уважават не само старите, но и старите си родители, ясен знак че Словото не се уважава и светът е в началото на края си!

Освен Словото, говоря за Преданието на Светиите, тъй като протестантите не знаят почти нищо за Него - кажи КОЕ казано от мен е САМО МОЕ?! Просто не знаеш че не е мое...

Страданието не е плод САМО на глупост и суета, а и на ГРЯХ. Кое е грях светът вече отдавна не знае и не иска и да го научи, може би като теб, или се лъжа?...



Тема Какви ги говориш?нови [re: aпocтoл]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано17.12.02 01:41



Наистина, наистина се изказваш невероятно странно. Какви са тези протестанти, които правят ВСИЧКО възможно и т.н.??? Какви са тези пастори, които изстискват всичко до края??? Сигурен ли си, че пишеш на мен? Много странно изказване!

Освен това мисълта ти е страшно накъсана и не схващам голяма част от това, което си написал.

1.
Първо, от цитатите, които си подбрал, разбирам, че много неща са се случвали "в храма". Значи, според теб, това, което е било "молитвен дом за евреи", ще стане такъв за целия свят. Това хубаво, разбирам го като твърдение, макар че ми се струва доста претенциозно (какво щеше да стане например, ако ацтеките също кажат "нашите храмове ще станат молитвени домове за целия свят"?). На каква база се гради такова гръмко твърдение?

А относно всичките текстове, които цитираш в подкрепа на тази теза, имам два аргумента. Единият ми бе подсказан от приятели. Това са няколко текста от Стария и от Новия завет, които показват обратното на това, което пишеш ти:
Трета кн.Царства (8,27): "Наистина, нима Бог ще живее на земята? Небето и небето на небесата не Те побират, толкова по-малко тоя храм, който съм построил на Твоето име."
Кн.на прор.Исаия (66,1): "Тъй казва Господ: небето е Мой престол, а земята - подножие за нозете Ми; де тогава ще съградите дом за Мене, и де е мястото на Моя покой?"
Деян.на св.апостоли (7,48): "Ала Всевишният не живее в ръкотворни храмове, както казва пророкът: небето е Мой престол, а земята - подножие за нозете Ми. Какъв дом ще ми съзидате, казва Господ, или кое място е за моя почивка? Нали Моята ръка направи всичко това?"

Значи, излиза, че е вярно и едното, и другото. Бог го има и в храма, и извън храма. Още повече, че един от текстовете, които цитира ти, казваше: "всеки ден В ХРАМА и ПО КЪЩИ не преставаха да поучават". Значи говорим и за молитва в храм, и за молитва вкъщи т.е. в скришната ми стая. За това нещо имах и втори аргумент, ама в момента го забравих...


2.
Второ. Изразът "обади на църквата" наистина трябва да си изсмучеш от пръстите, че имплицира някакви храмове. Пише "на църквата", а не на епископа или свещеника. Как така си го добавяш, че се говори за храм? Все едно аз да ти кажа "кажи на компанията", а ти да отидеш да го изтропаш в дискотеката, щото компанията понякога ходи на дискотека. За теб може и да е "толкова просто", но според мен ти виждаш връзка, която друг не би съзрял.

Въпрос към останалите православни християни: И вие ли смятате, че в този текст (някъде в св.Евангелие от Матея, 18 глава) се говори за сграда? За здание?


3.
Трето. Много ме озадачи твърдението ти: "апостола казва "Не напускайте събранието си" - къде са се събирали основно тогава - в храма!, естествено -молитвения ДОМ..."

Кой го казва това, не разбрах? Себе си ли цитираш? Ти ли си го казал или някой друг апостол? И пробвай да прочетеш по-внимателно какво цитираш. "Не напускайте събранието." Какъв храм виждаш тук? Ние в нашия вход си правим събрания и баща ми отива при повикване от домоуправителя. Значи ли това, че за събранието им трябва да си направят и сграда, щото инак не могат да се събират?

Ти доказваш тезата си посредством собствените си убеждения. Ето как върви мисълта ти: Те вероятно се събират в храм. АпостолЪТ казва да не напускат събранието си. Събранието сигурно става в храм. Следователно всички трябва да се събират в храм. Какво доказателство е това? Порочен кръг.


И пак не разбрах защо смяташ, че съм митарка (какво беше другото определение там). Какви данъци съм надвзимала? На кого? И какво, да му се не види, има общо с храмовете ви всичко това?


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Re: Какви ги говориш?нови [re: Инa]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано17.12.02 08:30



Наистина си "непослушна" и ако съзнателно търсиш под вола теле, аз няма да мога да ти помогна.

Молитвен дом за ВСИЧКИ народи - това не е МОЕ твърдение, а на пророка. Ако нямаш вяра на Библията приключваме спора.

Другите текстове че Бог не живее в храма, НЕ означават че няма да ходиш в Храма - те просто подчертават ВСЕОБХАТНОСТТА на Бога, Неговото Вселенско значение и Могъщество.

"ВСЕКИ ден в храма" - ти върви всеки ден в храма, а после си върви в КЪЩИ и там също се моли, ама както сега НИКАКЪВ храм, а само в сгради и дома си... Къде е твоето послушание на Словото?

На кого трябва според теб да КАЖЕ НА ЦЪРКВАТА -на тухлите не, значи на някой човек, който представлява църквата, който РЪКОВОДИ Църквата - кой е този човек - разбира се че ЕПИСКОПА, той ръководи църквата. Ти си мислиш за пастора, защото си мислиш че вашето е църква, но то не е. То е просто сдружение. Църквата ИМА ХРАМ. СЛОВОТО ГО КАЗВА ЯСНО. Защо не го разбираш аз не мога да разбера.

Ти наистина ли не разбираш за митара от Словото?! Ако си непослушна на Църквата ти си КАТО повтарям КАТО митар - тоест ЛОШ човек -човек без вяра и послушание на Бога и Закона!!

Разбира се ти не си знаяла много неща и имаш извинение, и сега когато четеш Истината за Истинската Църква на Бог Христос РЕДНО Е всичко да ти стане ясно.

А дали ще станеш послушна, това е ДРУГ въпрос. Първо разбери Истината.



Тема Нервираш ме!нови [re: aпocтoл]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано17.12.02 13:13



Сега вече се убедих, че ме бъркаш с някого и затова ти прощавам объркания език. Явно не умееш да четеш внимателно, понеже бях изрична и изчерпателна, като казах, че няма такова нещо, като "моя църква".

Що за странно изказване е това: "Ти си мислиш за пастора, защото си мислиш че вашето е църква, но то не е. То е просто сдружение"?

Аз НЕ ходя на църква! Нали точно затова ги задавам всички тези въпроси, защото искам да си изнясня нещата и да си направя преценка дали си струва да ходя на църква. Ако обаче всички там са като теб, не ми трябва такава църква, предпочитам да се моля у нас (ако изобщо го направя)!

На останалите ти въпроси ще ти отговоря, като ми мине, защото се ядосах много.


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Re: Всичко е еднонови [re: Инa]  
Автор Yogin ()
Публикувано18.12.02 02:01



По принцип пиша за ЙОГА.Логично в същия клуб.Със съгласието на Риния пуснах тази обява в някои клубове.В някои са я изтрили.Приятели ми казаха,че тук не са.Дано да е за добро.Виждам че се получи диалог.:-)) Практикувам сериозно.Стремя се да бъда искрен и отдаден.Това ми дава много:сила,вяра и........самочуствие.Какво съм постигнал не е важно и няма значение.То едва ли ще ти помогне.По-важно е че ВСИЧКО е постижимо за ВСЕКИ.Само да искаме.ИСКАЙТЕ И ЩЕ ВИ СЕ ДАДЕ-Христос.Въпроса обаче е какво всъщност искаме?Колко искаме?Как го искаме?/дали сме достатъчно искренни и отдадени в молитвите си към БОГ/По отношение на ,,магическата фраза'' всичко е едно,какво да ти отговоря?Задаваш ми въпрос,мислиш си че ще ме затрудниш,очакваш да те оборя........Ина,не се обиждай но ако трява да бъда искрен въпросът ти е доста посредствен и елементарен и не ангажира с отговор./това е не само мое мнение/Все пак,ако наистина си сериозна и те интересува пиши.Ще ти разясня някои основни неща,отговаряйки на въпросът ти/въпросите ти/.



Тема Тинтири минтири (т.е. мантри)нови [re: Yogin]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано19.12.02 01:59



Браво. Похвално. Пуснал си тема, по която се изписа всичко друго, освен това, за което пишеш. А ти и се гордееш с постижението си. Не ти ли е ясно, че не си добре дошъл в този клуб. Тук се говорят сериозни неща, свързани с християнската вяра. А ти си вярваш на себе си, че щом цитираш някакво изречение от Христос, значи вече си готов да се наречеш християнин. (Gergi, не е ли възможно наистина този постинг да се изтрие? Виж, човекът право и ясно го каза, че отвсякъде да го изгонили? Какво го търпите? Ако не сте разбрали, този човек няма да стане християнин, защо тогава го убеждавате?)

Само че окултните ти заклинания не могат да съперничат на дълбочината на Библията. Затова, защо не си отидеш в твоя клуб, за да надъхваш хората, на които им е нужна твоята религия?

Въпросът ми е посредствен и елементарен?

Жал ми е за теб, човече.

Въпросът ми не е нито посредствен, нито елементарен.

А риторичен.


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Re: Уважение към годините, но откъде ти хрумна...?нови [re: valsodar]  
Автор Aмapтoл (православен)
Публикувано19.12.02 02:14



Как да дели Спасителят учениците си по "възгледи и мироглед"? Че един е бил републиканец, а друг монархист? Как са се различавали според тебе възгледите на св. ап. Вартоломей и на св. ап. Яков Алтеев например? Що за глупости са това! Възгледите им бяха едни - "Ти си Христос, Син на живия Бог". А на евреите, които не Го приеха и Му викаха - "Бяс имаш" - Спасителят страшно отговори: "Вие сте чеда на дявола и вършите делата на баща си...ето затова се оставя домът ви пуст"! Що се отнася до това, че хората имат свободна воля - така е. Имаш избор - върви подир Христа- "който Ме обича, ще вземе кръста си и ще ме следва" или пък върви стани теософ. Ние пък проповядваме Христа разпнат, за юдеите съблазън, а за елините безумие.

Scio Qui credidi


Тема Не питай старило...!нови [re: aпocтoл]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано19.12.02 10:19



Хората красноречиво са си го казали вече.
Първородния грях е пренесен от юдаизма - Copy Paste.
Хем Христос дойде и ни направи свободни - хем си и влачим първородния грях - а, бе как става тая работа бре?
На кое да хване дикиш човек, на сина Божий или на драскачите на Библията?

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Четеш, както дявола евангелието!нови [re: Aмapтoл]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано19.12.02 10:22



Христос правеше ли разлика между учениците и следовниците си, ...? да повторя ли ? - учениците и следовниците .
Научи се да първо четеш, пък после ми сядай да пишеш и да поучаваш!

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Re: Тинтири минтири (т.е. мантри)нови [re: Инa]  
АвторGergi (Нерегистриран)
Публикувано19.12.02 17:02



Здравей, постинга може да се заключи, но не и да се трие. Тъй като предизвика интересни дискусии, но и това няма да направя за да се продължи обсъждането. Няма значение, че Yogin е пуснал темата, има хора като Ohi, които много ги вълнува темата за Йога, пък и други от клуба ги вълнува мисля. Тук в клуба не мисля, че някого убеждава в нещо, всеки прави сам избора си на вяра и за него отговаря пред Бога. Ние тук правим дискусии, за кого по-полезни за кого по-малко. На теб се възхищавам наистина на любознателността ти без заядливост, гняв, злоба, дори с добро отношение към хората с които разговаряш . Жалкото е че малцина усещат тона ти, е това е недостатък на и-нет общуването. Личният ми съвет е, когато не ти се разговаря с някого-просто не го прави, в тази тема има доста други подтеми които се получиха, включвай се по тях



Тема Питай патило!!нови [re: valsodar]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано19.12.02 18:22



Пророците на Бога, писатели на Библията не са драскачи. Първородният грях се премахва след Кръщение - какъв ти е проблема. Защо не четеш Словото с нужното уважение? Христос те спасява, а ти нехаеш. Кръсти се и ела на църква в неделя и на 25-ти за Рождество. Изповядай се и вземи причастие!

Сам трябва да си спасяваш душата - друг не може вместо теб!



Тема Ама това си беше рекламанови [re: Gergi]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано19.12.02 20:09



Благодаря ти, Gergi, за топлите думи.

Това, заради което началото на тази тема е вредно, е, че правеше реклама на среща за медитация. Сега, аз ако съм шеф в някой вестник (особено ако е православен или на някаква конкретна религия), ще прецеждам много внимателно всяка реклама, която се прави от страниците. Щото публикувайки я, вестникът ми де факто застава зад рекламата, разбираш ли?

Тук е същото. Щом толерирате Yogin или който и да е да пуска реклами във форума, вие негласно подкрепяте съществуването на самата реклама.

Разбираш ли за какво говоря?

Иначе аз нямам проблем да ги игнорирам, когато виждам, че само си бъбрят, щото се радват, че има някой да им прочете писаното.

Като Изгрев например.


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Re: Ама това си беше рекламанови [re: Инa]  
АвторGergi (Нерегистриран)
Публикувано20.12.02 08:14



Разбирам те напълно. Осъзнавам, че е реклама, забеляах дори и че Yogin е доволен от факта че не сме му я изтрили. Но все пак си личи отношението към йогизма в нашият клуб. Сметнах, че рекламата не е комерсиална с цел изкарване на пари, и тъй като по някакъв начин се засича йогизма с православието, претендирайки да е духовност, я оставих да се изкажат мнения по въпроса. Иначе преди бях трила някакви подобни реклами за други "духовни" течения. Но ти благодаря за съветите, ше гледам по-внимателно какво да допускам и какво не. Обикновено не трия теми когато има доста отговори, т.е. аз съм се позабавила с проверката на клуба, а това че има отговори означава, че темата е интересна, защо да цензурирам ИНТЕРЕСА на пишещите тук



Тема Кому е нужна изповедта?нови [re: aпocтoл]  
Автор valsodar (Чародей)
Публикувано20.12.02 10:35



Бог си ме знае добре, мога ли да скрия нещо от него?
Тогава , кому е нужна изповедтта?
А за кръщението, кръщението не го дава църквата, а Духа Божий.

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.

Редактирано от valsodar на 20.12.02 10:38.



Тема Re: Ама това си беше рекламанови [re: Gergi]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано20.12.02 16:05



Ами реклама не значи само нещо, което се продава - "с комерсиална цел изкарване на пари". Рекламата може да касае и купуване на човешки души. За което точно май ставаше дума в обявата за медитацията в зала "България".

Аз ли съм единствената в целия този ПРАВОСЛАВЕН форум, която се възмути, че именно зала "България" се дава на сектанти, за да си провеждат ритуалите?

Gergi, наистина ли смяташ, че православието и йогизмът се засичат? Това, че е религиозна философия, прави ли го да има нещо общо с християнските истини? Ако аз и ти се движим по една и съща магистрала, но в различни посоки, между нас ще има нещо общо. Магистралата.

Но йогите са от друга магистрала. Те са извънземни за България. Не им е мястото тук. Пък най-малкото в лоното на православието, нали?

Карай да върви. То 12 декември мина отдавна.


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Re: Ама това си беше рекламанови [re: Инa]  
Автор Yogin ()
Публикувано20.12.02 21:44



Здравей Ина,първо ако съм те засегнал с нещо извинявай.В изказванията си винаги съм се стремял да бъда учтив и толерантен с хората,но може и аз да сбъркам.Не съм съвършен.Благодаря за проявеното разбиране от Gergi и за това че не ме изтри.От сърце Ви желая успех по духовния път братя и сестри християни.Бог ни обича,закриля и бди над всички нас.Поздрав!!! Yogin



Тема Ми, жив и здрав да синови [re: Yogin]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано21.12.02 01:15



Не е толерантност това, да каниш хората на твое сектантско мероприятие и да го забулваш под маската, че е молитва за България (освен ако не си вярваш, разбира се, което май е твоят случай).

Не е толерантност да се преструваш на православен, само и само да привлечеш някой от този клуб към твоята религия.

Знаеш ли, православните тук те търпят не защото не виждат лъжите, които говориш, а именно защото ги е страх, че някой ще ги обвини в нетолерантност. На мен обаче не ми пука дали ще ме обвинят, просто защото не съм православна.

Не си засегнал мен, Yogin. Засягаш с присъствието си всички, които се опитват да научат нещо повече за православието. Не ти е тук мястото, не схвана ли намека?

айде, весели празници.


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Re: Ми, жив и здрав да синови [re: Инa]  
Автор Лия (***)
Публикувано21.12.02 22:11



Всички сме гости на тази Земя.
Защо си мислиш, че той няма право да е тук, а ти го имаш това право?!


Весели празници.



Тема Аз съм гостенка.нови [re: Лия]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано21.12.02 23:46



Защото е ясно каква е моята позиция. Аз съм тук като гостенка, на която й е интересно да научи нещо ново. Ако някой от домакините на клуба ми подскаже, че не съм добре дошла, ще имам достатъчно достойнство, за да си вдигна шапката и да си ида.

А този човек се изживява като един от православните. Не може да ги нарича "братя и сестри", а зад гърба им да проповядва други идеи.

Разбираш ли разликата?

Ама защо ли споря. Какво ме касаят тия неща изобщо. ХОРА, ЗАБРАВЕТЕ ПОСЛЕДНИТЕ МИ НЯКОЛКО ПОСТИНГА. Оттеглям си думите назад. Къде ми е работата да се мешам кой е добре дошъл и кой не.

Съжалявам, че казах горните неща!

Весели празници и на вас - и специално на теб, принцесо!


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Re: Що е медитациянови [re: aпocтoл]  
Автор Yoda (СВОБОДЕН ЗНАЕЩ)
Публикувано26.12.02 18:17



Само невежа може да се изкаже за медитацията така апостоле!

БОГ С ВАС, ОБИЧАМ ВИ!


Тема Re: Един наивник на средна възраст.нови [re: aпocтoл]  
Автор Akbar (СЪВЪРШЕН)
Публикувано02.01.03 18:37



Леле апостоле колко непросветен човек си... Моля те отговори ми кратко и ясно в отделен постинг смяташ ли творенията на Бог за съвършени или не? Всяко усукване ще го смятам за АБСОЛЮТНА НЕПРОСВЕТЕНОСТ - просто да и не.

ОБИЧАМ ВИ!


Тема Re: Молитва за Българиянови [re: aпocтoл]  
Автор Yoda (СВОБОДЕН ЗНАЕЩ)
Публикувано05.01.03 19:34



Да бе да а на мен свитки ми излизат от задника!

БОГ С ВАС, ОБИЧАМ ВИ!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.