Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:13 26.04.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Молитва за Българиянови [re: aпocтoл]  
Автор Изrpeв (дъга)
Публикувано13.12.02 11:57



Бог дава на всеки според делата му.



Тема Всичко е двенови [re: Yogin]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано14.12.02 08:04



А, ти най-после се включи в собствения си постинг.

Значи ти имаш самочувствието, че си "постигнал определено ниво на самосъзнание", което явно все още е непостижимо за някои от нас. Ще ни разтълкуваш ли тогава какво значи магическата фраза "всичко е едно"?

Тук не се казва нищо! Това не означава нищо! "Всичко е едно." Аз пък ще ти кажа, че "всичко е две". Опитай се да ме обориш сега.


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Ами "скришната ти стая"?нови [re: aпocтoл]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано14.12.02 08:33



Чакай малко сега. Мисля, че приказваме за различни неща.

Аз питах за значението на храма - дали ТАМ молитвата е по-духовна (по-възвишена, по-качествена, или как да го кажа по друг начин?), дали има значение КЪДЕ се моля. Задавам този въпрос, понеже по-горе се внушаваше, че Бог няма да е доволен от мен, ако "не влизам" в църквата. С други думи, църквата е МЯСТО, където човек влиза, нали?

Тогава какъв е смисълът от този текст, с който ме обявяваш за "езичник и митар" в Мат 18:17? Защо го цитираш? Ето, ще препиша какво се казва там: "...ако ли пък не послуша тях, обади на църквата; но, ако и църквата не послуша, нека ти бъде като езичник и митар."

Извинявай, ама ако смяташ, че в тези думи се намеква за някакъв храм, това ще изопачи текста. Там се казва, че ти общуваш с църквата ("обади на църквата"; "ако не послуша църквата"), т.е. не се говори за МЯСТО или ЗДАНИЕ, или СГРАДА, а за църквата като група хора. Мисля, че това е много очевидно.

А аз питах за значението на храма в православната религия. Разбираш ли къде е разминаването ни?

За да съм още по-ясна, ето още един аргумент. По-горе Ohi цитира един друг текст от Ев. от Матея - 6:6. Преписвам го: "А ти, кога се молиш, влез в скришната си стая и като си заключиш вратата, помоли се на твоя Отец, който е на тайно; и твоят Отец, който вижда в скришно, ще ти въздаде наяве." За какви храмове говорим тогава? Самият Христос казва да се молите в "скришните си стаи" (които явно не са в църквата, а най-вероятно вкъщи, понеже могат да се заключват), а вие обвинявате в езичество всеки, който попита защо в храма.


ПС. Езичничка разбирам защо съм, ама какво значи да съм митарка?


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Опит за обобщение за ХРАМАнови [re: Gergi]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано14.12.02 09:28



Gergi, благодаря ти за включването. Разбирам, че щом Бог е постановил църквата да му бъде негов дом на земята, тогава е съвсем нормално и уважително ако искам да му се моля, да откликна на поканата. Това разбрах от думите ти. (Това за св.Мария Египетска не искам да го коментирам, понеже ми е прекалено имагинерно. Не се засягай.)

Значи досега се събраха няколко аргумента защо молитвата в храма е за предпочитане пред другите молитви (пред прага му). Ще се опитам да ги обобщя - така както ми ги предложиха някои от пишещите по-горе.

Значи, първо Светлен каза, че в храма има по-специална благодат (каквото и да значи това): "Моля се и в къщи, всяка сутрин и вечер, моля си дори и когато ходя по улицата, но молитвата в храма е друго - там действа особена благодат, там има нещо, което го няма на друго място и което не може да се обясни."

Светлен също така посочи от личен опит колко добре му е станало, когато през комунистическо време е почнал да ходи на църква. За мен обаче това е прекалено субективен аргумент (теглела го ръка навътре, както при Египетска пък ръка я възпирала да влезне) и

не ми допада.

Впоследствие допълни на друго място, където отворих темата (наред с по освещаването на храма, които не ме интересуват особено), че "православният християнин може и трябва да се моли навсякъде, но в храма се извършва обществено богослужение". Като че ли този аргумент ми прозвуча най-смислено от всичко, което се изприказва по въпроса.

След него се включи , за да добави, че "храмът е постройка, посветена на Господа и очистена от сквернота". С това съм съгласна, но иначе в своя постинг Амартол говореше на някакъв старобългарски език за тъмници, които ставали на храмове, от което не схванах нищо.

В сряда и петък пък приведе съвсем странен аргумент, като първо каза, че Бог е недоволен от мен, защото се моля извън храма, а вчера цитира Мат. 18:17 (което обаче нямаше нищо общо с темата), което намекваше, че аз съм езичница и митарка (?).

Сега ти казваш, че молитвата извън храма "е обида към Бога... защото Той те кани вътре на гости, тъй като това е Неговият дом на Земята". С други думи имаш предвид, че страненето от храма е нередно, понеже храмът на практика е дом на Бога.

Всичко това горе-долу обощава какво отговорите на въпроса ми в двете теми, където се обсъжда това (Молитва за България и Колко много нови хора). Gergi, мислиш ли, че има още нещо, което не се е казало? Преди малко апостол да разтълкува какво означават думите в Мат. 6:6 (че молитвата трябва да е в "скришната ти стая"). Но иначе като цяло цитираните заключения обобщават ли православната догма за молитвата в храма?

Мислиш ли, че ще е полезно да пусна това обобщение като нова тема? Дали ще е интересно за други хора?


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций

Тема Re: Опит за обобщение за ХРАМАнови [re: Инa]  
Автор GergiМодератор (любимка)
Публикувано14.12.02 11:35



Сега нямам възможност да отговоря пространно, не мога да отговоря дали това е всичко за храма.
Основно храма не е място само за молитва, то е дом на Бога. Там общуването с Него е по друг начин. Ако например, ти поканиш на гости свой приятел у вас, то той ще бъде на гости на тебе и ти ще си му домакин и естествено ти ще му предложиш ястия приготвени от тебе, няма да го допуснеш той да готви на твоята печка, а дори и това да стане пак една част от приготовлението за гостито ще е зависела от тебе. И обратно ти като отидеш на гости на този твой приятел, в неговата къща той ще те гости и посрещне така както е най-характерно за него, там ти ще го видиш такъв какъвто е !

Искам да отбележа, че в храма ти получаваш ГОЗБА от Бога, която извън него няма къде да получиш! Също така ти участваш в подготовката за тази ГОЗБА, което пак е уникално, но не я подготвяш сама, а едновремено с останалите богомолци и най-вече с Бога ! Вече се говори за св.Причастие, за това става дума. В храма ти се СЪЕДИНЯВАШ с Бога !!! Освен молитвите които се изричат там !!!
Смисъл, когато в храма има служба е добре да се влезне имено заради тази ГОЗБА, която е предназначена за всеки един от нас !
Всъщност в храма най-пълно се реализира Църквата, която е Бого-човешки организъм ! Тъй като когато всички приемат св.Причастие/Бога в себе си стават ЕДИН организъм заедно с Бога. Нещо като човешкото тяло, всеки негов член има конкретна функция и всичко е съгласъвано едно с друго по перфектен начин, а главата на този организъм е Иисус Христос !!!

п.с. ако желаш пусни го като нова тема

Всичко ми е позволено, но не всичко ме ползва!


Тема Re: Ами "скришната ти стая"?нови [re: Инa]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано15.12.02 15:42



Отговарям последователно. Първо за храма. Ис.56:7 -" зашото Моят ДОМ ще се нарече МОЛИТВЕН ДОМ НА ВСИЧКИ НАРОДИ"

Лук. 2:46 "Го намериха в храма да седи между учителите"
Лук.!9:47 -И поучаваше всеки ден в храма"
Лук.24:53 - "И бяха винаги в храма, като славеха и благославеха Бога".
Деян. 5:42 - "И всеки ден в храма и по къщи не преставаха да поучават".
Деян. 3:1 - "Петър и Йоан заедно възлизаха в храма в деветия молитвен час". Не само са ходили в храма, но са го правили точно в определени часове, както и ние го правим по Предание за да "славим и благославим Бога".

Църквата и храма са свързани неразривно - протестантите правят ВСИЧКО възможно и невъзможно да изхвърлят храма от Църквата, а Бог ясно говори че Храмът е бил молитвен дом за евреи, а ще стане молитвен ДОМ за целия свят! И той е станал!

Какво значи " обади на църквата" - на КОГО - на епископа или на свещеника!! На кой друг - и той къде служи и слави Бога ОСНОВНО?! В Храма Божи! Толкова е просто, че няма накъде!

Думите за тайната стаичка Христос ги казва за да разобличи лицемирието на фарисеите а това съвсем не значи че казва да не ходиш в храма на молитва - апостола казва "Не напускайте събранието си" - къде са се събирали основно тогава - в храма!, естествено -молитвения ДОМ...
Всеки текст, който може НЕШО да се изтълкува ПРОТИВ ХРАМА, се използува от пасторите и се изстисква до края, а текстове, които УТВЪРЖДАВАТ Храма, се прескачат като на прескочи кобила... Ти имаш разум - чети и мисли и се моли!

Митари са били бирници и са надвземали повече от определените данъци за римляните и затова са били особено мразени от евреите, като равни на езичници.



Тема Re: Молитва за Българиянови [re: Изrpeв]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано15.12.02 15:52



Така е, но младите се лъжат, защото Той към тях е дълготърпелив особено и те като по-здрави могат бая години да се забият в някоя секта и да си мислят че са баш в Истината, защото не пада гръмотевица и не ги поразява по главите...



Тема Почитай Словото!нови [re: valsodar]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано15.12.02 16:09



А То казава да почиташ старите хора с побелели коси - явно е защо - техния опит може да се окаже за теб незаменим. Днес младите не уважават не само старите, но и старите си родители, ясен знак че Словото не се уважава и светът е в началото на края си!

Освен Словото, говоря за Преданието на Светиите, тъй като протестантите не знаят почти нищо за Него - кажи КОЕ казано от мен е САМО МОЕ?! Просто не знаеш че не е мое...

Страданието не е плод САМО на глупост и суета, а и на ГРЯХ. Кое е грях светът вече отдавна не знае и не иска и да го научи, може би като теб, или се лъжа?...



Тема Какви ги говориш?нови [re: aпocтoл]  
Автор Инa (непослушна)
Публикувано17.12.02 01:41



Наистина, наистина се изказваш невероятно странно. Какви са тези протестанти, които правят ВСИЧКО възможно и т.н.??? Какви са тези пастори, които изстискват всичко до края??? Сигурен ли си, че пишеш на мен? Много странно изказване!

Освен това мисълта ти е страшно накъсана и не схващам голяма част от това, което си написал.

1.
Първо, от цитатите, които си подбрал, разбирам, че много неща са се случвали "в храма". Значи, според теб, това, което е било "молитвен дом за евреи", ще стане такъв за целия свят. Това хубаво, разбирам го като твърдение, макар че ми се струва доста претенциозно (какво щеше да стане например, ако ацтеките също кажат "нашите храмове ще станат молитвени домове за целия свят"?). На каква база се гради такова гръмко твърдение?

А относно всичките текстове, които цитираш в подкрепа на тази теза, имам два аргумента. Единият ми бе подсказан от приятели. Това са няколко текста от Стария и от Новия завет, които показват обратното на това, което пишеш ти:
Трета кн.Царства (8,27): "Наистина, нима Бог ще живее на земята? Небето и небето на небесата не Те побират, толкова по-малко тоя храм, който съм построил на Твоето име."
Кн.на прор.Исаия (66,1): "Тъй казва Господ: небето е Мой престол, а земята - подножие за нозете Ми; де тогава ще съградите дом за Мене, и де е мястото на Моя покой?"
Деян.на св.апостоли (7,48): "Ала Всевишният не живее в ръкотворни храмове, както казва пророкът: небето е Мой престол, а земята - подножие за нозете Ми. Какъв дом ще ми съзидате, казва Господ, или кое място е за моя почивка? Нали Моята ръка направи всичко това?"

Значи, излиза, че е вярно и едното, и другото. Бог го има и в храма, и извън храма. Още повече, че един от текстовете, които цитира ти, казваше: "всеки ден В ХРАМА и ПО КЪЩИ не преставаха да поучават". Значи говорим и за молитва в храм, и за молитва вкъщи т.е. в скришната ми стая. За това нещо имах и втори аргумент, ама в момента го забравих...


2.
Второ. Изразът "обади на църквата" наистина трябва да си изсмучеш от пръстите, че имплицира някакви храмове. Пише "на църквата", а не на епископа или свещеника. Как така си го добавяш, че се говори за храм? Все едно аз да ти кажа "кажи на компанията", а ти да отидеш да го изтропаш в дискотеката, щото компанията понякога ходи на дискотека. За теб може и да е "толкова просто", но според мен ти виждаш връзка, която друг не би съзрял.

Въпрос към останалите православни християни: И вие ли смятате, че в този текст (някъде в св.Евангелие от Матея, 18 глава) се говори за сграда? За здание?


3.
Трето. Много ме озадачи твърдението ти: "апостола казва "Не напускайте събранието си" - къде са се събирали основно тогава - в храма!, естествено -молитвения ДОМ..."

Кой го казва това, не разбрах? Себе си ли цитираш? Ти ли си го казал или някой друг апостол? И пробвай да прочетеш по-внимателно какво цитираш. "Не напускайте събранието." Какъв храм виждаш тук? Ние в нашия вход си правим събрания и баща ми отива при повикване от домоуправителя. Значи ли това, че за събранието им трябва да си направят и сграда, щото инак не могат да се събират?

Ти доказваш тезата си посредством собствените си убеждения. Ето как върви мисълта ти: Те вероятно се събират в храм. АпостолЪТ казва да не напускат събранието си. Събранието сигурно става в храм. Следователно всички трябва да се събират в храм. Какво доказателство е това? Порочен кръг.


И пак не разбрах защо смяташ, че съм митарка (какво беше другото определение там). Какви данъци съм надвзимала? На кого? И какво, да му се не види, има общо с храмовете ви всичко това?


За емоционалните животът е трагедия
За интелектуалните животът е комедия
Хораций


Тема Re: Какви ги говориш?нови [re: Инa]  
Автор aпocтoл (Тимотей)
Публикувано17.12.02 08:30



Наистина си "непослушна" и ако съзнателно търсиш под вола теле, аз няма да мога да ти помогна.

Молитвен дом за ВСИЧКИ народи - това не е МОЕ твърдение, а на пророка. Ако нямаш вяра на Библията приключваме спора.

Другите текстове че Бог не живее в храма, НЕ означават че няма да ходиш в Храма - те просто подчертават ВСЕОБХАТНОСТТА на Бога, Неговото Вселенско значение и Могъщество.

"ВСЕКИ ден в храма" - ти върви всеки ден в храма, а после си върви в КЪЩИ и там също се моли, ама както сега НИКАКЪВ храм, а само в сгради и дома си... Къде е твоето послушание на Словото?

На кого трябва според теб да КАЖЕ НА ЦЪРКВАТА -на тухлите не, значи на някой човек, който представлява църквата, който РЪКОВОДИ Църквата - кой е този човек - разбира се че ЕПИСКОПА, той ръководи църквата. Ти си мислиш за пастора, защото си мислиш че вашето е църква, но то не е. То е просто сдружение. Църквата ИМА ХРАМ. СЛОВОТО ГО КАЗВА ЯСНО. Защо не го разбираш аз не мога да разбера.

Ти наистина ли не разбираш за митара от Словото?! Ако си непослушна на Църквата ти си КАТО повтарям КАТО митар - тоест ЛОШ човек -човек без вяра и послушание на Бога и Закона!!

Разбира се ти не си знаяла много неща и имаш извинение, и сега когато четеш Истината за Истинската Църква на Бог Христос РЕДНО Е всичко да ти стане ясно.

А дали ще станеш послушна, това е ДРУГ въпрос. Първо разбери Истината.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.