Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:28 05.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: МОЛЕКУЛНА МЕДИЦИНА И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: savv]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано10.11.05 16:15



Уважаема Госпожо,
нямате никакво основание за притеснение при тази малка "нухална транслуценция".
Д-р Мазнейкова е една от най-добрите в обрастта на феталната морфология.
Тя няма да пропусне при следващия преглед ( тя ще направи "фетална морфология") да проследи можеството показатели, включително и гънката на врата. Тя нама да пропусне да определи и пола.
Това, което сте прочели за ранното доказване на пола не е съвсем сигурно и не всеки път се получава, поради което Мазнейкова не се е ангажирала с мнение. Същественото тя го е направила - "ранна фетална морфология".
Може би трябва да обмислите провеждане на кръвното изследване за оценка на риска за Даун в 15-19 седмица.

Бъдете здрава
Кременски



Тема Re: МОЛЕКУЛНА МЕДИЦИНА И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор savv (непознат )
Публикувано11.11.05 08:23



Уважаеми доц. Кременски,
Благодаря за бързия, изчерпателен и успокояващ отговор!
Разбира се ще направя БХС в 15-16 с.

Бъдете здрав!



Тема Re: МОЛЕКУЛНА МЕДИЦИНА И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор mak78 (непознат )
Публикувано14.11.05 12:25



Здравейте доц. Кременски,
Бихте ли обяснили колко дълго продължава качествен преглед за фетална морфология. Във форума е възникнала тема, но няма напълно компетентен отговор.
Благодаря



Тема Re: МОЛЕКУЛНА МЕДИЦИНА И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: mak78]  
Автор kleo_8O (минаващ)
Публикувано14.11.05 13:35



Уважаеми доц. Кременски, бих искала да ви задам следния въпрос:
бях в 19-та г.с. на фетална морфология при д-р Мазнейкова. тогава тя спомена, че извършва и някакъв преглед в 32-ра г.с. Дали имате представа за какъв преглед става дума и дали има значение, както при скрининга да е точно в тази седмица?
Много ви благодаря за времето, което отделяте за въпросите ни.
Лек ден!



Тема Re: ФЕТАЛНА МОРФОЛОГИЯ [re: mak78]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано15.11.05 11:40



Уважаема Госпожо,

Феталната морфология е високоспециализирано изследване, което се провежда във всички седмици на бременността.
Най-информативно е в 18-21 седмица, когато се вижда почти всичко, което може да се види на ултразвук. ПОРАДИ ТОВА В ТОЗИ СРОК СЕ ПРЕПОРЪЧВА НА ВСИЧКИ БРЕМЕННИ, НЕЗАВИСИМО ОТ ПРЕДИШНИ ПРЕГЛЕДИ И ИЗСЛЕДВАНИЯ.
За провеждане на фетална морфология има 2 основни изисквания:
1) Ултразвуков апарат от висока класа - може и двуизмерен.
2) Ултразвуков специалист от най-висока класа - такива у нас са не повече от 10.

Стандартите за фетална морфология в 18-21 седмица са от около и над 20 минути. В някои случаи може и по-дълго. В други срокове на бременността прегледа може да бъде и по-кратък, но не по-кратък от 10 минути.

Бъдете здрава
Кременски



Тема Re: ФЕТАЛНА МОРФОЛОГИЯ [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор svetul4ica (мама на мериан)
Публикувано16.11.05 10:27



Здравейте доктор Кременски, аз съм на 36 години, с едно нормално раждане преди 15г, безпроблемна бременност, и напълно здраво дете.
Въпроса ми е, може ли без да правя биохимичен скриниг направо да направя
хориална биопсия, защото знам че тя се прави в ранна седмица а аз съм в осма. В аминото ме притеснява, че се прави на по-късен етап от бременността, в 16 седмица и резултата излиза след две седмици. Бихте ли обяснили по-подробно, колко струва тази биопсия, и след колко време излизат резултатите? Желая ви успешен и лек ден!



Тема Re: ХОРИОННА БИОПСИЯ [re: svetul4ica]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано17.11.05 17:16



Здравейте Госпожо,

Хорионната биопсия е акушерска манипулаиця, при която се взема под ултразвуков контрол клетки от хориона (предшественик на плацентата). По принцип манипулацията е по-високо рискова от амниоцентезата, но във всеки случай под 3% да предизвика аборт). Поради това ние я предлагаме предимно на много високо рискови бременности (риск над 25% за генетичен дефект). Това не пречи Вие да изберете хорионбиопсия, независимо, че рискът при Вас за хромозомни болести е около 0.5%.
Коректният вариант при Вас може да бъде:
1) Генетична консултация при нас.
2) Фетална морфология в 11-13 седмица за оценка на риска за Даун чрез ултразвуково измерване на т.нар. "нухална транслуценция". Методът е толкова, а някои твърдят и повече информативен от "серумния скрининг в 15-19 седмица"
3) Консултация и избор евентуално на хорионбиопсия в 12-13 седмица.
- до 4 дни бърз ДНК анализ за най-честите хромозомни болести, включително и Даун.
- до 2 седмици анализ за всички хромозомни болести.
4) В 19-21 седмица ултразвукува "фетална морфолотгия" за над 80% от всички възможни генетичтни рискове, независимо от решението Ви за хорионбиопсия ирли амниоцентеза.


Бъдете здрава
Кременски



Тема Re: ХОРИОННА БИОПСИЯ [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор bubo 69 (непознат )
Публикувано17.11.05 22:04



Здравейте докторе, не мога да вляза със стария си ник, затова се регистрирах така( аз съм Светулчица).Много ви благодаря за бързия и изчерпателен отговор, наистина съм очарована. Сега съм в 8 седмица, значи след 3 седмици ще се радвам да се запозная с вас. Много ме успокойхте, толкова време от както съм бременна, място не мога да си намеря от претиснение. Не мога да се порадвам на бременността си.....До скоро, лека и успешна работа Ви желая. Бъдете жив и здрав!



Тема Re: МОЛЕКУЛНА МЕДИЦИНА И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ [re: дoц. д-p И. Kpeмeнck]  
Автор irina (Симеон & Павел)
Публикувано19.11.05 14:27



Уважаеми Доц. Клеменски,

Вчера ми се обади брат ми. На малката му дъщеричка са открили рядко генетично заболяване - фукозидоза. От това, което прочетох разбрах много малко за него - че е липса на ензим, който разгражда токсините в организма и, че заболяването е с много неблагоприятна прогноза. Разбрах, че вероятността двама партньори носители да имат поколение е едва едно на един милион и, че генът е рецесивен - т.е. се е случило при вероятност едно към четири милиона:((((
По принцип племенничката ми се роди много рано - в средата на шести месец. Сега е на 2 год. и пет месеца корегирана възраст. Много вероятно е самото заболяване да е било причина за толкова преждевременното раждане. След като са направили изследвания, се е оказало, че и брат ми и снаха ми са носители на болестта и това е причината за болестта на детенце .
Въпросът ми е дали в България се правят изследвания за това /семейството на брат ми живее в САЩ/, защото са им казали да ми препоръчат и ние да се изследваме.
Благодаря ви много предварително!



Тема Re: МОЛЕКУЛНА МЕДИЦИНА И ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯнови [re: irina]  
Автор дoц. д-p И. Kpeмeнckи (доктор)
Публикувано19.11.05 18:59



Уважаема Госпожо,

Мойте най-искрени съчувствия за случилото се.
Диагноза фукозидоза се поставя със същата сигурност както в САЩ, у нас от 1978 г.
Заболяването у нас е изключително рядко. От над 31 000 семейства с генетични проблеми и над 1 милион и 700 хиляди изследвани новародени имаме диагностицирана с тази диагноза 1 дете само при 1 семейство. Преди повече от 12 години при това семейство бяха извършени 3 дородови диагнози и се осигури раждането на 2 здрави деца.

Най-добре е да се срещнем и обсъдим проблема в нашата консултация.

Ще бъде много полезно, ако имате резултатите от САЩ.

По принцип, не смятайте, че Вас Ви грози някакъв извънреден риск по отношение на това изключително рядко забоялване - фукозидоза.

Бъдете здрава
Кременски
9172 268
9172 476




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.