Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:55 21.05.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: За силата на молитвата [re: Eжko_]  
Автор цвeтe шapeнo (непознат)
Публикувано27.01.06 10:39



Скъпи Ежко,

Какво определя "силата на една молитва"?
Това дали Господ я изпълнява или не?

Ако молитвата ми е такава, че това което искам е за да си задоволявам страстите, то застъпникът какво ще направи? Ще си затрае ли пред Бога или ще моли Бога горещо, тъй като Бог сам ще реши така или иначе как да постъпи?

Понеже сме род лукав и прелюбодеен.

Това, че сме род лукав и прелюбодеен, не става ли явно и от това, което искаме от Бога. И начинът по който го искаме едва ли ще ни помогне.

Ако молитвите ни са по Бога (за да изпълним Божията воля), дали ще засилим молитвата си или не, е въпрос който престава да има смисъл.

Яков 5 гл.

17 Илия беше човек със същото естество като нас; и помоли се усърдно да не вали дъжд, и не валя дъжд на земята три години и шест месеца;

Дали когато се моля на Бог за своите и на други хора нужди, се чувствам по-горен от ап. Павел? Дане бъде! Къде ти такива мисли, когато си паднал като жалък червей в краката на Господа!
Но пък струва ми се като мъничък напън от наша страна, да се покачиме "по-горе" към Бога върху раменете на св. ап. Павел(напр.).
Кой е тогава "по-горе"?
Искам да кажа, че ако разсъждаваме по тази логика, че молитвите към светиите са по-силни, и за това трябва да ги предпочитаме, може да стигнем и до по-различни изводи.

А за Битие 18:1-4

Авраам всъщност не се е поклонил тогава на трима ангели, единият от тях е бил Господ. Това става ясно от текста по нататък. В 3-ти стих се обръща към тях в единствено число: Господарю. После двамата ангели са отишли в Гомор, а Господ е останал за да си поговори с Авраам.
Също така Моисей е разговарял с Господ и докато е бил жив на тази земя "очи в очи". Многобройни са явяванията на нашия Господ Исус Христос в старозаветното време. Ако си спомням добре са наречени Теофании.

А дали Господ ще слуша повече молитвите на праведните отколкото на неправедните? Защото Божието право не е като нашето право и всичката ни праведност е като омърсена дреха.
Сещам се за един пример: срещу УНСС (Икономическия институт) в София от няколко години има построен параклис. Просто някак си символиката се набива на очи, защото вероятно повечето от молещите се, се молят за да си вземат някой изпит. Но съм свидетел, че Господ чува и такива молитви : "Моля, да ми се паднат тези и тези въпроси от конспекта".
Мисля, че Господ е суверен да дава на всекиго според вярата му и в Голямата си Любов няма да пренебрегне никого.
С обич ...



Тема Re: "Отче, Аврааме, с м и л и се над мене" [re: lvoBG]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано27.01.06 10:46



Иво,

Аз ти предоставям неща от Светото Писание - не те насилвам да ги приемаш.

Ако ти тях не приемаш, как ще приемеш другото.

Затова неслучайно в един от последните си постинги към теб цитирах Христовите думи [изречени чрез Авраам], с които завършва притчата за Лазар и Богаташа:

"ако Моисея и пророците не слушат, то и да възкръсне някой от мъртвите, няма да се убедят."

Ако Писанието не слушате,то каквито и доказателства да ви даваме, няма да се убедите. А такива има предостатъчно, стигнали до нас чрез Преданието.

Така че, "молитви към починали светии" не са мои твърдения - такива е имало много преди да се пръкна на белия свят, и ще продължава да има дори и да не се бях пръквал.


И последно: недоумявам, как можеш да кажеш, че "Писанието тълкува самО себе си." - наистина, недоумявам. . .


И тъй - ако искаш приемай, ако искаш недей - напълно си прав, като ме питаш: "има ли смисъл да обсъждаме?"

С тази разлика, че ние не обсъждаме - аз ти предоставям неща, които не са мое откритие, а ти се опитваш да им противоречиш с "голи" аргументи. Понеже досега не си изявил нищо по съществото на темата.


Желая ти здраве




Господ е мое упование

Редактирано от Eжko_ на 27.01.06 13:52.



Тема Re: За силата на молитвата [re: цвeтe шapeнo]  
Автор ЛюбимeЦ 12+1 (Masse Merkava)
Публикувано27.01.06 11:08



homo proponit,Deus disponit...

Поздрави

"И разумните ще сияят като светилата на твърдта.. вовеки, за всякога".


Тема Re: За силата на молитвата [re: цвeтe шapeнo]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано27.01.06 12:26



За Битие 18:1-4 сте прав – моля, за извинение. Трябва да остане единствено 19:1 "И дойдоха двамата Ангели в Содом вечерта, когато Лот седеше при Содомските порти. Като ги видя Лот, стана да ги посрещне, поклони се с лице доземи"

Св. ап. Павел казва за ангелите: "Нали те всички са духове служебни, провождани да служат на ония, които ще наследят спасение" (Евр. 1:14). А как ние да не се молим на тези добри наши помощници ¬ ангелите -пазители, които ни праща Бог?... Ако ангелите слушат и приемат молитвите на християните, то, разбира се, че и Бог идва и приема искрените молитви на своите угодници, защото Господ е казал: "Ония, които се сподобиха да получат оня свят и възкресението на мъртвите, ... са равни на Ангели" (Лука 20:35-36).


Какво определя "силата на една молитва"?
Това дали Господ я изпълнява или не?


Мисля, че силата на една молитва се определя от Бога – доколко човек се моли с дух и с истина, а това има пряка връзка с очистването на сърцето.

Иначе Бог изпълнява И не толкова праведни молитви – иначе казано, ако Той би бил справедлив, почти никой нямаше да бъде спасен.

Хубаво е за нас, човеците, че Бог е многомилостив и дълготърпелив и чува и изпълнява и наши молитви. Но без съмнение, молитвите на праведниците имат несравнимо по-голяма сила от тия, на неправедниците, каквито сме по-вечето човеци.



Господ е мое упование

Редактирано от Eжko_ на 27.01.06 13:45.



Тема Re: За силата на молитвата [re: Eжko_]  
Автор Popeto64 (Ivo Popov)
Публикувано27.01.06 13:00



Защо вадиш от контекста казаното от Исус ???

Лука:
20:34 А Исус им рече: Човеците на този свят се женят и се омъжват;
20:35 а ония, които се удостояват да достигнат онзи свят и възкресението от мъртвите, нито се женят нито се омъжват.
20:36 И не могат вече да умрат, понеже са равни на ангелите; и, като участници на възкресението, са чада на Бога.
20:37 А че мъртвите биват възкресени, това Моисей показа в мястото дето писа за къпината, когато нарече Господа "Бог Авраамов, Бог Исааков и Бог Яковов".
20:38 Но Той не е Бог на мъртвите, а на живите; защото за Него всички са живи.

Матей:
22:29 А Исус в отговор им рече: Заблуждавате се, като не знаете писанията нито Божията сила.
22:30 Защото във възкресението нито се женят, нито се омъжват, но са като [Божии] ангели на небето.

Марк:
12:24 Исус им рече: Не за това ли се заблуждавате, понеже не знаете писанието нито Божията сила?
12:25 Защото когато възкръснат от мъртвите, нито се женят нито се омъжват, но са като ангели на небесата.
12:26 А за мъртвите, че биват възкресени, не сте ли чели в книгата на Моисея, на мястото , при къпината, как Бог му говори, казвайки: "Аз съм Бог Авраамов, Бог Исааков и Бог Яковов"?
12:27 Той не е Бог на мъртвите, а на живите. Вие много се заблуждавате.

1 Коринтяни:
15:35 Но някой ще рече; Как се възкресяват мъртвите? и с какво тяло ще дойдат?
15:36 Безумецо, това, което ти сееш, не оживява, ако умре.
15:37 И когато го сееш, не посяваш тялото, което ще изникне, а голо зърно, каквото се случи, пшенично или някое друго;
15:38 но Бог му дава тяло каквото му е угодно, и на всяко семе собственото му тяло.
15:39 Всяка плът не е еднаква; но друга е платта на човеците, а друга на животните, друга пък на птиците и друга на рибите.
15:40 Има и небесни тела и земни тела, друга е, обаче, славата на небесните, а друга на земните.
15:41 Друг е блясъкът на слънцето, друг блясъкът на луната и друг блясъкът на звездите; па и звезда от звезда се различават по блясъка.
15:42 Така е и възкресението на мъртвите. Тялото се сее в тление, възкръсва в нетление;
15:43 сее се в безчестие, възкръсва в слава; сее се в немощ, възкръсва в села;
15:44 сее се одушевено тяло, възкръсва духовно тяло. Ако има одушевено тяло, то има и духовно тяло .
15:45 Така е и писано: Първият човек Адам "стана жива душа", а последният Адам стана животворящ дух.
15:46 Обаче не е първо духовното, а одушевеното, и после духовното.

15:47 Първият човек е от земята, пръстен; вторият човек е от небето.
15:48 Какъвто е пръстният, такива са и пръстните; и какъвто е небесният, такива са и небесните.
15:49 И както сме се облекли в образа на пръстния, ще се облечем и в образа на небесния.
15:50 А това казвам, братя, че плът и кръв не могат да наследят Божието царство, нито тленното наследява нетленното.
15:51 Ето, една тайна ви казвам: Не всички ще починем, но всички ще се изменим,

Тук се говори за Възкресението и за възкресенски тела ! Това е смисъла на казаното. КАТО, а не равни на Ангелите. КАТО е сравнителна форма, за да можем по някакъв начин да го разберем

Благодатта на Господа Исуса Христа, любовта на Бога и общението на Светия Дух да бъде с всички вас.

Редактирано от Popeto64 на 27.01.06 13:02.



Тема Re: За силата на молитвата [re: Eжko_]  
Автор Popeto64 (Ivo Popov)
Публикувано27.01.06 16:10



Братко, прости ми невежеството, но би ли ми казал на всички светии, които са при Господа, ли можем да се молим. Например аз знам, че Луис Армстронг е бил вярващ. Мога ли да се моля на него ? Наполеон Бонапарт също е бил вярващ. Мога ли и на него да се моля ? Да не говорим за Блез Паскал и Мартин Лутер. Мога ли тях да моля, да ходатайстват за мен ?

Благодатта на Господа Исуса Христа, любовта на Бога и общението на Светия Дух да бъде с всички вас.


Тема Re: "Отче, Аврааме, с м и л и се над мене" [re: Eжko_]  
Автор lvoBG (избран)
Публикувано28.01.06 00:40



Аз не ти противореча с нищо. Просто чакам отговор на моя въпрос, на който ти така и не отговори, затова и няма смисъл да се обсъжда.

Не си предоставил нито един пример от Писанието, който да отговаря на моя въпрос. Няма ли най-сетне добросъвестно да ми дадеш някакъв пряк отговор на:

В отговор на:

Има ли документирани молитви от първи век към починали светии?"

Нека поясня - питам за документирани молитви на християни към починали светии.





В отговор на:

И последно: недоумявам, как можеш да кажеш, че "Писанието тълкува самО себе си." - наистина, недоумявам. . .




Ами там е корена на проблема я. Доумей го, за да има смисъл да се обсъжда.

Редактирано от lvoBG на 28.01.06 00:41.



Тема Re: За силата на молитвата [re: Popeto64]  
Автор lvoBG (избран)
Публикувано28.01.06 00:46



Предполагам не можеш. Трябва да е канонизиран за светец, и то от твоята църква.

Интересен въпрос за разискване.



Тема Re: "Отче, Аврааме, с м и л и се над мене" [re: lvoBG]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано28.01.06 17:50



Напротив, отговорих ти - предоставих ти два примера - с Божията майка, и със свети Игнатий Богоносец, но ти така и не ги прие. Самите Апостоли са просили застъпничеството на Богородицакогато тя им се явявала след успението си - какво по-вече искаш от това.

Дадох ти примери от Светото Писание, където има свидетелства за застъпничеството на много праведни люде не само докато са били живи тук, на Земята, но и когато са се преселили при/в/ Бога.

Св. апостол Петър ни откровил например следното:

". . . справедливо считам, докле съм в тая телесна хижа, да ви подбуждам с напомняне, знаейки, че скоро ще оставя моята хижа, както и Господ наш Иисус Христос ми яви. Ще се постарая, обаче, щото вие и след смъртта ми всякога да си припомняте това ." [Из 2-то му Съборно послание 1:12-15]


"Ще се п о с т а р а я", казва апостолът - "щото вие и след смъртта ми всякога да си припомняте това."- т. е., когато отида в Царството Небесно ще продължа да моля Христа Бога за вас да вървите по Неговите прави пътища, понеже Сам Той ме е удостоил да бъда "апостол Иисус Христов" [стих 1].

Ако святият Апостол се е застъпвал за хората по време на земното си странстване, как няма да се застъпва и с е г а, когато е пред Божия Престол - ж и в в Христа Бога, защото Той е в него.

Вече взех да се замислям, дали светите Апостоли за вас не са "някакви си там м ъ р т ъ в ц и", някакви дремещи, нищо не значещи за Бога душици - завряни в "трета глуха", както биха се изразили адвентистите.


Ако Писанието не слушате,то каквито и доказателства да ви даваме, няма да се убедите.


Лека вечер




Господ е мое упование

Редактирано от Eжko_ на 28.01.06 18:00.



Тема Re: "Отче, Аврааме, с м и л и се над мене" [re: Eжko_]  
Автор Popeto64 (Ivo Popov)
Публикувано30.01.06 13:54



Защо не разбираш какво казва Апостол Петър тук ???

2 Петрово:
1:12 Затова всякога ще бъда готов да ви напомням за тия работи, ако и да ги знаете и да сте утвърдени в истината, която сега държите.

Тук говори за причината, за която той пише това Послание.

1:13 И мисля, че е право, докато съм в тая телесна хижа, да ви подтиквам чрез напомняне;

Тук говори за това, че ще им напомня, докъто е жив, свидетелството за Исус.

1:14 понеже зная, че скоро ще напусна хижата си, както ми извести нашият Господ Исус Христос.
1:15 Даже ще се постарая щото вие и след смъртта ми, да можете всякога да помните тия работи.КАК ??? Ами като ги напише !!!!.

Ето и свидетелството.

1:16 Защото, когато ви обявихме силата и пришествието на нашия Господ Исус Христос, ние не следвахме хитро измислени басни, а БЯХМЕ ОЧЕВИДЦИ на Неговото величие.
1:17 Защото Той прие от Бога Отца почест и слава, когато от великолепната слава дойде до Него такъв глас: Този е Моят възлюбен Син, в когото е Моето благоволение.
1:18 Тоя глас чухме сами ние, че дойде от небето, когато бяхме с Него на светата планина.

Тук говори за това, че словото което пише, ще бъде светлина в сърцата им и то, Словото, ще бъде което ще им напомня, а не че Петър ще им напоня. За това и говори и , че Святия Дух е този който дава Словото, Той ни напомня, чрез Словото. Не помиш ли какво каза Исус за Утешителя, че Той ще ни НАПОМНЯ ВСИЧКО КОЕТО ИСУС Е КАЗАЛ / Йоан 14:26 /!?!

1:19 И така , пророческото слово повече се потвърждава за нас; и вие добре правите, че внимавате на него, като на светило, което свети в тъмно място, догде се зазори, и зорницата изгрее в сърцата ви.
1:20 И това да знаете преди всичко, че никое пророчество в писанието не е частно на пророка обяснение на Божията воля ;
1:21 защото никога не е идвало пророчество от човешка воля, но [светите] човеци са говорили от Бога; движими от Светия Дух.

Благодатта на Господа Исуса Христа, любовта на Бога и общението на Светия Дух да бъде с всички вас.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.