Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:57 18.04.24 
Религия и мистика
   >> Християнство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
Тема "Ако Бог е за нас, кой ще е против нас?" [re: drago1]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано14.02.06 17:35



освен падналите ангели в едно с подвластните им богоборци.

В отговор на:

Как така? Директно да се обръщам към Господа без посредник?!!




Твоето отношение към Господ и към ап. Павел едно и също ли е ?

"желая да се освободя и да бъда с Христа, защото това е много по-добро;", казва великият Апостол.

"При това знаем, че на ония, които любят Бога и са призвани по Негова воля, всичко съдействува към добро; защото, които Той е предузнал, тях е и предопределил да бъдат сходни с образа на Сина Му, та Той да бъде първороден между многото братя. А които е предопределил, тях и призвал; и които е призвал, тях и оправдал; а които е оправдал, тях и п р о с л а в и л. Какво, прочее, ще кажем на това? Ако Бог е за нас, кой ще е против нас?" (Из посланието на св. ап. Павел до римляни, глава 8 )

Какво прочее, ще кажем на това - ако Бог прославя ап. Павел, колко по-вече ние трябва да го прославяме и колко естествено е да просим помощта му за нас ?

Ако ап. Павел е С Христа Бога, и Бог е В него, прославяйки го, как тогава може да има някой, който самочинно П Р Е Н Е Б Р Е Г В А просиялият В Бога и С Бога Апостол, все едно че го няма, все едно че е мъртъв. . .

В отговор на:

Вие да не сте еволюирал покрай протестантите в клуба? То нали човек с какви се събере, такъв става!



Вярно е, че често се Ежа, че протестирам, но това не означава непременно, че протестантирам.




Господ е мое упование


Редактирано от Eжko_ на 14.02.06 17:46.



Тема Защо Богородица и Божиите приятели са почитани [re: Eжko_]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано14.02.06 18:04



"...Ето, отсега ще ме облажават в с и ч к и родове, задето Силният ми стори велико нещо, и свето е името Му." (Лука 1:49)


Обвинявани* сме в това, че прибягваме до ходатайството на светиите. Истина е, че ние търсим в молитвеното си общение със светиите тяхното ходатайство, но не защото не зачитаме единствения Ходатай - Христос, а понеже вярваме в Светото Писание, което казва:

"Голяма с и л а има молитвата на праведника" (Иак. 5:16).

Ние вярваме, че тези божии угодници са преминали от този временен живот във вечния блажен живот - Царството Божие, защото Господ Иисус Христос ни уверява: "Който вярва в Мене, и да умре, ще живее." Стоейки пред Божия престол заедно с Божията Майка те се молят за нас. За нас света Богородица и светиите не са ходатаи като Христа. Той е Ходатай по същество и по изкупителните Си заслуги, а светиите ходатайстват за нас, подражавайки на Христос и великата Му любов към грешниците. С други думи, Христос е Ходатай по природа, а света Богородица и светиите са

ходатаи по благодат.

Особено голямо е застъпничеството на Божията Майка пред Нейния Божествен Син. Как да не се обръщаме към нея. Как да не я тачим, когато тя сама казва: "…Ето, отсега ще ме облажават в с и ч к и родове" (Лука 1:48).


А защо протестантите, които иначе много държат на Светото Писание, не почитат света Богородица, за почитта към която е писано в Писанието? Защо те същите не почитат Божиите угодници - Светите апостоли и светиите, чието зачитане е постановено от Господа Иисусa Христа с думите: "Който вас слуша, Мене слуша, и който се отмята от вас, от Мене се отмята" (Лука 10:16).

Отдаване на дължимата почит към светиите и света Богородица не е от днес, а от първите векове на християнството . През втори век християните от Смирненската църковна община свидетелстват за мъченическата смърт на техния епископ св. Поликарп Смирненски следното:

"Ние събрахме костите му - съкровище, по-ценно от многоцветни камъни и по-чисто от злато - и ги положихме където трябва така, че щом стане възможно, ние ще почнем да се събираме с радост и веселие, и Господ ще ни съизволи да празнуваме деня на мъченическото Му раждане".

Блажени Августин, приблизително два века след това - IV в., защитавайки правата на вярата, говори: "Не на мъчениците ние посвещаваме свещенството, богослуженията и жертвоприношенията (както правят това езичниците по отношение на своите божества), защото ние смятаме за свой Бог не тях самите, а техния Бог. Наистина почитаме паметта им като свети Божии люде, които са воювали за истината до смърт.

Дивен е Бог чрез своите светии. Сам Господ Иисус Христос им казва: "Вие сте Мои приятели" (Йоан 15:14). Как да не почитаме тия, дето са и служилите, и приятели, и синове Божии? Честта, която се оказва на най-усърдните служители, доказва любовта към общия Владика. Те подпомагат християнина по-лесно да се доближи до Бога. Те са като някакво необходимо стъпало между греховната отдалеченост и Божията благодат, те ни улесняват и насърчават в стремежа ни да служим на Бога.

А колко много чудеса стават по молитвеното застъпничество на Божията Майка и светиите, те са чудесни молитвени ходатаи пред Бога.

Нека накрая завършим с думите на св. Йоан Дамаскин, който сам бил изцелен по чудесен начин от Божията Майка:

"Като гледаме как са живели всички тия светци, нека подражаваме на тяхната вяра, любов, надежда, ревност, живот, твърдост в страданията, търпение дори до кръв, за да се удостоим и ние с венците на славата."

Амин!

*Свещеник Георги Вълев


Господ е мое упование

Редактирано от Eжko_ на 14.02.06 18:07.



Тема Re: "Ако Бог е за нас, кой ще е против нас?" [re: Eжko_]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано14.02.06 18:08



Попитах конкретни неща, не забивайте в трета глуха! След като сте радетел на молитвата чрез посредник, защо ми препоръчахте директно да се помоля на Исус? И ако не знаете кой светия за какво е посредник, защо изобщо сте отворил такава тема? Отворете някоя, където имате знания да отговаряте по най-елементарните й въпроси!

Редактирано от drago1 на 14.02.06 18:09.



Тема Re: "Ако Бог е за нас, кой ще е против нас?" [re: drago1]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано14.02.06 18:27



"Попитах конкретни неща, не забивайте в трета глуха!"


Твоите "конкретни неща" целят заяждане, затова и не заслужават отговор. Дадоха ти се пояснения от Светото Писание - ако за теб това е "трета глуха!" , нека спрем дотук.



Божиите приятели не са ли в едно с Дух Святий, в едно с Бога, както и в Светата Троица са Едно: ". . . тия Тримата са Едно"[1Иоан, 5:7]

" И с л а в а т а , която Ми бе дал, Аз дадох тям, ЗА ДА БЪДАТ ЕДНО, к а к т о Ние сме едно;" (От Иоана свето Евангелие, 17:22)


"с л а в а т а [Си] Аз дадох тям" - още ли не разбираш - в какво приятелите на Бога са едно, ако не в Любовта ? Нали Бог е Любов. Без съмнение Източник на тази слава е именно Любовта.


. . .

Желая ти лека вечер




Господ е мое упование

Редактирано от Eжko_ на 14.02.06 18:52.



Тема Re: "Ако Бог е за нас, кой ще е против нас?" [re: Eжko_]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано14.02.06 19:06



Тези пояснения от Святото писание са логични в отговор на въпроса "Защо трябва да се молим на светии-посредници?". Него ви го задаваха други хора. А аз попитах ДРУГО - кой светия за какво отговаря/посредничи и защо ме препращате на директна молитва към Господ Исус, след като сте радетел на посредничеството?



Тема Христос ще пренебрегне ли членовете на Тялото Си? [re: drago1]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано16.02.06 18:29



В отговор на:

Тези пояснения от Святото писание са логични в отговор на въпроса "Защо трябва да се молим на светии-посредници?". Него ви го задаваха други хора. А аз попитах ДРУГО - кой светия за какво отговаря/посредничи и защо ме препращате на директна молитва към Господ Исус, след като сте радетел на посредничеството?




Понеже настояваш, ще се опитам да отговоря накратко, като започна с въпрос: какъв вид отговорност можем да търсим у тия, които са удостоени да ж и в е я т В и С Л ю б о в т а (удостоени от Самата Любов), ако не “отговорността” да любят, да обичат.

Ако искаш да узнаеш имената на всички блаженстващи до момента В/С Бога, то не мога да ти помогна, а и едва ли точно това искаш. А и аз не желая. . .

Аз не съм “радетел на посредничеството” – ще ми се да бъда подражател на Радетеля на такова “посредничество” в името на първата заповед, при все че съм за окайване.

Христос Се молил на Отца за учениците Си, давайки пример за застъпничество, което продължило и след възнесението Му.

Апостолите молили Бога за учениците си, просили и един_други молитви за себе си пред Бога. Нещо по-вече – святите Апостоли не се унижавали да да търсят и искат И молитвите “дори” на самите техни ученици, виждайки в тяхно лице Божият образ и Божието подобие и знаейки чрез Дух Светий, че те са приятели Божии, чийто просби Бог няма да пренебрегне.

Нали Църквата е е д н о Тяло Христово и всички в това Тяло са нейни членове - нима Христос ще пренебрегне членовете на Тялото Си ? "Желая да бъдат с нас едно, както и ние Тримата сме едно. . ."

“Прочее, моля ви, бъдете ми подражатели, както съм аз на Христа.”
казва св. Ап. Павел, обръщайки се към коринтските християни.

Нека те попитам и още нещо - ако ти мислиш, че имаш приятел, а пък постоянно доказваш на думи и на дело че се съмняваш в приятелството му - и той знае това –докога, мислиш,, че може да ти бъде приятел ? Или смяташ, че това зависи най-вече от твоите “сметки”.

Ако се отмятаме от Божиите приятели, то значи се отмятаме от Самаго Бога. Това е според Божието свето откровение.

. . .



Господ е мое упование

Редактирано от Eжko_ на 16.02.06 19:15.



Тема Re: "Ако Бог е за нас, кой ще е против нас?" [re: Eжko_]  
Автор drago1 (прям)
Публикувано16.02.06 18:50



Добри разсъждения, но не и като отговор на въпросите ми. Ако не знаете как да ми отговорите, не пишете общи есета. И не се хващайте за думите "радетел на посредничеството". Имах предвид че сте привърженик и пропагандатор на тоя тип молитва, който не е директно към Господ Исус, а чрез някой допълнителен посредник.



Тема Re: "Ако Бог е за нас, кой ще е против нас?" [re: drago1]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано16.02.06 18:55



Добре - както желаете - свободна воля, свободен избор. И лична отговорност, разбира се - лична именно заради тази свобода, с която Творецът е дарувал всеки един от нас - слава на Бога.

Все пак може би е добре да помислим, че това "рад_етелство", за което говорите не е от мен - то щеше да го има и без мен. И че по никакъв начин то НЕ противостои на личното ни общение с Бога, Подател и Деятел на всяка рад_ост. Защото Бог е Любов.




С най-добри пожелания


Господ е мое упование

Редактирано от Eжko_ на 16.02.06 19:36.



Тема Re: За молбите към Бога [re: aux]  
Автор corpo celeste ()
Публикувано16.02.06 21:38



не мога да схвана какво доказвате с тоя болд на "умря". "умряха", "мъртви".
за да минават по-лесно „инославните” заблуди и заблудителни практики на сектата Ви за инициирани на (еднопосочна) комуникация с невидимите духове на умрели вярващи хора, или с невидимите съживени (по времето на съживяването на Исус от мъртвите) вярващи, за молби за посредничество пред Бога или Божият син.
Как разбирате Божият Син да ни ходатайства и посредничи пред Бога сега? Ще се радвам да чуем точно как го виждате, за да видим точно къде си противоречим.



Тема Re: "Ако Бог е за нас, кой ще е против нас?" [re: Eжko_]  
Автор corpo celeste ()
Публикувано16.02.06 21:43




освен падналите ангели в едно с подвластните им богоборци.


А ако сами сме един против друг, то паднали ангели ли са такива хора, или подвластните им богоборци? Ето една тема, която живо ме засяга. Ако можеш, отговори.




Страници по тази тема: << 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.