Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:11 30.04.24 
Професионални
   >> Човешки ресурси - Работа
* Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано31.05.05 17:56



Понеже напоследък стана модерна тема в тоя форум и - аз лично - почвам да се дразня, ето малко пояснения (съвсем сбито!). Няма да говоря в множествено число, ще говоря от свое име, по простата причина, че не отговарям за действията и мисленето на колегите от гилдията:
1. Мотивационно писмо искам, за да преценя от наличието/липсата и съдържанието му за някои личностови черти на кандидата. Какви са - няма да казвам, защото е въпрос и донякъде на професионална тайна. Това, дали е написано от самия кандидат, или не - няма никакво значение, защото - дори и да е чуждо творение, е въпрос на други качества, които е демонстритал кандидатът, когато е накарал другиго да го направи вместо него. Лекции по психология няма да изнасям тук и сега.
2. Мотивационното писмо изобщо не ми е от важните критерии, за да реша, че някой "става" или "не става" да го поканя на първо интервю, но е един добър дребен детайл към цялостното впечатление, което кандидатът ще ми създаде;
3. В мотивационното писмо обикновено учтиво МОЛЯ да ми бъде уточнен реферетният номер на позицията, защото - във времето, което "не си губя по форумите" (според всеобщото мнение на гастролиращите тук недоволни, че не са се харесали на някой колега), имам и други занимания, различни от това, да хвърлям боб, за да позная конкретният човек какво точно иска от мен, като ми е изпратил само едно СV в празно писмо, без дори да ми каже "Добър ден" (дали от това ще стане по-добър, е много отделен въпрос!). Обикновено позициите, по които аз работя, са доста - ама, наистина доста! - повече от една, а понякога са със сходни изисквания и само по автобиографията трудно се преценява. Отделно от това, доста често (наистина!!!) има хора, които (колкото и да е мило и чаровно!) не са наясно, че 3 месеца стаж като продавач не ги прави автоматично способни да поемат предизвикателството да станат нито търговски директори, нито дори менижъри продажби;
4. Тук ще удебеля, за да се разбере най-накрая: Всяка позиция си има име, то, обикновено, възможно най-ясно обяснява в какво се изразява работата. Предполага се, че който е прочел обявата и е отговорил на нея, има някаква идея, че става за тази длъжност. Именно ДЛЪЖНОСТ - това, моля, нека се разбере веднъж завинаги! И аз очаквам кандидатът да мотивира избора си да кандидатства за тази ДЛЪЖНОСТ - да ми обясни защо смята, че е подходящ за нея, а не за фирмата Х, У или Z. Когато в обявата е написано "Маркетинг мениджър", очаквам обосновка за това, защо кандидатът мисли, че става за маркетинг мениджър, НЕ ДРУГО!!!
5. Много от фирмите държат да останат анонимни и това не е прищявка или поредната простотия, измислена от болния мозък на някой, който се занимава в областта на човешките ресурси (обобщено HR). Това е особено важно за тях, когато става въпрос за мениджърски позиции. В общия случай е по две причини: за да не разбере конкуренцията или - за да не разбере някой, който все още е на тази длъжност в съответната фирма. Обяснявам: Ако фирмата Х обяви, че си търси маркенинг мениджър, това е знак за конкуренцията, че в нея нещо "се случва", а този знак е добър за нея (конкуренцията), но може да е пагубен за фирмата, която си търси такава позиция - бизнесът е динамична система и в него няма място за нежности и добри чувства към съперниците... Другият вариант ще го представя като цитат (!): "И сега си имаме човек на тази позиция, но не си върши работата както трябва, за последната година ефективността на регионалното поделение е спаднала с n-процента и работи на загуба. Не бихме искали, обаче, да "обезглавяваме" поделението докато не намерим подходящия човек" - нали разбирате, че намирането не е на принципа "бодни пръчка - пий вино!" - при всеки един случай минава поне месец - възлагане на поръчка, пускане на обява, събиране на документи, пресяването им, първо интервю, второ интервю, представяне пред работодател... ами, ако той не си хареса никого от представените!? И ако аз прочета, че за моето място е обявен конкурс, какво става, а!? Едва ли някой ще реши, че ще продължа да бъда достатъчно адекватен (нека да е тази дума, а не друга!) в работата си до намирането на заместника ми! Ако пък прочета, че е пусната обява за мястото на шефа ми - к`во!? Сигурно ще продължа да го уважавам (не като човек!) и да изпълнявам нарежданията му както преди, така ли!?
6. По отношение обявяването на заплатата:
а) в повечето случаи става въпрос за фирмена тайна и тук мнозина сигурно ще си признаят (дори и само пред себе си), че и те самите са подписали споразумения към трудовите си договори, че не трябва да изнасят фирмена тайна, още повече - че дори колегите им нямат право да знаят те каква заплата взимат. Тогава, какъв е смисълът от подобна политика, ако утре видите в обява, че за мястото на колегата до вас, с който сте на едно и също ниво в йерархията, е обявен конкурс и е упоменато, че новоназначеният след него ще взима еди-колко си лева (още по-страшно става, ако се окаже, че ще взима повече)?!
а1) това се прави и за да не знае конкуренцията какви заплати се дават във фирмата Х. Пропускам хипотезата, че някой в НОИ стои и отчита, че фирмата Х е обявила, че би дала n-хиляди на новия си служител, а месец по-късно регистрира, че му плаща (осигурява го) на пъти по-ниска заплата;
б) много от работодателите, поне в моя опит, постигат договорки за заплащането "на място" - ако кандидатът им е харесал - преговарят по сумата, която той е поискал.
7. Според действащото законодателство, понякога HR-ът е с доста "възрани ръце" по отношение съдържанието на обявата и възможността за налагане на дискриминация от някои конкретни изисквания. Така че - просто трябва да се приеме, че текстът, който е публикуван, е (вероятно) най-оптималния вариант, който е могло да бъде написан.

Сигурно има и още неща, които пропускам, но, засега - нека обобщя:
1. Мотивационното писмо е с относителна психологическа стойност;
2. То не е най-важното и не е повод да се допусне или не определен кандидат до първо интервю, но е един добър щрих към образа му;
3. Добре е да се споменава референтният номер на позицията;
4. Мотивационното писмо касае ПОЗИЦИЯТА, а не фирмата, за която се кандидатства;
5. Името на фирмата не се споменава по обекнивни причини от бизнес-естество, а не заради вроден садизъм у някого от отдел Човешки ресурси;
6. Заплатата не се обявява, защото: или е въпрос на фирмена тайна, или е въпрос на склонност от страна на работодателя да я договаря "на място";
7. Понякога обявите звучат "странно", но то е, защото трябва да са съобразени със законодателството.


Мъжете знаем защо!

Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор ChristaRaevska ()
Публикувано30.05.05 09:01



На 99% съм съгласен с теб:-)
Имам, обаче, една мъничка забележка: освен, че CL касае позицията, все пак касае и фирмата - иначе как ще обясниш подаването на CL "на студено" - без да има обявена конкретна позиция?
Е, в твоя случай - доколкото се разбира ти работиш към HR Агенция, нали? - та, в твоя случай със сигурност е дражнещо във всяко второ CL да искат да заемат твоята позция (примерно:-)))

Ще му мисля утре


Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: ChristaRaevska]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано30.05.05 09:10



ок, дай ми пример за обява, в която няма конкретизирана позиция!!!


Мъжете знаем защо!

Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор ChristaRaevska ()
Публикувано30.05.05 09:24



Казах "И фирмата"...

Ще му мисля утре


Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
АвторXъни Бъни (Нерегистриран)
Публикувано30.05.05 09:26



Раевска има предвид кандидатстването за вкл. в базата данни във фирмата, а не като отговор на обява.
Или кандидатстваш за фирмата по принцип, или за позицията, или и за двете...въпреки че при много от "приятелите" ни тук изглежда сякаш им се налага да се "мотивират" без да знаят ни позиция, ни работодател



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор Syntax Error (непознат )
Публикувано30.05.05 10:45



Интересен речник:
Личностови
:)



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Syntax Error]  
Автор Syntax Error (непознат )
Публикувано30.05.05 11:07



Имаше една случка миналата седмица, която продължава донякъде да се развива и в момента.
Българин студент в Великобритания, пусна съобщение във форума на ACCA Bulgaria, каква е стартовата заплата на "ентри левъл" в КПМГ България.
Отговора на КПМГ България е обаждане по телефона и подробно обяснение, че за такива неща не трябва да се пита, още по-малко пък във форуми в интернет.
Същият младеж, възмутен от постъпката, се свързва с един от мениджърите на КПМГ в Великобритания, който забележете дава съвсем подробна информация за заплатите на "ентри левъл".
Няма да коментирам повече случая защото мисля, че всеки що годе интелигентен човек намирата 10-те разлики

Защо публикувам това. Ами това е в отговор на факта, че фирмите не публикували заплатите, за да не разбере конкуренцията.
Съжалявам 747, но ако фирмата Х иска да разбере, каква е заплатата за определена позиция във фирмата У, не мисля, че това би представлявало някакъв проблем, просто е въпрос на време и желание.
А това което пишеш за човека Х дето не се справял и му се търси заместник, показва изключително тъпата политика на компанията за която работиш (или клиентите Ви, ако сте в агенция).
Ако компанията, която е назначила човек и той в един момент не се справя, това означава, че компанията не го мотивира да се справя. В ТОВА ЧИСЛО ЧР-ТАТА НЕ СЕ СПРАВЯТ, ЗАЩОТО ТЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЗАНИМАВАТ С МОТИВАЦИЯТА.
И какъвто и човек да назначите, след няколко месеца при такава политика и той няма да се справя.
Имам още по-дребни забележки, но смятам да не ги излагам, защото откровенно казано, това което виждам в този форум е абсурдно.
От една страна са хората които плюят, без да излагат аргументи, а от друга са ЧР-тата, които са като коне с капаци и не вземат и грам поука от това което пишат "плюещите", защото макар и без аргументи, съм сигурен, че има някакви основания за такова поведение.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Syntax Error]  
АвторXъни Бъни (Нерегистриран)
Публикувано30.05.05 11:22



В отговор на:

Ако компанията, която е назначила човек и той в един момент не се справя, това означава, че компанията не го мотивира да се справя. В ТОВА ЧИСЛО ЧР-ТАТА НЕ СЕ СПРАВЯТ, ЗАЩОТО ТЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЗАНИМАВАТ С МОТИВАЦИЯТА. И какъвто и човек да назначите, след няколко месеца при такава политика и той няма да се справя.




кажи ми от това умозаключение каква поука да си извадя...
- че откриваш топлата вода
- че наистина не се сещаш за друг вариант за "несправяне" освен липсата на мотивация
- друго?



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Xъни Бъни]  
Автор Syntax Error (CRC error)
Публикувано30.05.05 11:26



Хъни сещам се:
- лошо отношение на менджмънта
- ниско заплащане
- невъзможност за разстеж
- вмешателство в работата (пример: ЧР-то да ти назначава хора в екипа, а после от теб да се очаква да се справиш)

Не откривам топлата вода, но както и в предишния постинг написах, Вие упорито отказвате да приемете градивната критика (поне считам, че моята е такава, защото се опитвам да не плюя просто ей така)

----------------------------------------
Syntax Error


Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
АвторHR (Нерегистриран)
Публикувано30.05.05 11:35



бива! съвсем добре е! съгласна съм!

обаче едно уточнение по повод длъжността, позицията
или там както искаш го наричай. опасявам се, че много фирми влагат различно съдържание в длъжност с едно и също име.

маркетинг-мениджър при теб може да значи едно, при мен - съвсем друго.

по същия начин стои въпросът с позицията административен асистент. зад изискването перфектен английски се крие намерението на шефа да те ползва за преводач и на документи, и на срещи. а в друга обява за същата длъжност в друга фирма се иска перфектен английски, защото така са видяли от първата обява , без да са необходими подобен род дейности.

дълго стана, но, надявам се, ясно.

а и "пазарът на труда" вече малко прекалява
иска мотивационно писмо за длъжност охранител!!! и изисква да се знае руски, английски и да има висше образование.

дразня се!!!!



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: HR]  
Автор Syntax Error (CRC error)
Публикувано30.05.05 11:44



Ето за това говоря:

ХИГИЕНИСТ/КА
Описание и
Изисквания Фирмата предлага:

- месторабота в мебелен салон в центъра на София
- договор
- непълен работен ден
- добри условия на труд
- добро заплащане


Автобиография, снимка и тел. за връзка на адрес: 1715 София 115, п.к. 11 или на e-mail:
jobs@euromebel.com
Категория - друго -
Тип Работа Непълен Работен Ден,
Постоянна
Ниво Неквалифициран персонал
Населено Място София / Област София - град / България
Дата 25.05.2005

Email jobs@euromebel.com

Организация ЕВРОМЕБЕЛ ООД
Тип на
Организацията Фирма / Организация

Директно търсеща служители.

--------------------------------------------------------------------------------
Хигиенист
Описание и
Изисквания консултантска фирма търси хигиенист за почистване на офис, находящ се в центъра.
Почасова работа от понеделник до петък.
Категория Услуги за домакинството / Услуги по телефона,
- друго -
Тип Работа Непълен Работен Ден,
Временна/Договор/Проект
Ниво Неквалифициран персонал
Населено Място София / Област София - град / България
Дата 28.05.2005

Лице за Контакт Лъчезар Атанасов
Телефон 02/963-35-75
Fax 02/963-35-85
Email my-career@aims.bg

Организация AIMS Human Capital
Тип на
Организацията Агенция за Подбор на Персонал

Всички разходи, свързани с подбора на персонал, са за сметка на работодателя.
ПРЕДПОЛАГАМ ЕЙМС СА НАЙ-ДОБРИ В КОНСУЛТАЦИЯТА ЗА ПОДБОР НА ХИГИЕНИСТИ
-------------------------------------------------------------------


Международен шофьор
Ref.No val-1
Описание и
Изисквания Транспортна фирма тьрси да назначи шофьор за тежкотоварен автомобил. Подсигорена постоянна работа.
Задьлжителен трудов стаж минимум 5 години с категория C+E (като междонароден шофьор).
Автобиографии на e-mail: Valtrans@mail.bg
Категория Транспорт и Логистика
Тип Работа Пълен Работен Ден,
Постоянна
Ниво Средно управленско ниво
Населено Място София / Област София - град / България
Дата 16.05.2005

Телефон 0899821344
Fax 02/8467964
Email valtrans@mail.bg

Организация ЕТ "Валенсия - Георги Георгиев"
Тип на
Организацията Фирма / Организация

Директно търсеща служители.

---------------------------------------
да продължавам ли?

----------------------------------------
Syntax Error


Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Syntax Error]  
Авторxъни бъни (Нерегистриран)
Публикувано30.05.05 12:07



така де, така. все примери за демотивиращи фактори.
и не се сещаш за вероятност човекът да не става просто щото не става - ЛИЧНОСТОВО (какво й е на думата?!) и/или професионално?

ето това е поредния пример за търсенето на проблема в другите - в ХР, в организацията, в мениджмънта, в останалите от екипа, извън самия човек...а някои служители не се справят защото потенциалът им е толкова...т.е. недостатъчен е.

същото като при кандидатите - все ХР-то им е виновен че не са избрани. няма вариант да не са подходящи просто...всеки си дърпа чергата към себе си, пък после не приемаме градивната критика - че "недоволстващите" тук да не би да приемат?

а за банките - в съседен постинг - си съвсем прав - да не си от сферата



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: xъни бъни]  
Автор Syntax Error (CRC error)
Публикувано30.05.05 12:23



Хъни,
изказвам мнението за демотивиращите фактори тъй като в самия постинг беше упоменато, цитирам:
"И сега си имаме човек на тази позиция, но не си върши работата както трябва, за последната година ефективността на регионалното поделение е спаднала с n-процента и работи на загуба."

Случай 1:
Въпросното лице работи над година. Значи за последната година! Тоест преди това този човек си е вършел работата и явно причината не е в личните му качества, а в нещо друго. Тук причина могат да бъдат например семейни проблеми, при което приемам, че провежданата политика от страна на компанията е по скоро отново неправилна, тъй като е по-добре да се намери начин да се въздейства на човека, а не да се "шкартира". При другите положения в този случай, вината е на компанията или на прекомерни очаквания на личността, които в повечето случай, отново се дължат на определени действия/бездействия на компанията.

Случай 2:
Въпросното лице работи по малко от година. За какъв *** :) не му е прекратен договора по време на изпитателния срок?!? Нали точно това му е предназначението.

-------------------------
Градивната критика към недоволните! Приема се от тези които излагат аргументи, другите мисля, че просто могат да бъдат игнорирани, тъй като плюенето като самоцел според мен е висш пилотаж в простотията.
-------------------------
За банките: имам достатъчно наблюдения върху всеки един сегмент (или поне повечето) на икономиката, специфика на "моята сфера". Иначе да, работил съм в 2 банки :)

----------------------------------------
Syntax Error


Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Syntax Error]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано30.05.05 12:42



Оф, ама и вие там в Ърнст нещо хич не ви се удава да пълните работното си време с това, което ви пише в договорите, май, нали!? Или това е само спекулация и предположение от моя страна...? А, може би, не ви мотивират достатъчно да си вършите работата? Или пък си имате семейни проблеми и затова киснете по форумите? Или просто в момента сте в отпуск и сте си у вас? Или...

Хайде да не гадаем, а?! Истината я знам, а тя - повярвай - е много различна от това, което ти си се "запънал" да мислиш, че може да е причина, но не е това мястото да я разказвам.
(тук следваше един дълъг текст, но го изтрих по простата причина, че не виждам смисъл изобщо да ти се обяснявам, смятам да приключа с тебе - факт е, че все повече оставам с убеждението, че се заяждаш, за да се намираш на работа, а и е въпрос на ЕГН, явно...)


Мъжете знаем защо!

Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор Syntax Error (CRC error)
Публикувано30.05.05 12:47



Да се заяждам!!!
Не, нищо подобно, за ЕГН-то, добре ми е то и за сега не се оплаквам :)
Ако смяташ, че е толкова лесно да приключиш ОК.

Въпросът е, че отново се пренебрегва фийдбака.

Инджой

----------------------------------------
Syntax Error


Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Syntax Error]  
Авторxъни бъни (Нерегистриран)
Публикувано30.05.05 12:48



в две банки викаш, после и на други нелоши места...не е зле кат за крехката ти възраст..как мислиш, колко не-айсекаджии са имали подобен шанс (тва във връзка с темата за AIESEC)?

дори и да е мотивацията в основата на конкретния случай - мотивацията при някои хора е вътрешна, а не външна. знаеш за какво и за кого говоря.

да започнеш нахъсан и с див ентусиазъм и да не ти стигне капацитета или да ти спадне желанието по пътя при равни други условия ... може да се дължи на характера ти - психолозите могат много да говорят тука... или пък на ЛИЧНО твоята неправилна преценка когато си започвал, че това е работата за теб...звучи ли ти познато?



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: xъни бъни]  
Автор Syntax Error (CRC error)
Публикувано30.05.05 12:51



Хъни,
тъй като го обърна леко лично, си позволявам да ти пиша "частна" бележка :)

----------------------------------------
Syntax Error


Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор Roxana (Ivory)
Публикувано30.05.05 13:35



Така изглежда от гледната точка на работодателя, но защо защитаваш гледната точка на работодателя. Не я отричам, но защо се правиш, че не виждаш и гледната точка на служителя?

Нима не е важно колко е информиран кандидатът? Нима е необходимо кандидатът да бъде прекаран през всички врътки на закона, съображения на работодател и прочие неясноти, и то да приеме всичко това със затворени очи и сляпата вяра, че е за доброто на крайния резултат? Това е жива проба злоупотреба с интересите на кандидатстващите, на конституционните им права и на правата им по Кодекса на труда, колкото и да е остарял и архаичен в сегашния си вид, но все още пази някои белези на закон в национален мащаб!


Не ми пука за правилата на HR, нито за работодателя, щом това е незаконосъобразно. И какво, утре ще ходим до как беше, Инспектората по труда...или ще се съдим? Не мислиш ли, че залагаш бомба със закъснител, виждайки само и единствено интересите на рабодотателя?


Ето затова си нямаме профсъюзи и професионални организации, докато има блюдолизци, нахъсани да защитават едностранно договореностите по трудово правни въпроси. Смея най-отговорно да твърдя, че всеки адвокат ще има повече и по-правилни разбирания по HR, отколкото кой да е психолог или HR специалист!


Защото всичко, което гледат, е как да оближат гъза на работодателя. А утре има уволнения, но това не го засяга HR-a. Пука му...той си е свършил работата....но на каква цена. Няма да споменаваш ефективност. Назначения, уволнения, а ефективност? Ха! После работодателя се чуди защо няма печалба, но има приказно текучество и проблеми с кадрите, и излиза, че служителите са лоши и не са достатъчно квалифицирани.

Хората, както неведнъж съм казвала...ама няма кой да чуе...не са HDD-та, нито RAM памет. Днес ти е кеф така, утре не ти харесва, триеш, пишеш, бришеш, докато го докараш. Както би трябвало да знае особено един професионален психолог, при хората има елемент на инерционност, на амортизация и на остаряване. Прекарай някой през всички тия врътки, пък после искай ефективна работа от него. Карай го да работи на изпитатлени срокове без заплащане, на тайни и неизвестни заплати, на сляпа лоялност. Мама му стара, кфи гъзове работят точно по HR, не е истина!

Ако трябва да съм конкретна, а аз съм живото доказателство, никога досега агенция по подбор на персонал не ми е намирала работа. Слепи и глупави хора, заети да си клатят краката, за да вземат заплата! Ако чаках на някой от тях да се зарови в "базата данни"....щях да съм умряла от глад. И да, нека спомена, направих си опит веднъж, ей така, да видя защо. Лапнаха рушвета и тогава се размърдаха. Така и не видях изключение за повече от 15-те години, в които съм на свободния пазар на труда!


Бааах ти и цинизма, значи аз да работя за неизвестно заплащане на сляпа вяра! Що ти не работиш така, но правиш масова психоза у хората и ги правиш негодни утре да повярват и в най-елементарните човешки ценности....които между другото са му в конституционните права! Правите от хората зомбита...а после те били виновни, но защо ли никога не се чува за задълженията на работодателите.


Профсъюзи ли.....тук има само полицейщина и баджанашко мислене. Тайни на работодателя. Ми и аз ще пращам "тайни" CV-та....па нека ме назначат на сляпо!

Редактирано от Roxana на 30.05.05 13:42.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано30.05.05 13:58



като цяло, имаш право... само ще си позволя да те контрирам на няколко места, и (подчертавам) държа да ми отговориш...

5. Много от фирмите държат да останат анонимни и това не е прищявка или поредната простотия, измислена от болния мозък на някой, който се занимава в областта на човешките ресурси (обобщено HR). Това е особено важно за тях, когато става въпрос за мениджърски позиции. В общия случай е по две причини: за да не разбере конкуренцията или - за да не разбере някой, който все още е на тази длъжност в съответната фирма.

Това е правилно донякъде от гледната точка на фирмата, ама дали е правилно от страна на заемащия длъжността в съответната фирма? Или ако го опгледнем от другата страна (хипотетична ситуация): аз работя във фирмата Х като маркетинг-мениджър... шефа ми е решил да ме уволнява (щото не си върша работата)... аз обаче, съм решил да си намеря друга работа, щото аз работата си я върша, но резултати няма по други причини, независещо от мен, които моят шеф не знае... и такааа... попадам на анонимна обява за работа за длъжност "маркетинг-мениджър", и смело пращам СВ/МП... оттук нататъкл няколко хипотетични ситуации:

1. оказва се, че кандидатствам в собствената си фирма
1а. ти като дългогодишен партньор на нашата фирма се обаждаш на шефа ми и казваш "абе знаеш ли, твоя човек иска да те напуска" (това е истински случай)
1б. ти виждаш, че кандидатствам за същата фирма, и ми пращаш стандартното писмо (намерихме си по-добър кандидат/не отговаряте на изискванията)
1в. не обръщаш внимание, и ме пращаш на интервю при шефа ми...

2. за да съм сигурен, че няма да стане издънка, аз дали по същия принцип мога да пратя СВ, в което да си спестя имената/инфо за контакти (освен анонимен мейл в абв.бг примерно); както и имената на фирмите, в които съм работил досега... доколко сериозно ще погледнеш на СВ-то ми?

6. По отношение обявяването на заплатата:
а) в повечето случаи става въпрос за фирмена тайна и тук мнозина сигурно ще си признаят (дори и само пред себе си), че и те самите са подписали споразумения към трудовите си договори, че не трябва да изнасят фирмена тайна, още повече - че дори колегите им нямат право да знаят те каква заплата взимат.


Ми не знам защо в западните компании този проблем не съществува, ама искам да ти кажа, че там конкуренцията е в пъти по-голяма от тази в България... отвори произволен сайт за работа, и ще видиш, че поне 50% от обявите имат цитирана заплата. Обикновено е ОТ-ДО, което естествено зависи от квалификацията на кандидата. А в България основната причина да не се цитират заплати няма нищо общо с това, което изтъкваш като довод. Цялата работа се прави, за да може работодателя да мине доста тънко, и евентуално ако може да си намери някой балък дето не е много наясно със заплатите в съответната област. Като потвърждение на тезата си - мога да споделя конкретни данни за заплатите на 1 холандска фирма, в която работи мой познат - знае заплатите на който е поискал (дори на шефа си), и ми ги е цитирал неколкократно... А от друга страна - няма по-немотивиращо нещо от това да разбера, че съм се набутал откъм заплата - веднага си дигам чуковете... щото айде аз съм бил глупав/неинформиран, ама шефа ми явно не ме е оценил по достойнство, а е гледал да мине тънко, т.е. образно казано не ме уважава...

б) много от работодателите, поне в моя опит, постигат договорки за заплащането "на място" - ако кандидатът им е харесал - преговарят по сумата, която той е поискал.

Принципно това е добре, само че поне от моя опит, заплатата се преговаря най-накрая (на Н-тото интервю)... т.е може да се получи така, че фирмата дава най-много 500 лева, а аз за по-малко от 1000 не съм навит да почна... и какво се получи - загубили сме си взаимно времето, заради едни изпуснати в обявата цифрички. Да спомена ли, че жена ми ходи на 4 интервюта в известна фирма, без да става въпрос за заплата изобщо... е, почна в друга фирма, където на второто интервю всичко беше ясно, стиснаха си ръцете и до днес работи там...

както виждаш, засегнал съм основно точки 5 и 6, и съм убеден, че не си много прав... ама ще видим, може и да се аргументираш добре

Just a genius



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Blake]  
Автор Syntax Error (CRC error)
Публикувано30.05.05 14:02



Браво Блейк.

Най ми допада въпроса:
Как ще реагирате на СВ без контактна информация и без имена на фирмите в които съм работил ами примерно "Водещ дистрибутор на козметика"

Защото има разлика дали си работил в П&Г или в Рубела примерно. И разликата е огромна

----------------------------------------
Syntax Error

Редактирано от Syntax Error на 30.05.05 14:04.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано30.05.05 14:25



Скоро май не са ти попадали пред очите обяви за работа от типа "търси оператор за въвеждане на информация в база данни".Фирма няма-поверително.Кой,какво,защо...таковали му таковата...се тая...Изискванията са перфектно владеена на един западен език и за предимство ще се счита,ако има и още един.Биографията и мотивационното писмо трябва да са на два езика.Български и някакъв друг.
И това е...ама то страшно поверително това...просто нямам думи...



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 3ъл_Дyx]  
Автор Syntax Error (CRC error)
Публикувано30.05.05 14:30



На мен лично са ми особенно интерсни обяви тип:
Фирма: - Поверително -

бла бла бла текст

Изпратете СВ и МП на career@btc.bg (това е пример, някой да не си помисли, че БТК правят така)

Това пък е пълния цирк :)

----------------------------------------
Syntax Error


Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Syntax Error]  
Авторxъни бъни (Нерегистриран)
Публикувано30.05.05 14:33



закачам се за твоя постинг без нищо лично (да не ме заподозреш и сега ;) а щото си откроил точно това, на което щях да отговоря на Блейк.

та - първо да трябва да пренебрегна това, че не съм чула някой да определя P&G точно по тоя начин - и приемам че имаш предвид козметична компания от този ранг...

имам кандидати, които не споменават настоящото си работно място като име, а само като сектор и големина на фирмата (последното за мен е важно). и се отнасям към тях с пълно разбиране и на равни начала като към всички останали. уважавам желанието им за конфиденциалност и ако са подходящи като опит ги каня на интервю - на него щат не щат, ще ми кажат коя е точно фирмата.

а ако бизнес сектора е твърде далечен от моя (козметиката примерно) дали ще е Рубела, Арома или ... все не ми върши работа общо взето...

иначе не съм фен на анонимните обяви. но има и компании, които освен споменатите от 747 причини, избягват да си пишат името за да си спестят наплива от неквалифицирани, но поблазнени от гръмкото име, кандидати...



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: xъни бъни]  
Автор Syntax Error (CRC error)
Публикувано30.05.05 14:36



Моето СВ ще звучи доста смешно и странно в такъв случай.

Ако някой го прочете ще ме помисли за луд!!!

----------------------------------------
Syntax Error


Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Blake]  
Автор 747 (Само Ботев-Пд!)
Публикувано30.05.05 14:39



Ей, колкото съм добър, ако бях жена, все със свалени гащи щях да ходя! Все се заричам, че няма да обръщам внимание на мнения, на които - ако се замисли добре, а не действа импулсивно, само `щото не го кефи да е така - и самият им автор би могъл да отговори...

1. Ако кандидатстваш за твоята си фирма, бъди убеден, че няма да разбере никой - нито шефът ти, нито ти - отговор защо е така - ще намериш в края на този ми постинг;

2. Вярно, няма да погледна твърде сериозно на теб, ако ми напишеш само браншове, а не конкретни имена на фирми. Колкото и да съм открехнат, много имена на фирми изобщо не ми говорят нищо, но нещата са в съвсем друга плоскост. Не за друго, а защото - очевАдно - и ти не гледаш серизоно на работата ми и мен, като се правиш на "мно`о куул, копеуе" - нали не очакваш от мен да съм подлога на всички, които ме нямат за нищо!? Ама, нали, той яйчарът там е десета глуха, а аз съм супер-великия и сега ще се правя на много отворен! `ми, хайде да си имаме уважението и да не е само един лошият, а?!

3. Писнало ми е от отворковци, които не искат да попълват графата в моя формуляр за получавана досега заплата или за желано заплащане с оправданието "фирмена тайна е". Ами, ок - значи в единия случай може да е фирмена тайна, а в другия не - така ли!? Или просто така ни отърва!? С това отговарям и на въпроса ти по отношение "загубеното време", след което ти си поискал 1000, пък работодателят е склонен на 500... Защото всеки път обяснявам, че този въпрос - освен, че за мен е също с психологическа стойност - от друга страна ми дава информация по отношение това да не обиждам кандидата, като му предлагам работодател, който би бил склонен да му даде по-ниско заплащане, отколкото той очаква (естествено, че имам ориентировъчна, но повтарям: О-Р-И-Е-Н-Т-И-Р-О-В-Ъ-Ч-Н-А заплата, подадена от работодателя). И пак в двете графи (получавано/желано) е пълно с отговори "фирмена тайна/за колото се договорим" - ами, ок - но, вери сори, пич, ама нямам намерение да нося вината на цели свят на гърба си, само `щото някой се прави на много отворен! Отделно от това - пропуска един много прост факт: аз, като психолог, мога веднага да бъда подведен под съдебна отговорност за изнасяне на лична, споделена пред мен, информация и това на мен ми е пределно ясно, вервай ми! Защото, преди всичко, преди това, че се занимавам с ЧР, съм клиничен психолог и терапевт, а там нещата са дори още по-страшни по отношение на личната неприкосновеност и тайната. Ако някой има друг опит с колеги - ок, но, хайде да не налагаме със сопите сега наш Илия заради Свети Илия!!! И, в стил Хън: аман от хора с екстернална локализация на контрола! Няма начин, пич, винаги светът да ти е виновен, пък ти да си най-харният!!!

Хайде, със здраве - повече по тая тема няма да пиша!


Мъжете знаем защо!

Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Syntax Error]  
Автор 3ъл_Дyx (вестоносец)
Публикувано30.05.05 14:47



Ей точно такива имах предвид.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор Blake (извънземен)
Публикувано30.05.05 18:05



чакай ся, брат'чед, що се пениш???

първо мерси че си ми отговорил, и ако и да няма да пишеш повече, аз само да допопитам - като положението е естествено, че имам ориентировъчна, но повтарям: О-Р-И-Е-Н-Т-И-Р-О-В-Ъ-Ч-Н-А заплата, подадена от работодателя, то акъла, образованието или религията ти пречат да я напишеш в обявата? информация от сорта 400-600 лева ще ми е достатъчна, за да преценя, че няма да си губим взаимно времето... между другото като споменах чужди сайтове, там е точно така - много са редки обявите с конкретна цифра - всичко е ОТ-ДО...

А това, че всички отговарят уклончиво на въпросите за заплата е, щото и ти така правиш - като не казваш колко даваш, няма да ти кажа и аз колко взимам

а за изтичането на информация - както споменах, говоря от личен опит, а и други подобни теми имаше тука (хинт: проверка на препоръките). не знам кои каква отговорност носи, ама предполагам ше ми е трудно да осъдя голяма ХР фирма, без да знам кой точно ми е разглеждал документите и кой с кого се познава... факт е, че аз ще съм набутания, пък после...

Just a genius



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: HR]  
Авторeй дe (Нерегистриран)
Публикувано31.05.05 17:56



74% от написаното е открит сталинизъм, другото е Отдел човешки ресурси на прехода. Няма нищо общо с модерния свят, но за клуба - става



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор the_dude_78™ (Trash Talker)
Публикувано20.06.05 13:09



чакай, не виждам какво се сърдиш, че не ти казвам колко взимам

интересува те само дали можеш да ми дадеш, колкото искам

няма значение, дали имам покритие или не, защото така и така няма да почна за по-малко.

в смисъл винаги попълвам само желана заплата !

The One You Love To Hate


Тема ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: the_dude_78™]  
Автормoл (Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 16:57



к'во ти пука Дуд,

от всичко тук не разбра ли че това си е обичай като всяко едно нещо свързано с хора- първо се учудваш - после или се примиряваш. Логика няма.

Ако много знаеш- един вид си изпратиш си ви на брайлова азбука или навървено писмо на инките сещаш се кой ще ти ги чете.

щом копелето иска мотивационно писмо по този образец - прайш го, ако ти наемаше хора, тогава копелето щеше да го напише както ти си го искаш.

както когато пазруваш на женския пазар знайш е ще те ментант с ОБИЧАЙНИТЕ 30% в грамажа- ама си пазаруваш



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 3ъл_Дyx]  
Авторxypka (Нерегистриран)
Публикувано22.06.05 17:11



едновременно с това, без да искам, имах шанса да пия малко бирички в компанията на бивша служителка на Еймс.

нямам думи какво представляваше особата. достатъчно е да кажа че никога повече не бих пил с нея, поне не доброволно- надута мадама, интелектът и категорично изоставаше от мнението й за него. ИМАШЕ ПРИДОБИТО НАДМЕННО ОТНОШЕНИЕ КЪМ ХОРАТА,което не можеше да сдържи дори към приятел- сигурност че всички около нея ще умрат без помощта й и че всички около нея са ливади, чакащи на светофара за придружител.

биричките всъщност бяха извънслужебни и уж за удоволствие.

същата мадама единствената работа която беше намерила на някого бе - на себе си.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: xypka]  
Автор Xъни Бъни (intiliktualka)
Публикувано22.06.05 17:20



е, за еймс тва е част от "корпоративната култура" която се превръща в начин на живот имам предвид точно надменното и
професионализирано отношение към околните - било то приятели или познати... в моя случай дотолкова ме прие за "конкуренция" в бизнеса, че истинското ни приятелството приключи, остана само на формално ниво... при това аз не съм конкуренция щот не работя в агенция. но не бях и техен клиент щото не им струват услугите. а щом не съм с тях, приемат че съм срещу тях и така...
жалко е че толкова "титулувано" име предлага такова ниво на услугите...доказателство на какво ниво е ХР консултанския бизнес в България...но това е тоооолкова обширна тема, която отгоре на всичкото е ОФФтопик тук...

It's all about asses - kicking or licking...


Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Xъни Бъни]  
Авторxypka (Нерегистриран)
Публикувано23.06.05 09:14



личностите които подбират хора за фирмите са много важни за мен- човекът който е на тезгяха.

аз съм като една краставица която еймс, хил, и сие ме побутват и оценят.

сега виждам че патката от еймс гледа на мен като на 99,9 % вода и нищо повече.

ОБАЧЕ аз имам размер под 3 см и съм от сорта КУРнишон ставам само за първо качество, но това качество е извън предла и идеята на еймс.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Авторr (Нерегистриран)
Публикувано24.06.05 15:06



tova si e palno glupost, specialistit ese poznavat po drugo



Тема ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: r]  
Авторrrr (Нерегистриран)
Публикувано24.06.05 16:50



как- тест на роршах, на бринел или по белите чорапи?
ако става дума за предварително разузнаване, всичко по горе наистина е глупост



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: xypka]  
Авторrapra (Нерегистриран)
Публикувано28.06.05 16:39



съжелявам, че е офтопик тук... ама кажете нещо за Хил, т.е.какво се случва като се "преминава" през тяхната агенция
какво може човек да очаква???
10х



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Syntax Error]  
Авторobe (Нерегистриран)
Публикувано19.08.05 13:13



zdravei, mozhesh li ta spodelish adressa na foruma na ACCA BG?
Merci.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Авторkиkи (Нерегистриран)
Публикувано28.08.05 01:18



Стига с това "да не разбере конкуренцията" !
Защо искаш да ти повярвам, че ако конкурентна фирма реши, няма да може да научи за кои длъжности търсиш нови хора в момента или какви пари получават.
Не можеш да ме убедиш, че обявите, които пуска една фирма са единствения източник на информация. Колкото и тъпо и постно да звучат.

"...че и те самите са подписали споразумения към трудовите си договори, че не трябва да изнасят фирмена тайна..."

Егати "конспирацията"!!



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
АвторKaндидaт (Нерегистриран)
Публикувано29.08.05 16:57



Подкрепям те напълно - Мотивационното писмо е важно нещо - да караш някой да пише за себе си е прекрасно сосбено ако ти трябва писател , най-добре се ще опишат хората с някакво заболяване - нарцисизъм или нещо такова - също много полезен критерий. Ако може на ръка - така ще избереш най-добрия калиграф примерно. И да ако търсиш най-големия самохвалко избери най-дългото писмо.
Сега сериозно , на теб може и да ти помага , на кандидатите по никакъв начин , защото няма никакъв точен критерий кой подбиращ на какво се радва , не знае кой до колко го взема под внимание , и поради това много кандидати го смятат за пълна простотия/примерно равнозначно на това - мъж на 30-40г. да си направи голяма татуировка и да ходи гол до кръста зада се вижда тя - напълно безмислено и адски конфузно/ от там или отбиват номера формално с голямо неудоволствие или не кандидатстват.Което за теб може и да не е фатално важно но за работодателя да е.
Сайонара на теб и на клуба ти.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор минaвaйkи (непознат )
Публикувано07.09.05 17:32



Еваларката майна, просто си идеалния пример за многословието, което е равносилно на празнодумие. Имаш едно две попадения, но това че трябва да се мотивираш за длъжността, без да знаеш фирмата е меко казано невежество. Едно е да си мениджър продажби на бързооборотни стоки, а съвсем друго на металорежещи машини. Това е първа част от урока, предназначен за теб. До края на седмицата следва продължение. Трепкай в очакване.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Xъни Бъни]  
Автор минaвaйkи (непознат )
Публикувано09.09.05 08:58



Какво означава да кандидатстваш за фирмата по принцип? Смешно е. Кандидатствам във фирма X по принцип? Вземете ме господа работодатели да работя по принцип във вашата фирма хахаха.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор минaвaйkи (непознат )
Публикувано10.09.05 10:20



По първа и втора точка съм съгласен с теб. Но това за попълване на получавана заплата в момента е тъпня. Ти мойто момче ако имаш претенции да познаваш пазара на труда в софия примерно, няма да извикаш хора, които работят в големи компании като финансови директори примерно за по 4-5 хиляди лева на интервю за същата позиция и за нея работодателя ориентировъчно да е придвидил хиляда лева. Кажи му на такъв работодател да ходи патки да пасе. Така че изобщо не ти е необходима заплатата още на първото интервю.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор минaвaйkи (непознат )
Публикувано12.09.05 15:51



Сигурно правиш първите интервюта за някоя ниска позицийка хахахаха.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор минaвaйkи (ентусиаст)
Публикувано14.01.06 13:45



За много години друже Шурдилович!
Къде се загуби? Още ли си във ваканция?



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Авторxxxl (Нерегистриран)
Публикувано17.06.06 11:18



да обясня и аз нещо .

първо ботев ми е адски симпатичен отбор. второ съм влюбен в пловдив.
трето . мотивационното писмо в тази форма позната ни тук отдавна е отречено по света . вземете и прочетете едно официално написано такова . с всичките му екстри . не ви ли прилича на социалистическа водевилка ???????? съвременния вид на мотивационнописмо е в прекия контакт . в процеса на разговора се определят идеите на кандидата , съвместимостта му към идеите и целите на фирмата . не знам дали някои осъзнава ,но тук сме много назад в тази сфера . имам предвид HR. просто стана много модерно и масово куцо и сакато почна да го работи . от там идват и многото недоразумения и разминавания със световния стандарт . колкото и жалко и мъчно да ми е се оказва че съседите са много по-напред от нас в това отношение . тук с еизползват 2-3 заучени фрази , като тим билдинг , тренинг , а дали знаем з а какво с е използват , нужни ли са в случая нямя значение . важното е да сме фешън . в една голяма компания известна по цял свят , но управлявана от бългърчета има отдел човешки ресурси и знаете ли кои работи там ??????? 4 жени ( естествено ) едната е правист , другата психолог от нов български( ужас ) третата , и четвърата физик и флолог или нещо подобно . важното е да имаме висше образование , другото ще го свърши съседката ,която ще ни вземе на работа . за какво развитие да си гооврим тогава .
успех на ботев , маина



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано25.08.06 17:25



Бре, каква тема се е заформила за такава безмислица като мотивационното писмо.


С мъка изчетох даже първото мнение на колегата самолет и ми се струва, че горкият малко преиграва с важността на подобен "документ". Не искам да подлагам професионалните му/явно с психологическа насоченост/ качества под съмнение, но има някой писания, които искрено ме подразниха.
1. Интересно как по МП може да се прецени наличие или липса на личностни черти в кандидата. Има множество хора, които се или не се представят добре, чрез иложение в писмена форма. Видно от реда на мисли най - охарактеризиращ за кандидата е факта, че е накарал някой друг да напише МП вместо него.
2. Явно основната функция на МП е да бъде уточнен в него референтния номер на позицията .....
3. Анонимността на работодателя е поредната голяма глупост - с какъв ъкъл ще кандидатствам някъде, ей така за спорта - да си губя времето и да се окаже, че всъщност съм одобрен за баничарничката на бай Аврам във Филиповци. Най - често желанието за анонимност е свързано с някакви неосъзнати стремления към конспирация, които май са доста характерни за балканския ни манталитет.
4. Заплатата! - Е те тука вече нямам думи ....
Четете си някаква високопарна обява за добра длъжност с куп изисквания, на които за късмет отговаряте. Сядате пишете СВ, МП и прочие бумаги, изпращате ги, след време Ви канят на интервю, после на второ, после на трето и накрая - Честито, одобрен сте! Заплатата Ви е 300лв.. Ако нещастника работодател беше обявил тази заплата нямаше да си загубите два - три дена в излишно кандидатстване и разходки.
5. За следващите размисли на автора също нямам думи - как щяло дружеството да обяви заплата и после като декларира три пъти по - малък размер в НОИ - проблем..... Аман от измекярски фирми, ами много просто ще си декларира в НОИ сумите, на които осигурява работника по действителната му заплата. Е една година ще пропусне да си купи новия модел на Даймлер, ама поне ще спи по спокойно и няма да сънува ревизии



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 123]  
Автор минaвaйkи (ентусиаст)
Публикувано28.08.06 10:10



Момчето /747/ е доста зле с материята, наречена човешки ресурси. Да вдигаш телефона и по цял ден да висиш в кюто води до оглупяване и професионално обедняване.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 123]  
Автор AnnaNik (непознат)
Публикувано21.09.06 03:54



Аха, това с МП е общо взето дрън-дрън. Единственото нещо, което можеш да разбереш от едно такова писмо със сигурност (ако самият кандидат го е писал) е нивото му на грамотност и умението да изказва мислите си писмено. Ако въобще има какво да изкаже по въпроса. Оооооогромният проблем не е нито МП, нито CV, нито дипломите. Проблемът е дали човекът наистина може да се справя с тази работа. Чет нямат кандидатите, които твърдят, ама съвсем убедено, че това тук могат да го работят. И ти се сърдят като им кажеш, че за съжаление не са подходящи. Добре, съгласна съм, че не можеш да знаеш тънкостите на работата в една фирма. Ама да ме убеждаваш, че владееш Ексел, а да не можеш дори да пишеш в него... Или да ми тикаш дипломата си на икономист, а да не знаеш за какво служи консигнационния протокол... Това е просто абсурдно. Ужасяваща е неграмотността, комбинирана с грандомански изисквания. И също толкова е ужасяващо, когато за обявата ти за мърчандайзери се изсипват един билюк филолози, компютърджии, шофьори и какво ли още не, но никой няма дори минимална представа от мърчандайзинг, поне теоретично. Но всички ти казват, че могат да се справят с тази работа. Е, как? По кой начин се разбира става ли този човек или не изобщо за това? След като преминат поне седмично обучение ли? Ти му казваш, че трябва да изучи 20 страници номенклатура, той ти се хили и казва, че за два дена ще е готов. Аман!!! За толкова години работа, ми беше дошло не до гуша, ами и отгоре разправията с подбора и обучението на персонала в моя ресор. Кошмарно е. И досега настръхвам, когато някой каже "Тоя компютър прави номера". Щом "компютърът" е направил номер, значи трябва да ходиш да оправяш бакиите и само се молиш да не е изпробвал "компютърът" нещо, което категорично си му забранил да прави. В такива моменти много ми се е искало да навра в лицето примерно на оная очилата дама от "Тони-цвет" мотивационното писмо на нейния перфектен кандидат, владеещ Ексел в съвършенство.

А това, че не се обявяват заплатите в обявите безспорно е минус. Този, който разбира за каква работа иде реч, знае и за какви пари това се работи. Говоря за хората, които наистина си разбират работата. Ако парите са по-малко, то наистина се получава една загуба на време, нерви и средства. Ако пък са повече, може и да не се обади добрият кандидат, защото не иска пак да попадне на някаква мижава сума.

Общо взето оставам с впечатлението, че по-голямата част от работоспособното население няма реална представа за собствените си способности, особено що се касае търговията. Не знам защо, но всеки, който различава стокова от фактура и може без чужда помощ да си загаси компютъра смята, че не е никакъв проблем да е "мениджър продажби", да речем. От друга страна пък са ми много смешни наскоро завършилите. "Ама аз съм завършила УНСС". Е и? Какво от това? Барем процента печалба да можеше да изчисли. Ама нъцки. Абе на какво ги учат днес там? Не може ли поне да им вбият в главите, че доставна и покупна цена са две различни понятия?

Апропо, много бях впечатлена, когато от две различни фирми ми подадоха два еднакви психологически теста. Шах и две пешки метър. Ставаше въпрос за различни длъжности. Не знаех, че е от такова голямо значение колко пъти на ден си храниш котката. Жалко, че имам алергия към котки





Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Авторchains (Нерегистриран)
Публикувано24.01.07 01:33



съжалявам че няма икона"да ти ебъ майката" ,щях да я използвам. Вие с ваште сивита, мотивационни писма ,бланки,формуляри и т.н.
Да ви ебъ маиката на всичките. Да не мислиш че ще ме разбереш какъв съм от едно мотивационно писмо бюрократ смотан. Измисляте си една торба бумащини които трябва да попълня за да кандидатствам за смотаната работа която ми предлагате. И защо ми говориш за мениджъри , като за общ работник в склад ми искат мотивационно писмо. Знаете ли за какво са ви всичките тия безмислени бумащини? ЗА да се правите на важни. Шибани комплексари. Кандидатствам за работа която трябва да я работи някой циганин с основно или по добре начално образование , а тъпите копелета ми искат мотивационно писмо да разберат колко съм мотивиран за скапаната им работа. ДА ВИ ЕБЪ МАКАТА РАБОТОДАТЕЛСКА!!!



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Авторchains (Нерегистриран)
Публикувано24.01.07 01:36



И си фен на Ботев. ПУ ДА ТИ ЕБЪ МАЙКАТА!



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Авторaнoнимep (Нерегистриран)
Публикувано14.02.07 11:38



Г-н 747,
едно е сигурно, разполагате със страшно много свободно време за чат. Сега разбирам, как работят НР агенциите.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: aнoнимep]  
Автор минaвaйkи (пристрастен)
Публикувано14.02.07 12:48



Той вече е на мениджърска позиция:))) Не е обикновен телефонист и чатър:)))



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор figurati (Mindreader)
Публикувано28.07.07 22:06





The pure and simple truth is rarely pure and never simple.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: chains]  
АвторDust (Нерегистриран)
Публикувано07.08.07 11:34



Лелеее! Стана ли ти по-леко ?





Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: figurati]  
Авторkлapa (Нерегистриран)
Публикувано06.09.07 13:04



Хубаво, де, анонимни били по обективни причини и т.н.За мениджър разбирам, но за чистачка , сервитьорка, офис мениджър-там защо са анонимни?Обява ли е "английски и компютър"?Тук за каква фирмена опасност става дума или прочетено в учебника и дай да го пишем.Причината си е друга и не е велика фирмена политика, защото таква нямат



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор4и4aтa (Нерегистриран)
Публикувано21.11.07 16:32



Привет

големи главоболия с това мотивационно писмо докато намисля какво точно да пиша и как без да е пълна глупост.

докато се опитвах да препиша от гугъл попаднах на нещо полезно дано и на вас свъри работа




Как да напишем добро писмо за кандидатстване




Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 4и4aтa]  
Авторjps (Нерегистриран)
Публикувано24.11.07 00:46



Извинявам се предварително на засегнатите,но не е лошо да прочетете.Фирма или агенция,която търси наемник задължително трябва да му дефинира:
1.Какво иска от него като ценз,опит и личностни качества.
2.Какво му предлага като заплата /цифра/ и работна среда.
Търся работа по обявите за мой приятел и съм поразен от формулировките на тези,които пускат обяви.90% са без заплата,но пък предлагат развитие,млад колектив,бонуси обвързани с постиженията/някой да е взимал такива?/ и други подобни.Що се отнася до фирмената тайна-обяснението е просто-фирма,която не обявява заплатата просто плаща по-малко от другите в бранша и търси балъци.Средно интелигентен човек може да ти изтреска мотивационно писмо приказка-и кво го грее това работодателя,като човека не може нищо.Между другото видях и изискване за СV и мотивационно писмо за заварчик.Аз мога да напиша,мога и документ да си купя-а после?С това тъпо,нагло и шаблонно отношение ще изгоните и последните хора,които искат да работят в България-след това ще ви питам какви СV-та и мотивационни писма ще ви пишат пакистанците и африканците.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: ChristaRaevska]  
Авторkon (Нерегистриран)
Публикувано11.12.07 10:59



hgjguji





Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
АвторБeтka (Нерегистриран)
Публикувано14.02.08 21:54



"3. Писнало ми е от отворковци, които не искат да попълват графата в моя формуляр за получавана досега заплата или за желано заплащане с оправданието "фирмена тайна е". Ами, ок - значи в единия случай може да е фирмена тайна, а в другия не - така ли!? Или просто така ни отърва!? С това отговарям и на въпроса ти по отношение "загубеното време", след което ти си поискал 1000, пък работодателят е склонен на 500... Защото всеки път обяснявам, че този въпрос - освен, че за мен е също с психологическа стойност - от друга страна ми дава информация по отношение това да не обиждам кандидата, като му предлагам работодател, който би бил склонен да му даде по-ниско заплащане, отколкото той очаква (естествено, че имам ориентировъчна, но повтарям: О-Р-И-Е-Н-Т-И-Р-О-В-Ъ-Ч-Н-А заплата, подадена от работодателя). И пак в двете графи (получавано/желано) е пълно с отговори "фирмена тайна/за колото се договорим" - ами, ок - но, вери сори, пич, ама нямам намерение да нося вината на цели свят на гърба си, само `щото някой се прави на много отворен! Отделно от това - пропуска един много прост факт: аз, като психолог, мога веднага да бъда подведен под съдебна отговорност за изнасяне на лична, споделена пред мен, информация и това на мен ми е пределно ясно, вервай ми! Защото, преди всичко, преди това, че се занимавам с ЧР, съм клиничен психолог и терапевт, а там нещата са дори още по-страшни по отношение на личната неприкосновеност и тайната. Ако някой има друг опит с колеги - ок, но, хайде да не налагаме със сопите сега наш Илия заради Свети Илия!!! И, в стил Хън: аман от хора с екстернална локализация на контрола! Няма начин, пич, винаги светът да ти е виновен, пък ти да си най-харният!!! "

Аз пък, незнайно защо, си мисля, че ВИНАГИ! този въпрос е свързан с желанието да бъде прецакан кандидатът!
И е нормално! Защо ли? Защото всеки работодател иска да получи възможно най-качествен специалист на възможно най-ниска цена. И всякакви благовидни обяснения за нещо друго, са просто смешни.

Ами дежурния въпрос "Какво заплащане очаквате?"
Ами твърдото настояване да дадете на всяка цена някаква конкретна цифра? Това какво е?
Трябва да наемеш частен детектив ли? Който да ти подшушне точно сумата, която така или иначе са решили да ти дадат?
Защото ако кажеш повече, ще ти отговорят "Съжаляваме, но не можем на този етап да отговорим на вашите очаквания", ако кажеш по-малко, просто ще се израдват, че сам си се прецакал. Знам за реални такива случаи, даже трагикомични, просто не ми се навлиза в подробности.
Много правилно хората дават уклончиви отговори, това е елементарно чувство за самосъхранение!
И как на Запад всички фирми, /а и някои чужди у нас, които не са прихванали от местното хитруване на дребно/ предварително обявяват заплатата за търсения специалист? Те по-тъпи ли са от нас?



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор1985 (Нерегистриран)
Публикувано05.03.08 16:57



Най-добрата статия в този раздел! Поне за мен! Днес трябваше да пиша мотивационно писмо и тази статия доста ми помогна :)) Мерси!



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
АвторKokiche (Нерегистриран)
Публикувано13.08.08 00:19



747, не виждам проблем в обявите да бъде публикувана заплата ОТ-ДО, при положение, че името на фирмата не се споменава. Така коя конкуренция ще разбере

?!?
Друго, което адски ме дразни е, че освен че не се споменава името на фирмата, не се споменава и сферата на дейност! Аз съм експерт Логистика във фирма занимаваща се с производство на ел. устройства. Поради тези "малки" пропуски съм била вече на над 10 интервюта във фирми, занимаващи се със доставка на захар, муфи и вани, цимент (ти ми кажи каква е връзката с доставките на печатни платки и електронни компоненти, където съм добра и имам опит) и предлагащи заплата 500лв. Какво ми помагат обяви от "големи международни компании, търсещи Експерт Логистика"?
А, и друго да питам. Защо някои компании държат да им се изпраща и снимка? На конкурс за красота ли ще ни водят? А ако си с малко по-крив нос отколкото трябва и не те вземат на работа само заради това, това не се ли води за дискриминация?



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Kokiche]  
Авторoverworked (Нерегистриран)
Публикувано07.11.08 20:28



Нали го знаете оня виц:
"Топлофикация" ли е?"
"Не, "Софийска вода" сме!"
"Нищо, и на Вас да ви §§а майката!!!"

Е, 747, и за Вас и за Вам подобните се отнася.
Както и за работодателите.

"На маймуни ни обърнахте, ей!" (съжалявам, ако не цитирам точно класика... Абе, въобще не съжалявам

)



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Авторlrena (Нерегистриран)
Публикувано08.12.08 13:38



A ne trqbva li shefovete da ni motivirat, a ne nie sami da sme si motivirani bez da sme na qsno kakva e rabotata ponqkoga ?



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор Gadmina (непознат )
Публикувано12.10.09 02:05



уф мотивационо писмо ужас ......... мое мнение напълно излишно за всички работничиски длъжности ..... каква ми е мотивацията ами в тази безработица както на 90 процента от хората тарсещи работа безработен съм и ми трябва работа за да се издържам всичко останло са си пълни глупости ...
а относно до това дали в една обява трябва да е обевена заплата мнението ми е че задалжително трябва да има орентировачна заплата .... за да не си губим времто взаимно а за обявите за работа по ситовете те са без коментар просто а и да въпорсче защо масово се използва CV а не авто биография ?
на скоро ми бе много весело да обеснявам на вуичоми какво е CV и мотивационо писмо защото кандитатвал за работа с строителна фирма като заидаро мазач и му искали а бе весела история аде със здраве и по добре обеснете как се пише мотивационо писми а не за какво ви е





Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: 747]  
Автор ДPaka (кофти тръпка)
Публикувано28.09.10 13:09



Това е интересна тема,макар да виждам че са минали 5 години от захващането и,но смятам че тя и днес си е актуална.
Мотивационно писмо - да,има резон, макар както каза предишната девойка - защо му е на един зидаро-мазач мотивационно писмо?!
И чете ли работодателя мотивационното ми писмо, ако още на св-то ме е задраскал поради неподходящо егн, т.е. разбирай започващо с 6,(а пази Боже повече)! Повечето от нещата ,които всъщност си обяснил се отнасят към по-големите компании, защото искам да ти кажа че такива неграмотни обяви съм виждала от малки провинциални фирми...та пази Боже тези хора да ме интервюират и оценяват, че пък и мотивационното ми писмо да им говори нещо. Накратко - всичкото хубаво,но в един провинциален град в повечето случаи става въпрос просто да се намери най-верния човек, който за най-малко пари да им свърши най-много работа...е,ако може и без пари е най-добре,ама...та общо-взето затова не се обявява заплатата ,щото никой кандидат няма да се появи, или по-точно никой качествен кандидат,освен ако не е много закъсал,което също не е рядкост напоследък.Нда!



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: ДPaka]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано27.09.11 06:39



абе темата е бая стара. трябва и ъпдейт. от 2005 досега много неща се промениха. но основното е че в БГ нещата са криворазбрани леко. мотивационното писмо никога не е било само допълнение към ЦВто. често се явява дори и по-важна част. обаче не и в БГ. в БГ моя опит е че който иска мотивационно писмо обикновено само си придава важност, но пък никога не е зле да пратиш - тренинга да ги пишеш си е полезен винаги.

колкото до тайната на заплатите това е 50/50. някъде казват, някъде не, и аз съм много ок да не казват - така имам шанс да си демонстрирам уменията да постигна повече. няма нищо по-сладко от момента тактично да опитваш да манипулираш ХРите, така както и те опитват с теб, в крайна сметка говорим за търговия и изкуството да продадеш себе си с печалба и финес. и дори да не успееш или да загубиш интервюто - едно загубено интервю е нищо. качествения кандидат винаги успява, а инвеститори през последните години в БГ доста. не си намират работа дълго само тези които не са материал.

и последно за тайната на името на компанията - това е най-тъпото нещо което чух. обяснението звучи логично, но истината е че никоя уважаваща себе си компания няма да си крие името. имената си крият само мизерните компании в които не си заслужава да се прати дори спам-мейл. компаниите с големи имена винаги си ги пишат, дори когато търсят мениджъри. (поне извън БГ е така)

но пак казвам, в БГ е криворазбрано за много неща. и пак - ако погледнете обявите на компаниите представляващи западни инвеститори с изградени марки - те никога не си крият имената.

а че мизерни кандидати се явяват и в отговор на мениджърски позиции - няма нищо лошо - негово право е да може да ти пише, твое - да не му отговориш. винаги има такива и ще има щото надеждата умира последна.

разбира се и обратното е валидно - примера с мазача и мотивационното писмо е такъв. чел съм БГ-обяви за чистачка с английски и компютърна грамотност. бабини трънкини - някой се прави на интересен просто.

но най-важното - добре написано ЦВ, особено с добро мотивационно писмо си е половин спечелено интервю. понякога и повече от половин. но последната дума винаги е на презентационните и търговски умения на живо на кандидата. но най-добрия начин да научих всичко е само един - ходене по повече интервюта, с което опираме до проблема със ЦВто - без хубаво ЦВ няма интервю, с което отиваме на проблема как се пише хубаво ЦВ - а то пък става с много четене на добри чужди. но това вече е извън текущата тема

на всички кандидати за работа - успех. на ХРите - поздрави! особено (ако четат тук) на Ангел от Талент Хънтър и Ванчето от Маг Студио - с тия двамата съм работил с удоволствие всеки път и ги препоръчвам, защото наистина работят качествено.

поздрави



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: OgnenDemon]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано27.09.11 16:11



качествения кандидат винаги успява, а инвеститори през последните години в БГ доста. не си намират работа дълго само тези които не са материал.

Обясни какво значи "не са материал". Изказването ти го приемам донякъде лично. Интересно ми е какви са характеристиките на материала и тези на не-материала.

***
Ей-това имам предвид, разбираш ли?


Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Дeтpитyc]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано27.09.11 19:36



Ще дам пример. Представи си че не си търсиш работа, а опитваш да продадеш стока. Отиваш на пазара. Дотук добре.

Това са основните трудности съвсем принципно представени. Имай предвид аз лично преминах през тези неща буквално едно по едно.

Първа трудност - на пазара днес най-много се търсят картофи, а ти продаваш лук. Проблем - неможеш да продадеш лука. Просто не върви. Решение - или отиваш на друг пазар (ако изобщо има друг), или ако неможеш да си го позволиш - намираш картофи, или ако нямаш - сееш, събираш и беж обратно на пазара. На пазара нещата не се менят толкова бързо, така че и след година да дойдеш - ако имаш картофи си вървежен.

Втора трудност - да речем че се търсят яйца. Ти имаш яйца. Супер. Обаче се търсят яйца от черна кокошка, ти имаш от бяла. Харесват ти стоката, обаче пак не е вървежна. Питат те ще намериш ли яйца от черна кокошка - решение - или намираш яйца от черна кокошка или обясняваш как всъщност твоите яйца са от страхотна черна носачка, която е с доказано качество (което е най-правилното решение) или си тръгваш.

Трета трудност - търсят се яйца от черна кокошка. Имаш запъртъци от бяла кокошка. Пак обясняваш как всъщност твоите яйца са от страхотна черна носачка, която е с доказано качество или си тръгваш.

Казано на кратко добрия материал е събирателно от няколко неща:

1) притежава необходимата квалификация за позицията
2) притежава гъвкавост
3) опит
4) комуникативност и работа в екип - особено важно
5) вписва се в корпоративната култура на компанията - това макар да е супер разтегливо е от най-важните

Тия неща обаче ги гледат ако кандидатстваш за добре квалифицирана работа в международна компания с поне 40 човека персонал, било и в български офис.

Повечето кандидати умират още с 1). От останалите 2/3 отговарят на 2) и 3). С техническите интервюта това се отсява. После ХРите пак те оглеждат за 4) и 5) и ако ставаш си ок. В по-големите компании решението се взима с 1 месец до 3 закъснение. Някой път и повече ако се наложат проверки за съдебно минало или както беше в моя случай сега за съдебно минало и кредитна история, но в БГ това няма да те проверяват.

Или казано по-директно - принципно в света информационните технологии и финансите са от топ-позициите. За финансите няма да говоря щото в БГ незнам как са, но в БГ ИТ си е от най-платените неща. Неможе да търсиш работа като социален работник (примерно) и да очакваш над 1000лв заплата. Не се заяждам - просто факт. Неможе да си начинаещ програмист и да очакваш примерно 1500лв и нагоре. Ей това е "не-материала". Нямам предвид че въпросните хора стават само за чистачи - може да са висшисти и да са си квалифицирани, просто да е за работа която не е вървежна - за това дадох примера с пазара.

Не е речено да имаш и добра стока, но да е с добра опаковка. Въпроса е да имаш добри презентационни умения. Винаги ако си гъвкав ще приведеш стоката в оборотен вид в движение - правил съм го аз, правят го и други. Верно стреса е повече, но пък парите са пари.

Това е. Не казвам че аз съм супер, точно обратното - дреме ми за супера, но казвам че в БГ имах прилична заплата и съм работил в едни от най-добрите компании на БГ-пазара. За мен лично аз съм си свършил работата. От гледна точка на един ХР който ми чете ЦВто съм супер обаче. На интервю няма да дам да си помисли друго яче. Случвало ми се е да ми се обаждат за интервю 2часа след подадено ЦВ и то в прилични компании. А тук специално дори си бих рекорда с време под 1 час. Затова казвам и че ЦВто е първия най-важен елемент. Но то друга тема.

Може да не съм ти отговорил съвсем точно, но просто нещата са прекалено разтегливи защото зависят от много неща. Универсална рецепта няма, просто се иска да си адекватен. В кратце обаче всичко зависи до една проста търговия - както продаваш картофи, така продаваш и себе си. Срамно няма. Ако нещо не върви - замисляш се какво е и го оправяш. Но трябва гъвкавост.

Както казах не става дума за лоши хора, та не ме приемай лично и като обида. Има вървежни стоки и не-вървежни. Всичко зависи от теб.

Успех!

ПС: Пропуснах да спомена и друг пример - на 35г съм и никога не съм влизал в университет. Самоук съм. 7г бях програмист в БГ. Сега пак съм в ИТ. - висшето не е гаранция за успех.

Редактирано от OgnenDemon на 27.09.11 20:20.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: OgnenDemon]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано28.09.11 23:44



Това е чудесно обяснение, докато не го приложиш в България. Тук хората не кандидатстват за висши управленски нива... където и да е. Казваш, че зависи от мен. Ок - ами аз примерно уча специалност, искам да работя мирно и тихо като лаборант... и кандидатствам на място Х. Не ме вземат, защото съм студентка и нямам опит. Ок, ставам нещо крайно неквалифицирано, докато завърша. Завършвам, отивам с дипломата, доволна, че проблемът е решен - и ме режат отново с "нямаш опит", но с допълнение, че съм прясно завършила. Теорията ти не включва омагьосания кръг на липсата на опит. А това е първото, с което ще ме пратят да паса.

***
Ей-това имам предвид, разбираш ли?


Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Дeтpитyc]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано29.09.11 06:45



Всичко включва. Наистина докато убедиш някой да те вземе първия път е най-трудно. Но аз ти описах за какво иде реч, но не си вникнала напълно. И не става дума за висши управленски нива.

Ти си лаборант. Ок. Колко лаборатории има в София? Незнам но сигурно са 100ина (според мен доста по-малко). Колко компании за разработка на софтуеър има? Много ама много. Ако си в ИТ сектора си увеличаваш шансовете за работа многократно. Няма да те вземат в тази компания, но ще те вземат в друга примерно. Разбира се ти ще излезнеш с номера "ми аз за какво учих 4г за лаборантка"? и аз веднага ще ти цитирам жена ми дето в Хасково продавачките в магазините по търговската улица били всички висшистки, но понеже няма работа се хващат на каквото има. Демек ти ако си държиш на лаборантската работа - моля, похвално е, но не казвай че ти е трудно да намериш. Ако си гъвкава - хващай ИТ и ще си намираш. Първия път пак няма да е лесно но поне с много повече шансове.

Момичетата в ИТ рядко са програмистки - просто това е супер скучно, стресово и динамично. Обаче 90% са или графични дизайнери или тестери или нещо с бази данни. Това, без последното са приятните неща. Базите просто са по-трудни.

Аз примерно като ученик ми беше хоби да програмирам. Почнал съм от 1991г. Обаче в един момент жестоко ми писна и го зарязах. Не бях писал програма с години. Един ден мой най-добър приятел стана програмист. Аз по онова време (малко след 2000) бичех кофти работи. А той тогава беше към хиледарка. Писна ми един ден, седнах пак да уча от нулата (всичко бях забравил). Буквално си беше преквалификация. Почнах да ръчкам да ме вземат. Първия път си е често на късмет. От втория път си знаех работата и така 7г в БГ.

Въпроса е в гъвкавост. Ако желаеш да се пробваш с лабораториите естествено похвално е, особено ако си намериш работа. Аз просто ти казвам по-лесния път. И лесен не в началото, а в дългосрочен план, щото ако утре те съкратят от лабораторията или нещо се спречкаш с някой или те тормозят и напуснеш, другите лаборатории може и да не търсят в този момент. А в ИТ винаги някой търси.

Затова говорех да имаш лук, а да се търсят картофи на пазара - и аз имах лук отначало, ама ходих, засях картофи и ги продадох успешно. С лука нямаше да прокопсам.

Така че всичко съм засегнал в първото описание, прочети го пак. Всеки си има мечти, просто малцина могат да ги осъществят и ако твоите мама и тати не са такива които могат да ти ги осигурят (щото моите не са), всички ние останалите бичим сами каквото може.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: OgnenDemon]  
Автор Дeтpитyc (Всичкотрошачка)
Публикувано29.09.11 21:02



Говориш ми за преквалификация, обаче аз ти говоря, че искам да работя нещо съвсем конкретно. Затова се засегнах на "не е материал" - излезе, че всички, които продават картофи, са баш търговци, а тези, които продават лук, не са.
Не искам да садя картофи, защото това значи, че земята ми ще е заета от нещо, което не харесвам, само защото повечето това търсят на пазара... а когато се затърси лук, какво правя, почвам да обяснявам аз едно време как съм продавала лук, "ама вие като не сте разбирали"? (както правиш ти

)

***
Ей-това имам предвид, разбираш ли?

Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Дeтpитyc]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано29.09.11 23:52



Е както казах избора е твой. Това което продаваш и колко го харесваш няма нищо общо с търговията и професионализма - има само едно мерило за това колко добър търговец си - колко си спечелил накрая.

И мен не ми харесваше и още не ми харесва. Сега не съм програмист, но тук мога да си го позволя. Ако обаче се наложи пак ще стана. Имам деца да отглеждам все пак.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО! [re: Дeтpитyc]  
Автор Бepeзka! ()
Публикувано03.10.11 17:14



Проблемът не е това, че нямаш диплома и нямаш опит. Проблемът е другаде - не принадлежиш към определени кръгове. В период на криза, когато никой не назначава, не е важно какво си завършил и колко опит имаш, а колко високопоставено лице ще се обади на шефа на компанията, в която кандидатстваш да те назначат. Това важи 200% за държавни постове.



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: Бepeзka!]  
Автор OgnenDemon ()
Публикувано03.10.11 17:55



нямам опит, но съм чувал за това. аз лично съм без връзки никъде, а в частния сектор нещата са 50/50.

има го това с връзките, но при новите възможности с чуждестранните инвеститори в ИТ сектора (от както сме в ЕС), нещата са доста благоприятни - имаш въжможност реално да си покажеш възможностите и да си оценен по тях



Тема Re: ОБЯСНЯВАМ ЗА МОТИВАЦИОННОТО!нови [re: OgnenDemon]  
Автор go6o78 (непознат)
Публикувано06.07.12 18:38



понеже никога не е късно да станем за резил
ето още малко помощ


Редактирано от go6o78 на 06.07.12 18:39.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.