Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:30 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Рак на яйчника № 2нови  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано11.09.08 14:36



Темата вече е огромна и трудно се отваря. Затова правя това продължение.
Ето тук можете да видите всичко писано по темата досега на пълен преглед:


Нема начин да нема начин!

Редактирано от vesela.bg на 16.09.08 23:01.



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: vesela.bg]  
Автор toni2OO8 (непознат )
Публикувано14.09.08 12:31



Здравейте, не съм писала отдавна. Майка е с Са оvarii T3 Nx Mo нискодиференциран карцином. Оперираха я на 11.01.2008 не беше отстранен целия тумор. Химиотерапия в ИСУЛ . Направи 6 курса химиотерапия с Ебетаксел и Синплатин. Уж беше назначен Таксол, но са ни слагали Ебетаксел. Вместо на 21 дни беше правена на 30-40 дни, защото нямали места.
След 6-та вливка 10 пъти над нормата тумор маркер. Направихме преди седмица скенер в Токуда. Ту формацията е нарастнала. Няма мета в органи още, но има удебелена обвивка на черен дроб. Казаха, че притиска пикочния мехур и препоръчаха операция за редуциране на тумора. Продължава да има много асцит в корема. Най-неочаквано преди 3 дни имаше затруднено дишане и се оказа, че левия бял дроб половината е пълен с течност и сърцето беше излязло от ритъм. От Пирогов източиха към 2 литра течност.
Моля кажете, това често ли ще се повтаря, казали са й, че явно има нарушен белтъчен баланс, какво трябва да прави, за да се оправи този баланс?
При такова положение дали може да издържи операция? Не знаем към кой лекар да се насочим за тази операция, моля препоръчайте някой от който сте доволни, а и те май са специализирани за различните видове ракове или не е така. Гледам, че хвалеха във форумите проф.Горчев от Плевен /ние сме от София/ Благодаря предварително.
Антонина



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: toni2OO8]  
Автор195419 (Нерегистриран)
Публикувано14.09.08 20:05



Антонина,аз съм оперирана от доц.Томов-тотална хистеректомия.Моето лично мнение е,че и доц.Томов и проф.Горчев са много добри специалисти.Условията в клиниката им са на световно ниво.
Във вашия случай най-добре е да отидете на преглед при един от двамата лекари и те ще ви отговорят на всички въпроси които ви интересуват.



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: 195419]  
АвторAni (Нерегистриран)
Публикувано14.09.08 20:53



Мен ме оперира доц. Попова в София, пета градска болница. Много е добра, но вече е доста възрастна. В София д-р Славчев е много добър специалист.



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: Ani]  
Автор viktorika (непознат )
Публикувано14.09.08 23:24



нас ни оперираха в окражна,бяха свикали екип,аз лично съм доволна каквото можеха направиха,Тони ако имаш нужда свиркай



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: viktorika]  
Автор gery.dimitrova (непознат)
Публикувано29.09.08 11:53



здравейте. не съм писала от доста време. днес е третото вливане на майка ми. да ви кажа, тя се чувства много добре, да чукна на дърво, дано продължава все така. до сега се въздържах да го кажа, защото има противоречиви мнения, но от началото на химиото, тя пие и варумин. склонна съм да предположа, че той я държи така енергична (е, не е като здрав човек, но като се има предвид през какво минава ... ) и намалява много страничните реакции на химиотерапията и кръвните и показатели са в нормата. надявам се с това да бъда полезна на тези , които се колебаят както аз в началото и реших да рискувам...
друго което прави майка ми е - прави си елда (много благодаря на Джул за рецептите на д-р. Ласкин). Само елда - поне веднъж на ден. И соковете от моркови, цвекло и ябълки. Нищо друго.
а сега тази събота и неделя, ходихме до едно село близо до софия и си набрахме черен бъз. ще изпробваме и рецептата на Петър Димков :) След това отново ще докладвам.
Това е от мен за сега. Ще се моля на Господ, всичко да върви и за в бъдеще успешно.

Поздрави на всички ви и много сили и успех в борбата





Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: gery.dimitrova]  
Автор *jull** (())
Публикувано29.09.08 13:50



Много се радвам се за майка ти! Дано нещата продлжават в същата посока!



А можеш ли да кажеш колко излиза на ден цената на Варумин-а (защото знам, че е скъп, но не помня точно колко струва).
И имаш ли представа колко време трябва да го взимате за траен ефект? Защото той не е само за тонус

И още нещо - правихте ли изследвания преди да започнете лечението с Варумин, за да ги съпоставите с тези след лечението!

УСПЕХ!





Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: *jull**]  
Автор gery.dimitrova (непознат)
Публикувано29.09.08 15:20



Здравей Джул!
Варуминът е много скъп за съжаление

И не знам защо е така, след като е съставен само от природни продукти. Една опаковка, която стига за около една седмица е 160 лв. Изследванията се сравняват всеки месец. За момента гледаме главно тумурния маркер и кръвните показатели. След около месец предполагам, ще направим и скенер и тогава ще се види дали размерът на метастазия е намалял - тогава ще се види наистина резултатът, които все пак ще е комбинация на химиотерапия с варумин. Не знам дали това лекарство лекува рак, ако се използва само то, без други процедури. За момента съм много благодарна, че влияе така добре на майка ми. Ще се радвам, ако помогне на химиото в борбата срещу рака. А що се отнася до това колко време трябва да се пие - ами майка ще го пие докато трае химиото със сигурност, а може би и след това. Предполагам, че дори като се стигне до ремисия, лекарството се пие по една опаковка пролет и есен (профилактично). Това е моята информация.. Друг е въпросът на хората до къде им стигат средствата..
В сайта на лекарството има примери за хора излекували се за около шест месеца само с варумин ... Но вие сигурно сте ги чели. По различно е когато човек сподели от личен опит, така че ще продължавам да пиша какъв е резултатът при нас.

Поздрави!



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: gery.dimitrova]  
Автор *jull** (())
Публикувано29.09.08 22:10



Благодаря, надявам се, че при вас нещата ще се развиват към добро!

Преди години, когато за пръв път дойде информацията за Варумин-а, ставаше въпрос главно за приложението му
при рак на белите дробове. Ако не се лъжа, самият д-р Михайлов е пулмолог. Но явно, че вече лекува с него и други тумори.





Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: *jull**]  
Автор gery.dimitrova (непознат)
Публикувано30.09.08 09:45



Според това, което той ми каза - лекува всякакъв вид рак. Аз много се интересувах дали може да се комбинира с химиотерапия, защото не искахме да се откажем от нея. Той каза, че специално за рак на яйчниците химиото много помага и в комбинация с варумина сме щели да постигнем добри резултати.
Друго, което ми каза е , че примерно за рак на шийката на матката, химиото не можела да помогне много. Сега не знам това дали е вярно!!! Това е което той ми каза ... И за този вид рак ми каза, че трябва да се лекува само с Варумин, без химио!
Така че явно вече прилага лекарството за различни видове рак. Въпреки всичко аз не бих разчитала само и единствено на Варумин, затова го компбинираме с другите начини на лечение.
Ако се сетя още нещо пак ще ви пиша... Надявам се да съм полезна.



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: gery.dimitrova]  
Автор *jull** (())
Публикувано30.09.08 15:01



Благодаря ти! Бъди сигурна, че всяка информация тук е много полезна!

Желая успех!






Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: gery.dimitrova]  
АвторHope (Нерегистриран)
Публикувано15.10.08 21:14



Здравей Гери,

имам въпрос към теб - дано можеш да ми помогнеш. Моята майка също е болна от рак/на белия дроб/. За съжаление болестта изглежда е доста напреднала и няма шанс за лечение с химио или лъчетерапия. Алтернативата, която избрахме е Варумин. Майка ми го пие едва 2 дни и разбира се, не можем все още да очакваме резултат. Въпросът ми е свързан с това - какво чувства майка ти докато го пие? Защото майка ми се оплаква, че лекарството я изгаря отвътре постоянно, откакто го почна, гади й се/някъде прочетох, че това се случва в случай и на плеврален излив, какъвто има и тя/ и в резултат на това, тъй като незнае дали лекарството помага или вреди - стои постоянно в напрежение и си разбива нервната психика. А мен най ме притеснява да не загуби воля за борба. Надявам се, че ще можеш да ми кажеш какво усеща майка ти докато поема лекарството - искрено се надявам, че то както и всичко, което правим за родителите си ще бъде от полза!

Предварително благодаря - здраве и живот на всички, които обаичаме...и на нас.



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: Hope]  
Автор gery.dimitrova (непознат)
Публикувано20.10.08 17:15



Здравей мила Норе и много се извинявам за закъснението.
Майка ми не чувства описаните неща. Като цяло не казва за някакви негативни реакции от лекарството. Просто първите няколко химиотерапии минаха доста леко и туморния маркер и спадна доста и решихме, че Варумина ни е помогнал.
Но да ти кажа вече не съм сигурна. Много съм объркана

. Не знам какво да правя.
Ето какво се случи в последствие. - Последната химио, трета поред, майка ми понесе по-тежко, не като първите две. Тях почти не ги усети.. и аз много се радвах за това. Изследванията и бяха супер, разбира се приписах това на Варумина.
Но последната химио беше по-тежка. Освен физическите неразположения майка ми получава и разни нервни( психични ) пристъпи, които тя казва, че не може да контролира. Ръцете и треперят, става неспокойна без видима причина и започва нервно да обикаля от стая в стая опитвайки се да се успокой. Дори понякога изпитва нещо като клаустрофобия, става и лошо в стая с много хора, без много място. Това се случва главно сутрините.
Вечерите е по-добре и чака с нетърпение вечерните разходки. Почти всеки ден се разхождат с баща ми и тя казва, че се чувства направи прекрастно по време на разходките. Дори ако и е било леко лошо и минава.
Друго , което искам да споделя е, че днес и е четвъртото вливане. Гледали са я на ехограф и са и казали, че метастазия си е с все същата големина - 6см. диаметър на черния дроб. Което мен много ме стресна. Имах големи надежди след химиото в комбинация с Варумина да има ефект и да се "убие" тази гадост :( Явно съм вярвала прекалено много на този доктор. Сега като прочетох и статията , която сте пуснали в една от новите теми още повече се изплаших.
Моля ви, вие които имате повече опит от мен, дайде ми съвет. Нормално ли е метастазия да си е все същия ? И какво мислите за Варумина ? Вече съм много, много объркана ... Зная , че никой не може да ми каже какво да правя и че решението си е наше, просто ще оценя всички мнение и съвети, които ми дадете... А това е важно и за всички други, които ще се сблъскат с това...
Благодаря ви.



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: gery.dimitrova]  
АвторHopelessness (Нерегистриран)
Публикувано21.10.08 16:32



Здравей мила Гери,

само да споделя, че съм мъж - при това на 31 години и все пак вчера ревах като малко дете на погребението на майка ми...надявам се при теб нещата да имат благополучен край - нямам сили да пиша повече - желая на всички борещи се срещу тази гадост да бъдат закриляни от Господ...



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: Hopelessness]  
Автор gery_d (непознат)
Публикувано21.10.08 17:35



Моите съболезнования Hopelessness!
Много съжелявам за майка ти. Дано сега е на по-добро място - без болка и страдание.. Надеждата умира последна..

Бъди силен за да продължиш напред заради нея!

Ние продължаваме борбата! Ще се борим и ще победим!



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: gery_d]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано21.10.08 19:51



Съжалявам за майка Ви, Hope - нека това бъде името Ви!

Гери, не си писала какво вливат на майка ти - ако е Таксол, има такива странични ефекти, може да даде и други усложнения, но са временни.

Аз подробно съм разказвала как е било при мен и не искам да се повтарям.
Моля те, проследи първата тема.
Освен това, аз на Варумина не вярвам. Виж темата за добавки по време на химиотерапия.
Успех!



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: gery_d]  
Автор dushteria (непознат)
Публикувано21.10.08 21:01



Здравейте,пиша Ви за първи път и Ви моля ако можете да ми помогнете!Майка ми има рак на яйчника,тя е на 48 години и ни дойде като гръм от ясно небе като го разбрахме преди 7 месеца.Оперираха я в онкологията-доц.Дянкова.Махнаха само оментума,яйчниците и матката били сраснали с пикучния мехур и не можело да се отстранят.След това направи 7 химиотерапий и преди 1 седмица я оперираха за втори път.Махнаха яйчниците,но матката я оставиха,защтото била срастнала с кръвоносни судове.След операцията доц.Дянкова ни каза,че медицината била до тук и да си прави химиото!!!!!!Не ни дава изобщто надежди за трета операция,един вид да си поддържа живота с химиотерапия,а както знаете това не мисля,че може да продължи повече от година!Искам да направя консултация с друг лекар,но не знам при кои да отидем.Чувалили сте нещто за др.Славчев?Дали е добър,защтото на нас май ни трябва наи-добрия.Ако не сте чували нищто за него,моля Ви ми препоръчайте някой добър гинеколог или коремен хирург.Благодаря Ви предварително,УСПЕХ НА ВСИЧКИ ВАС!



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: dushteria]  
Автор *jull** (())
Публикувано21.10.08 22:41



Много добър специалист е доц. д-р Валентина Цекова - онколог-химиотерапевт, завеждаща Клиниката по химиотерапия и лъчелечение към УМБАЛ “Царица Йоана- ИСУЛ “. Тя е консултант и в МОКЦ - Международен онкологичен консултативен център" (София), където може да направите консултация и с чуждестранни специалисти.

Много хубави неща сподели във форума едно момиче за клиника в Германия (Байройт), където са оперирали гинекологично снаха й, след като тук е била "отписана". Жената е жива и здрава 8 г. оттогава. Но в този случай,
разбира се, става въпрос и за финансови възможности. Не пречи, обаче поне да се направи консултация.

УСПЕХ!





Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: *jull**]  
Автор dushteria (непознат)
Публикувано21.10.08 23:01



Много Ви благодария за съвета.По отношение на ходенето в чужбина на мен ми казаха,че наи-добри са в Белгия и Франция.Аз си мислия да направим консултация там,но вече се чудя дали има смисъл,тъй като нямаме възможност да направим операция там.Иначе да Ви кажа там спасиха детето на едни мой приятели дето тук го бяха отписали,но ги спонсорираха,а кой ще спонсорира жена на 48 години в толкова тежко състояние!Желая успех,ще влизам във форома,ако мога и аз да помогна на някои.Благодаря.



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: dushteria]  
Автор *jull** (())
Публикувано21.10.08 23:34



Защо не опитате диетата на д-р Ласкин (има я във форума), която ще й се отрази добре и по време на лечението?
Освен това нейният автор твърди, че тя и лекува.





Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: *jull**]  
Автор gery_d (непознат)
Публикувано22.10.08 17:18



Не знам дали някой го е публикувал до сега, може да го има в някоя друга тема за Варумина.. , но за съжаление аз не съм го видяла. След като прочетох статията се поразрових и открих как да си направим Варумин сами. Така се избягват и консервантите, които слагат за да го запазят за по-дълго време. А и не давате луди пари, без да сте сигурни за какво:
1.Пчелен клей
2.Воден извлек/чай/ от : бял оман,кора от дрян,цвят невен,стрък бял равнец, корен от троскот,стрък жълт кантарион

Като цяло побеснявам от хора, които се опитват да печелят на чужд гръб, особено когато става дума за ЗДРАВЕ. Всеки има правото да бъде здрав, и това не трябва да зависи от материалното му положение


Но уви, живеем в сбъркан свят ..
Да не говорим за измамите .. Няма да подхващам темата, че ...

Успех на всички лекуващи се и близки на лекуващи се и бъдете много силни



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: gery_d]  
Автор *jull** (())
Публикувано22.10.08 19:43



Няма ли никакви други компоненти в състава на Варумина? Всъщност преди доста време тук беше поместен състава му.
А някакви съотношения на отделните билки и клея?





Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: *jull**]  
Автор gery_d (непознат)
Публикувано23.10.08 09:35



Здравей Джул,

Ами само това успях да намеря и не знам точните съотношения. И аз си спомням, че беше поместен състава в една от темите, но все си мисля, че беше с латинските наименования и на мен нищо не ми говореха и за това и не му обърнах толкова внимание тогава.
Но ще се поразворя и ще потърся отново





Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: gery_d]  
Автор gery_d (непознат)
Публикувано23.10.08 09:55



Ето какво открих отново за състава. Обещавам, че това е последния пост за Варумина и няма да разводнявам повече темата:



Има много теми за него. Ще се радвам хората да ги прочетат преди да вземат решение. Въпреки , че аз съм ги чела вече , но тогава бях по-отчаяна и ми звучаха по различен начин . Човек когато е отчаян явно е готов на всичко ... Така че , опитайте се да мислите трезво, въпреки шока, ако ви сполети подобно нещо.



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: gery_d]  
Автор rumivs (непознат )
Публикувано23.10.08 13:05



Здравейте,
извинявам се, ако неправилно съм поместила тук своите въпроси, но съм нова и още не мога да се ориентирам. Това, което успях да разбера, четейки темите, а и от моя скромен опит, е че в България медицината е доведена до такова ниво, че хората да са принудени да се лекуват сами. Престраших се да ви пиша, защото разбрах, че повече мога да получа подкрепа, разбиране и помощ от всички вас, отколкото от хората, които са изричали Хипократовата клетва.
Майка ми беше оперирана преди един месец в Майчин дом. Дадоха и направление с диагноза: киста на яйчника, при прегледа преди операцията установиха тумор, оперираха я и изписаха със жестоки киселини и невъзможност да хапне нищо друго освен обикновени бисквити.
И от тук нататък никаква информация какво да правим ние близките, как да се грижим за нея. След една седмица започна да преодолява проблемите с храненето и тъкмо се поуспокоихме и една сутрин се събуди с температура от 39,2 градуса. Беше много зле, не можеше да говори. Започнах да звъня на всички спешни кабинети, които ми отказаха помощ за температура. Тя не е от София и личния и лекар не можеше да и помогне. Започнах да свалям температурата и с познатите средства. Приложих и обаче течен аналгин мускулно. Сега разбирам, че аналгин в нейния случай не е трябвало да и давам. Една седмица беше с висока температура, която не знаем на какво се дължи, въпреки, че беше на антибиотици и антипиретични лекарства. През това време се срещнах с лекаря, който беше участвал в операцията и и беше извършил и първия контролен преглед. Не искам да коментирам по какъв начин ми беше казано, че майка ми има метастази и прогнозата не е никак добра. Зададох му няколко въпроса за температурата, за това какво трябва да направим, докато излезе епикризата и започне лечението, а той само наведе глава и каза, че ше е така и все едно нищо не може да се направи. С една дума беше я отписал. Само че аз и моите близки няма да позволим един толкова прекрасен човек да бъде отписан толкова лесно.
Така ви открих. Реших, че в интернет пространството мога да намеря хора, които са преживели същото и които мога да попитам и знам, че те ще откликнат на моите въпроси.
И така, сега мама се храни. От вашите съвети разбрах, че е много важно да пие моркови и червено цвекло. Купих и Натанал и от събота, когато и го занеса, ще започне да го пие/ тя е вече в провинцията и с татко, моя брат и снаха ми сме обединили усилията си/.
Проблема е температурата, с която не можем да се справим.
Искам да разбера тази температура, която поддържа вече един месец нещо нормално ли е след подобна операция. Вече не я вдига над 38 градуса, но 37 и нещо поддържа, ако не вземе антипиретик и не може да се движи - много е отпаднала и след 5 минути ходене почва да и се вие свят.
Очаквам във вторник да получа вече така дългоочакваната епикриза, за да бъда по-наясно и да видим оттук нататък как ще продължи борбата.
Моля ви дайте ми съвет с всичко, което можете за този етап от нейното състояние. Тази неяснота е убийствена. Ако искате може да ми пишете и на e-mail:rumiv@abv.bg.
Бог да ви благослови!



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: rumivs]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано23.10.08 13:36



Здравей Руми, съжалявам, че сте попаднали в такова трудно положение. Възмутително е държанието на хирурга, щом той не може да ти даде яснота по въпроса, то кой ли би могъл???

Температурата би могла да се дължи на някакъв възпалителен процес, нормално е да бъде отпаднала при такава висока температура.
Щом получите епикризата се консултирайте с добър онколог, аз съм с друга диагноза и не мога да ти препоръчам, но тук ще се включат и други момичета. Не се предавайте, желая ви успех!!!



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: rumivs]  
Автор gery_d (непознат)
Публикувано23.10.08 14:57



Здравей Руми,

Според мен трябва да отидете в Окнокогията в Дървеница. Би трябвало там да ви обърнат внимание и да ви насочат към лечение. Майка ми се лекува там.
Също според мен трява комисия да назначи химиотерапия на майка ти. До колкото ми е известно рак на яйчниците се повлиява много от химиотерапия така, че нищо не е загубено.
Температурата е нормална след операция, но не знам дали чак цял месец... Не трябва да губите време, започнете бързо химио... А докато чакаш епикризата поддържай майка ти с тази имуностимуланти, които сама изброи. Вземеш ли епикризата отивай веднага, ако трябва при няколко специалисти..
Успех от мен



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: gery_d]  
Автор *jull** (())
Публикувано23.10.08 17:02



Благодаря ти за рецептата за "домашния" Варумин!



Редактирано от *jull** на 23.10.08 17:07.



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: rumivs]  
Автор dushteria (непознат)
Публикувано23.10.08 23:21



Здравейте,според мен както и други са ви казали,трябва задължително да й испишат химио след операцията и моят съвет е да я започните максимално бързо!Поискайте второ мнение,ако искате отидете в онкологиятя при др.Ралчев.Той е коремен хирург,но за съжеление сега не оперира,но съм чувала много добри неща за него,препоръчвам ви го за консултация.
За това,че майка ви испитва слабост мога да ви препоръчам да й вземете едни китайски гъби,но са доста скъпи.Майка ми ги пи 2 месеца и се чувстваше много добре,но не издъргахме на парите.Връзва се около 600-700 лв на месец.Те много засилват имунната система,там има доктор който ще ви направи програма по която да ги пие.Магазина се намира на ул.Пенчо Славейков 24,срещу входа на клиниката на Чирков.тел.0898 577 742-Др, Ганчева.Ако имате възможност да и ги взимате,няма да сбъркате.
УСПЕХ



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: *jull**]  
Автор dushteria (непознат)
Публикувано23.10.08 23:28



Здравейте отново.След първата операция майка ми прави химио с таксол и платина,сега след втората и ще прави с хикантин или колоксан без платина.Знаете ли нещо за тези лекарства?Тя се притеснява,че са само за поддържане на живота,а не за ефикасно лечение.Моля кажете ако знаете нещо по въпроса!Благодаря.
УСПЕХ



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: rumivs]  
Автор dushteria (непознат)
Публикувано23.10.08 23:38



Исках същто да те попитам,ако решиш да ми отговориш,в найчин дом др.Скавчев ли оперира майка ти?Защото по отношението ми прилича на него.На нас ни го препоръчаха в началото,но ние се отказахахме да се оперира при него именно заради отношението му,той само мълчеше и не отговаряше на никакви въпроси.Може и да сме сбъркали,но не могахме да му се доверим.



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2 [re: dushteria]  
Автор *jull** (())
Публикувано24.10.08 14:57



На този въпрос може би ще отговори нашият "клубен лекар" MD.

Дано да влезе в тази тема и да го прочете.
Ако ли не, по-добре да му се зададе в темата "Въпроси към лекарите".





Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: *jull**]  
Автор dushteria (непознат)
Публикувано24.10.08 15:09



Мерси,много.Можеш ли да ми кажеш къде да търся темата за лекаря?Много трудно нещо се оправям във този форум,изобщо не снам куде да пиша!



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: dushteria]  
Автор dushteria (непознат)
Публикувано24.10.08 15:27



Намерих го,мерси за съвета,дано ми отговорят.
УСПЕХ



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: dushteria]  
Автор rumivs (непознат )
Публикувано24.10.08 17:07



Здравейте,
моето питане е - можели след като операцията е направена от един екп лекари, контролните прегледи и по-нататъшното лечение да продължи от други лекари. Възможно ли е освен това епикризата да не е готова повече от месец след операцията и през това време пациента да е оставен на изчакване без никакви указания за това какво да прави през това време.
Към дъщеря: Не знам дали е етично да коментирам тези лекари - те сигурно са добри професионалисти. Знам, не им е леко с тяхната професия, възможно е човек да се умори, да се изчерпа. Иска ми се даже да вярвам, че в нашия случай е изключение, но все пак ние платихме операцията точно с тази цел - мама да бъде оперирана от конкретен екип и да и бъде обърнато необходимото внимание. А какво се оказа....
Но стига съм ви занимавала с моите неща.
Ще влизам всеки ден, ще ви чета, ще се уча от вас. Вие сте най-добрия стимул и мотивация с примера си.
Желая ви усмихнат ден!



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: rumivs]  
Автор dushteria (непознат)
Публикувано25.10.08 15:21



Здравейте,ние също платихме на избор на екип,но започвам да си мисля,че не са си свършили работата както трябва.
Аз мисля,че изобщо не е нормално да ви бавят епикризата толкова време,настоявайте повече ако можете,каква е тая епикриза дето я пишат 1 месец,,те трябва да знаят за какво става въпрос и просто да я напишат!
УСПЕХ



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: rumivs]  
Автор gery_d (непознат)
Публикувано27.10.08 11:18



Руми, според мен имате право да смените лекаря си , ако не сте доволни от него. Дори е препоръчително ако питаш мен. Бъдете по-настоятелни и изисквайте всичко, което ви се полага. Информация, адекватно лечение всичко... В България трябва да си търпелив и настоятелен. Когато срещнеш негативно отношение от страна на лекарите не се отчайвай, опитвай отново и отново ... Борете се ... Стискам ви палци на всички!



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: gery_d]  
Автор rumivs (непознат )
Публикувано28.10.08 15:39



Здравейте,
първо - Гери, благодаря за подкрепата.
Утре най-сетне ще ми дадат епикризата на мама (след едномесечно бавене) и от тук нататъка вече ще имаме по-голяма яснота за всичко.
От сутринта започна с приема на Натанал. 2 пъти пи по една супена лъжица, но има проблем при приемането му. Четох темата за Натанал, но за странични ефекти нямаше инфо. При нея кръвното се вдигна и при двата приема и каза, че и става горещо в главата /буквално така се изрази/ и замаяно. Аз и обяснявам, че няма как от добавката да е, но тя се изплаши, че и става лошо и сега не иска да го пие. Посъветвайте ме, моля ви, ако имате някаква информация, че не знам какво да правя.
Желая на всички хубав и усмихнат ден!





Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: rumivs]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано28.10.08 17:07



Руми, мила,
Сигурно си прегледала всичко по темата и вече си наясно с много неща.
След като вземете епикризата, трябва и вие да се ориентирате за стадия и типа тумор и дори за съвременно прилаганата терапия. Бъдете настоятелни и експедитивни, защото е препоръчително лечението да започне скоро след операцията - обикновено до един месец. Иначе има риск от поява на рецидив.

Освен това силно препоръчвам приемане на различни добавки. Аз съм една от привърженичките на Натанал - започнах да го пия още при първото ми вливане. Заради мен дъщеря ми отвори през 2005 г. темата "Натанал и химиотерапия".
До сега - вече три години, не зная какво е грип или настинка. Не допускам, че майка ти вдига кръвно от него - по принцип чесънът понижава кръвното налягане.
Но ако не й понася, прегледай информация за други добавки.
Много е важно организмът да се поддържа!
Желая здраве и сили на всички и бързо преодоляване на стреса!



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: rumivs]  
Автор *jull** (())
Публикувано28.10.08 17:40



Защо не погледнете в билковите рецепти на П. Димков? Там рецептите са систематизирани според типа заболяване.
Има и специално за различните видове тумори.

УСПЕХ!





Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: vesela.bg]  
Автор rumivs (непознат )
Публикувано28.10.08 19:14



Здравейте пак,
сега си поръчах няколко книги от бук сторе и почвам да се образовам

. Джули, благодаря за съвета за - Книга за здравето : Петър Дънов, поръчах и нея. Явно господ е решил, че чрез това изпитание трябва да ни научи как да живеем в хармония със себе си, хората, природата и всичко около нас. Да се спрем, да се замислим и да си кажем, че така повече не може. Да станем по-мъдри и по-отговорни към здравето си, по-духовни - истински хора. Дано само утре диагнозатав епикризата да не е отчайваща, че тоя доктор преди една седмица ме съсипа. Милата ми майчица... Не го иска тоя Натанал и тва си е. Трябва нещо друго да измисля. Момичета помагайте, моля ви!



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: *jull**]  
Автор rumivs (непознат )
Публикувано29.10.08 18:00



Здравейте,
епикризата вече е в мен: диагноза:Злокачествено новобразувание на яйчника - ІІІ С ст.
Хистологичен резултат - яйчник - умеренодиференциран зерозен папиларен аденокарцином, туморни некрози, инфилтрация в капсулата без инфилтрация по вътрешната повърхност, втори яйчник - б.о., маточна тръба - инфилтрация в стената от същия тумор, втора маточна тръба - б.о., оментум - масивни метастази от същия тумор, матка инфилтрация също.
Останала е туморна тъкан в стената на сигмата и ректума и карциноза на перитонеума.
Буквално пише: насочва се за лечебна химиотерапия - таксол и карбоплатина след КТ(не знам какво е това) на корема и малкия таз.
От тук нататъка сигурно още много неща ще разбера, но в момента в главата ми е пълна каша. Връчиха ния, без никакви пояснения, никакви напътствия ...
Влизам и пиша първо тук. Утре ще се срещна с онколог, за да ми преведе на нормален език за какво става въпрос и да се консултирам какво да правим по нататъка.
Питането ми е - ако мама в момента е в Дупница - това е в Кюстендилски окръг - къде е най-добре за нея да и се направи химиото. Ако някой може да ми отговори на въпроса - нека пише.
Благодаря предварително!
Хубава вечер на всички!



Тема Re: Рак на яйчника - тема № 2нови [re: rumivs]  
Автор vesela.bgМодератор (гърмян заек)
Публикувано29.10.08 18:26



КТ е компютърна томография, така нареченият Скенер. Задължително го направете с контрастно вещество.



Нема начин да нема начин!


Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: rumivs]  
Автор geritu (непознат )
Публикувано13.11.08 23:02



Здравейте на всички ! От няколко дни тук прочетох доста коментари и реших да напиша и аз нещо . Реших да споредя това което ме тревожи с вас защото сте минали вече по този път , въпреки че имам мн добри приятели , но те няма как да ме разберат, защото не им се е случило това което сега се случва на мен. Искам просто да споделя с някого, а знам, че вие ще ме разберете . Преди около 3 седмици постъпи мама в болница със страшни болки долу ниско в корема . Докторът беше казал,че има някакво възпаление на яйчниците . Беше в болницата една седмица .. изписаха я . Докторът бил казал да си направи иследването т.маркер.Бях с нея когато отиде да си гго вземе и там момичето което и даде иследването каза : "стойностите са завишени , моля дайте го на доктора , той ще ви каже какво да направите ... " И сега мама нищо не ми казва на мен , само дочувам разни неприятни неща. Ето сега разбирам, че има тумор и на двата яйчника .. В понеделник постъпва отново в отделението за операция. Тя винаги е имала мн силен и борбен дух .. и винаги съм давала моята майка за пример . А сега имам чувството , че е загубила вяра , сега точно когато най- силно се нуждае от нея... което страшно ме мъчи и тревожи. Никога не сам я чувала да плаче , а сега я чух .. Не зная какво да и кажа , а виждам колко мн я боли и се мъчи да го прекрие :s Моля ви дайте ми съвет какво да и кажа , как да я накарам да не мисли за най - лошите неща ! Сега силно се надявам вичко др седмица да мине добре! Благодаря ви !



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: geritu]  
Автор195419 (Нерегистриран)
Публикувано14.11.08 05:03



Същото се случи и с мен.Освен тумор на яйчника си бях отгледала и миома на матката.Всичко това обвито в було и гарнирано с асцит.Чувайки диагнозата рухнах психически-спрях да ходя на работа,да ям,да спя.От дупката ме извади доц.Томов на прегледа преди операцията само ми каза:"Ще говорим след като отворя и видя какво е и след като излезе хистологията."От този момент започнах да изплувам.Моят съвет към теб е- говори с майка си да мине операцията ,да се види какво е и тогава ще се търси начин за борба.Най-важна е психиката на болния.Желая успех.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: geritu]  
Авторzara (Нерегистриран)
Публикувано14.11.08 08:36



Мила,не се притеснявайте.И аз имах тумор и на двата яйчника.Прогнозите бяха много лоши,а ето на аз съм жива вече година и половина след операцията и на всичкото отгоре съм в ремисия.

.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: zara]  
Автор Buba67 ()
Публикувано14.11.08 09:31



Изчакай спокойно операцията и хистологията. Кажи и, че ще говорите след като излязат резултатите. Дотогава дори по една силна прегръдка дневно и думите "не се бой, ще се справим, обичам те" - вършат чудеса.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Buba67]  
АвторПpoлeт (Нерегистриран)
Публикувано14.11.08 17:20



Geritu, мила и майка е със същата диагноза и се бори. Сега мисли само позитивно за твоята мама.
Колко е стойността на тумор маркера? Понякога маркера може да е леко завишен и поради доброкачествени тумори на матката и ред други причини.
Изчакайте хистологията и дано всичко е наред желая Ви го от сърце. Но ако не дай Боже има нещо ще се отсрани оперативно ( и без репродуктивни органи се живее) а има и много добри химиотерапевтични лекарства.
Спокойно и не се тревожи всичко ще бъде наред. Щом е силна ще справи.
Прегръщам те.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Пpoлeт]  
Автор geritu (непознат )
Публикувано20.11.08 19:23



Благодаря ви за милите думи. Стойността на т.маркер беше преди 3 седмици вече 41.000 , а днес след 2 седмици отлагане я оперираха мама. Но нямах възмовност аз да я видя. Сестрата,която е присъствала на операцията е казала на татко , че е минало добре , но какво и как е точно не знам .. Утре ще гоовори татко с доктора. Силно се надявам всичко да е минало наистина добре! :)



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: geritu]  
Автор Heви (непознат )
Публикувано26.11.08 11:10



Здравейте!
Сестричката ми я оперираха от рак на яйчниците, рак - 3-ра степен, с метастази по цялата коремна кухина и дебелото черво (според хистологията).
Днес правим 3-тата химия(Таксол и още нещо беше), но след инжекциите срещу повръщане(същите, които сложиха при предишните две) фъфли, недочува и е доста дезориентирана. Това успях да разбера по телефонната връзка с нея, тъй като в момента съм в друг град и не мога да съм до нея. Вчера, преди всичко това се чувстваше прекрасно, кръвните показатели и СА125 бяха в норма. Моля, нека ако някой има информация по въпроса да ми пише. Направо се побърквам от притеснение, защото не съм до нея и не зная какво става. Благодаря!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Heви]  
Автор njia (непознат)
Публикувано26.11.08 11:33



Успокой се мила Неви, съжалявам за това което се е случило на сестра ти!!! Сега най-важното е да проведе предписаното лечение, след което може да се насочи към някои от алтернативите за подсилване на организма. Прочети темите за рак на яйчника там ще намериш много полезна информация!!!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: njia]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано26.11.08 22:11



Другото лекарство вероятно е Цисплатина. Таксол + Цисплатина е обичайна комбинация при рак на яйчниците. Състоянието й в момента е по-вероятно да е от вливането /от химиото/. Те малко действат подтискащо на нервната система, човек се чувства отпаднал, гади му се. Но не трябва да се забравя, че това я лекува все пак! А против повръщане аз взимах Анцимет-скъпо е, но при мен действаше безотказно. То при всеки е различно де. Но може да пробва да смени другия път.

Прочети темите за хранителните добавки. Има такива, които може да се приемат по време на химио и спомагат за по-лекото й протичане.
Който е до нея да й прави ежедневно сокове-повтаряно до болка, но нека го кажа пак: ЦВЕКЛО, МОРКОВИ, ГРЕЙПФРУТИ.

Почети малко повече тук, мила. Виж в темата Справочник на темите в клуба. Там вече много пъти е писано за начина на хранене, хранителните добавки, психиката и т.н. Отсей нещата за себе си. А иначе ние сме си тук. Ако има нещо питай.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор Heви (непознат )
Публикувано27.11.08 11:14



Благодаря за подкрепата! Бях много изплашена!

Все още съм "нова" тук и се опитвам "да си събера акъла" както се казва.
Чета много и ако открия нещо ново - ще пиша.

Бог да ви благослови, мили хора!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Heви]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано29.11.08 11:32



Неви, понякога онколозите прибавят към лекарствата против повръщане и малко Хлоразин (мисля, че така му беше името), което има за цел леко до "опияни" и отпусне пациента. От него също се получават такива леки неразположения, но това не е притеснително. Горе главата, важното е лечението да върви и всичко да е наред.

Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове


Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: nelgina]  
Автор njia (непознат)
Публикувано29.11.08 13:17



Здравейте, ох, да питам нещо, скоро си правих контролите и всичко беше о кей! В последно време обаче ме боли под дясното подребрие и забелязвам, че боли когато съм напрегната! Та чудя се какво да правя? Пропуснах да кажа, че черният ми дроб е стеатозен, защото качих не малко кг. вследствие операцията и химиото.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: njia]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано30.11.08 14:53



Не знам какво значи стеатозен. Да не е някаква невралгия, щом те боли като се напрегнеш?! За твое спокойствие защо не направиш ехо и да си пуснеш нови кръвни с АСАТ и АЛАТ? Аз гледам да не се бавя ако ми влезе някаква муха.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано30.11.08 15:22



Чернодробната стеатоза е най-общо казано "мастен черен дроб" - натрупване на масти в чернодробните клетки -
вместо нормалните 5-6 %, при стеатозата те могат да достигнат 25-30 %. Няма страшно, лекува се!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: *jull**]  
Автор gery_d (непознат)
Публикувано01.12.08 15:23



Здравейте :) Не съм писала отдавна в темата - главно чета.
Днес имам повод най-после да напиша нещо хубаво и да дам надежда и на другите болни и близки на болни. Както знаете майка ми има метастази на черния дроб, в следствие от рак на яйчника. Днес и е 6-тото вливане. Гледали са я на ехограф и са установили, че метата е намаляла от 65 мм на 15мм. Това е една много радостна за нас новина и искам да я споделя с вас!
Успех на всички и никога не губете вяра!





Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: gery_d]  
АвторMarи (Нерегистриран)
Публикувано01.12.08 16:13



Няма по-хубаво нещо!!!! Браво,дано така да вървят нещата,дано да се види края на тая гадна болест!!!


Sложи я тази хубава новина в кутията за добратите новини!!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: gery_d]  
Авторgali4 (Нерегистриран)
Публикувано01.12.08 19:39



Браво, Гери! Само така - сега махайте и тези последни гадни 15 мм!


Поздрави майка си и само напред и само добри новини!
Галя



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: gery_d]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано01.12.08 21:11



Поздравления и от мен!
Само не разбрах - пишеш, че е имала метастазИ, а сега споменаваш резултатите само за една.
Другите също ли са изчезнали или всъщност е била само тази?

Желая положителната тенденция да продължава!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: *jull**]  
Автор gery_d (непознат)
Публикувано03.12.08 11:58



Ух, ами за метастазите - значи след операцията, доктора беше казал че коремната област е била "осеяна" с ракови клетки.. не знам това какво се води. Те дори не се виждат с ехограф (за скенер не знам), само при операция. Иначе на черния дроб е само един. При повторната операция ще се каже най-добре какво е положението. До тогава остават още 2 химии.
Да кажа и за туморния маркер. Преди операцията беше 226, след първото химио 115, а сега е 78. Това май също е добър показател :)
Продължаваме напред :)



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: gery_d]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано03.12.08 13:51



Рабира се, че е добър показател! И още как!
Много, много се радвам!
УСПЕХ и напред!



"Совите не са това, което са..."

Тема за njiaнови [re: njia]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано12.12.08 20:34



Как си мила? Направи ли сцинтиграфия? Пиши моля те.

Вярвам, че всичко е наред!
Целувки



Тема Re: закъсахме го нещонови [re: Ekna]  
Автор viktorika (непознат )
Публикувано20.12.08 19:14



Момичета здравейте,отдавна на съм писала,мама се влоши много тия дни,не яде вече ,само течност приема и повраща,кожа и кости е...незнам края ли е това?





Тема Re: закъсахме го нещонови [re: viktorika]  
Авторazi (Нерегистриран)
Публикувано20.12.08 21:09



Ще се моля за твоята мама...Никой неможе да каже кога е краят...



Тема Re: закъсахме го нещонови [re: azi]  
Авторaaa! (Нерегистриран)
Публикувано20.12.08 21:27



Моли се за душата и Викторика! И аз ще го правя!



Тема Re: закъсахме го нещонови [re: viktorika]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано20.12.08 21:42



А сокчета не може ли да приема?



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: закъсахме го нещонови [re: viktorika]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано20.12.08 23:03



Бъди силна, мила. Продължаваме борбата до дупка, нали знаеш, никога не се отказваме!



Тема Re: закъсахме го нещонови [re: Ekna]  
Автор viktorika (непознат )
Публикувано21.12.08 15:03



много тежка нощ изкарахме,повръща...днес сложихме система,малко да я вдигнем





Тема Re: за njiaнови [re: Ekna]  
Автор njia (новак)
Публикувано22.12.08 10:02



Ами, добре съм , реших да си отложа изследванията за след нова година!!!!





Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: vesela.bg]  
Автор iliana_76 ()
Публикувано12.01.09 15:43



Някой да има поглед при случай с рак на яйчник и последваща метастаза в мозъка?



Тема Re: за njiaнови [re: njia]  
Автор njia ()
Публикувано21.01.09 12:16



Здравейте ,момичета и момчета, реших да пиша тук, а не раздумката, днес се навършват точно 7 години от операцията ми!!!! Сутринта ми четоха молитва за здраве, надявам се късметът да не ме напуска

и за напред.



Тема Re: за njiaнови [re: njia]  
Автор Buba67 ()
Публикувано21.01.09 12:51



Това си е направо за най-горната тема "Добрата новина".
Обичам добрите новини.


Браво момиче!




Тема Re: за njiaнови [re: Buba67]  
Автор njia ()
Публикувано21.01.09 13:05



Благодаря ти Бубе, пожелавам ти хиляди прекрасни новини и на теб!!!!





Тема Re: за njiaнови [re: njia]  
Авторzara (Нерегистриран)
Публикувано21.01.09 15:10



Браво!Радвам се за теб и ти желая дълъг живот,изпълнен само с щастие!



Тема Re: за njiaнови [re: njia]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано21.01.09 15:39



Браво мила!

Каква хубава новина!
Все така да бъде - с вяра, последователност и оптимизъм!



Тема Re: за njiaнови [re: njia]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.01.09 17:45



Мила njia, бъди все така жива и здрава още много години, умножени по СЕДЕМ!



П.П. Мога ли и аз да попитам защо никой вече не пише в "Добрата новина"? Дали да не взема пък да я "откопчея" от там?
Ами така де, първото, което вижда всеки, който влезе, е една отдавна неотваряна кутия... Как ли му въздейства?!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: за njiaнови [re: *jull**]  
Авторgali4 (Нерегистриран)
Публикувано21.01.09 18:44



Браво, Ния! Да си жива и здрава и мнооооого щастлива!





Тема Re: за njiaнови [re: gali4]  
АвторПpoлeт (Нерегистриран)
Публикувано21.01.09 20:20



Чудесна новина Ния.

Да си жива и здрава много години и лошото да е останало зад гърба ти.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: iliana_76]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано22.01.09 00:36



Ей, Ния -привет и от другата страна на океана-Много ме радват такива постове, карат ме да се усмихвам....Целувам те и ти пращам най-хубавите усмивки...





Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: iliana_76]  
АвторПpoлeт (Нерегистриран)
Публикувано22.01.09 19:45



Iliana_76, доколкото съм чувала рак на яйчника рядко рецидивира в мозъка. Правен ли е ЯМР на главата? Моля те дай малко информация за заболяването. Тук в клуба влиза и лекар, който може да помогне, но въпроса трябва да бъде зададен в темата "Въпроси Към Лекарите".



Тема Re: за njiaнови [re: njia]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано23.01.09 19:05



Хайде и аз след Ния да докладвам, че днес завърших контролните си прегледи и за сега всичко е нормално.
Вече минаха три години и половина след моята операция - рак на яйчниците, водят го 3-та степен.

Бих предпочела да пиша в темата "Как да поддържаме ремисията", но е заключена.

Поздрави на всички!



Тема Re: за njiaнови [re: Thea]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано23.01.09 22:04



Поздравления!


Спокойно можеш да пишеш вече в темата "Как да поддържаме ремисията".
Како и в "Добрата новина", разбира се!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Пpoлeт]  
Автор gery_d (непознат)
Публикувано28.01.09 15:29



Здравейте отново и от мен. Не съм писала от доста време. Имам нужда от вашето мнение.
Бързо припомняне - майка ми има рак на яйчниците. Миналата година юли и направиха операция. Извадиха и яйчниците, но имаше метастази по коремните органи и един на черния дроб. По време на операцията туморният маркер беше 232.
От тогава до сега майка ми мина през 8 химиотерапии.
Тази седмица беше последната химиотерапия. Туморният маркер е 39, а граничната стойност е 35 - до тук много добре. Обаче в епикризата пише много стряскащи неща. Правени и бяха ехограф и скенер. И от тях са видяли перитунеумни метастази и този който е на черния дроб. И моят въпрос е какви са тези метастази ? Може ли да се виждат 'обгорените' от химиото метастази или ако тя е действала те трябва да изчезнат и да не се виждат. Живи клетки ли са това след като се виждат на скенера ? Като цяло много съм объркана. И ако химиото не е действало - то тогава защо туморния маркер толкова е спаднал?
Иначе лекарите нищо не са обяснили. Казали са и само, че ще има комисия и другия четвъртък чак ще и кажат какво са решили.
Моля пишете ми вашите мнения!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: gery_d]  
Автор __gala__ (непознат )
Публикувано01.02.09 17:09



Здравейте,
нуждая се от бърз съвет. Тази седмица откриха на майка ми тумор на яйчника и препоръчаха до няколко дни да се направи операция. Затрудняваме се при избора на хирург. Наш познат ни насочи към Николай Доганов - директора на "Майчин Дом". Моля, ако има запознати, да дадат отзиви за него и съвет, къде, и при кой хирург е най-добре да се направи тази операция.
Градът или цената нямат значение. Моля за обобщено мнение с конкретни имена на специалисти.
Предварително благодаря





Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: __gala__]  
Авторblazeiblazei (Нерегистриран)
Публикувано02.02.09 09:53



Zdraveite,maika mi e operirana ot docent Nedialkov v bolnica Sv.Sofia ili biv6ata Tina Kirkova.Toi si svar6i perfekno rabotata (diagnozata na maika be6e sa6tata),a i ot tova koeto 4uhme predi operaciata za nego ot drugi pacienti e 4e toi naistina e virtuoz v tazi oblast.jelaia uspeh i mnogo zdrave.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: blazeiblazei]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.02.09 11:15



Моля те, пиши на КИРИЛИЦА! Ако имаш проблем с клавиатурата, използвай Кредор-а или кирилизираща програма от Интернет!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: *jull**]  
АвторLillit (Нерегистриран)
Публикувано02.02.09 12:24



Аз съм оперирана два пъти с такава диогноза в Окръжна болница, д-р Балтаджиева и съм много доволна. Съветът ми е обаче да се обърнете към лекарите в Онкологията в София. Все пак са специалисти в тази област.
Каквото и да решите, действайте по-бързо.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: *jull**]  
Автор blazeiblazei (непознат )
Публикувано02.02.09 14:58



Jull извинявай,въобще не се усетих.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: blazeiblazei]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.02.09 15:03



Ей, така те харесвам - регистрирана и кирилизирана!


Не си писала доста време... Как се развиват нещата?

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Lillit]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано02.02.09 17:41



Много е относително къде по принцип е по-добре да се направи операцията.

Моята беше преди три години и половина в б-ца "Шейново", оперира ме д-р Нецов, който тогава работеше там.
Изключително съм доволна от целия колектив.
Въпреки намерените и отстранени метастази, операцията беше без усложнения, възстанових се много бързо и отидох на работа на 10-тия ден.
Споделяли са ми, че в Онкологията не винаги са прецизни.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Thea]  
Автор njia ()
Публикувано13.03.09 13:25



Здравейте, момичета !!!! Отдавна не съм писала, но току що ми се обади много притеснена моя приятелка на която са открили киста на яйчник, правила е CA125, който е с показатели от 38 при референтни стойности 35, както знаем!!! Та въпроса ми е освен при неопластичен процес, какво друго може да провокира завишането на този маркер? Мерси предварително........



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: njia]  
Авторlillit (Нерегистриран)
Публикувано13.03.09 15:17



Здравейте, доколкото съм чувала има случаи, котаго тумор маркера не е достатъчно надежден измерител. Има и хора с метастази, на които тумор-маркера е с нормални показатели.
При всички положения обаче е добре тази киста да се види, а най-добре да се извади. Ако е още малка това може да стане лапароскопски, без голяма операция, много по-безболезнено и да се спасят другите органи. След това хистологията на самата киста ще си покаже има ли нещо притеснително. Казвам го, защото аз "изчаках", моята да стане 20 см. , да се пукне в корема ми и от там ми дойдоха по-голяма част от проблемите ми по-нататък - втора операция, отстраняване на всички женски органи и химиотерапия. Съветът ми е, приятелката ви веднага да отиде на гинеколог.
Освен това зависи и на колко години е, родила ли си е децата. Защото в САЩ например и при най-малкото съмнение в такива случаи, ако жената е след детеродна възраст, правят пълна хистеректомия - изваждане на матката и яйчниците, за да няма притеснения па-нататък.
Не неглижирайте проблема, но не се и панирайте излишно!!! Успех.





Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: lillit]  
Автор njia ()
Публикувано13.03.09 15:20



Благодаря , за отговора, така и аз я посъветвах, кистата е малка около 5мм, за съжаление не е раждала, ще ви държа, в течение на нещата........



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: njia]  
Автор nellin (непознат)
Публикувано19.06.09 23:46



здравейте мили момичета!!!от няколко дни преглеждам форумите ви и се опитвам да събера информация за това заболяване...вероятно моят случай не се отличава с нищо от вашите- и както си живеех спокойно и безметежно,потопена в ежедневната суетня-изведнаж се озовах на ръба на една пропаст от ужас и отчаяние...майка ми се оплака от болки в корема ниско долу отдясно и решихме да тръгнем от гастроентеролог.оказа се,че проблема в крайна сметка е гинекологичен-киста на яйчника около 9см. казаха,че би било добре да я види специалист онколог и така взех решение и я доведох в софия -онкологията в дървеница...приеха я веднага и я оперираха на 08.06.09г...вече е изписана с епикриза и хистология..оперира я доц.Чакалова.Когато се обадих за да попитам как е минала операцията и има ли нещо по-различно от досега поставената диагноза и от отсрещната страна ми отговориха,че е рак умрях и оживях за няколко секунди,не можех да дишам от ужаса,който заседна в гърдите ми,но....от тогава мина една седмица и вече приех факта,че си имаме нов член на семейството....сега ни предстои химио от 01.07.09 с Паклитаксел и Карбоплатина,а хистологията и е: 09/19061-68/08.06.09-умерено диференциран серозен папиларен аденокарцином на яйчника и некроза.От Гефрир-Г-1258,1259,1260/08.06.09-серозен аденопапиларен карцином на яйчника.-преписвам дословно,понеже и идея си нямам какво означават всички тези цифри /с изключение на датата/. А клиничната диагноза:Са оварии Т2вНхМо.II кл.гр.Ст.пост ЛХТ кум аднексибус билатералис ет оментектомия.????Моля ви,ако някой от вас има желание и възможност да ми разясни какво означава това и какво трябва да предприема....Решила съм да се боря със зъби и нокти за майка си...Моля ви,пишете ми!!!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: nellin]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано20.06.09 15:46



Здравей Неллин,

моята диагноза е същата. Преди операцията бях с маркер CA125 със стойност 600 при горна граница 35. Бях с 2 ту формации на двата яйчника. Направена ми е хистеректомия (пост ЛХТ означава "след лапарохистеректомия"), т.е. матка, оментум (част от булото на червата, оментектомия означава изрязване на оментума), апендикс и яйчници (аднексибус синистра и декстра означава яйчници ляв и десен) - всичко това беше отстранено.
Тогава ми казаха, че този вид добре се повлиява от химиотерапия. Непосредствено след операцията маркера беше паднал на 113, а на четвъртия курс вече беше в норма!!! Изкарах общо 6 курса. Моето лечение беше с Таксол и Цисплатина, което е горе-долу същото. Мисля, че цисплатината е по-пречистена и с по-слаби странични ефекти. Но основните странични ефекти идват от таксола. Все пак това са бели кахъри и важното е да се помни, че всичко това е за добро и лекува.

Операцията ми беше ноември 2006. Сега съм жива и здрава и даже работя в среда с доста напрежение, но не се давам!

Така че:

1. Горе главата! Както казваме тук ракът не е присъда, той е диагноза. Изключително важно е да се поддържа висок дух с позитивна нагласа, положителни емоции,здравословно хранене и много движение (най-добре някакъв лек спорт или йога). Важно е да усеща подкрепата на близките и цялата ви любов. Тук има много теми за храненето, соковете и хранителните добавки.

2. Относно стадирането - В моята епикриза липсват данни дали е високо, средно или ниско диференциран, както и буквите от системата за стадиране. Така и не разбрах защо. След CA Ovarii има само две неща - ІІ В. Но в един момент спрях да се интересувам от стадия си и се съсредоточих върху положителни емоции. Но момичетата са се постарали и са описали системата за стадиране тук:




Успокой се за да можеш да взимаш правилни решения. Тук често казваме, че паниката е лош съветник и си е точно така. Трябва да сте на 100 % с акъла си. И за мама се отнася!

Та планът за действие е:

- минава си пълния ХТ.
- през това време ползвате всякакви алтернативни начини за подсилване на имунната система за да може да се пребори тя с лошите Т-клетки, които по някакви причини са апочнали да се множат. Тук влизат соковете от цвекло, моркови, ябълки, грейпфрут, зеленцучи в изобилие и без тлъсти меса, бял хляб, пържено и сладко. Да си взима всеки ден и по чашка червено винце. Ти ще прочетеш да не се повтаряме. Има ги тези неща по темите, които са добре систематизирани в Справочника.
- внушавате силна воля и дух на мама, както и на самите вас чрез силата на позитивната мисъл!

Успех в борбата! Ние сме насреща за въпроси!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Авторlillit (Нерегистриран)
Публикувано29.06.09 16:11



Присъединявам се напълно към съветите. Сега може да ти е кошмар, но съм сигурна, че всичко ще мине успешно и един ден дори ще го забравите. Верно, че диагнозата е шокираща, но пък има всички шансове да се преборите. Днес се навършват точно 3 години след операцията ми и се надявам никога повече да не се налага да припарвам до онкологията освен за контролни прегледи. Веднага започнете химиотерапия. Много е важно да усеща увереност и подкрепа от близките. Аз сигурно нямаше да се оправя без мъжа ми и прекрасните ми две деца. Малкият - тогава на 4 години ми осмисляше съществуването, а каката - на 17 г. ми даваше кураж. Това е и вашата роля...



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: lillit]  
Автор hicataa (непознат )
Публикувано26.09.09 22:57



Здравейте,

аз съм момче на 18 години, преди около 2 месеца оперираха майка ми(40г) от...рак на яйчника/яйчниците...До колкото съм запознат са й извадили всички органи от половата ситема и са изрязали част от дебелото черво...Не съм я разпитвал по-подробно защото не искам да я натоварвам с допълнителни въпроси....тя дори не ми каза първоначално от какво точно са я оперирали,дори и като започна химиотерапията го прикриваше,но аз си имах съмнения и накрая просто я попитах директно тъй като бях сигурен че ме лъже...Въпросът ми е (ако може да се прецени) до колко напреднала фаза е бил този тумор и как точно стои въпроса с химиотерапията.До колкото знам няма разсейки по другите органи....Тя ми казва че според докторите имало много голям шанс 80-90 % да не се налага втора серия от половингодинова химиотерапия....(правят и горе-долу по 1 вливане на месец - едно по малко и на следващия ден към 8 часа).Ще съм ви благодарен за всякаква предоставена информация. Мерси предварително!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: hicataa]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано27.09.09 15:37



Здравей,

не мисли за фази и такива неща. Дай на мама цялата си любов и подкрепа. Бъди спокоен и й вдъхвай кураж. Доколкото можеш й помагай да се справя с ежедневието и се старай да не показваш притеснението си, защото нея повече ще я боли да те вижда да страдаш. Какъвто и да е стадият помни, че винаги има шанс и надежда, стига човек да е борбен и смел!

Без конктретни данни за диагнозата, изследванията и общото състояние не може никой да ти отговори на въпроса. Но по принцип ракът на яйчниците се повлиява добре от химитерапевтици. Особено, когато вече е бил премахнат туморът и част от съседните тъкани, химиотерапията е един вид презастраховка за унищожаване на останалите туморни клетки в организма.

Посъветвай мама да хапва много плодове и зеленчуци, да търси положителни изживявания, да си вземе хранителни добавки, които да подпомогнат организма й да се пребори с проблема.

За храненето, добавките, спортуването, положителното мислене и др. можеш да попрочетеш из темите в клуба.

Успех в борбата и поздрави мама от нас! Кажи й, че там някъде има хора, които са минали по този път и че ще помагаме с каквото можем!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор jkov (непознат)
Публикувано16.10.09 15:41



Здравейте,
От доста време чета мненията ви и съветите, но до сега не съм се "пристрашавала" да пиша. Предварително се извинявам ако не съм уцелила мястото на "мнението" ми.
От три години се борим с тази коварна болест. Оказва се, че борбата не е само с болестта..........
Майка ми е оперирана от карценом на яйчника. Изчистена е изцяло, включително и ципата на червата (не знам медицинските наименования).
Премина 2 курса химиотерапия и сега трети. След всеки курс имаше по около 5-6 месеца затишие и нормали стойности на тумормаркетите. Сега обаче Са 125 е 1800, което изобщо, ама изобщо не е добре. Проблем е това, че след всички направени изследвания няма локализация и диагноза. Всички са в норма с изключение на Са 125.
Третия курс химиотерапия не може да бъде довършен, защото липсват лекарства - губят се някъде, но не мога да разбера къде. В министерството не дават информация, доставчика не може да ми каже какво се случва, защото няма информация, в аптеката на онкологията казват - чакайте.

Незнам вече къде да питам и какво да направя.
Пожелавам на всички да прескочат пречките, с които се сблъскваме ние, както и бързо и успешно излекуване.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: jkov]  
Автор123 (Нерегистриран)
Публикувано21.10.09 08:52



Какво означава губят се лекарствата! Надявам се вече да сте ги получили, но ако не сте- не се колебайте, пратете една молба до прокуратурата в София- там е Министерството на здравеопазването и те са компетентни- те са длъжни да разровят проблема, защото става въпрос за живота на пациентите, най-малкото първо- е безплатно производството, второ- чрез органите на МВР сами ще извършат проверката и ще се задейства по-бързо процедурата по доставяне на лекарства. Моят опит със сходни проблеми показва същото. За по-сигурно я адресирайте директно ди Главния прокурор, той ще я препрати където трябва. В крайна сметка, това им е работата, не се притеснявайтеда си търсите правата!
Относно растящия тумурен маркер- защо не я пратите на ПЕТ скенера във Варна?



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: jkov]  
Авторминaвaщ (Нерегистриран)
Публикувано21.10.09 10:38



В кой стадий е била майката ти при операцията?
Обясниха ли ти на какво се дължи липсата на лекарства и кое е лекарството, което липсва?



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: минaвaщ]  
Автор jkov (непознат)
Публикувано02.11.09 21:16



Здравейте,
Не си спомням точно в кой стадии беше при операцията (това беше преди три години). Трябва да погледна документите, но знам че беше напреднал.
За лекарствата никой нищо не ми обясни. Всички казваха чакайте. Но сега след 5 седмици ежедневно звънене по телефоните незнайно как лекарствата пристигнаха - най - странното е, че името на майка ми го нямаше в последния протокол при доставчика, а лекарствата пристигнаха. Незнам какво и как се случва. Въпросното лекарство е "Хекантин" или "Топотекан". То винаги липсва, но предишните 3 вливки чакахме само по около седмица, този път беше върха. Предстои още една вливка - направо не ми се мисли. Лошото е, че на никой не му пука, което най - много мъчи майка ми. Започнала е да се предава, което вече е много много лошо, а тя е най - силният човек, когото познавам.
Пожелавам на всички да се избавят бързо от това зло и да не се налага да търсят помощ тук, а да пишат като хора, които са минали през това и вече започват да го забравят.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: jkov]  
Автор rudi123 (непознат )
Публикувано01.04.10 13:31



Здравейте,
Ето нашата история:
Ноември месеца майка ми получава оплакване от потдуване на корема след няколко дни се установява, че това е асцит
Направен туморен маркер CA125 - 1029
В онкоболницата в софия не искат да я оперират защото имала слабо сърце
източват, част от асцита и я пращат на химиотерапия
Направихме скенер без да ни е казано за да видим како става
резултата: черен дроб -киста с неправилна форма, голямо количество асцитна течност, множество метастатични лезии
Докторите само казваха, че нащата са зле
Назначена химиотерапия Паклитаксел през 21 дни
След 3 вливания Туморния маркер e 257, направен ехограф виждат лезии 18 мм.
Докторите не коментират нищо?
След 5 вливания Туморния маркер e 123
направен скенер: черен дроб- хиподензна зона с размер 1/1см VIII сегмент на десен дроб , вероятно мета
малък таз-в дясно паравезикално се констатира маса с размер 1/2 см.Тя избутва пик. мехур наляво
Не се виждат уголемени лимфни възли.
Заключение: Нео оварии декстра. Мета хепатис
Вчера беше 6-тата вливка с Паклитаксел и докторите не могата да вземат решение дали да продължи с химия или операция
Някаква комисия щяла да реши само че след 15 дни
Не ни казват как вървят нещата кое е най добре да правим
Майка ми от декемвери пие какво ли не гъби, алое, билки, натанал и още куп работи който сме прочели
газ пи даже 3 пъти по 10 дни
Добре се чувства или поне така го представя пред нас
кръвните показатели са добри

Незнаем какво да правим от тук нататък кое е най -доброто
Моля за помощ



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: rudi123]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано01.04.10 20:20



Здравейте,

Да започнем от добрите новини!!! :
"Добре се чувства или поне така го представя пред нас
кръвните показатели са добри "

Добре е и че пада маркера.

Отварям скоба:"кръвните показатели" е доста общо казано. Има ли в тях АСАТ и АЛАТ например (показателите за черния дроб)

Та - като никога не забравяте добрите новини взимате копия от всички възможни досегашни изследвания, епикризи, снимки и прочие и търсите второ мнение, докато чакате да се изумува въпросната комисия.
А през това време си продължавате всичките билки и други неща, които очевидно са помогнали след като химиото не е успяла да съсипе кръвните показатели.

Знам, че следващия ви въпрос ще бъде "къде да го търся това второ мнение", но не мога да дам съвет, защото не ми е много актуална информацията, а и съм от провинцията. Но други клубари ще се включат също.

При всички случаи от сърце ви желая да се справите по най-добрия начин! Вярвайте в добрия изход и не допускайте страхът да скове съзнанието ви, защото ще ви трябва за взимане на правилните решения!

Прегръдки



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: vesela.bg]  
Автор Cleo78 (непознат )
Публикувано04.04.10 00:04



Аз бях пуснала преди време тема, сега пиша и тук.
Мама има рак на яйчника, стадий IIIC, беше здрава, права до момента, в който не започнаха да и избиват червени петна по лицето и шията. Оказа се дерматомиозит, автоимунно заболяване, придружаващо тумора. Всички сме в шок 2 месеца по-късно. Аз съм бебче и не мога да и отделям много време, баща ми напълно се е шашнал, а сестра ми постоянно звъни на разни доктори. Операцията беше направена на 18/02, а първата химиотерапия - на 16/03. От една седмица има гъст секрет на гърлото и кашля и трудно се храни... искам този кошмар да свърши и да гушна здраво мамче





Тема Re: фолиева киселина?нови [re: vesela.bg]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано04.11.10 21:53



Поръчах си от един немски сайт хранителна добавка с основна съставка масло от черен кимион. Ама нещо не съм дочела, че съдържа и фолиева киселина 100 микрограма на капсула.

В Уикипедия съветват онкоболните да не приемат фолиева киселина без консултация с лекуващия лекар.

Имате ли мнение по въпроса, момичета?



Тема Re: фолиева киселина?нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано05.11.10 00:53



Как да имаме мнение? Каквото прочетем или чуем от капацитетите - това е.
А те казват, че храни от групата на вит. В (не всички), фолиевата киселина и цинка съдържат пустите "растежни фактори", които... и т. н., всички знаем за какво става въпрос. И все пак, аз мисля, че когато става въпрос за природни неща и не се прекалява, няма страшно. По друг начин стоят нещата с всичко, преминало обработка... По този въпрос вече съм се изказвала. Лично аз залагам на природните продукти в най-естествения им вид.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: фолиева киселина?нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано05.11.10 21:56



Мдаа... долавях, че въпросът ми е всъщност риторичен, което, както всички знаем, означава, че съдържа отговора в себе си.

Още щом видях пропуска си си казах: жалко наистина, пътувала е чак от Германия ...

Да, Джулче, знам мнението ти. Знам и че то е правилно.

Но с някои неща правя компромис, защото едва смогвам задължителните сокове и чайове да си правя... Честно казано и за тях ме подомързява чат-пат (за да не кажа, че времето не ми достига).

Гледам да балансирам - някои на сок или чай, други на хапове и т.н.



Тема Re: фолиева киселина?нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано05.11.10 22:14



Екна, съвсем скоро четох едно съвсем сериозно научно твърдение, че от т. нар. хранителни добавки няма
НИКАКВА полза. Така че ако наистина много те домързява, просто не се хаби за безполезни дейности!



А още по-добре е да намериш някоя добра душа, която да ти приготвя (или подарява) бъзов сироп и разни други "пипкавици".

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: фолиева киселина?нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано05.11.10 23:37



Малко вече започвам да спямя в темата ама сетих се навремето, бог да я прости, Весела как отваряше капсулите, изсипваше прашеца и ги анализираше с всичките си сетива - как й се струват на цвят, на мирис...

Бубето също е твърдо на това мнение, а чух и лекторите на конференцията и за първи път някак започна да ми светва лампата защо не препоръчват добавки. Въпреки, че неведнъж съм чела аргументи против тях някак съм ги скипвала в ума си.

Може би защото ги чувствам като някаква опора - наречи го плацебо. Във всички случаи не прекалявам с тях. Приемам само по един вид и в умерени дози - напр. ако пише 1-2 аз взимам 1. Доверявам се на любимия ми израз, че истината винаги е по средата!

ПС: Ако искаш премести ги тези постинги в хранителните добавки някъде.



Тема Re: Дебелото червонови [re: vesela.bg]  
Автор Cleo78 (непознат )
Публикувано12.11.10 19:46



Здравейте, отново

Моето майче както бях писала имаше оплаквания от болка ниско долу вдясно, повръщане 2 дни и често ходене до тоалетна от около 2-3 седмици. Днес беше при коремен хирург и ще и правят скопия за да видят какъв е проблемът точно. Оперираха я от рак на яйчника февруари тази година и мина 6 курса химиотерапия. Последните тумор маркери и скенер бяха перфектни. Много се надявам да е просто малко възпаление или нещо друго по-безобидно. Но честно казано много ме е страх и се надявам да няма мети в червата... уффф



Тема Re: Дебелото червонови [re: Cleo78]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано13.11.10 08:36



Cleo, стискам палци за добри резултати! Казаха ми, че сега имало някакъв вирус със стомашни проблеми, дай Боже да се окаже нещо безобидно. Колкото до "уффф", така е мила, и аз откачам като дойде време за някое изследване.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: vesela.bg]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано14.04.11 14:00



Момичета,

при контролен ехо заключението на гастрото е лекостепенна хепатомегалия, без огнищни промени.

Асат и Алат са ми напълно в норма (както и АФ и цялата ПКК). Какви други изследвания да си пусна за да установя какъв ми е проблема с черния дроб? Билирубин, скенер?

Леко ми е завишен маркера. Пуснах още един в друга лаборатория. Чакам резултат в понеделник.

Лекуващия ме посъветва да го повторя след месец за да видим дали расте. Знам, че е неспецифичен и се влияе и от възпаления и т.н., но естествено нямам намерение да чакам месец. Трябва да установя къде може да е причината.

А възможно ли е емоционалния стрес от преди дни да е повлиял?

Какво ще ме посъветвате, момиценца?



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор Kaлoянa_ (пристрастен)
Публикувано14.04.11 22:19



Екна, за черния дроб са ми казвали и съм правила, че било най добре ултрасаунд, защо не опиташ и Пет скенера



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано14.04.11 22:39



Кате, копирай въпроса ти в темата на лекарите. Леко увеличен черен дроб може да се получи от много неща. Лекарите може да предложат друго изследване.
Чакам маркера в понеделник и ще го мислим, но силния стрес си знаеш че влияе зле. Лошото е, че не можем винаги да го избягваме, просто няма как.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано15.04.11 11:34



Благодаря ви момиченца! Обичам ви!
Имам план в главата си вече и стъпка по стъпка започвам да си го следвам

Всичко ще бъде наред!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: vesela.bg]  
Автор giveMeFive (:))
Публикувано07.07.11 14:06



Здравейте,
някой приема ли бифосфонати за остеопороза?



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: giveMeFive]  
Авторslav (Нерегистриран)
Публикувано14.08.11 23:34



Здравейте,

Нашият случай е следният, майка ми я оперираха преди две седмици, но не изчистиха напълно. Извадиха само 1кг. тумор от оментума и не са пипали нищо от яйчниците били множество и кървели. Тя влезна за операция не можейки да приема храна и сега след операцията продължава да връща всичко което хапне, и също така твърди, че при хранене я изгаря и пари постоянно стомаха. Поради тази причина не може да започне химиотерапия. Интересува ме дали някой друг е повръщал толкова дълго и дали е успял да се захрани след това? Моля отговорете ми, тъй като тя е изгубила всякаква надежда и искам да знам дали мога да я успокоя дали това с повръщането не приключи и дали ще може да се захрани.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: slav]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано15.08.11 20:28



Здрасти!Има така наречените, венозни, трансфузионни храни...но е хубажо да се гожори с лекар за тях и той да каже конкретно, също да изпише Зофран, или Киртил за повръщането....Иди на консултация с лекуващият лекар или личният...но течните храни , със сигурност ще я захранят и подготвят за химио...Успех!!!!





Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: yraaa]  
Авторslav (Нерегистриран)
Публикувано18.08.11 00:14



Благодаря за отговора. Тя пиеше зофран на таблетки, но сега повръща тплкова много, че не може да го задържи, за да подейства. Много съм притеснена, защото не яде нищо, само на сиситеми е, а повръща много и то черна течност. От болницата искаха да я изпишат още понеделник, след уговорки от наша страна ще я оставят до петък. Не че и провеждат някакво лечение, само и слагат системи и болкоуспокояващи, но все пак е под наблюдение. Дано да има късмет и да спре това повръщане най-накрая и да успее да се захрани.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: yraaa]  
Авторslav (Нерегистриран)
Публикувано18.08.11 11:42



Здравей, искам и да попитам за тези трансфузионни храни, защото попитах лекарят в болницата, но ми отговори, че нямат опит с тези храни и те не ги прилагат. Знаеш ли къде захранват с тях, болница, град и т.н.?



Тема Нов туморен маркер - НЕ4нови [re: vesela.bg]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано21.10.11 23:36



HE4 – нова възможност за лабораторна диагностика на рака на яйчника

Същност

Човешкият епидидимен протеин 4 (HE4) е нискомолекулен гликопротеин (25Kd). Принадлежи към семейството на киселите белтъци. Експресира се от нормалната тъкан на женската полова система – фалопиеви тръби, ендометриум, ендоцервикс, но също и от лигавицата на устната кухина, респираторния тракт и гърдата. Поради ниското си молекулно тегло НЕ4 може да се установи и в урината.

НЕ4 е изолиран за първи път през 1991 в тъкан на човешкия епидидим. През 2003 година Hellstrȍm и сътрудници установяват ролята му като туморен маркер за рак на яйчника и започва разработката на тест за неговото определяне. През 2005 Scholler и сътрудници разработват ELISA тест за определяне на HE4 в серумни проби. През 2008 Moore и сътрудници публикуват данни, че НЕ4 е най- ефективният туморен маркер за диагностика в ранните фази на карцином на яйчника. Още през същата година тестът за определяне на НЕ4 получава CE марка и американската служба за одобрение на храни и лекарства (FDA) дава одобрението си той да бъде използван като туморен маркер за проследяване на пациентки с рак на яйчника. Две години по-късно D.Rizos публикува проучване за комбинацията на новия маркер с традиционно използвания за диагностика и проследяване на яйчников рак CA125. Резултатите категорично показват, че комбинацията от двата маркера е с по-висока диагностична чувствителност и специфичност отколкото самостоятелното им изследване, особено в по-ранните стадии на заболяването.

Повишени стойности могат да се установят освен при яйчникови тумори и при тумори на белия дроб, дебелото черво и гърдата. Интересно е да се отбележи, че различните хистологични типове овариален карцином имат различна експресия на HE4:

100% при ендометриален карцином

93% при серозен карцином

50% при „clear cell“ карцином

0% при муцинозен карцином


Аналитичен принцип:

CMIA – Хемилуминесцентен микрочастичков имунен анализ , Architect Abbott System

Информативна стойност и клинично значение

Изследването на НЕ4 има значение в някой от следните случаи:

За предсказване на риска от рак на яйчника при пациентки с формация (пространство заемащ процес) в областта на малкия таз.

В търсене на маркер, който да подобри чувствителността на СА 125 и да предскаже наличието на овариален карцином в проспективно многоцентрово проучване са сравнени 9 различни маркери: CA125, CA72-4, разтворим мезотелин –зависим пептид, HE4, активин, инхибин, остеопонтин, епидермален растежен фактор и Her2 при 233 жени с данни за туморна маса в областта на аднексите. Резултатите показват че:

HE4 има най-висока чувствителност като самостоятелен маркер
Комбинацията от CA125 и HE4 увеличава чувствителността в сравнение с използването на който и да е маркер самостоятелно. Добавянето на допълнителни маркери не повишава чувствителността. По-късни проучвания потвърждават стойността на HE4 в откриването на яйчников рак в ранен стадий.
Huhtinen и сътрудници установяват допълнителна роля на комбинацията HE4 и CA125 – да отдиференцира овариален карцином от овариална ендометриозна киста. Серумната концентрация на HE4 значимо се увеличава при пациенти с овариален или ендометриален карцином, но не при яйчников или друг тип ендометриоза. Концентрацията на CA125 се увеличава при пациенти с овариален карцином, с напреднала перитонеална или овариална ендометриоза, но не и при пациентки с ендометриален карцином.

Алгоритъм за оценка на риска от развитие на яйчников карцином (ROMA)

През 2009 проспективно многоцентрово клинично проучване валидира предсказващ модел, на базата на комбинация от CA125 и HE4, за да оцени риска от овариален карцином при жени с формация в малкия таз и ги разпределя в две групи – с нисък и с висок риск.

Чрез използването на ROMA е създадена възможност за насочване на жени с висок риск към центрове, специализирани в лечението на онкогинекологични тумори.

HE4 при проследяване на пациентки с епителиален овариален карцином

Настоящи клинични проучвания показват, че HE4 е полезен заедно с CA125 в определянето на отговор към терапията и откриване на рецидив. При мониториране на овариален карцином за клинично значимо се счита повишение в стойностите на маркера с > 25% спрямо предходен резултат и предполага наличие на рецидив или прогресия, а намалението е белег за добър терапевтичен отговор.

HE4 като маркер за ендометроиден карцином

Пациентките от групата с умерен до висок риск (дълбока миометрална инвазия,лимфноваскуларна инвазия и др.) имат полза от изследването на двата маркера за установяване на заболяването в ранен стадий или съответно за оценка на отговора на лечение и евентуален рецидив. Резултатите следва да се тълкуват заедно с другите клинични и параклинични данни.

Материал за изследване

Серум

Материалът е стабилен на стайна температура до 24 часа, в хладилник до 4 дни, замразен до 2 месеца.

Очаквани стойности:

Пременопаузални пациентки – HE4 до 70 pMol/L ; ROMA до 7,4% нисък риск

Постменопаузални пациентки – HE4 до 140 pMol/L;ROMA до 25,3 % нисък риск

Време за получаване на готовия резултат :

до 24 часа след постъпване на материала за изследване в лабораторията

ВАЖНО: НЕ4 и СА 125 трябва да са изследвани на един и същ аналитичен принцип (т.е.на една и съща система). Дискриминационните стойности за оценка на риска ROMA са различни при различните производители на китове.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: vesela.bg]  
Автор milenkat (непознат)
Публикувано11.01.12 14:36



Здравейте!
Наскоро на майка ми и откриха образувание близо до матката след гастроентерологичен преглед. Беше изпратена за консултация с гинеколог.
Ще опиша подробностите след проведения АГ преглед:
Основна диагноза : Обс. Злокачествено новообразувание на яйчника.
Обс. Ендометриална жлезна хиперплазия.
Обс. Полип на женските полови органи.

Изследвания:
УЗИ: Матка с предно –заден д. 45мм, МЛ.С.Д. 1 цм до матката в дясно ехоразнородна формация. Наличие на малко количество свободна течност в к. дъгласи.
Терапия: оперативно лечение Л.ЛАПАР. ПРОБАТОРИЯ

Насочена е и за коноскопия.
Направи и изследване на туморни маркери:
CA 19-9 13.7 IU/ml < 39.0 ECLIA

CA 125 H 51.2 IU/ml < 35.0 ECLIA


Много ще ви бъда благодарна, ако някой се е сблъсквал с подобен проблем да ми да даде информация. Доста съм объркана и притеснена.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: milenkat]  
Автор s_nadejda (непознат )
Публикувано10.02.12 07:08



Здравейте,
Първо,Благодаря ,че Ви има.Без Вас трудно щях да се оправя през изминалата година.И така ,става дума за майка - тя е на 70 години и е с диагноза Са оварии.Т3 Nx MO. Метастазес перитонеи ет оменти.Накратко - правиха и операция миналата година във ВМИ - не отстраниха нищо,само поставиха диагнозата,мина ХТ в Онкодиспансера в Младост - след ХТ всичко беше в норма,скенера нищо не показа,но след 4 месеца завишен туморен маркер и сега сме пак на ХТ в Исул.Искам да попитам ,дали можем да направим скенер сега по време на ХТ,тъй като във ВМИ опериращия лекар каза ,че не знаят къде е огнището,но нямало значение,защото има метастази ,боже стана объркано притеснявам се ,да не би да са сбъркали диагнозата,както при Мими от първата тема,защото и при нея беше станало така,с тази разлика ,че майка засега се чувства добре



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: s_nadejda]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано10.02.12 08:17



Миличка, отговорът ти се нуждае от специалист, затова съветът ми е
с Copy-Paste да пренесеш постинга си в темата "Въпроси към лекарите".



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: *jull**]  
Автор s_nadejda (непознат )
Публикувано10.02.12 10:32



Благодаря ти Jull, PRN вече ми отговори по повод диагнозата и схемите по които е лекувана майка ,но през нощта изведнъж ми прищрака - защо не отидохме на скенер сега ,преди химиотерапията , и къде е това пусто огнище.Както и да е,смятам да се консултирам с добър онколог гинеколог,но и коремен хирург да е,незнам къде да го търся засега и да видя дали ще иска скенер,и въобще да прави втора операция след ХТ - все се чудя как така па нищо не изряза този лекар
Желая и вярвам ,че всички ще се преборим с тази болест



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: s_nadejda]  
АвторПoceтuтeл (Нерегистриран)
Публикувано14.02.12 15:46



Майка ми я оперираха в Токуда. Д-р Карагьозов направи операцията. Майка ми имаше асцит. Диагнозата не си я спомням точно, но беше нещо 3C...... Операцията беше няколко часа. Докторът е и гинеколог и онколог.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Пoceтuтeл]  
Автор s_nadejda (непознат )
Публикувано16.02.12 07:54



Блогодаря ти посетител,ще намеря начин да се свържа с д-р Карагьозов,тъй като не чувам много добри отзиви за д-р Попова и съм доста притеснена.Иначе за момента сме на химиотерапия и за момента майка я понася сравнително добре.Пие и натанал-по 1 шишене на ден,и билки от аптеката на Поп Богомил - тяхна готова смес е против мета.
тази нощ сънувах цяло ято бели птици



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: s_nadejda]  
Авторmimi (Нерегистриран)
Публикувано16.02.12 15:35



Може ли да кажеш нещо повече за билковата смес от аптеката от Поп Богомил? Конкретно за яйчниците ли е , защото и мен ме интересува. А от лекарите какви са отзивите за Славчев от Майчин дом?



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: mimi]  
Автор s_nadejda (непознат )
Публикувано16.02.12 20:01



те си я приготвят,води се общоукрепващ чай и не е конкретно за яйчници - по-скоро казаха ,че е за метастази и съдържа невен,блатен тъжник и още други билки ,но не е при мен пакета и не ги помня.Не познавам д-р Славчев



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: s_nadejda]  
Автор Kaлoянa (старо куче)
Публикувано22.08.12 21:53





електронен превод - случаи на жени - повече информация, чат




Живота е рисуване без гума за триене.

Редактирано от Kaлoянa на 22.08.12 22:07.



Тема Re: Нов туморен маркер - НЕ4нови [re: Ekna]  
Автор Гaби9 (свободна)
Публикувано23.09.12 15:23



Здравей! Тъй като имам подозрения за рак на яйчник - прочетох с интерес материала ти за този туморен маркер. Интересува ме това:

ВАЖНО: НЕ4 и СА 125 трябва да са изследвани на един и същ аналитичен принцип (т.е.на една и съща система). Дискриминационните стойности за оценка на риска ROMA са различни при различните производители на китове.

Правих си миналата седмица маркер СА 125 в една лаборатория, не бях прочела това...сега, ако реша да си направя НЕ4 - трябва ли да го направя непременно ЗАЕДНО с СА 125 (тоест - да повторя СА 125 ), или е достатъчно да го направя в същата лаборатория?

А знаеш ли ПЕТ скенер добър ли е за диагностициране на тумор на яйчника?
Благодаря!



Тема Re: Нов туморен маркер - НЕ4нови [re: Гaби9]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано24.09.12 18:17



На какво се дължат подозренията ти? Имай в предвид, че СА 125 е нееспицифичен. Това значи, че се влияе от много неща и високите му стойности не означават непременно, че има рак на яйчника, а може да има доброкачествено образувание или друг възпалителен процес. Освен това всички маркери се влияят и от стрес и от цигари и други временни промени. Лекарите започват да се тревожат едва, когато маркерът е в пъти над горната граница. При мен, например, през 2006 г., преди операцията ми, СА 125 ми беше 663!

Не, не означава, че непременно трябва да ги пуснеш заедно, но така се изчислява процент на риск, който е по-прецизен. Не съм убедена, обаче, че НЕ4 може да бъде изследван във всяка лаборатория, тъй-като е сравнително нов.

Маркерите само насочват към евентуален проблем. По-конкретните изследвания са скенер на малък таз и коремни органи, ехограф, преглед, а окончателно диагноза може да се постави единствено на базата на хистологията.

При съмнения за метастази се пускат и следят и други изследвания.

Пет-скенера си е скенер, но е далеч по-прецизен, така че може да покаже много по-точен образ.

Но все пак, докато не е взет материал от проблемното място и не е изготвена хистология диагноза не мисля, че ще ти поставят. Материал може да бъде взет чрез биопсия или гефрир по време на операция.

Успех и дано излишно си се притеснявала! Пиши когато знаеш нещо по-конкретно.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Kaлoянa]  
Автор annie123 (непознат )
Публикувано12.11.12 09:14



Здравейте! Чудя се дали да пиша от няколко дни, чета ли чета по форумите, но накрая се престраших, както се казва


Моята история: Аз съм на 22, майка ми на 51. Още преди да ме роди са я оперирали от киста на яйчника и единият й яйчник е бил махнат. В началото на тази година след като доста време не беше ходила на гинекологичен преглед решихме 2те заедно да отидем. Посетихме доц.Цветанка Дянкова от София и тя й откри полип 7см, съветът беше незабавна операция, майка ми е упорит човек...ненавижда лекари и болници и не се съгласява на всеки съвет даден от лекар и това й коства до днешна дата +2мс, полипа е общо 9см. Днес е на туморен скенер, д-р Дянкова е взела от полипа и го е пратила за хистология. Другата седмица се очаква да е операцията в онкологията в дървеница още не знам кой ще е екипа предполагам тази седмица като отидем до София за да покажем изследванията да Дянкова ще разговаряме и по този въпрос.
Не знам какво да мисля, опитвам се да изключа мозъка си и да мисля за други неща но все се връщам на едно.



Тема Re: Нов туморен маркер - НЕ4нови [re: Ekna]  
Автор Гaби9 (свободна)
Публикувано19.01.13 19:51



Здравей, пак съм аз...Някой да е чувал нещо за гинеколог-онколог Красимир Ангелов от Онкологията? А доцент Никола Василев от Военно-медицинска?

Имам непрекъснати болки долу ниско, повече вдясно, късащи, дърпащи... Не са силни, но са постоянни. В десния ми яйчник винаги откриват някакви неща - и на ехограф, и на ЯМР на малък таз... и НИКОЙ досега не ми е препоръчвал нищо. Много съм уплашена...

"Десен яйчник с надлъжен диаметър 21 мм наличие на кистична формация с диаметър 11 мм, както и няколко по-малки с диаметър под 3 мм" - това от ЯМР.

Почти същото от ехограф, с малко по-големи размери на яйчника. Друг лекар - "поликистозен яйчник"...



Тема Re: Нов туморен маркер - НЕ4нови [re: Гaби9]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано19.01.13 21:45



Мила, не настоявай да имаш някаква страшна диагноза! Поликистозния яйчник може да е проблем, но не значи, че е рак. Поликистозният яйчник обикновено е следствие от нарушен хормонален баланс. За да се докаже, освен образните изследвания се пускат и хормонални такива. От това страдат повече от 10% от жените. Предполагам, че се прави хормонална терапия в този случай. Други симптоми на поликистозния яючник са: липсата на регулярна менструация, а от там и на овулация, акне и прекомерно омазнявана на кожата и косата, прекомерно окосмяване в областта на корема и горната устна и в същото време оредяване на косата. Често жените със синдром на поликистозен яйчник са с наднормено тегло или лесно напълняват.

Виж дали имаш и някои от тези симтпоми.

Но в крайна сметка трябва да се довериш на някой лекар за да се установи със сигурност, че това е проблема.

За съжаление не познавам лекарите, за които питаш.



Тема Re: Нов туморен маркер - НЕ4нови [re: Ekna]  
Автор Гaби9 (свободна)
Публикувано20.01.13 08:24



Аз съм в менопауза от 5 години вече. Точно това притеснява (поне така съм дочула) някои от лекарите - че десният ми яйчник се "държи така", като че ли още работи и произвежда. А и диагнозата "поликистозен яйчник" далеч не я дават всички лекари, които ме преглеждат...имат различни мнения и това ме плаши. Човек не знае на кого да вярва... А болките си продължават, понякога като ме стрелне там - отива чак в кръста.



Тема Re: Нов туморен маркер - НЕ4нови [re: Гaби9]  
Автор Crasiva (минаващ)
Публикувано20.01.13 18:12



Според мене трябва много сериозно да погледнеш нещата. Много сериозно значи първо да не се плашиш. Второ да разбереш, че болката е предупреждение, което е възможно да се усилва с мремето. Например си помисли от септември до сега болката по-силна ли е и дали тогава е била на периоди, а сега на практика е постоянна.
Освен това виж какво са ти казали
Десен яйчник с надлъжен диаметър 21 мм наличие на кистична формация с диаметър 11 мм, както и няколко по-малки с диаметър под 3 мм" - това от ЯМР.

Почти същото от ехограф, с малко по-големи размери на яйчника. Друг лекар - "поликистозен яйчник


С две думи ние констатирахме това и толкоз. Ако беше в терминална фаза навсякъде с метастази щяха да го констатират и него. Аз не виждам с какво ти помагат като ти кажат, че в момента е толкова милиметра голямо. Къде е прогнозата ?
Затова съвсем сериозно се "шашни" и виж как можеш да отидеш при онколог и го попитай на четири оче как може да се види дали е рак или не е. После отиди на генеколог и го питай пак на четири оче как може да се лекува или живее с поликистозен яйчник.
Въобще сега е момента да отделиш 200 лева, като ги спестиш от нещо друго, и да видиш всичко все едно днеска са ти казали, че е доказан рак и нямаш никакъв шанс вече.
Под всичко имам предвид да видиш дали имаш фамилна обремененост, туморни маркери (какво те греят лекарите като ти казват, че маркерите те ги ползват само когато вече имаш рак), дали болката се усилва дали от септември кистата се е увеличила, въобще какви са индикаторите, които можеш да ползваш за прогнозиране. Не забравяй, че всяка жлеза ще се събуди и ще работи на 200 процента, ако я стимулира тумор в нея.
Виж и на какво място ти е леглото и дали главата ти сочи на изток. Виж и дали можеш да си го преместиш. Виж какво ядеш и дали се движиш.
Благодари на болката, че ти заковава вниманието върху проблема и от днеска започвая да бягаш, за да хванеш влака, който вече се отдалечава.
Питай и какво ще стане, ако кистата се спука и питай MD в лични или на имейла му в сайта му съществуват ли хирургични техники за безкръвно отстраняване на кисти и запазване на другите чаркове. Питай го и откъде вкарват инструментите (които са като тръбички) и колко малък е разреза евентуално.
Въобще се заеми съвсем сериозно с това и то веднага, но и в дългосрочен план. Ако работиш направо им кажи, че от утре трябва вече да се съобразяват с тебе и си премести стола и бюрото.
Ако не се събудиш сама още сега и не го третираш като рак (но без да режиш, ако има как) ще ти кажа, че перманентната болка ще те събуди.
И, най-важното, си обещай, че като ти мине болката (дано да си останат и джаджите в тебе) ще действаш превантивно и всяка събото и неделя ще ходиш да те болят мускулите от мускулна треска, а не да трябва тялото да те кара да се раздвижиш на разходка да личния или до скенера.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: vesela.bg]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано23.01.13 18:55



здравеите казвам се мария мама е оперирана .с диагноза рак на яйчниците с метастази.моля за информация как трябва да я регистрирам в онко диспансер и каква е процедурата от тук на татак



Тема Re: Нов туморен маркер - НЕ4нови [re: Crasiva]  
Автор Гaби9 (свободна)
Публикувано24.01.13 08:39



Имам развитие, съвсем объркващо..онзи ден гинеколог ми прави ехография на яйчници и матка ОТГОРЕ а не интравагинално (или както там се казва). Откри някакво образувание с размери - 4 на 3 см!!!!!!!!!!!!! Много уплашена вчера отърчах на преглед при гинеколог в онкологията...след преглед ми се каза, че нямам НИКАКВИ гинекологични проблеми, а какво било това на ехографската снимка - да ми обяснял този, който ме е преглеждал...

Извън това обяснение, на въпрос - а откъде идва тази болка- отговорът беше изключително адекватен - нямам представа, здрава сте.

Ей това е българското здравеопазване. Нека си ме боли цяла година,все по-силно и често, важното е, че съм здрава...



После ще се намери някой да каже - вече е късно...защо не взехте мерки.

Сега, по съвети на познати, ще гледам да си направя скенер на малък таз. А не беше ли точно докторът, който трябва да ме насочи натам?



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: mareto8212]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано24.01.13 09:33



Здравей Мария, за да я регистрираш в диспансера трябва да са приключили
операция, химиотерапия или лъчетерапия. Пътят на пациента е следния:
след оперативно лечение се регистрира в онкологичен център с лична карта и епикриза, случая се разглежда от онкологичен комитет, който излиза с протокол за лечение. След лечението се регистрира в диспансера за проследяване и контролни прегледи.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Buba67]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано24.01.13 13:04



благодаря



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: vesela.bg]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.03.13 23:16



Да споделя:

До момента моя милост мина вече 7 вливки. За сега ефектът е проследяван само чрез маркер, който след първите 2 вливки беше паднал от 193 на 139, а сега след шестата е паднал на 117. Добрата новина е, че все пак е паднал, но темповете на спад са забавени.

Такаа, понеже първоначално ПЕТ ми беше насрочен от февруари чаак за 15.05.2013 и лекуващият ме лекар каза "Чудесно ще направим още 2 вливки" Да, ама последният път започна и за девета да говори и ми казва, че в моя случай ХТ се прави до неприемлива токсичност. И аз си казах "Оппаа!" ...

Не питайте как, но зора какво ли не прави, та успях да изтегля ПЕТ за 04/04/13 г.

Междувременно взех второ мнение от химиотерапевт. Той размаха пред мен медицинските стандарти и рече, че там не случайно са посочени 6 бр. вливки, защото се счита, че за този период лекарството е отдало ефекта си и от тук нататък само се увеличава токсичността без да може да се очаква кой знае какъв ефект. Препоръча консултация с хирург като евентуална следваща стъпка и съответно спомена две имена - доц. Попова от Пета градска и доц. Чакалова от СБАЛО. Тук моля за мнения!

Междувременно ни хрумна, че д-р Новачков през 2006 си свърши добре работата, след като прескочих статистически определените 5 г. преживяемост. Той не е онколог. Та утре имам час при него. Ще взема неговото мнение и после на един от препоръчаните лекари по-горе.

После като стане резултата от ПЕТ пак ще ги обикалям. Може би ще търся консултация и със софийски химиотерапевт, но нека видим какво ще препоръчат хирурзите първо.

Та, още веднъж, моля споделете мнения за доц. Попова от Пета градска и доц. Чакалова от СБАЛО. Няма ги в темата Бял и черен списък или поне аз не ги намерих. За сега един приятел само ми каза за доц. Попова - възрастна, леко-ексцентрична, но много добър професионалист.

Редактирано от Ekna на 23.03.13 23:16.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор Tia maria (ентусиаст)
Публикувано25.03.13 10:49



Катенце , мнения за доцентката чети в темите за РМШ. На Ондинче майката бе оперирана при нея...май на Пиранчицата също.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Tia maria]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.03.13 10:54



Кате, доц. Попова е вече възрастна и не е това, което е била. В екипът и е д-р Делчев /Меги се оперира при него/.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Buba67]  
Автор magi61 ()
Публикувано25.03.13 11:43



Ekna, от изброените от теб доктори-доста противоречиви мнения има. Чувала съм отзиви-добри за доц.Дянкова/от Онкологията/, за Карагъозов от Токуда.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Buba67]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано25.03.13 12:32



Да, вече се отказах от Попова.

Обаче съм до никъде. Тъкмо си мисля, че съм избрала някого и Прас! някое крайно негативно мнение! Като например за проф. Горчев от Плевен:

- Мнението на Mayama от 22.02.2013 г.

Бубе, знаеш ли някои добри клиники в чужбина за консултация по моя проблем?



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор Tia maria (ентусиаст)
Публикувано25.03.13 13:47



Ха ,че то и моето е негативно ,въпреки ,че операцията бе успешна. Но при мен е било лесно-който и да е би се справил. За други неща ще ти пиша на лични ,защото засягат личния му живот и нямам право да го коментирам по форумите ,но нещата са свързани. Смятам за голям малшанс ,че ми се падна той.
Да се даде мнение дори на основа личен опит не е лесно ,опита на всеки е различен .



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано25.03.13 16:11



Погледна ли в темата ни "Клиники в Европа/ Америка"?



"Совите не са това, което са..."

Тема Списък с хирурзинови [re: Tia maria]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано25.03.13 17:54



В процеса на избор на хирург обобщих един такъв списък. Реших да го постна за информация и на други. Повечето са по препоръка на клубари. За някои от тях има мнения в двата полюса. Някои от тях за себе си съм ги изключила, но тук ги оставям, защото всеки по свои критерии избира. Повечето са коремни хирурзи:

1. Доц. Чакалова-СБАЛО
2. Людмил Джунков (Спешна гинекология, Пирогов)
3. Николов и Зарков (V градска, общи хирурзи)
4. Проф. Пожарлиев / д-р Новачков - УМБАЛ Св. Ана
5. Доц. Карлов (АГ на Онкологията в София)
6. Божидар Славчев - Майчин дом
7. Проф. Никола Владов - ВМА
8. Доц. Дянкова (Онкологията)
9. Карагьозова (Токуда)
10. Проф. Попова - Пета Градска
11. Проф. Горчев - Св. Марина, Плевен
12. Доц. Юлиянов - УМБАЛ Стара Загора
13. Проф. Томов - Плевен


За щастие се сетих за мой съученик и добър приятел, който е хирург, макар и сърдечен, а също така сърдечен е и като човек. Ще помогне и с инфо и с контакти и всякак.

Редактирано от Ekna на 25.03.13 23:16.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано25.03.13 17:56



Ами да, Джулче, но там са клиники за алтернативно лечение. Аз се придържам към официалната медицина ... все още ...



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано25.03.13 18:03



Не съм сигурна, че всички са за алтернативна медицина.
Поне не сме ги селектирали по този принцип.
Виж дали това няма да те заинтересува:




"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 25.03.13 18:08.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: *jull**]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано25.03.13 18:42



Екна, едно уточнение към твоя списък: Николов и Зарков са общи хирурзи, но с доста опит в областта на онкологията.
Стискам ти палци да намериш точния човек!





Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: nadia_O6O6]  
Автор kykлeнcka пиpaня (член)
Публикувано25.03.13 22:37



Eкна, здравей,

ако изобщо се стигне до там, не забравяй и нашия обичан Доц. Юлиянов- международно признат експерт в областта на коремната хирургия и онкология.

А инак номер 7 от твоя списък, той е на високо, високо ниво, а и като брой извършени операции (което също трябва да съблюдаваш).

Гуши!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано25.03.13 22:55



Мерси Джулче. Изпратих го на братчеда да превежда.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: kykлeнcka пиpaня]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано25.03.13 22:57



Ами имам го в предвид разбира се, ама нещо съм го изпуснала тук. Сега го допълних.

Благодаря ти и за мнението, Пиранче!

Целув!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: vesela.bg]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано26.03.13 15:54



Маркера е паднал още!!! Днес си пуснах в друга лаборатория платено и е 69,5 при норма 35! А дано всичко друго е било напразно! Още малко търпение, няма да бързам с онази хубавата тема.





Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано26.03.13 16:01



Имаме си една закачка с little Rabbit. Като я попитам как са нещата при тях, тя ми отговаря: "Ш-ш-ш-т!"
И аз знам - добре са, но да не дърпаме дявола за опашката! Та и ти отговаряй така, а ние ще си знаем...



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано26.03.13 16:05



Оки-доки


Макар, че нито знам къде е дявола, нито пък опашката му

Шегичка де. Права си, рано е за книжки. За сега продължавам с медицинските термини.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано26.03.13 16:32



Нещо май не се разбрахме. Исках да кажа, че понякога човек от суеверие не иска да изрече на глас хубавата новина.
Само тихичко й се радва и вика "шшшт" (да не чуе дяволът).
А за книжки никога не е рано, зависи какви са книжките. Аз бих чела хумористични от сутрин до вечер, че и през нощта.
Те, заедно с витамин С вдигат имунитета до небесата. Особено пък ако си прилагаш и онова упражнение за активиране
на тимусната жлеза...
Ей, такива едни прости, но приятни и ефективни неща. Обичам ги.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор dimana64 (вървяща)
Публикувано28.03.13 09:29



Успех Екна, намерих темата! Дано се размине за операцията. Чакаме известия на 04.04 от ПЕТ'а.

http://www.rc.net/stcloud/ctk/doveleft.gif


Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано30.03.13 00:36



д-р Илия Полихронов -



Този съм чувала, че не е лош. Или поне майка ми доста беше проучвала и се спря на него.


- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!

Редактирано от *jull** на 30.03.13 12:38.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор strange_angel (непознат )
Публикувано30.03.13 00:48



Екна ако не ти е много далече Пловдив бих ти препоръчала д-р Христамян от пловдивското онко завеждащ на гинекологичното отделение е .Просто е перфектен Не вярвам в цял град да има някои да каже лоша дума или да е недоволен от него. Безупречна репутация:)



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Amelia Pond]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано30.03.13 10:27



Хей, Амилия, благодаря ти, че отскочи и тук да ме "видиш".

Д-р Полихронов е хирург-онколог, но е мамолог, не е коремен хирург, доколкото видях от проучването в нета.

Благодаря ти, все пак!





Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: strange_angel]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано30.03.13 10:29



Благодаря ти, Ейнджъл!

Стесних вече кръга до три варианта. Още малко остана до ПЕТ. Дотогава трябва да реша окончателно. Дано пък не се налага...



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: dimana64]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано03.04.13 23:25



Екна, стискам ти палци за утре!





Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: nadia_O6O6]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано04.04.13 09:33



Екна, ето и от мен нещо силно за здраве и късмет!



- здраве - късмет

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано04.04.13 16:49



Благодаря, момиценца! Минах. Чакам резултата другата седмица.

Прегръд!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: vesela.bg]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано08.04.13 11:35



Ами... Тцъ! Няма да ми се размине ...





Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор Tia maria (ентусиаст)
Публикувано08.04.13 11:42



Значи излязоха резултатите ? На война като на война...

Редактирано от Tia maria на 08.04.13 11:44.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Tia maria]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано08.04.13 12:12



Мда. Не знам подробностите, но ме уведомиха по телефона, че явно химията не е повлияла особено.

От утре се качвам на въртележката.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор Tia maria (ентусиаст)
Публикувано08.04.13 12:26



И гадно и несправедливо ! Направи внимателно избор на хирург ! Като не ще гадината мира ...ще получи секира. Оф ,и аз с моите мъдрости !
Прегръщам те ,Кате !



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Tia maria]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано08.04.13 13:31



Мъдростите ти са си ОК, винаги ме развеселяват



Изборът не е окончателно направен още наистина. Предстоят ми някои срещи след като взема изследването и тогава ще трябва бързо да решавам. Ще пиша.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано09.04.13 16:43



Ами това е. Картинката е почти същата. Химиото почти не е повлияло. Смятах това за лоша новина, но днес разбрах, че е могло и по-зле да бъде.

Ще има операция през втората половина на април. После пак химио.

Направих своя избор, но ще се въздържа да го коментирам на този етап, защото много лесно може пак да се разколебая, пък и за хрониките е нужен най-вече резултата.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Ekna]  
Автор panayota (непознат )
Публикувано09.04.13 19:36



Мила Ekna,
Каквото и да си решила, много късмет и кураж.
Борбата не спира!

Редактирано от panayota на 09.04.13 19:37.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: panayota]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано09.04.13 19:40



Да, мила, благодаря ти! Вчера бях в шок, но днес съм навирила пак главичка и носле! Аамаха! Ще се дам аз на този глупав рак! Ами глупав е я! Не разбира ли, че така сече и своята клонка





Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: vesela.bg]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано06.11.13 22:03



моля ви за инфо през колко време се ходи на контрилни прегледи след химеотерапия



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: mareto8212]  
Автор nadia_O6O6 (позитивна)
Публикувано06.11.13 22:10



На всеки 3 месеца.



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: nadia_O6O6]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано06.11.13 22:38



Допълвам - на три месеца, първата година след лечението. Втората година на 6 месеца, от третата нагоре веднъж годишно се правят контролни прегледи.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: Buba67]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано07.11.13 06:33



благодаря



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: mareto8212]  
Автор giova11111 (непознат )
Публикувано08.11.13 08:44



Варненска онкология-първите 2 години на 3 месеца, от 3-та до 5-та години - на 6 месеца, след петата година - веднъж годишно.
Успех!



Тема Re: Рак на яйчника № 2нови [re: giova11111]  
Автор mareto8212 ()
Публикувано09.11.13 12:58



благодаря На всички който се борят с тази болест желая успех



Тема Рецидивнови [re: mareto8212]  
Автор leysi (член)
Публикувано16.12.13 17:52



Здравейте!
През април 2011 ме оперираха от рак на левия яйчник - T3CN0M0G3. След това преминах 6 курса химиотерапия с Taxol и carboplatin. Химиотерапията я правих в ИСУЛ, имаха много неуредици там, не ми спазваха 21 дневния период между вливанията и др. под.
Този месец ми се наложи нова операция, поради разсейки в черния дроб. Сега ми предстои нова химиотерапия и това е голямата ми дилема - къде да я направя. Не ми се ходи пак в ИСУЛ, поради ред причини, затова моля ако някоя от вас прави в момента химио на друго място и е "доволна" моля да сподели. Също така се чудя дали пак ще ми вливат Таксол и платина, тъй като са минали повече от две години от последното вливане. Друго нещо, което обмислям е да се включа в клинично проучване, ако в момента има такова в някоя от болниците. Доколкото разбрах Авастина също е одобрен вече за яйчник, но дали го вливат на болните, които са с рецидив?
Благодаря на всички отзовали се предварително!

Редактирано от leysi на 16.12.13 20:05.



Тема Re: Рецидивнови [re: leysi]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано16.12.13 21:51



Здравей,
освен ИСУЛ другите възможности за химиотерапия са: СБАЛО /в Дървеница/, МБАЛ Сердика, СофияМед.
За да решиш какво да правиш се консултирай с онколог - доц. Куртева, доц. Тимчева, д-р Колева - избираш, давам координати. Те ще са запознати със следващите линии лечение, както и дали си подходяща за клинично проучване.
Щом си се лекувала до сега в ИСУЛ, трябва да си сигурна, че ще те поемат в друга болница и тогава искаш етапна епикриза от там за преместване на лечение в друго лечебно заведение. А за обстановката се надявам да ти препоръчат другите дами.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: Рецидивнови [re: leysi]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано16.12.13 22:57



leysi, съжалявам за това, което ти се случва...

2006 г. и аз бях в ИСУЛ.

Сега съм в Дървеница. Нямаше никакъв проблем да остана на лечение там, но след като първо бях в Пловдив (от края на 2012 до март), а след това се оперирах в Дървеница през април 2013. При мен не са изисквали никакви документи от ИСУЛ. Всички епикризи си ги представих аз.

Избрах Дървеница заради големия поток и съсредоточие на специалисти. Обстановката я бива (поне спрямо спомените ми за ИСУЛ от 2006 г. разликата е огромна). Пациентите са страшно много и заради това понякога се дразня и имам усещането за лоша организация при приемането. Но като цяло не мога да се оплача.

Доколкото знам София Мед са частна болница с много по-добри условия откъм обстановка и работят по ЗК. Освен това там работят кадри от ИСУЛ и може би и от Дървеница, така че се предполага, че са достатъчно компетентни.

По всяка вероятност първо ще ти се предложи традиционната комбинация, за която е установено, че е най-ефективна при рак на яйчника, а именно таксол+платина. Едва при съмнения за резистентност вероятно ще ти се предложат следващи линии на лечение. Но все пак метите ти са в черния дроб, така че може да има значение при избора на терапия, не мога да кажа. (При мен рецидивът беше в дебелото черво и мети по перитонеума)

Авастина се прилага и при пациенти с метастази с първичен рак на яйчника, като се прилага самостоятелно или в комбинация (доколкото си спомням с Гемзар и още нещо).

Друг вариант е Хикамптина (Топотекан).

Напоследък убедително прилагат едно сравнително ново лекарство, което, обаче не се осигурява от ЗК за рак на яйчника - Caelyx. Каеликса се прилага за рак на гърда през ЗК (с друго име беше). За рак на яйчника се налага да се купува, като най-евтино е в Турция (около 1700 лв./мес.)

До тук съм стигнала в познанията. Надявам се да съм ти била полезна с инфото, но разбира се последната дума е на химиотерапевтите.

Ако имаш още въпроси - насреща съм.

Успех!





Тема Re: Рецидивнови [re: Ekna]  
Автор leysi (член)
Публикувано17.12.13 17:41



Много ви благодаря момичета за изчерпателната информация!
Екна, а в Дървеница спазват ли ти датите за вливане. По мое време в ИСУЛ трябваше да се звъни да питаш дали си в спикъка за съотв. дата. Мен все ме нямаше и това изместваше датите. Така беше и с други хора там. Това налагаше да ходя на място отново, за да ме впишат за друга дата и така...
Има ли в момента лекарства?
А лекарството, което цитираш от Турция как се купува? Дават ти го лично или го доставят в клиниката, където се лекуваш?




Тема Re: Рецидивнови [re: leysi]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано17.12.13 19:42



Ами не се спазват.... обаче не питам вече защо. Понякога преценката е такава предвид дългото терапевтиране, поява на разни невропатии, повишени АСАТи АЛАТи и други съображения. А понякога поради препълнения график.

Обаче редът е много по-ясен. Още при първото вливане ти дават лист с дата за следващото. Не се налага непрестанно да се обаждаш и да си на тръни кога и как ще те вмъкнат, а си го знаеш с точност. Не съм опитвала да преговарям за спазването на интервала...

Лекарства има. Не съм се сблъсквала с липса на лекарства за нашия вид рак и според препоръчаната на мен терапия.

Каезилът се купува с рецепта от самия пациент, според както се самоорганизира. Но, разбира се, първо трябва химиотерапевтът да е преценил необходимостта от прилагането му и да ти е дал рецепта.

Мила, това е само предварителна информация. Но знаеш, че в един момент просто трябва да се довериш на специалиста.

Прегръдки!



Тема Re: Рецидивнови [re: Ekna]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано17.12.13 19:52



Спомням си, че тук са писани много добри отзиви за онкологията в "Младост".
По този повод хвърлих поглед и на един материал в нета:



"Совите не са това, което са..."

Тема До Джулченови [re: *jull**]  
Автор kaloyana_-177704 (стар клубар)
Публикувано22.01.14 19:09



Моля те да отвориш нова страница на същата тема, че искам да пусна нещо. Благодаря ти.

Живота е рисуване без гума за триене.


Тема Re: До Джулченови [re: kaloyana_-177704]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано22.01.14 19:41



Веднага, Калоянче, благодаря ти!
Хайде, отивай



"Совите не са това, което са..."


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.