Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:46 24.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: Tapaтaйka]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано17.10.12 13:38



Употребява се, да.
Протест се нарича жалбата на прокурора, и оттам - явно езикът си усеща нуждата от преходен глагол и съответното причастие, като "обжалвам" и "обжалван".



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: MupaM]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано17.10.12 15:05



Мира, а правилен ли е изразът "протестирана присъда", защото за него питах? За обжалването нещата са ми ясни.





Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано17.10.12 15:48



Да, де, за този израз говоря - употребява се широко; употребата му се е наложила официално, => правилен е.
То просто няма начин другояче да наречеш присъдата, срещу която е подаден протест, освен протестирана.
Същото важи за "протестирам присъдата" - правилно е.
В НПК на доста места си пише "подлежи на обжалване и протестиране", "определението може да се обжалва и протестира" и т.н.

П.П. Има и израз "висящНост" (на дело) - от "висящ", демек, състоянието на висене. ;) Когато бях студентка, той разбунтува отначало моето езиково... мммм... чувство. Поне да беше висящост.

Но няма как - наложен е, значи е правилен. А се е наложил може би щото е бил по-лесен за произнасяне и разбиране от "висящост".

Редактирано от MupaM на 17.10.12 16:05.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: MupaM]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано17.10.12 17:32



Състоянието на висене не е ли увисналост?



Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: MupaM]  
Автор Tapaтaйka (Блонди)
Публикувано17.10.12 18:48



Протест се нарича жалбата на прокурора

Да, точно затова в първия си пост цитирах извора (НПК), та да се види, че журналистите в случая са прави и заговорът за заличаване на езика засега се отлага.



А наложилата се употреба на "неправилни" изрази спокойно можем да отдадем на архаичността на юридическия език.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: пpивeт]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано17.10.12 19:06



"Състоянието на висене не е ли увисналост?"

Да.
Но разликата е в нюансите, както гласи оня глупав нецензурен виц.


Обаче като писах за вица, и се сетих за нещо съвсем офтопик и също нецензурно, но според мен весело. Изглежда истинско. Прочетох го в мултифункционалния сайт символ - бегемама. Познат на разказващата мама работел в кабелна тв и част от работата му била да копае канали. Веднъж негов колега по попитал: "Абе, на теб влиза ли ти пръст в гъза?". Нашият човек изгледал колегата си като треснат, но оня пояснил: като се къпя, все си отмивам пръст от гъза.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: Tapaтaйka]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано17.10.12 19:07



Заговорът винаги е в действие.





Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: MupaM]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано17.10.12 19:43



Разбрах, Мира. Благодаря ти!





Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: MupaM]  
Автор Tapaтaйka (Блонди)
Публикувано17.10.12 19:56



Да, ама да не параноясваме от този факт, все пак.


Стожери на словото винаги ще има, винги двама, винаги...





Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано20.10.12 21:28



хехехе...Поредният бисер на любимите ми спортни журналисти...

"Веднага преди новините чухте интервю с треньора"...

Аз ли съм луда, или "веднага" не се употребява в минало време по този начин?

И ако не съм луда - под каква форма пък се изучава това в българската граматика? Или я караме по усет?






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.