Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:45 19.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Изпити по никое време  
Автор здpaвeц ()
Публикувано16.11.13 03:13



(Да върнем журналистите на матура!)

Въпросите, които следват, са за зрелостници. Убедена съм, че 80% от журналистите, изявяващи се в различни медии, не могат да отговорят безгрешно на тях. Или ако могат, това не проличава нито при писането, нито при говоренето им.

Ето го теста:
1. В кой ред не е допусната грешка в правописа?
а) невиждайки
б) нечувайки
в) недовиждайки
г) незнаейки

2. Отбележете думата, при която е допусната грешка:
(1) Културата на обслужване (а) в областта (б) на търговията изисква взаимно уважение между търговските (в) работници и клиенти (г).
2. От Министерство (а) на културата съобщиха, че фестивалът (б) ще се открие (в) лично от министъра (г).
3. Бившият (а) европейски (б) шампион стана новият (в) председател на Българска (г) федерация по бокс.
4. Конфликтът (а) е между прогресивните (б) и реакционни (в) сили в българското (г) общество.

3. В кое изречение има граматическа грешка?
А) Изпълнявайки тази обичана от всички песен, тя се надяваше да спечели благосклонността на журито.
Б) Връщайки се от училище, на мен ми прилоша.
В) Обръщайки се назад, обхождайки с поглед близкото и по-далечно минало, авторът вижда по различен начин много от събитията и участниците в тях.
Г) Не можейки да сдържи повече сълзите си, тя захлупи лице в ръцете си и се разплака.

4. Отбележете правилния вариант на изречението:
А) Госпожо Иванова, нали не сте пропуснала новината, че тъкмо Вие сте номинирана за наградара?
Б) Госпожо Иванова, нали не сте пропуснали новината, че тъкмо Вие сте номинирани за наградата?
В) Госпожо Иванова, нали не сте пропуснали новината, че тъкмо Вие сте номинирана за наградата?
Г) Госпожо Иванова, нали не сте пропуснала новината, че тъкмо Вие сте номинирани за наградата?

5. Поставете липсващите запетаи в изреченията:
А) Изведнъж я обзе въпросът какво щеше да прави на сутринта и не можа да мигне цяла нощ.
Б) И целият въпрос може би беше в това как той ще разчупи пръстена около себе си.
В) Зададоха му въпроса къде е скрил парите.
Г) Всичко зависи от това кой ще пристигне пръв.



Тема УРРААААААААААА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!нови [re: здpaвeц]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано16.11.13 06:29



Хора, Здравец се появи!!!

Давам банкет!





... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: Изпити по никое временови [re: здpaвeц]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано16.11.13 06:58



Тъй като не съм журналист - ще си направя грешките СЪВСЕМ СПОКОЙНО! Обещавам, че ще отговоря, без да отварям речници.



1. В кой ред не е допусната грешка в правописа?
а) невиждайки
б) нечувайки
в) недовиждайки
г) незнаейки


Тук не виждам никаква грешка. (Със сигурност има, но тази материя ми е непозната. Имам подозрения за "недовиждайки", защото единствено не може да съществува разделено, като НЕ и ДОВИЖДАЙКИ, но това е по метода на изключването. Ако е така - ВИНАГИ ли е било така, или това е според някакви нови речници? Защото, по моето скромно мнение, едно е да напишеш "не виждам", а съвсем друго - "не виждайки"... Просто ми се кара с чувството за правилност, което отсъжда в полза на "невиждайки".)

2. Отбележете думата, при която е допусната грешка:
(1) Културата на обслужване (а) в областта (б) на търговията изисква взаимно уважение между търговските (в) работници и клиентиТЕ (г).(Най-малкото - или и двете трябва да са членувани, или и двете - не членувани /нечленувани?? )
2. От Министерство (а) на културата съобщиха, че фестивалът (б) ще се открие (ЩЕ БЪДЕ ОТКРИТ) (в) лично от министъра (г).
3. Бившият (а) европейски (б) шампион стана новият (в) председател на БългарскаТА (г) федерация по бокс.
4. Конфликтът (а) е между прогресивните (б) и реакционниТЕ (в) сили в българското (г) общество.


3. В кое изречение има граматическа грешка?
А) Изпълнявайки тази обичана от всички песен, тя се надяваше да спечели благосклонността на журито.
Б) Връщайки се от (НА ВРЪЩАНЕ ОТ) училище, на мен ми прилоша.
В) Обръщайки се назад, обхождайки с поглед близкото и по-далечно минало, авторът вижда по различен начин много от събитията и участниците в тях.
Г) Не можейки да сдържи повече сълзите си, тя захлупи лице в ръцете си и се разплака.


4. Отбележете правилния вариант на изречението:
А) Госпожо Иванова, нали не сте пропуснала новината, че тъкмо Вие сте номинирана за наградара?
Б) Госпожо Иванова, нали не сте пропуснали новината, че тъкмо Вие сте номинирани за наградата?
В) Госпожо Иванова, нали не сте пропуснали новината, че тъкмо Вие сте номинирана за наградата?
Г) Госпожо Иванова, нали не сте пропуснала новината, че тъкмо Вие сте номинирани за наградата?

(Слабо мое място. Никога не съм била наясно в кой от тези случаи се употребява единствено, и в кой - множествено число. Моля за кратка лекция (за да бъда полезна и на детето си)

5. Поставете липсващите запетаи в изреченията:
А) Изведнъж я обзе въпросът какво щеше да прави на сутринта , и не можа да мигне цяла нощ.
Б) И целият въпрос , може би , беше в това как той ще разчупи пръстена около себе си. (не съм сигурна)
В) Зададоха му въпроса , къде е скрил парите.
Г) Всичко зависи от това , кой ще пристигне пръв.


В последните две НЕ БИХ поставила никаква запетая. Дали би било фатална грешка? Знам, че повечето хора биха сложили на зелените места...


В тази връзка - въпроси и от мен -

1. При червеното изречение в началото на поста ми - Обещавам, че ще отговоря, без да отварям речници- КЪДЕ трябва да бъде запетаята? Две, както съм ги поставила, са ми малко множко...

2. При задача 2 - 4 (4. Конфликтът (а) е между прогресивните (б) и реакционниТЕ (в) сили в българското (г) общество. ), ако изречението е: Уважавам прогресивните и здравомислещиТЕ сили в българското общество. - вторият пълен член задължителен ли е? (Тълкувам това като едни и същи сили, а не като две различни групи - "прогресивни" и "здравомислещи")



... СПОРЕД МЕН!!

Редактирано от UnicaDonna на 16.11.13 09:01.



Тема Re: Изпити по никое временови [re: здpaвeц]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано16.11.13 21:46



Хей! Радвам се да те видя пак!

1. Според мен "не знаейки" се пише разделно

2. Отбележете думата, при която е допусната грешка:
1) Културата на обслужване в областта на търговията изисква взаимно
уважение между търговските работници и клиентиТЕ.
2) От МинистерствоТО на културата съобщиха, че фестивалът ще се открие лично от министъра.
3) Бившият европейски шампион стана новиЯ (без т) председател на БългарскаТА федерация по бокс.
4) Конфликтът е между прогресивните и реакционниТЕ сили в българското общество.

3. В кое изречение има граматическа грешка?
Б) Връщайки се от училище, на мен ми прилоша.
Деепричастието се отнася за подлога - такъв в изречението няма.

4. Отбележете правилния вариант на изречението:
Бих посочил първия вариант:
А) Госпожо Иванова, нали не сте пропуснала новината, че тъкмо Вие сте номинирана за наградаТа?
(Само местоименията и глаголите са в множествено число)
Но защо е написано "наградаРа"?

5. Поставете липсващите запетаи в изреченията:
Според мен са си добре без запетаи.

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Редактирано от пpивeт на 16.11.13 21:48.



Тема Re: Изпити по никое временови [re: пpивeт]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано17.11.13 00:08



Да се "довърша"

:

За МинистерствоТО на културата си съвсем прав - просто не го забелязах. Търсех само по една грешка в изречение, и понеже се съсредоточих върху другата, по-спорната - не отбелязах по-сигурната...

НаградаРа според мен е чисто правописна грешка при преписване.

Относно "Бившият европейски шампион стана новиЯ (без т) председател на БългарскаТА федерация по бокс. " - НАПРАВО Е УНИКАЛНО!!! Тъкмо се бях зарадвала, че има абсолютно сигурен начин за откриване на мястото на пълния член - да потърсиш дали можеш да заместиш въпросителната дума с "той" или с "него"...а в случая нито едното - нито другото! А според ученото в училище - СИ ПРАВ, естествено - подлогът е "Бившият европейски шампион". (Апропо, и тук се оказа, че съм се съсредоточила върху една грешка и не съм търсила втора)

Непременно ще прасна това изречение на сина ми!



... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: Изпити по никое временови [re: UnicaDonna]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано17.11.13 04:03



Здравей, Уни! И аз се радвам да те видя.



Според мен в "червеното изречение" запетаите са си точно - не са много. И аз бих го написала така.

В първия въпрос правилно си предположила вярната дума, всички останали са грешни, защото НЕ се пише отделно от деепричастията. Причината недовиждайки да е правилно написана е заради представката недо - недоумявайки, недочувайки и др. Втората причина е тази, която си споменала - деепричастието няма положителна форма - нехаейки, ненавиждайки...

На втория въпрос си отговорила правилно в три от изреченията, а четвъртото вероятно не си го огледала - Министерството

Интересен е третият въпрос. Отговорила си правилно кое е грешното изречение, но ако трябва задължително да запазиш деепричастието (и то да е правилно употребено) как би изглеждало изречението?

Ето кратката лекция по въпроса с учтивата форма:
1. Спрегнатите глаголни форми стоят във 2 л. мн. ч. - сте, имате, ще решите, можете да разкажете.
2. При сказуеми, образувани от спрегнат глагол и друга форма (Вие сте пристигнали, Вие сте красив, Вие сте били болен, Вие ще бъдете поканена), другата форма се избира според правилото:
а) Миналите деятелни причастия (глаголни форми на - л - били, харесали, идвали, чели) са винаги в мн. число.
б) Всички други форми - прилагателни (умен, слаб), минали страдателни причастия с глаголни форми на н, т (помолен, харесан, приет, събут), числителни редни (първи, втора) и т.н. са в ед. число и съответно в мъжки или женски род... Ако нещо не ти е ясно, ще се опитам още да опростя обяснението.

Зададох последния въпрос, защото и аз много често се колебая дали да слагам запетаи в подобни изречения, или не. Ще посоча правилните места на запетаите:

А) Изведнъж я обзе въпросът, какво щеше да прави на сутринта , и не можа да мигне цяла нощ.
Б) И целият въпрос може би беше в това, как той ще разчупи пръстена около себе си.
В) Зададоха му въпроса , къде е скрил парите.
Г) Всичко зависи от това , кой ще пристигне пръв.

Ето го и обяснението: Ако с въпросителни думи се въвежда подчинено изречение, което пояснява съществително име или местоимение от главното изречение, подчиненото изречение се огражда от двете страни със запетаи. В останалите случаи пред въпросителната дума няма запетая - Питаха го къде е скрил парите; Зависи кой ще пристигне пръв.

Уважавам прогресивните и здравомислещиТЕ сили в българското общество.

Според мен само първото определение трябва да е членувано. Ти си написала защо е така - става дума за различни признаци на един и същ обект. Например високото и хубаво момче - едно и също момче, високото и хубавото момче - две различни момчета.



Тема Re: Изпити по никое временови [re: пpивeт]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано17.11.13 04:28



Аз също.



1. Според мен "не знаейки" се пише разделно

Прав си! Само едно от четирите деепричастия се пише слято.

3) Бившият европейски шампион стана новиЯ (без т) председател на БългарскаТА федерация по бокс

Относно новия-новият твърдо смятам, че трябва да е с пълен член. С пълен член се членуват имената от м. р. ед. число, когато името е подлог, сказуемно име или сказуемно определение на подлога. Ето примерите, които дават: Той стана (оказа се) е героят.; Авторът е човекът от снимката.; В един момент мъжът се почувства победителят в спора. Тези примери са от един учебник. А ето какво се казва в друг: С пълен член членуваме не само когато името е подлог, а и когато името е компонент на съставно сказуемо. И примерите: Той е вратарят.; Той се оказа виновникът.; Той ще бъде първенецът.; Той бил заподозряният.

По третия въпрос съм съгласна с теб... Отговорите на четвъртия и петия са неправилни. Подробно съм отговорила на Уни и по двата.

Редактирано от здpaвeц на 17.11.13 04:42.



Тема Re: Изпити по никое временови [re: здpaвeц]  
Автор UnicaDonna (Заядница)
Публикувано17.11.13 06:16



Не ми стана ясно туй-онуй, затова питам:

1. Цитат - Зададох последния въпрос, защото и аз много често се колебая дали да слагам запетаи в подобни изречения, или не. Ще посоча правилните места на запетаите:

А) Изведнъж я обзе въпросът, какво щеше да прави на сутринта , и не можа да мигне цяла нощ.
Б) И целият въпрос може би беше в това, как той ще разчупи пръстена около себе си.
В) Зададоха му въпроса , къде е скрил парите.
Г) Всичко зависи от това , кой ще пристигне пръв.

Ето го и обяснението: Ако с въпросителни думи се въвежда подчинено изречение, което пояснява съществително име или местоимение от главното изречение, подчиненото изречение се огражда от двете страни със запетаи. В останалите случаи пред въпросителната дума няма запетая - Питаха го къде е скрил парите; Зависи кой ще пристигне пръв.


Въпрос - Написала си: " В останалите случаи пред въпросителната дума няма запетая - Питаха го къде е скрил парите; Зависи кой ще пристигне пръв." - не разбрах - казваш, че НЕ ТРЯБВА да има запетая пред въпросителната дума ли?

2. Относно "Бившият европейски шампион стана новият председател на Българската федерация по бокс." - как прилагаме правилото за заместването на думата с "той" или "него"? Думата "новият" май не може да бъде заместена с нито едно от двете...



3. Цитат - Интересен е третият въпрос. Отговорила си правилно кое е грешното изречение, но ако трябва задължително да запазиш деепричастието (и то да е правилно употребено) как би изглеждало изречението?


Ами тогава пък трябва да променя втората част на изречението:

Връщайки се от училище, на мен ми прилоша.: Връщайки се от училище, почувствах неразположение = На връщане от училище, на мен ми прилоша.

В третото изречение пък запетаята ми пречи...



... СПОРЕД МЕН!!


Тема Re: Изпити по никое временови [re: UnicaDonna]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано17.11.13 17:08



казваш, че НЕ ТРЯБВА да има запетая пред въпросителната дума ли?

Да, това казвам, но преди това съм обяснила в кои случаи има. Ако с въпросителни думи се въвежда подчинено изречение, което пояснява съществително име или местоимение от главното изречение, подчиненото изречение се огражда от двете страни със запетаи.


А) Изведнъж я обзе въпросът, какво щеше да прави на сутринта , и не можа да мигне цяла нощ.
Б) И целият въпрос може би беше в това, как той ще разчупи пръстена около себе си.

В първия пример подчиненото изречение, въведено с въпросителната дума какво, пояснява съществителното въпросът.
Във втория пример подчиненото изречение, въведено с как, пояснява местоимението това.

как прилагаме правилото за заместването на думата с "той" или "него"? Думата "новият" май не може да бъде заместена с нито едно от двете...

Според мен може... "Бившият европейски шампион и новият председател на БФБ" са един и същи човек. След като "бившият европейски шампион е той", не може ли и "новият председател също е той"?... Ако "той е той" не ти звучи добре, можеш да използваш втория вариант за проверка. Знаеш, че сказуемото се съгласува с подлога по лице и число. От това следва, че ако променим формата за число на думата, в която се съмняваме, и това води до промяна в числото на сказуемото, то думата се членува с пълен член. Ето: Той е вратарят - Те са вратарите; Той се оказа виновникът - Те се оказаха виновниците.


Връщайки се от училище, почувствах неразположение Точно това ме интересуваше.



В третото изречение пък запетаята ми пречи. И аз мисля, че няма запетая.



Тема Re: Изпити по никое временови [re: здpaвeц]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано18.11.13 14:38



Страхотно! Почти ме скъса на матурата, ама нищо.
Don't shoot me! I'm an engineer!



За уважителната форма помня, че се съгласуват глаголи и местоимения.
Това правило ми е сложно.
"Вие сте били много мила." Хмм - направо ми се загуби римата :(

Специално за запетаите ме домързя. Аз такива изречения
бих ги нашарил с други препинателни знаци, ето така:

Изведнъж я обзе въпросът: какво щеше да прави на сутринта? - и не можа да мигне цяла нощ.

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.