Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:01 23.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: пpивeт]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано05.09.12 18:40



Ама ти си кат някоя булка...тропаш си с крак все на едно и също. И си обясняваш все него. Хубу де, твойто го прочетохме, сега коментирай мойто!

ПИТАХ ТЕ защо да е неправилно "Не може да се избегне да няма ръст в цените".

Ако искаш да знаеш - "не може да се избегне" е МНОГО по-близо до НЕИЗБЕЖНО, отколкото "рано или късно".





Тема Re:ne kyde da e!нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано05.09.12 21:53



Уни, "неизбежно е" не е синоним на "няма как", а антоним.
Неизбежно е това, което ще стане, "няма как" - което няма да стане.
Привет го е написал преди мен.

"Не може да се избегне да" е равно на "със сигурност ще". Със сигурност ще има ръст, а не със сигурност ще няма.



Редактирано от MupaM на 05.09.12 21:56.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано06.09.12 00:28



На мен на български изречение с двойно отрицание ми звучи адски тегаво


По-скоро бих казала "Не може да се избегне липсата на ръст в цените", "Няма да ни подмине ръстът на цените", "Неизбежно е цените да нараснат" и още поне 5 начина има, ама спя вече, да се каже същото



Тема Re:ne kyde da e!нови [re: MupaM]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано06.09.12 07:40



Преди всичко да кажа, че ПРОДЪЛЖАВАМ да нямам точно мнение, за което да си тропам с крак.

Затова се опитвам да споря и с двете страни по казуса, които са оформиха, и по този начин да намеря истината. Поне за себе си.

"неизбежно е" не е синоним на "няма как", а антоним.

Ако задълбаем в тази посока, държейки на буквата си съвсем права. А аз съм сгрешила, когато съм ги посочила като синоними ТОЧНО в тази формула. НО и двата пъти, когато съм го цитирала в изречението, съм написала "НЯМА КАК ДА НЯМА ръст на цената. Значи - грешката ми е само в определянето на фразата, която е синоним на НЕИЗБЕЖНО. "Няма как да ИМА" е синоним на "невъзможно". А "Няма как да НЯМА" е синонимът на "неизбежно". "Неизбежно" съдържа в себе си "ДА НЯМА", а "Невъзможно" съдържа в себе си "ДА ИМА". Точно затова ми звучи

"Няма как да няма (неизбежно) ---ръст на цените"
или
"Няма как да има (невъзможно) ---ръст на цените"

като ВТОРОТО не съответства на смисъла.

А ако говоря за спонтанна реакция, без всякакви разсъждения, "Неизбежно е да няма ръст на цените" не ме дразни с нищо.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано06.09.12 07:42



Твоето "разрешения на проблем" е изцяло сталинско!


Няма човек - няма проблем!

Въпросът е хем да го кажеш с двойно отрицания (което не е неправилно в нашия език), хем да бъди вярно.

А иначе "синонимни" фрази и изречения всеки може да посочи десетки.



Тема Re:ne kyde da e!нови [re: MupaM]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано06.09.12 10:45



"Не може да се избегне да" е равно на "със сигурност ще". Със сигурност ще има ръст, а не със сигурност ще няма.


Кое на какво е равно - не е съществено. Важното в случая е, че "не може да се избегне да" безпроблемно се връзва с "няма ръст на цените".

Защото и двете имат някакво отрицание - започвам да мисля, че наистина има нещо общо това, че се връзват две отрицания.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано06.09.12 12:18



Ако държиш на двойното отрицание, правилно е
"Невъзможно е да няма ръст в цените."
Пък ако си положително настроена:
"Положително (задължително) ще има ръст в цените."
Лошото в случая е, че цените растат.

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано06.09.12 15:48



Амиии, според мен това прави грамотният и интелигентен човек, използва синоними, които му се струват по-удачни


В крайна сметка езикът ни е достатъчно богат и гъвкав, за да можем да си позволим виражи



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: chavdar4e]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано06.09.12 17:38



Ааааааа, не обичаш да се бориш с трудностите ти!

Заобикаляш ги. Не са ни учили на това в даскалото!



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: пpивeт]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано06.09.12 17:40



Ако държиш на двойното отрицание, правилно е
"Невъзможно е да няма ръст в цените."


Ми аз не казвам, че това е неправилно. Ама и с "неизбежно" също е правилно.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.