Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:37 27.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.10.12 14:54



Така съм възмутена от тая "класна" история, че хич не ми остана време за никакви пичове!



Знам, че нямаш допир до тези сфери, точно затова в първия момент се зачудих, че приемаш тази нелепица... и ПОСЛЕ се сетих, че си спортен фен и сигурно са те привикнали любимите ми (ни) спортни журналисти. Което наистина ме ужасява, щото - щом са успели да привикнат ТЕБ - значи, че да привикнат всичкия останал народ е фасулска работа...

И ако някои от определенията по-горе могат да се използват и за спортисти, то "класен" си е само за тях. Не, Здравец, не. Аз ИЗОБЩО не слушам спорт. Под никаква форма. Тази дума съм чувала и чела ЕДИНСТВЕНО в жълтите вестници, както и в предавания от рода на "Горещо", "Вип брадър", и инцидентно - в подобни бози. (Не отричам - гледам ги понякога. Аз по принцип си падам леко мазохист. Затова гледам и Милен Цветков, и прочее...просто ми доставя някакво гадно удоволствие като че ли да се гнуся от нивото на някои хора...ама това е друга тема.) Та - знай си от мен (не вярвам да допускаш, че те заблуждавам), че "класен" ИЗОБЩО не е приоритет на спорта, даже се чудя как можа да си го помислиш...на базата на какво пък да е ТОЧНО "само за спортистите"? Нима "от класа" могат да бъдат само те??

Ако се употребява почти единствено за спортисти, чалга-звезди, манекенки, моделки, мутреси И използваните от тях возила, къщи, облекла и заведения - преценИ сама ЗАЩО това е така...Просто - защото всичките тези неща се отразяват и коментират от изключително посредствени люде с точно определен манталитет и ниво.

---------
ПИЧ за мен е обикновена жаргонна дума, необяснима и без определен произход. Като "гамен", "готино", "чалга" и пр - не мога да се сетя други сега.



Тема Re: П.П.нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.10.12 15:05



Къде е разликата между "второкласен" и "първокласен" оркестър?.

Как къде? Оркестрите са класифициране "по ниво". "Първокласен" е нещо, което е най-добро. Няма антипод на "първокласен". Има низходящи степени. "Първокласен, второкласен, третокласен (оркестър, хотел, ресторант)" е просто класифициране по ниво. А "класата" може да бъде ниска, висока, световна, международна и всякакви прилагателни още. Затова трябва да се употребява самостоятелно - "от класа", или с прилагателно "От световна класа". А не да се изражда, самата дума, в прилагателно.

"Първокласен" не може да се опише с прилагателно. "Първокласен и второкласен" не произлизат от класа, както вече написах, а от клас, степен.



Тема Re: П.П.нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.10.12 15:10



Послепис - разбира се - в момента се чувствам като Дон Кихот... коя съм аз, та да се боря с НВ тълковния речник от 99 година...

Ами това съм - една дъртофелница, която не може да приеме, че светът се променя...най-често - към по-лошо.

(Както неведнъж сме коментирали новите правила и думи - "приемам ги с отвращение"...и НИКОГА няма да ги употребявам)



Тема Re: П.П.нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.10.12 15:39



"Това е второкласен оркестър" - да, но "Това е оркестър от висока (ниска) КЛАСА"

Това означава ли, че е неправилно да се каже "първокласен оркестър, ресторант и т.н."?

"Първокласен и второкласен" не произлизат от класа, както вече написах, а от клас, степен.

Както вече написах, произлизат от "класа".

В 90% от случаите, когато казвам нещо, съм убедена, че не давам невярна информация. Можеш да провериш.

(Както неведнъж сме коментирали новите правила и думи - "приемам ги с отвращение"...и НИКОГА няма да ги употребявам)

П.П. И ако спортист от висока класа може да се нарече "класен" , то от къде на къде, ако сме очаровани от джентълменското поведение на някого, го наричаме "пич"?



Тема Re: П.П.нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.10.12 15:51



И ако спортист от висока класа може да се нарече "класен" , то от къде на къде, ако сме очаровани от джентълменското поведение на някого, го наричаме "пич"?

Джентълменът бива наричан "пич" единствено от хора, които употребяват прилагателното "класен". Или - в разговорен език.

----------------------------------------------------------

Това означава ли, че е неправилно да се каже "първокласен оркестър, ресторант и т.н."?


Е как неправилно, нали точно това казах - че е ПРАВИЛНО! Но просто е РАЗЛИЧНО.

Правилно е тогава, когато ги КЛАСифицираш, когато ги сравняваш един с друг. Тогава ги наричаш "Второкласен хотел, третокласен спортист" - в сравнение с други, които са от по-висок или по-нисък КЛАС. А когато заговориш за КЛАСАТА им - вече казваш - "Това е един оркестър от световна класа"...Или - "Тази гимнастичка е от ниска класа"..

Иначе, като кажеш "Класен спортист" - откъде си сигурна, че става дума за ВИСОКА класа, след като класата сама по себе си може да бъде и НИСКА?



(Не знам дали сме изяснили с теб навика ми да употребявам капс-лок и се надявам да не го приемаш като "викане", а просто като опит да акцентирам върху дадена дума)



Тема Re: П.П.нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.10.12 16:23



Иначе, като кажеш "Класен спортист" - откъде си сигурна, че става дума за ВИСОКА класа?

Ами защото "класа", освен в познатите на всички ни значения, има и преносно значение. Означава качество, достойнство и пр. "Футболист от класа" - изключителен, изтъкнат...





Тема Re: П.П.нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.10.12 18:35



"Футболист от класа" - изключителен, изтъкнат...

Ми разбира се, така е - защо е необходимо да се казва "Класен футболист", когато може да се каже "Футболист от класа"?

Кому е нужно да се измислят нови думи, особено когато повтарят някои стари с друг смисъл?



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.10.12 15:45



Присъдата може да бъде обжалвана и протестирана пред Софийския апелативен съд.



"Присъдата може да бъде протестирана"

Започвам да си мисля, че има заговор срещу българския език. Журналистите всячески се опитват да го заличат.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: здpaвeц]  
Автор УниKaлнaтa (Заядница)
Публикувано15.10.12 19:43




Присъдата може да бъде обжалвана и протестирана пред Софийския апелативен съд.

Не съм съвсем сигурна, но мисля, че понятието "протестирам", освен популярното значение, има и юридическо, и то е точно в смисъла, в който е употребено тук. Поне аз съм го срещала в юридически документи. А може пък и да го бъркам с понятието "протестирам документ". Имаше и такова май.

Редактирано от УниKaлнaтa на 15.10.12 20:12.



Тема Re: ЖУРНАЛИСТИЧЕСКИ БИСЕРИ - 4нови [re: УниKaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.10.12 23:53



Да изчакаме тогава някой юрист да се произнесе!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.