Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:41 26.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Алергия към карбоплатинанови [re: leysi]  
Автор PRN ()
Публикувано20.02.16 08:38



Истински не знам какво да те посъветвам, освен до обсъдиш въпроса с онколога си. Аз лично не бих експериментирал повече с карбоплатина, при доказана алергия към нея. Цисплатината е различна химиотерапия, макар че също е производна на платината. Все пак алергията едва ли е към метала, а към цялата молекула, която има различна структура. Разбира се може да се окаже, че има кръстосана алергичност, но тя никак не е задължителна.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 11нови [re: *jull**]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано23.02.16 19:50



Здравейте, уважаеми PRN,

Трудно ми е да съм кратка и изчерпателна, ще опитам:

2006 г. - серозен папиларен кистаденокарцином II В. Операция и 6 курса Таксол+Цисплатина.

2012: повишен маркер. Скенер - лезии, които по-късно се оказаха аксцесорни слезки.

- Химия - Маркерът е 196. 8 курса, Таксол + Карбоплатина. Маркерът не пада чувствително (117).
- Консултация с хирург. Ревизия на корема - частична резекция на сигмата на дебелото черво. Микромети по перитонеума.
- Отново химия - Таксол + Карбо. Задържане на маркера.
- Смяна с Топотекан - 4 курса.
- Отново Таксол + Карбо - няколко курса, вече не помня колко точно, до май 2014 г., но лекуващият ме, препоръча почивка, поради дългото лечение и натрупана токсичност. Беше ми обяснено, че е очаквано маркерът да се вдига заради микрометите по перитонеума. Попитах кога да започна да се шашкам - и 100 да стане, ако няма нещо на скенера, не е страшно.

2015, октомври - Маркерът стана 116. Скенерът беше чист два месеца преди това.

На проведената консултация се реши да започна с няколко курса Карбоплатина за да свалим маркера, а след това, евентуално, да бъда включена в програма за поддържащо лечение с хапчета, в случай, че отговоря на условията (според мен ставаше дума за Олапариб).

Но маркерът се задържа на приблизително същите стойности, около 116, без да расте, но и без да пада. И така откарах 5 курса, докато маркерът не стана 152 - най-сетне се заключи, че трябва да се помисли за смяна на лекарството. Според мен, това беше видно и след 3-я курс, но това е друга тема.

Предлагат ми да продължа със стандартната химия при платинарезистентност - Топотекан.

Основният ми въпрос е:

Каква последователност е най-добре да бъде приложена, за да не се губят варианти за по-нататък, и като се вземе в предвид възможността да се приложи Каеликс, а може би и лекарството в изпитване Лурбинектедин?

Не ми се иска да се лиша от възможност да приложа новите лекарства, ако сега започна с Топотекан...

Каеликсът не се покрива в БГ. Не съм наясно дали, при това положение, е включен в БГ Медицински стандарт и за коя линия може да се ползва... Няма как да съм сигурна и, че мога да се включа в клиничното изпитване за Лурбинектедин - дали съм подходяща и дали ще пожелаят да ме включат. Но ще направя каквото мога за да имам по-голям шанс.

Разбира се, предстои да се срещна с лекар, но ще се радвам да споделите Вашето мнение.

Допускам, че въпросът ми може да е неуместен. Ние, пациентите сме опасни - знаем достатъчно малко, за да ни възникват безброй въпроси, но и достатъчно много, в същото време, за да се умопомрачим тотално

Имам си обяснение за това, но... да не Ви губя времето повече!

Бъдете здрав!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 11нови [re: Ekna]  
Автор PRN ()
Публикувано29.03.16 13:33



Отдавна не бех влизал във форума. Въпросите са ти прекалено трудни. Истината е че не мога да ти истински съвет. Като цяло е добре да се приключи е едно лекарство преди да се мине на следващото. Т.е. да се докаже, че не върши работа. Иначе лекуващия онколог ще трябва да вземе решение кое след кое точно да се включи.

Каеликс-а не ти е даван досега. Не съм съвсем сигурен какво може да се очаква от него. Шанса тумора да отговори е около 25%. Lurbinectedin-a e експериментално лечение. Вероятно става дума за клинично изпитание за да има шанс човек да е на него. Повечето експериментални лечения, ползват като контролно рамо или Цисплатина или Топотекан. Т.е. ако си открито резистентна към тях може и да не те приемат на клиничното изпитание.



Тема Добре дошъл, ...нови [re: PRN]  
Автор Ekna (Усмивка)
Публикувано29.03.16 20:52



...Докторе, във виртуален и реален аспект

Разбираемо е, че не Сте влизали скоро.

Благодаря Ви за отговора!

Междувременно аз успях да се срещна с проф. Дудов и инстинктите ми бяха затвърдени от професионалното му мнение. Всъщност аз "израснах" не малко в "пациентските" си възгледи, за краткото време от поста ми тук, до срещата ми с него. След 10 г. най-сетне се добрах до прозрения и започнах да разбирам решенията и препоръките на лекарите, които на нас все ни се струват недостатъчни, несвоевременни и други думи с негативна представка. Проумях, че припряността на пациента е вредна за самия него в много отношения.

В крайна сметка си довърших 6-те курса с Карбо. А сега ще направя терапевтична пауза от поне 3 месеца, следейки динамиката на маркера (без да забравям да си гледам живота, и даже отдавайки приоритет именно на това), защото на този етап не е доказан образ. Само перитонеални микромети и повишен маркер. В близко бъдеще ще направя и скенер. Ако няма образ и рязко повишаване на маркера, ще продължа с терапевтичната пауза за още 3 м.

Дай Боже да стане така и да се даде възможност на тялото ми да възстанови чувствителноста към Платината. Но, може би, ще приложа Цисплатина, ако стане така, с няколко дневно вливане, обаче.

За Лурбинектедина разбрах, още преди срещата си с профероса, че на този етап не мога да оговоря на критериите за включване в изпитанието. Най-вече понеже няма рентгенов образ.

Няма да навлизам в другите подробности от разговора ни. Но искам да споделя с Вас - много ми хареса посещението ми там! Странно е да се каже за болница, особено в Бг

С искрени почитания и пожелания за здраве! За успеха Ви не се съмнявам!

Катя

ПС: Искаше ми се да Ви видя, но беше вечерта и Ви нямаше. При някое мое идване в подходящо време, ще Ви кажа едно най-обикновено, благодарно и усмихнато "Здравейте!"

Редактирано от Ekna на 29.03.16 20:55.



Тема Re: Добре дошъл, ...нови [re: Ekna]  
Автор PRN ()
Публикувано31.03.16 23:23



С проф Дудов си в добри ръце. Болницата наистина се опитва да предложи различен тип онкологична услуга - интегрирана, с човешко лице, компетентна и без недомлъвки и полуистини.



Тема Re: Добре дошъл, ...нови [re: PRN]  
Автор batnacko (непознат )
Публикувано14.05.16 16:09



Здравейте от4 дни съм с диагноза субкутанен епителоиден миксофибросарком рT 1NxMxG2 ,резекцията е в здрава периферна тъкан,минимално отстояние на дълбоката резекционна ивица от туморния ръб 5мм.
На 17 съм във Варна в Света Марина на 5 скенер за евентуални метастази.
Нямам назначена лъче или химио терапия за в момента.Знам,че така се процедира в такива случаи .Какво е най добре да предприема с тази диагноза ,пък било то и лечение извън страната?



Тема Re: Добре дошъл, ...нови [re: batnacko]  
Автор krocus5-109954 (ентусиаст)
Публикувано27.05.16 14:09



Здравейте,
Моля за съвет и насока. Става въпрос за мъжа ми, на 65 г.
Опериран от рак на пикочния мехур на 07.08.2012 г. Резултат от хистологията - инвазивен уротелен карцином - high grade. Назначени и проведени 30 курса лъчетерапия (на 20-та лаборанта установява, че са правени не точно където трябва).
През 3-4 месеца е ходено редовно на контролни прегледи, при които не са откривани проблеми. През 2014 г се появи отново кръв в урината. Според лекуващия лекар те са вследствие на лъчетерапията.
Октомври 2015 г открит рецидив около 5 мм. Декември е направен ТУР. Лекарят каза, че е взел проба и от кръвоносните съдове защото се съмнява за ангиогенеза и туморно огнище. Терапия не е предписвана, в епикризата няма данни за хистологично изследване.
Април 2016 г отново рецидив 5-6 мм. Диагнозата е Т2аNxM0. Направен ТУР, хистологията показа същия вид тумор - инвазивен уротелен карцином с висока степен на малигненост и термични промени. Насочен за КАТ.
Резултат от томографията:
Черен дроб - без огнищни лезии, в артериална фаза се вижда малък хемангиом 15 мм. Жл. мехур - б.о.Параортални и паракавални лимфни възли интактни.
Слезка, панкреас, надбъбреци - нормална топика, размери, структура. Бъбреци със запазен дренаж.
Малък таз - простата, ректум - б.о.
Пикочен мехур - в лявата половина се намери дефект в изпълването - Ту формация 38/28 мм, плътност повишаваща се от 44ХЕ на 58 ХЕ, на широка основа по задната стена вляво, вероятно рецидив.

Моля, препоръчайте ни специалист към когото да се обърнем и насока какво да правим.
Благодаря Ви предварително.

Редактирано от krocus5-109954 на 27.05.16 14:11.



Тема Re: Добре дошъл, ...нови [re: batnacko]  
Автор PRN ()
Публикувано28.05.16 16:52



В повечето случаи е необходима лъчетерапия (ако няма местастази). Има доспта специфични подробности обаче. Като цяло тези саркоми имат лошия навик да рецидивират на същото място. Метастазите са редки, поне в началото когато се поставя диагнозата.



Тема Re: Добре дошъл, ...нови [re: krocus5-109954]  
Автор PRN ()
Публикувано28.05.16 16:56



Като цяло следващата стъпка би била цистектомия - премахване на пикочния мехур с някаква реконструкция (след стадиране за метастази). Прави се от уролозите. Мисля че тези в Хил Клиник вършат добра работа, но нямам конкретни впечатления от цистектомиите им.



Тема Re: Добре дошъл, ...нови [re: PRN]  
Автор batnacko (непознат )
Публикувано28.05.16 17:37



Благодаря за отговора.Пет скенера не показа метастази.В началото на месеца съм на онко комисия.Ще видим какво ще решат.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.