Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:22 26.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 11нови [re: bobb2603@abv.bg]  
Автор PRN ()
Публикувано04.12.15 22:19



"Гефрир" е хистологията на замразена тъкан, която се прави по време на операция. Има си своята роля, но тя никога не се простира извън операционната. Ще трябва да си изчакаш окончателната хистология. Особено след като става дума за потенциален рак (малигнен шваном). Описанието е пълна каша, глупаво би било да го мислиш въобще, нека патолозите първо решат за какво става дума, преди да се притесняваш.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 11нови [re: PRN]  
Автор bobb2603@abv.bg (непознат )
Публикувано05.12.15 13:45



Благодаря докторе. Но това е копирано от епикризата. Направо вече не знам какво да правя. Колко да се притеснявам?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 11нови [re: bobb2603@abv.bg]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано31.12.15 11:13



Уважаеми PRN, весели празници и щастлива Нова 2016 година!
Да бъде здрава, спорна и успешна за всичките Ви планове!
Благодарим за отзивчивостта и прекрасното отношение!
Наздраве!




"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 02.01.16 01:04.



Тема 2016нови [re: *jull**]  
Автор PRN ()
Публикувано01.01.16 21:05



Благодаря - честита 2016 и на всички във форума. За мен тя идва и с едно от най-големите предизвикателства в живота ми. След 21 години в емиграция се връщам да работя в България (за известно време). От началото на март ще съм в новата онкологична болница на Сити Клиник, тази на Цариградско Шосе. На практика никога не съм бил лекар в България, така че стискайте палци.



Тема Re: 2016нови [re: PRN]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.01.16 01:03



Стискаме палци, за да Ви хареса и да се задържите по-дълго тук!
Успех!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: 2016нови [re: *jull**]  
Автор bilyana.decheva-191211 ()
Публикувано02.01.16 11:24



Успех в начинанието и не се спирайте пред трудностите! Отсега сте поканен на нашата клубарска среща.





Тема Re: 2016нови [re: bilyana.decheva-1912]  
Автор bobb2603@abv.bg (непознат )
Публикувано03.01.16 21:41



Честита Нова Година на всички. Бъдете здрави и силни.

Да допълня. Чакам още едно изследване и ще ви разкажа как се развиват нещата с моята хистология.

Редактирано от bobb2603@abv.bg на 03.01.16 21:46.



Тема Re: 2016нови [re: bobb2603@abv.bg]  
Автор bobb2603@abv.bg (непознат )
Публикувано23.01.16 09:55



Докторе, както винаги се оказахте прав.
Ще се опитам да разкажа накратко как се развиха нещата. Може да е полезно на някого. Направих консултация с проф. Тимчева. На нея също не и хареса как е оформена хистологията. Изпратиме за втора хистология при доц. Михова в Трансхеликс.
Когато отидох в Онкологията за блокчетата се срещнах с доц. Милев, който ми каза, че познава случая доста добре и много е работил върху него.
Оказа се, че епикризата ми е издадена на 4, а на 5 е излязла още едно допълнение към нея, но не е обработено в нея. И то е, че не липосарком , а лейомиом.
Направиха нещата при доц. Михова и там се оказа същото.
Та ако от Онкологията бяха оформили и изчакали цялата хистология щяха да ми спестят толкова много притеснения, разкарване и ужасни мисли.
Още веднъж благодаря на всички за помощта, която ми оказвате.
Благодаря ви. Бъдете живи и здрави.



Тема Епикризанови [re: bobb2603@abv.bg]  
Автор PRN ()
Публикувано26.01.16 11:00



Проблема е в безумната българска система, според която пациента трябва да бъде изписан от болницата с онзи хвърчащ лист хартия наречен "епикриза". 80% от нещата в нея са стандарно преписани. Няма истински важни елементи за заболяването; за такива за неща като хистологията са грабнали, каквото се е случило да има под ръка. Пациентите си мислят, че след като нещата са написани на един важен и трудно разбираем език трябва да са много непоклатими. Както и искат да вземат нещата в свои ръце, без истинска откровена консултация с лекаря.

Вън от България епикризата се нарича "discharge summary", пише се от най-младите лекари и никой не й обръща особено внимание. Това което има тежест като медицинска докуметация е писмото, което специалиста пише на общо взето обикновен език до GP-то, както и писмата до другите специалисти, които се пишат ако пациента е изпратен на тях.



Тема Алергия към карбоплатинанови [re: *jull**]  
Автор leysi (член)
Публикувано07.02.16 13:52



Здравейте!

На 39г съм, оперирана през 2011г от рак на яйчника - аденокарцином стадий 3С N0 M0 G3. Беше направена тотална хистеректомия и 6 курса Таксол-Карбоплатина. Последваха 2г 3мес. ремисия, след която направих рецидив в черен дроб. Отново операция + 6 курса Таксол-Карбоплатина-Авастин, като след това останах подържащо на Авастин на всеки 21 дни. Ремисията беше година и половина. Сега отново имам рецидив на доста места (лимфни възли, черен дроб и перикарда), за това съм и на химиотерапия отново - Таксол-Карбоплатина. Авастина го спряха, защото явно не ми действал. Странно, защото на запад не го спират дори да има рецидив?!
Възника обаче следния проблем. Още на втория курс получих алергична реакция, която не стана ясно към кое лекарство е, защото от Таксола веднага ме превключиха на Карбоплатината като между двете лекарства само промиха със спринцовка с 20мл физ. р-р. Реакцията се изразяваше в зачервяване на лицето, леко подпухване, болка в корема и зачервяване около абоката. Спрях системата веднага, сложиха ми допълнително дексаметазон, изчакахме 1ч и пробвахме отново. Нямаше реакция и банката си изтече без проблем. Преди няколко дни отидох за трети курс, като обсъдихме с лекуващия лекар ситуацията и тя ми обасни, че този път ще ми сложат по-високи дози дексаметазон и урбазон, дадоха и 1 таблетка лоратадин. Премедикацията се прави само преди вливането. Няколко пъти питах при положение, че имам реакция не трябва ли да направим нещо по-отрано, ако трябва 3-5 дни предварително да пия нещо или дексаметазон да слагам и т.н., но ме увериха, че премедикацията която слагат преди самото вливане е в големи дози, които били достатъчни.
Та на третия път отново получих реакция. Тъй като изчакахме 1ч между двете лекарства се оказа, че реакцията е към Карбоплатината. Това стана в петък вечерта, тъй като вливанията започват късно към 16ч. Нямаше дежурен лекар. Сестрата звъня на лекуващата да се консултира. Махнаха системата и така си останах само с Таксола. Сестрата ми сложи отново урбазон, но не посмя да пусне пак системата след 1ч, както предния път, защото сега нямаше дежурен лекар. Доктори не се появиха и на другия ден до обяд, а трябваше, аз чаках, за да се консултирам, но не дочаках.
Вчера отидох да говоря с лекуващата лекарка какво смятат да ме правят от тук нататък. Извадих междувременно от интернет протоколи от западни болници, в които при алергия към карбото се прави т.нар. "desensitization". На пректика това е съвсем бавно и постепенно вливане на платината за 4ч, като преди това се прави сериозна премедикация. На първия час се вливат 0.1мл от разтвора на платината, които се разтварят в 100мл физ. р-р. На втория час вливат 1мл от разтвора, разредени в 100мл чиста банка. На третия час се вливат 10мл, отново разтворени в 100мл чиста банка. На четвъртия час се влива останалото количество. Има и други протоколи, при които вливането на платината се прави за 3 дни. Попитах това може ли да се направи и тук. Отговора беше уклончив. Да говоря първо с алерголог?! Аз ще говоря с алерголог, но така или иначе вливането не го прави алерголога...
Някой сблъсквал ли се е с този проблем с алергията? Прави ли се някъде подобно бавно вливане? И защо да не е възможно? Не е извън "пътеката". Просто по-бавно вливане. Намерих и други схеми при които вливането на платината е 3 дни. Изобщо лекарите на запад се чудят какво да измислят само и само вливанията да минават без проблем, а тук първия отговор беше - Ще ви спрем платината.
Открих и друго. На запад на много хора в моето положение им сменят карбо-то с Цисплатина и нямат проблем. Като попитах това възможно ли е - "Ама как, те са с подобна молекула, нали и двете са платина?!"
Предложих да оставя разпечатка на "desensitization" протокола поне да го погледнат. Не го взеха. Чудя се дали има смисъл да ходя на друго място да се консултирам или навсякъде е така?!
Моля споделете вашето мнение и опит.
Благодаря ви предварително!





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.