Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:53 28.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано21.10.11 14:44



С безкрайна благодарност към лекарите, които ни помагат, продължаваме в следващата тема.

Старата може да намерите

!

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор ziza83 ([otkacham])
Публикувано22.10.11 10:38



Надявам се аз да вдъхна малко кураж макар и на един, в предната тема се включих, сега реших и тук да се включа.Писах за майка ми която години на ред се бори първо с рак на гардата която поради лекарска грешка бе остановено късно и в следствие бе и отрязана цялата гарда и отстранени лифни вазли.А тази година пак от грешка късно и откриха и то на късмет 6 разсейки в черния дроб много трудно мина химео терапиите и всичко беше наред до преди две седмици, когато почна да я боли глава ,да има шумове и болки .Ходи на лекар и след всички изследвания се установи че на снимката която и бе направена има много метастази в главата ,което я срина и за две семици човек не остна от нея,но ние не се предадохме,трагнахме да търсим други мнения макар да ни обясниха че апарата не греши.....но за наша най голяма радост грешката беше в лекаря написал диагнозата.Всичко беше грешка

установи се че е неврологично и че има спукани кравоносни садове немога и точно да го обесня защото бях потресена от казаното и се виждало на снимката(толкова сам развалнувана), които и приченяват главоболието и др.болежки.И с тази история искам да кажа на всички борете се винаги има някаква надежда дори и малка .Късмет на всички борещи се с тази гадна болест и имайте кураж прегращам ви



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор mgd2159 (непознат )
Публикувано26.10.11 15:56



Помогнете! рак на ларинкса . Откриха го на брат ми. Предстои операция. къде и какво да правим.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Авторrocт (Нерегистриран)
Публикувано27.10.11 15:46



Много моля да коментирате резултат от туморен маркер. Стойността е 0,27 микрограма на литър при референтен диапазон от 0 до 0,11. Става въпрос за пациент с диагноза малигнен меланом и изследването се прави за пръв път 2 години след операцията.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: rocт]  
Автор PRN ()
Публикувано28.10.11 01:41



Предполага става дума за S100beta.

Ще трябва да поискаш коментар от лекаря, който е назначил изследването (аз не бих го назначил лично) . Няма ясни правила какво да се прави прави с това изследване за момента... още повече от лаборатория с малък опит в правенето му. Нито сенситивността нито специфичността му са особено високи сами по себе си. Определено не е удачно изседване за първичен скриининг (когато никога не е имало меланома), нито за вторичен скриининг (когато преди това е имало операция на меланом, какъвто е този случай ). Някои клиники го ползват да проследяване на резултатите от лечение на меланом с доказани метастази, какъвто не е вашия случай.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: mgd2159]  
Автор PRN ()
Публикувано28.10.11 02:01



Какво да правите - не знам. Само да подчертая за пореден път в този форум, че само най-напредналите раци на ларингса се лекуват с операция като първа стъпка в нормалния свят. Ранните и умерно напредналите нормално се лекуват с лъчетерапия с или без химиотерапия.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор mgd2159 (непознат )
Публикувано28.10.11 12:59



Много ти благодаря, че ми писа. Не зная тези подробности за стадия както ти си ги написала, но има направена биопсияв Плевен и знам, че е плоскоклетъчен карцином с ангажирана лява гласна връзка. той има това от дълго време, но никой не е предполагал,че спадането на гласа може да се дължи на тумор. За съжаление едва сега предприехме мерки. В понеделник ще бъдем в ИСУЛ при доц.Чалъков. Макар че сме от провинцията успяхме някак си да се свържем с него.Той е завеждащ на 1 во УНГ ( онкологично)отделение в Исул. . След прегледа и консултацията с доц.Чалъков ще знам повече. Доцентът ни поиска да направим предварително пълни изследвания, скенер, ренген бял дроб, лимфни възли . Няма отклонения. т.е няма разсейки.Останалите му изследвания са в норма. Със сигурност предстои операция и от сърце се моля да може да му се спаси гласа. Вече донякъде успях да приема факта,че това нещо е истина и се опитвам да се ориентирам в ситуацията.Какво предстои? Много ще съм ти благодарна за подробности насоки , напътствия и всичко което може да помогне.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: mgd2159]  
Автор mgd2159 (непознат )
Публикувано28.10.11 13:32



Извинете за малко обърканата бележка. С цялото ми уважение към вас моля за напътствия как да действуваме и евентуално насоки.Днес ще вземем епикризата от болницата в Плевен и може да имам по-конкретна информация.Благодаря ви .



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор icelady00 (непознат)
Публикувано29.10.11 22:32



Здравейте, преди един месец оперираха майка ми - рак на маточната шийка чрез радикална хистеректомия + лимфна дисекция. От хистологията излезе, че в лим. възли нищо няма. В диагнозата и пише T2b N0 M0 G2. Назначиха и след операцията 5 химиотерапии и 25 лъчетерапии. Въпросът ми е възможно ли е пълно излекуване или поне да не се получи рецидив?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор mgd2159 (непознат )
Публикувано30.10.11 12:10



Тумор Т3 Н0 М0. Ангажирана лява гл.връзка.Високодиференциран.Проблеми с гласа от4години. С големина на малък лешник.Благодария ако ,може да дадете мнение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: icelady00]  
Автор PRN ()
Публикувано31.10.11 09:54



Пълно излекуване не само е възможно, но е и много вероятно. Спокойно.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: mgd2159]  
Автор PRN ()
Публикувано31.10.11 09:59



Мнение за такива неща само по интернет, въз основа на няколко къси изречения е трудна работа. Не звучи да е особено напреднал рака, но на практика дори не знам дали е гласните връзки или на над-глотисното пространство. Ще трябва да се консултирате с лъчетерапевт. Кой и къде - не знам.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
АвторZlatulka (Нерегистриран)
Публикувано31.10.11 14:38



Да, пише S100 като име на изследването. Правено е в Германия. А Вие кой туморен маркер бихте предложили да се изследва в конкретния случай? Направена е консултация с лекаря, назначил изследването. Оттукл нататък са назначени ехография на коремни органи и PET CT скенер (ако я удобрят). Иначе при хистологията, направена след операцията пише, че е степен II по Clarck.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
АвторKrasi.. (Нерегистриран)
Публикувано02.11.11 13:19



Здравейте,на баща ми от 2мес. ПСА маркера не спада 41.44 беше на Андрокур,Бикусан сеге е на Калутид.Имали друго лечение и препарат който може да повлие ...?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Zlatulka]  
Автор PRN ()
Публикувано03.11.11 23:28



Clark ниво 2 е много повъхностен меланом и като правило има много добра прогноза. Истински туморни маркери, който да са надеждни и специфични за меланом няма. Така че аз никакъв маркер не бих препоръчал сам по себе си.

При меланома досега не сме успели да докажем, че ако пациента има метастатичен рак и започнем по-рано лечение (а не когато се появят симптомите) това променя нещо в дългосрочен план. С появата на Ипилимумаб това може и да се промени, но поне за момента никой не препоръчва вторичен скриининг за меланом.

От цялата работа, човека ще мине през ПЕТ и ултразвук, които веоятно няма да намерият нищо и той/тя ще си останат със сметката за изследванията. Това разбира се е по-оптимистичния вариант. По-песимистичния е че ПЕТ-а ще покаже нещо, нямащо нищо общо с меланома, но е леко подозрително. Тогава ще се почнат едни безкрайни изследвания (всяко от тях със своите рискове) и ровене в края на който пак нищо особено няма да се намери. Разбира се може и да се окаже че има метастази, но това е много малко вероятно, и както писах вече ранното им лекуване не променя нищо.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Krasi..]  
Автор PRN ()
Публикувано03.11.11 23:31



Опциите бързо свършват при постатните раци. Може и да има още нещо, но това ще го реши лекаря, като прегледа какво е правено досега. От друга страна ако ПСА не расте и е около 44, това е много добра новина (нищо че не пада).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
АвторПeтя (Нерегистриран)
Публикувано05.11.11 22:36



Здравейте. Майка ми е с диагноза неходжкинов лимфом. Туморната формация е на стомаха, голяма е и с операцията нищо не можаха да отстранят. Само я отвориха и затвориха. Препоръката е за лечение с Мабтера и вчера направиха първото вливане. Притеснява ме че назначиха само Мабтера, а не Мабтера + CHOP. До колкото знам това е стандарта при лечение на неходжкинов лимфом. Казаха ми че няма да правят химио защото останалите и показатали са добри. Скенара на гръден кош също казаха че е добър. Но когато тумора е голям не трябва ли да се атакува по всички възможни начини?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Пeтя]  
Автор PRN ()
Публикувано06.11.11 03:26



Стандартното лечение за високостепенни неходжкинови лимфоми е наистина СНОР+Мабтера. Мабтера сама по себе си е груба грешка за тях.

Нискостепенните (фоликуларни лимфоми степен 1 и 2) понякога могат да се лекуват с монотерапия Мабтера... но някой от тях могат да се оставят и без конкретно лечение, докато не прогресират явно.

Какъв е точно случая на майка ти не знам, но според мене не е излишно да потърсите второ мнение, както по отношение на хистологията, така и по-отношение на назначеното лечение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
АвторПeтя (Нерегистриран)
Публикувано08.11.11 17:20



Благодаря ви за отговора. Слава Богу аз грешно съм разбрала. Лечението е СНОР+Мабтера.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор LlDlru (Живучая!!!)
Публикувано08.11.11 18:23



Здравейте, уважаеми Доктори!
при КТ-изследване е намерено : "малък херниален сак в умбиликалната зона с размери 42/20 мм"

моята операция по повод рака на деб.черво беше през 2006- RESECTIO RECTI ANTERIOR

Въпроси:
възможно ли в моя случай лапараскопски да се извърши операцията?
кога да се извършва - може ли да се изчака и колко?
ако не е възможна лапароскопска интервенция, пак ли ще е широка коремна?

ужасена съм - досега имам 3 коремни през различни години

... butterfly effect ...



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: LlDlru]  
Автор PRN ()
Публикувано09.11.11 08:02



Не знам дали може да се оперира умбиликална херния лапароскопски (така де, все пак съм онколог).

От друга страна не виждам защо непременно трябва да оперираш умбиликална херния ако не ти създава проблеми и ти трябва СТ за да разбереш, че я имаш въобще.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор LlDlru (Живучая!!!)
Публикувано09.11.11 09:08



КТ беше по други поводи - контролен и да се видят вътрешните органи по препоръка на гастроентеролога /постоянни болки - панкреас, възпалено деб.черво, камъни и кисти в бъбреците/ , а хернията се е открила като ново нещо

... butterfly effect ...



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: LlDlru]  
Автор miavita (новак)
Публикувано10.11.11 18:54



Може ли да попитам при тест ПСА -50 какво означава, че не си жив ли вече. Разбрах,че трябва да бъде - 4. Ужасно !



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Krasi..]  
Автор sisanka (непознат )
Публикувано10.11.11 21:33



Здравейте имам рак на щитовидната .Февруари месец направих йод терапия и сега ми предстои сцинтиграфия на цяло тяло.Изследването ,дали ще покаже има ли разсейки и на други места и дали ще се види има ли друг вид тумор някъде в тялото?
Благодаря предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: sisanka]  
Автор PRN ()
Публикувано11.11.11 22:20



Изследването ще покаже дали има друго място в тялото с тумор, който поглъща радиоактивен йод - само тези на щитовидната жлеза са такива. Нищо повече т.е. ако има разсейка от рака на щитовидната жлеза, която не поглъща йод, тя няма да се види; както и ако имаш някакъв друг тумор.

От друга страна ако си сравнително млада жена (под 60 години) прогнозата е отлична и вероятността да имаш метастази е изключително малка.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Авторsisanka (Нерегистриран)
Публикувано12.11.11 15:12



Благодаря за отговора .На 33г. съм



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
АвторПeтя (Нерегистриран)
Публикувано12.11.11 16:30



Здравейте. Писах по-горе в темата с въпрос за майка ми, която е след операция на стомаха. Диагнозата е В клет. неходжкинов лимфом. Туморната формация е голяма и не успяха да отстранят нищо. В началото на месеца направиха първата химиотерапия в онкологията и сега си е вкъщи. Проблема в момента е че получава упорит запек от 3-4 дни. Притеснявам се защото след операцията хирурга каза че от тумора червата са изтънели. Пие Дуфалак по 1-2 дози на ден, но няма ефект за момента. Позната медиц.сестра ми каза че може да взима по 1-2 лъжици течен парафин на ден. Въпроса ми е мога ли да и давам парафин и към кой да се обърна за помощ? В хаматологията на Дървеница ли да я заведа, където я лекуват или в някакъв друг кабинет? Предварително благодаря за отделеното време и внимание.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Пeтя]  
Автор PRN ()
Публикувано13.11.11 06:58



На червата нищо няма да им стане от запека. Той си е проблем обаче и вероятно се дължи на лекарствата за повъщане, които обикновено се дават с химиотерапията. Това си е проблем за GP-то. Някакъв редовен лаксатив ще реши проблема. Към дуфалака трябва и някакъв стимулант на червата на основата на Сена. Нещата ще се оправят скоро, особено като спре лекарствата за повръщане.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор freeform (непознат )
Публикувано14.11.11 10:16



Здравейте, бихте ли ми помогнали с разчитането на следния текст:

КАТ на корем
При проведено изследване на коремните органи в условията на контрастно усилване на образа черният дроб се представя с резки, но неравни вълнообразни очертания и нехомогенна структура с намалени плътностни показатели. Променено съотношение между размерите на десния и ляв лоб за сметка на увеличаване на левия. На контрастната серия в областта на V-ти сегмент (около жлъчния мехур) се установяват умерено хиперденсни нодуларни участъци, а в областта на VI-ти сегмент недемаркирана лекостепенно хиподенсна зона. Жлъчни пътища-неразширени. Жлъчен мехур-задебелена стена с нехомогенно съдържимо, умерено хиперденсна компонента към истмичната му част. Слезка - нормални размери, без огнищни промени. Запазени размери, структура и перипанкреатична тъкан в областта на опашката и тялото на панкреаса. Лекостепенно ексцентрично разширяване на главата на панкреасната жлеза, като същата е с хиподенсна структура и редуцирана перипанкреатична мастна тъкан. Надбъбреци - нормално представени. Бъбреци - нормално местоположение, форма, размери, очертание, запазен паренхим и дренаж. Малка кортикална киста в ляво. Установяват се неголеми възловидни лезии паракавално и към хилуса на черния дроб. Наличие на асцит перихепатално и по-малко количество в областта на левия коремен фланг, около предната част на реналните фасции и горните йеюнални бримки. Липсват огнищни промени в скенираните базални сегменти на белите дробове. К.Т.находката в черния дроб е както при циротични промени с регенераторни възли в областта на V-ти сегмент. В д.д.план не може да се изключат и вторични лезии от хиперваскуларен м.-тип в V-ти сегмент на фона на чернодробна цироза. Калкулозен холецистит. Промените в панкреатичната глава най-вероятно са с възпалителна генеза, в д.д.план малко вероятно да се касае за мекотъканно-инфилтративен процес. Лека към умерена лимфоаденомегалия. Асцит.

Пациентът е майка ми, на 60 години. В началото на лятото след влошаване на общото й състояние постъпи в болница за изследвания (понеже разви и жълтеница), скенерът е направен тогава.

Беше изписана с Диагноза: Цирозис Хепатис Декомпенсата Чайлд C.
Съответно предприехме мерки в тази посока - хранителен режим, лекарства, в момента изглежда и се чувства по-добре отколкото преди година, когато изобщо не подозирахме, че има здравословен проблем. При контролно изследване преди 2-3 седмици, почти цялата й кръвна картина беше в норма, с изключение на СУЕ - 102 (в последните 4 месеца този показател е варирал така 103 - 97 - 98 - 100 - 86 - 84 - 102). Поликлиничният гастроентеролог й предписа антибиотици за 10 дни, за да изключи възпаление от друг характер и после пак проверка на утайката. Днес излезе - отново 101, никак не е спаднала. Майка ми е показала резултатите от скенера (въпреки че ги има описани в Епикризата от болницата), и лекарят й е съобщил, че най-вероятно в болницата не са й казали, че са открили рак на панкреаса с разсейки в лимфните възли, какъвто е изводът от КАТ-а....

В шок сме и не знаем какво да предприемем, защото до този момент не сме подозирали за такова развитие на нещата, всякакви съвети или мнения ще са ни от полза.
Какво всъщност означава д.д.план в медицинския речник?

Благодаря предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: freeform]  
Автор PRN ()
Публикувано15.11.11 10:52



Наистина разчитането на този СТ скен е толкова многословно, че нищо чудно че може да обърка всеки лекуващ лекар. За съжаление медицинския език в България е толкова мъглив, неясен и извъртян че това не прави услуга нито на лекари нито на пациенти. Все пак заключението е, че жената има цироза.

Д.д. е диференциална дигноза (т.е. какво може друго да е) - там има едно увъртане с половин уста, че може да е рак на главата на панкреса ама е толкова завоалирано, да се чуди човек какво казва рентгенолога.

Така или иначе на базата на това разчитане не може въобще да се постави диагнозата "рак на главата на панкреаса". Аз просто бих повторил СТ скена, 4-5 месеца по-късно нещата ще са много по-ясни.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор freeform (непознат )
Публикувано15.11.11 14:47



Много Ви благодаря!

Все се надявах, че д.д. е възможно да означава "далечно-дългосрочен" или нещо такова по-утешително, а сега ще трябва да се примиря, че просто е друго възможно обяснение за находките...

От препоръката за нов скенер след 4-5 месеца, да разбирам ли, че е вредно за организма да се направи веднага нов (този е бил през юли)? Или имате предвид, че за толкова кратко време няма да се види нищо по-различно от описаното?

Също така, от четене, разбрах, че диагностично се използва проверка на туморни маркери, но редно ли е аз, като абсолютно некомпетентно лице, да го предлагам на лекарите, вместо те на нас? Лекарят е категоричен, че такава висока утайка при съвсем нормални други кръвни показатели, е абсолютен признак за рак, и дотук, отпратил я е :(

Прощавайте за многото въпроси, но за пръв път тази година се сблъскваме със здравната система... за 60 години майка ми е ползвала болнични единствено при моето раждане, и друг контакт с лекари и медицина не сме имали, и изобщо не ни е ясна процедурата от тук нататък, така че всяко мнение ще ни е от голяма полза, благодаря.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: freeform]  
Автор PRN ()
Публикувано16.11.11 07:32



СТ скенер сега - нали ще е 4-5месеца след предишния.

Утайката сама по себе си не означава рак и подобно лекарско твърдение е доста наивно. Цироза също може да доведе до много високи стойности на утайката, аз лично утаяването на еритроцитите за нищо не го ползвам (общо взето безсмислено изследване)... освен като много груб тест за миелом.

Рака на панкреаса върви с високи стойности на Са199 (това му е туморния маркер). Са199 не е особено добър туморен маркер обаче - може да се увеличен и при други състояния, както и не винаги е увеличен при рак на панкреаса.

Сменете лекаря.

Редактирано от PRN на 16.11.11 10:42.



Тема мерси е моето благодарянови [re: PRN]  
Автор kykлeнcka пиpaня (член)
Публикувано16.11.11 10:26



PRN,

отдавна искам да Ви благодаря за участието, търпението, човещината! Дори само на един човек от форума да сте променили хода на лечението към по-добро- знаете, че ИМА смисъл.

Keep going!

(А благодарностите към MD- той сам знае

)



Тема Re: мерси е моето благодарянови [re: kykлeнcka пиpaня]  
АвторПeтя (Нерегистриран)
Публикувано16.11.11 13:30



И аз искам да кажа благодаря. Понякога притеснени в грижата за болните си близки забравяме да благодарим за помощта. А е толкова важно, когато си безпомощен някой да ти даде съвет.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: ziza83]  
Автор Caмaнтa Kapтъp (Major)
Публикувано18.11.11 08:58



Моля специалистите и запознатите тук ако могат да коментират диагнозата на моя много близка роднина, която е на 71 г. Тази диагноза е поставена преди да се получат резултатите от взетата биопсия. Докторът й е казал, че черен дроб, панкреас и стомах изглеждат нормално на снимките. Ето горе-долу диагнозата, която успях да запиша:
"Злокачествено новообразование на правото черво (ректум) достига праоксималната трета на ректума, където луминът е обтуриран от екзофитен тумор с обилни некрози; стенозиращ рак на проксимален ректум, наличие на паталогична кокарда в областта на сигма...
Касае се за моята леля, тя си няма никой и ... това звучи адскки зловещо, може ли някой да ми го преведе на български, много ви моля
И да добавя, ще я оперират другата седмица, като са й предложили тя да избира какъв вид операция да й приложат, става дума за Токуда. Тя не е наясно какво да избере, аз й казах да пооиска начинът, по който максимално всичко да бъде изчистено, поне така ми се струва да е правилно... ??



Тема Фолиева киселинанови [re: Пeтя]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано18.11.11 18:01



Искам да попитам големите количества фолиева киселина не са ли противопоказни при ракови заболявания? Имам приятелка, която е с рак на шийката на матката и химиотерапевта й е назначил ударни дози фолиева киселина



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: mgd2159]  
АвторKupoвa (Нерегистриран)
Публикувано20.11.11 02:09



Привет.Преди 20 дни ми правиха кюртаж да ми махнат полип в матката.Резултата ми излезе,но чак след 10 дни ще може да ми го погледне специалист,и затова съм мн притеснена че не мога да разбера какво точно означава.Искам да помоля специалистите да ми го разеснят .В изследването пише: аденоматозен ендометриален полип ,аденоматозна хиперплазия на ендометриума с насложени секретни промени в жлезите.дали да се притеснявам?Предварително благодаря за отговора.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Kupoвa]  
Автор Tia maria (член)
Публикувано21.11.11 16:38



И аз се включвам с благодарности към лекарите с цитат от Стефан Цанев:
,, Боже, пази не мен, пази оная птица
дето ми мина път!"
В истинския живот аз съм кръстена на лекар. От благодарност.
Вие сте на ход.

Редактирано от Tia maria на 21.11.11 16:41.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Kupoвa]  
Автор PRN ()
Публикувано22.11.11 09:14



Въз основа на написаното няма основание за притеснение, освен ако не се преразгледат нещата и не се промени дигнозата.



Тема Re: Фолиева киселинанови [re: megolina75]  
Автор PRN ()
Публикувано22.11.11 09:16



Провопоказани са при някои видове химиотерапия. В осталите случаи са безсмислени.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Caмaнтa Kapтъp]  
Автор PRN ()
Публикувано22.11.11 09:19



Голям рак на ректума (правото черво).

Обикновено се прави лъче-химиотерапия преди операцията.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор Bibianaaa (непознат )
Публикувано23.11.11 09:37



Здравейте! Майка ми е с рак на маточната шийка, на 54 години е. Направиха й радикална хистеректомия в Пловдив, юли тази година.
Вчера за сетен път прегледах епикризите на майка ми, с надежда да науча нещо повече.
Направи ми впечатление, че в епикризата след операцията пише това - стадий T1b2 N0M0 G2 , стадий 1 , клинична група 2.
А в епикризата след лъчетерапията , вместо N0 пише Nx. Това значи ли, че има някъде метастази и те са се появили след операцията ?
Благодаря предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор nnikd (оптимист)
Публикувано23.11.11 19:32



Моля за информация, на приятелка и е назначена химиотерапия с гемзар за утре; на въпросите за продължителност на процедурата, интервали между вливките, престой болничен не е получила отговор; дори личния лекар я е наругал, че не е ясно по коя кл. пътека да и издаде талон 7.
Много е притеснена, това което ме изуми съвсем, че в решението на комисията и въведените в компютър /вероятно при химиотерапевта / данни интервалите са на 1 месец / 1 седмица ???
Моля, ако за момента може да ми помогнете с по-бърза информация.
Предварително благодаря, като се извинявам за неясния пост.
Преди месец е оперирана във ВМИ; от там е насочена към Диспансера.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: nnikd]  
Автор PRN ()
Публикувано24.11.11 00:35



Навремето в някакъв разказ на Чехов едно дете беше написало писмо, адресирано "на село, до дядо"... въпроса ти е на същото ниво.

Така зададен въпроса ти е напъно безсмислен и загуба на твое и на мое време. Дори не си си дала труда да напишеш за какво заболяване става дума. Как очакваш да знам подробности за химиотерапия назначена от друг лекар? Колко и какъв точно план е направил онколога... ами не знам.

Гемцитобина обикновено се дава на 3 седмици и не се стои в болница, заради него самия. Но други химиотерапии дадени заедно с него могат да наложат болничен престой.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Bibianaaa]  
Автор PRN ()
Публикувано24.11.11 00:41



Не означава.
Не чети епикризи, преди да прекараш 6 години в медицински университет. Само ми отваряш работа.

Няма особено разлика в този случай между N0 и Nx: просто след лъчетерапията не са си дали труда да проверят дали е имало някакви лимфни възли при операцията и са праснали по-генеричното Nx.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор rosinka75 (непознат )
Публикувано25.11.11 14:58



Здравейте,
много ще съм благодарна ако някой ми разчете диагнозата на майка ми.
Оперирана е в Онкодиспансера във В.ТЪРНОВО, но от там нищо не ни казват.Тя е на 60г.
На 4.11.2011г е оперирана.На 21.4.2011г я изписаха от болницата и днес взех епикризата на която пише

ОКОНЧАТЕЛНА ДИАГНОЗА:CARCINOMA GLANDULAE MAMMAE DEXTRA T3 N3 MO III/ПКЛ.ГР.

Хистологичен резултат:Гефрир/04.11.11г.-Инвазивен дуктален карцином.
N: 10535-53/14.11.11г.-Трайни препарати:10535-39: Умерено диференциран /G2/ инвазивен карцином, NOS, запазена in situ компонента-комедо и некомедо тип, периневрална инвазия.
10540-53:Регионални лимфни възли /20бр./-в десет от тях се намират метастази от карцинома / в два от тях микрометастази/, синусна хистиоцитоза, липоматоза.

ИЗВАДКА ОТ ОПЕРАТИВНИЯТ ПОРТОКОЛ-ВИД,АНЕСТЕЗИЯ,НАХОДКА,ИЗВЪРШЕНИ ИНТЕРВЕНЦИИ: Обща анестезия, Fentanyl,Thiopental, Lystenon, Solumerdol, Ephedrin, Ser.phys, Ringe Perlingamitq С елипсовиден кожен разрез се ексцизира лезия в горен външен квадрант на дясна млечна жлеза 4/5 см.-спикуловидна форма,без обособена туморна формация.Гефрир-инвазивен дуктален карцином.Премина се към радикална мастектомия,като се ексцизира ДМЖ с с масната тъкан и паренхим до дясна аксила.Проникна се в дълбочина и се извърши лимфна дисекция на трите нива със запазване на м.pectoralis min.Лимфни възли до 5 мм,макроскопически неангажирани.Лаваж,три реда денаж,кожен шев и превръзка.

ОНКОКОМИТЕТ: Пациентката подлежи на комплексно лечение: химиотерапия,хормонотерапия и лъчетерапия.


Преди и след операцията се чувства добре/ на профилактичен преглед на мамограф е открито/,има апетит и е в добро настроение.
Дали е възможна да и закупя нещо за подсилване на имунната система за сега и по време на след оперативното лечение/ химио,лъче,хормоно терапия/
Надявам се нещата които цитирам от епикризата са пълни и ще може да ми отговорите какви са и шансовете и както се казва от тук на къде.
Ако нещо друго Ви интересува,ще го впиша и него от епикризата.
Предварително Ви благодаря.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: LlDlru]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано27.11.11 13:36



По принцип е възможна лапароскопска операция на умбиликалната херния, но при Вас вероятно тя ще е затруднена от сраствания от предходната операция. Все пак анализът на КТ ще даде някаква яснота каква интервенция е най-подходяща за Вас. Може пък да се окаже подходяща още по-малка интервенция.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Авторali (Нерегистриран)
Публикувано27.11.11 14:50



Здравейте,на 40г. съм.През 2010 съм оперирана от РМЖ-дясно, с метастази в 10 л.в, преминах неоадювантна химиотерапия,след операцията адювантна с паклитаксел,лъчетерапия и сега съм на нолвадекс.Притеснението ми е във връзка с изследване на ПЕТ-СК,леко повишена метаболитна активност SUVmax-3 ретростернално,левият ръб на корпус стерни,без ясно оформени лимфни възли на нативната КТ.Заключението е - без убедителни данни за рецидив и дисеминация,вероятно реактивни промени в малки лимфни възли парастернално.Това беше септември месец.Сега правих скенер на гръден кош и там заключението е- Уголомен/малък/ парастернален лимфен възел в ляво 12мм. Лекуващия онколог ме успокоява,че най-вероятно е някакво възпаление,но определено се притеснявам.Моля за компетентното Ви мнение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор Ивелина Константинова (непознат )
Публикувано27.11.11 15:07



Извиняваите но не мога мнг да се ориентирам къде да пиша по темата. Нова съм и ми е малко объркано, исках само да си задам въпроса ама май ви пиша на лични не мога да разбера нещо:)))))Извинявайте
Здравейте,
пиша ви с надежда. Оперираха майка ми на 26.10.2011г. в София от тумор в мозъка( лява челна част). От хистологията излезе глиобластом 4 степен, но не успяха да отсранят всичко и има остатък. На снимката на скенера излезе че има и още едно образование което е по назад в лявата част на главата. Сега на 24.11 започнахме химиотерапия с темодал и лъчетарпия в Шумен(понеже сме оттук). Лекарите казват, че това второто образование е на лошо място и няма да може да се оперира защото засяга жайни центрове. Аз започвам да си мисля за кибер нож в Инстанбул. Вие на какво мнение сте? Има ли полза от това?Исках и да ви питам - четох много из нета за теорията на др. Рат за лечение с лизин, витамин С, пролини полифенол. Четох и за АНСС на прф. Окомато. Чудех се кое е най доброто лекарство което да се комбинира с химиотерапията и лъчелечението?Четох и за отровата от син скорпион Видатокс ама от къде се поръчва че нешо не мога да намеря инфо.
Благодаря Ви



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: rosinka75]  
Автор PRN ()
Публикувано27.11.11 23:31



Няма да ти превеждам всяко едно изречение; става много дълго. Майка ти има доста висок риск рак на гърдата - голям тумор, много въвлечени лимфни възли. Не е само ясно дали е хомоналните рецептори са позитивни и дали има рецептор за Херцептин. Осен това хитологията не казва нищо за това колко добре е изрязан тумора с мастектомията, има ли тумор вън от лимфните възли и прочие. Ако това е целия хистологичен доклад, много е направен през пръсти и набързо. Както и да е.

На първо място и трябват стадиране на заболяването - СТ на тялото и костен скен. След това химиотерапия, лъчетерапия и потенциално хомонална терапия (ако рецепторите са позитивни).

Разните там добавки за усилване на това и онова нямат никакъв смисъл, дотолкова дококото женат си яде нормално.

Статистиката не е на нейна страна - около 33% от пациенти с този тип рак ще са живи след 10 години без допълнително лечение, като хормоналната и химиотерапията добавят още 16%. Т.е. шанса да е жива след 10 години става около 40%. По отношение на шанса за рецидив, процентите са още по-ниски.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: ali]  
Автор PRN ()
Публикувано27.11.11 23:37



SUVmax от 3 не е особено високо (обикновено малигнените процеси дават много по-високо SUV от поне 7-8). Освен това е от другата страна на рака.

От друга страна 12мм лимфен възел е доста голям, за да махне с ръка човек. Според мене повтори скенера след 3-4 месеца и го вижте дали е пораснал. Ако наистина е засегнат от тумора, няколко месеца не са от никакво значение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Ивелина Константино]  
Автор PRN ()
Публикувано27.11.11 23:45



Стандартното лечение е операция, последвана от лъчетерапия/химиотерапия и после темодал за 6 месеца. Разните там лечения на този и онзи професор, скорпионски отрови и вит С и какво ли още не, нямат никаква роля и са потенциално вредни.

От кибер нож не виждам особена полза - ако нещото е на такова място, че засяга жизнени центрове проблема с кибер ножа е същия като с операцията. Може да ги увреди. Със сигурност не се смята за стандартно лечение. Добре е човек да се придържа към утвърдените пътеки за лечение. Жената си има достатъчно проблеми и без тези, които може да й докараме до главата с екперименти.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор rosinka75 (непознат )
Публикувано28.11.11 09:13



Много благодаря за бързият Ви отговор.
Нищо не пише в епикризата от нещата които ме питате.
Явно е претупана набързо.
Ще ида да вида в отделението какво ще ми кажат по въпроса.
Още веднъж много Ви благодаря.
Като науча нещо ново, ще пиша пак.
Спорен ден на всички.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Авторali (Нерегистриран)
Публикувано28.11.11 10:17



Много благодаря за отзивчивостта и бързия отговор.Вие сте човек с голямо сърце,нека винаги Светлината бъде с Вас.Ще послушам съвета.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор icelady00 (непознат)
Публикувано30.11.11 12:27



Здравейте, майка ми днес приключи с химио и лъчетерапията. От епикризата, която са и дали днес пише:
Статус "in situ": Ту формация - ендофитна в горна 1/3 на маточната шийка, достагаща до истмуса без да ангажира влагалището.
Проведени изследвания: Параклинични изследвания: В норма.
Проведено лечение: Проведено лъчелечение: Следоперативна лъче-химиотерапия /Платина 30мг. седмично/ в областта на малкия таз и горните 2/3 на влагалището с ДОД=1,8 Gy до ООД=50,4 Gy.
Непосредствен терапевтичен ефект: Добър
Настъпили усложнения: Не
Проведени инвазивни диагостични и терапевтични процедури: Не
Изход от лечението: С подобрение

И лекуващшят лекар, който проведе лъче и химиотерапията и е казал след един месец да отиде на контролен преглед при опериращия лекар.
Звучи ли всичко това обнадеждаващо?

Редактирано от icelady00 на 30.11.11 18:21.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Авторmysurgery.bg (Нерегистриран)
Публикувано03.12.11 15:03



Консултация със лекар - специалист в





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: icelady00]  
Автор PRN ()
Публикувано03.12.11 22:54



Много е рано да се каже. А и честно казано не съм съвсем сигурен за какво точно става дума - изглежда че майка ти има рак на маточната шийка. Имала ли е операция (изглежда НЕ от първото изречение, а после се говори за "следоперативна" лъчетерапия). Ако е имала операция за какъв "непосредствен терапевичен ефект" може да се говори след като тумора го няма... Пълна каша и шедьовър на медицинско писане.

Надявам се жената да е добре.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор icelady00 (непознат)
Публикувано04.12.11 09:15



Да майка ми има рак на мат. шийка. Септември и направиха радикална хистеректомия с лимфна десекция, след което края на октомври последва комбинирана химио и лъчетерапия.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: icelady00]  
Автор icelady00 (непознат)
Публикувано04.12.11 20:49



Да майка ми има рак на мат. шийка T2b N0 M0 G2. Септември и направиха радикална хистеректомия с лимфна десекция, след което края на октомври последва комбинирана химио и лъчетерапия.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Авторzagubila vsi4ki (Нерегистриран)
Публикувано08.12.11 00:25



Загубих баща си преди осем години, майка преди пет месеца от тази болест. Преди дядовците ми, а преди четири дни и баба ми. Има ли изследвания които можем да направим със сестра ми за наследствена обремененост. Ако има какви са и къде можем да ги направим. Моля Ви отговерете ми.........



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: zagubila vsi4ki]  
Автор PRN ()
Публикувано08.12.11 08:36



Няма общи тестове, така по принцип за наследствена обремененост. Пък и едва ли имаш такава... съдейки по няколкото реда, които си написала.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: mysurgery.bg]  
Автор Krasi..-202430 (непознат )
Публикувано12.12.11 15:25



Баща ми който е с рак на простатата от 1год. започна пак често да уринира през ноща/ през 2ч/.Вмомента се влива Зомета всеки месец и Калутид табл.За какво да се насочвам с това често нощно уриниране./туморния процес расте и не се повлиява от лечението или........незнам!
Благодаря ви



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: zagubila vsi4ki]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано16.12.11 20:01



Бихте ли споделили от какви точно тумори са загинали близките Ви. Има някои наследствени форми и профилактични програми, но е необходима малко повече информация.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: MD]  
Авторtujna (Нерегистриран)
Публикувано16.12.11 20:31



Уважаеми МД.Моля за вашето мнение.На баща ми поставиха диагноза -ка ректи,високодиференциран аденомокарцином.Но е мн близо до ануса-4-5 см.Операцията ще направят проф.Димитров и д-р Вартенянов,като д-ра каза,4е е има вероятност да използват съшивател(дай Боже).Но сега не знаем дали китаиският от 650 лв би свършил същата работа като американскиа от 1500.Моля за вашето професионално мнение.Посъветвайте ни.Дано да имаме късмет и Бог да е с нас!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: MD]  
Автор mandreeva-207033 (непознат)
Публикувано18.12.11 21:16



Здравейте, искам да помоля за мнение на лекарите.

Майка ми е оперирана от рак на гърдата 2008г., освен цялата гърда премахнаха и 22 лимфни възли. Мина химиотерапия и лъчетерапия, при прегледи и изследване на кръв всичко беше наред, докато преди година след сцинтиграфия започнаха да й вливат зомета, не беше сигурно дали става въпрос за метастази или поне така казаха.. От три месеца насам туморният и маркер започна да се повишава като последният е 93, направихме ПЕТ скенер, чието заключение е данни за вторични лезии в областта на костите , лимфни възли и единична в черен дроб. След ехограф на черния дроб, докторите казаха, че не са сигурни дали това е метастаза, за лимфите никой нищо не каза. След комисия се назначи курс химиотерапия с Авастин и Таксол и продължаване със Зомета. Първата вливка е на 21.12. Моля за мнение относно предписаните препарати, тъй като се опитах да намеря случай на мета в черен дроб и предписан авастин, но не успях, даже в листовката на лекарството не се посочва да е за черен дроб. Страничните ефекти на авастин също откровено ме плашат. Питахме докторката дали можем да купим някакви имуностимуланти, с които терапията да се понесе по-добре (миналият път, когато прави химио бяхме взели моликсан, мисля че се казваха, руски и не зная дали заради тях, но майка ми ходеше на работа през целия курс химио, кръвните и показатели бяха перфектни и на практика освен падането на коса нямаше нищо друго), но докторката каза, че не препоръчва имуностимуланти, тъй като не се знаело дали не намаляват ефекта на химиотерапията. Извинявам се за прекалено дългия пост, но наистина много моля за мнение относно авастина и таксола в комбинация, както и за имуностимулантите по време на терапия...
Предварително ви благодаря за отговора!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: mandreeva-207033]  
Автор toxygen-169391 (на вахта)
Публикувано18.12.11 22:59



Според информация, поместена тук

, консултативният борд по онкологични лекарства към Агенцията по храните и лекарствата на САЩ, е оттеглил на 20.07.2010г. одобрението си за използването на Авастин като първа линия терапия за метатстатичвн рак на млечната жлеза, включително в комбинация с таксани, дадено преди завършване на две големи клинични проучвания - AVADO и RIBBON1, които са показали незадоволителни резултати. Моля нашите високоуважавани специалисти да дадат мнение за предложената терапия.

Редактирано от toxygen-169391 на 18.12.11 23:00.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: toxygen-169391]  
Автор PRN ()
Публикувано19.12.11 11:12



Голям шум се вдига напоследък за Авастина при рак на гърдата. ФДА (Food and Drug Administration) го оттегли като регистрирано лекарство при рак на гърдата, след като само няколко месеца преди това го беше одобрила точно с тази индикация. Не че не работи, но ефекта не е толкова голям, колкото изглеждаше преди това в едни по-малки изследвания. NCCI (националния институт за лечение на рака) напук го остави в препоръките си за лечение на рака на гърдата, въз основа на добрите резултати в по-ранното изследване. Въпроса е политически, лечението не е грешно.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор mandreeva-207033 (непознат)
Публикувано19.12.11 13:50



А може ли да споделите мнението си относно имуносимуланти по време на химиотерапия, възможно ли е да намалят действието на терапията?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Авторparalichko (Нерегистриран)
Публикувано19.12.11 15:41



Може ли и аз да задам випрос, пък ако някой ми отговори ще сум много благодарен. Майка ми има болки в областта на епигастриума от около 3 месеца. След няколко образни диагностики, и е поставена диагоза - тумор на тялото на панкреаса. При последния преглед при проф. Гайдарски, той открива "топче" до пъпа, което смята за расейка, която предлага да премахне и изпрати за биопсия. При операцията, проф. Гайдарски отваря коремната стена и се натъква на метастазирал тумов на яйчниците, който "почиства колкото може", махайки 2.5кг. метастази. Казва, че докато не се изчака хистологията, няма как да се разбере дали това на яйчниците е метастаза от панкреаса или обратното. Въпроса ми е според Вас кое е по-възможнно - рак на панкреаса да метастазира в яйчниците, или обратното.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор сминдух (непознат )
Публикувано19.12.11 17:26



здравейте, бих искала ако е възможно мнение за заместването на тамоксифен с индол 3 карбинол като хормонално лечение след мастектомия. Четох че в Русия вече се прилага, но това все пака е само информациа по интернет. Или поне ме интересува дали и къде мога да направя подобна консултация в добра клиника?
благодаря



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: сминдух]  
Автор PRN ()
Публикувано20.12.11 08:14



Заместването на Тамоксидена с индол-3-карбол не е стандартна медицинска практика и според мене е леко ненормална идея (да замениш нещо което доказано работи с някаква измишльотина).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: paralichko]  
Автор PRN ()
Публикувано20.12.11 08:18



И двете са възможни, все пак рак на яйчника е по-вероятната диагноза. Няма как да знаеш преди да излезе хистологията. Всякакви предположения на този етап са безпредметни, защото без хистология никакъв конкретен план за лечение не може да се направи.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: mandreeva-207033]  
Автор PRN ()
Публикувано20.12.11 08:22



Да, възможно е да намалят действието на химитерапията (особено антиоксидантите). За късмет повечето хранителни добавки и разните там антиоксиданти и имуностимуланти не работят въобще и се продават само да прибират парите на хората, без истински да им вредят.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Krasi..-202430]  
Автор PRN ()
Публикувано20.12.11 08:25



Защо ти "искаш да се насочваш" по един толкова неспецифичен симптом. Аз поне не мога да се "насоча" към нищо само по него... ама никак.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Авторparalichko (Нерегистриран)
Публикувано20.12.11 08:51



Въпроса е дали по хистологията ще е 100% ясно къде е първоизточика, защото четейки из интерет, ми става ясно, че не е ясно...





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор Krasi..-202430 (непознат )
Публикувано21.12.11 09:45



Благодаря Ви че ни отделяте време
.....със сълзи на очите ...../бащами с рак на простатата и мета по костите/..
ПСА маркера се покачва преди месец 44,сега 67 беше на Андрокур,Бикусан сега от 2-3мес на Калутид ...с какво може да се смени лечението му явно вече не дейстав.....знам че няма много варианти за лечение,но какво да правя....



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Krasi..-202430]  
Авторnakata78 (Нерегистриран)
Публикувано21.12.11 22:40



здравейте,имам много спешен въпрос,на татко чернодробните резултати са му лоши имаше 1 разсейка,но сега корема и ходилата са му подути и нашата лекуваща лекарка каза че сигорно са трагнали още разсейки в черния дроб и неможе да функционира добре,преди 14 дена завършихме 3 курс кселода,въпроса ми е какво да му давам за възтановяване на черния дроб и метастазите и мога ли да го възтановя?моля ви кажете



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: paralichko]  
Автор PRN ()
Публикувано23.12.11 09:57



Не знам точно какво четеш из интернет, но рака на яйчника и този на панкреаса да доста различни по отношение на това какво антигени имат на имунохистохимия. 100% неща в онкологията няма, но като цяло разграничаването на тези два рака не е голям проблем.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: nakata78]  
Автор PRN ()
Публикувано23.12.11 10:00



Не мисля че ти можеш да "възтановиш черния дроб". Пък и не всеки размърдан чернодробен ензим означава увреден черен дроб. Чертния дроб не е проблема - проблема са метастазите.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Krasi..-202430]  
Автор PRN ()
Публикувано23.12.11 10:01



Трябва ти лекар - истински, койтго да огледа нещата от всякъде и да реши как и какво може. По интернет не става. Засега ПСА от 67 не е чак толкова висок.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор nakata788 (непознат )
Публикувано23.12.11 10:49



хубаво ми трябва лекар истински но къде да го намеря той не се е родил още



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор molika (непознат )
Публикувано23.12.11 14:45



Предварително се извинявам , че пиша в тази тема , но съфорумци ме насочиха с цел професионално мнение от доктор.
Синът ми е на една годинка ,в края на лятото прекара тежка пневмония най-вероятно вирусна , от направените при престоя ни в болницата кръвни изследвания стана ясно , че има ниски левкоцити 2.9 , след няколко дни паднаха и гранулоцитите - до 0.2.След три седмици левкоцитите се покачиха до 6.5 , и гранулоцитите се покачиха -1.3 и влязоха в норма , бяха на долна граница.След прекаран вирус поддържаше висока температура 39.6 три дни , пак паднаха гранулоцитите до 0.2 .Преди около 10 дни гранулоцитите се качиха на 0.4 а левкоцитите паднаха на 3.9.От днешните кръвни резултати , гранулоцитите са 0.2 ,левкоцитите 4.7 , хемоглобина 103.От болницата казват , че е наложителна миелограма.Много моля за второ мнение от доктор по този въпрос.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: molika]  
Автор PRN ()
Публикувано25.12.11 06:29



Първо да отбележа, че от педиатрия като такава нищо не разбирам.

Изглежда че всяка вирусна инфекция помита гранулоцитите (те ти трябват за борба с бактериални инфекции). Нива на гранулоцити от 0.2 са всъщност доста ниски и потенциано опасни. А може и нещата да са точно обратните - по някаква причина гранулоцитите падат и това води до инфекция. Дали това е истински проблем - не знам. Някой от апластичните анемии при деца мисля че могат да се представят по такъв начин. Така че бипсията на костен мозък не е лоша идея. При бебета това е лесна процедура, така че не се притеснявай за самата процедура.

В края на краищата вероятно ще се окаже, че всичко е било резултат на инфекцията и ти ще спиш по-спокойно.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор MamaD (ентусиаст)
Публикувано25.12.11 12:27



Честито Рождество!
Искам да изкажа благодарността си на MD и PRN за времето което ни отделят, компетентните им съвети и явната им съпричастност към нас и проблемите ни. С цялото си сърце ви желая здраве, мир, любов и благоденствие, както за вас, така и за близките ви!
Весели празници!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: MamaD]  
Автор toxygen-169391 (на вахта)
Публикувано25.12.11 14:20



И аз използвам случая да благодаря на PRN и MD за безкористната им помощ и подкрепа на болните и техните близки. В един свят, населен с шарлатани, "лечители" и обикновени измамници, лекарското мнение е безценно! Весела Коледа!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: toxygen-169391]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано25.12.11 17:32



Уважаеми лекари PRN и MD, честито Рождество и поклон пред вашата всеотдайност, търпение и доброта.

Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор molika (непознат )
Публикувано25.12.11 18:35



Благодаря за бързия отговор, да ще направим миелограма след Нова Година .Честито Рождество Христово на всички с икрено пожелание за по малко болка и повече хубави новини!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: mgd2159]  
Автор nana_mj@abv.bg (непознат )
Публикувано29.12.11 13:43



Майка ми от 7-8 месеца е с болки в гръбначният стълб- едва преди месец откриха метастази в костите.Преди 17 години и е правена операция на гърдата.В момента е на лъчетерапия и прави ехографии и снимки , за да се види има ли разсейки в меките тъкани.
Умирам от страх.....Може ли някой да ми каже нещо обнадеждаващо?!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: molika]  
Автор Krasi..-202430 (непознат )
Публикувано29.12.11 22:07



Баща ми е на лечение с Калутид, но ПСА маркера му се повишава 67 и според лекарите няма какво друго да се приложи т.к Калутид,Бикусан и Казодекс били с едно и също ....но как аз да го оставя без лечение т.к вече този Калутид не му действа.Дори ако трябва да си го купувам.....но какво.... мисля за Казодекса поне тук във форума съм чела добри отзиви.....но много се надявам да ме насочите към нещо
ОГРОМНА БЛАГОДАРНОСТ ИЗСКАЗВАМ КЪМ ВАС ТУК КОИТО ОТДЕЛЯТЕ ВРЕМЕ ЗА БЕПОМОЩНИ ХОРА НА КОИТО ВИЕ СТЕ ЕДНСТВЕННАТА НАДЕЖДА ...БЛАГОДАРЯ ВИ. ОТ СЪРЦЕ ВИ ЖЕЛАЯ ЗДРАВЕ И МНОГО КЪСМЕТ.
ВИЕ СТЕ ПРЕКРАСНИ ХОРА И ПРОФЕСИОНАЛИСТИ
ВЕСЕЛО ПОСРЕЩАНЕ НА НОВАТА ГОДИНА



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: MD]  
Авторdenicca (Нерегистриран)
Публикувано30.12.11 17:10



Уважаеми лекари,много Ви моля за коментар и съвет относно епикризата и назначеното лечение на баща ми.Той е на 60 год.Диагноза-карцинома ректи.Тумор-умерено диференциран,слузообразуващаденокарцином с инфилтрация в субсерозната мастна тъкан.Лимфни възли от мезоректума 5 с хроничен лимфаденит.Близка резекционна линия-свободна от тум.инфилтрация,далечна рез.линия-в норма.Ст.2;кл.гр2,pT3 pN0pM0.Придружаващи заболявания CA ларингис-Т2NOMO.-STATUS пост оперционем.
Операция;RESECTIOP RECTI ABDOMINO-ANALIS.pLASTIKA CANALIS INGUINALIS DEXTRA.EXCISIO CYSTAE RENIS SINISTRA.tRANSVERSOSTOMIA.Няма проведена предоперативна лъчетерапия.Насочва се за следоперативна химиотерапия по схема 5FU+LV.
В дисталната част на аортата има голяма аневризма.Лигираха се сигмиоднитесъдове и артерия ректалис супериор.Прекъсна се дебелото черво в проксимална сигма.Преряза се тумора точно над линеа дентата,като клампата се постави на 2 см от тумора.Инвертира се аналниа канали се напражи коло-анална анастомоза по Masuel-weir.
Моля ако може с по прости думи да ми разясните .Притеснявам се и че няма назначена лъчетерапия и след операцията,защото чета ,че за ректалните тумори се назначава.
Моля за вашето професионално мнение.Притеснява ме също дали химиотерапията няма да направи и проблем с оглед на аневризмата ,която е открита и казват ,че е стара.
Много Благодаря ,че има лекари като вас,които ни помагат да се ориентираме в такива стращно трудни моменти.Весели празници!!!Бъдете здрави!!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Krasi..-202430]  
Авторdenicca (Нерегистриран)
Публикувано31.12.11 08:12



Уважаеми лекари,много Ви моля за коментар и съвет относно епикризата и назначеното лечение на баща ми.Той е на 60 год.Диагноза-карцинома ректи.Тумор-умерено диференциран,слузообразуващаденокарцином с инфилтрация в субсерозната мастна тъкан.Лимфни възли от мезоректума 5 с хроничен лимфаденит.Близка резекционна линия-свободна от тум.инфилтрация,далечна рез.линия-в норма.Ст.2;кл.гр2,pT3 pN0pM0.Придружаващи заболявания CA ларингис-Т2NOMO.-STATUS пост оперционем.
Операция;RESECTIOP RECTI ABDOMINO-ANALIS.pLASTIKA CANALIS INGUINALIS DEXTRA.EXCISIO CYSTAE RENIS SINISTRA.tRANSVERSOSTOMIA.Няма проведена предоперативна лъчетерапия.Насочва се за следоперативна химиотерапия по схема 5FU+LV.
В дисталната част на аортата има голяма аневризма.Лигираха се сигмиоднитесъдове и артерия ректалис супериор.Прекъсна се дебелото черво в проксимална сигма.Преряза се тумора точно над линеа дентата,като клампата се постави на 2 см от тумора.Инвертира се аналниа канали се напражи коло-анална анастомоза по Masuel-weir.
Моля ако може с по прости думи да ми разясните .Притеснявам се и че няма назначена лъчетерапия и след операцията,защото чета ,че за ректалните тумори се назначава.
Моля за вашето професионално мнение.Притеснява ме също дали химиотерапията няма да направи и проблем с оглед на аневризмата ,която е открита и казват ,че е стара.
Много Благодаря ,че има лекари като вас,които ни помагат да се ориентираме в такива стращно трудни моменти.Весели празници!!!Бъдете здрави!!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Krasi..-202430]  
Автор PRN ()
Публикувано01.01.12 08:05



Мерси за поздравленията и пожеланията. Мисля че ти писах вече не веднъж, че трябва лекар да огледа лечението досега и пациента. Няма как по един покачващ се туморен маркер да се назначи лечение в интернет форум. Просто не е сериозно.

Като цяло и най общо метастатични рак на простатата се лекува с няколко линии терапия:
1. Първата винаги е да се спат тестисите да произвеждат тестостерон - или като се отстранят хирургично или със Золадекс/Люкрин или нещо от сорта.
2. Ако при това ПСА продължи да расте - втората линия хормонални препарати са - Касудекс (Бикалутамид, Бикусан и прочие... едно и също нещо) или Флутамин
3. Трета линия - разни по-малко ефективни лечения като - Андрукур, Провера, Диетилстилбестрол, Кетоконазол/Кортизон.
4. Четвърта линия - обикновено химиотерапия от някакъв вид (обикновено Доцетаксел)
5. Пета линия - Абиратерон (още май го няма в България) или някакво експериментално лекарство.

Лъчетерапия и изотопна терапия, когато и където трябва.

Това е най-общо. Не мога да те насоча към нищо конкретно, защото не съм лекар на баща ти.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: denicca]  
Автор PRN ()
Публикувано01.01.12 08:20



В днешно време Т3 туморите би следвало да се идентифицират преди операцията с модерните ендоскопски услтразвук машини или с ЯМР на таза. Поне при мен Т3 пациентите получават предоперативна лъчетерапия, по една или друга схема, с или без химиотерапия.

Така или иначе тази възможност е пропусната. Лъчетерапията добавя сравнително малко проценти към резултатите на съвременните хирурзи (окло 3-5% по отношение на локалния контрол при положение, че е направена Тотална Мезоректална Резекция). Дали баща ти е имал такава не знам, епикризата говори за какво ли не, но не и за най-важното. Освен това има и степени на рТ3 - лъчетерапията е много по-важна при по-напредналите подгрупи на рТ3 - отново няма дума в хистологията в това отношение. Защо са премахнали кистата на бъбрека, за мене е загадка.

Не е грешно оттук нататък да се отиде направо на химиотерапия (ако става дума за по ранни форми на рТ3). Аневризмата не е проблем за химиотерапията, но ако е над 6см е добре да се оперира в определен момент, като минат нещата с рака на ректума.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор kykлeнcka пиpaня (член)
Публикувано01.01.12 11:05



Уважаеми PRN,
за много години и наздраве с една силистренска кайсиева!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Авторdenicca (Нерегистриран)
Публикувано01.01.12 23:35



Много благодаря за бързия отговор.Искам да попитам ако не е извършена тотална мезоректална резекция ,може ли да се извърши на втората операция,когато ше се върне червото.(извинявам се ако въпроса ми е некомпетентен,но просто искам да се направи всичко ,което може и както трябва,но се повече се загубвам вярата си че се прави всичко необходимо).
ще попитам и лекуващият ни лекар за степента на Т3 и евентуално за лъчетерапия ако е добре да се направи,ако не закъснеем,защото доколкото чета може да се прави до един месец сед операцията.Така ли е?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: denicca]  
Автор PRN ()
Публикувано03.01.12 10:30



Не, ме може да се направи въпросната резекция на втори етап (поне не е нещо което нормално се прави). Операцията по затваряне на стомата е обикновено малка и проста и определено не се пипа таза, където е бил ректума.

Лъчетерапия обикновено започва до около 8 седмцици след операцията (ако няма някакви големи хирургични усложнения, които да я отложат повече).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Авторdenicca (Нерегистриран)
Публикувано03.01.12 12:12



Голямо благодаря за помощта Докторе!Говорих по телефона с хирурга направил операцията и той ми каза че е извършена тотална мезоректална ексцизия.Когато отидем на преглед на 20.01 ,ще попитам и за подгрупата на Т3 и дали не трябва да назначат и лъчетерапия.Още веднъж Благодаря!!!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор leonidas22 (член)
Публикувано03.01.12 20:25



с малко закъснение,но от все сърце искам да честитя Новата година на нашите прекрасни доктори!Господ здраве да ви дава и дълъг живот!
НЕКА НОВАТА 2012 ГОДИНА БЪДЕ ЗА ВАС НЕ ГОДИНА НА ПОЖЕЛАНИЯ,
А НА СБЪДНАТИ ЖЕЛАНИЯ!
ПОСРЕЩНЕТЕ Я С РАДОСТ,
ИЗЖИВЕЙТЕ Я ИЗПЪЛНЕНА С ЕМОЦИИ,
И Я ИЗПРАТЕТЕ С РЕАЛИЗИРАНИ УСПЕХИ!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
АвторИвaнC (Нерегистриран)
Публикувано04.01.12 13:10



Първо искам да пожелая здрава и Успешна година на всички.

А въпросът ми е следния:

Баща ми има туморно образование на ларинкса. Резултатите от скенера са следните: КТ данни за Ту формация с размери около 3 см и нееднородна структура и хиподензни зони на разпад разположена - вдясно на нивото на ларингса, компресираща съдовете без да може да се изключи инфилтрация. Мекотъканна формация на десните гласни връзки с остеолиза на хрущяла и облитерираща лумена. Дребни лимфни възли под 1 см на нивото на ларингса, повече отдясно. Няма данни за уголемени лимфни възли в горния медиастинум. Щитовидна жлеза с хомогенна структура без данни за патологични промени.

За сега имам само това. Биопсия ще се прави утре а резултатите от нея до 10-ина дни

Моля за коментар на гореописаното и какви са вариантите за лечение - разбира се ако данните които давам са достатъчни

Предварително благодаря



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: ИвaнC]  
Автор PRN ()
Публикувано05.01.12 00:57



Изглежда баща ти да има доста напреднал рак на ларингса с разрушаване на хрущяла и засягане на лимфните възли на врата. Трябва да изчакате резултатите от бипсията; ако не се окаже нещо съвсем различно (малко вероятно) - лечението е операция плюс лъчетерапия. Трябва да се провери и белия дроб - рака е доста напреднал и понякога може да има белодробни метастази.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
АвторИвaнC (Нерегистриран)
Публикувано05.01.12 14:11



Благодаря за отговора от все сърце. Явно положението е по-сериозно от това на което се надявахме, но ще се борим



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Авторparalichko (Нерегистриран)
Публикувано07.01.12 12:27



Здравейте,
имунохистохимията излезе и отхвърля яйчников тумор.
Резултат:
ER - /0/ негативен
PR - /0/ негативен
Ki67 - /3+/ силно позитивен
HER2 - /3+/ силно позитивен
P53 - /3+/ силно позитивен
ChromograminA - /3+/ силно позитивен
NSE - /1+/ слабо позитивен
EMA - /2+/ умерено позитивен
CEA - /2+/ умерено позитивен

Диагноза: метастаза от умерено до ниско дефиринциран аденокарценом с произход ГИС.

лекър от от онкологията ( не искъм да споменавам имена ) предлага продължаване на търсенето на първичния тумор с нова гастроскопия с биопсия и колоноскопия. Д-р Алексов който прави имунохистохимията ми обясни че щом тумора е HER2 позитивен трябва да се третира с herceptin независимо от произхода му, но лекара от онкологията ми обяснява че не е точно така и не можело да се лекува с herceptin докато не се докаже къде е първичния тумор. Моля коментирайте така създалата се ситуация и възможностите за лечение с минимална инвазия върху болния, тъй като не е в добро физическо състояние. Моля насочете ме към онколог / химиотерапевт ако имате такъв на който може да се има доверие. Моля дайте и мнение за лактоферин, а също така и за възможни лекарства за укрепване на организма.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор Mai4ka12 (непознат )
Публикувано08.01.12 01:08



Искам да попитам как се лекува тромбоза вследствие на рак ? Лекува ли се изобщо ? И как се лекува рак според лекари в Испания на яйчниците , тук не са сигурни къде е , с метастази в черният дроб и дълбока венозна тромбоза?
Всички казват , че заради тромбозата не може нищо да се направи (



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Mai4ka12]  
Автор LlLl63 (???)
Публикувано10.01.12 17:58



При карцином на гърда, който е хормоно зависим след петата година вземат ли се някакви лекарства. Повечето лекари са мнение че след петата година се преустановяват. Моля за мнение



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
АвторJujka68 (Нерегистриран)
Публикувано11.01.12 07:55



Добро утро! Баща ми е с дребноклетъчен карцином на бял дроб от м. 08.2009 год. Премина два курса химиотерапия и 21 дневен курс лъчетерапия. От около един месец започна да се влошава, започна да прави изливи и направихме вече 3 пунции, като първия път източиха 3 л. течност на два пъти и след 7 дни 2.5 л. От вчера вече не е адекватен, говори несвързано и на моменти започва дори да буйства, това предполагам е от липсата на достатъчно кислород в мозъка. Може ли да даваме нещо за оросяване на мозъка и ще има ли възстановяване на мозъчната дейност? Моля дайте съвет - лекарите ни вдигат рамене, а сме доста далеч от онкологично на 150 км. Помогнете със съвети - Моля.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: LlLl63]  
Автор PRN ()
Публикувано14.01.12 10:18



Стандартни курс на лечение наистина е 5 години. Със сигурност Тамоксифена се дава за 5 години. При много високорискови случаи може да се продължи още 3-5 години с ароматазен инхибитор (Летрозол или Аримидекс). Няма данни за този подход, но изглежда че с хормоните "колкото повече, толкова повече". Със сигурност никой не ги препоръчва след 10 години.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Jujka68]  
Автор PRN ()
Публикувано14.01.12 10:33



Едва ли е проблем с "оросяването на мозъка". Много по вероятно е той да има мозъчни метастази (много са чести при дребноклетъчни карциноми) или проблеми с калция в кръвта. Понякога при дребноклетъчни кациноми може да падне натрия, което също може да даде подобни симптоми. Това не е нещо, което можете да решите и оправите сами без лекар и без болница.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Mai4ka12]  
Автор PRN ()
Публикувано14.01.12 10:39



Това не ми изглежда въпрос на който да мога да отговоря. Нито разбрах за какво истински става дума, нито какъв е въпроса.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Авторnнт (Нерегистриран)
Публикувано15.01.12 12:50



първоначалното заболяване на майка ми е преди 5 г рак на гагдата с расейки в лимфни възли които и бяха отстранени.след химео и лъче терапиия 4 год ремисия и избиха расейки в белия дроб 12 общо които изчистиха с херцептиин и и още нещо .но след година тоест днес е с 3 метастази в мозъка 1 см 1.5 см и 4 см на кофти място са и не може да се оперират засягат двигателния апарат .за момента е на инжекции декстаметазон има ужасно главоболие .въпросът ми е може ли нещо друга да се предприема химео или лъче терапия .бързо ли ще нарастват тези тумори колко и остава защото докторите трърдят че и остава около 2 м.моля кажете как мога да и помогна .водих я и при един китайски лечител който и заби няколко игли в ухото и ни даде билки.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: nнт]  
Автор PRN ()
Публикувано16.01.12 05:45



Това което се е случило с майка ти е всъщност доста често явление. Хецеприна не прониква в мозъка и доста от пациентите умират точно от мозъчни метастази при ХЕР2+ рак при минимални проблеми на други места из тялото.

Нормално жените получават лъчетерапия на мозъка в такива случаи - зависи в какво състояние са. Много болните не се облъчват. Времето предположено от лекарите без друго лечение е долу горе вярно предвид големината на метастазите в мозъка. Лъчетерапията може да го удвои. Дексаметазона не е необходимо да се инжектира, той се абсорбира добре и на хапчета.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор вeceлинa99 (непознат)
Публикувано17.01.12 23:55



Моля, кажете ми, трябва ли да се безпокоя от открити "разширени жлезни лумени" на лигавицата на матката? С препоръка за пробно абразио, макар, че лигавицата на матката е едва 4.5 мм?
Благодаря предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автормuя (Нерегистриран)
Публикувано18.01.12 19:52



за съжаление и аз трябва да се включа в този клуб
Ето и нашата история-преди 4 месеца откриха завишени стойности на PSA на баща ми-66 при норма 4. Направиха първа биопсия при която установиха че има съмнения за рак, но решихме да искаме второ мнение на уролог, който разбира се не се довери на колегите и се наложи втора биопсия. Диагнозата се потвърди и бяхме посъветвани да направим ЯМР и костна сцинтиграфия за да се назначи правилното лечение. С всички тези изследвания се явихме на онкокомитет, който реши-хормонална терапия съчетана с лъчетерапия.
Само да уточня че няма разсейки.Слава на Бога рака е само в простатата.
Оказа се че за да се започне цялото това лечение трябва да се регистрираме в Онкодиспансер.Там се оказва че лекарите не са най любезни и не отговарят когато питаш. Та за това искам да питам има ли някой с подобен проблем? Дали това е правилното лечение на рака?Ако някой е провел такова лечение-трябва ли първо да се направи хормоналното лечение и тогава лъчетерапията или се правят едновременно?

Благодаря на всички и късмет на всички в борба с коварната болест



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: мuя]  
Автор PRN ()
Публикувано20.01.12 22:42



Хормонотерапия последвана от лъчетерапия е стандартно лечение в такива случаи. Обикновено лъчетерапията се започва 4-6месеца след хормонотерапията.

Баща ти има доста висок ПСА и въпреки, че няма метастази видими на ЯМР и сцинтиграфията, шанса да ги развие в бъдеще е доста висок.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: вeceлинa99]  
Автор PRN ()
Публикувано20.01.12 22:45



Забравила си да напишеш на колко си години (все пак матката на една 30 годишна жена е много по-различна от тази на една 65 годишна).

Не съм чувал за такава дигноза, така или иначе.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор paralichko (новак)
Публикувано21.01.12 09:33



здравейте, може ли да разгледате моя случай ?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: paralichko]  
Автор PRN ()
Публикувано23.01.12 04:56



Конкретни подход ще трябва да го уточниш с лекуващия лекар. Той/тя ще са наясно с това в какво общо състояние е пациентката, може ли въобще да и се даде химиотерапия (при много болните хора химиотерапията не е добра идея) какви изследвания са направени вече и какви са необходими за да може тя да получи херцептин по някоя клинична пътека и т.н.

Най-общо - Херцептина е одобрен за стомашни тумори заедно с химиотерапия (никога сам по себе си), които са ХЕР+. Химиотерапията е доста токсична Цисплатина/5ФУ. Иначе ХЕР+ тумори има най-различни (например доста от тези на слюнчениете жлези са ХЕР+) и херцептина не се дава само на базата на позитивната имунохистохимия.

Не мога да ти препоръчам химиотерапевт в България. Единственото което знам за лактоферина е че той има значение за имунитета на кърмачетата (не съм чувал за каквато и да е роля при възрастни, но нищо чудно някой да е намерил начин да го продава като панацея). Средствата за засилване на организма като цяло не работят сами по себе си, освен ако не запълват някой конкретен дефицит.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автормuя (Нерегистриран)
Публикувано23.01.12 15:44



Благодаря за отговора
това каза и близкия ни уролого, който отказа да го оперира, но пък от друга страна не коментира какво да се очаква от хормонотерапията и лъчетерапията. Надявам се че този вид лечение ще стабилизира PSA и положението ще се овладее. Дано да се повлиае от лечението, но незнам после ще се наложи ли операция? Вие какв смятате?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: мuя]  
Автор даниела борисова кирилова (непознат )
Публикувано23.01.12 20:23



Баща ми е опериран на 26.07.2011г. от рак на ларинкса, който е премахнат изцяло в град София в болница ИСУЛ. Премина лъчетерапия през октомври същата година в Шумен. От няколко дена е с голям оток на врата и трудно преглъщане. Може ли да ме посъветвате на какво се дължи това и как мога да му помогна. Леко е настинал. Моля помогнете ми, предварително благодаря.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор TheaO5 (другата аз)
Публикувано24.01.12 12:56



Уважаеми PRN,
С цялото ми уважение към Вас ще вметна нещо само дотолкова, доколкото съм запозната.
Става дума за различни лекарствени средства и медикаменти, които се използват съвместно с традиционните подходи за лечение на онкозаболяванията.
Специално за Лактоферин /Lactoferrin ще посоча например Европейски патент ЕР 1 507 554 B, който е валиден и за България. Накратко, изложени са дългогодишните изследвания за въздействието върху: забавяне на растежа на туморите, свиване на туморите и за изчезването им. Установено е, че лактоферинът е важен фактор за растежа на B и Т лимфоцитите, активира естествените клетки-убийци (NK-клетки), стимулира активността на лимфокин-активираните клетки-убийци (LAK клетки) и потенциира токсичността на макрофагите, повишава антитяло-зависимата клетъчномедиирана цитотоксичност и т.н.

Лактоферинът е приготвен в различни форми: за инжекционно приложение, орално и за впръскване на третираното място, подчертавам заедно с конвенционалните методи. Съгласно изложеното, изследванията са показали
Друго такова средство е Iscador ® .
С най-добри пожелания!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: TheaO5]  
Авторparalichko (Нерегистриран)
Публикувано25.01.12 01:38



А какво ще кажете за полигерия плюс ?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор gal4e1 (непознат)
Публикувано27.01.12 13:12



Здравейте,диагнозата ми е Са. гл.маме дек. pT1.pN0.M0.,HER2 -.Оперирана съм през октомври 2011г.Назначиха ми лъчетерапия.Направиха ми 25 терапий в Исул.След 17 нагревки получих нервен спазъм на гърба от същата дясна страна.Казаха ми че не е от нагревките.След 20 нагревка болката в гърба стана постоянна и много силна,най-силна през нощта.Лъчетерапевта ми каза пак ,че не е от нагревките,да отида при невролог.Направих всичките 25 нагревки и отидох на невролог.Направиха ми снимка на гръбначния стълб,нищо няма,но ми казаха че болките и спазмите са от лъчетерапията защото тя уврежда и нервните клетки.Изписаха ми bi-profenid,пия го вече девети ден,а още не ми е минало.Въпросът ми е,с какво друго мога да се лекувам и това нормално ли е?Ще спре ли някога?Благодаря ви ...



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: даниела борисова кир]  
Автор PRN ()
Публикувано28.01.12 22:05



Подуванео на лицето след двустранна дисекция на лимфните възли на врата е нормално нещо. Просто лимфата от лицето не се дренира нормално. Много е подобен процеса на лимфедема на ръката при някои жени с след опрерация за рак на гърдата. Нещата ще се оправят, но бавно и отнема години.

Единственото нещо с което може да се ускори процеса са леки масажи, които да помогнат с отварянето на нови лимфни пътища. Отгоре надолу и към задната част на врата. Намрете някой физиотерапевт, който се занимава с лимфедем, или просто порови из интернет. Не е нещо сложно.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: gal4e1]  
Автор PRN ()
Публикувано28.01.12 22:15



Попаднала си на изключетелно глупав невролог, който не знае какво говори.

Болките не могат да са от лъчетерапията. От какво са точно естествено не знам. Вариантите са много. От костни метастази (много малко вероятно защото си имала много ранен рак) до наистина мускулен спазъм от лежането на твърдо легло за лъчетерапията. Стари артритни промени, ранен херпес зостер... знам ли. Рентгеновата снимка нищо не значи, тя не е начин за каквато и да е диагноза.

На твое място бих се опитал да отида на костна сцинтиграфия (нормална сцинтиграфия почти изключва метастази) и ако е нормална - бих си намерил компетентен физиотерапевт.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор gal4e1 (непознат)
Публикувано28.01.12 23:05



Благодаря ви,че ми отговорихте и си казахте мнението.На резултата от снимката пише за данни за спондилоза и остеохондроза на гръдни прешлени.Това ,че болката не може да е от лъчетерапията ме успокои.Костна сцинтография ще си направя задължително за успокоение.Надявам се да се размина само с лекарствата.Поздрави за това,което правите за нас.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: gal4e1]  
Автор deniccaa (непознат)
Публикувано30.01.12 11:26



Зравейте!Писах в началото на месеца за баща ми ,който е опериран на 19 декември от рак на ректума pТ3N0M0.Вече минахме първият курс химиотерапия,като седмицата на вливките той се чустваше много добре ,за разлика от следващата седмица.,когато имаше много силни болки в кръста и непрекъснато гадене.Цалата семица беше на легло,почти нищо не хапваше и много отслабна.Притеснението ми идва от това ,че хирурга ,който го оперира каза след 2рия курс да му се обадим ,за да направим втората операция за връщане на червото.Каза ,че не трябва да отлагаме и чакаме,защтото червото може да закърнее.Но не знам как ще стане и дали баща ми ще може да понесе хем последствията от химиото тази седмица,хем операцията и десетина дни след нея пак химиото-3 курс.Знам ,че тази оперция ,колкото и да е по лека си има своите неприятни последствия,поне колкото съм чела тук от препатили.Моля за вашето мнение и съвет!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: deniccaa]  
Автор PRN ()
Публикувано31.01.12 11:48



Червото определно няма да "закърнее", но като цяло е добре стомата да се затвори сравнително скоро, ако всичко е наред с заздравяването на ректума, защото много от проблемите с химиотерапията идват от точно стомата (предполагам става дума за илеостома).

Въобще не е задължително баща ти да е толкова зле след всеки цикъл химиотерапия. Обадете се на хирурга и говорете с него. Споделете и опсасенията си, но не вярвам затварянето за стомата да е голям проблем.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор вeceлинa99 (непознат)
Публикувано02.02.12 10:02



Моля за отговор, някой чувал ли е нещо за Клиника за гинекология и онкогинекология на доц. Никола Василев във военно-медицинска академия? По проблеми на рак на матката - човек дали и доколко може да се довери?
Благодаря!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: даниела борисова кир]  
Авторhas (Нерегистриран)
Публикувано04.02.12 08:22



mnogo polezen forum



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: ziza83]  
Автор swobhod (непознат )
Публикувано04.02.12 08:34



Здравеите,
башта ми има напреднал рак с разсеики (биал,черен дроб,простата и грабнак)
Вече седмиза от диагнозата в Благоевград,но за биопсиа не се е споменало.
Как и каде моем да направим биопсиа без да чакаме повече.
Благодариа



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: вeceлинa99]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано04.02.12 12:53



На доц. Василев можете да се доверите.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор даниела борисова кирилова (непознат )
Публикувано04.02.12 14:00



благодаря ви много за отговора



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор Tsvetelina (непознат )
Публикувано04.02.12 14:17



Здравейте,
Макар да не съм сигурна, че това е правилният поздрав, но всички сме тук заради здравето.
На 18 януари, светът на моето семейство започна да изглежда по съвсем различен начин. Диагнозата на моя брат е Дифузен фибриларен астроцетом 2-ра степен по СЗО. Той е само на 33 години, но не смятам да остане на толкова. Предстои ни тежка борба. Наясно съм, че няма да спечеля войната, но искам като всички вас, колкото се може по-дълго да я водим и колкото се може по-дълго да удържам спечелените битки. Заради него и 7-годишната му дъщеричка искам да направя всичко възможно, тези битки са малко на брой и с много, много дълги премирия с болеста - наречени ремисия. Първата е спечелена. На 23-ти януари претърпя операция в ИСУЛ. Все още чакаме хистологичното изследване, искаме да го повторим. Не защото не вярваме на лекарите, а защото по български "три пъти мечка играе". Посъветвайте ме къде да го направим и при кого. Споделете и какво следва нататък. Искам да вървя по утъпкани пътеки, не да откривам топлата вода. До тук чета и слушам от приятели за лъчетерапия съчетана с темодал, но на братлето ми май няма да му се полага темодал заради ниската степен на тумора. Посъветвайте ме! Незнам дали пиша на правилното място и дали се справих от първия път с темата, за което моля за извинение! Моля, само за съдействие и споделен опит! Благодаря ви!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: MD]  
Автор вeceлинa99 (непознат)
Публикувано05.02.12 11:52



Благодаря от сърце!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: swobhod]  
Автор PRN ()
Публикувано05.02.12 21:13



Какво и как да направите ще решите с лекуващия лекар и GP-то. Универсални отговори няма, зависи от конкрения случай, къде са точно метастазите, в какво състояние е човека, има ли потенциално лечение, което той да може да понесе и хиляди други неща.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Tsvetelina]  
Автор PRN ()
Публикувано05.02.12 21:30



Ще трябва да изчакате окончателната хистология и някой с опит в това ще трябва да я сравни с това, което е намерено на ЯМР. Ако наистина е СЗО степен 2 астроцитом това е добра новина и лъчетерапията не е задължителна по никакъв начин (зависи къде е точно тумора, но като правило тя се пази за след 1-ви или 2-ри рецидив). Темодала не е лечение за нискостепенните астроцитоми, никога не е бил ползван за това - не че на него "не му се полага".

Средната преживяемост с СЗО степен 2 астроцитом е 10-12 години. Тя пада доста драмачно до около 3-5 години за 3та степен астроцитом и е около 14 месеца за 4та степен (т.н. глиобластом). Средната преживяемост е времето след което половината от пациентите са починали, а другата половина са живи. Лъчетерапията и Темодала за на практика задължителни при СЗО степен 3 и 4 в днешно време. СЗО степен 2 обикновено се лекува с хирургия и едва ако прогресира (и когато прогресира) тумора се облъчва. Проблемът е, че нискостепенните астроцитоми понакога трансформират във високостепенни след няколко години.

Като странична информация - СЗО степен 1 астроцитом (т.н. пилоцитен астроцитом) има, но той е само при деца и има много добра прогноза.

Редактирано от PRN на 05.02.12 21:33.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор utrots (непознат )
Публикувано06.02.12 02:43



Благодаря Ви! Хирургът, който оперира брат ми е на същото мнение, но все пак иска да се направи лъчетерапия. Означава ли това "пази се за след рецидив", че лъчетерапията не може да се повтори? Благодаря Ви!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор space22 (непознат )
Публикувано06.02.12 08:12



Здравейте PRN,

Не съм сигурен дали така трябва да вляза в разговор с вас, но се надявам да ме извините :-)
От около 3 месеца и повече започна да ме боли главата на темето при кашляне, кихане, подскок, навеждане и при вдигане на нещо по-тежко. През останалата част от времето не ме боли. Друг път не съм имал подобен проблем. Ще ида на лекар разбира се, но първо искам да се поориентирам малко повече какво е вероятно да е това? Какво да искам от лекаря? Опасявам се да не ми кажат " абе няма страшно пий един аспирин и ще се оправиш". Не съм вземал никакви лекарства досега защото болката е краткотрайна. По някога е доста силна, но отминава бързо. Нямам виене на свят или други подобни. (не пуша, не пия)

Благодаря



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Авторc нageжga (Нерегистриран)
Публикувано07.02.12 06:47



Здравейте,
Става дума за майка ми,която е на 70 годни Диагнозата е Са оварии.Т3 Nx MO. Метастазес перитонеи ет оменти - поставена е на 10.03.2011 г,след операция ,на която нищо не отстранихаИзкара 6 курса химиотерапия по схема Карботакс и се чувстваше добре - след курса непоседствено всички изследвания бяха добри,на скенер нямаше нищо, т -маркерите - в норма.Три месеца длед това - завишен Т-маркер-300,после 1050,после пак -ако може операция,ама не - не се съгласяват.Отново комисии и минава още месец и половина в нищоправене.Получава и асцит-вчера и правиха пункцияСега ни предлагат ХТ с Ифосфомид и Месна 4-6 курса- да видим дали ще подейства.Междувеменно се консултирах и с друг химиотерапевт -той каза ,че смята да използва схемата - Cdrboplatin + epirubicin + etoposid - 4 курса.Моля да кажете вашето мнение за двете схеми,тъй като няма вече време,а аз незнам какво да реша.Искам също да кажа,че независимо от възрастта,майка е в добро здраве,няма други заболявания -проста смятам ,че е способна още да се бори.
Благодаря,че ви има Вас и този форум



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор utrots (непознат )
Публикувано07.02.12 07:27



Отново благодаря за мнението и надеждата, въпросът ми е, ако все пак се преборим и се проведе лечение и с темодал, това ще навреди ли на организма му и какви са страничните ефекти освен гаденето и повръщането? Благодаря Ви!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: utrots]  
Автор PRN ()
Публикувано07.02.12 09:53



На този въпрос съм отговорил в предишния си постинг. Темодала НЕ Е лечение на СЗО-2 астроцитом.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: c нageжga]  
Автор PRN ()
Публикувано07.02.12 10:03



Не мисля че има кой знае какво значение. Майка ти е направила рецидив много скоро след най-добрата химиотерапия, която имаме. Шанса на следващата химиотерапия да вкара болеста в трайна ремисия е много малък. Мисля все пак че Айфосфамида се понася малко по-добре на 70.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: space22]  
Автор PRN ()
Публикувано07.02.12 10:08



Идеята за аспирина (или Парацетамол) ми се вижда много добра. Говори с лекаря си, симптомите ти сами по себе си не са достатъчни за никакво по-нататъчно изследване.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
АвторMepu (Нерегистриран)
Публикувано07.02.12 10:49



Здравейте!
Преди 14 месеца бях диагностицирана след лобектомия на долния лоб в ляво на белия дроб със следната диагноза:
Двукомпонентен карцином с първа компонента-недефиринциран едроклетъчен карцином и втора компонента диференциран аденокарцином,метастаза в първи хилусен възел_ GЗ/1pT2bN1Mx от общо 6 бр.В останалите 5 нямаше метастази.Преминах курс на химиотерапия.
След това всичко беше наред до 10.01.2012,когато бяха открити образования в черния дроб и лявата надбъбречна жлеза.Претърпях втора операция и диагнозата е :от надбъбрека -умерено диференциран аденокарцином,а от черния дроб е хемангиом-една формация с размери 2/2 см. и втора формация с размери 0,5/0,5 см . Мнението на моя химиотерапевт е ,че не трябва да правя химиотерапия.Много бих искала да узная вашето мнение.Благодаря Ви.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Авторc нageжga (Нерегистриран)
Публикувано07.02.12 18:11



Безкрайно благодаря за вашето мнение
За съжаление не успях да го видя навреме и избрахме другата схема
Дано имаме своите добри шансове
Още веднъж благодаря



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: c нageжga]  
Автор TheaO5 (другата аз)
Публикувано07.02.12 19:20



Моля Ви регистрирайте се.
Бих искала да Ви изпратя бележка на "лични".



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: TheaO5]  
Автор s_nadejda (непознат )
Публикувано07.02.12 21:37



Здравей Thea05
Регистрирах се - е малко по-бавно ,но успях
Очаквам твоето съобщение и ти благодаря



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Mepu]  
Автор PRN ()
Публикувано08.02.12 06:50



И моето мнение е същото. Не виждам каква работа ще свърши химиотерапията в момента. Имала си една метастаза и тя е премахната. Метастазите от рак на белия дроб почти никога не са единични и други вероятно ще се появят с времето. Когато (и ако) това се случи ще мислиш за следващата химиотерапия.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано08.02.12 15:48



Здравейте,
жена с РМЖ и течаща с месеци рана. За това е отлагана лъчетерапията. Сега, 9 месеца по късно, се сещат от отделението, че е записана и я викат. Приема летрозол. Въпросът на жената е има ли смисъл от лъчетерапия 9 месеца след операцията?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор robert1 (непознат )
Публикувано08.02.12 20:20



Здравейте! Преди 6 месеца ми откриха тумор между двата бели дроба с големина около 8 см минах курс със химиотерапия но не наля нито пък порастна.След това ми назначиха Тарцева от която показателите на черния ми дроб се завишиха 10 пъти.Гласът ми изчезна и в момента изчаквам някой от лекуващите ми лекари да ми назначат лечение.Какво е вашето мнение по тази диагноза?Благодаря ви!



Тема За ЯМР на малък тазнови [re: gal4e1]  
Автор вeceлинa99 (непознат)
Публикувано09.02.12 06:50



Моля да ми отговорите - може ли чрез ЯМР на малък таз да се види със сигурност рак на яйчниците, на тръбите и изобщо на органите, които се намират там? Възможно ли е да има злокачествени образувания, които да не бъдат видяни чрез ЯМР?
Благодаря.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор PRN ()
Публикувано12.02.12 10:52



Прекалено ти е общ въпроса за смислен отговор. Зависи от това колко са били напреднали нещата. 9 месеца е много време, но понякога по-добре късно отколкото никога.



Тема Re: За ЯМР на малък тазнови [re: вeceлинa99]  
Автор PRN ()
Публикувано12.02.12 10:56



Всичко всякога е възможно, но като цяло ЯМР е едно от най-добрите образни изследвания за таз.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: robert1]  
Автор PRN ()
Публикувано12.02.12 11:08



Не си ми казал каква е дигнозата, а искаш мнение! Нямам някакво особено мнение от краткото и съвсем фрагментарно описание на проблема. Мога само да предполагам това онова, но от цялата работа само ще те подведа. Попитай лекарите си какво мислят за лъчетерапия (може да е съвсем неуместна).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор robert1 (непознат )
Публикувано12.02.12 17:37



Извинявам се за неточността! Диагнозата ми в досието е Аденокарцином на Бял дроб.Категорично ми казаха че операция или лъчетерапия немогат да се направят защото туморът опира в аортата и др кръвоносни съдове. От биопсията резултатът е за недребноклетъчен рак!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: robert1]  
Автор PRN ()
Публикувано14.02.12 11:51



Потърси друго мнение за лъчетерапията. Тя НЕ е противопоказана при близост (дори при директна инвазия) на големите кръвоносни съдове на гръдния кош. Това че тумора не е мръднал доста време ти е последния шанс той да бъде потенциално излекуван (при липса на метастази).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор LlDlru (Живучая!!!)
Публикувано18.02.12 13:34



Здравейте, уважаеми д-ри!
Продължавам да се мъча с моите черва, стомах и панкреас
При поредното ми влизане в болница по спешност през януари бяха проведени високотехнологични изследвания - ехограф, рентген, ФГС, ФКС, КТ
Имам назначена терапия за всичките ми хроники - колит, гастрит, панкреатит, и я следвам
Имам следните въпроси:
на ехограф се видя "... черен дроб: на фона на умерена стеатоза в областта на четвърти сегмент се скенира неправилна хипоехогенна зона 35 мм..." - това повод ли е за притеснение? и трябва ли да се наблюдава по-обстойно?
обаче, на последващия КТ с контрост не се отбелязва подобно нещо "Черният дроб е с нормална форма и размери", дори и стеатозата не се описва - кой от двата метода се явява по-точен?
трябва ли да посетя и онкодиспансера? за по-подробна консултация - минаха 6г от операцията по повод Са ректи рТ2N0Mx

... butterfly effect ...



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор Mapueлa (непознат )
Публикувано18.02.12 21:21



Здравейте уважаеми доктори,
пиша във връзка с моя татко, на когото му е много трудно в момента. Оплакванията му започнаха миналото лято,болеше го първо кръста после започна и крака. Ходи на лекар и му казаха,че има дискова херния,която трябва да се оперира и в края на ноември 2011 г. операцията се направи,сложиха и импланти ,но ни казаха,че са взели хистология от мястото- пети лумбален прешлен.На 10 декември излезна следния резултат - Спонгиозна кост с костен мозък и метастаза от нискодиференциран аденокарцином с огнищно интрацелуларно слузообразование. През това време състоянието на баща ми не се подобравяше,а напротив болката в левия крак му се засилваше. Казаха ни да се насочим към онколог. Болките вече бяха станали нетърпими,той вече не можеше да ходи и беше на инвалидна количка. Като отидохме в онколкогията ни казаха да се установи къде е огнището и тогава да отидем при тях. От 19.12.2011 до 23.01.2012 беше в болница,направиха се следните изследвания-Ро графия Пулмо ет кор,УЗД на коремни органи,ПКК,биохимия, ФСГ,Иригорафия,видеоколоноскопия,Туморни маркери СА 19-9 - 6,6;СЕА - 1041; АФП - 2,91; ПСА - 0,67, Laparotomia explorativa,biopsia omenti majoris.Хистологичня резултат от ендоскопска полипектомия на дуоденума е хиперпластичен полип с участъци на лека епителна дисплазия,а на част от оментум - леки огнищни хронични неспецифични възпалителни промени. Докато бяхме в болницата му направиха снимка на таза и ни изпратиха да го заведем в Горна баня за консултация и при прегледа там казаха,че тазобедрената става е атрофирала,но не препоръчват операция и след това в болницата го перираха,като казаха,че се надяват там да открият нещо. За съжаление ни изписаха с диагноза - Новообразувание с неопределен характер,казаха че че явно ракът е много малък и агресивен и не могли да го открият , и ни насочиха към Онкодиспансера за симптоматична терапия и за наблюдение. В онкодиспансера единствено ни изписаха трамадол за 1 месец и ни изпратиха вкъщи. Татко ми в момента е много зле ,болките са страшни, вече не може изобщо да става от леглото,кракът му се е изкривил болките са в бедрото му,а от коляното надолу не го усеща,отслабнал е много.
Пропуснали ли сме някакво изследване,бяхме записали час и за сцинтиграфия на костите ,но след като му направиха коремната операция,ни казаха,че не трябва да я правим . Къде можем да го заведем да направим ,ако трябва още изследвания,за да се установи къде е ракът и да му се назначи лечение,защото с тези болки незнам колко още ще издържи,трамадолът явно не му действа ?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор LlLl63 (???)
Публикувано19.02.12 12:24



Здравейте! Оперирана съм преди 5 години с карцином на гърдата.На 48 години съм. Минах химиотерапия, лъчетерапия и сега съм на хормонално лечение-нолвадекс, а преди това бях на золадекс и летрозол. Чернодробните ми изследвания са АЛАТ-20 АСАТ-23. При поредната ехография коремни органи се оказа, че имам стеатозен хепатит.Моля за съвет какви още изследвания да направя и необходимо ли е някакво лечение. Благодаря



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: LlLl63]  
Авторняkakвa cu тaм (Нерегистриран)
Публикувано19.02.12 18:47



Здравейте,държа да чуя вашето мнение относно моята одисея-CA COLLI UTERI T1NOMO,ST.POST OPERATIONEM,RECIDIVUM-EXTIRPATIO RECIDIVUM.ST.POST TGT,META PERITONEI,INFILTRATIOVES.URINARIE,ST.POST OPERATIO-EXTIRPATIO META ABDOMINIS,ST.POST ПХТ.Направени 3 курса с CISPLATINA,HOLOXAN и UROMITEXAN.Каква е вашата аджувантна онлайн прогноза и вашето професионално мнение?



Тема Коксартроза и хормонално лечение РМЖнови [re: няkakвa cu тaм]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано21.02.12 10:33



Здравейте,
пациентка на 63г с РМЖ и мастектомия, pT2N1M0, 4 курса ФЕК, 4 курса Таксотер. В момента и е назначен Екземестан /аромазин/. Жената се притеснява, че има коксартроза и гонартроза на коленни и бедрени стави. Почти е стигнала до смяна на става преди да я оперират от РМЖ. Казала е за проблема със ставите на лекуващия онколог, никаква реакция, нямало страшно, само дето като прочете човек листовката си е страшно, направо ужасно. Сега пред жената е дилемата да пие или не лекарството, пита мен, а аз не съм специалист. В момента е с болки в ставите и е почти обездвижена.
Та въпроса: какъв процент пациентки получават рецидив на РМЖ при прием на хормонални препарати и какъв е процента при тези, които не приемат хормонални лекарства?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Mapueлa]  
Автор PRN ()
Публикувано21.02.12 12:05



Трябва му лъчетерапия на човека на болящите места (ако те са резултат на метастаза). Къде е точно рака няма значение ако е толкова малък, че да не може да се намери.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: LlDlru]  
Автор PRN ()
Публикувано21.02.12 12:07



За тези неща СТ скенера е много по-надежден от ултразвука.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: LlLl63]  
Автор PRN ()
Публикувано21.02.12 12:08



Не е необходимо никакво лечение.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: няkakвa cu тaм]  
Автор PRN ()
Публикувано21.02.12 12:15



Аджувант онлайн не се занимава с рак на шийката на матката. А и химиотерапията която си получила не е точно "адужвантна" в истинския смисъл на думата. Аз бих я нарекъл "псевдоаджувантна" или "палиативна"

От написаното на латински разбрах само че си имала някакъв рецидив в корема, които е бил опериран, но нищо повече. Вярно че моят латински е калпав, но и написаното е толкова енигматично, че никой не би го истински разбрал. Ако питат мене бих изхвърлил този пишман латински от медицинския език веднъж за винаги.



Тема Re: Коксартроза и хормонално лечение РМЖнови [re: Buba67]  
Автор PRN ()
Публикувано21.02.12 12:20



Да си пие лекарството и да не чете листовката.

Ставните проблеми при ароматазните инхибитори са от друг тип и нямат директно отношение към вече съществуващ артрит.

Хормоналните препарати намаляват риска от рецидив с поне 30% (от колко на колко, зависи от това колко е напреднал рака). Т2N1 не е шега.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Авторняkakвa cu тaм (Нерегистриран)
Публикувано21.02.12 13:54



А какво значи палиативна,не е ли нещо като за последни стадии рак?Не чух вашето лично професионално мнение за моя случай.Латинската епикриза я преписах дословно от последната ми епикриза за химиотерапия.Накратко,имам 3 операции,1-та 2008г.на шийката на матката,без последваща терапия,2 през 2010 рецидив на уретер и реинплантирането му,и 3 през 2011 -тотален дебридмен.Резекция на тънко черво.Оментоктомия.След последната е изписана тази химиотерапия.Според вас тя(химиотерапията)е била ненужна ли?Моля,отговорете ми,незнам какво да предприема занапред!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: няkakвa cu тaм]  
Авторняkakвa cu тaм (Нерегистриран)
Публикувано21.02.12 14:01



да разбирам ли,че вече не могат да ми предложат лечение за мен,в прав текст съм на доизживяване ли



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор EFO75 ()
Публикувано21.02.12 14:43



Здравейте, искам да ви попитам. Установи се че 'тбц бъбреци' се завърна/била е Латентна/ и от днес ми почна лечението пак. Но за останалите болежки си трябва специалисти./нефрол.,урол.,гинекол.неврол./ Правих цветна снимка,и всичко е на диска, уролога в момента отсъства, но има и едно листче, което ако можете да ми "преведете":

''Аероколияв колон асценденс,напречен отдел,фл.коли хепатика ет лиекалис.Уретери-латерално от съответния/десен/уретер.Стеснение-ляв уретер. ФЛЕБОЛИТ в малкия таз.с комресияпиелокаликните системис нормален ренгенов образ.''
Благодаря Ви.

п.п.с тубулоинтерстициален нефрит не уточнен остър или хроничен/от тази година/ иначе е от отдавна диагнозата ми.

Редактирано от Buba67 на 21.02.12 14:56.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: LlDlru]  
АвторMD (Нерегистриран)
Публикувано23.02.12 18:07



Ако скенерът с венозно контрастиране е ОК аз не бих се притеснявал. Сигурно имате диск с изследването. Може да ми изпратите едно копие на диска да го поразгледам.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: MD]  
Автор LlDlru (Живучая!!!)
Публикувано23.02.12 20:33



Благодаря!
не са ми дали диска от болницата, но аз все пак успях да го презапиша
Бихте ли ми дали координатите Ви на лични за да ви го изпратя, или по някакъв начин, който Вие знаете, да го сложа някъде из интернет-пространство, или през нашите модераторки
И ми е много важно Вашето мнение, уважаеми МД, и по повод херниите - освен онази над пъпа, намериха още една в дясната страна, тези места ми болят постоянно, кога ли ще настъпи момент за оперативната намеса... от това ме е много страх, предвид преживените вече 3 коремни

... butterfly effect ...



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: няkakвa cu тaм]  
Автор PRN ()
Публикувано26.02.12 10:13



Ще трябва да слушаш лекарите си - това което знам за твоя случай е прекалено откъслечно и фрагментирано за някакъв смислен съвет. Издглежда да си имала вече 2 рецидива (те са броят за метастази при рак на маточната шийка) в корема, което откъдето и да го гледа човек не е добра новина. Трябвала ти е някаква палиативна химиотерапия. Палиативна означава че е насочена не към излекуване на тумора, а към временното му задържане. За съжаление тези метастази никога не са единични и макар, че операцията отстранява голяма част от тях, те се появят отново. Просто химиотерапията се надяваме да отложи и забави нещата. Не е била грешна.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Авторpaheli (Нерегистриран)
Публикувано27.02.12 15:12



Здравейте. Майка ми/70г/ е с тумор на главата на панкреаса 38мм. Освен поставянето на стенд и ехогравско изследване не са правени други изследвания. Тази седмица предстои биопсия, за която ние настояхме, тъй като при престоя си във ВМА преди месец никой не й направи. Чули сме, че биопсията може да провокира разрастване на тумора и ускори процеса относно появата на разсейки в други отговори.Истина ли е това? Какво бихте ни посъветвали.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: paheli]  
Автор PRN ()
Публикувано01.03.12 07:43



Според мен е добре да се биопсира всеки тумор на панкреса (по един или друг начин). Първо не всички "тумори" са тумори а и освен това повечето химиотерапевти не биха дали химиотерапия без доказана хистологично диагноза. Това разбира се ако на майка ти въобще може да се даде химиотерапия (т.е. тя не много болна и в що годе прилично общо състояние). Няма проблем с провокиране на тумора и с разсейките при нормално направена биопсия.



Тема Re:Към ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор EFO75 ()
Публикувано01.03.12 15:50



Много ви моля,ако е възможно да ми отговорите.Немога вече да спя от болки,цялото тяло.От декември до сега свалих вече12кг.Събуждам се през 2-3 часа,цялата изтръпнала с високо кръвно/иначе бях с ниско/потна,и като стана залитам.На едно място като седа -блокират ми краката и ставам да се разхождам за да се раздвижа,с много усилия.Температурата се покачва с кръвното/тя ми е от 2001г/.Забелязах че нее от новите лекарства,и пия само болкоуспокояващи -не ми помагат.

Правих цветна снимка,и всичко е на Диска, уролога в момента отсъства, но има и едно листче, което ако можете да ми "преведете":

''Аероколияв колон асценденс,напречен отдел,фл.коли хепатика ет лиекалис.Уретери-латерално от съответния/десен/уретер.Стеснение-ляв уретер. ФЛЕБОЛИТ в малкия таз.с комресияпиелокаликните системис нормален ренгенов образ.''

Благодаря Ви.

п.п.с тубулоинтерстициален нефрит не уточнен остър или хроничен/от тази годинапо талони/ иначе е от отдавна диагнозата ми. [/url]

Редактирано от Buba67 на 01.03.12 16:32.



Тема Re:Към ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: EFO75]  
Автор PRN ()
Публикувано02.03.12 22:29



Половината от това латинско "мамбо-джамбо" не го разбирам. Нито има някакъв смисъл, нито означава нещо, нито е написано правилно, нито ти си дала труда да кажеш за какво става дума. Така или иначе не изглежда да има особени причини за безпокойство от написаното.

От начина, по който пишеш обаче ми се струва, че трябва да видиш психолог.



Тема Re:Към ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор ceco3271 (непознат )
Публикувано03.03.12 19:55



казвам се Цветан Костадинов от Бургас и проблема е свързан с баща ми.
от доста години има хепатит В , който се разви в цироза преди около 5 г. и сега през януари се появи асцит и варици .
след хоспитализиране в МБАЛ Бургас и престой от 1 седмица (толкова е престоя по клинична пътека) бе изписан без подобрение . доктора каза на нас,роднините че има рак на черния дроб и го насочи към онкологична клиника в Бургас.
там прегледа става с предварително записване , само понед. и т.н и т.н.
имайко предвид сериозната диагноза тръгнахме по друг път .
още на следващия ден(16.02 .) имахме записан час в часния кабинет на проф.Константин Чернев в София(предполагам че името е познато на мнозина).
след като го изслуша и прегледа проф.Чернев накара баща ми да изчака отвън и ни каза че състоянието е много тежко,карцинома е много голям , не можело да се отстрани заради усложненията от цирозата а и трансплантацията не била възможна поради местоположението на тумора. точните му думи бяха че всичко от тук насетне ще бъдат"стъпки на отчаянието" а и не можел да го приеме защото не са минали 30 дни от последната хоспитализация. прати ни в къщи и да отидем след 30 дни през които да пие Фурантрил .
но състоянието му бързо се влошава , вече има признаци на енцефалопатия ,което е доста стряскащо .
даваме му да пие запарка от плавун по съвет от една позната билкарка от Смолян,но общо взето наистина се чувствам безсилен в такава патова ситуация .
някой имал ли е подобни проблеми и може ли да даде съвет?
писах и на доц.А.Юлианов от Ст.Загора но нямам отговор от него
не знам просто "кой път да хвана" .
помогнете ми



Тема Re:Към ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: ceco3271]  
Автор PRN ()
Публикувано06.03.12 10:05



За съжаление професор Чернев е прав. Първичния рак на черния дроб е много злокачествено заболяване, което се развиза много бързо и почти винаги е фатално. На практика лечение освен оперативното му отстраняване няма, а операция много често не е възможна. За трансплантация (от какъвто и да е тип) при човек с увредено общо състояние и дума не може да става.

Наистина оттук нататък се лекуват само симптомите - болки, асцит, кървене... за енцефалопатията кой знае какво лечение няма (долколкото знам).

Май не ти помогнах много.



Тема Re:Към ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор Krasi..-202430 (непознат )
Публикувано06.03.12 14:08



Помощ.....на бащащ ми ПСА маркера му скочи много -160 преди 2мес беше 67на лечение -Калутид...от 1мес е на Казодек......



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор sandras (новак)
Публикувано07.03.12 12:42



здравейте, извинявам се отново че нямам кирилица
искам да попитам за баща ми
всичко започна така: преди около 2 god, започна да боледува често (грип), личния лекар изписваше антибиотици но не се оправяше, оставаше без сила е изе задъхваше, най накрая изпросихме направление за др лекар, там му беше сложена диагноза туберколоза и бе препратен в русе. там лежа близо 3 месеца, и бе изписан без подобрение, след около 2 седмици престой в къщи бе прибран в болницата пак, и пак без резултат и така почти година все в болници. Месец Май 11 г. започна да повръща постоанно и бе приет пак в белодробното, а той се оплакваше от стомаха, след големи спорове, благоволиха да видът какво му е на стомаха и излезе че било рак.
След тази диагноза отидохме във военноморска акад. Варна там го оперираха, казаха че ще махнат целия стомах и ще сложат изкустваен за което ми казаха да купя един съшивател за близо 900 лв. купихме го операцията мина и казаха че всичко е наред, и че няма да има последващо лечение, нямало разсейки. Мина не мина 1 месец започнах да го боли стомаха пак, тръгнахме пак на лекар и пак бе приет в белодробното въпреки че оплакванията са от стомаха без никакво подобрение бе изписан отидохме в др болница, в друг град там казаха че има уголемена простата и предписали пак др. лекарства и пак нищо лек няма. Сега в момента е на легло с катетър, едва диша задъхва се, не яде абсолютно нищо, малкото което го карат да погълне като вода и кисело млъко го изкарва във вид на храчка отслабна има само коя, не му предписват и системи тъй като не можел да изхвърла течностите. според личния лекар бил пълен с разсейки, според друг всичко е в норма трябва да може да яде, според друг лекар беля му дроб намалява, и така, сега се намираме в една голяма безишодица.
Ше сам много бладодарна ако чуа и Вашето мнение и съвет.
Благодаря предварително за отделеното време и внимание.

Редактирано от Buba67 на 07.03.12 12:47.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: sandras]  
Автор tzveti61 (новак)
Публикувано08.03.12 13:18



Здравейте!Имам едни въпрос към докторите, които отделят от свободното си време, за да ни помогнат с каквото могат.Благодарност за това!Моя въпрос-има ли противопоказания за провеждане на прочистване на организма от паразити? В нашия случай болния има малка вторична туморна формация на тънките черва и е в ремисия от година и половина. Стахувам се да не направим някакав беля ако проведем това прочистване.Моля посъветвайте ме. Блаегодаря предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: tzveti61]  
Автор Krasi..-202430 (непознат )
Публикувано08.03.12 14:38



Здравейте предлагат за баща ми клинично изпитване за лечение с Ортенорел/ТАК-700/,плюс преднизон сплацебо плюс преднизон...незнам да ли сте запознати ...но като чета ими и много странични реакции дори с летален изход.
wwwClinicalTrials.gov



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Krasi..-202430]  
АвторMuлeнa (Нерегистриран)
Публикувано08.03.12 21:17



Здравейте, ще обясня на кратко диагнозата на майка ми. Октомври 2011г. я оперираха - рак на маточната шийка (направиха и радикална хистеректомия с лимфна десекция). В епикризата, която получихме пише T2bN0M0 G2. Месец след операцията направи комбинирана химио и лъчетерапия, по желание на опериращия лекар, който искаше да се презастрахова, ако случайно е останало нещо микроскопично, което не може да се види. Откакто приключи с химио и лъчетерапията два пъти ходихме на прегледи. Туморните маркери са и в норма. Кръвната картина също, скенера също показа, че няма нищо останало от рака. След половин година отново е на преглед. Въпросът ми е мислите ли, че е възможно пълно излекуване, при положение, че няма метастази? Ще съм благодарна, ако ми отговорите.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: sandras]  
Автор PRN ()
Публикувано09.03.12 04:31



Нямам мнение - наистина не знам какво става с баща ти. Може да има разсейки, може да няма. Може да има проблем, който да може да се реши... може да е нерешим. Как мога да ти кажа от другата страна на интернет.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: tzveti61]  
Автор PRN ()
Публикувано09.03.12 05:27



На този въпрос не знам какво да отговоря. Самата идея ми се струва много странна и доста глупава.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Muлeнa]  
Автор PRN ()
Публикувано09.03.12 05:29



Разбира се, че е възможно пълно излекуване. То е и всъщност доста вероятно.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Krasi..-202430]  
Автор PRN ()
Публикувано09.03.12 05:34



Баща ти има рак, който вече е резистентен на стандартната хормонална терапия, така че отенорел-а не е лоша идея. Нямам никакъв опит с него, но не виждам и той да има кой знае какви други опции, встрани от химиотерапия (за която не знам дали въобще може да става дума в неговия специфичен случай).



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
АвторMuлeнa (Нерегистриран)
Публикувано09.03.12 10:33



Благодаря за отговора. Също така искам да попитам, понеже някъде бях чела, че при пациентки с рак на маточната шийка във втори стадии десет годишната преживяемост е 70 процента. Какво означава това? Че само 70 процента от жените във втори стадии ще живеят десет години ли? И как се отчита това, като например майка ми няма метастази и следователно след като са изчистили всичко с операцията и после с химио и лъчетерапията, тя вече няма рак?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Muлeнa]  
Автор PRN ()
Публикувано11.03.12 07:06



Oбщата прежияемост от 70% означава, че след 10 години 7 от 10 жени ще са живи (с този стадии рак). Тя няма дирекно отношение към това колко всичко е "изчистено", дали ще умрат от рак или от нещо друго и т.н.

Някои от жените ще са починали от рак, някой от инфаркт, някои от старост, а някои ще ги е блъснал трамвай. Все пак рака е основния фактор. Има разбира се и друг по-специфичен показател: специфична за заболяването преживяемост. Та отсранява влиянието на другите "не-ракови" фактори. Обикновено този показател е по-висок от общата преживяемост и зависи от това колко е агресивно заболяването и напреднал стадия.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
АвторMuлeнa (Нерегистриран)
Публикувано12.03.12 07:13



Вашето мнение какво е? Вие като доктор мислите ли, че всичко е хванато на време?



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор giveMeFive (:))
Публикувано12.03.12 11:22



Здравейте,
Оперирана съм от рак на яйчниците преди 5 години, степен II. Благодаря на Господ, досега всичко е наред!

Искам да попитам лекарите тук дали съществува някакво поддържащо лечение (с цел предотвратяване на рецидиви) при този вид рак? Чета по американски форуми, че на много жени се предлага такова, има доста новости в лечението - ваксини, инхибитори и т.н. Просто търся информация дали в България се предлага подобно нещо, както и ако знаете някой специалист тук, който да е в крак с времето, да го препоръчате.
Благодаря предварително!





Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: giveMeFive]  
Автор bolka (непознат)
Публикувано14.03.12 05:23



Здравейте искам да споделя моята история накратко до колкото мога и ще сам ви много благодарна ако можете да ми помогнете по някакъв начин или да ми дадете съвет какво да правя.Мама е оперирана от рак на гърдата през 2007 година резултати(размери на раковото образувание 5х4х1,5см хистологичен резултат grade II намерени 20 лимфни възли ниво I,II,III ) Направи химио и лъчетерапия след това жзимаше Семара за около мисля 2 години от която започнаха да я болят костите и ги смениха на Nolvadex-D ,Bonviva и Calcioral D3.Преди около 2 седмици започнаха болки в кръста отиде на лекар започнаха се изследвания парво кръв после някакво "Магнетики"(незнам какво е защото тя е в Гарция) и накрая скенер на който се вижда метастази на лумбалния прешлен.Сега и е назначена лачетерапия около 10-15 (лекаря ще прецени) един път в месеца инжекция на име Faslodex и Zoledronic acid(незнам какво е това)В момента според мен е редно да се направят някакви изследвания за меките органи ваобще на цялото тяло защото може да има и метастази някаде другаде да пази господ.Искам да ви попитам какво е лечението в този случай тожа което този лекар предприема правилно ли е?Сигурно сте скептично настроени към алтернативната медицина но ще си позволя да ви попитам какво мислите и ако знаете нещо да го споделите.Благодаря предварително и ви пожелавам много здраве



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: bolka]  
Автор megolina75 (Believer)
Публикувано15.03.12 04:53



Здравейте! Става въпрос за жена на 58 години, опериран е основния тумор на гърдата 2009 година, тройно негативна е, T1NOMO и G3. Проведено лечение: три курса химиотерапия с Навелбин, 5Фу и Левковорин-тридневни и 3 курса Платина. Миналата година получи рецидив, за който така и не е установено дали е бил в лимфен възел /вероятност за която й е казано устно/ или не, твърдението е че е бил капсулиран и е проведена само лъчетерапия. Последващото проследяване е на база на туморни маркери, които са били в норма дори и с туморната формация. Скенер не е правен в продължение на една година. Нито ехография.
От края на миналата година започва силна кашлица и в началото на тази са установени метастази в бял дроб. Ето и резултатите от СТ: пулмонални лезии - шест в десния бял дроб- най-голямата с размери 52 мм и три в левия бял дроб- най-голямата с размери 37 мм. Уголемени медиастинални лимфни възли-паратрахеални и хилусни в ляво с размери до 25 мм. Неуголемени аксиларни. Без плеврален излив.
Черен дроб- в 8-ми сегмент- малка хиподензна лезия - 7 мм, без да променя плътността си след инжектиране на к.м.
Останалото в норма.
В момента й е назначено лечение с Таксол, седмично т.е. три седмици вливане, две почивка, като лекувакият лекар направи почивка след втората седмица, поради ниски левкоцити 2.5!
Въпросът ми е като цяло правилно ли е лечението, съответно и текущото и тези левкоцити не са ли достатъчни за една седмична вливка? Стандартът, където живея аз е да се следят непрекъснато неутрофилите, които да не падат под 500 за седмично вливане, а 2 за левкоцитите е повече от достатъчно.
Благодаря предварително!

Защото Си ме направил глава, а не опашка!


Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: megolina75]  
Автор PRN ()
Публикувано16.03.12 22:08



Лечението е правилно. Как точно да се дозира Таксола и кога да се правят "почивки" е нещо което само лекуващия лекар може да реши.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: bolka]  
Автор PRN ()
Публикувано16.03.12 22:15



Обиновено се прави и скенер на цялото тяло, но той вероятно е направен вече. Ако има само костни метастази е нормално да се направи само лъчетерапия и да се смени хормоналното лечение (на Фаслодекс в този случай). Фаслодекса има сравнително малък шас да проработи у жена, при която вече е ползвана Фемара и Тамоксифен. Ако има метастази в меките тъкани - химиотерапия. Золедроновата киселина е само за заздравяване на костите.

От "алтернативна медицина" не разбирам.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: giveMeFive]  
Автор PRN ()
Публикувано16.03.12 22:17



Чукай на дърво и си гледай живота. Няма поддържащо лечение за случаи като твоя - прогнозата ти е много добра.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор irisa (непознат)
Публикувано17.03.12 23:52



Здравейте, имам нужда от компетентно мнение.Отнася се за майка ми на 65г .Диагнозата й е карцином на ректума.Оперирана 2009г. , 2-ри стадий ,без назначена химиотерапия или лъчетерапия.През 2011 оперирана - масивен рецидив и съмнение за метастаза в бял дроб.Назначиха й лъчетерапия на таза , която не можа да завърши,защото започна да не може да пази равновесие и се оказа метастаза в мозъка и нова оперция.Сега вече имаше химиотерапия Кселода и Иринотекан.На петата вливка направихме контролен скенер на главата(по наше желание) и се установиха нови метастази в мозъка.По време на химиотерапията майками се оплакваше на лекуващия лекар,че има болки в гърба ,но никой не обърна внимание и в последствие се оказаха метастази и в ребрата.Мина един месец в чакане на ЯМР за да може неврохирурга да реши дали ще има нова операция,но се оказа ,че метастазите са три и трябва да се прави нова химиотерапия.Да ама не...Онкодиспансера не разполага с тези лекарства БиСиНю или СиСиНю. През това време левият й крак започна да се парализира и болките в костите се увеличиха.Намерих БиСиНю и направихме първата вливка,но заради болките и парализирания крак се залежа и сега е неподвижна.На 15.03. трябваше да е втората вливка, но ние не можем да я заведем до онкодиспансера.Лекарят ми каза ,че защо ви е химиотерапия ,като е толкова зле.Как разбра ,че е зле при положение ,че не я е виждал, всичките й кръвни показатели са в норма,въобще няма вид на болна и има апетит и се храни.Ами да неподвижна е ,но все пак има метастази в мозъка , които притискат двигателен център.Просто съм възмутена от лечение и отношение на лекари.Но няма значение ,по- важно е как да направим химиотерапията?

Редактирано от irisa на 17.03.12 23:54.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор bolka (непознат)
Публикувано20.03.12 04:19



Благодаря за отговора.Имам още някои запитвания към вас защо след като няма да има полза от тази инжекция Faslodex(която струва 870 лева) трябва да си я слага всеки месец без ефект какъв е смисъла.Тя е пила тази Фемара не 1 година а цели 4 години какво според вас е редно да се направи след като това няма да помогне.От вашият отговор за скенер на цялото тяло за други органи имате в предвид ПЕТ-СКЕНЕР това не е правено нищо незнаем за другите органи защото господин Доктор е казал че ще и струва около $4500 и не е нужно да дава толкова пари на този скенер и тази сцинтиграфия която има щяла да покаже същото като пет-скенера.Искам да попитам какво е това изследване с някакви игли са ги забивали по целият и грабнак и кръста.И ако може да попитам на видеозон или ехограф(незнам кое е правилно) може ли да се видят някакви метастази или разсейки на стомах и яйчници или на някои други органи.Моля посъветвайте ме какво трябва да направя какво е редно в нейният случай.Благодаря ви и ви пожелавам да сте здрави.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: bolka]  
Автор PRN ()
Публикувано20.03.12 07:59



Да уточня - мога да пиша и знам отговорите само на МЕДИЦИНСКИТЕ въпроси. Защо някой лекар е решил нещо в конкретен случай няма как да знам! Моля да не бъда изпозван като универсалния представител и говорител на всички онколози!

Имам усещането, че се губи мярката напоследък в този форум в това отношение.

Скенер на цяло тяло е това, което съм написал - обикновен СТ скенер (без ПЕТ). Изследване с игли забивани в кръста и в гръбнака не знам какво е (звучи странно). Ехографа може да покаже метастзи, но обикновено, когато са доста пораснали.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: irisa]  
Автор PRN ()
Публикувано20.03.12 08:39



Нормално мозъчните метастази се лекуват с лъчетерапия, а не с химиотерапия. Повечетои химиотерапии не проникват в мозъка. Нищо чудно, че метастазите са продължили да растат по време на химиотерапията. CCNU и BCNU проникват в мозъка (за разлика от Кселодата и Иринотекана), но определно не са лечение за мозъчни метастази.

Дали да се облъчи главата обаче е решение, което зависи от общото състояние на пациента. Не звучи да е много добро в момента.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор bolka (непознат)
Публикувано20.03.12 13:48



Благодаря за отговора и съжалявам ако сам ви обидила с нещо,просто съм уплашена и търся изход.Моля да бъда извинена.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: bolka]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано20.03.12 14:31



Темата продължава



"Совите не са това, което са..."


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.