Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:49 04.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: LlDlru]  
Автор PRN ()
Публикувано09.11.11 08:02



Не знам дали може да се оперира умбиликална херния лапароскопски (така де, все пак съм онколог).

От друга страна не виждам защо непременно трябва да оперираш умбиликална херния ако не ти създава проблеми и ти трябва СТ за да разбереш, че я имаш въобще.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Автор LlDlru (Живучая!!!)
Публикувано09.11.11 09:08



КТ беше по други поводи - контролен и да се видят вътрешните органи по препоръка на гастроентеролога /постоянни болки - панкреас, възпалено деб.черво, камъни и кисти в бъбреците/ , а хернията се е открила като ново нещо

... butterfly effect ...



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: LlDlru]  
Автор miavita (новак)
Публикувано10.11.11 18:54



Може ли да попитам при тест ПСА -50 какво означава, че не си жив ли вече. Разбрах,че трябва да бъде - 4. Ужасно !



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Krasi..]  
Автор sisanka (непознат )
Публикувано10.11.11 21:33



Здравейте имам рак на щитовидната .Февруари месец направих йод терапия и сега ми предстои сцинтиграфия на цяло тяло.Изследването ,дали ще покаже има ли разсейки и на други места и дали ще се види има ли друг вид тумор някъде в тялото?
Благодаря предварително.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: sisanka]  
Автор PRN ()
Публикувано11.11.11 22:20



Изследването ще покаже дали има друго място в тялото с тумор, който поглъща радиоактивен йод - само тези на щитовидната жлеза са такива. Нищо повече т.е. ако има разсейка от рака на щитовидната жлеза, която не поглъща йод, тя няма да се види; както и ако имаш някакъв друг тумор.

От друга страна ако си сравнително млада жена (под 60 години) прогнозата е отлична и вероятността да имаш метастази е изключително малка.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: PRN]  
Авторsisanka (Нерегистриран)
Публикувано12.11.11 15:12



Благодаря за отговора .На 33г. съм



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
АвторПeтя (Нерегистриран)
Публикувано12.11.11 16:30



Здравейте. Писах по-горе в темата с въпрос за майка ми, която е след операция на стомаха. Диагнозата е В клет. неходжкинов лимфом. Туморната формация е голяма и не успяха да отстранят нищо. В началото на месеца направиха първата химиотерапия в онкологията и сега си е вкъщи. Проблема в момента е че получава упорит запек от 3-4 дни. Притеснявам се защото след операцията хирурга каза че от тумора червата са изтънели. Пие Дуфалак по 1-2 дози на ден, но няма ефект за момента. Позната медиц.сестра ми каза че може да взима по 1-2 лъжици течен парафин на ден. Въпроса ми е мога ли да и давам парафин и към кой да се обърна за помощ? В хаматологията на Дървеница ли да я заведа, където я лекуват или в някакъв друг кабинет? Предварително благодаря за отделеното време и внимание.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Пeтя]  
Автор PRN ()
Публикувано13.11.11 06:58



На червата нищо няма да им стане от запека. Той си е проблем обаче и вероятно се дължи на лекарствата за повъщане, които обикновено се дават с химиотерапията. Това си е проблем за GP-то. Някакъв редовен лаксатив ще реши проблема. Към дуфалака трябва и някакъв стимулант на червата на основата на Сена. Нещата ще се оправят скоро, особено като спре лекарствата за повръщане.



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: Buba67]  
Автор freeform (непознат )
Публикувано14.11.11 10:16



Здравейте, бихте ли ми помогнали с разчитането на следния текст:

КАТ на корем
При проведено изследване на коремните органи в условията на контрастно усилване на образа черният дроб се представя с резки, но неравни вълнообразни очертания и нехомогенна структура с намалени плътностни показатели. Променено съотношение между размерите на десния и ляв лоб за сметка на увеличаване на левия. На контрастната серия в областта на V-ти сегмент (около жлъчния мехур) се установяват умерено хиперденсни нодуларни участъци, а в областта на VI-ти сегмент недемаркирана лекостепенно хиподенсна зона. Жлъчни пътища-неразширени. Жлъчен мехур-задебелена стена с нехомогенно съдържимо, умерено хиперденсна компонента към истмичната му част. Слезка - нормални размери, без огнищни промени. Запазени размери, структура и перипанкреатична тъкан в областта на опашката и тялото на панкреаса. Лекостепенно ексцентрично разширяване на главата на панкреасната жлеза, като същата е с хиподенсна структура и редуцирана перипанкреатична мастна тъкан. Надбъбреци - нормално представени. Бъбреци - нормално местоположение, форма, размери, очертание, запазен паренхим и дренаж. Малка кортикална киста в ляво. Установяват се неголеми възловидни лезии паракавално и към хилуса на черния дроб. Наличие на асцит перихепатално и по-малко количество в областта на левия коремен фланг, около предната част на реналните фасции и горните йеюнални бримки. Липсват огнищни промени в скенираните базални сегменти на белите дробове. К.Т.находката в черния дроб е както при циротични промени с регенераторни възли в областта на V-ти сегмент. В д.д.план не може да се изключат и вторични лезии от хиперваскуларен м.-тип в V-ти сегмент на фона на чернодробна цироза. Калкулозен холецистит. Промените в панкреатичната глава най-вероятно са с възпалителна генеза, в д.д.план малко вероятно да се касае за мекотъканно-инфилтративен процес. Лека към умерена лимфоаденомегалия. Асцит.

Пациентът е майка ми, на 60 години. В началото на лятото след влошаване на общото й състояние постъпи в болница за изследвания (понеже разви и жълтеница), скенерът е направен тогава.

Беше изписана с Диагноза: Цирозис Хепатис Декомпенсата Чайлд C.
Съответно предприехме мерки в тази посока - хранителен режим, лекарства, в момента изглежда и се чувства по-добре отколкото преди година, когато изобщо не подозирахме, че има здравословен проблем. При контролно изследване преди 2-3 седмици, почти цялата й кръвна картина беше в норма, с изключение на СУЕ - 102 (в последните 4 месеца този показател е варирал така 103 - 97 - 98 - 100 - 86 - 84 - 102). Поликлиничният гастроентеролог й предписа антибиотици за 10 дни, за да изключи възпаление от друг характер и после пак проверка на утайката. Днес излезе - отново 101, никак не е спаднала. Майка ми е показала резултатите от скенера (въпреки че ги има описани в Епикризата от болницата), и лекарят й е съобщил, че най-вероятно в болницата не са й казали, че са открили рак на панкреаса с разсейки в лимфните възли, какъвто е изводът от КАТ-а....

В шок сме и не знаем какво да предприемем, защото до този момент не сме подозирали за такова развитие на нещата, всякакви съвети или мнения ще са ни от полза.
Какво всъщност означава д.д.план в медицинския речник?

Благодаря предварително!



Тема Re: ВЪПРОСИ КЪМ ЛЕКАРИТЕ № 7нови [re: freeform]  
Автор PRN ()
Публикувано15.11.11 10:52



Наистина разчитането на този СТ скен е толкова многословно, че нищо чудно че може да обърка всеки лекуващ лекар. За съжаление медицинския език в България е толкова мъглив, неясен и извъртян че това не прави услуга нито на лекари нито на пациенти. Все пак заключението е, че жената има цироза.

Д.д. е диференциална дигноза (т.е. какво може друго да е) - там има едно увъртане с половин уста, че може да е рак на главата на панкреса ама е толкова завоалирано, да се чуди човек какво казва рентгенолога.

Така или иначе на базата на това разчитане не може въобще да се постави диагнозата "рак на главата на панкреаса". Аз просто бих повторил СТ скена, 4-5 месеца по-късно нещата ще са много по-ясни.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.