Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:28 13.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано07.11.17 20:38



От днешния бюлетин на БФРЛ
"БФРЛ съвместно с Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" ще организира провеждането на радиотренировка за радиокомуникации в случаи на бедствия и аварии на 28.11.2017 от 19:30 до 20:30 часа българско време. По-подробна информация ще има на сайта на БФРЛ, на сайта на ГД ПБЗН и в следващите бюлетини."



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: LZ1FW]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано08.11.17 02:13



Бат Жеко стяга такъмите вече!


Санде, ти ли ще си главната станция? Да не забравиш да предложиш 21.350 за честота.По това време 19:30-20:30 там няма никакви смущения, пък и по-добре ще настроиш простора....
ИДИОТИ, явно пак има пари за усвояване!!!! С този як бюджет вече....



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано08.11.17 07:14



Бат Сашо,

Струва ми се, че отново никой не е потърсил компетентните ти консултантски услуги и се е наложило да се самосезираш пак.



Както сам сигурно си успял да забележиш, с добрия си английски, в "", която пусна за загрявка (или заигравка), проблемът беше с абсурдната и силно хиперболизирана претенция.

От цитата ти на бюлетина на БФРЛ излиза, че едно сружение на юридически лица, съвместно с една държавна структура, ще организират провеждане на радиотренировка за радиокомуникации (помежду си?) в случаи на бедствия и авараии. До тук това е един ограничен анонс за намеренията на две организации да извършат някаква проба за координирано действие помежду си.

Ти продължавай с подхвърлянията тук и там, а аз ще поизчакам докато видя заявката и резултата, ако двете бъдат направени видими, разбира се. Принципно не мисля, че БФРЛ има какъвто и да е капацитет да направи нещо организирано смислено в някакъв извънреден случай, тъй като федерацията е демонстрирала, че се справя доста трудно дори с организацията на обичайната си дейност, ако непрекъснатите разпри могат да се нарекат въобще "организация".

За да се коментира по-задълбочено е добре да се види целта и действията за постигането и. Никога не е късно някой да стане за резил, както никога не е късно и нещо да бъде направено нормално или поне не трагикомично. Ей го къде е 28, да сме живи и здрави - ще прочетем критичния ти анализ, пък може и друг да напише такъв - кой знае?



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано08.11.17 07:19



Все ми се струва, че усвояването отдавна върви по друга линия. От БФРЛ сякаш се ползва само марката, кеша от там не минава.





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано08.11.17 14:17



В отговор на:


Както сам сигурно си успял да забележиш, с добрия си английски, в "подготвителната тема", която пусна за загрявка (или заигравка), проблемът беше с абсурдната и силно хиперболизирана претенция.




Не си разбрал какъв е проблемът. Нормално е за теб. Ще го обясня. ARRL обявява провеждане на радиотренировка.

Обявата е от 24.10. и по късно е променена. Добавени са ключови изречения в началото "The exercise will simulate a power-outage scenario; it will not impact any public or private communications. There will be no power outages or communication systems outages. " Преди това този текст го е нямало.

Вероятно и поради това думите симулация, упражнение и въображаемо от текста нататък не са достигнали съзнанието на доста хора и те са възприели буквално и единствено останалото "massive coronal mass ejection event which will impact the national power grid as well as all forms of traditional communication, including landline telephone, cellphone, satellite, and Internet connectivity"

Надявам се, че вече ти се е изяснило написаното в другата тема.

Чакаме да видим какво ще се публикува на страниците на БФРЛ

и ГД БПЗН


Към момента и на двете места няма нищо по темата. Ако тази липса остане - тя ще е по-красноречива от всякакъв друг анализ.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: NinoS]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано08.11.17 15:07



В отговор на:


Да не забравиш да предложиш 21.350 за честота.




Забравил си кой избираше такива честоти.

Нейсе. Важното е ти да се появиш на тренировката, та да дръпнеш една дълга реч в ефир. Тренировка е - нищо не гори. Другите ще чакат.

Или и това си забравил? Разбирам и те съжалявам.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: LZ1FW]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано08.11.17 21:07



Щирлиц, определено не съм по дългите речи.Нищо не съм забравил и никой не е забравил другарю Бисер, колкото и клиширано да звучи.





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: LZ1FW]  
Автор az de (непознат )
Публикувано08.11.17 21:16



Аре бе Сашко само ти ги разбираш и ги обясняваш проблемите дугите пасат трева по поляните. Да си размагнитиш релето че ти залепнало в положение много съм велик. То верно който нищо не може анал-изира. Кво друго да прави.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано08.11.17 22:04



беше с абсурдната и силно хиперболизирана претенция

Кое ти убягва?



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1FW (познат)
Публикувано09.11.17 10:00



В отговор на:


беше с абсурдната и силно хиперболизирана претенция

Кое ти убягва?




Явно смисълът на написаното не ми е станал ясен.

Допълни изречението така, че да личи чия е абсурдната и силно хиперболизирана претенция. Ще си позволя да ти набележа възможни отговори:
- на ARRL
- на членове на ARRL
- на американски медии
- на отделни американци
- на MARS

Твърдението ти е свързано със съседната тема. За да те улесня ще я копирам тук:
Една интересна, вече поостаряла, новина:



Винаги ще има по-емоционални хора, на които е необходимо малко по-дълго да се обяснява. Проблемът е, когато те самите започват да обясняват неща, които не са им ясни. С любезното съдействие на медиите и с помощта на Интернет се е получила горната истерия или история... кой както я възприеме.

Всяко съвпадение е случайно.




Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано09.11.17 10:47



Еми на тамошния "жековист" е тъпнята, на кой друг да е?!

“Everything goes down, cell phone, AM FM radio broadcasting radio, we can still get out their with amateur radio with little to no power at all,” says amateur radio operator, Frank Fourier Jr.

Не го знам тоя идиот Frank Fourier Jr. какъв е, ама и той като нашите родни тикви тук ще осъществява комуникации без никакво захранване въобще, ерго ще е независим от "енергийни източници", както мъдро беше разписал Жеко. При това когато всичко друго е спряло.



Никъде по света идиотите не се отличават с някаква особена оригиналност, като тези измежду радиолюбителите не правят изключение. Ерго и мантрите им са сходни, без оглед на обективната реалност. Е, има и изключителни идиоти, разбира се, но ние сме мъничка държава и чак такива не можем да отглеждаме. Родните идиоти са най-обикновени идиоти и затова не са в състояние да сътворяват недуразумения чак в такъв "задокеански" мащаб - тука предизвикват присмех измежду шепата разбиращи, възхищение в двама-трима имбецила и пълно пренебрежение от страна на привикналото с всичко гражданство.

П.П. Знам, че си се хвалил, че си член на ARRL, но това далеч не означава, че в тази организация малоумници няма. Не казвам и че е доказателство за обратното, разбира се, даже не го и намеквам.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: LZ1FW]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано11.11.17 16:26



Съжалявам за тъпия въпрос и най-малко искам да влизам в споровете ви, още повече да вземам и страна. Също добавям че не съм и не искам да ставам радиолюбител, но ми е интересно колко радиолюбители досега са се отзовавали и са били полезни с нещо (свързано с радиокомуникации) по време на бедствия в България? Например сега наводненията в Бургаско като най-пресен пример, колко радиолюбителя се отзоваха там и какво точно свършиха? От БФРЛ очевидно имат някаква фиксация на тази тема, но ми е доста интересно чисто практически какви са резултатите от всичко това?

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано11.11.17 17:12



Има млади момчета, които много често се отзовават и помагат, особено при горски пожари и наводнения. Само че те са радиолюбители освен другото, а често помагат с лопатите, както си му е ред, нищо че си имат и радиокомуникации. И в общи линии са мразени в БФРЛ или най-малкото не са много обичани от всички. Те не се и перчат много, в общи линии тихичко си действат по гори и паланки.

Иначе на мен не ми е известен случай организирани радиолюбители, в качеството си на такива, да са помогнали при каквото и да е бедствие. Даже имаше случай, че бяха ходили едни симпатяги преди известно време при наводненията около Варна, но любезно им бяха казали, че точно комуникациите са им перфектни, така че ако няма да хващат лопатите или не носят нещо полезно да не се пречкат поне на около.

В общи линии то няма случай досега комуникациите да са били чак толлкоз нарушени, че да е имало извънредни мерки от някакви радиовръзки, да не говорим въобще за радиолюбителски връзки.

В БФРЛ има фиксация по една проста причина - на някои от по-старото поколение (ВОР-овете - Великите Опитни Радиолюбители) направо си развиваха бизнесплан, основан на тезата, че пари от данъкоплатците, чрез държавата, могат да бъдат най-лесно измъкнати по линия на бедствията и авариите. Под "официален бизнесплан" имам предвид точно това - в официални писма, приемани на официални заседания на БФРЛ.

Това е просто някакъв остатък от миналото, когато войничетата в свързочни войски, където службата беше по-приемлиева от на много други места, преди това минава през радиоклубовете на нещо като предварителна селекция и подготовка. Съответно армията плащаше целия масраф - антени, радиа, усилватели, командировки. От ония години бая хора са с убеждението, че не може да няма начин държавата да плаща за кефа им.

Преди около десетина година сегашния председател дойде с нов бизнес план - да смучат от министерство на спорта, по линия на спортни събития. За целта правеха някакви врътки, картотекираха спортисти по ориентиране като като спортисти-радиолюбители, печелеха по някое състезание, съответно и кинти. Недостатъка на този бизнес план е, че накрая на държавата и писна и спря кранчето.

Каква е идеята на поредната радиотренировка, обаче, е загадка за мен. Не знам кой я организира - в смисъл не знам коя от съперничещите си групи вътре в БФРЛ - кандидат спасителите на света са поне 3 или 4 сравнително добре организирани групи, със свои лобита, влияния и т.н. Нито знам каква е целта и, нито как ще се проведе.

Предполагам, че го прави една от "умерените" групи, които просто си имат лично желание да се включат някак в някакви спасителни дейности и позлват БФРЛ за "марка" и за авторитет. Ако са те, то вероятно всичко ще е доста приемливо и ще прилича на някаква обиикновена проба за координация. Ако не са те, то значи че отнякъде е изкочила възможност да се осребри нещичко по тази линия, в който случай тук ще се нададе силен вой от две-три различни страни.

Ще изчакаме - ще видим, така или иначе никой нищо няма да каже твърде рано, за да избегне предварителни удари от конкуренцията.



Аз толкоз мога да кажа, който знае повече - да допълни...



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано11.11.17 20:08



Има поне няколко радиоклуба в България дето се занимават сериозно масово и почти професионално с реагиране при бедствия и аварии и участват тихомълком в такива ситуации - с въжетата и лопатите. Но не изтъкват тази си дейност и не савзели стотинка. Да не ги посочвам, че да не им се ядосат ВОР -четата дето искат да си стоят на топло до екселите и пецетата и после да стават герои та да цицат държавни парички...

Редактирано от az de на 11.11.17 20:10.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано11.11.17 22:12



Дам, потвърди ми съмненията...

А иначе това е една от причините да не искам да ходя на изпит и да ставам радиолюбител. Не е най-важната де, най-важната е че нямам никакво желание да излъчвам, но втората е че това са все някакви интриги и драми, да кажеш че са 1 милион човека дето има какво толкова да делят. Е и третата е че като слушам какво си говорят, има предимно два типа радиолюбители - едните говорят часове по УКВ рипитрите за тъпи неща от сорта на рецепти за кисели краставички, а вторият тип са тия обикновено по КВ бандовете които живеят само заради тъпите им контести. Та не ща и да знам за тези глупости. Иначе похвално че си намират някакво финансиране, то все някак трябва да стане, ама всичко останало е токсично, меко казано.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано11.11.17 23:20



Еее, не е така. Ти просто споменаваш "най-шумните" или "най-забележимите" групи. Повечето въобще не са вманиачени. Контестаджиите са уикендите, те верно, че понякога дразнят, но по принцип състезания през седмицата са рядкост, а и т.н. WARC бандове няма контести - т.е. на 10, 18 и 24MHz състезатели няма, ако ти е дошло до гуша от тях в някакъв момент. Репитрите - какво да ти кажа, те са си с тая цел създадени, то какво да говорят хората? Там са най-комуникативните, дето не могат без радиото, образно казано. В общи линии там се оформят някакви "полуотворени" общности - ако се обадиш да ги питаш нещо няма да те напсуват, но и кръвен брат лесно няма да им станеш. Най-често се среща доста учтива студенина, в случай че не си от групата, но винаги има "опасност" да попаднеш и на някое по-истерично говедо. В общи линии по репитритрите принципа е "не го ли познаваш, не му обръщай много внимание", доколкото аз съм останал с впечатление, макар да не съм въобще редовен слушател, да не говорим за събеседник.

Ама тия две групи са "елитите" - съответно едните са царете на КВ, другите са царете на УКВ. На 144MHz репитрите често се срещат и двойно-елитни - т.е. хем редовни на съответни един-два репитъра, хем участващи и по КВ състезания. Има и симпатични, има и изперкали - такъв е живота.

Тия с интригите са десетина-двадесет човека и повечето всички ги вземат на бъзик. Пък то там се разпределят такива "огромни" суми - ти да не мислиш, че за някакви милиони става въпрос? Ако се измъкнат 10-20К евро си е събитие от вселенски мащаб, банкетите са до зори, а със замесените в разпределението им не може дълго да се общува дори приблизително нормално.

Въобще мизерията е пълна, главно щото всеки е отвратен от тия сплетни и просто на никой не му се занимава, освен да се посмее, макар че то вече и смешно не е.

То и да му се занимава на някой, ти да не мислиш, че в БФРЛ членуват радиолюбители?! Няма такова нещо - там членуват юридически лица - спортни клубове. Съответно те излъчват по един представител и така, например, председател на БФРЛ се става с десетина гласа на "свои хора". Освен тия десетина-двайсет човека, има един 100-200 "гюромихайловци" - това са едни "симпатични старчета", които си милеят за БФРЛ без оглед на състоянието и. Нещо като членовете на БСП - там и с Майбах някой да иде да ги посети, щом е от партията, значи милее за бедните. Някакъв такъв стокхолмски синдром ги преследва и тия 200 юнака.

В добавка има 50-100 човека, дето си плащат членски внос за да ползват QSL бюрото - демек да си разменят евтино хартиени картички с кореспондентите. Но тази бройка, разбираемо, намалява.

И то това е - всички други са някакви сводно-блуждаещи елементи, повече или по-малко неорганизирани, но за сметка на това изглеждащи съвсем нормални. И на почти на никой не му се занимава да "членува" в БФРЛ, щото то това и малко незаконно се явява - като отидеш там да си плащаш "билетчето" те записват "фиктивно" уж си в някакъв клуб - абе жалка мизерия.

Но никой не те кара и не може да те задължи да членуваш в никакви клубове, в случай че ти потрябва инициал - изпита си е пред КРС. Ако няма да излъчваш е тотално излишно да си губиш времето да изкарваш инициал, макар че, както е ставало дума, за иинтелигентен човек загубата на време е около два-три часа за клас 2, хайде един ден да е, ама един ден много ми се вижда.

Интересен факт е, че БФРЛ организира безплатни курсове за радиолюбители в собствения си офис. До тук добре, но почти никой, който завърши тези курсово и изкара инициал, не става член на БФРЛ. Тука се ослушвам бая време някой да обясни смислено и този парадокс, но всуе. Явно там на място - аз не съм бил в офиса им - картинката е още по-отчайваща, отколкото в интернет, щом почти никой не ще да прежали едни 20 кинта поне за един годишен членски внос като форма на благодарност за "обучението", което също ми е много странно какво е, но да речем, че препрочитат някои базови неща от учебниците. Абе мистерия е това БФРЛ, една традиционна мистерия, но не в добрия смисъл на нито една от тези думи.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано11.11.17 23:51



О, аз съм гледал примерни изпити за клас 2, там са някакви неща дето човек от обща култура ги знае, не мисля че има какво толкова време да му се отделя. Ама защо ми е, аз обичам да слушам, ако исках да предавам, щях да си взема една CB станция и да си лафя, като се отпуши банда може и с някой на майната си. Да не говорим че като слушам, там си говорят често за далеч по-забавни неща, отколкото по УКВ репитрите. Ама дори и затова нямам мерак, ще потроша едни пари, ще се занимавам с глупости като например къде да си сложа антената така че да не си изпържа SDR-ите докато говоря, ще си начеша крастата за седмица-две, след това ще стои в мазето инсталацията. Просто не ми е интересно да цапам ефира, има си интернет за това.

А иначе верно има някакви образи, чувал съм и млади пичове дето определено не са идиоти, има и стари пичове дето определено не са идиоти, ама като цяло, чисто статистически де, по репитрите повечето време говорят за някакви глупости, все едно слушаш телефонен разговор, по-скоро радиоверсия на IRC чат, всичко се върти около някакъв излет в планината, рецепти за туршия (съвсем сериозно), ракия и някакво наяждане, това яко почва да писва, за тези хора няма ли интернет бе, защо искат всички да им слушат глупостите.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.11.17 07:49



Моето обяснение е, че по репитрите се създават нещо като общности, като свързващия елемент много често е самотата. Т.е. самата тема е без значение, въпросът е да чуеш някой "близък", да си размените по някоя дума - това задоволява стремежа към социализиране. Но ти правилно си го казал - това си е просто версия на социален чат.

Интернета не е директен заместител по две противоположни причини. От една страна са една компактна група пенсионери, за които интернет технологиите просто не са комфортни. Те са си свикнали радиото винаги да е настроено на репитъра и при случай да разменят някоя и друга дума с някой познат.

Другия вид пък са хора, които са почти непрекъснато в движение. Разбираемо е, че те са по-млади, познават и ползват всякакви технологии, но просто не е най-удобно докато си в колата да ползваш интернет, а трубката във всеки момент можеш да щракнеш и да се чуеш с някой авер. Съответно темите пак са всякакви, то просто няма как ежедневно да има някакви вълнуващи неща.

Но това са нормалните неща. Истинските дразнители по репитрите са отново две групи. Единия вид са "алфа мъжкарите", които не пропускат случай да поучават, да корегират, да правят забележки, да дават напътствия. Тия лесно се познават, при тях няма "не знам", няма "не мога". Кой каквото и който и да пита на каквато и да е тема, те са готови да се намесят винаги, за да затвърдят личното си убеждение, че са призвани за водачи и пазители на съответните групи.

Другите са "затискачите". Те, по някакви причини, не са били приети пълноценно в съответната група, поне според собствените им усещания, и реакцията е "щом аз няма да говоря - никой няма да говори". В състояние са да дебнат денонощно, само и само като започне някакъв разговор да го направят дразнещ, непрекъснато натискайки PTT-то докато другите говорят. Тия не са много, но като се появи някой, понякога е в състояние да лази по нервите на другите в продължение на месеци.

На КВ също има такива "кръгли маси", там разликата е, че затискането не е практика, защото няма и как да стане достатъчно ефективно. Това създава илюзията за малко по-голямо джентълменство, но принципа си е същия като на полуотворените групи по репитрите и "алфа-мъжкарите" си ги има и там.

Но това са очаквани неща, те са малка част от ефира. От там нататък всичко е малко или много далеч по-нормално.

А занимавки с излъчване има много, то не е само да раздуваш. Има "ловци на дипломи" - еди-кой си ще предава от тази до тази дата и който направи връзка с него ще получи диплома по случай някакво събитие. И правиш връзки и колекционираш дипломи. Има и по-общи - да направиш 100 страни, например. Има и по тематични, от рода на "уикенд на морските фарове" - отиват разни пичове по някакви фарове и всички се надпреварват да се свържат с тях. Често има и т.н. "активиране" на местности и забележителности - например на крепости. Отива някой пич с радиото до някаква крепости и който иска го "гони" да се свърже с него.

Т.е. не оставай с грешното впечатление, че т.н. "ragchewing", който визираш ти, е единствената или преобладаваща форма на контакт. Не е така, според мен са много по-разпространени "кратките" форми, където всеки си гони нещо си свое си, а връзката е стегната и сбита, колкото да се разберат кои са, откъде работят и как се приемат. По нагоре ти дадох примери и на хора, които съчетават тези неща с чудесни излети до върхове и паланки, т.е. ако обичаш природата, на цената да две кила повече в раницата, радиото може да е забавна добавка към разходките.

CB-то страда точно от тоя проблем - че там и да направиш някаква връзка, колкото и далечна да е, колкото и интересна да е, при липсата на идентификация на кореспондента е трудно да се дефинира някаква забавна или зарибяваща цел. Т.е. най-големия смисъл на инициала не е, че е някакво признание за някакви извънредни способности, нито пък е нещо, което да служи на КРС да знае кой да глобява. Инициала е твоя аватар в играта, която си избрал да играеш. Игрите се менят и са много, а аватара си остава. Това е в общи линии, както аз го виждам.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано12.11.17 09:39



Aбе инициала си е доживот - нещо с което те отъждествяват вечно. Теб и тези около тебе. Представете си като се каже LZ1FW вие за какво се сещате - единица мярка за ?
Но да се върнем на темата - батето за да се изсули от въпроса дето му зададох няколко пъти за Черна Гора и имат ли право децата там дето той лично ги похвали да се обаждат на любителските честоти и защо нашите младежи пък да нямат в Брезник по контести (според него) бат Сашо вече знае че се е нср.л нищо не отговори ама веднага пуснА няколко други миризливи фишека за отвличане на вниманието тука във форума да замаже положението и да се размърди на друго място. И се скри бързо в храсталака - никъв го нема. Всички се обясняват а сега той си се хили ехидно от Говедарци на вилата и гледа сеир. Хитро А ? И като го гледам него за пример как да искам инициал ?

Редактирано от az de на 12.11.17 09:43.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.11.17 09:54



Е това е главния проблем. Че един като LZ1FW да има и неизбежно остава впечатлението, че цялата система е сбъркана. А тя системата си е добре, просто няма как лесно да се рестриктират такива странни елементи.

Бат Сашо просто мрази всички, които не го признават за авторитет. Децата най-лесно се ориентират кой-кой е, при тях някой като него не може да бъде авторитет никога. И той отговаря с най-елементарна първосигнална омраза, с някакви изсмукани от пръстите обвинения.

То не са само децата - последните години всеки, който е направил нещо, което LZ1FW не е направил или не бил питан, е бил обвиняван в каквото и да е, колкото да се всее у другите някакво съмнение, че те макар и направили нещо интересно, всъщност са най-обикновени хулигани и врагове на радиолюбителското движение.

А ти какво се изненадваш, че се е изсулил? Това си му е стила, той си мисли, че като е наръсил глупостите и вече целта му е постигната. Той не схваща, че резултата е, че му се смеят на него, той си мисли, че си е свършил работата, затвърдил е лидерската си позиция и вече му е под достойнството да се обяснява.

Малко като щраус - покряка, покряка, после си зарови главата в някоя дупка и си мисли, че е свършил всичко както трябва, а не се усеща, че в тая поза задника се случва да остане най-видимата част от конструкцията.





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано12.11.17 11:40



Така си е.
Не му се чудя а искрено се забавлявам с него - бръмчи нахално и облита форумите цвъка навсякъде като муха и е също толкова полезен и ефективен за обществото.

Редактирано от az de на 12.11.17 11:56.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано12.11.17 11:45



Мен като че ли цифровите режими са ми най-интересни на КВ - първо слушах BPSK31, после JT65, сега този новия FT8. Много добро помагало за изучаване на прохождението на различни бандове в различен час на деня в различен сезон на годината, в различен етап от слънчавия цикъл най-малкото, винаги ми е било забавно да гледам резултатите, също и как се отразяват разни подобрения по приемната система, филтърчета и ферити върху приемите, абе забавно ми е.

Иначе май имам някаква ненавист към телефонията, но то като тръгнеш да сканираш любителските честоти, това е което се набива на очи веднага, особено на 70см/2м - то там май APRS-а е от малкото изключения, почти всичко е лаладжийницата. Но вероятно и ти си прав че те клиничните случаи най-много се набиват на очи просто защото са от най-редовните там.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.11.17 14:39



Телефонията, колко и странно на пръв поглед да звучи, не е от най-лесните комуникации на HF. При телеграфията се правят връзки и при гранични условия, JT65 може да работи и със сигнали около нивото на шума, даже под нивото на шума, ако се смята върху цялата лента. Абе при всички видове работа има някаква врътка, която прави нещата интересни, то ако няма занимавка, няма и никой да се заиграва дълго.

Обаче, ако има "опасност" да се запалиш, то най-добре отивай на изпит за клас 2 възможно най-бързо. Проблемът е, че след като вземеш клас 2 и трябва задължително да минат шест месеца, за да вземеш и клас 1. Според мен това е много силно демотивиращо по принцип, но това е положението.

По-добре си вземи клас 2 без да конкретно ти трябва, отколкото в един момент да ти потрябва клас 1 и да се откажеш, защото трябва да го чакаш 6 месеца. Като си вземеш изпита никой не те задължава да говориш или да ползваш инициала, така че цялата драма е да отделиш час-два сутрин в работен ден, когато най-често са изпитите, за да отскочиш до телефонната палата, където най-често са изпитите. Доколкото помня живееш в София, така че това е всичкото неудобство, ако не броим, че трябва да им платиш и 18 кинта и да отделиш час-два преди това да препрочетеш примерните тестове, но с това се изчерпват нещата.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано12.11.17 16:50



Мислел съм си го това, дори преди някъде не знам 2-3 години аха да се навия да се явя на изпит. Но се отказах де, просто няма смисъл. Те хората като се заговорим за радио неща често изразяват някакво учудване че не съм радиолюбител и обясненията че нямам желание, защото съм си напълно доволен само да слушам, някак не ми вярват. По тематичните места из нета дето разговорите се въртят около SDR-и, това някак повече го приемат, в смисъл има и други хора като мене най-малкото :)


То като се замисля, всъщност дори не е толкова вярно, на работа си играх с един hackrf и ми се видя доста забавно, може би някой ден ще си взема подобна играчка за опити вкъщи....ама те са с някаква изходна мощност от сорта на 10-20 миливатa - КРС ако въобще някога разбере за домашните ми експерименти, надали ще ги вземе насериозно, а още по-малко пък ми трябва радиолюбителски лиценз (то аз няма и да го ползвам по любителските бандове).

Не знам, може все пак някой ден да ми хрумне, но е доста съмнително това, просто не ми е интересно.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.11.17 17:31



С 10 mW, по спомени (да не ревне тука стожера на чистия ефир), можеш да излъчваш съвсем легално на каквато си честота искаш. Т.е. регулацията започва от някаква ERP нагоре, то иначе всички сме за затвора отма.

А нито КРС, нито някой друг, никога няма да се занимава с теб, освен ако не му пречиш. Това е принципа - този, на който му пречат се жалва, КРС се намесва, установява проблема и причинителя и взема мерки според случая. Т.е. ако намериш някаква честота, на която да не пречиш на абсолютно никой на тоя свят и с 1 мегават да излъчваш там, просто няма кой да ти обърне внимание - така е имплементирана регулацията.

А това, че си напълно доволен само да слушаш не само, че не е изненада, но - ако щеш вярвай - е предвидено и в закона. Има си в действащите разпоредби категория "радиолюбители слушатели", което е един трицифрен пореден номер след LZ1 (например 1, за южна България). Мисълта ми е, че щом го има в закона, не е чак толкоз рядко срещано. За такъв опознавателен знак не ти трябва изпит и го дават безплатно. На него идеята му е да се обозначиш "офлайн", че си чул някой - например има запалени хора, които следят излъчвания на обществени радиостанции на дълги, средни, къси вълни, разменят си и колекционират картички, имат си вътрешни класиции. Сигурно 10% от запалянковците с SDR приемниците са такива, та сигурно и ти знаеш доста. По късовълновите състезания най-редовно си има категория "слушатели" - пращаш отчет и като нищо може и плакет да получиш на електронната си поща. И сигурно доста други. Та исках да кажа, че си има аватар и за слушатели, използват си се и такива опознавателни знаци - не е като да не е предвидена и тая мания.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано12.11.17 18:07



Мисля че максимума специално на hackrf-а беше 30mW, само че съответно като излъчвам от бюрото в стаята, отвън я нещо успее да мине, я не, то няма как да преча на никой така :)

За слушателските инициали знам, а аз също имам разни dx-аджийски пориви на моменти, но пък нямам никакъв интерес към всякакви форми на feedback от сорта на QSL картички и прочее неща, та оттам и инициал не ми трябва особено.

Те между другото някои хора издевателстват с това, някой ми беше разказвал преди време за някакви пичове от екзотичната измислена държава западна Сахара, които искали да им пращаш безумни пари (40-50 евро или нещо от сорта) за да ти пратят по пощата QSL картичка и естествено само по пощата. Значи мен силно ме съмнява това да струва толкова, та сигурно си е добра бизнес практика там - а на мен да дам 100 лева за картичка, ако ще да е от южния полюс, ми се вижда изначално....глуповата не знам.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.11.17 20:11



Еми има си маниаци. За Западна Сахара не знам, но за действителна картичка от Северна Корея определено има хора, които биха рискували живота си.



Аз съм много далеч от тая точно страст, но все пак мога да си го представя - инвестирал си десетки хиляди евро в антени, оборудване, години от времето си. Имаш всякакви връзки с всякакви хора навсякъде по света, но - съвсем например взет от теб - нямаш потвърдена връзка само със Западна Сахара. Стотина евро ще ти се сторят без пари.

Дори в България има впечатляващи инвестиции в това хоби, смятай например САЩ, дето поне десетина хидяли активни радиолюбители са и съвсем реални милионери. Няма как да не се комерсиализира.

Но и защо те изненадва? Има пощенски марки на цени, които се приближават или дори надвишават стойността на оборудването и в най-скъпите радиоклубове по света. Стотици хиляди, дали и за милиони долари не ставаше въпрос. За един квадратен сантиметър хартия. Колекционерството само по себе си е генератор на безумни транзакции, радиото в такива случаи е просто страничен инструмент.

Но да, и на мен ми се струва доста тъпо да те е яд, че нямаш връзка със Северна Корея, при положение, че имаш десетки и стотици с Южна Корея и Китай, и неизброими с азиатска Русия, например. Т.е. там не е до някаква трудност, до някакви способности, а до чисто политически регулации и ситуация. Обаче си има хора, дето си искат да имат връзка с всяка обособена територия и туй то.

П.П. Сега се загледах, че имам връзка с S01WS и верно не са ми я потвърдили никъде електронно, но в qrz.com пише, че искат $4, което е по-скоро разумно. Или е било друга територия или конкуренцията и там е свалила драматично цените напоследък. Но то и така хич не е зле - $2 да остават чисто за тях, те спокойно могат да правят по стотина "клиента" средно седмично. Не съм запознат въобще с тая държава, но може пък да не е лош приход и това там, па макар и за клуб.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано13.11.17 00:47



Дам....абееее звучи много логично. И на мен ми е малко странно точно това с държавите, далеч повече ме интересува къде географски е примерно, западните части на америките са ми най-мъчните и много се радвам като мерна някой спот от там, та винаги ми е било интересно защо толкова много държат на бройката държави репортнати в pskreporter-а, че чак и класации по това, алабала, а то си имало някакво състезателно начало в цялата работа определено.

Абе чудно ми е все пак такива не-хамски, но не и концертни, а служебни станции от типа на разни NDB-та, VOLMET-и и разни такива като Банкок Метео примерно, дали издават QSL картички? Мисля си че все пак от тях може би поне малко бих се зарадвал да си имам, не мога да дам рационално обяснение защо, вероятно очаквам снимка на предавателя отгоре, някаква там антена по тайландските брегове или нещо подобно, аз от време на време изпадам в такива лирични отклонения и се опитвам да си представя как ли изглежда мястото откъдето излъчват това което съм приел, та в този ред на мисли все пак може би има някакъв смисъл от това...

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано13.11.17 07:35



Ами единствения начин да разбереш дали някой дава картичка е да им пратиш ти надлежно попълнена с две "зелени марки" вътре. Възможно е да попаднеш на някой, който да ти върне картичка, дори да не е официална политика. Нямам представа дали подобни институции пращат картички, но защо пък не? Все пак на много от тия места работят и хамове, вероятно проявяват разбиране към слушателите. При всички случаи, ако парите са вътре и не са ги откраднали, почти нищо не им коства и има шанс.

За състезателното начало не знам точно, но ми се струва естествено следствие ако напредваш с хобито. Например аз от 339 DXCC територии имам по-малко от 150, т.е. по-малко от половината. Няма как да възникне състезателен дух, дори и да искам, щото вероятно повечето колеги имат връзки с повече територии от мен. При това положение във всяка класация ще съм в долната половина, което не е голям стимул.

Но след някоя и друга година, да сме живи и здрави и да мога да инвестирам малко в хобито, ако стигна до 300 може и друг акъл да ми излезе - ще имам 90 процента от всички възможни дестинации. Стигна ли 330 вече съм почти сигурен, че много сериозно ще погледна на възможността да ги "имам" всичките. Т.е. аз си мисля, че апетита идва с яденето. В началото е просто кеф без цел и посока, после започва да се понатрупва критична маса от връзки в някаква категория и човек, поради вродената си алчност, започва да иска да "има" всички.





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано13.11.17 09:53



Е хубаво де, ама какво ще стане когато евентуално вече ги имаш всички, според мен голямо разочарование ще последва след това



EOF

Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано13.11.17 12:00



Интересна тема, накара ме да се разтърся малко в DXCC Honor Roll листата, че понеже ми е безкрайно далече, не се бях зачитал досега.

Веднага ми направи впечатление, че при дигиталните режими няма нито един радиолюбител, който да има пълния комплект от 339 територии, дефинирани в момента. И са едва 26 тези, които имат по 338. Общо 207 са тези, които имат 330 и повече. От тези 207 съм почти сигурен, че поне един би убил хладнокръвно, за да има 339.



При по-традиоционните режими, обаче, нещата не са чак толкоз вълнуващи. На телефония има цели 1007 човека (от тях двама българи) с пълен комплект от 339 и общо 2794 с 330 и повече (от тях общо трима българи). На телеграф, обаче, има само четири човека с пълен комплект от 339 (без българин) и общо 1928 (от тях трима българи) с 330 или повече.

Последно на смесената класация (т.е. независимо от режима на работа) пълен комплект от 339 дестинации имат 2168 човека (от тях трима българи), a с 330 или повече вече са 5589 (от тях петима българи).

Тия числа ги написах по-скоро ей така, щото така или иначе си играх да ги смятам, но сега се връщам на въпроса. Според мен да си в топ 6 хиляди от от около 3 милиона регистрирани радиолюбители (това число е силно спорно и е изсмукано от пръстите все пак) не е лош стимул, но едва ли е и някакъв супер стимул. Дори топ 1000 не звучи чак толкова "уникално".

Т.е. според мен никой не тръгва априори с цел да влезе в тази листа. Имай предвид, че усилията да бъде постигнато такова нещо са огромни - и като инвестиции в антени и оборудване, но най-вече като отделено време, отдаденост, търпение, че дори и воля, ако щеш. Искам да кажа, че надали някой скромен радиолюбител, да речем от моя "калибър", може да се събуди един ден и да каже "от днес тръгвам да влизам Honor Roll листата". То просто няма как да се случи нито бързо, за лесно да не говорим.

Може да стане за пет-десет години, то зависи и какви години откъм прохождение (а и политически) случи човек, но да речем, че десет е напълно реалистично. Да приемем, че петнайсетина хиляди евро само за антени и оборудване ще свършат работа за тази цел. Да прием и че човек може да отдели нужното време и има нужното търпение. Всички тези фактори, обаче, правят целта твърде далечна, в сравнение с "възвръщаемостта" от нея.

Освен това, разглеждайки тази листа, ми направи впечатление, че мнозина от българските топ оператори не са в нея. Говоря ти за поне петнайсетина човека, които има познания, опит и оборудване на световно ниво - не просто първи сред овцете, а истински вълци в ефира. Хора, които печелят контести, при това при жестока международна конкуренция. Т.е. радиолюбители, които са показали, че притежават всичко необходимо за да са в тази листа, освен може би достатъчно хъс да се концентрират да влезнат в нея.

Тези неща ме карат да си мисля, че "колекционирането" на дестинации е много по-маловажно от директния сблъсък в ефира за повечето от наистина добрите. Т.е. процеса вероятно започва с леко "надобряване", известен период от време "участие заради спорта" и в някакъв момент вече идва желанието да покажеш, че си най-добри в състезание с подобни на теб. А вече в някакъв момент като му писнат на човек състезанията, които всъщност са и доста изтощителни, освен дето изискват подобаващи познания и екипировка, та вече като човек е вкусил от победите, чак тогава може би отделя време да запълни "колекциите си".

Иначе за редовия радиолюбител, към които вероятно се числя и аз, има по-лежерни цели, колкото да оправдаят суетнята и разходите по оборудването. Например тук-там някоя по-шантава диплома, DXCC 100 (работени 100 територии) някакви такива доста по-непосредствено достъпни и сравнително лесни неща.

Та, понеже пак се отклоних, според мен няма разочарование, когато някой направи "пълен комплект медали" - това по-скоро идва като "черешката на тортата", като някаква допълнителна украса на преживените до момента емоции и не ми се вярва някой да е тръгнал с подобна цел отначало, просто защото в началото, че и доста по-натам, тя изглежда твърде далечна и нереалистична за простосмъртен.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор az de (непознат )
Публикувано13.11.17 23:56



@gat3way Банкок Метео пращат картички например. Само трябва да им изпратиш коректен рапорт и да почакаш "известно" време.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано16.11.17 08:17



Здравей,
Всичко е много индивидуално разбира се, особено DXCC програмата. Има до някъде състезателен дух и там, но повече се състезаваш със себе си - можеш да ги изработиш всичките или не, колко време ще ти отнеме и т.н. Всеки със своите си ограничения - антени, мощности и т.н, На колко обхвата всеки по отделно и прочие. В днешния ден пълен с всевъзможни бръмчилки си е голямо предизвикателство, особено на обхвати които са си шумни. Или наскоро разрешените обхвати в средни и дълги вълни, които за ефективни предавателни антени искат много място.
Тези състезателите, както ги наричаш в един момент тази програма не им е дала нужната доза тръпка и са се впуснали в по-голямата - "на живо". Онова си е голяма тръпка определено, но си е всякак натоварващо.

Така или иначе за всеки има по нещо и не може да се каже - всички са едни старчета, които... Просто няма как да е вярно дори за малка извакда като радиолюбителите в целия свят.

Хобито ни е интересно с това, че дава възможност на всекиму по нещо, който от каквото се интересува да експериментира и да научи нещо ново.

Поздрави,
3sf



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано16.11.17 10:07



Абе застаряването си е факт, това е обективно, не е просто подмятане, няма какво да се бяга от действителността.

Просто за много от младите хора няма "магия" в радиото, тъй като те са родени с него, то е навсякъде около тях и го приемат за даденост. За човек, за който е естествено вдън гори тилилейски да има поне 3G, ако не 4G, е необяснимо защо някой би се вълнувал от връзка по радио. Той не осъзнава цялата комплексност на това, което седи зад комуникацията на телефона му, за него тя е даденост, която той просто изисква да съществува и да работи качествено.

Да не говорим, че младите хора по разбираеми причини се стремят към градовете, където развитието на това хоби е в най-добрия случай много проблемно, ако въобще е възможно в задоволителна степен.

И не на последно място това хоби е в голямо степен свързано с търпение, а в общия случай колкото по-млад е човек, толкова повече динамика търси. Затова и за много от младите колеги радиото е "вторично" хоби - дали ще се завират по калта с джипки, дали ще летя с делтаплани, дали ще тренират за спасяване на света - в тия неща има екшън, има жега.

А радиото често е скука откъм адреналин, освен работата по антени в гръмотевична буря, например.



Та спокойно може да се каже, че мнозинството от активните радиолюбители са хора от средна възраст нагоре, особено на КВ и в по-традиционните направления. Единствено при цифровите режими, особено по-новите, това може би е спорно, но и там тийнеджърите едва ли са мнозинство. От друга страна на телеграф млад човек в ефира е изключителна рядкост, дори нов оператор, т.е. на който да му личи, че тепърва се учи, не се среща често.

Преди много години е било много по-различно - радиолюбителите са били от малкото, разбиращи как работят новите за времето си технологии, те са били млади, ентусиазирани, откривали са непознати области и са ги проучвали. В момента нищо от това не е останало, дори технологиите премахват все повече неизвестни - като се започне от антенните симулатори и стигне до прилични предвиждания на прохождението, магията лека-полека си остава в миналото.

В наши дни не вярвам да може да се спечели контест без компютър. DXCC 100 (връзки със сто територии) се прави елементарно, но дали има някой, който да го е направил през последните десет години посредством потвърдени с хартиени картички връзки? Единици са, ако ги има, а другите реално правят това значително по-лесно в наши, защото е лесно да се потвърди връзка с един клик на мишката, а не всеки ще се отдели време да праща картички. И въпреки това само 1/4 от връзите средно някой си прави труда да потвърждава.

На сайта на БФРЛ се вихри поредната размяна на нападки, но интересното е, че там мастити деятели на делото се оправдават, че не били отчели BG DX контеста от миналата година, защото нямало ... модул на Drupal 8 за отчитане на контести?!

Въобще светът е друг и хобитата ще са други, но такъв е животът. Точно в това лошо няма, всяко поколение си има неща, които са му сравнително по-интересни, върху които преобладаващо се е концентрирало.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано16.11.17 10:28



Застаряването никой не го оспорва... Но застаряването не винаги означава всички отиват на рипитрите и правят там, каквото си правят...

100 банд DXCC може да се прави лесно на 14/21.. Като почнеш да ги правиш на всичките, нещата не са толкова лесни, колкото изглеждат на пръв поглед. И да, съгласен съм че сега DXCC се прави в пъти по-лесно от колкото преди време, когато нямаше клъстери, но пък и малко стана като ловджийте - дебнеш на пусия.

А въпрсните "мастити" деятели.. да кажем че ги познавам лично и може да ми вярваш, че това което го пишат - има за какво да го напишат. Аз лично ги разбирам. Тъжно, но факт.

Картинката никога не е само бяла или черна, а по скоро винаги е сива, особено в нашата родна действителност.


Поздрави,
3sf



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано16.11.17 11:28



Е, хайде сега - не отиват всички на репитрите. Да не говорим, че младите пък хептен не "отиват" на репитрите - те си слагат нови репитри, с нови технологии, имат модерни цифрови радиа, които притежават и функции, присъщи на смартфоните. Млад човек на Р1 и Р2 е рядкост да се обади, а и да се обади, е рядкост да се "интегрира" в постоянното присъствие.

100 DXCC от Европа се правят лесно на почти всеки традиционен банд, стига човек да има правилните антени, разположени добре на правилното място, както и необходимата мощност.

Просто на 14/21 тези неща са с порядъци по-лесни за осъществяване, отколкото на 160. И въпреки това има хора, дето за година-две успяват и на 160, ако се заинатят. И, въобще не на последно място, в наши дни парите могат пряко да повлияят на резултата, което няма как да не компроментира част от магията.

За маститите деятели ти вярвам, нямам причина да не ти вярвам. Но е странно точно липсата на модул, при това на Drupal 8, да бъде пречка за организатори на такова важно събитие. Ми да ползват модул на Drupal 7, щом няма за 8.

Шегувам се, разбира се... Не познавам хората и конкретиката дори не ме интересува, просто споменах, че без да се държи сметка за новите технологии вече не става, просто е излагация. Не е достатъчно да се създаде такава структура, при която "избирането" е предизвестено, а "преизбирането" е сигурно. Не е достътчно да се говори наляво-надясно за величието на федерацията и нейното ръководство. Трябва да се отчитат и дребни неща, като фактът, че без пълнофункционален сайт всяка съвременна структура все едно я няма, без оглед на собствената и висока самооценка.

Преди 7-8 години тук Виктор беше обещал, че ако го изберат ще има грижата поне на сайта на БФРЛ да пише какво е това радиолюбител и как се става такъв. В края на 2017 такава "незначителна" информация продължава да е недостъна. Сигурно няма модул на Drupal 8, който да описва какво е радиолюбител и как се става такъв в България?

Картината винаги си е бяла в началото, обикновено посивява от цапане и от умора на материала.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано16.11.17 12:02



Почнахме да разводняваме доста първоначалната тема, но....
Съгласен съм като цяло, че от Европа се правят лесно 100 DXCC с уточнението
"... стига човек да има правилните антени, разположени добре на правилното място, както и необходимата мощност. " Точно това за съжаление уточнение прави нещата не толкова лесни за голяма част от нас, но от друга страна прави нещата по-интересни, иначе нямаше да я има тръпката.

Не мога да коментирам какво е обещавал Виктор, защо не го е изпълнил и т.н. Това са си негови работи.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано16.11.17 12:31



То пък една тема, нещо не съжалявам хич, че се "разводни". Целта на темата беше да се подготви почвата за "градивна" критика към колеги, които явно нещо искат да правят. То имаше и още една "подготвителна" тема по въпроса. Т.е. темата до 28 ноември си е изчерпана така или иначе, а после няма как да няма нова.



Не е въпросът толкова какво кой е обещавал, въпросът е, че страницата на БФРЛ си е, в общи линии, такава, каквато си беше и преди десет години, когато Drupal 8 нямаше. Както са си същите и повечето от нещата в тази федерация, макар че светът вече не е същия. Отвътре уж нещо бълбука, уж има сблъсък на титани, милеещи за бъдещето на хобито, а на повърхността се вижда само една аморфна маса, чиито компоненти естествено преливат едни в други, запазвайки общото усещане за монолитна блатна консистенция.

И това виждат младите хора и затова няма модули на Drupal 8.

А това пречи, защото важна част от всяко хоби е и чувството за общност и съпричастност, за споделени интереси, за взаимопомощ и за съревнование. Т.е. за да има тръпка, трябва човек да бъде информиран, че такава тръпка съществува и че някъде има други хора, които се забавляват. Обикновено това е първи, най-важен, изключителен и основополагащ мотив за съществуването на което и да е любителско сдружение. Не и в България, не и при радиолюбителите.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано16.11.17 12:58



За съжаление трябва да се съглася с теб в случая. Както казах.. нещата тук са повече в сиво...





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано16.11.17 21:36



Най-хубавото от цялата работа е, че бъдещето винаги е след миналото. На пръв поглед тъпа констатация, но пък може да е и ориентир. Както и да е - живи и здрави да сме, другото ще го изживеем така или иначе...



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано17.11.17 01:24



А това че светът е друг и хобитата са други не е вярно. Моето поколение дето си изкара тийнейджърските години през втората половина на 90-те примерно, май не е точно от поколенията на които хобито им е радиото. На мен цял живот не ми е било де, като изключим че много обичах като дете да ловя КВ станции на сонито, но дори това не ми е било толкова интересно. Радиото ми стана интересно преди години покрай заниманията с A5/1 и Um глупостите на GSM 2G и това е защото стандартът не следва добрите практики, ами физическия и data link слоя там са доста размити понятия. Сега гледам че на други, по-млади хора им е станало интересно заради 802.11ac нещата с mimo и beamforming-а. Въобще според мен не е ненормално да се преоткриват разни хобита. Просто по друг начин предполагам. Аз на всичко това не мога да гледам по същият начин по който го гледат повечето хамове явно. Например - както досадно вече натъртих няколко пъти - безинтересно ми е да цапам ефира за да си говоря с някой себеподобен, нали си има интернет за това, па ако ще и да е LTE.

Ама на второ четене, аз знам защо е така. За радиолюбителите е предизвикателство и забава да установят връзка, за мен дето съм отраснал с IP мрежите е нормално да може и ако не може значи има някакъв технически проблем - дали ще рутиране, филтриране на трафик, прекалено голям jitter, bandwidth ограничения и QoS драми, bufferbloat и всякакви подобни глупости. Аз изначално приемам че комуникация трябва да може да бъде установена и оттам проблемите с нея вече са на друго ниво. Та много добре мога да разбера как изглежда това през очите на радиолюбител, но ми се вижда малко безсмислено и анахронично да се занимавам с такива проблеми. Въпреки че тези възгледи се променят малко или много след като ти стане интересно, но позицията от която изхождаш изначално трудно се променя, не знам.

Редактирано от gat3way на 17.11.17 01:41.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: az de]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано17.11.17 01:27



Супер. Сигурно и други го правят значи. Ще взема да си изкарам накрая слушателски инициал или направо да се явя за клас 2. Апропо, само по пощата ли, или имат и електронен вариант?

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано17.11.17 18:05



Доста има които са минали и през IRC, и през QoS и Линукси и пак са радиолюбители и все още си ги чоплим на някакво ниво, но не значи че радиото си няма собствена магия - все пак е връзка point-to-point. Не е пакет, и факт че със 100 вата и по-малко може да покриеш цялото земно кълбо си е достатъчно интересно като факт да се замислиш как да си разшириш интернета дори направо до.. Нова Зеландия да кажем. Не е като да няма какво да се прави с най-великото хоби на света.

hmm....



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор az de (непознат )
Публикувано18.11.17 01:03



Правят го естествено например 4XZ - военно морските сили на Израел. TAC - Турска брегова станция и още други. Успеха невинаги е гарантиран разбира се но удоволствието е голямо. Струва си да се пробваи и има тръпка да се получават такива картички повече отколкото от радиолюбители. Но за всеки е различно. Относно електронното подаване трябва да се провери та аз не знам КРС по дефиниция могат издават ли слушателски номера сега щото слушането на която и да е радио честота от когото и да е не представлява законово нарушение по смисъла на ЗЕС ЗЗЛД ЗРТ ЗЗКИ и т.н стига данните да не се използварчт зловредно. Да ме прощава бат Сашо да се свети името му или някой смотан клатик...рец например дето може да има друго мнение прочел непрочел в Гугъл и питал недопитал в разни форуми.

Редактирано от az de на 18.11.17 01:08.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано18.11.17 08:24



Хем почваш, че не е вярно, хем после даваш примери за обратната теза.



Разбира се, че всичко се мени, включително и хобитата. Най-фундаменталната и принципна промяна, е че замират хобитата, които са обхващали в себе си някакъв стремеж за фундално познание.

Радиолюбителството не е единственото хоби със затихващи функции, друг пример в това отношение е астрономията, където за любителите остана толкоз малко територия, че естествено започнаха да намаляват. Друг пример е авиацията, летенето в частност - едва ли има дори бегла прилика между ентусиастите, които са откривали летенето, и днешните любители пилоти, които просто му се наслаждават.

Но да се върна на радиолюбителството. В зората на радиото радиолюбитлеите не са били просто хора, които са можели да направят връзка, те са били истински пионери и откриватели. Този процес продължава около трийсетина години, може би и малко повече, но отдавна в това всичко е известно, поне на ниво общо познание за процесите. Просто първите не са знаели почти нищо, докато в момента познанието, достъпно на човечеството, на практика изчерпва почти всичко използваемо за това хоби.

За съжаление истината е, че няма как да се открие почти никаква прилика между днешните радиолюбители и тези от първите едно-две десетилетия на радиото. Не защото днешните сме по-лоши или по-тъпи или нещо такова, а просто защото тези преди не са ни оставили нищо за откриване и покоряване. А на всичкото отгоре то откритията далеч не са дело само на любители. Да не говорим за прогреса на технологиите като цяло, които правят нещата далеч по-лесни.

Според мен, ако трябва да се прави някакъв паралел, в наши дни за да е един радиолюбител на сравнима "първа линия" на познанието, както е било навремето, трябва да се занимава с нещо доооста по-сложно. Хрумва ми например квантовите комуникации - те едва прохождат в момента, въпреки че теорията е налице, както и първите експерименти. Но не съм чувал радиолюбители да се занимават с нищо свързано с темата, а и ако трябва да съм честен, не ми се вярва и да чуя.

Просто вече познанието и науката са на ниво, на което на практика няма място за ентусиасти и аматьори. Това не е тъжно, това означава, че човечеството е овладяло базисните неща, достъпни за познание и експериментиране от един човек, па макар и много умен и запален, и се е придвижило към етапа, когато прогреса ще е много по-свързан или с колективни усилия или с "нечовешки" усилия, като изкуствен интелект, роботи и т.н.

Логично в такъв свят е съвремените хобита да са игрите. Технологиите са добре развити, за да носят игрите поносима сетивна стимулация, а същевремено хуманитарните науки са доста напред и позволяват имплементация на внимателно планирани предизвикателства и удоволствия.

Но дори да оставим настрана игрите, в тази им наименувана форма, то определено най-практикуваното хоби в света е "Фейсбук". Днес голяма част от нормалните хора прекарват толкова време общувайки във фейсбук, колкото преди години са прекарвали запалените радиолюбители пред радиото. Само дето общуването по фейса дава доста повече поле за изява, поради много по-богатите си мултимедийни възможности. За сметка на това пък липсва част от "техничарството".

Друг фундаментален пробив е в пътешествията. Там преди години се е изисквал изключителен авантюризъм, огромни усилия, силна воля, смелост и изчерпателни енциклопедични познания, съчетани с огромни средства. Днес тълпи съвсем нормални граждани могат да обикалят света и да достигнат евтино и бързо до почти всяка точка на кълбото, без въобще да е необходимо да подозират за науките география, биология или метеорология, както и без да могат да изтичат един километър без да се задъхат.

Стремежът към познание и общуване скоро няма да угаснат, но ще бъде все по-трудно двете да се съчатават в някаква концентрирана форма на хоби, да не говорим пък някак да се съчетаят директно с някакъв пионерски дух. Всяко едно от тия неща си го има, но ми се струват вече невъзможни съчетания от типа "всичко в едно" и вероятно така и ще остане за следващите две-три поколения.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано18.11.17 08:34



Абе раздават и слушателски, но gat3way е доста повече радиолюбител, отколкото си признава, да не говорим, че в някои области има повече познания, отколкото болщинството от радиолюбителите у нас. Така че той не е за слушателски инициал, а от години си е за клас 1, но на мен поне не ми се отдава да го навия да отиде дори на изпит за клас 2. Определено всичко под клас 1 не му отива нито на заниманията, нито на познанията, въпреки отвращението му към излъчване в ефира, особено на телефония.





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано18.11.17 14:27



Много силно ме надценяваш - нужно ли е да казвам че съм правил примерен изпит за клас 1 и го осрах тотално, сигурно на половината въпроси нямах идея какво да отговоря. Ма те и въпросите едни....имаше някакви потресаващи такива, например изброени няколко щатски инициала и се пита кой е най-далеч от тях. Това да се налага да го знам.....блях :( Но и техническите въпроси сами по себе си не са прости изобщо, няма нищо общо с изпита за клас 2.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: az de]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано18.11.17 14:49



4XZ - това не бяха ли онези дето по цял ден пращат по морза разни секретни послания? Те не са ли някакви военни там, винаги съм си представял някаква военна израелска полу-секретна такава организация да го оперира? Как би адресирал човек нещо до тях, дали адресът им е написан някъде?

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано18.11.17 23:17



Е трябва да се прочете един-два пъти конспекта. Има тъпотия до шия в тоя изпит, няма да си кривя душата. Тия тъпотии с инициалите и абревиатурите са фундаментална простотия, признавам. Вероятно можеш да се сетиш кой от тука споменавание е допринесъл за тази динамика в материала.

Но пък въпросите лесно се минават с малко запомняне, дето навремето му викахме зазубряне.

Не те нито подценявам, нито надценявам. Имах предвид, че заниманията са ти в голяма "по-радиолюбителски" от тези на повечето радиолюбители с клас 1 и съм убеден от преди няколко години, че е така, базирайки се само на споделеното в този форум.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 00:21



Не е така, минал съм покрай радиолюбителите, ама нейсе. На радиолюбителите най-малкото електрониката им е интересна, а ние с нея си говорим в повечето случаи на "вие". На некадърните ми изпълнения с поялника повечето от радиолюбителите клас 2 биха се смяли много. Може би единствено на антенна теория го докарвам донякъде, ама пак убеден съм повечето радиолюбители ги знаят тези неща по-добре от мен. И айде добре, имам приличен опит в борбата със смутители с домашен произход, но то всеки любител клас 1 дето щъка по късите вълни има доста по-дълъг стаж в това отношение :)

Единствено цифровите режими са ми интересни - но и там модулацията и въобще нещата на "физическия слой" не са ми толкова интересни колкото как кодират данните, каква корекция на грешки ползват, ако има криптиране как го правят и прочее, а това не са много радиолюбителски неща според мен.

Всъщност, най-общата допирна точка която имаме с радиолюбителите е удоволствието от преслушването на ефира и итеративните подобрения по приемната система. Само че радиолюбителите са хардкор пичове и правят доста повече самоинициативни интервенции, докато аз за много неща предпочитам да не се опитвам и да си поръчам нещо готово.

Апропо, preorder-нах

за да си начеша dx-ърската краста, какво мислиш за това sdr-че? Човекът говори за някакви революции в аналоговия фронтенд, но на мен всичко това ми е непознато и леко отвъд разбиранията, някаква идея имам как работят суперхетеродиновите приемници, но това май ползва някаква по-различна магия. От всичко което чета из нета за този прословут "polyphase harmonic rejection mixer", не мога да разбера идеята и защо работи. Всъщност то дори не е важно защо работи, а по-скоро възможно ли е да постига толкова добри линейни характеристики така и дали няма някаква уловка. Те пичовете развиват някакви теории че едва ли не така направено, няма смисъл от никакво филтриране на входа, което е спорно твърдение според мен, ма знам ли.

EOF

Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 01:44



Имам предвид, радиолюбителите имат съвсем друго множество от грижи, за да изпратят нещо до някого - там трансивъри, усилватели, антена, тези всичките неща са изисквали някакви усилия в даден момент и продължават да изискват и накрая връзката я се осъществи, я не - според сума ти фактори и това всичкото прави цялото занимание забавно, за тях забавно най-малкото. Алтернативно, искаш да направиш TCP връзка до някъде, евентуално пак до Нова Зеландия да речем - еми там няма толкова приключения - отваряш един сокет, връзваш го, ако няма грешка пишеш/четеш от него и накрая го затваряш. И да има грешка, обикновено настроенията до които това води са досада, а не някакво предизвикателство при всички положения. Двете неща според мен са различни най-малкото като философия. Но да де, всъщност е глупаво да се съпоставят двете неща, понеже радиокомуникациите са изначално broadcast тaкива, а broadcast комуникацията при IP мрежите (разбираемо) докато я има е ограничена в рамките на един layer2 сегмент, иначе би настанала свинщина. Дори multicast комуникацията при IP мрежите обикновено е доста сложна работа с доста условности.

Преди години даже страдах от заблудата че все пак интернет не се различава толкова от радиоефира и окрилен от идеята за шпионските станции където диктуват числата там с one time pad-овете, фантазирах за някаква сходна постановка при IP мрежата където имитираш че си жертва на SYN flood атака с подправени адреси и бълваш syn-ack пакети към случайни адреси. Само че в syn-ack пакета ползваш няколко байта TCP опции в хедъра за да си маскираш тайното криптирано послание и който знае да слуша, в крайна сметка ще го получи под радара на слухтящите гадове. Low-volume комуникация алабала, дори правех сметки колко информация можеш да предадеш така за единица и го съпоставях с шпионските станции. Но впоследствие осмислих колко малоумна идея е това. Абе радиото си е радио, а IP мрежите са си IP мрежи.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано19.11.17 08:20



Ти явно си гледал някакъв съветски филм за радиолюбители или пък си попаднал на някоя самовеличаеща се стара ламБа. Това, което пишеш, въобще не е вярно за всички радиолюбители, дори е съвсем невярно за повечето от тях.

Има абсолютно всякакви, но много са малко тези, които могат да си проектират, конструират и сглобят радио сами. Малко повече са тези, които са майстори с поялника, но нямат нужните теоретични познания за собствени конструкции, макар да могат реализират сложни конструкции, проектирани от друг. Масовият случай е точно като теб, а и аз съм в това число - можем да налепим някой готов кит, в случай че няма готово изделие, както и някоя елементарна поправка, но дотам. То просто електрониката вече е друга, миниатюризацията е сериозно напреднала, сериозните устройства отдавна не са работа за поялник.

Не на последно място хич не са малко любителите, които въобще нямат поялник в къщи, използват само и единствено готови изделия, понякога дори без да си имат елементарна представа как работят нещата. Просто купуват, четат ръковдството и започват да използват, без да се интересуват нито от теорията, още по-малко от практиката.

Правилно си отбелязал, че има ли приемник и антена, вече има и радиолюбител. Едни са по-добри в едно, други в друго, ама то се очаква и едва ли изненадва някой.

За тоя SDR не мога да ти дам никакъв компетентен коментар. На думи напоследък много чудеса има, ако са постигнали чак такъв прогрес, както се рекламират, ще е много добре. Тя и цената му вече отива към високия клас, но все пак е много приемлива, ако представянето отговаря на реализацията. Аз лично съм лек скептик, дано да не съм лош пророк. Въпреки че тия пичове имат опит, така че вероятно ще е доста по-добре от масовите на пазара. Но дали чак толкова по-добре, че да оправдае сериозната си цена - това ще трябва ти да разкажеш, като го получиш.





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано19.11.17 09:28



Това искам да го чуя как работи в CQ WW и тогава, може и да се съглася че филтри не трябват...
Не знам каква ти е тръпката за ДХ слушане, но радиото не е решаващия фактор за добро чуване на ДХ - доказано е отдавна. Трябват насочени, приемни антени, чокове... особено чокове. Радиото е последното нещо, което решава проблемите от рода на локални смущения от съседите. Но след като си запознат с борбата с локалните смущения, предполагам това ти е известно.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 14:39



Това според мен е и така и не точно така. Разбира се антената е най-важното в случая, но да речем там няма какво много повече да направя предвид че живея в града. Гадния QRM - доколкото част от него мога да го разреша с помощта на ферити, доколкото друга част мога да разреша като си ориентирам рамковата антена така че да го нулирам е горе-долу ОК, с част от тази сган няма как да се разправя, но за щастие най-гадните неща се появяват спорадично и засега не ми скапват забавленията.

Но че SDR-чето не е толкова важно не е вярно. Особено за далечни приеми на слаби сигнали, особено на цифрови режими които са "теснолентови" както на КВ. Дори аналоговия фронтенд да е прекрасен, а той не е - RTL стикчетата са кошмарни, със смотан играещ прекалено диво осцилатор - това съсипва декодирането. Те поне този проблем го решиха, пуснаха RTL-чета със сменен кристал, съответно на по-висока цена, а и излезе и airspy, където проблемът също беше решен, но там имаме и по-качествено АЦП.

Та АЦП-то май е другата драма и тя касае конкретно далечните приеми. С "нормалните, аналогови" радиоприемници, дискретизацията се случва обикновено на входа на звуковата карта и АЦП-то там е много добро, семплите са поне 16-битови, а честотната лента която се семплира е прекалено тясна, за да почнат да се появяват грозни проблеми. При SDR-четата се семплира директно на IF входа, честотната лента е голяма (от порядъка на милиони семпли в секунда), а резолюцията с евтините джаджи е ниска, при RTL-четата семплите са само 8-битови, при airspy са вече 12 бита. Да речем нека са 8 бита, това означава 256 възможни стойности на всяка дискретизирана стойност. Семплите не държат някаква абсолютна стойност на напрежението в момента, по-скоро са един вид "нормализирани" - т.е от най-голямата дискретизирана стойност до най-малката има 256 възможни стойности или там де да знам, динамичен обхват грубо около 45dB, което е прекалено малко. Към това като добавим че семплираме щедро милиони семпли в секунда води дотам че като имаш силен сигнал (примерно концертна станция) на близка честота до слаб сигнал (примерно нека е weather fax), въпреки че антената е адекватна и въпреки че фронтенда е адекватен, АЦП-то няма как да ти го представи като хората. Да речем минеш дискретизираните данни през FFT, стойността на bin-овете където е концертната станция ще удрят максимума, а стойността там където е факса ще стоят около и малко над нулата. Един вид, слабият сигнал се "удавя" в "дискретизационния шум", но този леко либерално наречен "дискретизационен шум" не е точно шум, а е "виртуален шум" идващ от характеристиките на дискретизацията, но със съвсем "реални" последици.

Скъпите SDR-и имат много качествени и скъпи АЦП-та с голяма резолюция и сума ти банки филтри отпред дето се превключват софтуерно, те затова са толкова скъпи. Ма там да хвърляш хиляди левове....трябва да ти е нещо повече от хоби :) Но пък с евтините е забава.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 15:17



Абе не знам, нали ги слушам какво си приказват понякога, гони си ги ентусиазма в тази посока според мен.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано19.11.17 15:20



Здравей,
Ще стане от теб радиолюбител - не се съмнявам, стига да имаш желание за това



Напълно съм съгласен с теб, точно заради това споменах че искам да видя как джажата се държи в екстремни ситуации - CQ WW си е достатъчно екстремно за слаби сигнали до силни. Ако можеше да се мине без филтри, до сега да го бяха измислили.. в това съм сигурен, но след като още си разчитат на старите филтри да им решат повечето проблеми с динамиката- следва, че в гадния стар хетеродин все още има достатъчно хляб в него. В общи линии, не мога да кажа че съм голям фен на това или онова - интересувам се от ДХ-инг и съответно наблягам на нещата, които работят там - а това са в общи линии: антени, антени и пак антени и чокове до посиняване, особено в градовете с гадния QRM, особено там са задължителни. И ако няма екстремни ситуации, като CQ WW, в общи линии всичко чуво и всичко се представя добре, защото чуствителността е достатъчно добра на днешно време. И тъй като аз не се интересувам от цифрови режими и дискретизации - това което описа просто много не ме касае мен - т.е. дали ще е SDR или хетеродин, чак толкова не е голяма болка за мен.
Но пак да подчертая, напълно съм съгласен с казаното от теб за SDR. Там има малко по-различни проблеми от хетеродина, но се преглъщат малко по-лесно, освен ако не си от хард контестерите, тогава може да не ги преглътнеш лесно, а може и изобщо да се откажеш поне за сега от SDR.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 15:35



В някой друг живот сигурно :)

За жалост, аз нямам голямо мърдане с антените. Преди време опъвах дълги жици от терасата до дърветата зад блока, но винаги се намираше някой мургав тип да ги дръпне или на някой идиот да му развалят естетиката така че да се разправи с тях. Те не бяха никак зле, макар че на някои бандове бяха доста шумни. Рамковите антени спасяват положението обаче, сега няма как да е като да опъна дългите жици някъде извън града, ама обективната реалност е такава.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано19.11.17 16:10



Аз живея в чужда държава под наем и имам антени. След като аз имам, всеки може да има. :)
Това в кръга на... майтапа (или в кръга на истината, който както иска да го разбира). До сега едно съм разбрал - най-важното е човек да има мерак. С мерак става всичко - без него, нищо не става. Ако чустваш че е време да станеш сертифициран радиолюбител - ставането е лесно. Едва ли сертифицирането може да ти даде кой знае колко повече от това, което си постигнал с просто четене. Въпроса е да решиш искаш ли го или не и едва ли това с антената може да те спре, ако решиш че трябва.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 17:13



Хаха, както си говорим, сега видях че prog (единия от хората които разработват airspy) е пуснал някакъв запис правен на 80м с новото чудо, там се чуват разни наши любители...



EOF

Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано19.11.17 17:41



Явно не си забелязал една много сериозна особеност на някои от радиолюбителите, а именно склонността им да преувеличават сериозно собствените си умения и достижения и да подценяват околните, а дори и колегите си. Просто това хоби понякога е последното убежище на това, което е останало от постиженията на човека при пенсионирането му.

Ако се заслушаш по-внимателно, то няма как да не забележиш, че най-най-най-добрите, според собствените им оценки, са или отдавнашни пенсионери или работят работа, която има малка връзка с технологиите - шофьори, полицаи. При тях просто е силно изявен

. Ако се позапознаеш с тоз-онзи с времето ще забележиш също, че хора, които са на много сериозни позиции в работата си, с големи възможности и съответно сериозни инвестиции и в хобито, често са с порядъци по-скромни.

Друг индикатор е, когато чуеш някой да хвали определено радио, усилвател, антена. Тия с най-добрите радиа и въобще оборудване, което може да се купи или създаде, най-често ще ги чуеш да са критични към оборудването си, към инсталацията му или към собствените си способности да го използват по най-ефективния начин. Същевременно не е рядкост някой да започне да убеждава, как някакъв сандък от зората на радиото бие всички съвремени продукти.

Абе просто наблюденията са ти само от най-гръмогласните, а това е лош подход, ако търсиш представителна извадка.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано19.11.17 17:54



От вчера на обяд (UTC) до днес на обяд беше нашия, български, LZ-DX контест. Може да е нарочно - нашето състезание не е най-атрактивното и ефира е сравнително спокоен. Това е в теорията на конспирациите.



От друга страна ми харесва много това, което чувам. С доста прилично радио, извън града и със сносни антени, горе-долу наистина така беше ефира на моменти вчера. Ако това е без филтри на входа ще ме накараш да се охарча и аз. Кога ще получиш джаджата и ще се смилиш ли на петнайсетина минути за тест през уеб при подходящ случай?



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 18:11



О, няма никакъв проблем, но не знам дали на тия стрийминг софтуера им работи и под линукс. Но мисля че имаха и линукски билд на spyserver-а. А другият вариант е моят любим gqrx, той май можеше да стриймва сурови I/Q неща, но пък там е малко тъпо, не можеш да управляваш радиото най-малкото.

П.П абе имало си spyserver за линукс, значи няма никакъв проблем. Да дойде само че го чакам с голямо нетърпение. А щели да ги шипват първата седмица на декември, силно се надявам да стигне преди Коледа, че иначе отече....

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано19.11.17 18:32



Аз стриймвах навремето така:

cvlc -vvv alsa://hw:0,0 --sout '#transcode{acodec=mp2,ab=32}:rtp{dst=10.0.0.2,port=1234,sdp=rtsp://10.0.0.2:5004/stream.sdp}'

За управление на SDR и и дума не може да става, но пък стрийминга беше от дърт хетеродин, закачен директно на входа на звуковата карта от слушалките на радиото. :)



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 18:42



Да, винаги съществува вариантът да стриймвам демодулираното аудио, то това държи много добре и при скапана свързаност. Ма е неудобно от друга страна.

П.П сега питах човекът дето е правил записа, каза че е правен във Великобритания. Антената е "multiband vertical" и се намира извън града. Ползвал е обаче някакъв софтуерен noise reduction на sdrsharp-а.

Редактирано от gat3way на 19.11.17 18:52.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано19.11.17 19:04



На вертикал извън града не му трябва чак толкова много noise reduction, както някой може да си помисли. Да не говорим че Англия имат една малка подробност като локация - може да сложиш вертикала в солената вода и там никакво яги не може да се мери с него. Не съм слушал въпросния запис, но мога да си представя какво се чува извън града, при положение че аз в града знам какви неща чувам с правилните чокове и приемни антени.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано20.11.17 01:35



Ами аз лично познавам немного радиолюбители честно казано, имам да речем имах роднина, който почина за съжаление, имам познати млади (е то единият не е млад щото е колкото мен а аз съм вече в графата дърт), но другият е млад и е голям ентусиаст и определено е по-навътре в тези неща от мен. И от другата страна съм се срещал с LZ1NY и LZ1AQ (първият ми подари една 137Mhz антена и е много интересен събеседник, а вторият ми реши проблема с КВ приемите точно преди да се откажа и взех че не се отказах

).

Та гореизброените двама са си ветерани ДОСТА навътре в материала и аз съм си доста скромно лаиче в сравнение с тях. Ама дори и те не могат да ме навият да стана радиолюбител хаха.

PS A, момент, добре де излъгах, виртуално познавам повече радиолюбители и не само родни, но това са познати из нета, никога не съм се срещал с тях.

Редактирано от gat3way на 20.11.17 01:42.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано20.11.17 11:58



Е, много ясно, че има хора, които разбират много. Само казвам, че те обикновено са доста скромни. Ти сега искаш да изчакаш да станеш по-добър от всички живи радиолюбители и тогава да се заявиш ли?



Идеята е, че това е хоби и в общи линии е без значение колко точно "разбираш". Познанията имат сериозно значение в работата, където се изкарва насъщния, в хобито единствената печалба е удоволствието. В този смисъл често се получава и така, че колкото по-малко разбираш от хобито си в някакъв смисъл, толкова повече "печелиш" от практикуването му - т.е. по-запален си, по-интересно ти е, по-приятно ти е, по-разтоварващо ти е.

Е в такъв случай защо въобще трябва да отчиташ каквито и да е разлики, в каквато и да е посока, спрямо колегите си по хоби? Аз, например, нямам нищо против да науча нещо ново от никой - бил той радиолюбител или не, млад или стар, начинаещ или ветеран, като същевременно само ще се зарадвам, ако това ми е интересно. И през акъла няма да ми мине да ми е неудобно или нещо подобно. Същевремено и аз не се стеснявам да споделям, макар че съм убеден, че почти всичко, за което мога да дам някакъв уж акъл, всъщност може да се направи и по-добре...

Идеята беше, че ти интереса го имаш, а той е важен. Това, че един път си прочел изпитния тест и не си знаел как се казва сдружението на радиолюбителите в Нова Каледония или дори да не си отговорил на някакъв технически въпрос - това не е проблем. Зазубряш го колкото да мине изпита и хич да не ти пука. До пенсия имаш доста време, така че докато стигнеш до потребността да си съвършен, току-виж си станал такъв.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор az de (непознат )
Публикувано20.11.17 12:26



Те са, но не са свърхсекретни. Имат адрес в Хаифа, но трябва да го изровя.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано20.11.17 17:53



gat3way,
на 100 % твърдя, че си радиолюбител. ;)
Това, че не си се явил на изпит за лиценз(инициал и.т.н) е съвзем друго нещо.
Не бъркай, че вземането на пиценза ти позволява приемането на това призвание.
Поздрави!



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано21.11.17 00:55



Определено не съм казвал това :)

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: az de]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано21.11.17 00:58



Те вярно май бяха нещо по военния флот, значи Хаифа е нищо чудно. И все пак ми е малко странно такива кисели типчета с фуражки да се занимават с някакви цивилни келеши дето им слушат излъчванията.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: sysvladi]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано21.11.17 01:12



Радиолюбителите са си радиолюбители. Аз не казвам че някои неща от радиолюбителските занимания не са ми интересни, но то ако е такава широка дефиницията, тогава не знам - примерно срещал съм от тези ентусиасти дето правят дългите PtP wifi връзки, сещаш се с онези чинии и скари. Те не са радиолюбители и рядко нещо извън 802.11 честотите въобще ги интересува, поне тези които знам де, но знаят доста за тяхните си неща и винаги могат да разкажат забавни истории и да научиш нещо ново. Или пък хората дето се кефят на разни аномалии - там тропо, спорадични скипове и прочее неща от които не разбирам особено само и само за да слушат разни радиа от майната си и да гледат украинска телевизия. Те също не са точно радиолюбители, но разбират много специално от тези неща и пак е винаги забавно да слушаш техните истории. Има и хора, които не им е интересно нищо друго освен самолетните комуникации, повечето от тях също не са радиолюбители и с тях имаме повече общи неща, те ползват sdr-чета за да си правят adsb радарите и прочее неща - въпреки че съм си играл немалко с това навремето, пак винаги ми е интересно да ги слушам, имат интересни неща за разказване, особено по антените примерно.

И съответно и аз така, не съм радиолюбител, имаме общи неща, ма не е същото :)

Алтернативно, в по-общия случай всички тези хора са радиолюбители, просто не са отишли на изпит да си вземат инициал.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано21.11.17 07:19



Според мен в случая алтернативното е вярно - просто не са си взели инициал, щото не им трябва, иначе всички изброени от теб, включително и ти самия, сте типични радиолюбители с типични радиолюбителски занимания, за които просто не е нужен инициал.

Сега като се разговорихме на тази тема се замислих, че всъщност има само една категория хора, които се занимават с радиа и антени, но са низвергнати от радиолюбителите. Това са пичовете, дето се забавляват на CB на 27MHz. Там нямам идея откъде исторически идва враждата, но съм останал с впечатлението, че няма по-голяма обида за радиолюбител от това, да го объркат със СБ-джия.





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано21.11.17 09:19



Че какво толкова се обиждат - аз като съм слушал там, извън разни шофьори, има и някакви хора очевидно със стационарни станции дето си говорят за интересни неща - засичал съм доста странни разговори там - от разни дискусии за ардуино и микроконтролери през инсталиране на климатици до някакви хора които определено бяха радиолюбители - понеже единият разправяше как били светвали някаква лампа с фотоклетка на блока докато говорели на 70см или нещо подобно беше. Все неща от които не разбирам и затова ми е интересно да ги слушам.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано21.11.17 09:52



Нямам почти никаква идея, но има огромна неприрязън към CB у "истинските" радиолюбители. То вярно, че по принцип на 27Mhz има и страшни ненормалници, даже не толкова в България, например в Италия това е докарано до някаква лудост - не ги интересуват никакви ограничения за мощности, да не говорим за хармоници и въобще всякакъв вид зацапване на ефира.

Предполагам, че именно тази небрежност към качеството на излъчвания сигнал, съчетана с непреодолим стремеж към високи мощности, седи някъде в дъното на тази отколешна омраза. Което не пречи всеки радиолюбител да има поне едно радио, което да може да слуша и да предава там, а като има прохождение често го правят. Но тайно - когато радиолюбител се обади на CB банда, това се споделя само с най-сигурните другари, иначе му отива на кино репутацията.



Поради огромното си разпространение в много страни и сред много хора, CB техниката е "без пари", образно казано. На цената на твоя нов SDR мисля, че спокойно може да се сглоби една 300W CB станция от захранването до антената. Няма да е законна, да не говорим, ако човек с такова "оборудване" ти се случи съсед - почти със сигурност можеш да забравиш за хобито си. Предполагам, че там някъде е първоизточника на презрението.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано22.11.17 01:08



По мои наблюдения тукашните са си много културни хора. Когато се отвори банда става някакъв жесток калабалък и нищо не може да се разбере, всякакви се пръкват - някакви от рускоговорящите държави дето това го ползват за таксита - а имаше и едни мощни олигофрени, които явно си правят религиозни проповеди за края на света, по акцента съдя че са британци, ама знам ли ги. Италианците не знаех че са такива дебили по CB-то, но съм чувал че се държат така и по любителските честоти. Всъщност не само съм чувал, има няколко олигофрена които редовно висят на FT8, а преди бяха на JT65 и те пържат грозно ефира, абсолютно убеден съм че го правят с далеч над позволените мощност, доколкото това там е регламентирано по някакъв начин. И това са руснаци, украинци и вярно италианци. Не знам от какъв зор го правят и защо им е въобще. В идеалният случай, хората там щяха да си излъчват с позволени мощности и не с разни ягита и прочее насочени антени и това щеше да е доста по-надеждно за изучаване на йоносферните отражения. Ама на.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано22.11.17 07:49



Е, най-вероятно повечето любители на CB са си културни хора, но откошлената неприрязън към тях е митична и неконтролируема.



Отдавна чакам някой психиатър/психоаналитик/народопсихолог/семиотик да се запали по радиолюбителството и да изследва въпроса с мощностите. Това е супер интересен феномен и може да излезе наистина много добър труд. От едната страна, разбира се, си седи чистото невежество, личните комплекси, персоналното чувство за малоценност.

От друга страна, обаче, има и изразена териоториална корелация. Съвсем официален жаргон си е "калифорнийски киловат", в Европа правилно си ги изброил. В Русия и Украйна да речем, че има някакво тривиално обяснение - там 5-10 киловатов усилвател сигурно се намира срещу бутилка "Боярщник" в съседното военно поделение, а и тока едва ли е скъп. Обаче Италия, да не говорим за Калифорния, нямат нищо общо с излишъци на подобна техника, там се е развил даже специфичен пазар и производство поради повишеното търсене.

В България съм наблюдавал и един странен феномен на 7164KHz, при "постоянното присъствие" - още с появяването на някой, говоря за техен си човек, поздравленията започват с "как си, нещо слабичък излизаш днес, да нямаш проблем със стъпалото (усилвателя)". И някак "естествено", дори някой да е съобразил, че прохождението е перфектно и 100 вата са предостатъчни, просто групата го "принуждава" посредством подмятания да увеличи мощността до максимално наличната, за да засвиделства принадлежността си към нея.

Явно много фактори се преплитат за да се стигне до непреодолимата необходимост от колкото се може повече мощност и на мен би ми било интересно да прочета някакви систематизирани разсъждения в тази посока.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано22.11.17 08:47



Тези на 7164, които правят въпросните подмятания, се знаят кои са. Знае е също за тях, че по принцип не чуват... Не искам да коментирам чувства, малоценности ( това май си идва от малки ценности :) ) и прочие.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано22.11.17 09:26



Имах предвид, че за конкретен човек винаги може да се намери лесно обяснение - хора всякакви, (мало)ценности всякакви, странности даже всякакви. Но въпросът е, че "стремежът към мощност" понякога се превръща във фетиш на цяла група хора, а дори явно може да се разпространява като зараза на определена територия.

Което ми се струва странно, защото подобен стремеж може да е ествествен у хора, които не са свикнали да "мислят в децибели", или пък просто прилагат принципа "колкото повече толкова повече", но любители с опит, или даже с елементарна подготовка, би трябвала да са наясно, че високата мощност помага в точно определени и твърде специфични случаи, а през останалото време си е вреден, в най-добрия случай излишен, разход на енергия.





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано22.11.17 13:53



Чак пък вреден - не съм забелязал големите мощности да са вредни, по-скоро помагат. Но факт е, че не винаги са необходими, даже напротив - в повечето случай са излишни. Особено в локални разговори на 80м, че дори и на 40м. Дори за ДХ-и не винаги са необходими. Не са винаги обходими, дори и на по-ниските обхвати. Но, че има много хора, за които ДХ=голяма мощност и по възможност яги - тук спор няма. И от там има и такива подмятания - просто трудно такъв човек може да си представи нещо друго. Мотото им е - след като нямаш мощност - не можеш да работиш ДХ-и, значи не си от хората, които си заслужат да си говориш с тях. :)



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано22.11.17 15:46



Ами зависи от дефиницията на "вреден". Според мен е вредно да използваш висока мощност, когато няма никаква реална причина поради няколко неща. Първо, ясно е, че да се излъчва с големи мощности е много по-опасно, отколкото с по-ниски - всичко се случва, но е едно е да стане беля с пет вата, друго е с пет киловата. Второ, пак очевидно, изразходва се безмислено енергия - човек дори и да не мисли за разходите, за природата може поне да помисли. Трето - радиолюбителите са уж джентълмени, а голямата мощност може да се случи да пречи на хората наблизо, особено ако са колеги. Четвърто - има една мощност, от която нагоре теб те чуват, а ти не чуваш - над тази граница допълнителната мощност цапа не само наблизо, но и надалеч. Пето, но не последно, всиоката мощност усилва полезния сигнал, но усилва и изкривяванията и дори внася допълнителни, според качеството на оборудването - не е рядкост някой да гърми така, че почти да не му се разбира. И най-накрая - в България над 350 вата макс е незаконно, освен по време на състезания или "за експериментални цели" (даже рядък DX трудно се вписва в това определение) - не изглежда, че някой се е загрижил, но все пак всички искаме да живеем в правова държава уж.

Истината е, че аз мога да го разбера, когато става дума за състезание или ценен DX - в такива случаи може човек да не устои на маниакалното желание да се наложи над другите и да се докаже на всяка цена. Но това са редки случаи, а масово се ползват стъпалата "на мах" без никаква мисъл и никакъв смисъл.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано22.11.17 16:41



Като цяло си прав, но има едно но.. изкривяванията, ако ги има - се усилват, ако ги няма - няма да се усилят. Т.е. изкривяванията не са пряко свързани с мощността, а с някои други неща. Че въпрносте изкривявания ще се чуят по-далеко в по-голяма мощност и ще пречат на повече хора си е факт... но никога не са дикретен факт от голямата мощност.

Голямата мощност не се ползва само и единствено в България за подобряване на съотношението Сигнал/Шум - ползва се с тази цел навсякъде. Ако някой има други представи за това, време е да преосмисли някои основни неща.
Както казах съм много съгласен с нещата, които пишеш, особено в частта си че от един момент нагоре, не си заслужава да се ползва голяма мощност по простата причина, че не се чува кореспондента. Което завърта въртележката към приемането, т.е. ДХ не е автоматично равно на мощност, но е потчи винаги вярно, че е почти равно на чуване + ефективна антена (вярно е, че някой път малката мощност не стига за да се направи, макар че се чува, но така или иначе чуване + ефективна антена ще ти донесе по-голяма вероятност да направиш ДХ). Точно поради голямото неразбиране на това, повечето радиолюбители наблягат на мощност (много по-лесно се прави или ако щеш придобива), от колкото на трудните неща като чуаване, за да си "решат" преблема с дилемата как да изработят дадения ДХ.

Не току така наблегнах на факта, че хората които са известни в нашите среди като нечуващи, наблягат на мощността - факт е, че през повечето време, те не могат да чуят 100 ватови европейски станции, пък какво остава за 100ватов ДХ. От там и подмятанията че ДРУГИТЕ не се чуват - т.е. по-лесно е да се прехвърли топката на другия, но не и да си оправи чуването (ако чуването беше лесно, до сега и те щяха да чуват, вместо да подхвърлят подобни подмятания.) Та исках да ти обясня защо има подобни подмятания - те са си напълно резонни от тази гледна точка, точно от подобни хора.
А няма голям смисъл да ми обясняваш, защо не е добре винаги да се ползва голяма мощност - все пак съм от достатъчно време радиолюбител, за да знам основни неща. За това и написах, че през повечето време е напълно излишно....
Но пък повечето хора на днешно време, без голяма мощност от кореспондентите им - не чуват... и от там се въртим в този кръг.

Редактирано от 3sf на 22.11.17 16:45.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано22.11.17 17:33



Напротив, всеки усилвател внася изкривявания. Е, за хубавия усилвател те са пренебрежими за всички практически случаи, но ги има. А и хубавия усилвател, който не "цапа" и не "криви" си струва една торба пари, които винаги е спорно дали вложени в усилвател ще подобрят качествата на станцията като цяло пропорционално на инвестициите. За хората със самоделките, с много редки изключения, изкривяванията се чуват и с просто ухо, като включат стъпалото.

За другото те разбрах какво искаш да кажеш и съм съгласен с твоите разсъждения.

Между другото имаме и едно принципно неразбиране - не обяснявам на теб, а просто за пълнота на постинга. Все пак тук четат хора с различен опит, познания и интереси. Не съм имал намерение да ти обяснявам каквото и да е, тъй като е явно, че си запознат - просто излагам аргументи за да се опитам да отразя по-популярно основанията за разсъжденията ми.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор az de (непознат )
Публикувано22.11.17 23:19



Ще го намеря. Ама засега чакам бат Сашо да се изсфръца кафяво за тренировката че темата е такава.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано24.11.17 00:57



Тук някакъв пич го хвали, че работело доста по-добре от yaesu-то му, обаче това на мен нищо не ми говори - нямам много идея за качествата на въпросните радиа и моделите им въобще, а и с wspr пък не съм имал никога вземане-даване..

https://twitter.com/w4www_brian/status/933559998801735680

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано24.11.17 09:38



Бат Сашо дори говорене без инициал в ефира може да прости, но не и какъвто и да намек, че FT-450 не е най-доброто радио, проектирано, произвеждано и съществувало някога във Вселената. Мисля, че засегна радиочестта му смъртно, единствения шанс да се смили над теб е, че все пак не изписа модела на радиото директно в поста.





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано24.11.17 10:19



Е няма страшно, аз нали не съм радиолюбител, може да си ме обижда на лаик и аматьор колкото си иска



EOF

Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано24.11.17 21:07



Майтапя се. FT-450 е прилично радио, но е твърде "entry level" - много радиа са с по-добри параметри от него. Това не го прави въобще лошо, но от друга страна самото радио не е и кой-знае какъв инструмент за сравнение, т.е. аз лично не съм изненадан, че този SDR се представя очевидно по-добре от FT-450, въпросът е с колко точно по-добре, а това няма как да се установи от поста на пича.

Аз мисля, че този AirSpy HF+ ще е много добър приемник, поне на слух записа от контеста ми хареса, не че съм експерт. А и фирмата си има репутация и си човъркат по софтуера и хардуера момчетата.

За AirSpy HF+ ми е страшно интересно така рекламирана "революция", която ще остави преселекторите в историята - там съм силно скептичен, въпреки че може би има нещо, щом чак толко смело се хвърлят с подобни намеци. Но и да я няма тая чак революция, то останалите параметри са си достатъчно внушителни, за да е изгодна тази цена. Абе навих се и аз много, но ще изчакам ревю от теб.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано25.11.17 14:04



Имай предвид че записът е със софтуерен noise reduction, а това дори да изглежда безсмислено, защото няма как софтуерът да извади сигнал удавен в шум, резултатът почти винаги е потресаващ като го видиш да работи за пръв път. Последните 1-2 дни интегрирах в любимия си SDR софтуер за общо ползване един такъв "advanced" алгоритъм и резултатът е радикален -

.

Идеята всъщност изобщо не е толкова сложна, всичко си е...статистика, но не очаквах да работи толкова прилично (а в SDRsharp вероятно ползват по-добър алгоритъм, нали много се хвалят с това).

Естествено, това е приложимо единствено за телефония, цифровите режими за съжаление няма как да се възползват от такива изпълнения.

EOF

Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано25.11.17 16:18



Точно в софтуерния noise reduction според мен малко са се престарали. Аз вчера най-накрая установих, че те на сайта си имат активни линкове към няколко SDR, два-три от които са HF+. Та си поиграх известно време.

Алгоритъмът им е впечатляващ, но в известна степен противоположен на това, което се цели за радиолюбителски цели. В смисъл, че на истинско купешко скъпо радио, софтуерния noise cancellation (както обичат да му викат), всъщност е точно reduction, докато в sdr# си е баш cancellation. Т.е. на "истинско" радио всичките му алгоритми са така направени, че каквото и да е, да "изскочи глас", докато в sdr# от шума не остава нищо, но това не подобрява особено чуваемостта, а слаби сигнали, които едва се чуват, просто изчезват или стават тотално неразбираеми.

Докато при купешките шума на практика не изчезва, просто става тих, мек, комфортен и недразнещ, все едно нарочно го генерират с CNG, докато гласът става някак "по-плавен" и по-разбираем. Увеличавайки нивото на подтискане шума става все по-тих и все по-неразличим, докато в гласът може да започнат да се чуват доловими изкривявания, но остава сравнително разбираем и не накъсва дори при максимално подтискане.

Но това са софтуерни хватки, дето все по-добре ще стават така или иначе, важното е, че приемника изглежда много добър за тия пари. Лошото е, че то няма как да се разбере тези демо приемници, които са публично достъпни от сайта им, къде и на какви антени са закачени и какво има между приемника и антената, но като цяло половинн час игра почти остави изцяло положително впечатление у мен.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано29.11.17 10:57



Хайде де, бат Сашо, тренировката мина, чакаме анализа ти, нали затуй отвори темата. Давай, сега ти е паднало да клъвнеш, че даже може би ще има и защо.





Тема Анализнови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано30.11.17 20:06



Е, след като раздухме надълго и нашироко, редно е все пак някой да направи анализ, но тъй като желаещи липсват, ще опитам аз.

Най-доброто нещо в тази тренировка беше фактът, че никаква "ГД ПБЗН" не участваше. Когато се забавляват любители е едно, но ако някой тръгне да харчи парите на данъкоплатците за подобни ... мероприятия, па макар и само да ги наблюдава, мисля, че вече може да се говори за престъпление.

Другото добро нещо беше един шемет, който непрекъснато се опитваше да застъпва участниците, за съжаление през голяма част от времето използвайки Азис, което внесе една по-особена атмосфера. На практика, обаче, този човек изкара организаторите и участниците в тази радиотренировка жертви, а към жертвите всеки е длъжен да бъде състрадателен. Ерго е помогнал човека.

Някъде прочетох, че най-накрая са разбрали кой е - същият човек бил тормозил по подобен начин любителите на някакъв софийски репитър, сега го били локализирали. Щом са разбрали е добре, иначе щях да имам сериозни съмнения дали въпросният не е част от някаква постановка.

Но не беше единствено той - имаше двама момци, които демонстративно си проведоха една съвсем коректна любителска връзка през репитъра, явно демонстрирайки, че не виждат някаква причина разни тренировки да имат какъвто и да е приоритет.

Поради гореописаните неща аз си правя извода, че БФРЛ, като патрон и официален организатор, на практика демонстрира, че е загубила абсолютно всякакъв авторитет пред радиолюбителите, дори да приемем, че някога го е имала. Тази грешка се повтаря от години и явно винаги ще има хора, които не могат да асимилират простият факт, че ако искат да правят нещо от името на БФРЛ, то първото нещо, което трябва да постигнат, е пълен консенсус у всички радиолюбители.

Дори един човек, способен да затиска радиолюбителски репитри в продължение на месеци, но и способен да се вдигне и да отиде да пречи на организаторите на радиотренировката от някакво плато близо до тях (според собствените им оценки и коментари) - това говори за пълна липса на авторитет. Не знам кой какво е направил и как е сгрешил, но за да бъде докаран радиолюбител до това състояние вероятно е бил жестоко обиден от някой, съзнателно или не. И никой във федерацията не е бил способен да посредничи, като най-вероятно самата федерация, преставлявана от членове на управителния съвет, е била част от конфликта.

Колкото и луд да е някой, наличието на една федерация, която зачита всички радиолюбители и търси консенсус между всички тях, щеше да бъде сериозен лимитиращ фактор за такова явно противопоставяне в ефира. Просто всички в тази БФРЛ трябва да са наясно, че в най-добрия случай представляват някаква малка част от всички радиолюбители, ако не и само себе си. С този си авторитет е добре да се въздържат да организират каквото и да е, да не говорим за такива по-масови драматизации.

Личното ми мнение е, че БФРЛ само ще спечели, ако изрично в устава си забрани на самата себе си да участва официално в каквито и да е меропрития, свързани по какъвто и да е начин с каквито и да е бедствия или аварии, освен ако държавата не поиска това от федерацията. Всякакви самодейци са ми изключително симпатични, но трябва да разберат, че тяхната страст да спасяват човечеството не е задължително интересна и на останалите радиолюбители. Предвид горчивия опит през годините досега, аз мисля че всички напъни и опити в тази посока са водили само до задълбочаване на разцеплението сред радиолюбителите.

А главният проблем на всички такива мероприятия е само един - откритата или зле прикрита претенция за лидерство и налагане на някаква власт над колегите. Едно време беше "главна станция" и "областни станции", сега стана "нет контрол" и "алтернет контрол". Но принципа си остана - една група хора започват да се усещат като вождове и започват да настояват колегите им да играят индианци. Никога никой не разкри как така навремето Павката (добре познатият ни приятел с ала-бала-та) беше главна станция. Защо той? Защо на поляните в Родопите? Тези въпроси тогава останаха без отговор.

В изминалата тренировка изникнаха същите въпроси - кой се самопочувства достоен за "нет контрол" или "алтернет контрол" и как се разпределиха тези "длъжности"? Защо точно на Витоша? Пак няма отговор. Другата прилика е, че и в двата случая организаторите - по онова време Жеко, сега един друг колега, сега Стефан, седяха някак в сянка, малко като сиви кардинали.

Ако оставим настрана "политическите" недоразумения, описани по-горе, въпросната тренировка демонстрира изключителна неподготвеност и неориентираност. Първо не е ясно кой ги измисли тия временни опознавателни знаци?! Явно са чувствали, че нещо трябва да се даде на индианците. Едно време на родопските поляни раздаваха кебапчета, днес раздават някакви временни опознавателни знаци. Имаше много въпроси и нито един смислен отговор - някой от Англия, ако чуел временния знак, щял да разбре, че става въпрос за човек от Пловдив, например, докато ако се използвали официалните инициали - нямало как да разбере.

Ясно е, че подобне мнение може да даде само човек, който малко е минал покрай радиолюбителите. Интернет знае всичко за всеки радиолюбител, решил да сподели за себе си и да се регистрира в най-известните сайтове, където така или иначе всички проверяват. При всяка връзка за около 80% процента от радиолюбителите първото нещо е да потърсят инициала в съответния сайт, още преди връзката - като съответно ако човека е бил акуратен излиза всичко за него, включително точната му локация. Съвсем друг е въпросът как някой ще разбере от някакъв номер откъде е човекът, да не говорим за най-важният въпрос, а именно какво ще му пука на някой от Англия за някой в България къде точно се намира?!

Никакви "временни опознавателни знаци" не са нужни да се раздават, стратегията на Жеко с раздаване на кюфтетата и речите на официалните гости беше по-натурална.

Не само, че подобни временни опознавателни знаци са излишни, те разбира се са и вредни. И това се видя и на това мероприятие. Първо един започна да ги раздава, после друг започна отзад напред, че не знаеше докъде е стигнал първия, после всичко стана една каша и накрая никой не знаеше кой кой е. При това целия този хаос беше постигнат, въпреки че зложелателя пускаше само Азис. Всеки може да си представи какво би станало, ако например човека беше решил, че той е по-достоен за "нет контрол" или поне за "алтернет контрол" и беше започнал и той да раздава. Никой нямаше да се изненада, ако още един-двама-трима бяха започнали да раздават ценните инициали, а хаоса щеше да е още по-пълен. Просто не се правят така тия работи.

Не на последно място изборът на формата на временен опознавателен знак беше доста спорен - форматът беше LZNNBEN, където NN е избрано от нетконтрол число. Лесно се вижда, че от седем знака само два носят информация - другите са пълнеж. Много по-сериозна е грешката с определяне само на цифри за двата знака, носещи информация. Сигурно първото нещо, което един радиолюбител научава е, че не е лесно да се предават цифри, особено на телефония, и че имено при предаването и приемането на цифри се допускат най-голям брой грешки - и по състезания, и по тренировки, а още повече при реални сложни условия.

Аз разбирам, че толкоз са могли да изкопчат от КРС, що се отнася до формата на временния опознавателен знак, но когато нещо ще стане по-зле, ако се направи, то винаги е по-добре да не се прави въобще. Затискача с Азис щеше да много по-неуспешен, ако хората си работеха с техните си инициали - по-добре да бяха раздали кюфтета.

В общи линии, изненадващо за мен, този опит за нещо, което не стана ясно какво е, завърши много по-зле и от представленията на Жеко преди години. Хубавото в случая е, че нямаше някакви прекомерни претенции - за нещо си тренират момчетата, изглежда са доволни от постигнатото - лошо няма.

Единствената ми молба ще я повторя пак - спрете да замесвате името на БФРЛ в такива циркове. Поне докато някой някого избере в ръководството на тази федерация. В момента за всички е ясно, че ръководството на БФРЛ се самоизбира със собствените си гласове. ОК, добре - усвоявайте пари, направете си далаверата. Но недейте замесва името на федерацията в личните ви театрални постановки. Като искате да правите нещо, правете си го от вашето си име, поне докато не бъдете избрани с гласове на действителни радиолюбители в наистина представителен управителен съвет, който да представлява мнозинството от радиолюбителите и да се стреми към консенсус между тях.

В общи линии това са ми впечатленията. Може би според някой е можело и много по-зле да е и да е оценил перформанса като успех, но аз лично очаквах някакъв прогрес спрямо напъните на Жеко навремето, а сякаш се наблюдава значително влошаване или поне аз така го видях.



Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано01.12.17 22:08



Alenadrow,
от къде е информацията, че радиолюбител(лицензиран) е пускал Азис?
Сигурна ли е, или е слух?

Колкото до временните опознавателни знаци(TACTICAL CALL SIGNS) и нетконтрол.
на саита на swat.bg има публикувана информация за BEN. От там с малко игра на думи в гугъл и излиза от къде са черпипи опит и очевидно са адаптирали за BEN.

Източници:



Редактирано от sysvladi на 01.12.17 22:12.



Тема Re: Анализнови [re: sysvladi]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано02.12.17 10:11



Не, заблудил съм се. Във Фейсбук групата LZ HAM RADIO има пост от уважавания колега LZ1KZ:

"Що се отнася за чалга QRM-a, доколкото знам, причинителят е локализиран и му предстои повикване в Прокуратурата."

Никъде не пише, че става въпрос за лицензиран радиолюбител, просто инстинктивно приех, че е така, понеже се сподели, че е затискал и един определн репитър по същия начин, а в началото на мероприатието сменяше излъчването си ту на Р1, ту на Р2 - т.е. съвсем явно е доста запознат, което наистина не го прави лицензиран радиолюбител. Но ако е локализиран, то рано или късно ще излезе някаква по-подробна информация. Освен тренировката още много отпреди това беше вбесил солидна групи млади хора, които щом стигнаха до там да обикалят из София да го търсят, едва ли ще се спрат някак да му разпространят името най-малкото.

Що се отнася до "адаптацията на BEN", нещо не се е получило. Не съм специалист, дори тази материя не ми е интересна, но да се раздават временни повиквателни знаци по открит канал трябва да има отделна сигурна система за идентификация, защото всеки може да започне да раздава - злонамерено или поради объркване. Хвърлих много бърз поглед върху документите от линковете и там се говори за тактически опознавателни знации на станции, без оглед на това кой говори от тях. Това ми се струва малко по-смислено, особено ако наистина не са само цифри, а нещо по-значещо. И ако не се раздават на случаен принцип от незнайни хора. Но пък такива станции трябва предварително да са регистрирани и да се наблюдават от радиолюбител клас 1 според българското право, сигурно от там идва и нуждата от "адаптация".

Въобще въпросът "кой-кой е и защо е" ми се струва, че не е бил решен още по дизайн, а тъй като освен обърканата, неясна и неумесна регистрация и идентификация друго нямаше, то мисля, че цялото занятие си беше тотална щета, без въобще да броим чалгата. Тя само внесе симпатия към организаторите, чрез възмущение от мнозина любители, но продължавам да съм убеден, че без чалгата щеше да е още по-мизерна работата. Най-странното е, че чалгата продължаваше дори по време на доста конкретни и донякъде критични въпроси, които не намираха очевидно логичен отговор от организаторите, но всички потъваше в "обаянието" на Азис.





Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано02.12.17 23:44



Ma то много хубаво се получило бе. Бравос. Български опит за емком - като оная приказка бой таковане и сръбска музика в случая Азис. Само не разбрах дали е имало ракия и пържоли накрая както си му е реда за увековечаване на събитието. И предоставен жисием за връзка със семействата естествено.
Жалко дето пожарната я е нямало поне да разпръсне участниците във фарса с мощни водни струи и да ги изрине с лопати

Редактирано от az de на 02.12.17 23:46.



Тема Re: Анализнови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано03.12.17 08:23



Ако трябва да съм честен, въпреки забележките си, оценявам факта, че нямаше опит да се замеси пожарната или каквито и да е държавни институции. Не знам дали такъв опит е бил планиран или някой някого е подхлъзнал, но не стана и дума за подобно нещо.

В крайна сметка всеки е свободен да практикува хобито си така, както му харесва и никой не може да му държи сметка, стига всичко да е по правилата. Това им харесва на момчетата - с това се занимават. Недостатъците по същество те ще си ги отстранят с времето така или иначе.

Просто трябваше още една стъпка - при липса на консенсус да не замесват БФРЛ и да не работят през Р2, Р1 и т.н. Стефан наистина е отговорник по бедствията и авариите в БФРЛ и формално вероятно има такива правомощия, но проблемът му е, че той не е избиран от почти от никой. Това не е негов проблем, а като цяло на ръководството на федерацията, но в случая рефлектира върху него. Ако някой бъде избран от мнозинството от радиолюбителите, то е твърде вероятно да е той, поради интересите му в тази сфера, но към момента е избран с 14 гласа - факт, който трудно може да го легитимира истински.

Вечният проблем на подобни мероприятия е, че те просто се обявяват от името на БФРЛ, т.е. имплицитно от името на всички радиолюбители, а реално не е бил потръсен консенсус между същите радиолюбители. Ако имаше някакъв начин всички заинтересовани да гласуват дали са съгласни подобна мрежа да съществува под егидата или ползвайки марката БФРЛ и дали са съгласни да е всеки вторник по националните репитри, то вероятно огромното болшинство би гласувало "за" без оглед на личните си виждания, тъй като това са наши колеги и е неуместно да им спираме ентусиазма от личен егоизъм.

Но понеже такива гласувания са невъзможни, то е невъзможен и консесус по какъвто и да е въпрос, не само по въпроси свързани с бедствията и авариите. А като има колеги, които се чувстват пренебрегнати, ще има конфликти. Чалгата беше твърде непропорционален и непремерен протест, ако е била протест, но по време на мероприятието се видя, че има доста хора, които не са съгласни с подхода, макар и да изразиха отношението си далеч по-умерено, но не по-малко категорично.



Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано03.12.17 08:56



А бе, къде е батко???





Тема Re: Анализнови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано03.12.17 12:01



Подозирам, че от цялата каша той трябваше да е най-доволен, но сигурно е твърде аристократичен за да напише "аз нали ви казвах, ама вие не ме послушахте". При всички случаи не му чух гласът на въпросното мероприятие.

Не на последно място е възможно липсата на индикатори за съпричастие на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" да е направила темата за него твърде безинтересна и далеч под капацитета му да коментира правната страна на начинанието.





Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано03.12.17 21:45



Toй батко си се спотайва из храстите както прави обикновено - ние го знаем сега се подхилква и само дебне ново местенце. Тия дни ще пусне нова темичка обещавам.
За тренировката дано организаторите да са си направили поне правилен извод с кого да свързват мероприятията си а и да действат когато се налага и не да организират показни седенки с уоки токита и Азис.

Редактирано от az de на 03.12.17 22:46.



Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано04.12.17 00:23



Интересен анализ, който наистина ми помогна да оценя наистина причините за случващото се. Благодаря наистина за детайлното описание.

Абсолютен факт е, че за да се случи нещо говорих със Стефан, който лично ме попита дали не е време да се направи подобна тренировка преди време.

Къде се роди идеята. Младеж който има интересна работа и чести посещения в щатите случайно се свърза с мен и ми разказа някакви неща които е слушал докато е пребивавал из командировките си. Инициалът му е LZ2RNA, както се каза лесно е да се провери в регистъра или QRZ се тая. Та преди повече от 2 години се заговори за тази идея. Към нея се присъедини и LZ1DEZ. Основно тези двамата започнаха да четат амбицирано какво се случва в различни радио мрежи по света. Оказа се доста интересно и даже публикувахме направеното в някакъв блог. Идеи, правила, структура на мрежата.

В следствие на това в интерес на истината между някакви хора това нещо дори се изтества на 2 на 3 и се видя как работи, и защо трябва да е така. В мрежата се ползва протокол и има йерархия. Може би с това има хора които са значително по запознати от мен.

За съжаление обаче нямах възможността да прослушвам бюлетините за които се бях разбрал със Стефан (или с федерацията ако приемем, че Стефан е неин представител) и в момента съм втрещен какво е било обявявано.
Може би сега е момента да споделя, че мрежата, протокола, превода на материалите и съгласуването им е направено от еее онези двамата дето ги споделих от горе и при тези двамата няма организация или федерация. Просто радиолюбители, обединили се около една идея, поработили малко и написали 2 - 3 листа с ненужна информация, както явно се гледа на сериозността на написаното. Е моето мнение е, че тази информация не е празна и безсмислена. По един или друг начин е събрана, синтезирана и вписана в 2 - 3 листа. Всеки може да я получи или прегледа. Идеята на мрежата е като Отворения код. Няма шеф и никой не си вярва. Всеки който може да каже нещо разумно ще се вземе под внимание, дискутира и приложи.
Целта на мрежата / тренировките е не всеки път LZ2RNA да бъде Нет Контрол, а всеки път той да е различен. Защото не може един от Търново, двама от Пловдив и един от Плевен всеки път да изпълняват една и съща функция, да бъдат ръководители и да се имат за такива.

Ако не се лъжа в откриването на мрежата бе точно това казано. Мрежата е за радиолюбители и всеки може да участва в нея, както и че всички ще се учим от грешките които допускаме.

Та да се върна малко по на пред. Ние никога не сме планирали да правим тренировка с "Пожарна безопасност", Ние никога не сме предвиждали Стефан да е ръководител на Мрежата. Стефан и никой от федерацията не е участвал в писането на протоколите за ръководене на подобна мрежа. Идеята БЕН "Bulgarian Emergency Network" е измислено и предложено от LZ2RNA
Временните позивни са задължителни според правилата за водене на мрежи в цял свят. Това е причината да приемем, че са задължителни. Тук федерацията реши да се намеси и да регистрира LZ 00/30 BEN, под предтекст, че не бива да се създават конфронтации между радиолюбителите и е хубаво да има регистрирани временни позивни. Правилото за кебапчетата е 100% валидно. Явно и там промените са трудни. Но поне даде идеята, че се назначава временна позивна на участник в мрежата.
В аварийните мрежи използват прости думи - Водач, Мобилен, Пункт и прочее. Е добре сложихме регистрираните на федерацията кебапчета. За съжаление дори не заситиха глада.

Опитващия се да раздава от зад на пред не беше готов за това. Определено е сериозна грешка от моя страна. Разбирасе има и причина за това, но мисля че каквото и да кажа е пошло извинение за това, че не бях наистина подготвен да довърша започнатото от LZ2RNA, който работи от Търново и бе размазан от Азис.
Въпреки това съм доволен, че се събрахме доста хора на точката за наблюдение над Драгалевци и споделихме доста мнения след приключване на абсурда, който сами си сътворихме. От куртоазия се появи и Стефан. Идеята му на Алтернет предполагаше работа не от същото място, а от друго. Се тая надявам се в реална ситуация да не бъде така. Не визирам Стефан, а този който е поел функциите на нет, алтер или какъвто и да е участник.

Ще се радвам тази дискусия да продължи, защото това е правилния начин да се направят нещата по-добри от колкото са сега.
Предпочитам да подкрепя една идея от колкото да я дърпам назад и тя никога да не се случи.

А аз съм LZ3JY надали съм се скрил за Снагълс, но все пак. Туковиж някой не знае пък кой съм.



Тема Re: Анализнови [re: Snagles]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано04.12.17 07:50



Виж сега един съвет от мен, в случай че приемате съвети. Проблемите "по същество" не са абсолютно никакви проблеми, защото те се решават просто с повечко работа, стига да има желание.

Личното ми мнение е, споделено и по-горе, е че всички подмятания, затискания, подхвърляния, подсмивания и прочее, в никакъв случай не се дължат на някакво лично отношение към някой конкретен организатор или някакво конкретно мероприятие, а се дължат на огромни натрупвания на "политически" конфликти в БФРЛ и сериозни раделения при радиолюбителите в България. Тези разделения са даденост и отдавна никой не се опитва да ги преодолее.

Тези разделения се отразяват на всяка една дейност, с изключение може би на лисичарите, които отдавна повечето са спортисти по ориентиране, изкарали проформа инициал - вероятно и по тази причина те са си единни.



Та съветът е следния - каквото и да правите, просто засега не го правете от името на федерацията. Каквото и да е то, ще срещне "принципна" съпротива - я от някой обиден, я от някой несъгласен, я от някой скучаещ. Всеки в тая каша си има мотиви да не харесва другия, независимо дали го познава или не - просто такова ни е дереджето в момента. Това са последствия от години "работа" на много хора.

Та ако погледнеш нещата в тая светлина, веднага много неща се изясняват. Първо, най-знаменателното, щом вие не сте говорили за пожарната, то изниква въпросът дали наистина е казано в бюлетина? И да е казано и да не е казано - съвсем ясно е защо бат Сашо започна с подхвърлянията далеч преди това. Имайте предвид, че за всяка стара ламБа "пожарна" е равнозначно на "пари", а "пари" е равностойно на "разкол" и бой за кокала. Някой ги е подхвърлил тези неща явно просто за да "насъска" колкото се може по-голяма група.

Второто нещо, което не сте дооценили, е че всеки репитър си има "лидери", често повече от един, често в конфликт помежду си. Те се считат за нещо като пазители на репитрите и това си е така от край време - хората се менят, но принципа си остава. Ако бяхте подходили малко по-дипломатично, трябваше да се допитате до тия "пазители" в някакви предварителни дискусии по самия репитър, колкото да "признаете" авторитета им. Щеше да ви се наложи да изслушате значително количество глупости, но накрая щеше "от тях да мине", ерго да не ви закачат през този половин час. Можехте да помолите и някой от тях да са алтер нет контрол, ако "нещо се издъни" - една такава "четка" печели приятели, а местния репитърен авторитет да ти е приятел си е сериозно предимство за вашите цели.

Не на последно място някой ви подхлъзна и тръгнахте по грешния път да внасяте някаква тайнственост. Никак не е съвместимо твърдението, че всеки радиолюбител може да участва, с изискването за предварителна регистрация, при това на адреса на Стефан. Трябваше да си публикувате всички материали, които вие си ползвате, за да няма подозрения за скрито покрито, а просто да обявите мейл или друга комуникация, за да съгласувате и да раздадете "длъжности" на всички желаещи. С тези предварителни регистрации остана чувството за затвореност на някакъв "елитарен" кръг, което дразни старите ламБи, особено като претенцията идва от по-млади колеги.

Т.е. подхода ви към реализацията на това, което се стремите да направите е бил погрешен и никой с опит не ви е помогнал да преодолеете тези вътрешни противоречи между българските радиолюбители, които въобще не зависят от вас или от вашето начинание. Личното ми мнение е, че трябваше да подходите съвсем другояче - "ние сме млади хора, новаци, но искаме да опитаме да направим нещо - моля дайте ни съвет и се съгласете да използваме тези три-четири репитъра за половин час седмично". В този случай просто щеше да трябва да изтърпите да излушате всякакви видове съвети и напътствия, но оттам нататък щяха да ви оставят на мира, тъй като така поднесени нещата не предстевляват претенция и заплаха за авторитета на старите ламБи, нито пък предполагат наличието на някакви разплащания - ерго в този момент ставате недостатъчно достойни за активна съпротива и може да инкасирате само по някое ехидно подхвърляне, но до там.

По въпросите по същество наистина не съм компетентен, но според мен трябва малко по-добре да се обясни нуждата от временен опознавателен знак за човек, който си има постоянен такъв и работи от собствената си локация. Както и процедурата по получаването му. Аз и в двете не видях логика, т.е. според мен има нужда поне от по-широки разяснения, ако не от промяна. Но това са дреболии, проблемът беше, че и вас - щете не щете - ви вкараха в капана на това продължаващо вече две десетилетия разделение. Може би с надеждата и вие да станете част от него, да вземте "правилната" страна и т.е.

Не се лъжете - няма правилна страна, всички страни са били правилни. Изкушавам се да мисля, че дори шемета с Азис в един момент е заел "правилната" страна и е започнал войната с "мрака", както той ги вижда нещата. А моята истина е, че има едни двайсетина човека, които са толкова комплексирани и себични, че са готови на всичко за да блеснат в някакъв момент и да "ръководят" БФРЛ, па ако ще това да струва вечно разцепление на "приятели" и "предатели", което е малоумно само по себе си, но някак се получава. Идея си нямам защо това се търпи, но подозирам, че е на принципа "нашите" и "вашите", според който всяка "наша" грешка е достижение, а всяко "чуждо" достижение е грешка. Ако не се вкарате в тоя капан ще е добре и за вас, и за тренировките ви, и за хоби ни.



Тема Re: Анализнови [re: Snagles]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано04.12.17 14:44



Snagles, обикновенно никое начало не е лесно.
В тренировката се видя, че има интерес от доста радиолюбители да участват в това мероприятие.
Според мен, е логично, докато са пресни нещата, да се организира отново BEN мрежа.
Но нека, да не е на "натоварените" Р2, Р1, поне в началото, докато се добие рутина.
Пуснете нещо като анкета(през Google Forms) до хората взели участие в отминалата тренировка:
1. Биха ли участвали отново,
2. Дали разполагат с техника на 70 см,
3. Кои ретранслатори чуват и през кои могат да работят в този диапазон.
Все такива въпроси, който биха ви улеснили много в една бъдеща подготовка.

Мисля че "атмосферата" на този банд е по благоприятна за BEN тренировки.
Проучете дали има начин да се свържат набелязаните ретранслатори(echolink, svxlink)
и се обърнете към техните отговорници(sysop's) за съдействие.
Вярвам, че повечето въвлечени, биха приветствали идеята, а и самата кауза.
Не е редно спрямо LZ2RNA ,LZ1DEZ, а и останалите от вас, които сте положили усилия, те да бъдат овенчани с подобен завършек.

Поздрави!

Редактирано от sysvladi на 04.12.17 14:47.



Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано04.12.17 23:43



За връзката между БЕН тренировката и пожарната - имаше нарочно публикувано съобщение на сайта на беферето за съвместната организация. Кой е точно самодееца дето го измъдрил това - не'ам си никва представа сигурно някой радетел за европейски средства и слава - пак. Като се замисля тоа ще да е същия авторитетен пич дето е обявил клуба в брезник за едвалине световен комуникационен център при бедствия и кризи - справка протоколите от заседанията.



Тема Re: Анализнови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано05.12.17 08:11



Мистерията се задълбочава.



Сега пък на сайта на БФРЛ се е появило съобщение от Стефан, че всичко това е спекулация, че БФРЛ не е организатор, че пожарната няма нищо общо и че за цялата каша е виновна ... Ани, която по непонятни за организатора (а и за отговорника на БФРЛ) причини самосиндикално била вмъкнала пожарната в бюлетина?!

В момента оригиналното съобщение по-долу си е точно такова - SWAT са си организатор с помощта БФРЛ - не помня вече дали такъв е бил оригинала. В интерес на истината аз не си спомням да е споменавана писмено пожарната, освен тук от Сашо, но пък ми се струва, че БФРЛ беше организатор, а SWAT не се споменаваше, въпреки че е много вероятно да греша.

Просто акъла не ми го побира - откъде тая вродена дарба на БФРЛ да забърква невероятни по същността си каши, а после да им намира някакви, да ги наречем странни, обяснения. Аз съм доверчив човек, но не чак толкова, че да повярвам лесно, че Ани, докато четяла бюлетина, и хрумнало да забърка някаква пожарна и небрежно да я добави.

Ако изключим конспиративните теории, далеч по-вероятно ми се вижда оригиналното съобщение да си е било баш с пожарната, а в последния момент да е излязъл някакъв по-умерен вариант, който въпросната Ани да е пропуснала и да е изчела първоначалния. В противен случай остава Ани самостоятелно или като част от организирана група да се опитва да саботира SWAT, БФРЛ или и двете организации, пускайки съвсем професионално подготвени фалшиви новини, както е модерния израз напоследък. Разбира се въобще не забравям, че ВОР1 си е на длъжност в БФРЛ и вероятно си е кибик по цял (е добре - по половин) ден в офиса на федерацията, ама дали той "помага" и за бюлетина не съм наясно.

Чакаме да чуем - какво ли ще обясни Ани? Или просто ще изчете опровержението на Стефан, този път без да го допълва?



Тема Re: Анализнови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано05.12.17 12:21



Като спомена Брезник и се опитах да намеря какво имаш предвид. Намерих някакъв протокол, с който БФРЛ определя базата им за координационен център при бедствия и аварии. Ама аз не съм убеден, че пичовете от Брезник са се натискали - по всичко изглежда, че те си имат достатъчно ресурси за да се занимават с глупости. Дали не е обратното - да са ги помолили да ги запишат като координационен център, в случай че трябва нещо да се покаже на някой? Защото в Брезник май има какво да се види, при това с пъти повече отколкото в "офиса на БФРЛ".



Но да оставим Брезник, в прочетох нещо, от което буквално тръпки ме побиха. Явно БФРЛ е влязло в директен сблъсък с друга група радиолюбители за да завоюва правото да изземе оборудването на мъртвец и да го преразпредели по собствено усмотрение, като дори федерацията се жалва, че не се е получило. Това вече мисля, че минава всякакви граници на човещината.



Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано05.12.17 20:14



Баткооо тия от беферето са тотално изтрещели. Сега си мият ръцете с лелята дето чете бюлетина. Бравос бе - наакахме се пък сега ще се избършем.
Относно протоколите изстъпленията и решенията им - колкото повече чета толкова по-симпатичен ми става бат Сашо на техния фон доколкото Мунчо от село може да ми е симпатичен.



Тема Re: Анализнови [re: az de]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано05.12.17 23:45



Браво. Точно така. На следващата тренировка пак пускай азис. Хората много ти се радваха.



Тема Re: Анализнови [re: Samolet 5]  
Автор az de (непознат )
Публикувано06.12.17 00:44



Ко речи ? Или откъде се "излетя" съвсем неподготвен по въпроса за Азис и кой го е пускал ?



Тема Трагедиянови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано06.12.17 12:14



Честно казано не съм очаквал такова нещо. За мен вече е сигурно, че има нещо много, много, много гнило в тая работа, щом се полагат толкоз усилия за замазване. Да не говорим какъв мъж трябва да си и кой претендираш, че ще спасяваш, щом поставяш дама в положение да се излага и да се чуди какво да говори.

Значи в бюлетина от вчера въпросната Ани изчете опровержението на LZ1WDX, Стефан или Стефчо, както му вика Ани на галено. Освен опровержението тя потвърди, че е допуснала "грешка" и се накара на всички останали радиолюбители, които не са участвали в радиотренировката, ако не можели да помогнат, поне да не пречат. Ерго, който не му харесва да си бие шута и да не им се бърка във височайшите работи.

Та си направих труда да проследя последните бюлетини,

. И какво излиза?

1) , всичко е направо и ясно казано - "по информация на LZ1WDX (Стефан), БФРЛ съвместно с Гражданска защита, ще организира провеждането ..."

2) , вече теорията е друга - "занятието се провежда съвместно със SWAT България". Хмм - тук не става много ясно какво значи "съвместно" - че ще участва и SWAT BG? Или че БФРЛ съвместно със SWAT, а не съвместно с Гражданска защита ще проведе нещо?

3) , новината се потвърждава - "ще се проведе ... организирано от БФРЛ и сдружение SWAT BG". Чудесно, тук вече имаме яснота - БФРЛ организира съвмество с SWAT BG нещо си.

4) , новината се допълва - "водещ ще е LZ1WDX - Стефчо". Хубаво, чудесно - ще има тренировка, организирана от БФРЛ и SWAT BG, а водещ ще бъде Стефчо.

До тук нищо лошо, макар че е леко странна първата грешка, но да речем, че дамата не знае разликата между гражданска защита и SWAT BG. Не е и длъжна - няма проблем.

Смущаващото е, че на 5 декември на сайта на БФРЛ е публикувано "разяснение" от LZ1WDX, Стефан, което е прочетено и дословно в бюлетина същата вечер. В него правят силно впечатление следните моменти:

1) "БФРЛ не е организатор на въпросното събитие !!!" - с три удивителни!!! Стига бе - три бюлетина подред събитието се рекламира в официалния бюлетин на БФРЛ като организирано от БФРЛ, с помощта ту на този, ту на онзи, а изведнъж с 3 (три) удивителни се съобщава, че БФРЛ не е организатор. Дали броят на удивителните е равен на броят на излъчванията с невярна информация или просто като се сложат три удивителни се очаква това да неглижира информацията, четена в продължение на цели три седмици в ефира, като част от официалния бюлетин на БФРЛ?

2) "Участие на ГДПБЗН никога не е искано и никога не е коментирано !" - с една удивителна! Да, явно броят на удивителните съвпада с броя на излъчванията на въпросната информация в бюлетина на БФРЛ - гражданска защита е спомената само един път!

3) "Никога не се е коментирало аз да бъда водещ на радиомрежата или нет контрол." - без удивителни, вероятно е синтактична грешка, защото трябва да има една, тъй като в бюлетина преди самата тренировка недвусмислено се обявява, че LZ1WDX ще бъде водещ.

Ех, Ани, Ани... То една грешка, повтаряна няколко пъти, е сериозен симптом. Добре, че май-май не е никаква грешка. Грешка беше допусната в последния бюлетин, когато Ани каза в ефир "Веднага след това беше помолена от мен да коригира тази грешка която е допуснала по неприятни за мен причини". Да, да сбъркаш "непонятни" с "неприятни" си е фройдиска грешка, случва се, а в случая е и разбираема. Но да се чете нещо четири седмици - това не мисля, че е грешка. А ако е, Ани май си е сбъркала призванието, тъй като както самата тя казва - ако не можеш да помогнеш, по-добре не пречи. Да се четат грешни новини, които явно създават напрежение, едва ли е помощ. Макар че вече е ясно - никаква грешка на Ани няма и не е имало.

За съжаление и тя се впусна в нападките към "вашите", които видиш ли не били достойни радиолюбители и да не се бъркали. Чакай бе Ани - никой друг, освен теб, не е чел неистини, да не кажем откровени лъжи, според Стефчо, в ефир, при това в четири поредни бюлетина в продължение на един месец. Ако това е вярно, то ми се струва, че най-меко казано Ани не е в положение да поучава - да беше обяснила на колегите си просто и по човешки как и хрумна, че:
1) БФРЛ ще организира мероприятито съвместно с Гражданска защита?
2) БФРЛ въобще ще организира мероприятието?
3) LZ1WDX ще е водещ?

Просто да беше дала елементарно обяснение как и хрумнаха тези неща, че даже според нея те са били и по информация на човек, който тя галено нарича "Стефчо" - ерго не е някой случаен, да кажеш да я е подвел.

На момчетата от SWAT ще препоръчам да си преговорят "Приказка за стълбата" на Христо Смирненски, в случай че са я чели, или да я прочетат, ако не са, като се замислят откъде тръгнаха, къде са сега и защо така се е получило.

За да помагаш по време на бедствия и аварии се изисква благородство и смелост, а за да се подготвяш за това се изисква отговорност и постоянство.

Благородството задължава да се поеме отговорността за подобна бъркотия - дори да приемем, че една дама в продължение на месец е чела в бюлетина на БФРЛ лъжи, БФРЛ си има отговорник по тази дейност, като самата дума вменява поемането на отговорност. А пък благородството задължава една дама да не се поставя в неудобно положение и да бъде принуждава да се защитава и оправдава публично сама, дори да е омацвала всичко системно в продължение на четири бюлетина. И когато бъркотията е станала, се изисква смелост да се погледне истината в очите и лично и пред всички да се поеме отговорността със същото достойнство, с което се е очаквало да се поеме славата.

Да ме извиняват и участници и организатори, ама Жеко, ВОР1 и Ала-Бала никога не паднаха до там, че да се оправдават с една дама, при това тяхна колежка. Жалко.



Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано06.12.17 19:05



Не ми се искаше да влизам отново в дискусията но ще го направя само поради една причина.
Ще се извиня на Стефан, който казах че от кортоазия дойде при нас на баира. Не ге е направил от кортоазия. Наистина е искал да помогне с разхождане в посоки ако може да се локализира смута.
За голямо съжаление това което е написано от него в страницата на БФРЛ е верно.
Наистина когато говорихме да се обяви тренировка, може да се види и

, като дата ако не друго:
На 28 Ноември, организация СУАТбг с любезното участие на координатора по аварийните комуникации Стефан Александров, както и радиолюбители от цалата страна най любезно ви кани да се включите в провеждането на тренировъчна мрежа за аварийни комуникации - BEN.

Аз от разговора със Стефчо поисках съдействие от Федерацията да бъде споменато в бюлетина, че желаем, както и той самия желае да се направи такава тренировка, но по никакъв начин не съм имал желание федерацията да ми става помощник и съучастник.
Причината за това е общо взето проста. В Турция има аварийна радиолюбителска организация която се казва TCSWAT, в англия е Rainet, в Щатите една примерна щото са много - RACES. Та има много наистина. Самия екземпляр от IARU reg 1 отговарящ за емкома Greg Mossop, G0DUB е председател на британската HAM EmCom организация Райнет.
Винаги сме мислели, че подобно нещо трябва да има и в България. Развито както в онези трети държави дето черпим опита си от тях ... поне ние сме много по бели и велики разбира се HI. Та за това се мудри доста време това като мрежа и идея за ЕмКом и тук у нас. Тук е редно да кажа, че съм супер благодарен за градивната критика по отношение на мястото избрано за тренировката. Причината да е Р2 беше LZ2RNA все пак е от Търново и много достъп до други точки няма, които да са достъпни от по голямата част на страната.
На въпроса защо не направихме някой от "Кметовете АлтерНет" логичния отговор е, че аз не бях подготвен да иззема мрежата от НетКонтрола, пък камоли ако беше човек, кото в момента се запознава с дейността. Целта обаче е да се работи в насока да бъдат всички подготвени. И както преди казах днес да е един утре труг и така на татък до пълно усъвършенстване.

Разтеглих повече от колкото трябва. Да се върна на Ани, БФРЛ и Бюлетина. Не знам какво е подадено за четене, не знам и кой е отговорен за написаното. Единственото редно е този, който е подал написаното да контролира казваното. Дали се е случвало не знам. Колко е редно постфактум да се разбира всичко също не знам. Станалото станало. Сгрешеното сгрешено. Аз се имам за виновен, защото наистина не съм слушал нито един от бюлетините. Е не съвсем нито един, но тези които трябваше да слушам не съм. Това означава, че имам не по малка вина от Стефан, че някой е интерпретирал ако приемем за истина, че написаното за четене далеч не гласи това. По никакъв начин не мога и не бих пренесъл каквато и да е вина върху четящия бюлетина.

Наистина съжалявам, за перфектния провал на тренировката, но наистина това не е нещо което би ме бутнало.

От тази дискусия научих доста неща, които не съм приел или спазил, защото просто съм идеалист. Имам радио от края на 80те и инициал от началото на 90те. Дали съм млад или стар радиолюбител не е от значение, щото просто се имам за радиолюбител, а не за повече или по-малко от останалите практикуващи радиото като хоби. Та този епичен фал по никакъв начин няма да срине идеята тази тренировка да се повтори и потрети и .... колкото трябва толкова. Ще взема под внимание всички съвети които споделихте тук, също така размених и доста хубави думи с бат Сашо. Получихме на пощата обиди и добри думи, същото бе дискутирано и на Р2 ден по късно. Това ме кара да си мисля, че дори изложили се страхотно, все някакъв интерес се е събудил и не трябва да се спира.

Само ще споделя, че в Райнет понеже съм се регистрирал в тяхната маилинг листа чета всяка седмица те правят по 2 сесии. КВ и УКВ разменят по няколко съобщения, забележете, цифрови или аналогови (RST + обхват) и пускат в листата един репорт. Нищо страшно и сигурно отнемащо 15 - 30 мин в деня за тренировка.
В други държави играят игри под формата на задачи и пак репорт.

В момента се чудя какъв репорт аз да пусна. Ще трябва да го направя, но в 85% ще трябва да пиша Азис. Въпреки това следващ път ще има и ще видим как и къде да го организираме.
Може би ще направим уведомяването не през бюлетина на БФРЛ. Явно там куцат нещата. Защо и каква е причината пак не знам. Всъщност и не искам.

Благодаря още веднъж за градивната критика, която наистина вярвам, че ще помогне при организирането и провеждането на следващо занятие.

Поздрави вече от Кайро
LZ3JY



Тема Re: Трагедиянови [re: Snagles]  
Автор az de (непознат )
Публикувано06.12.17 20:30



След анализа по-горе е ясно едно - нищо от тренировката не е изменаджирано и не е комуникирано като хората обаче дупетата са вече умити и го отнесе бюлетина. Не трагедия а шит направо. Недай боже да има истинско бедствие. То едно е да искаш друго да можеш а трето да се хвалиш че менаджираш и съгласуваш нещо.
Язък ви за усилията чак мен ме е яд ама следващия път не го правете така и забравете за федерации мениджмънт и най вече Р1/Р2 че там си е зоопарк и Азис туптан. Няма нужда и от показни "акции" и велики анонси като сте решили да го правите си го правете и толкова.

Редактирано от az de на 06.12.17 20:31.



Тема Re: Трагедиянови [re: az de]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано07.12.17 09:11



Нали идеята е да се научим от грешките, което се старая да направя и мисля останалите които са в това нещо са на това мнение. Никога не съм предполагал, че от един път ще се справим както подобава.
Продължаваме да работим и се надявам от всички грешки да изгладим всички пропуски. Да и недай боже да има нужда да има смисъл всичко което е направено във времето.
Пак казвам благодаря за всичката критика и съвети. Поне за мен това ще помогне в следващи занятия.



Тема Re: Трагедиянови [re: Snagles]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.12.17 11:03



Цитираните от теб мрежи - RACES, RAYNET и TCSWAT са абсолютно различни по същността си.

За да участваш в RACES трябва да кандидастваш за доброволец в гражданската защита на САЩ. Те трябва да те одобрят и само правителството може да те активира - там няма никаква самодейност, дори заченки на самодейност няма.

RAYNET е шапка на множество добре организирани групи от аматьори, които предлагат "помощ" в комуникацията на различни събития. Щом си запознат, сигурно знаеш дали се плаща на доброволците им при тази помощ. Щото по някой път се набутват и в доста комерсиални мероприятия, поддържат национален телефон и доста други екстри, които изискват съвсем сериозни разходи.

Турците TCSWAT са една шепа хора, които са в най-добрия случай 50% контестери и 50% "спасители". Но там става въпрос наистина за 20-30 човека, това е тотално несравнимо по никой начин с горните две организации, като усилия за координация най-малкото.

Според мен SWAT BG трябва се определи какво точно иска да е - няма как да е и трите споменати.

Ако искате да има нещо като RACES в България, то усилията ви трябва да са насочени към лобиране и политически решение правителството, чрез гражданска защита, да използва такъв вид доброволци. Опасявам се, че за това е малко късно, тъй като вече си има свеж закон за доброволците и там всичко си го пише. Да не го преразказвам, но според този закон просто трябва да отиде в съответната община при кмета, да се запишете и да действате под негово ръководство - никакви репитри, радиолюбителски връзки и прочее - това е положението.

Ако искате да сте нещо като RAYNET, то първо ще трябва да работите да се оформят локални групи, които да покрият сравнително плътно територията на страната, после да убедите тези групи да се сдружат и да имат единна координация, като предлагат услугите си при бедствия, аварии или при различни мероприятия. Там самата комуникация е най-малкия проблем, координацията на инициативата е трудната част, както и намирането на 28 групи, например - да речем по едно от всяка от бившите области.

В момента SWAT BG ми приличат най-много на турския TCSWAT, с тая разлика, че не участвате по контести. Комшиите са малко повече на брой, но те са и бая повече като население, така че мащаба е подобен. За сметка на това, че не участвате по контести, вие пък предлагате помощ при различни мероприятия провеждани в трудни терени - доколкото си спомням бяха някакви планински маратони и т.н.

Т.е. вие от SWAT вече си имате доста сериозен профил - сравнително малка група доброволци, развиващи репитърната мрежа, както и предлагащи комуникационна подкрепа при нужда.

Сега виждам, че искате да се развиете, но се съмнявам това лесно да стане. Не защото вие не можете, не защото сте неподготвени технически, а по една много проста причина - България има доста малка територия и не много голямо население. Мащабите са съвсем различни, както вие по-добре и от мен знаете. В България може да се сложат 4-5 репитъра на няколко възлови точки, с което на практика да се покрие цялата територия на страната. Дори да няма покритие от национален репитър, винаги бързо може да се качи една джипка на възлово място и да се покрие не малка площ. И джипка да няма, с едно магаре, два акумулатора и едно радио може да се останови комуникационна точка, която покрива произволно място от територията на страната.

Малкия брой на населението прави невъзможно организирането на групи, които поне да са по една на област - просто няма толкоз мераклии за радиолюбители. А и дори да има, то няма организация, под шапката на която те да са обединени. БФРЛ, което е уж организацията, си е някакво сдружение на спортни клубове, в което едни и същи си се избират - това са петнайсетина-двайсет човека с горе-долу нула или отрицателен авторитет притежаван от мнозина от тях за повечето радиолюбители. SWAT също сте част от тази франкенщайновска структура и това ви носи съответните негативи - няма яснота на вас статуквото харесва ли ви или не? Защото не е все едно за повечето любители дали вие одобрявате тази феодална структура или искате наистина някаква нормална радиолюбителска организация. В момента не виждам как ще стане някой да е хем в БФРЛ, хем да разчита на някакъв авторитет да обедини значителен брой радиолюбители около някаква идея.

С две думи мисля, че връзвате коня пред каруцата. Въпросът въобще не е една група от радиолюбители да комуникират помежду си - все пак това ни е хоби и го можем - кой повече, кой по-малко. Цялата работа се състои в това, да се привлекът съответния брой хора към идеята, да се създаде необходимата комуникация помежду им за постигане на консенсус, да се осъществи необходимата координация. И чак най-накрая идва някакви подробности от сорта на временни или постоянни знаци ще има, на какви честоти и какво ще се тренира и прочее незначителни подробности.

Разбираш ли ми идеята? Ако тръгнеш да правиш футболен клуб, играещ в шампионската лига и сочиш за пример подобни тимове от Европа, то най-малкия ти проблем е да заделиш една-две топки и един-двама човека, дето да ги ритнат по веднъж-дваж - тотално различен е подхода, той започва с привличане на капитал, лобиране и печелене на влияние и още много други, тотално несвързани със самата игра неща. Подобно е и с бедствията и авариите - за да се реализира нещо по-мащабно, най-малкият проблем е техническият. Трябват първо лидерски качества, за да се обедини някаква съществена група от хора. Трябва политически лобизъм, за да се прокарат съответните законови поправки, за да има смисъл начинанието и да бъде поне формално полезно. Трябва изключително много организационна работа, за да се формират регионални сдружения, т.е. да има действително представителство по места. Самите комуникации и ала-балата са последното, черешката на тортата, десерта. И, впрочем, най-лесната част.

Иначе и аз искам повечко да приличаме и на САЩ и на Англия в някои отношения, но най-си приличаме на комшиите, да не говорим, че за определени неща трудно ги догонваме, а има и случаи да не можем да ги доближим. Особено тези от север вече им дишаме прахта в почти всичко, а в радиолюбителството отдавна. Абсолютно същите проблеми, каквито нас продължават да ни разделят, като самата ни федерация, в Румъния го решиха преди пет години и вече са го забравили.

Късмет ви желая, но тия мечти, които ги имате, едва ли ще се реализират, вероятно дори и след като радиолюбителите се обединят някой ден. Българите, въпреки всичките си недостатъци, сме повечето реалисти и разбираме, че в реална ситуация аматьорщината повече вреди, отколкото пречи. Казвам "аматьорщината", да не се бърка с "доброволщината". Личното ми мнение е, че който иска и може да помага на хората и държавата, трябва да го прави под някаква държавна шапка - за мен това е нормалния начин, тъй като именно държавата е най-важното сдружение на хората, призвано да ги координира именно в такива ситуации. Става въпрос, разбира се, за по-мащабни проекти, за една-две дузини хора сигурно е много по-оптимално да се самоорганизират. Та това трябва да решите - малко, плезно и сплотено движение ли ще продължите да сте или пък стартирате някакъв нов "мега проект" и тепърва ще създавате нещо съвсем различно като заявка и като организация, а и несравнимо по-мащабно.



Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано07.12.17 16:15



Горе главите всичко ще стане щом има желание. Не знам доколко трябва да се копират разни модели от разни страни ама все от някъде трябва да се започне.
И пак казвам: показността в случая не помага ако искате да си спестите разправиите. Действайте си тихичко по възможност създавайте си мрежа и си я развивайте без да намесвате други организации лица бюлетини и меринджеи ако не искате вие да плащате с нулеви резултати за техните грехове. Относно употребата на Р1/Р2 по време на тренировки (сигурно и в реални стуации)- стана ясно и на глухия цар колко е уместна - аз това го приемам за извод от трнировката и съответно означава натрупан опит. Иии...успех





Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано07.12.17 16:28



За съжаление е точно така сър Alenadrow.

Идеята все пак ми е ако можем да постигнем Райнет. Не можем по никакъв начин шепа хора от София, един от Търново и може би един от Габрово да направят всичко или да бъдат полезни на всякъде. Желанието ми / ни е да има наистина сформирани някакви групи почти из цялата страна. Ако те започнат нещо разбира се и другите ще се притекат на помощ. Колкото и да не ми се иска да го казвам държава няма. Визирам Държавната администрация. Има Българи, които по един или друг начин оцеляват в тази страна и ако няма подобни идеи, с които да можем да се подкрепяме или да си разменяме по добра дума, и народа и страната ще си заминат.
А за планинските маратони това е чудесно нещо с което наистина се занимаваме и е страхотно предизвикателство. Да излезеш извън стените на къщата и да споделиш някакво време хем като доброволец хем да осигуриш една радио връзка. Да може би Райнет биха събрали такса за такова мероприятие, което погледнато от страни изглежда не чак толкова зле. Разбира се зависи и за какво отива този капитал. Е тук може би пак не сме пораснали щото го правим за идеята. А инвестицията за да се случват тези неща не е малка.
Разбирам чудесно понятието доброволец. Там има само две условия. Едното е да имаш или разполагаш с време за да го правиш, второто е да даваш и ако нямаш пак да даваш. За съжаление все така става поне при нас.
Бих се радвал да има развита организация и хора с които да правим по интересни неща, нооо за сега всичкото това е гига проекта който не се случва от години и се тъпче на едно место. Макари някакво развитие дребно, но все пак го има.
С федерацията на радиолюбителите никога не сме били свързани. Имаше една единствена година в която станаха големите промени в която си платихме членския внос. От тогава на сам .. повече от 4 години Федерацията си е организация, ние сме обединение на хора около идея. Дали тази идея ще вземе един ден да види бял свят, кой пък знае. Ако има подкрепа и желание сигурно да и обратното ако всеки път шамара е налице или нещо бъркаме или не сме правилните хора, както и действията са ни погрешни.
Факт е има много хора познаващи радиото, надявам се и все по млади ентусиасти да се появяват, които да обичат природата и да харесват това което правим или се стремим да направим.
Пак за миг ще се върна към държавата. Тя просто унищожи всичко което беше изградено на времето и работеше. Прост пример. Мрежата на БТС в която и Планинска служба работеше. Раздадоха или разграбиха хижите. Някаква част се превърнаха в комерс обекти на които има само антени и 0 посетители. Сринаха мрежата и бюлетина и в момента при бедствие в планината никой не знае кой от къде и на къде отива. Преди имаше просто правило. Обади се на хижаря и му кажи на къде си тръгнал. Той го предаваше по радиото и крайната дестинация те чакат. И ако не дойдеш, не някой да тича от някъде си да съобщи че има бедстващи в планината, а самата система между хижите знаеше, че там някъде някой не се е прибрал. И с много други неща така се случва.
Когато можем помагаме и на Планинска служба и на радиолюбители от различни части на страната. Ето за пример ще благодаря на Борката LZ2JR, който не ни обра и предостави антена за нова АПРС точка в Банско. И още редица такива джунджурии, с които като ентусиасти, доброволци или каквито и да било, най-вече хора, се мъчим да помогнем или създадем. Те не са за нас и не пише на тях нашето име. Имат си отговорници които са си по места и ако не могат с нещо да се справят и ние можем да помогнем просто го правим.
Надявам се това да не е порочно и да не се опорочава щото мачкайки една идея тя затихва и угасва. И винаги всеки е добре дошъл. Ще успеем ли да довършим гига проекта ... надявам се да времето явно ще покаже.

Редактирано от Snagles на 07.12.17 16:39.



Тема Re: Трагедиянови [re: Snagles]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.12.17 18:16



Оооо, ако си мислиш, че искам да ви мачкам идеята, то много дълбоко грешиш. Не аз я мачкам - някой друг ви подхлъзна. Даже не съм аз отворил тази тема тук, нещата си бяха подготвени. Честно казано не мислех, че ще е толкоз лесно да ви вкарат в тресавището да неуредени междуличностни конфликти в БФРЛ.

А що се отнася до идеята, то мисля, че тя много съвпада с идеята за едно автентично, приятелско и представително радиолюбителско движение. Аз, например, нямам никакъв афинитет към спасяването и аварийните комуникации, но от друга страна защо да не се включа и да не помогна на колеги?

Разбираш ли - ако не съществува тоя цирей БФРЛ, то поне моята логика ще е много проста - на колегите им се играе, трябват им играчи от моя хабитат - що пък да не се включа за час като инидианец за калабалък? Просто ако любителите станем пак нормални любители, а не някакви майстори на спорта и велики административни комбинатори, ще се върне най-нормалното състояние, включително и в аварийните комуникации. Под "нормално" имам предвид, че ще има едни пет процента "вярващи" запалянковци като теб например, ще има и едни четиредесет и пет процент "що пък да не се включа за калабълък", като мен например. Е, пак половината ще се смеят и на едните и на другите, но поне няма да ги затискат и да се чудят как да активно да провалят занимавката им.

Докато сега нещата са супер сложни - ако се включи някой, "неговите" ще го обявят за предател, "кибиците" ще му се подиграват къде е тръгнал, ще има подхвърляния, както вече има, дали SWAT не е "нов синод", ще има лов на вещици. При това положение сигурно разбираш защо желаещите не са много.

Оставете им на БФРЛ "националните" репитри да си говорят по тях за туршиите и ракиите, направете си една наистина отворена платформа на сайта - без много "регистрации" и "рестрикции", а всичко да е открито, да се знае какво ви се струва, че би било полезно за вас, каква е "играта", какви "играчи" се търсят - пък който иска да помага, без да е задължително да вярва колкото вас в полезността или ефективността.

Така открито ако го направите, ако не замесвате разни много съмнителни авторитети, отговорници, федерации, говорители и прочее кухи безсъдържателни неща, нищо чудно да се изненадате колко хора ще ви подкрепят. Само около мен има поне четири-пет мързеливци като мен, на които нищо няма да им пречи да се включат в масовката докато си пият винцето. Е, разбира се не трябва да искате и "протоколи" и прочее бумащина, защото това затормозява. Но ако е за подкрепа - направете го открито и сами, пък аз съм почти убеден, че случая с Азис едва ли ще се повтори при такава конструкция - просто няма да има никакъв резон, освен ако не е някой, който мрази някой от организаторите на лична основа, ама това вече е друга тема.

И колегата "az de" е много прав - репитри Р1 и, особено, Р2 не са за нормални. Там се заплашват с пращане на КРС, с конфискация на апаратури, с мерене на ... антени, и с други такива "колегиални" и "полезни" неща... Чак се изненадвам на тоя репитър като случайно чуя някой адекватен да се обади там. И забележи, че това е някаква непреходна репътърна култура. Като по-млад си мислех, че има няколко човека, дето я създават тая атмосфера, следователно като се махнат и ще настане пълно щастие и добронамерен приятелски уют. Нищо подобно - някой от хората отдавна не се обаждат по тия репитри, други дори не са вече между живите, Бог да ги прости, но тяхното място се заемаше от нови свежи попълнения, които продължаваха да се дърлят още по упорито. Сякаш вирусът на кавгата и разделението, който е заразил БФРЛ преди години, някак е заразил и националните им репитри.





Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано07.12.17 18:54





Съвсем далече съм от мисълта някой в този форум, в тази група да се старае да ме засегне или мачка. Това е откровеното ми мнение. Никъде другаде не намерих приемлива форма на диалог и това е причината да почна да пиша тук. Далече съм от хората които споделят мнението си пред екрана. Просто в момента съм наистина доста далече и това е варианта. Неприемлив за мен но все пак вариант. В тази държава и еколинк е филтриран.

Учудващото за мен е как така всеки път се намира нов кмет на Р1 или Р2, като самия той дори не знае как изглежда, в коя стая е сложен, с какъв фидер и каква антена е монтирана. Последните 2 седмици, с LZ5WZ и LZ1PRO два пъти ходихме до върха еидн път за разходката, един път за да поръчкаме малко по апаратурата. И накрая се някой ще се провъзгласи или присвои. Пак ще се върна на казана с Българите в ада.. там няма пазачи. Що сме такива не знам. Примера за Румъния, не знам там какво се е случило, но знам че почти всяка Румънска кола има монтирано СВ, така е и с Чешките и с Полските коли които по една или друга причина минават през България. Що го правят не знам. Явно там не мислят като нас, кой ще сложи по голямото стъпало и ще изпари антената на репитера, само и само да е отгоре и неговия глас да се слуша.

Изместваме всъщност темата и като гледам пишейки само караме някой да се дразни повече. Не искам да продължа с предизвикателствата и може би това ще е последното което ще споделя. Събрал съм си всички, наистина всички забележки и предложения и ще направя така, че да продължим напред съобразявайки всичко написано. Ще се радвам наистина ако следващо подобно нещо бъде оценено толкова качествено, както този пак казвам епичен фал.
Със сигурност ще пропуснем репитри като Р1, Р2 или може би Р3 но най-малкото ще го запишем и споделим. Ако някой не го е слушал да го чуе, пък кой знае може и да сме по добри следващия път.

Още веднъж благодаря за всичките градивни критики и съвети които отправихте към мен и хората които се занимават с това.



Тема Re: Трагедиянови [re: Snagles]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.12.17 19:25



От мен успех. Да знаеш, че и за следващата тренировка ще напиша "анализ", стига да ви чуя.



Иначе бат Сашо ще се усъмни, че сте ме наредили на някоя служба за да си трая.





Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано09.12.17 03:55



Ако има следващ път и наистина са направени изводи и корекции от сегашното положение а се надявам да е така ще навия познатите ми радиолюбители да участват каузата е добра. Аз лично не мога на любителски честоти поради липсата на инициал. Но ще сшушкам де - само ако бат Сашо ми позволи да го правя щото мое да е забранено де да знам. Не че ще ме спре нещо да се обадя ако има реално положение хич даже никак ако ще бат Сашо и такива като него да избичат дюшеметата на беферетата и институциите после.
Иначе по отношение на радио организация и действие по време на бедствия добър модел са офроудъджиите - това ако се развие е безценно.
Абе батко къде е верно - докладва ли на когото трябва че да настане пълна смрад и да почнем да си се замеряме с редки кафяви л'на както си трябва и както радиолюбителите само си знаят. Иначе не е интерсно - скука братооо.

Редактирано от az de на 09.12.17 04:21.



Тема Re: Трагедиянови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано09.12.17 10:00



Можеш да работиш на радиолюбителски честоти и без инициал, но само от клубна радиостанция, под ръководството на радиолюбител с клас 1, като осъществяваш връзки само с други радиостанции на територията на България или от територията на страни, с които България има сключено споразумение.

Ето още един проблем с временните опознавателни знаци, които се раздават от "нет контрол"-а. От тренировката не стана хич ясно дали този временен инициал се присвоява на самата станция или на човека, който говори по нея в момента. Както и не става ясно дали тези временни инициали могат да се приравнят с клубни или не.

Т.е. ако нет контрол може да присвои временен опознавателен знак на самата станция и в този случай тя е приравнена на клубна, то няма проблем в подобни мероприятия да участват всякакви хора, стига работата от станцията да е под контрола на един любител с клас 1.

Дали това е законно не става категорично ясно от "Техническите изисквания", поне за мен - от една страна един радиоклуб може да притежава само един опознавателен знак, от друга комисията предоставяйки временни опознавателни знаци за състезания (например), явно приема, че те могат бъдат използвани и като клубни, т.е. от повече от едно физическо лице, особено ако са заявени от радиоклуб. Според мен няма законов проблем, но можеха SWAT и Стефчо да обсъдят тия подробности с КРС при заявяването на временните опознавателни знаци, както и да ги конкретизират, за да не се налага да им праща бат Сашо баретите после.



При всички случаи, ако нет контрол раздава временни инициали на самите станции, то това може да осмисли нещата, по моята логика поне. Както и да разшири възможностите на едно подобно мероприятие, тъй като възможността да се включат интересуващи се без инициали евентуално би довела до популяризиране на хобито, до възможност проявилите интерес да "усетят" какво е да говориш по радиото, т.е. би било полезно и за хобито като цяло. Разбира се това малко ще усложни сценария, защото освен регистрациите той би трябвало да предвиди някакъв екшън, т.е. някакви интензивни комуникации, за да бъде интересно и увлекателно. Абе трудна работа е, няма да им лесно на SWAT, но веднъж да излезнат на правия път, лека-полека може и да им се получи, макар че едва ли скоро ще е в мащаба, за който мечтаят.

Бат Сашо е жив и здрав, доколкото мога да преценя от обичайните му активности. Защо тука подготви почвата за заяждане, а после изчезна, ще си остане загадка. В конкретния случай можеше да каже много неща, които да изглеждат като плод на нещо различно от милиционерско мислене. Един Господ само знае какви е мислил да ги накъдри, но най-вероятно липсата на пожарната е погасило ентусиазма му да пледира активно за строго прилагане на закона.



Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано09.12.17 10:17



Забравих да допълня. Разбира се, че всички - и тези от офроуда, и парапланеристи и каквито и да е радиолюбители, които са почитатели на рискови изживявания, са най-естествените групи, които би трябвало да проявят интерес към подони инициативи. Преди години за съжаление имаше определени конфликти между различните групи. Това са млади момчета и винаги ще се намери какво да делят, но липсата на какъвто и да е авторитет, който да им помогне да се изяснят кой е крив и кой е прав, без да ескалират конфликтите, мисля че доведе до едно постоянно и принципно противопоставяне.

Т.е. на SWAT ще е трудно да поставят друга група под шапката си, като това важи и за всяка друга обособена група. Една неутрална и авторитетна организация, каквато би могла да бъде БФРЛ, ако не беше безлично сдружение на полуанонимни спортни клубове, можеше да изиграе такава роля.

Хубавото е, че и едните и другите момчета с годините стават много повече мъже, отколкото момчета и съответно много от дребните дразги сигурно отдавна им се струват смешни и незначителни, но има още път всички тези групи да осъществят някакво мероприатие заедно. То това ако стане, ако успеят да седнат и да се разберат за общи действия по някакви теми, всъщност ще е предостатъчно, защото ще пречупят традицията на разделението и това ще отвори нови възможности пред цялото хоби, като го направят много по-приветливо за интересуващите се. Разбира се такова "обединение" ще повиши много възможностите на радиолюбителите като цяло, защото тези групи имат много силни страни и качества извън самото хоби, което евентуално би помогнало на всички.

А дано.



Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор az de (новак)
Публикувано11.12.17 21:00



Знам за радиоклубовете и отговорниците с клас 1 ама аз не говоря за това. На трнировки няма да се обаждам щото не виждам смисъл лично аз да участвам. А ако има реална ситуация няма да търся никъв и радиоклуб стига да мога да помогна или ако аз се окажа в такава - да помогнат на мен.
Естествено не предлагам офродъджиите или парапланеристите да минат под шапката на СУАТ а по-скоро казвам че те за един добър пример за подръжание в някои отношения.
Пък и защо СУАТ не се съюзи с двете групи - ако са заровили томахваките това може да е само от полза.
Не бе аз си знам че бат Сашо (радвам се че е добре да ни е жив и здрав и да ни разсмива така дълги годни) няма да се обади в тази тема повече - това си му е маниер на поведение на него ама се чудя как не се е изцвъркал в нова такава както само той си знае да прави.



Тема Re: Трагедиянови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано11.12.17 21:57



То реална ситуация е обширно понятие. Ако ти е заплашен живота, на теб или на твоите близки, то е ясно, че нищо няма как да те спре да използваш всички възможности за комуникация - със или без тренировки, със или без лиценз, в крайна сметка човешкият живот е най-важен. Идеята на тези тренировнки, доколкото аз я схващам, е да се помогне организирано в подобна ситуация, което аз лично не съм убеден доколко е реалистично. Но лошо няма да се подготвят, щом искат.

Иначе "групите" според мен все ще се обединят, не вярвам някой да е чак толкоз пък злопаметен. Въпросът е къде да се обединят? Ако изринат оборите на БФРЛ това е логичното място, що се отнася до радиолюбителското хоби. В крайна сметка тези групи никога не са имали някакъв истински конфликт помежду си - по-скоро усещане за обида, "прецакване", недооценяване, надценяване - обичайните ни балкански табиети, кой е по-по-най, но нищо непреодолимо. По-скоро проблемът е, че към момента какъв смисъл има да работят заедно - едните наблягат на едно, другите на друго, а федерацията вятър я вее на бял кон? И логично пътищата им се раминават, но и това едва ли ще е вечно - в крайна сметка в едно хоби какво има толкоз пък да се дели? Винаги идва момента, в който се разбира, че точно разнообразието от интереси и от комуникацията между различни личности, с различни качества и несъвместими на пръв поглед характери, е което прави хобито толкова уникално.



Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор az de (новак)
Публикувано12.12.17 01:06



Със сигурност ако има заплаха не само за мен и близките ми но и за когото и да било и мога да помогна - ще изръшкам секви честоти за любителските да не говорим. Дай боже да има кой да се отзове разбира се.
Сигурно има смисъл от тренировките. Най-малко дават представа колко жалко може да стане всичко в един момент и как да се избегнат такива случки тип Азис в т.нар "реални ситуации". Кои репитри да се позлват - кои не и така нататък да се изработват алтернативни планове. Момчетата са млади и трябва да се учат някак.
А дали в ситуациите ще помагат индивиди или организация стига да може да се създаде - в крайна сметка пак всичко опира до човека.
Относно дереджето на беферето то е ясно - за съжаление няма оправия ако не се изрине с голямата лопата от там и после хууубаво да се измете. Но да не забравяме че е било и по-зле ама и другото - че тази федерация се състои и управлява именно от радиолюбители което дава доста жалка картинка върху състоянието на нещата в хобито към момента. Далеч съм от идеята да генерализирам но очевидно движението е пълно с гнили ябълки и бетонови тикви. Лошо Седларов лошо - би казал един герой от филмите.
И така - успех на организаторите да не се предават пък ние с каквото можем ще помагаме.



Тема Re: Трагедиянови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.12.17 08:04



Повдигаш един важен въпрос, който и преди е дискутиран. Досега винаги акцента някак е бил как радиолюбителите ще спасяват, не как може да се наложи да бъдат те спасявани. А това според мен е далеч по-реалистично. Т.е. ако по някакъв начин се направи така, че използването на радиото теоретично да даде някакъв шанс на някой в беда.

Към момента нещата не са много оптимистични. Ти хубаво ще изръшки всякакви честоти, ама насреща кой е? Или никой или някой "обикновен човек", който единственото, което може да направи, е да се обади на 112. Там, обаче, дали ще му повярват? Ако му повярват пък, а се окаже, че някой него е изпързалял, дали той няма да го отнесе? И така се получава, че реакцията по цялата верига зависи от решимостта и убедителността на тези, които се обаждат - доколко са в състояние да оставят впечатление за честни и почтени хора.

Както и дали им стиска да са такива - сам знаеш, че след всяко спасяване в планината, във всички медии и форуми се започва с титаничния въпрос - "а сега кой ще плаща за акцията". Случва се спасения да се възмущава, че той никой не е молил да го спасяват, в който случай се пробват да пробутат сметката на загрижения, който е подал сигнала. В общи линии дереджето е странно, най-меко казано, и в самото спасяване са нужни сериозни реформи, не само в комуникацията.

Т.е. комуникацията е ОК, да речем, че е отработена, разиграна, че има достъчно хора, които са достатъчно добре обучени. Въпросът, който седи със страшна сила, е - "какво от това"? В смисъл, че след като се изкомуникира нещо, то трябва да има и някакви активни дейности, за да има някакъв елемент на "спасяване" в цялата работа. Ако се върви по пътя на самодейността, то наистина в такъв случай почти единствения изход е момчетата от офроуда да скачат на джипките и да се отправят към мястото на инцидента, например. Но това пък е осъществимо само за ограничени инциденти, защото и тези момчета на са безброй. И пак се връщаме на въпроса за кое е реалистично да се тренира и за кое тренировките ще граничат с фантастиката.

Има бая неща да се мислят, но си прав, че трябва да се помага с каквото може, щом насреща има добронамерени хора, пък да става каквото ще в крайна сметка. Така или иначе тези наши колеги никому не пречат, положението може да стане само по-добро.



Тема КРС и QRMанови [re: Alenadrow]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано15.12.17 11:12



Чудех се къде точно да пусна отговора на КРС.





Тема Re: КРС и QRMанови [re: scanner_]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано16.12.17 12:41



Той цирка вече премина в абсолютна гротеска. Според информация, прочетена във Фейсбук, сега пък един от изнервените давал пет хиляди лева за информация, но не точно за фена на Азис, а за някакъв, който се оригвал. Явно епидемията се разпространява, КРС не желае да се меси твърде енергично, БФРЛ я няма в цялата схема въобще, а оставени на себе си младите радиолюбители са готови да задминат достойните си предци.

Да се оригва човек по репитрите не говори добре за него, но да се предлагат пет хиляди лева награда за залавянето му е още по-сюрреалистично. А КРС пък как от уж могъща организация се превърнаха технически импотентни администратори също не се много разбра. Въобще упадъка е посевместен, жалко - сякаш не отиваше баш на радиолюбителите да са в авангарда на фарса, но явно тук ще е така.



Тема КРСнови [re: Alenadrow]  
Автор scanner_Модератор (сканерист)
Публикувано20.12.17 15:17



И една новина, леко в контекста на предишния ми пост ...





Тема Re: КРСнови [re: scanner_]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано20.12.17 19:03



Тя верно, че рибата се вмирисва откъм главата, но се опасявам, че един път вмирисана, вече и да се смени главата, все тая. Въпреки, че реално погледнато на КРС едва ли пръв приоритет трябва да са им някакви странности в радиолюбителския ефир, но все пак авторитет се гради трудно и бавно, а се губи бързо и лесно. Днес е Азис и оригване по нашите си репитри, утре някой да не добара някой киловатов усилвател и да ни направи световно известни. Така, като се замисля - кой ли пък ще го спре?





Тема Re: КРСнови [re: Alenadrow]  
Автор az de (новак)
Публикувано30.12.17 15:37



Гледам във форума на беферето бат Сашо веднага се е появил и сериозно се опитва да иззема функциите на КРС - взел е да организира лов на лисици по рипитрите. Пък си и вярва горкия. На всяко гърне - мерудия.



Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор az de (новак)
Публикувано05.01.18 03:54



Със сигурност на мен ми е по-важно как бате Сашо ще се извфръца по въпроса. Ама хич го нема



Тема Re: Трагедиянови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано05.01.18 17:19



Бат Сашо вярва, че ще си направи насочена антена, ще залови злосторника и ще прибере митичните 5000 лева награда. Или пък вярва, че някой друг ще налапа въдицата.



ЧНГ - да сме живи и здрави, да е ползотворна и успешна годината, а бат Сашо все ще изпълзи. Той сега сигурно е в някаква почти нормална кондиция - като се повишат температурите и ще му дойде музата.



Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор az de (новак)
Публикувано05.01.18 18:54



ЧНГ - Батенжето чака че някой ще шран ще клъвне и се надява да е по-едър да го води за носа. Ама по това време и сам не си вярва :) Пак няма дасе стърпи и ще се изтакова на плаца - само времето ще каже кога.



Тема Re: Трагедиянови [re: az de]  
Автор az de (новак)
Публикувано26.01.18 01:06



Батенцето се изживява сега като главен проверяващ на програмите за контестинг у форума на беферето че тука не му върви.
Много е добър - ама зачезна и там дето му рекоха че не го бива хич.

Редактирано от az de на 26.01.18 01:10.



Тема Re: Трагедиянови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано27.01.18 07:42



Подозирам, че януари и февруари бат Сашо е във възможно най-охладеното си състояние и в много моменти е неразличим от нормален човек и приятелски настроен радиолюбител. Лошото е, че след това температурите неизбежно започват пак да растат.





Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор az de (новак)
Публикувано27.01.18 10:31



Има нещо вярно - май е лампов батенцето.
Ще требва да направим една екселска графика на броя на изцепките му в даден месец във функция от средномесечната температура.



Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано29.01.18 13:17



Казвал съм го!


"Горещите" състояния са пролет и есен....
Зима и лете е "СЛАДУР"!!!



Тема Re: Трагедиянови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано29.01.18 15:31



Абе за лятото можем да поспорим малко. Може да зависи и от слънчевата активност - кой знае? А може и с годините да помъдрява и да отрезвява - всичко е възможно.

Ще видим сега напролет.





Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано29.01.18 17:18



А, спокойно, скоро ще измести пак опорния кварц.... или някой електролит ще даде ликаж.... че много се закроти нещо!!!





Тема Re: Трагедиянови [re: NinoS]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано29.01.18 23:42



Без НЕГО този клуб понякога е дори скучен.







Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор az de (новак)
Публикувано30.01.18 03:55



Той батенцето е на LC VFO небуферирано и нетемперирано с мощно крайно стъпало. Скоро ще му избега опорната точка и пак ше се появи да квака на тая честота да задриска всичко не тъжете. Само требва да се разколебае из всички останали форуми в зависимост от температурата да създаде QRM навсекъде и после ще мине и от тука в целата си мощ и нестабилна манипулация.

Редактирано от az de на 30.01.18 03:56.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.