Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:12 21.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Анализнови [re: Snagles]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано04.12.17 07:50



Виж сега един съвет от мен, в случай че приемате съвети. Проблемите "по същество" не са абсолютно никакви проблеми, защото те се решават просто с повечко работа, стига да има желание.

Личното ми мнение е, споделено и по-горе, е че всички подмятания, затискания, подхвърляния, подсмивания и прочее, в никакъв случай не се дължат на някакво лично отношение към някой конкретен организатор или някакво конкретно мероприятие, а се дължат на огромни натрупвания на "политически" конфликти в БФРЛ и сериозни раделения при радиолюбителите в България. Тези разделения са даденост и отдавна никой не се опитва да ги преодолее.

Тези разделения се отразяват на всяка една дейност, с изключение може би на лисичарите, които отдавна повечето са спортисти по ориентиране, изкарали проформа инициал - вероятно и по тази причина те са си единни.



Та съветът е следния - каквото и да правите, просто засега не го правете от името на федерацията. Каквото и да е то, ще срещне "принципна" съпротива - я от някой обиден, я от някой несъгласен, я от някой скучаещ. Всеки в тая каша си има мотиви да не харесва другия, независимо дали го познава или не - просто такова ни е дереджето в момента. Това са последствия от години "работа" на много хора.

Та ако погледнеш нещата в тая светлина, веднага много неща се изясняват. Първо, най-знаменателното, щом вие не сте говорили за пожарната, то изниква въпросът дали наистина е казано в бюлетина? И да е казано и да не е казано - съвсем ясно е защо бат Сашо започна с подхвърлянията далеч преди това. Имайте предвид, че за всяка стара ламБа "пожарна" е равнозначно на "пари", а "пари" е равностойно на "разкол" и бой за кокала. Някой ги е подхвърлил тези неща явно просто за да "насъска" колкото се може по-голяма група.

Второто нещо, което не сте дооценили, е че всеки репитър си има "лидери", често повече от един, често в конфликт помежду си. Те се считат за нещо като пазители на репитрите и това си е така от край време - хората се менят, но принципа си остава. Ако бяхте подходили малко по-дипломатично, трябваше да се допитате до тия "пазители" в някакви предварителни дискусии по самия репитър, колкото да "признаете" авторитета им. Щеше да ви се наложи да изслушате значително количество глупости, но накрая щеше "от тях да мине", ерго да не ви закачат през този половин час. Можехте да помолите и някой от тях да са алтер нет контрол, ако "нещо се издъни" - една такава "четка" печели приятели, а местния репитърен авторитет да ти е приятел си е сериозно предимство за вашите цели.

Не на последно място някой ви подхлъзна и тръгнахте по грешния път да внасяте някаква тайнственост. Никак не е съвместимо твърдението, че всеки радиолюбител може да участва, с изискването за предварителна регистрация, при това на адреса на Стефан. Трябваше да си публикувате всички материали, които вие си ползвате, за да няма подозрения за скрито покрито, а просто да обявите мейл или друга комуникация, за да съгласувате и да раздадете "длъжности" на всички желаещи. С тези предварителни регистрации остана чувството за затвореност на някакъв "елитарен" кръг, което дразни старите ламБи, особено като претенцията идва от по-млади колеги.

Т.е. подхода ви към реализацията на това, което се стремите да направите е бил погрешен и никой с опит не ви е помогнал да преодолеете тези вътрешни противоречи между българските радиолюбители, които въобще не зависят от вас или от вашето начинание. Личното ми мнение е, че трябваше да подходите съвсем другояче - "ние сме млади хора, новаци, но искаме да опитаме да направим нещо - моля дайте ни съвет и се съгласете да използваме тези три-четири репитъра за половин час седмично". В този случай просто щеше да трябва да изтърпите да излушате всякакви видове съвети и напътствия, но оттам нататък щяха да ви оставят на мира, тъй като така поднесени нещата не предстевляват претенция и заплаха за авторитета на старите ламБи, нито пък предполагат наличието на някакви разплащания - ерго в този момент ставате недостатъчно достойни за активна съпротива и може да инкасирате само по някое ехидно подхвърляне, но до там.

По въпросите по същество наистина не съм компетентен, но според мен трябва малко по-добре да се обясни нуждата от временен опознавателен знак за човек, който си има постоянен такъв и работи от собствената си локация. Както и процедурата по получаването му. Аз и в двете не видях логика, т.е. според мен има нужда поне от по-широки разяснения, ако не от промяна. Но това са дреболии, проблемът беше, че и вас - щете не щете - ви вкараха в капана на това продължаващо вече две десетилетия разделение. Може би с надеждата и вие да станете част от него, да вземте "правилната" страна и т.е.

Не се лъжете - няма правилна страна, всички страни са били правилни. Изкушавам се да мисля, че дори шемета с Азис в един момент е заел "правилната" страна и е започнал войната с "мрака", както той ги вижда нещата. А моята истина е, че има едни двайсетина човека, които са толкова комплексирани и себични, че са готови на всичко за да блеснат в някакъв момент и да "ръководят" БФРЛ, па ако ще това да струва вечно разцепление на "приятели" и "предатели", което е малоумно само по себе си, но някак се получава. Идея си нямам защо това се търпи, но подозирам, че е на принципа "нашите" и "вашите", според който всяка "наша" грешка е достижение, а всяко "чуждо" достижение е грешка. Ако не се вкарате в тоя капан ще е добре и за вас, и за тренировките ви, и за хоби ни.



Тема Re: Анализнови [re: Snagles]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано04.12.17 14:44



Snagles, обикновенно никое начало не е лесно.
В тренировката се видя, че има интерес от доста радиолюбители да участват в това мероприятие.
Според мен, е логично, докато са пресни нещата, да се организира отново BEN мрежа.
Но нека, да не е на "натоварените" Р2, Р1, поне в началото, докато се добие рутина.
Пуснете нещо като анкета(през Google Forms) до хората взели участие в отминалата тренировка:
1. Биха ли участвали отново,
2. Дали разполагат с техника на 70 см,
3. Кои ретранслатори чуват и през кои могат да работят в този диапазон.
Все такива въпроси, който биха ви улеснили много в една бъдеща подготовка.

Мисля че "атмосферата" на този банд е по благоприятна за BEN тренировки.
Проучете дали има начин да се свържат набелязаните ретранслатори(echolink, svxlink)
и се обърнете към техните отговорници(sysop's) за съдействие.
Вярвам, че повечето въвлечени, биха приветствали идеята, а и самата кауза.
Не е редно спрямо LZ2RNA ,LZ1DEZ, а и останалите от вас, които сте положили усилия, те да бъдат овенчани с подобен завършек.

Поздрави!

Редактирано от sysvladi на 04.12.17 14:47.



Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано04.12.17 23:43



За връзката между БЕН тренировката и пожарната - имаше нарочно публикувано съобщение на сайта на беферето за съвместната организация. Кой е точно самодееца дето го измъдрил това - не'ам си никва представа сигурно някой радетел за европейски средства и слава - пак. Като се замисля тоа ще да е същия авторитетен пич дето е обявил клуба в брезник за едвалине световен комуникационен център при бедствия и кризи - справка протоколите от заседанията.



Тема Re: Анализнови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано05.12.17 08:11



Мистерията се задълбочава.



Сега пък на сайта на БФРЛ се е появило съобщение от Стефан, че всичко това е спекулация, че БФРЛ не е организатор, че пожарната няма нищо общо и че за цялата каша е виновна ... Ани, която по непонятни за организатора (а и за отговорника на БФРЛ) причини самосиндикално била вмъкнала пожарната в бюлетина?!

В момента оригиналното съобщение по-долу си е точно такова - SWAT са си организатор с помощта БФРЛ - не помня вече дали такъв е бил оригинала. В интерес на истината аз не си спомням да е споменавана писмено пожарната, освен тук от Сашо, но пък ми се струва, че БФРЛ беше организатор, а SWAT не се споменаваше, въпреки че е много вероятно да греша.

Просто акъла не ми го побира - откъде тая вродена дарба на БФРЛ да забърква невероятни по същността си каши, а после да им намира някакви, да ги наречем странни, обяснения. Аз съм доверчив човек, но не чак толкова, че да повярвам лесно, че Ани, докато четяла бюлетина, и хрумнало да забърка някаква пожарна и небрежно да я добави.

Ако изключим конспиративните теории, далеч по-вероятно ми се вижда оригиналното съобщение да си е било баш с пожарната, а в последния момент да е излязъл някакъв по-умерен вариант, който въпросната Ани да е пропуснала и да е изчела първоначалния. В противен случай остава Ани самостоятелно или като част от организирана група да се опитва да саботира SWAT, БФРЛ или и двете организации, пускайки съвсем професионално подготвени фалшиви новини, както е модерния израз напоследък. Разбира се въобще не забравям, че ВОР1 си е на длъжност в БФРЛ и вероятно си е кибик по цял (е добре - по половин) ден в офиса на федерацията, ама дали той "помага" и за бюлетина не съм наясно.

Чакаме да чуем - какво ли ще обясни Ани? Или просто ще изчете опровержението на Стефан, този път без да го допълва?



Тема Re: Анализнови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано05.12.17 12:21



Като спомена Брезник и се опитах да намеря какво имаш предвид. Намерих някакъв протокол, с който БФРЛ определя базата им за координационен център при бедствия и аварии. Ама аз не съм убеден, че пичовете от Брезник са се натискали - по всичко изглежда, че те си имат достатъчно ресурси за да се занимават с глупости. Дали не е обратното - да са ги помолили да ги запишат като координационен център, в случай че трябва нещо да се покаже на някой? Защото в Брезник май има какво да се види, при това с пъти повече отколкото в "офиса на БФРЛ".



Но да оставим Брезник, в прочетох нещо, от което буквално тръпки ме побиха. Явно БФРЛ е влязло в директен сблъсък с друга група радиолюбители за да завоюва правото да изземе оборудването на мъртвец и да го преразпредели по собствено усмотрение, като дори федерацията се жалва, че не се е получило. Това вече мисля, че минава всякакви граници на човещината.



Тема Re: Анализнови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано05.12.17 20:14



Баткооо тия от беферето са тотално изтрещели. Сега си мият ръцете с лелята дето чете бюлетина. Бравос бе - наакахме се пък сега ще се избършем.
Относно протоколите изстъпленията и решенията им - колкото повече чета толкова по-симпатичен ми става бат Сашо на техния фон доколкото Мунчо от село може да ми е симпатичен.



Тема Re: Анализнови [re: az de]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано05.12.17 23:45



Браво. Точно така. На следващата тренировка пак пускай азис. Хората много ти се радваха.



Тема Re: Анализнови [re: Samolet 5]  
Автор az de (непознат )
Публикувано06.12.17 00:44



Ко речи ? Или откъде се "излетя" съвсем неподготвен по въпроса за Азис и кой го е пускал ?



Тема Трагедиянови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано06.12.17 12:14



Честно казано не съм очаквал такова нещо. За мен вече е сигурно, че има нещо много, много, много гнило в тая работа, щом се полагат толкоз усилия за замазване. Да не говорим какъв мъж трябва да си и кой претендираш, че ще спасяваш, щом поставяш дама в положение да се излага и да се чуди какво да говори.

Значи в бюлетина от вчера въпросната Ани изчете опровержението на LZ1WDX, Стефан или Стефчо, както му вика Ани на галено. Освен опровержението тя потвърди, че е допуснала "грешка" и се накара на всички останали радиолюбители, които не са участвали в радиотренировката, ако не можели да помогнат, поне да не пречат. Ерго, който не му харесва да си бие шута и да не им се бърка във височайшите работи.

Та си направих труда да проследя последните бюлетини,

. И какво излиза?

1) , всичко е направо и ясно казано - "по информация на LZ1WDX (Стефан), БФРЛ съвместно с Гражданска защита, ще организира провеждането ..."

2) , вече теорията е друга - "занятието се провежда съвместно със SWAT България". Хмм - тук не става много ясно какво значи "съвместно" - че ще участва и SWAT BG? Или че БФРЛ съвместно със SWAT, а не съвместно с Гражданска защита ще проведе нещо?

3) , новината се потвърждава - "ще се проведе ... организирано от БФРЛ и сдружение SWAT BG". Чудесно, тук вече имаме яснота - БФРЛ организира съвмество с SWAT BG нещо си.

4) , новината се допълва - "водещ ще е LZ1WDX - Стефчо". Хубаво, чудесно - ще има тренировка, организирана от БФРЛ и SWAT BG, а водещ ще бъде Стефчо.

До тук нищо лошо, макар че е леко странна първата грешка, но да речем, че дамата не знае разликата между гражданска защита и SWAT BG. Не е и длъжна - няма проблем.

Смущаващото е, че на 5 декември на сайта на БФРЛ е публикувано "разяснение" от LZ1WDX, Стефан, което е прочетено и дословно в бюлетина същата вечер. В него правят силно впечатление следните моменти:

1) "БФРЛ не е организатор на въпросното събитие !!!" - с три удивителни!!! Стига бе - три бюлетина подред събитието се рекламира в официалния бюлетин на БФРЛ като организирано от БФРЛ, с помощта ту на този, ту на онзи, а изведнъж с 3 (три) удивителни се съобщава, че БФРЛ не е организатор. Дали броят на удивителните е равен на броят на излъчванията с невярна информация или просто като се сложат три удивителни се очаква това да неглижира информацията, четена в продължение на цели три седмици в ефира, като част от официалния бюлетин на БФРЛ?

2) "Участие на ГДПБЗН никога не е искано и никога не е коментирано !" - с една удивителна! Да, явно броят на удивителните съвпада с броя на излъчванията на въпросната информация в бюлетина на БФРЛ - гражданска защита е спомената само един път!

3) "Никога не се е коментирало аз да бъда водещ на радиомрежата или нет контрол." - без удивителни, вероятно е синтактична грешка, защото трябва да има една, тъй като в бюлетина преди самата тренировка недвусмислено се обявява, че LZ1WDX ще бъде водещ.

Ех, Ани, Ани... То една грешка, повтаряна няколко пъти, е сериозен симптом. Добре, че май-май не е никаква грешка. Грешка беше допусната в последния бюлетин, когато Ани каза в ефир "Веднага след това беше помолена от мен да коригира тази грешка която е допуснала по неприятни за мен причини". Да, да сбъркаш "непонятни" с "неприятни" си е фройдиска грешка, случва се, а в случая е и разбираема. Но да се чете нещо четири седмици - това не мисля, че е грешка. А ако е, Ани май си е сбъркала призванието, тъй като както самата тя казва - ако не можеш да помогнеш, по-добре не пречи. Да се четат грешни новини, които явно създават напрежение, едва ли е помощ. Макар че вече е ясно - никаква грешка на Ани няма и не е имало.

За съжаление и тя се впусна в нападките към "вашите", които видиш ли не били достойни радиолюбители и да не се бъркали. Чакай бе Ани - никой друг, освен теб, не е чел неистини, да не кажем откровени лъжи, според Стефчо, в ефир, при това в четири поредни бюлетина в продължение на един месец. Ако това е вярно, то ми се струва, че най-меко казано Ани не е в положение да поучава - да беше обяснила на колегите си просто и по човешки как и хрумна, че:
1) БФРЛ ще организира мероприятито съвместно с Гражданска защита?
2) БФРЛ въобще ще организира мероприятието?
3) LZ1WDX ще е водещ?

Просто да беше дала елементарно обяснение как и хрумнаха тези неща, че даже според нея те са били и по информация на човек, който тя галено нарича "Стефчо" - ерго не е някой случаен, да кажеш да я е подвел.

На момчетата от SWAT ще препоръчам да си преговорят "Приказка за стълбата" на Христо Смирненски, в случай че са я чели, или да я прочетат, ако не са, като се замислят откъде тръгнаха, къде са сега и защо така се е получило.

За да помагаш по време на бедствия и аварии се изисква благородство и смелост, а за да се подготвяш за това се изисква отговорност и постоянство.

Благородството задължава да се поеме отговорността за подобна бъркотия - дори да приемем, че една дама в продължение на месец е чела в бюлетина на БФРЛ лъжи, БФРЛ си има отговорник по тази дейност, като самата дума вменява поемането на отговорност. А пък благородството задължава една дама да не се поставя в неудобно положение и да бъде принуждава да се защитава и оправдава публично сама, дори да е омацвала всичко системно в продължение на четири бюлетина. И когато бъркотията е станала, се изисква смелост да се погледне истината в очите и лично и пред всички да се поеме отговорността със същото достойнство, с което се е очаквало да се поеме славата.

Да ме извиняват и участници и организатори, ама Жеко, ВОР1 и Ала-Бала никога не паднаха до там, че да се оправдават с една дама, при това тяхна колежка. Жалко.



Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано06.12.17 19:05



Не ми се искаше да влизам отново в дискусията но ще го направя само поради една причина.
Ще се извиня на Стефан, който казах че от кортоазия дойде при нас на баира. Не ге е направил от кортоазия. Наистина е искал да помогне с разхождане в посоки ако може да се локализира смута.
За голямо съжаление това което е написано от него в страницата на БФРЛ е верно.
Наистина когато говорихме да се обяви тренировка, може да се види и

, като дата ако не друго:
На 28 Ноември, организация СУАТбг с любезното участие на координатора по аварийните комуникации Стефан Александров, както и радиолюбители от цалата страна най любезно ви кани да се включите в провеждането на тренировъчна мрежа за аварийни комуникации - BEN.

Аз от разговора със Стефчо поисках съдействие от Федерацията да бъде споменато в бюлетина, че желаем, както и той самия желае да се направи такава тренировка, но по никакъв начин не съм имал желание федерацията да ми става помощник и съучастник.
Причината за това е общо взето проста. В Турция има аварийна радиолюбителска организация която се казва TCSWAT, в англия е Rainet, в Щатите една примерна щото са много - RACES. Та има много наистина. Самия екземпляр от IARU reg 1 отговарящ за емкома Greg Mossop, G0DUB е председател на британската HAM EmCom организация Райнет.
Винаги сме мислели, че подобно нещо трябва да има и в България. Развито както в онези трети държави дето черпим опита си от тях ... поне ние сме много по бели и велики разбира се HI. Та за това се мудри доста време това като мрежа и идея за ЕмКом и тук у нас. Тук е редно да кажа, че съм супер благодарен за градивната критика по отношение на мястото избрано за тренировката. Причината да е Р2 беше LZ2RNA все пак е от Търново и много достъп до други точки няма, които да са достъпни от по голямата част на страната.
На въпроса защо не направихме някой от "Кметовете АлтерНет" логичния отговор е, че аз не бях подготвен да иззема мрежата от НетКонтрола, пък камоли ако беше човек, кото в момента се запознава с дейността. Целта обаче е да се работи в насока да бъдат всички подготвени. И както преди казах днес да е един утре труг и така на татък до пълно усъвършенстване.

Разтеглих повече от колкото трябва. Да се върна на Ани, БФРЛ и Бюлетина. Не знам какво е подадено за четене, не знам и кой е отговорен за написаното. Единственото редно е този, който е подал написаното да контролира казваното. Дали се е случвало не знам. Колко е редно постфактум да се разбира всичко също не знам. Станалото станало. Сгрешеното сгрешено. Аз се имам за виновен, защото наистина не съм слушал нито един от бюлетините. Е не съвсем нито един, но тези които трябваше да слушам не съм. Това означава, че имам не по малка вина от Стефан, че някой е интерпретирал ако приемем за истина, че написаното за четене далеч не гласи това. По никакъв начин не мога и не бих пренесъл каквато и да е вина върху четящия бюлетина.

Наистина съжалявам, за перфектния провал на тренировката, но наистина това не е нещо което би ме бутнало.

От тази дискусия научих доста неща, които не съм приел или спазил, защото просто съм идеалист. Имам радио от края на 80те и инициал от началото на 90те. Дали съм млад или стар радиолюбител не е от значение, щото просто се имам за радиолюбител, а не за повече или по-малко от останалите практикуващи радиото като хоби. Та този епичен фал по никакъв начин няма да срине идеята тази тренировка да се повтори и потрети и .... колкото трябва толкова. Ще взема под внимание всички съвети които споделихте тук, също така размених и доста хубави думи с бат Сашо. Получихме на пощата обиди и добри думи, същото бе дискутирано и на Р2 ден по късно. Това ме кара да си мисля, че дори изложили се страхотно, все някакъв интерес се е събудил и не трябва да се спира.

Само ще споделя, че в Райнет понеже съм се регистрирал в тяхната маилинг листа чета всяка седмица те правят по 2 сесии. КВ и УКВ разменят по няколко съобщения, забележете, цифрови или аналогови (RST + обхват) и пускат в листата един репорт. Нищо страшно и сигурно отнемащо 15 - 30 мин в деня за тренировка.
В други държави играят игри под формата на задачи и пак репорт.

В момента се чудя какъв репорт аз да пусна. Ще трябва да го направя, но в 85% ще трябва да пиша Азис. Въпреки това следващ път ще има и ще видим как и къде да го организираме.
Може би ще направим уведомяването не през бюлетина на БФРЛ. Явно там куцат нещата. Защо и каква е причината пак не знам. Всъщност и не искам.

Благодаря още веднъж за градивната критика, която наистина вярвам, че ще помогне при организирането и провеждането на следващо занятие.

Поздрави вече от Кайро
LZ3JY




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.