Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:30 17.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано12.11.17 11:40



Така си е.
Не му се чудя а искрено се забавлявам с него - бръмчи нахално и облита форумите цвъка навсякъде като муха и е също толкова полезен и ефективен за обществото.

Редактирано от az de на 12.11.17 11:56.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано12.11.17 11:45



Мен като че ли цифровите режими са ми най-интересни на КВ - първо слушах BPSK31, после JT65, сега този новия FT8. Много добро помагало за изучаване на прохождението на различни бандове в различен час на деня в различен сезон на годината, в различен етап от слънчавия цикъл най-малкото, винаги ми е било забавно да гледам резултатите, също и как се отразяват разни подобрения по приемната система, филтърчета и ферити върху приемите, абе забавно ми е.

Иначе май имам някаква ненавист към телефонията, но то като тръгнеш да сканираш любителските честоти, това е което се набива на очи веднага, особено на 70см/2м - то там май APRS-а е от малкото изключения, почти всичко е лаладжийницата. Но вероятно и ти си прав че те клиничните случаи най-много се набиват на очи просто защото са от най-редовните там.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.11.17 14:39



Телефонията, колко и странно на пръв поглед да звучи, не е от най-лесните комуникации на HF. При телеграфията се правят връзки и при гранични условия, JT65 може да работи и със сигнали около нивото на шума, даже под нивото на шума, ако се смята върху цялата лента. Абе при всички видове работа има някаква врътка, която прави нещата интересни, то ако няма занимавка, няма и никой да се заиграва дълго.

Обаче, ако има "опасност" да се запалиш, то най-добре отивай на изпит за клас 2 възможно най-бързо. Проблемът е, че след като вземеш клас 2 и трябва задължително да минат шест месеца, за да вземеш и клас 1. Според мен това е много силно демотивиращо по принцип, но това е положението.

По-добре си вземи клас 2 без да конкретно ти трябва, отколкото в един момент да ти потрябва клас 1 и да се откажеш, защото трябва да го чакаш 6 месеца. Като си вземеш изпита никой не те задължава да говориш или да ползваш инициала, така че цялата драма е да отделиш час-два сутрин в работен ден, когато най-често са изпитите, за да отскочиш до телефонната палата, където най-често са изпитите. Доколкото помня живееш в София, така че това е всичкото неудобство, ако не броим, че трябва да им платиш и 18 кинта и да отделиш час-два преди това да препрочетеш примерните тестове, но с това се изчерпват нещата.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано12.11.17 16:50



Мислел съм си го това, дори преди някъде не знам 2-3 години аха да се навия да се явя на изпит. Но се отказах де, просто няма смисъл. Те хората като се заговорим за радио неща често изразяват някакво учудване че не съм радиолюбител и обясненията че нямам желание, защото съм си напълно доволен само да слушам, някак не ми вярват. По тематичните места из нета дето разговорите се въртят около SDR-и, това някак повече го приемат, в смисъл има и други хора като мене най-малкото :)


То като се замисля, всъщност дори не е толкова вярно, на работа си играх с един hackrf и ми се видя доста забавно, може би някой ден ще си взема подобна играчка за опити вкъщи....ама те са с някаква изходна мощност от сорта на 10-20 миливатa - КРС ако въобще някога разбере за домашните ми експерименти, надали ще ги вземе насериозно, а още по-малко пък ми трябва радиолюбителски лиценз (то аз няма и да го ползвам по любителските бандове).

Не знам, може все пак някой ден да ми хрумне, но е доста съмнително това, просто не ми е интересно.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.11.17 17:31



С 10 mW, по спомени (да не ревне тука стожера на чистия ефир), можеш да излъчваш съвсем легално на каквато си честота искаш. Т.е. регулацията започва от някаква ERP нагоре, то иначе всички сме за затвора отма.

А нито КРС, нито някой друг, никога няма да се занимава с теб, освен ако не му пречиш. Това е принципа - този, на който му пречат се жалва, КРС се намесва, установява проблема и причинителя и взема мерки според случая. Т.е. ако намериш някаква честота, на която да не пречиш на абсолютно никой на тоя свят и с 1 мегават да излъчваш там, просто няма кой да ти обърне внимание - така е имплементирана регулацията.

А това, че си напълно доволен само да слушаш не само, че не е изненада, но - ако щеш вярвай - е предвидено и в закона. Има си в действащите разпоредби категория "радиолюбители слушатели", което е един трицифрен пореден номер след LZ1 (например 1, за южна България). Мисълта ми е, че щом го има в закона, не е чак толкоз рядко срещано. За такъв опознавателен знак не ти трябва изпит и го дават безплатно. На него идеята му е да се обозначиш "офлайн", че си чул някой - например има запалени хора, които следят излъчвания на обществени радиостанции на дълги, средни, къси вълни, разменят си и колекционират картички, имат си вътрешни класиции. Сигурно 10% от запалянковците с SDR приемниците са такива, та сигурно и ти знаеш доста. По късовълновите състезания най-редовно си има категория "слушатели" - пращаш отчет и като нищо може и плакет да получиш на електронната си поща. И сигурно доста други. Та исках да кажа, че си има аватар и за слушатели, използват си се и такива опознавателни знаци - не е като да не е предвидена и тая мания.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано12.11.17 18:07



Мисля че максимума специално на hackrf-а беше 30mW, само че съответно като излъчвам от бюрото в стаята, отвън я нещо успее да мине, я не, то няма как да преча на никой така :)

За слушателските инициали знам, а аз също имам разни dx-аджийски пориви на моменти, но пък нямам никакъв интерес към всякакви форми на feedback от сорта на QSL картички и прочее неща, та оттам и инициал не ми трябва особено.

Те между другото някои хора издевателстват с това, някой ми беше разказвал преди време за някакви пичове от екзотичната измислена държава западна Сахара, които искали да им пращаш безумни пари (40-50 евро или нещо от сорта) за да ти пратят по пощата QSL картичка и естествено само по пощата. Значи мен силно ме съмнява това да струва толкова, та сигурно си е добра бизнес практика там - а на мен да дам 100 лева за картичка, ако ще да е от южния полюс, ми се вижда изначално....глуповата не знам.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.11.17 20:11



Еми има си маниаци. За Западна Сахара не знам, но за действителна картичка от Северна Корея определено има хора, които биха рискували живота си.



Аз съм много далеч от тая точно страст, но все пак мога да си го представя - инвестирал си десетки хиляди евро в антени, оборудване, години от времето си. Имаш всякакви връзки с всякакви хора навсякъде по света, но - съвсем например взет от теб - нямаш потвърдена връзка само със Западна Сахара. Стотина евро ще ти се сторят без пари.

Дори в България има впечатляващи инвестиции в това хоби, смятай например САЩ, дето поне десетина хидяли активни радиолюбители са и съвсем реални милионери. Няма как да не се комерсиализира.

Но и защо те изненадва? Има пощенски марки на цени, които се приближават или дори надвишават стойността на оборудването и в най-скъпите радиоклубове по света. Стотици хиляди, дали и за милиони долари не ставаше въпрос. За един квадратен сантиметър хартия. Колекционерството само по себе си е генератор на безумни транзакции, радиото в такива случаи е просто страничен инструмент.

Но да, и на мен ми се струва доста тъпо да те е яд, че нямаш връзка със Северна Корея, при положение, че имаш десетки и стотици с Южна Корея и Китай, и неизброими с азиатска Русия, например. Т.е. там не е до някаква трудност, до някакви способности, а до чисто политически регулации и ситуация. Обаче си има хора, дето си искат да имат връзка с всяка обособена територия и туй то.

П.П. Сега се загледах, че имам връзка с S01WS и верно не са ми я потвърдили никъде електронно, но в qrz.com пише, че искат $4, което е по-скоро разумно. Или е било друга територия или конкуренцията и там е свалила драматично цените напоследък. Но то и така хич не е зле - $2 да остават чисто за тях, те спокойно могат да правят по стотина "клиента" средно седмично. Не съм запознат въобще с тая държава, но може пък да не е лош приход и това там, па макар и за клуб.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано13.11.17 00:47



Дам....абееее звучи много логично. И на мен ми е малко странно точно това с държавите, далеч повече ме интересува къде географски е примерно, западните части на америките са ми най-мъчните и много се радвам като мерна някой спот от там, та винаги ми е било интересно защо толкова много държат на бройката държави репортнати в pskreporter-а, че чак и класации по това, алабала, а то си имало някакво състезателно начало в цялата работа определено.

Абе чудно ми е все пак такива не-хамски, но не и концертни, а служебни станции от типа на разни NDB-та, VOLMET-и и разни такива като Банкок Метео примерно, дали издават QSL картички? Мисля си че все пак от тях може би поне малко бих се зарадвал да си имам, не мога да дам рационално обяснение защо, вероятно очаквам снимка на предавателя отгоре, някаква там антена по тайландските брегове или нещо подобно, аз от време на време изпадам в такива лирични отклонения и се опитвам да си представя как ли изглежда мястото откъдето излъчват това което съм приел, та в този ред на мисли все пак може би има някакъв смисъл от това...

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано13.11.17 07:35



Ами единствения начин да разбереш дали някой дава картичка е да им пратиш ти надлежно попълнена с две "зелени марки" вътре. Възможно е да попаднеш на някой, който да ти върне картичка, дори да не е официална политика. Нямам представа дали подобни институции пращат картички, но защо пък не? Все пак на много от тия места работят и хамове, вероятно проявяват разбиране към слушателите. При всички случаи, ако парите са вътре и не са ги откраднали, почти нищо не им коства и има шанс.

За състезателното начало не знам точно, но ми се струва естествено следствие ако напредваш с хобито. Например аз от 339 DXCC територии имам по-малко от 150, т.е. по-малко от половината. Няма как да възникне състезателен дух, дори и да искам, щото вероятно повечето колеги имат връзки с повече територии от мен. При това положение във всяка класация ще съм в долната половина, което не е голям стимул.

Но след някоя и друга година, да сме живи и здрави и да мога да инвестирам малко в хобито, ако стигна до 300 може и друг акъл да ми излезе - ще имам 90 процента от всички възможни дестинации. Стигна ли 330 вече съм почти сигурен, че много сериозно ще погледна на възможността да ги "имам" всичките. Т.е. аз си мисля, че апетита идва с яденето. В началото е просто кеф без цел и посока, после започва да се понатрупва критична маса от връзки в някаква категория и човек, поради вродената си алчност, започва да иска да "има" всички.





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017 [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано13.11.17 09:53



Е хубаво де, ама какво ще стане когато евентуално вече ги имаш всички, според мен голямо разочарование ще последва след това



EOF


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.