Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:43 17.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: az de]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано21.11.17 00:58



Те вярно май бяха нещо по военния флот, значи Хаифа е нищо чудно. И все пак ми е малко странно такива кисели типчета с фуражки да се занимават с някакви цивилни келеши дето им слушат излъчванията.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: sysvladi]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано21.11.17 01:12



Радиолюбителите са си радиолюбители. Аз не казвам че някои неща от радиолюбителските занимания не са ми интересни, но то ако е такава широка дефиницията, тогава не знам - примерно срещал съм от тези ентусиасти дето правят дългите PtP wifi връзки, сещаш се с онези чинии и скари. Те не са радиолюбители и рядко нещо извън 802.11 честотите въобще ги интересува, поне тези които знам де, но знаят доста за тяхните си неща и винаги могат да разкажат забавни истории и да научиш нещо ново. Или пък хората дето се кефят на разни аномалии - там тропо, спорадични скипове и прочее неща от които не разбирам особено само и само за да слушат разни радиа от майната си и да гледат украинска телевизия. Те също не са точно радиолюбители, но разбират много специално от тези неща и пак е винаги забавно да слушаш техните истории. Има и хора, които не им е интересно нищо друго освен самолетните комуникации, повечето от тях също не са радиолюбители и с тях имаме повече общи неща, те ползват sdr-чета за да си правят adsb радарите и прочее неща - въпреки че съм си играл немалко с това навремето, пак винаги ми е интересно да ги слушам, имат интересни неща за разказване, особено по антените примерно.

И съответно и аз така, не съм радиолюбител, имаме общи неща, ма не е същото :)

Алтернативно, в по-общия случай всички тези хора са радиолюбители, просто не са отишли на изпит да си вземат инициал.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано21.11.17 07:19



Според мен в случая алтернативното е вярно - просто не са си взели инициал, щото не им трябва, иначе всички изброени от теб, включително и ти самия, сте типични радиолюбители с типични радиолюбителски занимания, за които просто не е нужен инициал.

Сега като се разговорихме на тази тема се замислих, че всъщност има само една категория хора, които се занимават с радиа и антени, но са низвергнати от радиолюбителите. Това са пичовете, дето се забавляват на CB на 27MHz. Там нямам идея откъде исторически идва враждата, но съм останал с впечатлението, че няма по-голяма обида за радиолюбител от това, да го объркат със СБ-джия.





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано21.11.17 09:19



Че какво толкова се обиждат - аз като съм слушал там, извън разни шофьори, има и някакви хора очевидно със стационарни станции дето си говорят за интересни неща - засичал съм доста странни разговори там - от разни дискусии за ардуино и микроконтролери през инсталиране на климатици до някакви хора които определено бяха радиолюбители - понеже единият разправяше как били светвали някаква лампа с фотоклетка на блока докато говорели на 70см или нещо подобно беше. Все неща от които не разбирам и затова ми е интересно да ги слушам.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано21.11.17 09:52



Нямам почти никаква идея, но има огромна неприрязън към CB у "истинските" радиолюбители. То вярно, че по принцип на 27Mhz има и страшни ненормалници, даже не толкова в България, например в Италия това е докарано до някаква лудост - не ги интересуват никакви ограничения за мощности, да не говорим за хармоници и въобще всякакъв вид зацапване на ефира.

Предполагам, че именно тази небрежност към качеството на излъчвания сигнал, съчетана с непреодолим стремеж към високи мощности, седи някъде в дъното на тази отколешна омраза. Което не пречи всеки радиолюбител да има поне едно радио, което да може да слуша и да предава там, а като има прохождение често го правят. Но тайно - когато радиолюбител се обади на CB банда, това се споделя само с най-сигурните другари, иначе му отива на кино репутацията.



Поради огромното си разпространение в много страни и сред много хора, CB техниката е "без пари", образно казано. На цената на твоя нов SDR мисля, че спокойно може да се сглоби една 300W CB станция от захранването до антената. Няма да е законна, да не говорим, ако човек с такова "оборудване" ти се случи съсед - почти със сигурност можеш да забравиш за хобито си. Предполагам, че там някъде е първоизточника на презрението.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано22.11.17 01:08



По мои наблюдения тукашните са си много културни хора. Когато се отвори банда става някакъв жесток калабалък и нищо не може да се разбере, всякакви се пръкват - някакви от рускоговорящите държави дето това го ползват за таксита - а имаше и едни мощни олигофрени, които явно си правят религиозни проповеди за края на света, по акцента съдя че са британци, ама знам ли ги. Италианците не знаех че са такива дебили по CB-то, но съм чувал че се държат така и по любителските честоти. Всъщност не само съм чувал, има няколко олигофрена които редовно висят на FT8, а преди бяха на JT65 и те пържат грозно ефира, абсолютно убеден съм че го правят с далеч над позволените мощност, доколкото това там е регламентирано по някакъв начин. И това са руснаци, украинци и вярно италианци. Не знам от какъв зор го правят и защо им е въобще. В идеалният случай, хората там щяха да си излъчват с позволени мощности и не с разни ягита и прочее насочени антени и това щеше да е доста по-надеждно за изучаване на йоносферните отражения. Ама на.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано22.11.17 07:49



Е, най-вероятно повечето любители на CB са си културни хора, но откошлената неприрязън към тях е митична и неконтролируема.



Отдавна чакам някой психиатър/психоаналитик/народопсихолог/семиотик да се запали по радиолюбителството и да изследва въпроса с мощностите. Това е супер интересен феномен и може да излезе наистина много добър труд. От едната страна, разбира се, си седи чистото невежество, личните комплекси, персоналното чувство за малоценност.

От друга страна, обаче, има и изразена териоториална корелация. Съвсем официален жаргон си е "калифорнийски киловат", в Европа правилно си ги изброил. В Русия и Украйна да речем, че има някакво тривиално обяснение - там 5-10 киловатов усилвател сигурно се намира срещу бутилка "Боярщник" в съседното военно поделение, а и тока едва ли е скъп. Обаче Италия, да не говорим за Калифорния, нямат нищо общо с излишъци на подобна техника, там се е развил даже специфичен пазар и производство поради повишеното търсене.

В България съм наблюдавал и един странен феномен на 7164KHz, при "постоянното присъствие" - още с появяването на някой, говоря за техен си човек, поздравленията започват с "как си, нещо слабичък излизаш днес, да нямаш проблем със стъпалото (усилвателя)". И някак "естествено", дори някой да е съобразил, че прохождението е перфектно и 100 вата са предостатъчни, просто групата го "принуждава" посредством подмятания да увеличи мощността до максимално наличната, за да засвиделства принадлежността си към нея.

Явно много фактори се преплитат за да се стигне до непреодолимата необходимост от колкото се може повече мощност и на мен би ми било интересно да прочета някакви систематизирани разсъждения в тази посока.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано22.11.17 08:47



Тези на 7164, които правят въпросните подмятания, се знаят кои са. Знае е също за тях, че по принцип не чуват... Не искам да коментирам чувства, малоценности ( това май си идва от малки ценности :) ) и прочие.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано22.11.17 09:26



Имах предвид, че за конкретен човек винаги може да се намери лесно обяснение - хора всякакви, (мало)ценности всякакви, странности даже всякакви. Но въпросът е, че "стремежът към мощност" понякога се превръща във фетиш на цяла група хора, а дори явно може да се разпространява като зараза на определена територия.

Което ми се струва странно, защото подобен стремеж може да е ествествен у хора, които не са свикнали да "мислят в децибели", или пък просто прилагат принципа "колкото повече толкова повече", но любители с опит, или даже с елементарна подготовка, би трябвала да са наясно, че високата мощност помага в точно определени и твърде специфични случаи, а през останалото време си е вреден, в най-добрия случай излишен, разход на енергия.





Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано22.11.17 13:53



Чак пък вреден - не съм забелязал големите мощности да са вредни, по-скоро помагат. Но факт е, че не винаги са необходими, даже напротив - в повечето случай са излишни. Особено в локални разговори на 80м, че дори и на 40м. Дори за ДХ-и не винаги са необходими. Не са винаги обходими, дори и на по-ниските обхвати. Но, че има много хора, за които ДХ=голяма мощност и по възможност яги - тук спор няма. И от там има и такива подмятания - просто трудно такъв човек може да си представи нещо друго. Мотото им е - след като нямаш мощност - не можеш да работиш ДХ-и, значи не си от хората, които си заслужат да си говориш с тях. :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.