Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:33 17.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: LZ1FW]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано09.11.17 10:47



Еми на тамошния "жековист" е тъпнята, на кой друг да е?!

“Everything goes down, cell phone, AM FM radio broadcasting radio, we can still get out their with amateur radio with little to no power at all,” says amateur radio operator, Frank Fourier Jr.

Не го знам тоя идиот Frank Fourier Jr. какъв е, ама и той като нашите родни тикви тук ще осъществява комуникации без никакво захранване въобще, ерго ще е независим от "енергийни източници", както мъдро беше разписал Жеко. При това когато всичко друго е спряло.



Никъде по света идиотите не се отличават с някаква особена оригиналност, като тези измежду радиолюбителите не правят изключение. Ерго и мантрите им са сходни, без оглед на обективната реалност. Е, има и изключителни идиоти, разбира се, но ние сме мъничка държава и чак такива не можем да отглеждаме. Родните идиоти са най-обикновени идиоти и затова не са в състояние да сътворяват недуразумения чак в такъв "задокеански" мащаб - тука предизвикват присмех измежду шепата разбиращи, възхищение в двама-трима имбецила и пълно пренебрежение от страна на привикналото с всичко гражданство.

П.П. Знам, че си се хвалил, че си член на ARRL, но това далеч не означава, че в тази организация малоумници няма. Не казвам и че е доказателство за обратното, разбира се, даже не го и намеквам.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: LZ1FW]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано11.11.17 16:26



Съжалявам за тъпия въпрос и най-малко искам да влизам в споровете ви, още повече да вземам и страна. Също добавям че не съм и не искам да ставам радиолюбител, но ми е интересно колко радиолюбители досега са се отзовавали и са били полезни с нещо (свързано с радиокомуникации) по време на бедствия в България? Например сега наводненията в Бургаско като най-пресен пример, колко радиолюбителя се отзоваха там и какво точно свършиха? От БФРЛ очевидно имат някаква фиксация на тази тема, но ми е доста интересно чисто практически какви са резултатите от всичко това?

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано11.11.17 17:12



Има млади момчета, които много често се отзовават и помагат, особено при горски пожари и наводнения. Само че те са радиолюбители освен другото, а често помагат с лопатите, както си му е ред, нищо че си имат и радиокомуникации. И в общи линии са мразени в БФРЛ или най-малкото не са много обичани от всички. Те не се и перчат много, в общи линии тихичко си действат по гори и паланки.

Иначе на мен не ми е известен случай организирани радиолюбители, в качеството си на такива, да са помогнали при каквото и да е бедствие. Даже имаше случай, че бяха ходили едни симпатяги преди известно време при наводненията около Варна, но любезно им бяха казали, че точно комуникациите са им перфектни, така че ако няма да хващат лопатите или не носят нещо полезно да не се пречкат поне на около.

В общи линии то няма случай досега комуникациите да са били чак толлкоз нарушени, че да е имало извънредни мерки от някакви радиовръзки, да не говорим въобще за радиолюбителски връзки.

В БФРЛ има фиксация по една проста причина - на някои от по-старото поколение (ВОР-овете - Великите Опитни Радиолюбители) направо си развиваха бизнесплан, основан на тезата, че пари от данъкоплатците, чрез държавата, могат да бъдат най-лесно измъкнати по линия на бедствията и авариите. Под "официален бизнесплан" имам предвид точно това - в официални писма, приемани на официални заседания на БФРЛ.

Това е просто някакъв остатък от миналото, когато войничетата в свързочни войски, където службата беше по-приемлиева от на много други места, преди това минава през радиоклубовете на нещо като предварителна селекция и подготовка. Съответно армията плащаше целия масраф - антени, радиа, усилватели, командировки. От ония години бая хора са с убеждението, че не може да няма начин държавата да плаща за кефа им.

Преди около десетина година сегашния председател дойде с нов бизнес план - да смучат от министерство на спорта, по линия на спортни събития. За целта правеха някакви врътки, картотекираха спортисти по ориентиране като като спортисти-радиолюбители, печелеха по някое състезание, съответно и кинти. Недостатъка на този бизнес план е, че накрая на държавата и писна и спря кранчето.

Каква е идеята на поредната радиотренировка, обаче, е загадка за мен. Не знам кой я организира - в смисъл не знам коя от съперничещите си групи вътре в БФРЛ - кандидат спасителите на света са поне 3 или 4 сравнително добре организирани групи, със свои лобита, влияния и т.н. Нито знам каква е целта и, нито как ще се проведе.

Предполагам, че го прави една от "умерените" групи, които просто си имат лично желание да се включат някак в някакви спасителни дейности и позлват БФРЛ за "марка" и за авторитет. Ако са те, то вероятно всичко ще е доста приемливо и ще прилича на някаква обиикновена проба за координация. Ако не са те, то значи че отнякъде е изкочила възможност да се осребри нещичко по тази линия, в който случай тук ще се нададе силен вой от две-три различни страни.

Ще изчакаме - ще видим, така или иначе никой нищо няма да каже твърде рано, за да избегне предварителни удари от конкуренцията.



Аз толкоз мога да кажа, който знае повече - да допълни...



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано11.11.17 20:08



Има поне няколко радиоклуба в България дето се занимават сериозно масово и почти професионално с реагиране при бедствия и аварии и участват тихомълком в такива ситуации - с въжетата и лопатите. Но не изтъкват тази си дейност и не савзели стотинка. Да не ги посочвам, че да не им се ядосат ВОР -четата дето искат да си стоят на топло до екселите и пецетата и после да стават герои та да цицат държавни парички...

Редактирано от az de на 11.11.17 20:10.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано11.11.17 22:12



Дам, потвърди ми съмненията...

А иначе това е една от причините да не искам да ходя на изпит и да ставам радиолюбител. Не е най-важната де, най-важната е че нямам никакво желание да излъчвам, но втората е че това са все някакви интриги и драми, да кажеш че са 1 милион човека дето има какво толкова да делят. Е и третата е че като слушам какво си говорят, има предимно два типа радиолюбители - едните говорят часове по УКВ рипитрите за тъпи неща от сорта на рецепти за кисели краставички, а вторият тип са тия обикновено по КВ бандовете които живеят само заради тъпите им контести. Та не ща и да знам за тези глупости. Иначе похвално че си намират някакво финансиране, то все някак трябва да стане, ама всичко останало е токсично, меко казано.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано11.11.17 23:20



Еее, не е така. Ти просто споменаваш "най-шумните" или "най-забележимите" групи. Повечето въобще не са вманиачени. Контестаджиите са уикендите, те верно, че понякога дразнят, но по принцип състезания през седмицата са рядкост, а и т.н. WARC бандове няма контести - т.е. на 10, 18 и 24MHz състезатели няма, ако ти е дошло до гуша от тях в някакъв момент. Репитрите - какво да ти кажа, те са си с тая цел създадени, то какво да говорят хората? Там са най-комуникативните, дето не могат без радиото, образно казано. В общи линии там се оформят някакви "полуотворени" общности - ако се обадиш да ги питаш нещо няма да те напсуват, но и кръвен брат лесно няма да им станеш. Най-често се среща доста учтива студенина, в случай че не си от групата, но винаги има "опасност" да попаднеш и на някое по-истерично говедо. В общи линии по репитритрите принципа е "не го ли познаваш, не му обръщай много внимание", доколкото аз съм останал с впечатление, макар да не съм въобще редовен слушател, да не говорим за събеседник.

Ама тия две групи са "елитите" - съответно едните са царете на КВ, другите са царете на УКВ. На 144MHz репитрите често се срещат и двойно-елитни - т.е. хем редовни на съответни един-два репитъра, хем участващи и по КВ състезания. Има и симпатични, има и изперкали - такъв е живота.

Тия с интригите са десетина-двадесет човека и повечето всички ги вземат на бъзик. Пък то там се разпределят такива "огромни" суми - ти да не мислиш, че за някакви милиони става въпрос? Ако се измъкнат 10-20К евро си е събитие от вселенски мащаб, банкетите са до зори, а със замесените в разпределението им не може дълго да се общува дори приблизително нормално.

Въобще мизерията е пълна, главно щото всеки е отвратен от тия сплетни и просто на никой не му се занимава, освен да се посмее, макар че то вече и смешно не е.

То и да му се занимава на някой, ти да не мислиш, че в БФРЛ членуват радиолюбители?! Няма такова нещо - там членуват юридически лица - спортни клубове. Съответно те излъчват по един представител и така, например, председател на БФРЛ се става с десетина гласа на "свои хора". Освен тия десетина-двайсет човека, има един 100-200 "гюромихайловци" - това са едни "симпатични старчета", които си милеят за БФРЛ без оглед на състоянието и. Нещо като членовете на БСП - там и с Майбах някой да иде да ги посети, щом е от партията, значи милее за бедните. Някакъв такъв стокхолмски синдром ги преследва и тия 200 юнака.

В добавка има 50-100 човека, дето си плащат членски внос за да ползват QSL бюрото - демек да си разменят евтино хартиени картички с кореспондентите. Но тази бройка, разбираемо, намалява.

И то това е - всички други са някакви сводно-блуждаещи елементи, повече или по-малко неорганизирани, но за сметка на това изглеждащи съвсем нормални. И на почти на никой не му се занимава да "членува" в БФРЛ, щото то това и малко незаконно се явява - като отидеш там да си плащаш "билетчето" те записват "фиктивно" уж си в някакъв клуб - абе жалка мизерия.

Но никой не те кара и не може да те задължи да членуваш в никакви клубове, в случай че ти потрябва инициал - изпита си е пред КРС. Ако няма да излъчваш е тотално излишно да си губиш времето да изкарваш инициал, макар че, както е ставало дума, за иинтелигентен човек загубата на време е около два-три часа за клас 2, хайде един ден да е, ама един ден много ми се вижда.

Интересен факт е, че БФРЛ организира безплатни курсове за радиолюбители в собствения си офис. До тук добре, но почти никой, който завърши тези курсово и изкара инициал, не става член на БФРЛ. Тука се ослушвам бая време някой да обясни смислено и този парадокс, но всуе. Явно там на място - аз не съм бил в офиса им - картинката е още по-отчайваща, отколкото в интернет, щом почти никой не ще да прежали едни 20 кинта поне за един годишен членски внос като форма на благодарност за "обучението", което също ми е много странно какво е, но да речем, че препрочитат някои базови неща от учебниците. Абе мистерия е това БФРЛ, една традиционна мистерия, но не в добрия смисъл на нито една от тези думи.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано11.11.17 23:51



О, аз съм гледал примерни изпити за клас 2, там са някакви неща дето човек от обща култура ги знае, не мисля че има какво толкова време да му се отделя. Ама защо ми е, аз обичам да слушам, ако исках да предавам, щях да си взема една CB станция и да си лафя, като се отпуши банда може и с някой на майната си. Да не говорим че като слушам, там си говорят често за далеч по-забавни неща, отколкото по УКВ репитрите. Ама дори и затова нямам мерак, ще потроша едни пари, ще се занимавам с глупости като например къде да си сложа антената така че да не си изпържа SDR-ите докато говоря, ще си начеша крастата за седмица-две, след това ще стои в мазето инсталацията. Просто не ми е интересно да цапам ефира, има си интернет за това.

А иначе верно има някакви образи, чувал съм и млади пичове дето определено не са идиоти, има и стари пичове дето определено не са идиоти, ама като цяло, чисто статистически де, по репитрите повечето време говорят за някакви глупости, все едно слушаш телефонен разговор, по-скоро радиоверсия на IRC чат, всичко се върти около някакъв излет в планината, рецепти за туршия (съвсем сериозно), ракия и някакво наяждане, това яко почва да писва, за тези хора няма ли интернет бе, защо искат всички да им слушат глупостите.

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.11.17 07:49



Моето обяснение е, че по репитрите се създават нещо като общности, като свързващия елемент много често е самотата. Т.е. самата тема е без значение, въпросът е да чуеш някой "близък", да си размените по някоя дума - това задоволява стремежа към социализиране. Но ти правилно си го казал - това си е просто версия на социален чат.

Интернета не е директен заместител по две противоположни причини. От една страна са една компактна група пенсионери, за които интернет технологиите просто не са комфортни. Те са си свикнали радиото винаги да е настроено на репитъра и при случай да разменят някоя и друга дума с някой познат.

Другия вид пък са хора, които са почти непрекъснато в движение. Разбираемо е, че те са по-млади, познават и ползват всякакви технологии, но просто не е най-удобно докато си в колата да ползваш интернет, а трубката във всеки момент можеш да щракнеш и да се чуеш с някой авер. Съответно темите пак са всякакви, то просто няма как ежедневно да има някакви вълнуващи неща.

Но това са нормалните неща. Истинските дразнители по репитрите са отново две групи. Единия вид са "алфа мъжкарите", които не пропускат случай да поучават, да корегират, да правят забележки, да дават напътствия. Тия лесно се познават, при тях няма "не знам", няма "не мога". Кой каквото и който и да пита на каквато и да е тема, те са готови да се намесят винаги, за да затвърдят личното си убеждение, че са призвани за водачи и пазители на съответните групи.

Другите са "затискачите". Те, по някакви причини, не са били приети пълноценно в съответната група, поне според собствените им усещания, и реакцията е "щом аз няма да говоря - никой няма да говори". В състояние са да дебнат денонощно, само и само като започне някакъв разговор да го направят дразнещ, непрекъснато натискайки PTT-то докато другите говорят. Тия не са много, но като се появи някой, понякога е в състояние да лази по нервите на другите в продължение на месеци.

На КВ също има такива "кръгли маси", там разликата е, че затискането не е практика, защото няма и как да стане достатъчно ефективно. Това създава илюзията за малко по-голямо джентълменство, но принципа си е същия като на полуотворените групи по репитрите и "алфа-мъжкарите" си ги има и там.

Но това са очаквани неща, те са малка част от ефира. От там нататък всичко е малко или много далеч по-нормално.

А занимавки с излъчване има много, то не е само да раздуваш. Има "ловци на дипломи" - еди-кой си ще предава от тази до тази дата и който направи връзка с него ще получи диплома по случай някакво събитие. И правиш връзки и колекционираш дипломи. Има и по-общи - да направиш 100 страни, например. Има и по тематични, от рода на "уикенд на морските фарове" - отиват разни пичове по някакви фарове и всички се надпреварват да се свържат с тях. Често има и т.н. "активиране" на местности и забележителности - например на крепости. Отива някой пич с радиото до някаква крепости и който иска го "гони" да се свърже с него.

Т.е. не оставай с грешното впечатление, че т.н. "ragchewing", който визираш ти, е единствената или преобладаваща форма на контакт. Не е така, според мен са много по-разпространени "кратките" форми, където всеки си гони нещо си свое си, а връзката е стегната и сбита, колкото да се разберат кои са, откъде работят и как се приемат. По нагоре ти дадох примери и на хора, които съчетават тези неща с чудесни излети до върхове и паланки, т.е. ако обичаш природата, на цената да две кила повече в раницата, радиото може да е забавна добавка към разходките.

CB-то страда точно от тоя проблем - че там и да направиш някаква връзка, колкото и далечна да е, колкото и интересна да е, при липсата на идентификация на кореспондента е трудно да се дефинира някаква забавна или зарибяваща цел. Т.е. най-големия смисъл на инициала не е, че е някакво признание за някакви извънредни способности, нито пък е нещо, което да служи на КРС да знае кой да глобява. Инициала е твоя аватар в играта, която си избрал да играеш. Игрите се менят и са много, а аватара си остава. Това е в общи линии, както аз го виждам.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано12.11.17 09:39



Aбе инициала си е доживот - нещо с което те отъждествяват вечно. Теб и тези около тебе. Представете си като се каже LZ1FW вие за какво се сещате - единица мярка за ?
Но да се върнем на темата - батето за да се изсули от въпроса дето му зададох няколко пъти за Черна Гора и имат ли право децата там дето той лично ги похвали да се обаждат на любителските честоти и защо нашите младежи пък да нямат в Брезник по контести (според него) бат Сашо вече знае че се е нср.л нищо не отговори ама веднага пуснА няколко други миризливи фишека за отвличане на вниманието тука във форума да замаже положението и да се размърди на друго място. И се скри бързо в храсталака - никъв го нема. Всички се обясняват а сега той си се хили ехидно от Говедарци на вилата и гледа сеир. Хитро А ? И като го гледам него за пример как да искам инициал ?

Редактирано от az de на 12.11.17 09:43.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017 [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.11.17 09:54



Е това е главния проблем. Че един като LZ1FW да има и неизбежно остава впечатлението, че цялата система е сбъркана. А тя системата си е добре, просто няма как лесно да се рестриктират такива странни елементи.

Бат Сашо просто мрази всички, които не го признават за авторитет. Децата най-лесно се ориентират кой-кой е, при тях някой като него не може да бъде авторитет никога. И той отговаря с най-елементарна първосигнална омраза, с някакви изсмукани от пръстите обвинения.

То не са само децата - последните години всеки, който е направил нещо, което LZ1FW не е направил или не бил питан, е бил обвиняван в каквото и да е, колкото да се всее у другите някакво съмнение, че те макар и направили нещо интересно, всъщност са най-обикновени хулигани и врагове на радиолюбителското движение.

А ти какво се изненадваш, че се е изсулил? Това си му е стила, той си мисли, че като е наръсил глупостите и вече целта му е постигната. Той не схваща, че резултата е, че му се смеят на него, той си мисли, че си е свършил работата, затвърдил е лидерската си позиция и вече му е под достойнството да се обяснява.

Малко като щраус - покряка, покряка, после си зарови главата в някоя дупка и си мисли, че е свършил всичко както трябва, а не се усеща, че в тая поза задника се случва да остане най-видимата част от конструкцията.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.