Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:32 17.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано19.11.17 17:54



От вчера на обяд (UTC) до днес на обяд беше нашия, български, LZ-DX контест. Може да е нарочно - нашето състезание не е най-атрактивното и ефира е сравнително спокоен. Това е в теорията на конспирациите.



От друга страна ми харесва много това, което чувам. С доста прилично радио, извън града и със сносни антени, горе-долу наистина така беше ефира на моменти вчера. Ако това е без филтри на входа ще ме накараш да се охарча и аз. Кога ще получиш джаджата и ще се смилиш ли на петнайсетина минути за тест през уеб при подходящ случай?



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 18:11



О, няма никакъв проблем, но не знам дали на тия стрийминг софтуера им работи и под линукс. Но мисля че имаха и линукски билд на spyserver-а. А другият вариант е моят любим gqrx, той май можеше да стриймва сурови I/Q неща, но пък там е малко тъпо, не можеш да управляваш радиото най-малкото.

П.П абе имало си spyserver за линукс, значи няма никакъв проблем. Да дойде само че го чакам с голямо нетърпение. А щели да ги шипват първата седмица на декември, силно се надявам да стигне преди Коледа, че иначе отече....

EOF


Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано19.11.17 18:32



Аз стриймвах навремето така:

cvlc -vvv alsa://hw:0,0 --sout '#transcode{acodec=mp2,ab=32}:rtp{dst=10.0.0.2,port=1234,sdp=rtsp://10.0.0.2:5004/stream.sdp}'

За управление на SDR и и дума не може да става, но пък стрийминга беше от дърт хетеродин, закачен директно на входа на звуковата карта от слушалките на радиото. :)



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: 3sf]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано19.11.17 18:42



Да, винаги съществува вариантът да стриймвам демодулираното аудио, то това държи много добре и при скапана свързаност. Ма е неудобно от друга страна.

П.П сега питах човекът дето е правил записа, каза че е правен във Великобритания. Антената е "multiband vertical" и се намира извън града. Ползвал е обаче някакъв софтуерен noise reduction на sdrsharp-а.

Редактирано от gat3way на 19.11.17 18:52.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор 3sf (непознат )
Публикувано19.11.17 19:04



На вертикал извън града не му трябва чак толкова много noise reduction, както някой може да си помисли. Да не говорим че Англия имат една малка подробност като локация - може да сложиш вертикала в солената вода и там никакво яги не може да се мери с него. Не съм слушал въпросния запис, но мога да си представя какво се чува извън града, при положение че аз в града знам какви неща чувам с правилните чокове и приемни антени.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано20.11.17 01:35



Ами аз лично познавам немного радиолюбители честно казано, имам да речем имах роднина, който почина за съжаление, имам познати млади (е то единият не е млад щото е колкото мен а аз съм вече в графата дърт), но другият е млад и е голям ентусиаст и определено е по-навътре в тези неща от мен. И от другата страна съм се срещал с LZ1NY и LZ1AQ (първият ми подари една 137Mhz антена и е много интересен събеседник, а вторият ми реши проблема с КВ приемите точно преди да се откажа и взех че не се отказах

).

Та гореизброените двама са си ветерани ДОСТА навътре в материала и аз съм си доста скромно лаиче в сравнение с тях. Ама дори и те не могат да ме навият да стана радиолюбител хаха.

PS A, момент, добре де излъгах, виртуално познавам повече радиолюбители и не само родни, но това са познати из нета, никога не съм се срещал с тях.

Редактирано от gat3way на 20.11.17 01:42.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано20.11.17 11:58



Е, много ясно, че има хора, които разбират много. Само казвам, че те обикновено са доста скромни. Ти сега искаш да изчакаш да станеш по-добър от всички живи радиолюбители и тогава да се заявиш ли?



Идеята е, че това е хоби и в общи линии е без значение колко точно "разбираш". Познанията имат сериозно значение в работата, където се изкарва насъщния, в хобито единствената печалба е удоволствието. В този смисъл често се получава и така, че колкото по-малко разбираш от хобито си в някакъв смисъл, толкова повече "печелиш" от практикуването му - т.е. по-запален си, по-интересно ти е, по-приятно ти е, по-разтоварващо ти е.

Е в такъв случай защо въобще трябва да отчиташ каквито и да е разлики, в каквато и да е посока, спрямо колегите си по хоби? Аз, например, нямам нищо против да науча нещо ново от никой - бил той радиолюбител или не, млад или стар, начинаещ или ветеран, като същевременно само ще се зарадвам, ако това ми е интересно. И през акъла няма да ми мине да ми е неудобно или нещо подобно. Същевремено и аз не се стеснявам да споделям, макар че съм убеден, че почти всичко, за което мога да дам някакъв уж акъл, всъщност може да се направи и по-добре...

Идеята беше, че ти интереса го имаш, а той е важен. Това, че един път си прочел изпитния тест и не си знаел как се казва сдружението на радиолюбителите в Нова Каледония или дори да не си отговорил на някакъв технически въпрос - това не е проблем. Зазубряш го колкото да мине изпита и хич да не ти пука. До пенсия имаш доста време, така че докато стигнеш до потребността да си съвършен, току-виж си станал такъв.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор az de (непознат )
Публикувано20.11.17 12:26



Те са, но не са свърхсекретни. Имат адрес в Хаифа, но трябва да го изровя.



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: gat3way]  
Автор sysvladi (непознат)
Публикувано20.11.17 17:53



gat3way,
на 100 % твърдя, че си радиолюбител. ;)
Това, че не си се явил на изпит за лиценз(инициал и.т.н) е съвзем друго нещо.
Не бъркай, че вземането на пиценза ти позволява приемането на това призвание.
Поздрави!



Тема Re: БФРЛ - ГД ПБЗН - радиотренировка 2017нови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано21.11.17 00:55



Определено не съм казвал това :)

EOF



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.