Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:34 17.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
Тема Re: Трагедиянови [re: Snagles]  
Автор az de (непознат )
Публикувано06.12.17 20:30



След анализа по-горе е ясно едно - нищо от тренировката не е изменаджирано и не е комуникирано като хората обаче дупетата са вече умити и го отнесе бюлетина. Не трагедия а шит направо. Недай боже да има истинско бедствие. То едно е да искаш друго да можеш а трето да се хвалиш че менаджираш и съгласуваш нещо.
Язък ви за усилията чак мен ме е яд ама следващия път не го правете така и забравете за федерации мениджмънт и най вече Р1/Р2 че там си е зоопарк и Азис туптан. Няма нужда и от показни "акции" и велики анонси като сте решили да го правите си го правете и толкова.

Редактирано от az de на 06.12.17 20:31.



Тема Re: Трагедиянови [re: az de]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано07.12.17 09:11



Нали идеята е да се научим от грешките, което се старая да направя и мисля останалите които са в това нещо са на това мнение. Никога не съм предполагал, че от един път ще се справим както подобава.
Продължаваме да работим и се надявам от всички грешки да изгладим всички пропуски. Да и недай боже да има нужда да има смисъл всичко което е направено във времето.
Пак казвам благодаря за всичката критика и съвети. Поне за мен това ще помогне в следващи занятия.



Тема Re: Трагедиянови [re: Snagles]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.12.17 11:03



Цитираните от теб мрежи - RACES, RAYNET и TCSWAT са абсолютно различни по същността си.

За да участваш в RACES трябва да кандидастваш за доброволец в гражданската защита на САЩ. Те трябва да те одобрят и само правителството може да те активира - там няма никаква самодейност, дори заченки на самодейност няма.

RAYNET е шапка на множество добре организирани групи от аматьори, които предлагат "помощ" в комуникацията на различни събития. Щом си запознат, сигурно знаеш дали се плаща на доброволците им при тази помощ. Щото по някой път се набутват и в доста комерсиални мероприятия, поддържат национален телефон и доста други екстри, които изискват съвсем сериозни разходи.

Турците TCSWAT са една шепа хора, които са в най-добрия случай 50% контестери и 50% "спасители". Но там става въпрос наистина за 20-30 човека, това е тотално несравнимо по никой начин с горните две организации, като усилия за координация най-малкото.

Според мен SWAT BG трябва се определи какво точно иска да е - няма как да е и трите споменати.

Ако искате да има нещо като RACES в България, то усилията ви трябва да са насочени към лобиране и политически решение правителството, чрез гражданска защита, да използва такъв вид доброволци. Опасявам се, че за това е малко късно, тъй като вече си има свеж закон за доброволците и там всичко си го пише. Да не го преразказвам, но според този закон просто трябва да отиде в съответната община при кмета, да се запишете и да действате под негово ръководство - никакви репитри, радиолюбителски връзки и прочее - това е положението.

Ако искате да сте нещо като RAYNET, то първо ще трябва да работите да се оформят локални групи, които да покрият сравнително плътно територията на страната, после да убедите тези групи да се сдружат и да имат единна координация, като предлагат услугите си при бедствия, аварии или при различни мероприятия. Там самата комуникация е най-малкия проблем, координацията на инициативата е трудната част, както и намирането на 28 групи, например - да речем по едно от всяка от бившите области.

В момента SWAT BG ми приличат най-много на турския TCSWAT, с тая разлика, че не участвате по контести. Комшиите са малко повече на брой, но те са и бая повече като население, така че мащаба е подобен. За сметка на това, че не участвате по контести, вие пък предлагате помощ при различни мероприятия провеждани в трудни терени - доколкото си спомням бяха някакви планински маратони и т.н.

Т.е. вие от SWAT вече си имате доста сериозен профил - сравнително малка група доброволци, развиващи репитърната мрежа, както и предлагащи комуникационна подкрепа при нужда.

Сега виждам, че искате да се развиете, но се съмнявам това лесно да стане. Не защото вие не можете, не защото сте неподготвени технически, а по една много проста причина - България има доста малка територия и не много голямо население. Мащабите са съвсем различни, както вие по-добре и от мен знаете. В България може да се сложат 4-5 репитъра на няколко възлови точки, с което на практика да се покрие цялата територия на страната. Дори да няма покритие от национален репитър, винаги бързо може да се качи една джипка на възлово място и да се покрие не малка площ. И джипка да няма, с едно магаре, два акумулатора и едно радио може да се останови комуникационна точка, която покрива произволно място от територията на страната.

Малкия брой на населението прави невъзможно организирането на групи, които поне да са по една на област - просто няма толкоз мераклии за радиолюбители. А и дори да има, то няма организация, под шапката на която те да са обединени. БФРЛ, което е уж организацията, си е някакво сдружение на спортни клубове, в което едни и същи си се избират - това са петнайсетина-двайсет човека с горе-долу нула или отрицателен авторитет притежаван от мнозина от тях за повечето радиолюбители. SWAT също сте част от тази франкенщайновска структура и това ви носи съответните негативи - няма яснота на вас статуквото харесва ли ви или не? Защото не е все едно за повечето любители дали вие одобрявате тази феодална структура или искате наистина някаква нормална радиолюбителска организация. В момента не виждам как ще стане някой да е хем в БФРЛ, хем да разчита на някакъв авторитет да обедини значителен брой радиолюбители около някаква идея.

С две думи мисля, че връзвате коня пред каруцата. Въпросът въобще не е една група от радиолюбители да комуникират помежду си - все пак това ни е хоби и го можем - кой повече, кой по-малко. Цялата работа се състои в това, да се привлекът съответния брой хора към идеята, да се създаде необходимата комуникация помежду им за постигане на консенсус, да се осъществи необходимата координация. И чак най-накрая идва някакви подробности от сорта на временни или постоянни знаци ще има, на какви честоти и какво ще се тренира и прочее незначителни подробности.

Разбираш ли ми идеята? Ако тръгнеш да правиш футболен клуб, играещ в шампионската лига и сочиш за пример подобни тимове от Европа, то най-малкия ти проблем е да заделиш една-две топки и един-двама човека, дето да ги ритнат по веднъж-дваж - тотално различен е подхода, той започва с привличане на капитал, лобиране и печелене на влияние и още много други, тотално несвързани със самата игра неща. Подобно е и с бедствията и авариите - за да се реализира нещо по-мащабно, най-малкият проблем е техническият. Трябват първо лидерски качества, за да се обедини някаква съществена група от хора. Трябва политически лобизъм, за да се прокарат съответните законови поправки, за да има смисъл начинанието и да бъде поне формално полезно. Трябва изключително много организационна работа, за да се формират регионални сдружения, т.е. да има действително представителство по места. Самите комуникации и ала-балата са последното, черешката на тортата, десерта. И, впрочем, най-лесната част.

Иначе и аз искам повечко да приличаме и на САЩ и на Англия в някои отношения, но най-си приличаме на комшиите, да не говорим, че за определени неща трудно ги догонваме, а има и случаи да не можем да ги доближим. Особено тези от север вече им дишаме прахта в почти всичко, а в радиолюбителството отдавна. Абсолютно същите проблеми, каквито нас продължават да ни разделят, като самата ни федерация, в Румъния го решиха преди пет години и вече са го забравили.

Късмет ви желая, но тия мечти, които ги имате, едва ли ще се реализират, вероятно дори и след като радиолюбителите се обединят някой ден. Българите, въпреки всичките си недостатъци, сме повечето реалисти и разбираме, че в реална ситуация аматьорщината повече вреди, отколкото пречи. Казвам "аматьорщината", да не се бърка с "доброволщината". Личното ми мнение е, че който иска и може да помага на хората и държавата, трябва да го прави под някаква държавна шапка - за мен това е нормалния начин, тъй като именно държавата е най-важното сдружение на хората, призвано да ги координира именно в такива ситуации. Става въпрос, разбира се, за по-мащабни проекти, за една-две дузини хора сигурно е много по-оптимално да се самоорганизират. Та това трябва да решите - малко, плезно и сплотено движение ли ще продължите да сте или пък стартирате някакъв нов "мега проект" и тепърва ще създавате нещо съвсем различно като заявка и като организация, а и несравнимо по-мащабно.



Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано07.12.17 16:15



Горе главите всичко ще стане щом има желание. Не знам доколко трябва да се копират разни модели от разни страни ама все от някъде трябва да се започне.
И пак казвам: показността в случая не помага ако искате да си спестите разправиите. Действайте си тихичко по възможност създавайте си мрежа и си я развивайте без да намесвате други организации лица бюлетини и меринджеи ако не искате вие да плащате с нулеви резултати за техните грехове. Относно употребата на Р1/Р2 по време на тренировки (сигурно и в реални стуации)- стана ясно и на глухия цар колко е уместна - аз това го приемам за извод от трнировката и съответно означава натрупан опит. Иии...успех





Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано07.12.17 16:28



За съжаление е точно така сър Alenadrow.

Идеята все пак ми е ако можем да постигнем Райнет. Не можем по никакъв начин шепа хора от София, един от Търново и може би един от Габрово да направят всичко или да бъдат полезни на всякъде. Желанието ми / ни е да има наистина сформирани някакви групи почти из цялата страна. Ако те започнат нещо разбира се и другите ще се притекат на помощ. Колкото и да не ми се иска да го казвам държава няма. Визирам Държавната администрация. Има Българи, които по един или друг начин оцеляват в тази страна и ако няма подобни идеи, с които да можем да се подкрепяме или да си разменяме по добра дума, и народа и страната ще си заминат.
А за планинските маратони това е чудесно нещо с което наистина се занимаваме и е страхотно предизвикателство. Да излезеш извън стените на къщата и да споделиш някакво време хем като доброволец хем да осигуриш една радио връзка. Да може би Райнет биха събрали такса за такова мероприятие, което погледнато от страни изглежда не чак толкова зле. Разбира се зависи и за какво отива този капитал. Е тук може би пак не сме пораснали щото го правим за идеята. А инвестицията за да се случват тези неща не е малка.
Разбирам чудесно понятието доброволец. Там има само две условия. Едното е да имаш или разполагаш с време за да го правиш, второто е да даваш и ако нямаш пак да даваш. За съжаление все така става поне при нас.
Бих се радвал да има развита организация и хора с които да правим по интересни неща, нооо за сега всичкото това е гига проекта който не се случва от години и се тъпче на едно место. Макари някакво развитие дребно, но все пак го има.
С федерацията на радиолюбителите никога не сме били свързани. Имаше една единствена година в която станаха големите промени в която си платихме членския внос. От тогава на сам .. повече от 4 години Федерацията си е организация, ние сме обединение на хора около идея. Дали тази идея ще вземе един ден да види бял свят, кой пък знае. Ако има подкрепа и желание сигурно да и обратното ако всеки път шамара е налице или нещо бъркаме или не сме правилните хора, както и действията са ни погрешни.
Факт е има много хора познаващи радиото, надявам се и все по млади ентусиасти да се появяват, които да обичат природата и да харесват това което правим или се стремим да направим.
Пак за миг ще се върна към държавата. Тя просто унищожи всичко което беше изградено на времето и работеше. Прост пример. Мрежата на БТС в която и Планинска служба работеше. Раздадоха или разграбиха хижите. Някаква част се превърнаха в комерс обекти на които има само антени и 0 посетители. Сринаха мрежата и бюлетина и в момента при бедствие в планината никой не знае кой от къде и на къде отива. Преди имаше просто правило. Обади се на хижаря и му кажи на къде си тръгнал. Той го предаваше по радиото и крайната дестинация те чакат. И ако не дойдеш, не някой да тича от някъде си да съобщи че има бедстващи в планината, а самата система между хижите знаеше, че там някъде някой не се е прибрал. И с много други неща така се случва.
Когато можем помагаме и на Планинска служба и на радиолюбители от различни части на страната. Ето за пример ще благодаря на Борката LZ2JR, който не ни обра и предостави антена за нова АПРС точка в Банско. И още редица такива джунджурии, с които като ентусиасти, доброволци или каквито и да било, най-вече хора, се мъчим да помогнем или създадем. Те не са за нас и не пише на тях нашето име. Имат си отговорници които са си по места и ако не могат с нещо да се справят и ние можем да помогнем просто го правим.
Надявам се това да не е порочно и да не се опорочава щото мачкайки една идея тя затихва и угасва. И винаги всеки е добре дошъл. Ще успеем ли да довършим гига проекта ... надявам се да времето явно ще покаже.

Редактирано от Snagles на 07.12.17 16:39.



Тема Re: Трагедиянови [re: Snagles]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.12.17 18:16



Оооо, ако си мислиш, че искам да ви мачкам идеята, то много дълбоко грешиш. Не аз я мачкам - някой друг ви подхлъзна. Даже не съм аз отворил тази тема тук, нещата си бяха подготвени. Честно казано не мислех, че ще е толкоз лесно да ви вкарат в тресавището да неуредени междуличностни конфликти в БФРЛ.

А що се отнася до идеята, то мисля, че тя много съвпада с идеята за едно автентично, приятелско и представително радиолюбителско движение. Аз, например, нямам никакъв афинитет към спасяването и аварийните комуникации, но от друга страна защо да не се включа и да не помогна на колеги?

Разбираш ли - ако не съществува тоя цирей БФРЛ, то поне моята логика ще е много проста - на колегите им се играе, трябват им играчи от моя хабитат - що пък да не се включа за час като инидианец за калабалък? Просто ако любителите станем пак нормални любители, а не някакви майстори на спорта и велики административни комбинатори, ще се върне най-нормалното състояние, включително и в аварийните комуникации. Под "нормално" имам предвид, че ще има едни пет процента "вярващи" запалянковци като теб например, ще има и едни четиредесет и пет процент "що пък да не се включа за калабълък", като мен например. Е, пак половината ще се смеят и на едните и на другите, но поне няма да ги затискат и да се чудят как да активно да провалят занимавката им.

Докато сега нещата са супер сложни - ако се включи някой, "неговите" ще го обявят за предател, "кибиците" ще му се подиграват къде е тръгнал, ще има подхвърляния, както вече има, дали SWAT не е "нов синод", ще има лов на вещици. При това положение сигурно разбираш защо желаещите не са много.

Оставете им на БФРЛ "националните" репитри да си говорят по тях за туршиите и ракиите, направете си една наистина отворена платформа на сайта - без много "регистрации" и "рестрикции", а всичко да е открито, да се знае какво ви се струва, че би било полезно за вас, каква е "играта", какви "играчи" се търсят - пък който иска да помага, без да е задължително да вярва колкото вас в полезността или ефективността.

Така открито ако го направите, ако не замесвате разни много съмнителни авторитети, отговорници, федерации, говорители и прочее кухи безсъдържателни неща, нищо чудно да се изненадате колко хора ще ви подкрепят. Само около мен има поне четири-пет мързеливци като мен, на които нищо няма да им пречи да се включат в масовката докато си пият винцето. Е, разбира се не трябва да искате и "протоколи" и прочее бумащина, защото това затормозява. Но ако е за подкрепа - направете го открито и сами, пък аз съм почти убеден, че случая с Азис едва ли ще се повтори при такава конструкция - просто няма да има никакъв резон, освен ако не е някой, който мрази някой от организаторите на лична основа, ама това вече е друга тема.

И колегата "az de" е много прав - репитри Р1 и, особено, Р2 не са за нормални. Там се заплашват с пращане на КРС, с конфискация на апаратури, с мерене на ... антени, и с други такива "колегиални" и "полезни" неща... Чак се изненадвам на тоя репитър като случайно чуя някой адекватен да се обади там. И забележи, че това е някаква непреходна репътърна култура. Като по-млад си мислех, че има няколко човека, дето я създават тая атмосфера, следователно като се махнат и ще настане пълно щастие и добронамерен приятелски уют. Нищо подобно - някой от хората отдавна не се обаждат по тия репитри, други дори не са вече между живите, Бог да ги прости, но тяхното място се заемаше от нови свежи попълнения, които продължаваха да се дърлят още по упорито. Сякаш вирусът на кавгата и разделението, който е заразил БФРЛ преди години, някак е заразил и националните им репитри.





Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано07.12.17 18:54





Съвсем далече съм от мисълта някой в този форум, в тази група да се старае да ме засегне или мачка. Това е откровеното ми мнение. Никъде другаде не намерих приемлива форма на диалог и това е причината да почна да пиша тук. Далече съм от хората които споделят мнението си пред екрана. Просто в момента съм наистина доста далече и това е варианта. Неприемлив за мен но все пак вариант. В тази държава и еколинк е филтриран.

Учудващото за мен е как така всеки път се намира нов кмет на Р1 или Р2, като самия той дори не знае как изглежда, в коя стая е сложен, с какъв фидер и каква антена е монтирана. Последните 2 седмици, с LZ5WZ и LZ1PRO два пъти ходихме до върха еидн път за разходката, един път за да поръчкаме малко по апаратурата. И накрая се някой ще се провъзгласи или присвои. Пак ще се върна на казана с Българите в ада.. там няма пазачи. Що сме такива не знам. Примера за Румъния, не знам там какво се е случило, но знам че почти всяка Румънска кола има монтирано СВ, така е и с Чешките и с Полските коли които по една или друга причина минават през България. Що го правят не знам. Явно там не мислят като нас, кой ще сложи по голямото стъпало и ще изпари антената на репитера, само и само да е отгоре и неговия глас да се слуша.

Изместваме всъщност темата и като гледам пишейки само караме някой да се дразни повече. Не искам да продължа с предизвикателствата и може би това ще е последното което ще споделя. Събрал съм си всички, наистина всички забележки и предложения и ще направя така, че да продължим напред съобразявайки всичко написано. Ще се радвам наистина ако следващо подобно нещо бъде оценено толкова качествено, както този пак казвам епичен фал.
Със сигурност ще пропуснем репитри като Р1, Р2 или може би Р3 но най-малкото ще го запишем и споделим. Ако някой не го е слушал да го чуе, пък кой знае може и да сме по добри следващия път.

Още веднъж благодаря за всичките градивни критики и съвети които отправихте към мен и хората които се занимават с това.



Тема Re: Трагедиянови [re: Snagles]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.12.17 19:25



От мен успех. Да знаеш, че и за следващата тренировка ще напиша "анализ", стига да ви чуя.



Иначе бат Сашо ще се усъмни, че сте ме наредили на някоя служба за да си трая.





Тема Re: Трагедиянови [re: Alenadrow]  
Автор az de (непознат )
Публикувано09.12.17 03:55



Ако има следващ път и наистина са направени изводи и корекции от сегашното положение а се надявам да е така ще навия познатите ми радиолюбители да участват каузата е добра. Аз лично не мога на любителски честоти поради липсата на инициал. Но ще сшушкам де - само ако бат Сашо ми позволи да го правя щото мое да е забранено де да знам. Не че ще ме спре нещо да се обадя ако има реално положение хич даже никак ако ще бат Сашо и такива като него да избичат дюшеметата на беферетата и институциите после.
Иначе по отношение на радио организация и действие по време на бедствия добър модел са офроудъджиите - това ако се развие е безценно.
Абе батко къде е верно - докладва ли на когото трябва че да настане пълна смрад и да почнем да си се замеряме с редки кафяви л'на както си трябва и както радиолюбителите само си знаят. Иначе не е интерсно - скука братооо.

Редактирано от az de на 09.12.17 04:21.



Тема Re: Трагедиянови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано09.12.17 10:00



Можеш да работиш на радиолюбителски честоти и без инициал, но само от клубна радиостанция, под ръководството на радиолюбител с клас 1, като осъществяваш връзки само с други радиостанции на територията на България или от територията на страни, с които България има сключено споразумение.

Ето още един проблем с временните опознавателни знаци, които се раздават от "нет контрол"-а. От тренировката не стана хич ясно дали този временен инициал се присвоява на самата станция или на човека, който говори по нея в момента. Както и не става ясно дали тези временни инициали могат да се приравнят с клубни или не.

Т.е. ако нет контрол може да присвои временен опознавателен знак на самата станция и в този случай тя е приравнена на клубна, то няма проблем в подобни мероприятия да участват всякакви хора, стига работата от станцията да е под контрола на един любител с клас 1.

Дали това е законно не става категорично ясно от "Техническите изисквания", поне за мен - от една страна един радиоклуб може да притежава само един опознавателен знак, от друга комисията предоставяйки временни опознавателни знаци за състезания (например), явно приема, че те могат бъдат използвани и като клубни, т.е. от повече от едно физическо лице, особено ако са заявени от радиоклуб. Според мен няма законов проблем, но можеха SWAT и Стефчо да обсъдят тия подробности с КРС при заявяването на временните опознавателни знаци, както и да ги конкретизират, за да не се налага да им праща бат Сашо баретите после.



При всички случаи, ако нет контрол раздава временни инициали на самите станции, то това може да осмисли нещата, по моята логика поне. Както и да разшири възможностите на едно подобно мероприятие, тъй като възможността да се включат интересуващи се без инициали евентуално би довела до популяризиране на хобито, до възможност проявилите интерес да "усетят" какво е да говориш по радиото, т.е. би било полезно и за хобито като цяло. Разбира се това малко ще усложни сценария, защото освен регистрациите той би трябвало да предвиди някакъв екшън, т.е. някакви интензивни комуникации, за да бъде интересно и увлекателно. Абе трудна работа е, няма да им лесно на SWAT, но веднъж да излезнат на правия път, лека-полека може и да им се получи, макар че едва ли скоро ще е в мащаба, за който мечтаят.

Бат Сашо е жив и здрав, доколкото мога да преценя от обичайните му активности. Защо тука подготви почвата за заяждане, а после изчезна, ще си остане загадка. В конкретния случай можеше да каже много неща, които да изглеждат като плод на нещо различно от милиционерско мислене. Един Господ само знае какви е мислил да ги накъдри, но най-вероятно липсата на пожарната е погасило ентусиазма му да пледира активно за строго прилагане на закона.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.