Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:27 14.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: не си разбрал в онова врече Златоустанови [re: Ежко]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано05.10.13 01:15



Така е. Не съм разбирал, но Бог ми помогна преди няколко години. Заради другите и заради Аск и Прокимен пускам едно писмо на българин до архимандрит Рафаил Карелин:

Кирил Димов спрашивает:

Благословите, Ваше Високопреподобие!

Меня зовут Кирил Димов - православный христианин из Болгарии. Хочу Вас спросить о Церковном календаре. Как Вам известно, Болгарская Православная Церковь перешла на новый стиль в 1968-ом году после одного неканонического решения Св.Синода. Вы отвечали уже на подобные вопросы, но я хочу знать, как поступать?

Надо ли нам по послушанию следовать новому стилю, или просить благословения от Патриарха или Митрополита, что бы следуем старого, светоотеческого календаря?

В последнем случае мы будем отделится от остальных православных, от наших братьев и сестер, хоть только от Св. Пятидесятницей до Воскресения. Еще, когда нет священника, который служит по старому стилю, то на неподвижных праздниках нам некуда посещать богослужение.

А в первом случае не попадаем ли под анафемы с 1583 года, Второй сигилион из 1756 г., Окружное послание 1848г. и всех Вселенских соборов ?

Простите, что мой руский язык очень плохой. Спаси Господи!


Архимандрит Рафаил отвечает:
Кирилл! Я думаю, что надо обратиться официально к Патриарху Максиму с просьбой, выделить храм, где служба будет совершаться по старому стилю; такая практика уже есть в Элладской Церкви, где в Афинах и Салониках имеются храмы, пользующиеся для богослужения юлианским календарем. Положительное решение этого вопроса укрепит Болгарскую Церковь, будет проявлением заботы и любви к пастве, так как раскольники пытаются отторгнуть христиан от Церкви, выставляя перемену календаря, как перемену веры.

Если же Патриарх откажет в такой просьбе, то следует остаться в Церкви: надо предпочесть погрешность в календарно-уставном вопросе уходу в раскол, который святые отцы называли грехом, равным ереси.

Что касается поместных Константинопольских соборов, предавших анафеме григорианский календарь, то эта анафема была вызвана главным образом опасением дальнейшей католической агрессии в православный мир, так как сам григорианский календарь был детищем папы Григория и ученых иезуитов.

Сам я являюсь убежденным сторонником юлианского календаря. У него несомненные преимущества в структуре (повторяющихся циклах), а также сведение в одну парадигму нескольких космических ориентиров, что позволяет говорить о более глубоком отражении времени. У меня есть несколько статей о календарном вопросе, с которыми вы можете ознакомиться на сайте.

На общеправославном совещании 1948 года, где присутствовали главы и представители почти всех православных церквей, было принято соглашение, что календарный вопрос должна решать каждая поместная церковь, и разница в стилях не должна нарушать евхаристическо-молитвенного единства поместных церквей.

Призываю на вас Божие благословение. Помоги вам Господи.



Тема нещо за спасениетонови [re: Tимoтeй]  
Автор Prokimen ()
Публикувано05.10.13 11:30



Ето нещо за Тимотей и Наско относно спасението.







Тема Слава ва Боганови [re: Tимoтeй]  
Автор Ежко (Бодлидрешко)
Публикувано05.10.13 11:33



"""На общеправославном совещании 1948 года, где присутствовали главы и представители почти всех православных церквей, было принято соглашение, что календарный вопрос должна решать каждая поместная церковь, и разница в стилях не должна нарушать евхаристическо-молитвенного единства поместных церквей."""

Именно.




Имаше тема и тук, може би си я пропуснал:

. . .




Тема Re: Слава ва Боганови [re: Ежко]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано05.10.13 23:29





Текстове има, ама послушаие към тях няма.



Тема Re: Слава ва Боганови [re: Tимoтeй]  
Автор Prokimen ()
Публикувано06.10.13 17:10



Брат Тимотее, добре е че те има да ме разсмиваш, колкото и трагиги-комична фигура да си ми с твоите забежки насам-натам. Преди време някой беше писал във форума, че е добре че те има. Иначе трябваше да те измисляме като герой.

Така или иначе не разбрах защо се насилваш да плачеш на чужд гроб? Нито си ми изповедник, нито пък имаш дар на прозорливост, освен да са те налегнали някакви халюцинации като онази тема за вуйчо ти или щурецът в стаята ти от другата тема да ти е изпял някаква фикс идея.

Ти за кога планува да станеш мюсюлманин? Сирийците идат към ваше село и няма съмнение, че ще опиташ и от тяхното правоверие :) ако не решиш да се гръмнеш на някой площад, въобразявайки си че ще наследиш рая завинаги.

Прочете ли дискусията за спасението, подета от Светия му?

По-здрави на авторката на щуротии. Има ли песихично стабилен българин който да уважава налудничавия инертен екип? Госпожа Дръндата е забравила да спомене историята с Българската Екзархия - разкол, разчитайки че само откачалки четат сказанията й, достойни за психоанализ на някой последовател и ученик на Фройд. Дърдорейки за разколите, отнесената от ветровете не уточнява какво е каноничното положение на Македонската църква. Толкова й стига културата и умствените възможности, толкова бае докато не стигне до стационара, отреден й от духовете, които я яхат здравата.

Заслужавате някой писател като философа или доктора медиа звезда да ви посвети една книга или филмов сериал няколко сезона специално за вашата компания "Мъртви души, хлопащи като ръждясали тенекии". Ти защо не посветиш остатъка от благочестивото си безделие, ставайки пазач на някой пустеещ манастир и да опиташ от упражненията на светите отци - мълчание?

И без друго имате обсебеността с твоя клубен и реален приятел да тероризирате света с вашите дрън-брън съвети и вятърничаво богословие. Вземете и направете най-сетне нещо смислено във вашия живот да възкресите някой изоставен манастир и поне да го пазите от вандалите, вместо да вандализирате във виртуала. В надприказването всеки може да се изсили, но вие сте първите, които избягвате практичното приложение на вятърничавото ви псевдо старчествуване в личния ви живот. Изпитайте бръщолевиците си в личния си живот па после ги продавайте на пазара.

Твоята щерка на коя духовна планета се намира и каква религия изповяда? Ти нея спаси ли я, че си хукнал да оправяш другите? След като се увери, че шантавите измислени писма, събрани в ку-ку-ри-гу книжки не са помогнали на адресата ти, защо ги предложи на другите? Не си ли помисли нито за миг, че с тези твои безделнически писания можеш да увредиш хиляди детски души и станеш ударник в надпреварата по отблъскване от християнството?

Редактирано от Prokimen на 06.10.13 17:30.



Тема Re: Добре, така да е. Кажи за изобличението на Фамнови [re: нблдтл]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано06.10.13 18:55



Почти не мога да повярвам. Ежко и сам да си говори, пак ще направи достатъчно гафове за бан.



Тема Re: Слава ва Боганови [re: Prokimen]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано06.10.13 22:44



Не съм прочел нищо за спасението - излезе нещо на английски.

Виж, Прокимене, аз съм нищожен стар човек и не заслужавам толкова много редове от теб, изписани за мен. Честно. Но макар и стар, аз продължавам да се уча. Смирено те моля и ти да се поучиш. Умолявам те, не загивай:





Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор Prokimen ()
Публикувано10.10.13 01:09



Не виждам подходяща тема и затова ще си позволя да споделя едно мое днешно преживяване в тази тема. За сетен път се уверих, че сред "рожбите ехиднини" има далеч по-почтени хора отколкото сред превъзнесените с идиотщините си мними православни.

Пристигайки в София, тази вечер се оказах без портфейл в който ми бяха всичките пари за Бг, кредитна карта и документи. Едва не получих удар, защото не можех дори да се прибера у дома. Добре че ми беше останал телефона с няколко импулса за да телефонирам на таксиметровата компания да запитам дали случайно или по чудо някой не е намерил документите ми поне. След час време сам таксиметровият шофьор дойде да ми предаде загубеното. Невероятно, но рожбите ехиднини могат да изпреварят по почтеност мнозина прехвалени християни.

Преди няколко години, когато напусках родния град и от всичкото си имущество оставих само няколко пътни сака с книги на временно съхранение на свещеници, оказах се с окрадени книги, ръкописи и архива.

Интерпретацията е свободна всеки да решава кой кой е в реалния живот.

Поздрави от София!



Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Prokimen]  
Автор Tимoтeй (монах в света)
Публикувано10.10.13 23:24



Добре дошъл в Родината! За мен такива случки неприятни, но с добър край са ми били повод да се размисля дали не съм оставил молитвата или съм осъдил някого и пр. грехове. Без НИЩО няма Господ да те накара да трепериш...

Но грешиш като интерпретираш свободно темата за рожбите ехиднини. Те не са само при невярващите - Първият вид Рожби са тези, които не приемат Църковното Предание - тоя камък пада и върху твоята корава глава - моля за извинение за грубия израз.
Вторият вид Рожби ехиднини са ВЪНШНИ църковници, оставили добродетелите и любовта на дело.
Третият вид Рожби са тези, които нито имат добри дела, нито имат покаяние.

Този шофьор не е сред тези три вида Рожби - той вероятно е външен на Църквата и причастие не е вземал никога! Като нецърковен има съвест и тя го ръководи и дай Боже да го спаси. Моли се за него и по име ако си го е дал.

Но добрите дела САМО не спасяват. Това си е живот по плът:

Ако живеете по плът, ще умрете, но, ако чрез духа умъртвявате деянията на тялото, ще бъдете живи” (Рим. 8:13).
Без насилие против греховните желания на тялото, няма живот, а има смърт!

Ето и мнението на архимандрит Рафаил за спасението само с добри дела:





Тема Re: Рожби ехиднининови [re: Tимoтeй]  
Автор Prokimen ()
Публикувано11.10.13 08:48



брат Тимотейко, развесели днешния ми ден с горния си постинг. Възможно е да съм засмян цял ден и ако някой от познатите ме обвини да съм твъде развеселен, ще се оправдая с теб, че ти си ми преповдигнал настроението



Дир-ът трябва да помосли да те награди, защото едва ли има по-колоритна личност от теб в този виртуал.

Че ги пишеш едни такива ни врели, ни кипели или по-скоро твърде преврели и преферментирали, но поне веселиш безплатно народа.

Ако пропишеш в сайта на твоите приятели поп Маестро и презминдера Тра-ла-ла, сайтът им ще смени облика си и ще вземе първенство за сатира и забава на населението.

Хубав ден ти пожелавам и много слънце в помрачената ти душа!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.