Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:08 30.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Ето затова 3 Март...  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано04.03.20 09:33



... не бива да ни бъде национален празник.
Давам пълният си респект и благодарност към Руската Империя и руският народ и на всички подопечни народи за подкрепата и жертвите дадени за нашата независима държава и нация! 3 Март наистина трябва да бъде празник на поклонение и благодарност, на радост, че поне за миг почти всички българи сме били и мечтаели заедно.
На за национален празник на днешната ни държава трябва да бъде ден който да обединява всички български граждани, а това според мен е 22 Септември. Това е датата на нашата държава и нация, обединява всички без значение от народност, идеали, религия, история и т.нат.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано04.03.20 09:49



За мен датата е или 6 септември (защото направихме нещо напук на всички) или 24 май. И тогава ще обърнем плочата. Ще искаме благодарност от руснаците



Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано04.03.20 09:54



Заради всичките тежки русофоби като вас, представляващи една шепа от целокупното българско население, няма да сменяме цял национален празник





Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано04.03.20 10:07



Националният празник трябва да бъде чувстван като такъв от всички - от русофили и русофоби включително. Това е разликата между мен и теб, въпрос на лична вселена и усещане.
Между другото - може да не съм такъв русофил, какъвто си представяш, но не съм русофоб.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано04.03.20 10:17



Предлагам да е 1-ви март - деня на мартеницата. Но май такъв избор ще ни скара с румънците...





Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор jingiby (АнТИКВИзатор)
Публикувано04.03.20 10:23



Аз може да не съм русофил и даже съм сърбофоб, но все пак:
Да живее Санстефанския договор!!! Да живее 3-ти март!!! Да живее Целокупна България!!!



Редактирано от jingiby на 04.03.20 10:23.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано04.03.20 10:58



24 май ме кефи мен най-много. Не знам дали е най-подходящ за национален празник, не знам какви са общоприетите критерии.

А 3 март винаги, задължително, природата му е такава, става повод за русофилско-антирусофилски джафкания, затова и аз не го харесвам.

И като стана дума за празника, вчера РР пропуснал ли е в някоя реч да каже нещо остро по адрес на ББ и нещо за бедността, в която държавата живее поради това управление, или традиционно е казал, но аз не съм разбрала?

”...как сред южната местност хълмиста
Варна свети, чудесна и чиста
като сбъднал се утринен сън.”


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: MupaM]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано04.03.20 11:55



И като стана дума за празника, вчера РР пропуснал ли е в някоя реч да каже нещо остро по адрес на ББ и нещо за бедността, в която държавата живее поради това управление, или традиционно е казал, но аз не съм разбрала?

Пусна лаф за два вида короновирус - софийски и шипченски. Гледам тази тема в "Сега" е възбунила доста духовете:





Тема Чуденканови [re: DannyDeVito]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано04.03.20 11:53



А 3-ти март не къса ли връзката ни с предишните български държави?

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.


Тема Може да са няколконови [re: DannyDeVito]  
Автор Santo Modesto (рекордьор)
Публикувано04.03.20 18:38



3-ти Март е национално освобождение.
22-ри Септември е държавно възобновяване.
24-ти Май е българската азбука.

И прочие.

Всичките са празници на българщината, но по различна тема.



Тема Re: Може да са няколконови [re: Santo Modesto]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано04.03.20 19:45



24...не е ли на славянските първоучители?



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано04.03.20 19:51



Нъц, 22-ри е за Румелийци и мизийци, шести само за Румелийци. На Трети Март са освободени и Македонците от всички делове. Един ден ще го празнуват и те .

Редактирано от torlakov-93629 на 04.03.20 19:52.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано04.03.20 19:47



Всичките изброени да се празнуват.
Колкото повече, толкова повече.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Може да са няколконови [re: Superserb]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано04.03.20 19:58



А кой остава за азбуката бай Лазо? Гледам и геният Тузлия има некаква идея....



Редактирано от torlakov-93629 на 04.03.20 20:19.



Тема Re: Може да са няколконови [re: Santo Modesto]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано04.03.20 21:54



3-ти Март е национално освобождение

======

Не е важно да те освободят. Важно е да те оставят свободен.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано04.03.20 21:58



Заради всичките тежки русофоби като вас, представляващи една шепа от целокупното българско население, няма да сменяме цял национален празник


=======

Приеми че има хора, които като им ударят шамар не си подават и другата буза. Иска се малко достойнство. Русия ще организира убийства, преврати и атентати, а ние ще честваме как една империя заменя друга и ще го казваме Освобождение. Чел ли си Санстефанския ПРЕДВАРИТЕЛЕН мирен договор? Къде видя Освобождение? Аз четох, че оставаме под руска окупация за "приблизително" 2 години. Пише си го там. Грузинският сценарий знаеш ли го? Руснаците идват да помагат срещу Турция и няколко години по-късно анексират Грузия.



Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Редактирано от balkanian на 04.03.20 22:43.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано04.03.20 22:43



Еба го, как пък точно някакво действие отпреди 142г., рефлектира върху твоя мозък, а не върху съвременниците и очевидци на събитията, от които ние днес, сме научили, че те са възприели събитието като Освобождение





Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано04.03.20 22:53



Еба го,

Колко българи присъстват на подписването на договора? Нека ти помогна - 0. Тула преди 2 години Куманича се опита да намери някакви, но не успя.

Еба го,

Плащахме ли за "свобода"? Плащахме като попове. И то не само тогава. На всички преговори рОснака идва и започва как трябва да сме им благодарни за "Освобождението".


Еба го,

Колко пари ни платиха те за азбуката, за Киприан или за спасяването на 25000 руснака от червената измет?


Еба го,

Не че не опита рОснака да ни гепи територията няколко пъти, ама не успя. Успя само с избиването на националния ни елит (както направиха и с полския).

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано04.03.20 22:56



Киряк Стефчов...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано04.03.20 22:58



Да те питам нещо - ако някой се е настанил в твоя апартамент и те командва от време на време сигурно няма да ти е много добре. Представи си, че дойде друг и изгонва първия. След време обаче втория започне да ти краде парите, помага на някой твой съсед в споровете ви, убива роднините ти, тук-таме изнасилва някоя братовчедка (справка писмото ма Г.Димитров към Сталин с молба да спре безчинствата на Червената армия в България) и казва как да си подреждаш къщата.


Та въпроса ми е - този втория освободител ли се явява?

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано04.03.20 23:16



По-интересно е ако аз го приема, че е ок, поради какви причини някой след 142г., ще тълкува и преиначава моето светоусещане. Руснаците могат да търпят укори за много неща, но българите в 1878г., го приемат за Освобождение. Иначе съвременното тълкуване на събитията, става като македонизма, пренаписване на историята със задна дата, поради съвременна политическа конюктура. Повярвай ми, мога 20 пъти по-добре да аргументирам защо руснаците са шибаняци, но каквото и да е, 3 март е началото на Третата българска държава. Мога да си го празнувам и без да ми пука за това, какво са искали руснаците тогава или сега.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано04.03.20 23:28



Аз тук въобще не коментирам дали празнуваме или не 3 март. Питам дали това е обединяващият национален празник, който да е приет емоционално като такъв от всеки гражданин на държавата Република България.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано04.03.20 23:30



За какви сввтоусещания говорим? Ще викаме ли Аристотел Тентов да прави връзка с умрелите?

Питах те ония втория дали е освободител или завоевател? Нека го изясним това и после ще говорим за духовните измерения на събитията от втората половина на 19 век. Може да докоснем усещанията на възрожденците и какво са мислели те за Освободителката. Както и ред други интересни неща. Но едно по едно



Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Редактирано от balkanian на 04.03.20 23:38.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: torlakov-93629]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано04.03.20 23:35



Македонците - оная ми работа...
Според предварителна уговорка, направена 2 години преди Берлинския конгрес руски войски не влизат и крачка в областите с адм.центрове Сер и Скопие.



Тема Re: Може да са няколконови [re: torlakov-93629]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано04.03.20 23:47



Сега какво ми гризеш опинците по въпроса?
Ако преди 30 год. се беше решило денят на Св.св.Кирил и Методий да е национален празник - защо не? Ирландците как си имат св.Патрик - хем и той не е бил родом ирландец.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано04.03.20 23:57



Не съществува нещо, което да се харесва на всички. Мен ме дразни, че 24 май е ден на славянската писменост и култура, а не на българската, но никой не ме пита, няма и да се промени.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.03.20 00:00



Не може да пренаписваш историята. И най-големите русофоби между 1878-1900г., са приемали 3 март 1878г., като Освобождение. И Захари Стоянов и Стефан Стамболов щяха да си останат немили-недраги хъшове ако не беше то. 3 март им даде възможност да изразят русофобията си от друго трибуна.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: tuzlija-179435]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.03.20 00:01



Заради австрийците, но тях не ги мразим...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано05.03.20 00:04



Да, на Българската култура и писменост от известно време под сурдинка. Мисля, че до едно поколение ще е вече и официално. Хората от които зависи тази на пръв поглед незначителна, но много съществена промяна, нямат или топки или акъл да я направят. Което и да е, просто така нелепо и злочесто са възпитани. В момента подрастват други българи...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.03.20 00:09



Австрийци, маджари...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано05.03.20 00:12



Не е пренаписване. Толкова е просто: трябва ни официална дата на единение, не на разединение. Такава може да бъде само и единствено такава, в която няма външна страна и нейната намеса. Доколкото се сещам септемврийските 6 и 22 са такива! Майската също е интересна идея...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: kuduger-96506]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.03.20 00:22



Като си направих справка, национ.празници на Гърция и Сърбия са съпоставими с нашето отбелязване на Априлскоро въстание 20 април или 2 юни, Румъния - на Съединението 6 септември, Албания - на независимостта от Осм.империя - на нашия 22 септември.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.03.20 00:24



Бе не влизат но Договорът е изисквал свобода. Самите турци на тези територии са имали съвсем друго поведение .





Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: torlakov-93629]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.03.20 00:36







Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.03.20 00:57



Като що пише Вангел Башевски - во договоро пишело да не се пипат християните, турците рекли :" ей се'а одма", па наточили коловете, налютили ятаганите, разпалили скарите , земали пиялъци от супермаркет и почнали...





Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: tuzlija-179435]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.03.20 03:30



Бе не може да ви се угоди; ма не трябвало да идват руснаците , после лоши че не дошли. Дайте некаква идея как е трябвало да стане.


Ако договорът не бе отменен или поне новият потвърдил границите на първият? Съвсем не е прецедент такива да се чертаят и после местните да се вместват в тях.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: torlakov-93629]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.03.20 05:44



В историята няма "ако".Станало е това, което е станало.В определен момент, при определени обстоятелства.Факт, положителен, е, че е образувана - каквато-такава българска държава и държавност, чрез някакво отделяне от Османската империя.
Очертаните в Сан Стефано граници са нещо като начален пазарлък - планираш да вземеш 40-45, искаш 100.А за пустата му Македония - Русия - царска, съветска, не е мърдала от уговорката от 1876, че който се има за българин на запад от линията Нови Пазар- Сяр (вододелът Струма-Вардар) - за негова сметка си е..И така става - който оттам гласувал за България с краката - гласувал.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано05.03.20 07:36



Еба го,

Плащахме ли за "свобода"? Плащахме като попове. И то не само тогава. На всички преговори рОснака идва и започва как трябва да сме им благодарни за "Освобождението".


Колега, пак продължаваш с неумелите манипулации. Освобождението на България струва 0,00 златни франка. (масрафа за войната трябва да го плати Турция съгласно Берлинския и Константинополския договор) Що се отнася до онези уж 30 тона злато те са за поддържане на окупационния корпус в княжеството и Източна Румелия за 2те години след Освобождението. Нали сме нямали още собствена армия и трябва някой да ни пази? Е, платили сме само 15 тона злата (дела на княжеството) като Румелия не плаща нищо. И чичко Ленин ни ги опрощава дължимите 15 тона злато. Отделно намазахме и за безплатно полученото турско наследство след обявяването на царството. Русия направи триъгълна сделка поемайки нашия дълг към Турция за сметка на дълга на Турция към Русия, като уж ние трябваше да плащаме на Русия. Но чичко Ленин ни отърва и от това плащане.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано05.03.20 08:07



15 тона са приблизително по 1 турска лира и 1 бела меджидия на всеки жител на Княжество България.Ефтинджос.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано05.03.20 09:18



Наистина само идиот може да отрече ролята на Руската империя в това да имаме днес държава. Но последвалата политика от тяхна и наша страна пораждат дълбоко разделение в народа ни и се стига до крайни изказвания и позиции, които меко казано са неразумни. От друга страна със сегашният ни национален празник създаваме скрити конфликти и със съседите, а и с част от народа ни, нека да сме честни - имаме достатъчно голям процент мюсюлманско население, което в крайна сметка трябва да се чувства приобщено към държавата и нацията ни.
България е гражданска държава, ние сме граждани на Република България без значение етнос, религия, култура и майчин език. Празника който празнуваме трябва да е обединителен, да е за всички, не бива да е само за етноса, който е доминантен. Това е Денят на независимостта.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано05.03.20 11:03



Основният спонсор, всъщност единственият, на Янко Гочев, вездесъщия бивш агент на ДС, Николай Григоров за 22 септември



ЗАЩО ДАТАТА НА ОБЯВЯВАНЕТО НА НЕЗАВИСИМОСТТА НЕ ТРЯБВА ДА БЪДЕ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК

Защото националния предател , виновника за двете национални катастрофи на България през 1913 и 1919 година , руския ибрикчия Фердинанд ПРЕДВАРИТЕЛНО Е НЕЗАВИСИМОСТТА С ТАЕН ДОГОВОР НА РУСИЯ.
С който договор гробаря на България и българите Фердинанд е поел следните задължения:
1.България се задължава към Русия да и предаде напълно върховното ръководство на външната политика във всичко що се отнася до македоно - одринския въпрос.
2.България да потъпква в пределите на своята държава всяко македонски движение и да арестува всички образуващи се на нейно територия чети.
3.България поставя своята флотилия ,както и пристанищата във Варна и Бургас под командата на руския адмирал, който има върховното началство над руската черноморска флота.
И накрая в договора се признава правото на България да обяви независимост!?!?!?
След като я е предала на Русия?!?!?
Това ли трябва да ни е национален празник?!?!
Отново дата свързана с най -върлия душманин на българщината в цялата ни история???!?!?



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано05.03.20 11:29



България е гражданска държава, ние сме граждани на Република България без значение етнос, религия, култура и майчин език. Празника който празнуваме трябва да е обединителен, да е за всички, не бива да е само за етноса, който е доминантен. Това е Денят на независимостта.


Ашколсум бе чоджум, евет евет...така значи. Ето къде бил скрит заека...сега е време още едно тешек кюлер да кажете на....ония другите българи, задето имате обща държава, да им дадете двуезичие и да заприличате досущ както във Македония, където ние вече научихме, че една държава без държавотворчеството на едно (под!) 20 % малцинство не се строи и затова едно голямо фалиминдерит на тия същите.

Поздрави за прогресивното ти мнение!

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано05.03.20 11:33



Та въпроса ми е - този втория освободител ли се явява?

ако страдаш от стокхолмски синдром определено - да!

(A kак би било да си спретнеш ръкавите и да изгониш нежелания съквартирант и захлупиш вратата да не влиза следващият ?)

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано05.03.20 11:33



В определена степен съм склонен да приема 22 септември като ден на независимостта и като национален празник. Но... все пак на тази дата се случва нещо не съвсем в унисон на установения европейски ред. Обявяване на независимостта е едностранен акт. Мисля, че следва да бъде датат на международното признание на същата тази независимост. А това се случва следващата година. Според този

това трябва да е датата 7 април:

На 7 април 2019 г. се навършват 110 години от признаване на независимостта на България.

На 22 септември/5 октомври 1908 г. в църквата „Свети четиридесет мъченици” в Търново с Манифест е провъзгласена независимостта на България и тя е обявена за царство. Манифестът е издаден от името на княз Фердинанд І и подписан от членовете на правителството начело с Александър Малинов. Респективно пред името на българския владетел стои вече титлата цар. С този политически акт са отхвърлени последните формални васални връзки с Османската империя, наложени на страната ни от Берлинския конгрес през 1878 г.

След обявяването на Независимостта настъпва деликатна политическа ситуация, тъй като Берлинският договор е нарушен. Влошават се отношенията между България и Турция, възниква опасност от военен конфликт.

Тогава се намесват Великите сили. Първо Британската империя поставя условие да започнат преговори между българското правителство и Високата порта (Турция). Русия предлага да участва в уреждането на конфликта и се заема да посредничи. Тя не желае избухването на война на Балканите. Съгласява се да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война през 1877-1878 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България.

Така страната ни няма да плаща нищо на Турция, а ще издължи 82 милиона лева на Русия. За целта ще сключи заем с Руската държавна банка при изгодни условия. Изплащането му ще стане в рамките на 75 години. Следва подписването на двустранни протоколи между трите държави. На 6 април 1909 г. Османската империя признава независимостта на България. Ден по-късно същата стъпка предприема и Русия. В следващите седмици първо Сърбия и Черна гора, а след това и всички европейски страни признават България за царство и за независима държава.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: JovanDamaskin]  
Автор ad miral (андорския флот)
Публикувано05.03.20 13:57



където ние вече научихме, че една държава без държавотворчеството на едно (под!) 20 % малцинство не се строи и затова едно голямо фалиминдерит на тия същите.

Случва се не само хора но и държави да пропуснт шанса си.
Грешките отсам Ридо са правени 150 години. Тези отатък Ридо са по-пресни.

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: JovanDamaskin]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано05.03.20 14:08



Вашите работи в Република Македония са си ваши работи.
Вие сте граждани на близка нам, но друга държава и нация. Ако искаш да имаш отношение и мнение в нашето общество и нация - стани български гражданин по надлежният ред.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано05.03.20 15:09



И как щеше да се стигне до 22 септември без 3 март ? И кой ти каза, че 22 септември ще обедини всички ? Колко от циганите знаят какво е станало на 22 септемри, напр. ? Че даже и колко от българите са наясно с тази дата ? А и защо пък обезателно всички до един да са обединени ? В огромната си част българите са признателни на Русия и честват 3 март като начало на възкръсването на българската държавност. Да, веднага не става, има си етапи, но в основата е победата на Руската над Османската империя.
А НПО-овската пропаганда срещу Русия просто няма да мине в България.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано05.03.20 16:09



И как щеше да се стигне до 22 септември без 3 март ? И кой ти каза, че 22 септември ще обедини всички ?

Този въпрос си зададох и аз. Тука:



има поснати мненията на проф. Андрей Пантев, Проф. Г. Марков, проф. Н. Георгиев и проф. Ивайло Дичев. Вижда се, че оценките им на събитието се различава коренно.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано05.03.20 16:23



Приятелю, победите на руската империя над османската водят и до по-ранното извоюване на независимостта на други балкански държави, но те нямат този наш проблем. За тях и всеки човек с независимо мислене е важна дата на собствено достижение, без каквито и да било външни намеси. Е, сега разбира се ако вземем конкретен случай, какъвто е американската революция, помощта на Франция например е второстепенна и не може да служи като лост за влияние, както става с Русия (все пак с първостепенна заслуга). Все пак елементи на благодарност за ролята и може да се открият в американския ден на независимост. При други обстоятелства и роля на самата Русия спрямо нас, този спор вероятно би бил безсмислен. Допускам, че Сърбия поради политиката на същата тази Русия към нея, би трябвало да са по-благодарни, но не съм сигурен, че тяхната реакция в това отношение е като нашето. Логиката, че без това няма да има онова, води само и единствено до поглед все по-назад във времето. Естествено веднага ще стигнем до собствено български стълб (априлското въстание, създаването на екзархията), които биха били добри възможности за обсъждане относно обединяваща дата за националния ни празник. Разбира се не е нужно да е на всяка цена да е свързана въпросната дата с политически акт (църковно-религиозен акт не е особено обединяващ). В този смисъл 24 май, празника на Българската писменост и култура, която както знаем е в основата на руската, сръбската, черногорската, румънската, молдовската, украинската, белоруската (помагай, ако пропускам някоя) е един чудесен вариант.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: tuzlija-179435]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано05.03.20 16:33



Логиката и фактите обаче са други. Договореностите и спазването им пък трето нещо.
Факт е, че Русия смазва турците и не е сключено примирие , а мирен договор. Очертани са граници , една от многото клаузи в него. Което напълно опровергава съобразявания а излага наложена воля. По късно Русия потвърждава желанието си да прекрачи в Западните Балкани с ролята си в сръбският преврат от 1903 .
Тези граници с последствие задължават и в Берлинският Договор да се гарантират права за християните ( ако не се лъжа член 23).
Североизточна България също не е окупирана от Русия, за да не се пролива излишна кръв , а победата да се гарантира в Блицкриг . Варна е предадена от турците доста и след Юли, 1878.
Станалото в Сан Стефано си е нещо много реално и напълно постижимо към момента. И не турците са били пречка за това. Още по малко руснаците.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: kuduger-96506]  
Автор JovanDamaskin (makedonec)
Публикувано05.03.20 17:01



македонската... (пу пу пепел ми на устата)



....нали вече чета мнения, че са се особили като отделен, близък на българите, субект

Da bides denes bugarin vo R. Makedonija e prasanje na intelektualen predizvik.

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: JovanDamaskin]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано05.03.20 17:07



Мдаа, винаги ще присъстват и странни мнения, но не я споменах, защото ми се струва чудно да отбелязвам нонсенс, т.е. Българите дали писменост и култура на други българи, па макар и под друго от неотдавна име, при това наложено по политически причини с не малка доза терор.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано05.03.20 17:20



Проблема не е в датата...или дори събитието. Може да се избере напълно произволна дата от календара, без да е свързана с нищо и да стане национален празник. Просто трябва да и се предаде смисъл. Та проблема на нашият НАЦИОНАЛЕН празник...е че му е придаден смисъл, който обвързва с...ДРУГА НАЦИЯ ?!
То това е същината на националния празник. Той е дял от цялостната индоктриация, възпитание в българската национална идеология. И когато се подмени смисъла... и резултата, е че се възпитава привързаност към ЧУЖДА ДЪРЖАВА (която и да е тя)... то става абсурд! Постига се обратния ефект.
Колко пъти сте слушали оправданието..."ама Русия ни освободи"...или по-лошо "без Русия не бихме съществували и не можем да съществуваме българите". Ей, те точно така се възпитава всичко това.

Не случайно подчертах, преди няколко дни за 24 Май, че е ден на СЛАВЯНСКАТА писменост у нас...отново има придаден не национален смисъл.

Като прибавиш и стария "празник" на второто ни Освобождение...пак от тях 9 Септември...

Ами то има заформен цял пантеон от "национални" празници свързани...все с една друга държава или...1-ви Май, Коледа и Нова Година са международни. 6-ти Май също донякъде...



Редактирано от Superserb на 05.03.20 17:26.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано05.03.20 22:11



Колега, пак продължаваш с неумелите манипулации. Освобождението на България струва 0,00 златни франка. (масрафа за войната трябва да го плати Турция съгласно Берлинския и Константинополския договор) Що се отнася до онези уж 30 тона злато те са за поддържане на окупационния корпус в княжеството и Източна Румелия за 2те години след Освобождението. Нали сме нямали още собствена армия и трябва някой да ни пази? Е, платили сме само 15 тона злата (дела на княжеството) като Румелия не плаща нищо.


=======

Последно - плащаме или не плащаме?



А това, което съм ти писал за преговорите е точно така.






Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано05.03.20 22:51



Последно - плащаме или не плащаме?

За n-ти път потретвам - Освобождението ни струва точно 0,00 златни франка (лева, рубли). Да не смесваме цената на Освобожението с цената на издръжката на Окупационния корпус. Това е цената за издръжка на 50 хил. руска армия в продължение на 2 години. Ако имахме тогава толкова българска армия едва ли би ни струвало по-евтино.





Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: kuduger-96506]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано05.03.20 23:55



Не разбирам за какъв проблем говориш ? Самият ген. Колев, който се бие срещу руснаците през 1916 г. казва - "Кавалеристи, Бог ми е свидетел, че съм признателен на Русия задето ни освободи. Но какво търсят сега казаците в нашата Добруджа? Ще ги бием и прогоним както всеки враг, който пречи за обединението на България !". Вииждаш ли широко скроения човек как мисли ? Той се бие срещу руснаците, но е признателен на Русия за Освобождението. Така че какъв ти е проблема ? Не те разбирам. Ту няма да навлизам в дълбочина защо се стига дотам, че българи и руси да се бият един срещу друг, защото този въпрос е друга тема.
Що се отнася до другите народи освободени благодарение на Русия нека сме наясно - първо, това са различни случаи, всеки случай е със своите особености , второ, нека другите народи да си имат своето мнение, а ние -нашето. Малко или много на 3 март се поставя началото на възкръсването на българската държавност. Ако не бе се състояла тази война какво щеше да стане ? Да бъдем избити като пилци както стана с арменците или да си пием кафето сега с бейовете и да подскачаме от радост, че "Фолксфаген" инвестира в Османската империя ?!
Разни в последните години като правило платени от чужбина от сутрин до вечер хулят всичко руско, но това пък като че ли засилва симпатиите у нас към Русия. Но защо ли тази същата чужбина така много се е загрижила за това какви са настроенията сред българите към Русия ? Защо преди време имаше един германски проект за Баташкото клане ? Защо толкова много разни чужденци се вълнуват от това какво пише в нашите учебници по история ? Ай сиктер на чуждоземците и техните български парцали.
И накрая - моите уважение към Априлското въстание, Левски и др. и Екзархията, но не те поставиха на колене Османската империя. А руското оръжие. Трябва да си изключително наивен за да мислиш, че ей-така след 5 века едно доста ограничено по своите мащаби въстание, както и едната Екзархия ще накарат османлиите да пляснат с ръце и да си кажат какви пичове са българите, та дайте да им дадем държавност.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано06.03.20 00:01



Аве Шльоко, без Априлското въстание, никаква война нямаше да има.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано06.03.20 00:53



Би ли ми помогнал да разбера ако Русия ни е освободила защо нейната войска се казва Окупационен корпус?

И между другото - дали ще го наречеш А или Б няма значение. Плащахме на Русия. Много при това.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано06.03.20 07:26



и ли ми помогнал да разбера ако Русия ни е освободила защо нейната войска се казва Окупационен корпус?


Нали знаеш чужди езици? На френски език "окупация" има съвсем друго значение, което ти му придаваш. И българския корпус в Македония се наричаше "Окупационен"
В линка, който дадох К. Гебрев пише:

Както е известно Санстефанският договор е ревизиран. Споменатите положения са преминали в Берлинския договор от 1/13 юли с. г. с някои изменения. „Руският окупационен корпус в България и Източна Румелия ще се състои от шест пехотни и две кавалерийски дивизии и няма да надминава 50 000 души – е записано в чл. 22 на договора. - Той ще се издържа за сметка на страната, заета от него… Срокът на заемането на Източна Румелия и България от императорските руски войски се определя на 9 месеца от деня на размяната на ратификациите по този договор. Императорското руско правителство се задължава в следващ тримесечен срок да преведе своите войски през Румъния и да завърши опразването на това княжество.” Съгласно чл. 1 и 2 на договора под България вече трябва да се разбира Княжество България.



Според чл. 6 на Берлинския договор „временното управление на България” до изработването на органически устав (конституция) на княжеството трябва да бъде ръководено от руски императорски комисар. Турски императорски комисар и консули на държавите, подписали Берлинския договор, имали задачата да му оказват съдействие и да наблюдават за хода на временното управление. След изготвянето на органическия устав следвало да се пристъпи веднага към избор на български княз. В чл. 7 на договора допълнително е уточнено: „Щом князът стъпи на престола, новото устройство ще влезе в сила и княжеството ще започне да упражнява напълно своята автономия”.

Този текст показва, че понятието „окупация”, което фигурира във френския текст на договора, не е коректно да бъде определяно като „окупация на Княжество България”. Макар това име да е отбелязано вече в договорите, докато не бъде избран княз и не се конституционализира, княжеството на практика още не съществува и владетел на земите е Русия. Те са завзети след нейните успешни военни действия срещу Османската империя и след войната победителката е трябвало да се грижи да не допусне в периода, докато княжеството си създаде своя войска, бившият господар да реши отново да се настани пак на старите земи. А както станало ясно още по време на войната 1877-1878 г., при новото политическо положение на Балканския полуостров мераците на съседните на България държави за разширение на своите територии за нейна сметка били нараснали.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано06.03.20 07:31



Сега ако обърнеш и същия поглед към Русия ще осъзнаеш, че тя прави същото... ама по-зле. Щото няма такива икономически възможности като другите. И затова работят у дома и по-света с по-малко...съблазняване и с повече заплашване. Изобщо погледа към тематиката - русофоби срещу русофили, или западна срещу руска пропаганда показва всъщност...че те са създали начините на мислене. Не трябваше ли първо да се гледа от българска позиция...и от там насетне с предпочитанията.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано06.03.20 10:33



Мекотело - марш в задника на майка си. Така ще говориш на шкембето доносник Каракачанов.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Superserb]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано06.03.20 10:39



Прочети още веднъж какво казва ген. Колев.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано06.03.20 16:41



...то всички го четем...обаче кой какво разбира...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано06.03.20 16:55



Не знам какъв ми е проблема? Помогни да го диагностицираме!
Инак няма дума, този генерал ми е от любимците:



Да отдадем почит и на Дядо Вазов:
О, руси, о, братя славянски,
защо сте вий тука? Защо сте
дошли на полята балкански
немили, неканени гости?

Желали би вас възхитени
да срещнем со сълзи и с китки...
Но идете вий настървени,
на грозни зовете ни битки!

Желали би вас да прегърнем
и тоз път сърдечно, горещо.
Но взорът ви свети зловещо...
Как ръце сега да разгърнем?

О, руси! Аз друг път ви славях
за подвиг велик и чудесен,
високо ви лґкът поставях
във мойта душа, в мойта песен!

Вий някога знаме Христово
развяхте за благо човешко –
строшихте ни игото тежко,
а днеска ни носите ново!

И пак не ви мразим (не крия:
обича ви още народа);
но любим и свойта свобода,
стократно пµ любим я ния.

За тоз кумир ние се бием
и с чужд, и със близък упорно
и няма ний врат да превием
пред никакво иго позорно!

О, колко ви, братя, жалея!
О, как би желал, братя клети,
свобода и вам и за нея
кат нас да живейте и мрете!

А какво би станало, ако не бе тази война, може само да гадаем, не задължително в черни краски. Други империи нямаше да забравят интересите си на Балканите, а върху западащите отоманци се надвисват множество желаещи за парчета от тлъстата им баница. Да, ние сме в хинтерланда им, но от една страна имаме вече уважителното отношение на султана, поради редица причини, от друга все пак не сме нито подопечните им араби или кюрди, нито кавказките им или другите балкански подопечни народи (изключая гърците, които се ползват определено с най-големи привилегии, но пък там нещата така скоротечно се обръщат, че виж и днес какво става по границите на Гърция и Турция). Процесите които текат, не могат да бъдат спрени и русите просто се възползват овреме от ситуацията за собствен интерес. Забавянето им, би вкарало друг голем играч на тяхно място (дуалистичната империя е най-близко и най-логичния играч, както се вижда в годините след дискутираната война).
И ако трябва да сме точни, за 450 години османско управление, възстанията само на българите са не едно и две.
А ако има наистина "разни платени от чужбина...", които засилват симпатийте у нас към Русия, както тук бе написал например Щърка, че е станало с него, бе що се палите толкова това русофилите? Оставете ги тези "платените" да обърнат целия български народ в симпатии към Русия! Нещо не разбирам реакциите ви, нали правят услуга и ставате все повече???

Редактирано от kuduger-96506 на 06.03.20 16:58.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано06.03.20 23:41



Това е най-смешното нещо, което чух тази седмица. Това да не е писано от Аристотел Тентов?



Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: kuduger-96506]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано06.03.20 23:54



Ето един цитат от стихотворението, което си постнал и който обяснява всичко:

"О, руси! Аз друг път ви славях
за подвиг велик и чудесен,
високо ви лґкът поставях
във мойта душа, в мойта песен!

Вий някога знаме Христово
развяхте за благо човешко –
строшихте ни игото тежко,
а днеска ни носите ново!

И пак не ви мразим (не крия:
обича ви още народа); "

Да, Вазов е разочарован от Русия, но самия той си казва как я славил и как руснаците са строшили нашето иго. Както виждаш говори за нещо съвсем различно от доносника Иво Инджев, сппоред който България била окупирана сле руско-турската война. И др. такива "познавачи", които като правило са или платени от чужбина или са доносници или деца на ченгета или яли руски хляб като напр. Велизар Шаламанов, който навремето бе обявил, че Русия е враг на България, а дисертацията на същия е на руски език, тъй като в СССР е бил аспирант. Ами какво да кажа за "Атлантика" ген. Събев ? Същия навремото е ял руския хляб на една специализация при русите, а сега те му виновни за това и онова.
Аз не мълча като видя такива, защото те се изживяват като последна инстанция на истината, а се пренебрежимо малко. Ако мълча и др., които мислят като мен мълчат, някои ще останат с впечатление, че цяла България мисли като тия измекяри, които Русия си отгледа - Шаламанов, Събев и т.н.
Нали Радев беше агент на Кремъл, Решетников и т.н. ? Помниш ли колко полуми на балотажа ? 2 060 000 - отглушителна плесница за Шаламановци и др. -овци. Да плашиш българите с Русия е все едно да плашиш куче с филе "Елена". Ние не сме нито поляци, нито румънци - тяхна работа си е какво мислят за Русия.
Апропо - нещо за ген. Колев. България навремето се включва в Централните сили, докато Русия е в Антантата. Вероятно това е било шок за Русия - освобождава българите, а те се включват в противниковата страна. При това наш съюзник в Централните сили е Османската империя. Но да оставим това настрана. Русия и Румъния са в Антантата и следователно са съюзници. България през 1916 г. напада Румъния за да си върне загубени преди това територии ! Ами естествено е, че Русия ще подпомага своя съюзник Румъния. Така че нещата около боевете между българи и руснаци никак не са прости.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано07.03.20 00:09



Какво мислят Раковски, Левски, Ботев и Захари Стоянов за Русия?

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано07.03.20 00:30



Хайде ти кажи какво мисли Левски за Русия ???? Само не пробутвай разните фалшификации, които се мотаят в нета на тази тема като предсмъртното писмо на Левски.
А простоватото овчарче Джендо Джедев въобще не ми е интересен.
Впрочем - защо българите сами не се освободиха ? Да бяха се освободили сами, та сега да не става въпрос за Русия. Или пък да бяха ги освободили британците или германците.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано07.03.20 00:47



Вие двамата сте двете страни, на една и съща монета. Изпитвам огромно задоволство, че масовия българин, не споделя вижданията на нито един от двама ви.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано07.03.20 00:54



Всъщност не знам защо стана въпрос за Русия, след като темата бе върху националния празник и аз подчертах, че няма значение кой, какво и как отвън (дори не съм споменал държава в началните постинги), а какво ние самите.

Иначе географски не знам как си представяш германците и британците в тогавашната роля на Русия? Виж австро-унгарците биха могли да изиграят тази роля и убеден съм, тогава нямаше да има такива спорове.
Що се отнася за това кога с кого ще се бие българина, това не мисля, че има значение, защото като войник единственото нещо, което е важно, е добре да си свърши работата на бойното поле, т.е. да смаже противника и в това отношение не се сещам българския войник да има равен с световната история, ако разбира се изключим израелския войник, чиято държава без история, също не би могъл той да си я създаде без външна помощ.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано07.03.20 01:03



Гледай днешната панорама на Бойко Василев и особено интервюто му с княз Никита Лобамов Ростовски.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: kuduger-96506]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано07.03.20 01:12



Няма как 3 март - националния празник да не се свързва с Русия.
Що се отнася до германци и т.н. - какво е могло и какво не е могло е друга работа. Факт е, че благодарение на победата на руснаците се появява след 5 века една държавна структура на българите - княжество България. По-нататък имаме Съединението, а през 1908 г. и Независимостта. Благодарение на трети март постепенно се формира българската държава.
Но има хора, които яко ги стяга шапката заради русофилията на българите. Защо ли въстановиха "Свободна Европа" ? Защо резултатите от редица анкети касаещи отношението на българите към Русия, САЩ, ЕС и Турция се прикриват ? Дори имаше едно проучване, което сочеше, че най-голям е процента на българите, които разчитат на Русия в случай на опасност за България, а Натото - беше след Русия. Този резултат беше доста конфузен, та набързо го заметоха под килима.
Защо ли не направиха национален референдум за членство в НАТО ? Защото резултата щеше да е пълна катастрофа за натовците. Я се поинтересувай референдума в Унгария от 1997 г. за членство на страната в НАТО какви резултати имаше ? При това Унгария поначало е извън съветската и руската културна орбита, да не говорим за 1956 г.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано07.03.20 07:46



Ако визираш цитираното от К. Гербов, то мога да споделя, че той за мене един изключителен ерудит. Не знам дали това е истинската му фамилия или е псевдоним (нека Щърка каже ако го познава). Аз съм обменял имейли с него по повод първите румънски писмени паметници (относно онзи кръст в двореца в Балчик), където той се надсмява над неспокопсания опит на Петър Добрев да "разчете" надписа като прабългарски, а всъщност според него надписа е на влашки:



(същия материал го има и като ПДФ, но тука го цитирам за удобство).

Та тогава му посочих и други надписи на кръстове, които намерих в нета. Та той ми сподели, горе-долу следното: "нека власите си търсят корените, не сме им длъжни, ама нека понаучат и старобългарски..."



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано07.03.20 12:53



Това е... противната, вредната и най-вече истинска същност на русофилията!
Просто това не е българската гледна точка. Човека се вайка за шока на Русия от позицията ни в ПСВ... А, Русия, която година по-рано затри 1/3 от българската народност и обрече България на десетилетия войни с всичките последици от тях? Но това липсва изобщо в мисленето?
Как българската образователна система е създала това? Още повече...той е прав, че е масовото мислене у нас.
Ужасяваща деградация и ерозия на българската национална идентичност...подменена с чужда.
Не е нормално обикновен българин да има такава представа за своя народ...представата на ДРУГА ДЪРЖАВА!

И разбира се в следващия пост освобождението и НАТО... ей затова не е просто освобождение! И за връх всички, който не са такива са: ченгета, платени от Запада или просто овчарчета...

Това нещо е нарочно възпитавано...поколения...не пада от небето или "генетично"(поредното магическо заклинание)...и продължава!



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано07.03.20 13:15



Какво мисли Левски за Русия?

Аре сега да си свършиш работата сам. Може пък и да научиш нещо



Малко помощ - писмо на Левски до Филип Тотю от 1871г.

После намери изказването и за кунките. Има и още - ти чети. Току-виж намериш нещо различно от на бай Иван миризливи ботуши

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано07.03.20 13:19



Ето и Раковски нещо не се кефи на Русия и нейната политика




В 21 век хора, които имат цялата информация и да се кефят на Русия и да мислят, че ни е освободила трябва да имат много сериозни проблеми с анализирането на информация или просто трябва да не искат да видят информацията.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано07.03.20 13:21



Захари Стоянов за Русия. Твърди, че руския камшик боли повече от турския




Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано07.03.20 13:24



Кажи сега на кой да вярвам - на теб или на Христо Ботев?



Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано07.03.20 13:30



Да добавяме ли П. Яворов, Димитър Петков, Стамболов и Данаил Крапчев или да спираме тук?



Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано07.03.20 14:42



"Няма как 3 март - националния празник да не се свързва с Русия. "

Значи си идваме на думата: националния празник на България не трябва да се свързва с която и да било друга страна, т.е. явно това не е подходящата дата.
Не ме разбирай неправилно - 3 март може да бъде и трябва да бъде отбелязван, но не и като дата номер едно.
Що се отнася до било то русофилия или русофобия, след възстановяването на българската държава, тези две течения вероятно са били нещо нормално. Днес не виждам здрав смисъл от тях. Същото и за други фили или фоби. Извън истинската, почтена и кристална българофилия, се е фира...
По въпроса за референдумите имам чувството, че жиееш в друго, отминало време.
Естествено, че когато Натовското ни членство бе на дневен ред, индоктринирания редови българин, не би могъл да вземе правилно решение.
Налага се да го вземат индоктринаторите и онези люде от тогавашния елит на България, които винаги са таяли симпатии към Запада. Това са хората, способни на правилни ходове в онзи момент, без значение дали ги харесваме или не.
За да ме разбереш по-правилно, ще маркирам друг пример от края на ВСВ:
елитът на СС, висшите партийни функционери на ГНСРП и висшите офицери от СД
(дори и средния ешелон) искат сепаративен мир със запада. Тях не ги интересува нито фанатизма на редовия есесовец или расизма на индоктринирания обикновен германец, нито военните действия по фронтовете, нито екстерминационните простотии из концлагерите. Тях ги интересува само и единствено собственото им бъдеще, което в онзи момент вече изглежда мъгляво и несигурно. Всъщност това ги е водило в кариерата им от самото начало и фюрерът е бил подходящия човек за правене на тази кариера. Е добре ли е било тогава да се пита какво иска германския народ, воден от болен вече във всеки един смисъл по това време политик?
Сега ситуацията в България е коренно различно от тази през 90-те. Противно на колегите, аз имам впечатлението, че: или Русия е далечна и безразлична на по-големите българи или напълно непозната и направо чужда на по-младите българи.

В крайна сметка нашата геополитическа ориентация е ясна и тя е била такава още при възрожденците, преди да настъпи дискутираната дата на възстановяване на българската държавност.

За финал: както споменах в един постинг по-горе, не ние сме част от някаква друга, а Русия е част от българската културна орбита, заедно с изброените от мен държави, в които българска Македония е обект (той нали и Путин се изказа в този дух за писмеността

), а не субект, като останалите.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано07.03.20 15:19



Е, и ? Какво за Русия ? Не виждам какъв е проблема с това писмо ?

"Баьо Либене, дочувам, че ти и оная лудетина Ботьова сте решили да докарате миризливия казашки ботуш в Булгорско? Ако туй е тъй то аз с моите кунки ще ви отрежа чепките.“ – В. Лъвский.“

Миризливите ботуши е нищо повече от един фалшификат. Оня лаф, че който ни освободи, той ще ни пороби е също фалшификат.
Продължавайте са съчитявате приказки, които да вкарвате в устата на Левски. Ама сме в 21 век и номера не минава.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано07.03.20 15:22



На мен не вярвай. А на ген. Колев - "Кавалеристи, Бог ми е свидетел, че съм признателен на Русия за Освобождението...…..".
Колев за разлика от Ботев се бие срещу руснаците, но е признатален на Русия за Освобождението.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Superserb]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано07.03.20 15:24



Янко Гочев ли четеш ? Хайде да вдигнеш по-високо нивото. Селската пръчка Гочев не е мерило за професионализъм. А ко си свалиш черните очила, ще разбереш, че нещата не са толкова прости както си ги представяш.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано07.03.20 15:30



Продължавай. Само дето не ясна връзката с казаното и написаното от тези хора и чувствата на сегашните българи ?

Виж това от август 2016 г. Виж стр. 5 и си направи изводите. И си спомни на президентските избори колко глава получи агента на Русия Р. Радев.



<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от bulgaria64-109757 на 07.03.20 15:31.</EM></FONT></P>

Редактирано от bulgaria64-109757 на 07.03.20 15:27.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано07.03.20 15:41



Радев все още има сравнително висок рейтинг, но ако продължава в този дух, скоро може и да го загуби. Не разбирам лоши съветници ли слуша или се чувства длъжен да демонстрира някаква лоялност спрямо БСП. От гласувалите за него съм и не съжалявам за което, освен това го уважавам много за изключителния му професионализъм като пилот и командир на ВВС, но мисля политиката яко му бяга, извън представителните му фукнции в чужбина.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано07.03.20 16:29



Ето и Раковски нещо не се кефи на Русия и нейната политика


https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Преселение_в_Русия_или_руската_убийствена_политика_за_българите

В 21 век хора, които имат цялата информация и да се кефят на Русия и да мислят, че ни е освободила трябва да имат много сериозни проблеми с анализирането на информация или просто трябва да не искат да видят информацията.


Колега, именно че има доста информация в интернет и ако се поинтересуваш ще разбереш, че цитираното тебе четиво не е писано от Раковски (той е само конспектирал тезата) но брошурата е написана от друг (и не само защото Раковски не владее налагащата се правописна реформа изхвъляща архаичната употребе на падежни форми). И най-важното - издаването на брошурата е финансирано със сръбски пари.
----
Нека това болднатото го знае и Суперсерба.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано07.03.20 16:39



Кажи сега на кой да вярвам - на теб или на Христо Ботев?

Колега, Христо Ботев е журналист и като такъв ще използва пропаганда и хибридни новини за да обоснове тезата си. Например за да обоснове колко са зле българите в Бесарабия под румънско, напомня колко добре са живеели българите в Русия преди цитираната област да бъде дадена на Румъния:

От началото на нашето заселение по тие места и до Парижкият трактат в 1856 г., т.е. до онова време, когато една част от Бесарабия се хариза на молдованите, ние сме живели спокойно, занимавали сме се със своите мирни и трудни занятия и старали сме се да бъдеме полезни и за себе си, и за държавата, която се отнесе така човеколюбиво към нас. Но после, Парижкият трактат, т.е. когато русите се теглиха зъди своята нова граница и когато дойдоха у нас молдовските власти, нашето положение прие съвсем друг колорит. Бесарабия стана предмет на безумната влашка завист, нейното население стана млечна крава на всевъзможни правителства и министерства, и сичките свои привилегии ние трябаше да откупуваме с големи откупи, подароци, помощи и сякакви други контрибуции.



Та трябва да се чете, колега... и да се осмисля прочетеното.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано07.03.20 22:02



Кажи сега, помогна ли граф Игнатиев за смъртната присъда на Левски?



Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано07.03.20 22:09



Големи глупости за Раковски.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано07.03.20 22:10



Значи Христо Ботев използва пропаганда и хибридни новини...

Ти да не си станал предавател на Радио Москва?



Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано07.03.20 22:37





Специално за теб да удавиш мъката по Русия

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано08.03.20 10:58



Кажи сега, помогна ли граф Игнатиев за смъртната присъда на Левски?

Трябва да се чете колега. Например скоро излезе едно интерсно и задълбочено изследване на доц. д-р Маргарита Златарева относно правните аспекти на процеса срещу Васил Левски. Нема го там граф Игнатиев:






Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано08.03.20 11:42



Направо ме хвърли в тъча. Не Янко, а Горчевата....ХАХАХА ! Същата, която е изключително загрижена за турците в България. Що се излагаш с политически пачаври ?

Само като й видя името и спирам да чета.
Апропо - за разлика от много други никога не съм бил член на БКП, а и никога не съм членувал в партия.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано08.03.20 11:55



Просто няма гении във всичко. Същият Ботев тръгва да освобождава България с една чета като си въобразява, че масово ще го последват. Това показва колко политически е наивен. И в крайна сметка не той, а руско-турската война и нейния край водят до измъкването на българите от османските лапи.
И пак ще кажа - виж думите на ген. Колев, който не е наивник като Ботев.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано08.03.20 11:58



Пак ще ти го напиша и ще ти го пиша още 1000 пъти ако трябва, защото си чукундурска русофилска глава, без Левски, няма комитети, без комитети, няма Априлско въстание, без Априлско въстание, няма Ботев, без кланетата а Априлското въстание и саможертвата на Ботев, няма Руско-Турска война. Подлога неземна си.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано08.03.20 12:09



Ще ти повторя - иди в задника на майка си. Поне малко мозък да имаше щеше да си наясно, че нито Левски, нито който и да е друг, може да предизвика тази война. Вземането на решение за тази война си е на руската страна и това е.
Толкова ли си тъп ? Или страдаш от психично разстройство ?



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано08.03.20 12:42



Големи глупости за Раковски.

След като не искаш да потърсиш и да се увериш естествено е, че ще говориш, че това са глупости. А трябва да маркираш в Гугъл "Преселение в Русия или руската убийствена политика + Раковски + Икономов" и ще намериш:


Сърбия също била недоволна от настаняването на татари в пограничните й области („това е разерило сички Сърби," пише Раковски в писмо от 21.V.1861), затова министър Христич отпуснал на Раковски средства за отпечатването на брошурата, насочена против преселването (срв. Касабов, Моите спомени, 17), а сам Раковски – оставяйки грижите по печатане и коригиране на брошурата на Теодоси Икономова, който отишел за тая цел в Букурещ (за да не се изложи Сърбия пред Русия, като се напечата брошурата в Белград) – заминал да действува лично в Русия, та дано отклони руските власти от техното намерение.
...Езикът на брошурата – покрай всички присъщи на Раковски особености – показва и някои черти, които го сближават доста с живата разговорна реч. Това би могло да се дължи или на желанието на автора, да бъде по-добре разбран от читателите си, прости българи, или на влияние от страна на Теодоси Икономова, когото Раковски натоварва да се грижи за отпечатването и когото някои съвременници сметат дори за съставител на брошурата...



http://www.sitebulgarizaedno.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1154:im&catid=29:2010-04-24-09-14-13&Itemid=61

Е, какви изводи можем да направим от горецитираното:

1. Раковски е агент на сръбското правителство.
2. Фактически автор на брошурата е Теодосий Икономов, защото езикът на брошурата е сравнително новобългарски (който самият Раковски слабо владее).



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано08.03.20 12:50



Значи Христо Ботев използва пропаганда и хибридни новини...

Разбира се... Хибридните новини не са измислени в трол-лабораторията на Путин в Санкт Петербург. Това е обикновен журналистически приьом, кагато искаш да наложиш своята теза. Така например Ботев пише за 1 000 българи загинали в някакъв пътнически кораб, на който били натоварени за преселение на ново място. Сам разбираш, че новината за 1 000 удавени човека щеше да намери широк отзвук по Европа (е, не като потъването на "Титаник", но подобно събитие не би минало незабелязано). А то - нищо. (поне аз не намерих такава информация):

Правителството натовари 1,000 души български момци в един твърде веран вапор и ги испроводи на Кавказ в такова зло време, щото от бурите вапорат потъна в Черното море и нашите отидоха да защищават от рибите своето ново отечество. Нашето правителство е запретило входът на сичките български вестници в държавата и целта на това е “да са не раздражават духовете.“



За мене това е фейк новина. Не съм и чувал за опити за преселение на Българи в Кавказ.



Редактирано от cumanich126454 на 08.03.20 12:54.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано08.03.20 13:43



И?
1. Какво и ако сърбите са на същото мнение по даден въпрос? И защо да не са? Колонизация на Балканите с мюсюлмани от Русия...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано08.03.20 13:51



Ако не беше Русия НАТО щеше или пряко американците щяха да освободят България...въпрос на няколко години е било!



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Superserb]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано08.03.20 14:02



Какво и ако сърбите са на същото мнение по даден въпрос? И защо да не са? Колонизация на Балканите с мюсюлмани от Русия...

Ама използват маша (Раковски) че да не си развалят отношенията с Русия. А не трябваше ли сръбските власти честно да си кажат пред Русия какво мислят? А на тях не им харесвало едно евентуално потатарчване на Видинско с оглед на неминуемото (според тях) присъединяване на областа към Сърбия. Щото от българин лесно ще направят сърбин (пробвано успешно в Моравско), но от черкезин да направят сърбин - кауза пердута.
Иначе тъкмо тази "колонизация" на България от татари и черкези е катализатора за избухване на Априлското въстание. Много зулуми са правили и тяхната безнаказаност е дошла малце отгоре на иначе търпеливия български народ.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано08.03.20 14:12



Едва ли има балкански християнин, който да не е бил против колонизацията на Балканите с мюсюлмани...българин, сърбин, грък, влах и т.н. Защо някой трябва да е агент или маша, когато имат общ интерес в даден момент и съответно работят по едно и също направление?
И преди татаро-черкезкото идване на Балканите има въстания по ред причини. В крайна сметка Осм. империя фалира и спира да си плаща заемите към Западните кредитори. Мисля че това е в основата на това да и се отнемат владения. Всички Велики сили дават съгласие на Русия за войната...повод винаги може да се намери.
Така че според мен не татарите и черкезите, а Долмабашче сарай и строежа на ж.п. линии за модернизация са в основата на нашето...освобождение.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Superserb]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано08.03.20 14:58



Но пък Раковски не е подписал статията със своето име (просто "Един българин"). Явно пиперливия тон в брошурата (платена със сръбски пари) не съвпада с официалната линия на "Дунавски лебед". Някак си Раковски сам влиза в противоречие със себе си. Това е забелязано и от други. Например от някой си Петко Анчев:

....Напоням уточнението, което направих по-горе, че брошурата не е подписана с името на Г. С. Раковски. Той се е давал сметка, че ако разкрие своето авторство, ще влезе в противоречие не само с историческата истина, но и със собствената си съвест. Политическото действие изисква политически средства и Г. С. Раковски показва, че ги владее. Дори за сметка на истината и личната съвест.

Това трябва да се знае, за да не се спекулира с историята и с творчеството на един от най-великите българи, автор на статии и стихотворения в прослава на Русия, руския дух и руското оръжие.





Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано08.03.20 19:38



Така е,и аз повтарям за пореден път : косоварите изкопираха Априлското въстание 1:1 и успяха.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано08.03.20 19:40



Оставам с впечатлението, че става въпрос за войници - новобранци.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: tuzlija-179435]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано08.03.20 20:14



Оставам с впечатлението, че става въпрос за войници - новобранци.

Не съм мислил по тази нишка, но не бяха ли освободени българските преселници от руска военна повинност за дълъг период от време след заселването?



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано08.03.20 22:02



Леле колко си прост...русляшки гъз.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано09.03.20 08:55



Направих едно бегло проучване и наистина тези 1000 да са били новобранци (рекрути). Статията е писана в 1875 год. А в Уики четем:

През 1871 година е премахнат особения статут на българските колонии в руската част на Бесарабия, дотогава подчинени на Попечителния комитет за чуждите преселници, и те са присъединени към създадените малко по-рано общи земски управи.
----
Значи след 1871 г. можело да се взимат рекрути. Но пък от 1874 г. бе била въведена всеобща военна повинност:

В 1874 году после начала военной реформы Александра II рекрутская повинность заменена всеобщей воинской обязанностью, а слово «рекрут» заменено словом «новобранец».
----
Вероятно цитираният от Ботев случай с "потъналия вапор" касае първия набор новобранци по новата система. Все пак е съмнително жертвите да са 1000. Не мисля, че след Кримската война Русия е имала такива "вапори" с такава вместимост.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано09.03.20 11:06



Трябва и можем да сме локомотива не само на западните Балкани по пътя им към ЕС, но и на други, които са част от българското културно и духовно пространство.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано09.03.20 23:54



Хахаха. Коя е доцент доктор Златарева и от какъв зор я препоръчваш?



Тя е юристка бе човек. Ти хептен го подкара по букефалски... ако искаш викни и проф. Аристотел Тентов да ти направи един духовен сеанс с Левски.

То бива, ама твойто не бива
Следващият път ще ми пуснеш като "доказателство" книга от някой зъболекар за Стамболов или Захари Стоянов.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано09.03.20 23:56



В България почти няма турци. Има българи от турски произход. Даниела Горчева е класа. Няма какво да спорим тук. Дори и твоя колега-русофил неведнъж на форума го е признавал



Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: bulgaria64-109757]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано10.03.20 00:02



Захари Стоянов казва, че в османските лапи е било по-добре отколкото в руските. Ти и аз не сме съвременници, ама той е.

Достоевски е искрено изумен, че българите живеят по-добре от руснаците.

И не бяха руснаците тия, които накараха българите да честват Кирил и Методий много преди 1878г.
Не бяха руснаците тия, които поискаха българска църква и я получиха. Точно обратното - руснаците бяха против.
Не бяха руснаците тия, които откриваха училища във всички населени места.
Не бяха руснаците тия, които издаваха вестници на български език в Османската империя.
Не бяха руснаците тия, които организираха българите в революционна организация.
Не бяха руснаците тия, които разтуриха българската легия в Белград. Опа чакай. Руснаците бяха. Май не искаха българите да се освободят сами.

Да не отваряме дума за "освободителите"...

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.03.20 00:20



Ти как виждаш развитието на Дунавския вилает и Румелия, без Освободителната война в 1877-1878г.?



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано10.03.20 01:22



Виждам го по следния начин:

Западът подкрепя Османската империя поради една причина - тя е някаква регионална сила, която кога успешно, кога неуспешно се противопоставя на Русия. Това е и причината западните страни (и преди всичко Англия) да подкрепят Османската империя.

Както по-късно става ясно - не е нужна помощ от Русия, за да се освободи някой балкански народ. Имаме пример с Албания.

Цаката е една - търсим външни съюзници. Това е гръцката и сръбската игра с която ни биха 1913г. Когато имаме съюзници и дойде правилното време щяха да станат нещата.

В края на 19 век на запад е пълно с български студенти, които действат като лоби. На самия Балкански полуостров българите се събуждат. Било е въпрос на време.

Не забравяй и демографията - в края на 19 и началото на 20 век българите на Балканския полуостров са около 3.5-4 милиона. Цялата Османска империя тогава е 20 милиона.

От цялата Османска империя трябва да извадиш арменците, гърците и кюрдите и турците ще са не повече от 10 милиона. Тоест центробежните сили в империята са много силни.

От нас се иска само 2 неща:

1. Изграждане на отношения с малцинствата в империята и със западните страни. Обещаване на Англия да изгради жп линия в нова държава. Обещаване на Франция за взимане на заем от тях след като станем нова държава. Обещаване на Австро-унгария да сдържаме сръбския национализъм и евентуални съвместни действия ако се наложи. Обещаване на Германия да купим техни оръжия като станем независими. Така те имат нещо да спечелят от нас.
2. Изчакване на подходящия момент в който Османската империя започва изтощителна война и започване на съвместни действия с кюрди и арменци. Едновременно с това силен натиск на дипломатическия фронт и приемане да плащаме някакви пари на Османската империя като компенсация. В тоя случай продължаване на бойните действия с нас плюс състояние на война ще е много по-лош сценарий за тях. Ние просто щяхме да им направим сделка, която не могат да откажат.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 06:43



Както по-късно става ясно - не е нужна помощ от Русия, за да се освободи някой балкански народ. Имаме пример с Албания.


Боже, Боже... Албания се била освободила? С Великото Албанско въстание. И Албания също като България получи даром свободатата си...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 06:54



Хахаха. Коя е доцент доктор Златарева и от какъв зор я препоръчваш?

Доц. д-р Златарева е и бивш конституционен съдия (ако не знаеш). И като юрист задълбочено се е запознала с тогавашното турско законодателство към момента на процеса. А то е било изградено по френски тертип (по настояване на Франция). В случая Златарева разбива мита, че Левски е съден (и осъден) само заради убийството на ратайчето. Левски е осъден заради това което прави - защото е подривал устоите на империята. А за ролята на Игнатиев - просто забрави. Не той е повлиял на съдебното жури. Ето и други мнения:

Дора Чаушева припомни, че съдебният състав е трябвало да издаде минимални присъди. "Според мен няма как една имперска власт да не си позволи да накаже с това най-тежко наказание водача на една такава организация, което да бъде и като знак за останалите и за следващите, които тръгнат по този път, какво би ги очаквало", изрази мнение още директорът на музея "Васил Левски".

https://www.actualno.com/society/procesyt-levski-ne-e-imalo-nachin-apostola-da-byde-spasen-ot-smyrtna-prisyda-news_722410.html



П. П. Четенето на Янко Гочев е вредно за Вашето здраве.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 06:59



В България почти няма турци. Има българи от турски произход.

Готов си за Възродител. На колко години си бил през 1985 г.?



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано10.03.20 07:50



Боже, Боже... Албания се била освободила? С Великото Албанско въстание. И Албания също като България получи даром свободатата си...

Свободата на България не е даром!
Продажник!



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано10.03.20 07:52



+1
Напълно съм съгасен с мнението ти. Особено с ...
Не забравяй и демографията - в края на 19 и началото на 20 век българите на Балканския полуостров са около 3.5-4 милиона. Цялата Османска империя тогава е 20 милиона.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано10.03.20 08:10



Ей... затова е гадно пропаганден и антибългарски модел това с "освобождението". Почти всички държави в света съществуват заради противоборството и войните на други държави.
Тая гадост Русия ни освободи е една глупост, която има за цел да подчинява българите и България.
Това е много вреден модел на пропаганда...той обслужва чужди интереси за сметка на българските.
Ако има да се благодари на някой затова наистина е на обикновените войници, който са платили с живота си в тази война - българи, руснаци, финландци и т.н.
И важното е българската държавност. От там на сетне всичко останало е вече антибългаризъм.

И като сложиш историческите факти, огромните лайна, с който Русия ни закопава няколко пъти през 20 век... И всичко се оправдава с "освобождението"...няма как русофилията да е рационална.

Редактирано от Superserb на 10.03.20 08:09.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: ludo-mlado]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 08:18



Свободата на България не е даром!
Продажник!


Така ли? И колко тона злато сме платили? Ще ти подскажа - нито една златна пендара не е платено. На Русия тази война струва 2 годишни бюджета. Сещаш се, че това не е символична сума похарчена почти без възвръщаемост.
-----
И една питанка между другото? Колко пари похарчихме и продължаваме да харчим за свободата на братските афганистански и иракски народи?



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: ludo-mlado]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 08:26



Не забравяй и демографията - в края на 19 и началото на 20 век българите на Балканския полуостров са около 3.5-4 милиона. Цялата Османска империя тогава е 20 милиона.

А как се движеше демографията на арменците в началото на ХХ век?



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано10.03.20 09:17



Ти усещаш ли се колко вреди носиш на народа си с тези послания?



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 09:52



Ти усещаш ли се колко вреди носиш на народа си с тези послания?

Колега, истината е по-важна от захаросани послания. Аз пък нямам претенции да съм някакъв народен водач на народа от ранга на Гаврил Хлътев , че да отправям послания и до народа и до европейската общност.
----
Та кажи кой от изнесените факти не е верен? За безплатната свобода? Мигар нямаше арменски геноцид? Можеше да има и български геноцид, ако се бе сбъднала жалейката на колегата и да бяхме останали в началото на ХХ век под скиптъра на султана. В хармония и съжителство с татарите и черкезите - наши роднини по прабългарска линия.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Superserb]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 10:10



И като сложиш историческите факти, огромните лайна, с който Русия ни закопава няколко пъти през 20 век... И всичко се оправдава с "освобождението"...

Най-голямто "лайно" е изсрано през 1909 г., когато чрез една триъгълна сделка Русия ни подари цялото османско наследство в България (основно железниците). Нямаш си на представа каква русофилия настава в целия политически спектър в България видно от тогавашната преса. Без изключение. Това са факти, колега, а срещу фактите не бива да се рита. Грехота е...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 10:16



След пристигането на царската двойка в Петербург „Ден“ писа (бр. 2109):



ЦАРСКАТА ДВОЙКА В ПЕТЕРБУРГ

Вчера българската царска двойка е пристигнала в руската столица. Възторженият прием, който &#321; е бил направен и от официалните среди и от народа, е естествен. Русите не могат да не се радват, когато посрещат представители на младата славянска държава, която те създадоха с колосални жертви. При това, тая най-млада славянска държава се оказа и най-жизнеспособна и днес е най-силната на Балканския полуостров. Каквито и огорчения да са получавали от нея, русите не могат да не усещат задоволство и гордост от това обстоятелство. Това задоволство и тая гордост личаха в тона, с който руския печат поздрави „владетелите на най-могъщата славянска държава на Балканите“. С някакво самодоволство биде направено това признание. И понятно е. Констатирането на факта е толкова ласкателно за нас, колкото и за русите, които туриха първите основи на младата славянска държава. С бащинска грижа те се заеха да уредят нашата администрация, нашите финанси, нашето просвещение, нашата армия, особно армията. От документите оставени от окупационното управление виждаме колко искрено и добронамерено русите са бързали да използват времето, за да турят на яка основа и на самостоятелна нога Българското княжество. И днес, когато виждат това княжество, предмет на грижите и безпокойствата им, възмъжало и станало независимо царство, неговите освободители не могат, мимо всичко, да се не радват.

За русите България е галено дете, въпреки нейните опърничества; въпреки даже тежки нейни прегрешения, тя е най-близката до руското сърце славянска земя. Никой повече от българите не е бил облагодетелствуван от великодушния руски народ и никой повече от тях не е огорчавал Русия и не е коварствувал спрямо нея. И при все това, при всяко протягане на ръка, им се отговаря от руска страна с отваряне на обятия, с радостни сълзи. Всичко ни се прощава, щом обърнем поглед към държавата–освободителка. Историята на руско-българските отношения, от фаталната дата на разрива им преди 25 години, не е друго нищо, освен постоянни помирения. И в тия помирения ролята на Русия е била винаги прощението…“

https://www.sitebulgarizaedno.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1129:im&catid=29:2010-04-24-09-14-13&Itemid=61





Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано10.03.20 10:16



За Албания исках да кажа, че се "освобождава" без Русия.

Въпреки че в бетонираната ти от комунизъм глава това е невъзможно. Да. Възможно е да станат нещата и без Русия. Имаш пример затова.


А арменците и кюрдите са от другата страна. Не е хубаво да го кажа, но са далеч от Европа и това има своето значение.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано10.03.20 10:19



За русите България е галено дете, въпреки нейните опърничества; въпреки даже тежки нейни прегрешения, тя е най-близката до руското сърце славянска земя. Никой повече от българите не е бил облагодетелствуван от великодушния руски народ и никой повече от тях не е огорчавал Русия и не е коварствувал спрямо нея.


=======

Можеш ли да ми кажеш кога България е коварствала срещу Русия? Преврат ли им направихме? Политическо убийство ли? Атентат ли?


Цялата ти работа е такава - съветска. Недоизкусурена и неработеща.

Знаеш ли какво е това? Черно, тракащо и не забиващо пирони? Това е руска машина за забиване на пирони.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 10:26



ГЛАСУВАНЕТО НА ДОГОВОРА С РУСИЯ

Гласуването на договора с Русия онази вечер е било съпроводено с една манифестация, която прави чест на Народното събрание и напълно отговаря на чувствата на българския народ. Цялото народно представителство, на крака, с акламации и с възторжени викове „Да живее Русия“ е гласувало договора за заем, който нашата освободителка ни предложи за ликвидиране сметките ни с Турция при скъсването васалните ни връзки с нея. Предложеният ни заем не само е безподобен по своята износност, както го е окачествил г. Тодоров, но той можеше да ни се даде, както е добавил същия оратор, само от Русия, освободителката на България. Не само материалните условия на тоя заем, са които го правят ценен за нас още по-ценен го правят побужденията, с които ни е даден, побуждения благородни и възвишени, каквито бяха ония, които преди тридесет и две години движеха храбрите руски войски в боевете за нашето освобождение. Никак не е преувеличено да се каже, че със своята великодушна, братска помощ Русия втори път освободи безпокойната, нетърпеливата да отърси всички следи от робството България, като я извади тоя път от пълните с неизвестност усложнения на септемврийския акт и като не я остава да изпадне във финансовите примки, които някои западноевропейски доброжелатели й бяха поставили. Намесата на Русия за изравнение на възникналите опасни усложнения е и финансова, и политическа, защото тя не само улесни България да избегне тежки финансови задължения, но и пресече алчните апетити, които бяха се възбудили около нея. На Русия дължим, дето не плащаме днес много по-скъпо нашата независимост и дето за това изплащане не заложихме нашето финансово и икономическо бъдеще.

Г. Малинов има благородната откровеност да признае тоя факт, колкото той и да е унизителен за политиката на неговия кабинет. Пред очевидността на факта, опитът да се прикрие или омаловажи той би опозорил България в очите на всички благородни хора. Г. Малинов има щастливото вдъхновление да съзнае това и, като предпочете да настъпи самолюбието си и да изобличи политиката на своето правителство призна тържествено, откровено, кавалерски, че без руската помощ България нямаше да излезе така безвредно, или с толкова малко вреди, из опасните заплитания, в които беше вкарана от акта на 22 септември.

Това признание биде подчертано по най-тържествен начин онзи ден и от Народното събрание с вота му на договора с Русия. Наместо всяко разискване един общ и задушевен вик се е издигнал в оградата на събранието: „Да живее Русия!“ Тоя вик изразява единственото чувство, което договора буди у българския народ – чувството на нова признателност към неговата освободителка за подновеното доказателство на нейната неизтощима любов към рожбата й България.

Не остава освен да пожелаем, щото тая благородна манифестация, която ще повдигне отечеството ни в уважението на света, да отрази във всичките умове и сърца съзнанието и чувството, които са я предизвикали, и по тоя начин да способствува, за да се установи веднаж за винаги оная политика в България, която единствено й прилича и единствено може да гарантира нейните интереси и нейното бъдеще.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано10.03.20 10:21



Безплатна свобода??? Ти си Мунчо - известния герой на Вазов.



Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Редактирано от balkanian на 10.03.20 10:27.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 10:28



Можеш ли да ми кажеш кога България е коварствала срещу Русия? Преврат ли им направихме? Политическо убийство ли? Атентат ли?

Колега, просто цитирам българската преса от онова време. А това са документи на времето, а не бълнувания на оня идиот Гочев.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 10:33



Безплатна свобода???

Точно така, колега! Свободата ни е напълно безплатна. Я кажи какво сме дали (освен участието на опълченците). Пак повтарям - нито един меден петак не сме инвестирали в свободата си. Дори на руската армия българите са продавали продукти на спекулативни цени.
-----
И не те наричам Мунчо. Просто чакам да посочиш, какво сме платили за свободата си.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано10.03.20 11:15



Опълченците хубави хора ли са били? Как мислиш?



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано10.03.20 11:23



Цитираш българската преса от онова време? Ами то и сега има преса - пресата на Пеевски. Демек на Русия. Ама това не е преса.



Ти съгласен ли си с публикуването в тази статия? Коварствала ли е България? Ако не е - защо публикуваш тия бози? Ако е коварствала - ти какво правиш тук? Отивай да защитаваш твоята родина Русия

И последно - защо така избирателно? Като ще публикуваш неща от първите 17 години на 20 век можеш са публикуваш стихотворението на Вазов за руските войни... Ама нещо не ти стиска май

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано10.03.20 11:28



Кой плащаше на окупаторската армия?

Кой умираше, за да се разшири Русия в Кавказ и Европа? Кой умираше, за да получи Русия търговски преференции и да може да пътуват руските кораби свободно през Босфора?

Опитваш се да изкараш, че Санстефанския предварителен мирен договор е с една клауза. А ние сме МНОГО малка част от договора. Ние помогнахме на Русия да победи и да спечели много от тази война. А после плащахме на новите окупатори.

Или те си носеха сухари и самагон от Русия. И така 2 години...



Колко пари струваше окупационния корпус на България? Айде рови сега и търси.

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.03.20 11:36



Ми това не отговаря на историческата истина. Великите сили, възприемат Османската империя като плячка. Освобождението е пряко следствие от кланетата в Априлското въстание и последвалите Цариградска конференция, Райхщадско споразумение, Лондонско споразумение. Руско-турската война от 1877-1877г., практически е договорена между Русия, Австро-Унгария, Великобритания и т.н. Русия е само изпълнител. Целта на Берлинския договор е ограничаване зоната на влияние на Русия. Руснаците са били наясно с това. Вината им е, че уголемяват Сърбия, за сметка на българския Нишки санджак, за да засилят Сърбия, против австрийското влияние по Вардар. Войната е била неизбежна.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 11:48



Ти съгласен ли си с публикуването в тази статия? Коварствала ли е България? Ако не е - защо публикуваш тия бози?

Тези "бози" ги публикува Цочо Билярски (откровен русофоб). В опит да покаже скритата и недоподписана конвенция между България и Русия от 1909/1910 г. Самият Цочо Билярски може би съжалява за това, че е излязъл извън рамката...
-----
Впрочем за въпросната конвенция (проекто-договор). Ако тя бе подписана от Малинов, нямаше да преживеем две национални катастрофи. Защото щяхме да сме на правилната страна (Англия и Франция) през Европейската война. Цитирам първия член от тази конвенция:

Статия първа

В случай на въоръжен сблъсък на Русия едновременно с Германия, Австро-Унгария и Румъния или с Австро-Унгария и Румъния, а също и в случай на въоръжен сблъсък на Русия с Турция, по чиято и да било инициатива да са тези стъклновения, България се задължава по искане на Руското правителство незабавно да мобилизира всички свои въоръжени сили, да започне военни действия съгласно предварително изготвените планове и да не ги прекратява преди пълното постигане на целите, предвидени в горепосочените планове и във всеки случай не преди получаване за това съгласие от Руското правителство.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 11:53



Кой плащаше на окупаторската армия?

Знаех си аз, че ще опреш на 30-те тона злато.



Плащането на издръжката на 50 хилядна армия (която издръжка е платена на 50%) няма нищо общо с Освобождението!!! Освобождението ни е даром. Набий си го в русофобската кратуна.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 12:03



Ние помогнахме на Русия да победи и да спечели много от тази война. А после плащахме на новите окупатори.

Русия в тази война вложи два годишни свои бюджета. Спечели само загубената през Кримската война част на Бесарабия. Спечеленото в Кавказ чичко Ленин кой знае защо го повърна на Турция. Пари от болния човек на Европа Русия не получи. Изобщо войната от 1877/78 г. за Русия е една финансова катастрофа. Та колко мислиш франка Русия е получила от Турция съгласно Константинополския договор от 1879 г.:

СТАТЬЯ 4

За вычетом стоимости территорий, уступленных Турцией России, согласно с Берлинским трактатом, военное вознаграждение остается определённым в сумме восьмисот двух миллионов пятисот тысяч франков (802.500.000). Способ уплаты этой суммы и гарантия, для того назначаемая (не нарушая заявлений, содержащихся в протоколе II Берлинского конгресса относительно территориального вопроса и прав кредиторов), будут определены по соглашению между правительствами е. в. императора всероссийского и е. в. императора оттоманов.
-----
Отговор - Русия е получила 0,00 франка.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: balkanian]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.03.20 12:04



Ти май не си наясно каква е била точно ролята на Мунчо...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: ludo-mlado]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.03.20 12:11



Да, не забравяйте и че демографски, българите са малцинство в днешна Източна България. Джонито надлежно е обяснявал ситуацията.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано10.03.20 12:11



Куманич, нищо даром в политиката няма и ти го знаеш добре.
Русия поема поредната руско-турска война, както и в предните случаи, за своя лична изгода. В случая нашите интереси съвпадат с руските. Онова, което русите се надяват е да имат мощно влияние във възстановената българска държава. Кръвта на опълченците от наша страна, паднали в тази война е най-тежката цена, която може да се плати. Редом с тях и страданията на мирното население, съпровождащо всяка война. Тя е на българска територия и за наша сметка. За руския царизъм мъртвите руски и други войници са необходимата жертва в постигането на целите, нищо друго.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: kuduger-96506]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 12:29



Русия поема поредната руско-турска война, както и в предните случаи, за своя лична изгода.

Темата стана дълга. Та вероятно си изпуснал да се запознаеш с писаното от Антони Де ла Реа относно участието на императрицата в повдигане на про-български настроения. Тази война е нежелана от Русия. Тя още си ближе раните от Кримската война. Нема пари. За да се сдобие с финансов ресурс се принуждава да продаде Аляска. Просто тази война е натресена на Русия (според де ла Реа Бисмарк умело насочва Русия в това начинание за да изтощи финансово един потенциален противник). И както виждаме накрая - за Русия остават само разходите.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано10.03.20 13:02



Кумански, това твоето вече е отвратителна глупост с тая русомания. Ако си погледнеш писанията...Русия винаги прави добро на България, от искренно сърце, за своя сметка и винаги. Не в една, а във всички ситуация.
Незнам съзнаш ли нивото на такива глупости...просто ги погледни от страни. Като чете човек българските русофили остава с впечатлението...че Русия съществува, за да прави всичко за България...

Вие всъщност нямате нормална русофилия...или е това горното или нищо.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Superserb]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 13:11



Кумански, това твоето вече е отвратителна глупост с тая русомания. Ако си погледнеш писанията...Русия винаги прави добро на България, от искренно сърце, за своя сметка и винаги.

Колега, предполагам, че реагираш на този ми пост, който започва с цитат от един съвременн вестник:

Гласуването на договора с Русия онази вечер е било съпроводено с една манифестация, която прави чест на Народното събрание и напълно отговаря на чувствата на българския народ. Цялото народно представителство, на крака, с акламации и с възторжени викове „Да живее Русия“ е гласувало договора за заем, който нашата освободителка ни предложи за ликвидиране сметките ни с Турция при скъсването васалните ни връзки с нея.

Или имаш данни, че само русофилските партии за акламирали, пък другите са освирквали. Колега, това е един документ на времето. А аз само го изваждам на показ. Наистина ще е трудно на русофобска глава да го проумее. Вътрешният глас ви казва: "Това неможе да е вярно"... Ами вярно е било колега. Разберете, че русофобията (както и повечето фобии) е болестно състояние.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано10.03.20 13:46



Разгорелите се караници тук са само потвърждение на моето мнение - 3 Март не предизвиква национална гордост и обединение, предизвиква разделение, чувство на унижение, в най-добрият случай че на някой трябва непрекъснато да благодарим и никога няма е достатъчно, на унижение, че нещо ни е подарено, което не сме заслужили, че сме неблагодарници и предатели защото сме дръзнали да мислим и искаме нещо различно освен това което Големият брат великодушно ни подеяни.
Не, ако искаме да имаме нормална държава и нация 3 Март не е за национален празник.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор cumanich126454 (русский трол)
Публикувано10.03.20 14:16



Разгорелите се караници тук са само потвърждение на моето мнение - 3 Март не предизвиква национална гордост и обединение, предизвиква разделение, чувство на унижение, в най-добрият случай че на някой трябва непрекъснато да благодарим

3 март е рожденния ден на Александър II. Щом не ти харесва неговия ден, предлагам да избрем рожденния ден на Абдул Хамид II - 21 септември (да се свети името му):

Абдул Хамид II е син на султан Абдул Меджид и Тиримюжгян султан. От малък остава без майка и за него се грижи бездетната Перестю султан. През 1867 г. посещава Западна Европа заедно с чичо си султан Абдул Азис и брат си Мурад, бъдещия Мурад V. Става султан на 31 август 1876 г., след детронирането на Мурад V. При управлението на Абдул Хамид II влиза в сила първата Османска конституция
– на 23 декември 1876 г. Създава се и първият османски парламент.
----
Как хубаво щяхме да си живеем с Османската конституция и Османския парламент. Ама миризливия руски ботуш ни лиши от това.

П. П. Това е последният ми пост по тази никому ненужна тема.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано10.03.20 14:29



Та императрицата - родом Фармщадт-Хесенска, та фон Бисмарк, та фон Хохщетер, та Тотлебен, та Майердорф...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано10.03.20 14:36



Тъпо, много тъпо и въобще не по темата. Опитваш се да го играеш манипулатор, не можеш ме озадачи .., да по-добре да млъкнеш.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано10.03.20 14:44



Да, тя не желае, но иска мноого силно отпосле да влияе и така все до ден днешен.
Наистина ужасна тема, свързана с трети март...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано10.03.20 14:45



Каквото направил Александър II - Бог да го прости !
Знайно е, че го убиват 1881 и синът му обръща палачинката - така благоволил самодържецът - така направил.Не е имало техническо време ние, българите да го разочароваме и ние да сме му виновни.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано10.03.20 14:54



Комита, реформите в Османската империя правят българите господари на земята, която обработват. Българите стават собственици. Това дава тласък на демографското възраждане на нацията. Напълно нормално е било в средата на 19 век българското семейство да има пет-шест деца. За 25 - 30 години това означава удвояване на населението.
Раждаемостта у българите не е била като тази при мюсюлманите (която е била значително по-малка)
Давал съм го многократно тоя пример.
Левски - първороден от семейство с пет деца и то защото баща му се разболява и умира.
Вазов (верно Вазови са богаташи) е първо от десет деца.
Ботев първо от осем деца.
Гоце Делчев - трето от девет деца.
Баба Тонка Обретенова - майка на седем деца.
Петко войвода - в семейство с девет деца.

В изключително бързо нарастващото и младо население на българските земи е и основната причина за истинското ни Възраждане. Там се крие и основната причина за еманципацията на народа ни. Основната причина за вълненията, въстанията и стремежа към Освобождение. В историята няма "ако" и най-мразя да правя възстановки по въобразено. Но, ако не бяхме освободени 1878 г. населението ни поне в следващите 50 години щеше да расте лавинообразно. Ако искаш сам прави сметките.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: ludo-mlado]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.03.20 15:12



Добре е да се опираме на фактите, а не на желанията си за илюзорна реалност. България се освобождава в 1878г., следствие на Руско-Турската война от 1877-1878г. Този факт е непроменим. Към 1878г., българското население е абсолютно малцинство в цяла днешна северо-източна България, като във Варна и района е около 20%, в Шуменско малко повече и едва в Русенско достига 54%. Темата многократно е коментирана в клуба, подплатена с конкретни данни. Демографията не може да обърне реалност в район, където си между 20 и 30% от населението. Апропо, за същият период има демография за българската общност гр.Солун, която съм пускал в клуба и откъдето е видно, че българите спазват 2 и 3 детен модел, а останалите са по-скоро рядкост. Не мисля че в различните части на българското землище, демографското поведение е било различно.
Рискувайки да не ни освободят в 1878г., то бъдещето ни самостоятелно освобождение след 20-30-40г., твърде вероятно щеше да изключва сериозни части от тези земи, които в момента имаме за даденост.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано10.03.20 15:16



За да сме напълно честни, едва ли щеше да се освободим без тази война. Най-вероятно не. Никъде не сме били такова мнозинство, че да се оформи стабилен жизнеспособен ландшафт, от друга страна Сърбия от запад и Гърция от юг превземат бавно но сигурно село след село, паланка след паланка. "Спасението" без тази война щеше да е колаборация с турците, нещо което би ни обрекло на гибелен сценарии, почти сигурно.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано10.03.20 15:21



Явно някой е искал да сме освободени с територии до Черно море, а не с такива до Солун. За това не споря.
После това се плаща с кръвта на много хора.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: ludo-mlado]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.03.20 15:28



– На Берлинския договор българският въпрос е практически решен предварително със споразумението в Лондон. Австрийският вариант е по-добър за нас, те ни дават излаз на Бяло море, но Русия иска да укрепи Сърбия като противовес на бъдеща Австрийска инвазия по Вардар и затова се съгласява с английския вариант, който изисква изтласкване на България от южното море. На самия конгрес Бисмарк се налага да вика своята делегация и да &#1117; нареди, да не се правят по-големи руснаци, отколкото са самите руснаци, след като те самите не искат да защитават своя успех. Софийският санджак влиза в територията на Княжество България, защото се възприема германската позиция, откъде минава Стара планина. (Последният факт споделяше през 1986 г. и учителят ни по история в 114 Английска езикова гимназия, Асен Николов, преподаващ в голяма степен “тайната”, неодобрена от комунистическите власти, но за сметка на това истинска история на България. Б.м., В.М.)





Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: DannyDeVito]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано10.03.20 15:49



Национален празник трябва да ни е Halloween!





Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано10.03.20 16:08



Да ама Източна България е два пъти по-рядко населена от Западна...тогава. Второ семейният модел е многодетен просто детската смъртност е много висока и около половината от родените деца оцеляват. Трето с Възраждането вече българите трайно почват да заселват градовете без да бъдат масово асимилирани в гърци и турци. Така че ако-тата са много. Как биха се развили нещата.

Още много важно не казвано никъде. Българите останали в Осм. империя са с много по-висока раждаемост сравнение с тези от свободна България. И до ден днешен си личи по-високата раждаемост сред българите в регионите присъединени 1912г. Много повече консерватизъм и обвързаността на османското земеделие с Английската империя. Почват българите да произвеждат много трудоемки земеделски култури - тютюн, памук и опиум. Това води до голям демографски бум.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.03.20 16:12



Раждаемостта в регионите присъединени след 1912г. е висока заради подавляващата част мюсюлманско население в тях до ден днешен, изкл. западната част на Пиринска Македония.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано10.03.20 16:15



Много искаш да изключиш демографският бум у нас през 19 век, като какъвто и да е фактор в националното ни осъзнаване и Възраждане, но за това са се произнесли и сериозни историци.
Дадох конкретни примери с исторически личности и действителният брой на децата в семействата им. Ти ми се позоваваш на псевдо данни от типа аз чух, че на Пена стринката каза.





Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: ludo-mlado]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.03.20 16:20



Изследването за българската общност в Солун, за същия период, не е една стрина каза. Пускал съм и много линкове към книги и статии и то само последните 3 месеца, но няма кой да чете...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано10.03.20 16:28



Говоря за българи християни.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.03.20 16:30



Естественият демографски прираст в Пиринска Македония се поддържа от долината на широките гащи по Места, а не от долината на Струма.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано12.03.20 00:16



Ти пак извади торбата с вицове



Платили сме пари, ама то е в друга графа и не се брои

Абе пийте ги тия хапчета бе другари!

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано12.03.20 00:18



Питах те дали си съгласен, че България е коварствала спрямо Русия. Не съм те питал какво е вечерял Иван, Петкан или Цочо Билярски.

Концентрирай се върху въпроса. Не е толкова страшен



Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано12.03.20 09:18



Демографския прираст в долината на Струма е видимо по-добър от този в долината на Вит или Огоста...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано12.03.20 09:22



Прав под масата е ходил....

и е работил дистанционно на баба си на телевизора....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Superserb]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано12.03.20 10:46



Северозапада ми е болна тема. Това е земеделски край, плодороден. До момента, в който основен поминък на населението е земеделието Северозапада е гъстонаселен. Мисля, че и тук сме чепкали темата, но принципно и по времето на Иван- Срацимир макар и по-малко по площ Видинското царство има по-голямо население от Търновското. Сравнително по-голямата гъстота на населението се забелязва и към1944 г.
По време на Втората световна война земеделските производители в тоя край снабдяват София с така необходимите и и често дефицитни хранителни продукти. "Мазния влак" е част от колективната памет - (

).

Ннасилствената колективизация по време на комунизма, но също и естественото огражданяване на населението (както и липсата на грижа за осигуряване на надежден поминък) обезлюдява района и това е (според мен) най-окаяната част от нашата родина в момента.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Shtrkot]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано12.03.20 17:50



Баба ми разправяше една история за старият начин на приобщаване в народността:
Един млад турчин, от Лудогорието, лежал във Врачанският затвор между войните ( за контрабанда с Ромъния). Пуснали го и стигнал едва до Мездра ; нямал средства дори да се прибере в родният си край. Минал покрай прабаба ми, която си хортувала с другите баби край къщите. Питал Ги за работа . Тя го опътила към дядо ми, който имал нужда от работници. питала дали пил от една чешма, до сегашната Бирена Фабрика( нямам представа имали я още) . Той потвърдил . Тя му казала, че тогава ще остане да живее в Мездра , според поверието за нея. Той и’ се изсмял.
Работил година две за дядо ми и си заминал, но след още година се върнал и останал . Дори се оженил за българка. Баба ми показваше децата и внуците му, с чисто български имена. И дори се възмущаваше, как може и той да е турчин, видиш ли бил рус със сини очи. Много е тънка линията да отсъдиш по това ,което някой иска за себе си правилно.

Редактирано от torlakov-93629 на 12.03.20 17:52.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: torlakov-93629]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано15.03.20 16:14



Има я, но я изолираха. Някога можеше да си налееш вода, когато спираше в града (там е отделен водопровод специално за Леденика, не знам дали не е изграден още от Балабанов за спиртната фабрика) но сега явно им се вижда огромен разход.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Darkages]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано15.03.20 18:49



Е как това е талисмана на Гарата

. Ще се сети някой ден някой кмет за нея.



Тема Re: Тиквата поиска респиратори от Путиннови [re: DannyDeVito]  
Автор bulgaria64-109757 (неутрален)
Публикувано15.03.20 20:35



А получи яка плесница:



Банкянския некадърник пак бе ошамарен.



Тема Re: Тиквата поиска респиратори от Путиннови [re: bulgaria64-109757]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано15.03.20 22:54



Какъв кеф за теб,а?



Тема Re: Тиквата поиска респиратори от Путиннови [re: bulgaria64-109757]  
Автор kuduger-96506 ((Котроманичев))
Публикувано16.03.20 13:32



И интересен коментар върху което:

"Дипломати (в случая руски) са направили опити да вербуват чужди граждани (в случая български).
Това навсякъде води до изгонването на такива дипломати. Руската страна огледално отговаря с изгонването на двама български дипломати. Такава е практиката навсякъде.
При това, в нашия случай, въпросните руски дипломати са поканени да напуснат, без да се раздухва излишен скандал, както се прави твърде често в други страни.
Припомням – скандалът по подобно вербуване от страна на руски дипломати, който избухна дори в приятелската им Сърбия. С купища оперативни снимки и видео по сръбските СМИ, включително и на предаването на пари от страна на руския дипломат вербовчик.
България прави, (колкото може с такива управляващи) да бъде суверенна държава.
А принципът при доказан дипломат вербовчик е:
Вербуваш –> пътуваш.
Толкоз.
И който не може да забрави, че България не нито Задунайская губерния, нито Болгарская республика советского союза, ще трябва да се понанапъне така малко и да го научи този факт наконец."




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.