Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:47 30.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: ludo-mlado]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.03.20 16:20



Изследването за българската общност в Солун, за същия период, не е една стрина каза. Пускал съм и много линкове към книги и статии и то само последните 3 месеца, но няма кой да чете...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано10.03.20 16:28



Говоря за българи християни.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Superserb]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано10.03.20 16:30



Естественият демографски прираст в Пиринска Македония се поддържа от долината на широките гащи по Места, а не от долината на Струма.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано12.03.20 00:16



Ти пак извади торбата с вицове



Платили сме пари, ама то е в друга графа и не се брои

Абе пийте ги тия хапчета бе другари!

Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор balkanian (умерено лош)
Публикувано12.03.20 00:18



Питах те дали си съгласен, че България е коварствала спрямо Русия. Не съм те питал какво е вечерял Иван, Петкан или Цочо Билярски.

Концентрирай се върху въпроса. Не е толкова страшен



Японска техника брат - полуоска от \"Тойота\"

Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: komitaO3]  
Автор Superserb (колонист)
Публикувано12.03.20 09:18



Демографския прираст в долината на Струма е видимо по-добър от този в долината на Вит или Огоста...



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: cumanich126454]  
Автор Shtrkot (fyromophagos)
Публикувано12.03.20 09:22



Прав под масата е ходил....

и е работил дистанционно на баба си на телевизора....

Ако се Бугари, арно - ќе се разберам...


Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Superserb]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано12.03.20 10:46



Северозапада ми е болна тема. Това е земеделски край, плодороден. До момента, в който основен поминък на населението е земеделието Северозапада е гъстонаселен. Мисля, че и тук сме чепкали темата, но принципно и по времето на Иван- Срацимир макар и по-малко по площ Видинското царство има по-голямо население от Търновското. Сравнително по-голямата гъстота на населението се забелязва и към1944 г.
По време на Втората световна война земеделските производители в тоя край снабдяват София с така необходимите и и често дефицитни хранителни продукти. "Мазния влак" е част от колективната памет - (

).

Ннасилствената колективизация по време на комунизма, но също и естественото огражданяване на населението (както и липсата на грижа за осигуряване на надежден поминък) обезлюдява района и това е (според мен) най-окаяната част от нашата родина в момента.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: Shtrkot]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано12.03.20 17:50



Баба ми разправяше една история за старият начин на приобщаване в народността:
Един млад турчин, от Лудогорието, лежал във Врачанският затвор между войните ( за контрабанда с Ромъния). Пуснали го и стигнал едва до Мездра ; нямал средства дори да се прибере в родният си край. Минал покрай прабаба ми, която си хортувала с другите баби край къщите. Питал Ги за работа . Тя го опътила към дядо ми, който имал нужда от работници. питала дали пил от една чешма, до сегашната Бирена Фабрика( нямам представа имали я още) . Той потвърдил . Тя му казала, че тогава ще остане да живее в Мездра , според поверието за нея. Той и’ се изсмял.
Работил година две за дядо ми и си заминал, но след още година се върнал и останал . Дори се оженил за българка. Баба ми показваше децата и внуците му, с чисто български имена. И дори се възмущаваше, как може и той да е турчин, видиш ли бил рус със сини очи. Много е тънка линията да отсъдиш по това ,което някой иска за себе си правилно.

Редактирано от torlakov-93629 на 12.03.20 17:52.



Тема Re: Ето затова 3 Март...нови [re: torlakov-93629]  
Автор Darkages (ветеран)
Публикувано15.03.20 16:14



Има я, но я изолираха. Някога можеше да си налееш вода, когато спираше в града (там е отделен водопровод специално за Леденика, не знам дали не е изграден още от Балабанов за спиртната фабрика) но сега явно им се вижда огромен разход.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.