Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:41 01.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Тема Re: Аз предлагам да купимнови [re: TheGiverAndTheTaker]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.09.18 08:16



Израел - население около 8 млн.;
Притежава около 300 модерни изтребители.

Когато имаме поне една пета от тази цифра, може да кажем, че имаме армия.





Тема Re: Аз предлагам да купимнови [re: goga]  
Автор cumanich126454 (ивохристовист)
Публикувано28.09.18 08:45



Израел - население около 8 млн.;
Притежава около 300 модерни изтребители


Мисля, че долните данни са по-точни:

Израел - население около 6 млн.;
Притежава около 400 модерни изтребители
----
Въпросът е: за какъв дявол ще ни са дори и 20 изтребителя?



Тема Re: Аз предлагам да купимнови [re: cumanich126454]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.09.18 08:55



От имане глава не боли.



Тема да погледнем на неманетонови [re: goga]  
Автор mak ot Sofia (безпристрастен)
Публикувано28.09.18 09:47



от друга гледна точка.
Израел от 1948 година е в нерекъсната война с арабите.
България от 9 септември насам не е воювала.
Преди вятъра на промяната имахме доста мигове и те летяха. Свалиха един израелски пътнически самолет, който объркал Вардар със Струма. Платихме доста обезщетения.
Преди вятъра нашата армия тренираше какви действия ще предприеме, ако Турция и Гърция ни нападнат. Порано бяхме от Варшавския договор, чийто основен враг беше НАТО. Днес сме от НАТО.



Тема Re: Аз предлагам да купимнови [re: goga]  
Автор mulcho ()
Публикувано28.09.18 10:04



И от имане боли глава. Трябва поддръжка, гориво, разходи за персонал, хангари, летища и т.н. И най-скъпото, за да са на ниво, съвременни, периодично трябва да се сменят с нови. Защо да си тормозим икономиката с такава тежест, когато скоро не се очертава да воюваме, не е ли по-раземно да имаме ограничен брой машини на които да обучим нужното ни количество летци, техници и т.н. за една по-голяма авиация, а ако, когато се появят проблеми да закупим количеството модерни самолети което ни е нужно.



Тема Re: Аз предлагам да купимнови [re: mulcho]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано28.09.18 10:18



Банално е, но да напомня старата максима: "Ако не искаш да храниш собствена армия, ще храниш чужда."

Да, знам, НАТО и т.н., нямаме и една десета от БВП на Израел и т.н. Но ако зависеше от мен, не бих зарязал армията, както беше през последните години. Може да не е голяма, да е под 70 хиляди, но да е добре въоръжена и тренирана. Сега не можем да мечтаем за такава армия. Но след 10-15 години, когато, дай, Боже, БВП нарастне тройно и четворно - и изтребители , и танкове и модерно обучение на бойци - трябва да имаме.

Иначе, какво - дори да забогатяваме, ще се превърнем просто в пасивни консуматори. Трябва да имаме визия за българската държава и нация.

Разбира се, армията не е най-важна. По-важно е да вдигнем прираста, да върнем младите българи в България. Но без армия - не може.

Докато има държава България, армия трябва да има. Иначе, по-добре да закриваме държавата.

Редактирано от goga на 28.09.18 10:21.



Тема Re: Аз предлагам да купимнови [re: mulcho]  
Автор ludo-mlado (оптимист)
Публикувано28.09.18 10:20



100 изтребителя са легитимна цел. Тормозенето на икономиката е необходимо, когато в съседна държава управлява мегаломан, който не следва нито икономическа, нито политическа логика, само за да управлява еднолично.
Трябва и промяна на психологията - от мрънкачи, в хора, които могат да решават определен кръг от военно-политически проблеми сами.
Трябват си и СС-23 или друга по-модерна система.
А предполагам знаете, те какво могат да носят.
Не вярвам във войната и насилието, вярвам, че държавата ни трябва да решава външнополитическите си проблеми единствено и само с мирни средства, но
"You Can Get Much Further with a Kind Word and a Gun than with a Kind Word Alone".
Другото са залъгалки за хора които си мислят, че демографският натиск от Азия и Африка е нещо, което се случва на друга планета и ние можем да останем настрани от тези процеси.



Тема Re: Аз предлагам да купимнови [re: ludo-mlado]  
Автор mulcho ()
Публикувано28.09.18 10:49



Турция е заплахата за нас, но тях сами и със 100 самолета не можем да ги спрем. Трябват ни съюзници за да ги възпираме - ЕС, САЩ, Гърция, Русия... Аз съм за силна армия, но тя не е възможна без силна икономика и патриотично възпитано население. На първо време е добре да върнем срочната служба, да речем 6 месеца и за младежите и за девойките. Ако е възможно в бъдеще да се сдобием с ядрено оръжие, това до голяма степен би възпирало един могъщ и агресивен съсед.



Тема Re: Аз предлагам да купимнови [re: goga]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано28.09.18 12:29



Най-важно е да работим за просвета и българинът да започне да се възприема като господар, а не като роб. Аморфна биомасата и 100 милиона да има, пак ще се разпаднем. В Израел като са 6 милиона, дали са зле?

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Редактирано от TheGiverAndTheTaker на 28.09.18 12:30.



Тема Re: Аз предлагам да купимнови [re: mulcho]  
Автор TheGiverAndTheTaker (истински)
Публикувано28.09.18 12:36



При подобен конфликт, не виждам защо Гърция да не ни е съюзник, да не мислиш, че съвременният грък ще предпочете турците пред нас?

Освен това гръцката армия е 10 етажа над нашата.

Иначе съм съгласен, че е най-разумно да си осигурим отлична база за обучение на пилоти, след което да мислим за изграждане на сериозни ВВС.

Обаче за целта трябва да заложим на диверсификация, тоест да имаме 5 броя Грипен, 5 броя F-16 и 5 броя F-18, а не 15 броя F-16. И трябва да има гориво за постоянни учения.

Допълнение

Да не говорим, че е добре да имаме и последните руски изтребители в малки бройки, но това НАТО не го позволява.

Също така имай предвид, че пилотите, и дори пехотата е добре да участва в истински мисии редом с американците. Ще има жертви, но така се учи най-добре.

.........................
В един спор печели загубилият, защото научава нещо ново.

Редактирано от TheGiverAndTheTaker на 28.09.18 12:40.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.