Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:11 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Re: Преселение?нови [re: komita]  
Автор stargateSG2 (time traveller)
Публикувано08.02.06 16:48



Ти си написал централна азия

Craig обяви славяните за диваци и доказа че е българомразец и фашист!!!


Тема Re: Преселение?нови [re: stargateSG2]  
Автор jove ()
Публикувано08.02.06 16:49



Иди си блъсни кратунката в некой ръб, та да ти се образува гънка!



Тема Re: Преселение?нови [re: komita]  
Автор тpиrлaвa лaмя (огнедишаща)
Публикувано08.02.06 16:50



Обстоятелствата описани от хронистите навеждат на мисълта, че българите не са имали желание да посрещнат ромеите в открит бой. Били са се укрепили в лагера си. Понеже съм сигурен, че не са били некадърни страхливци, а добри бойци, правя си извода, че са били прекалено малко на брой и за това са предпочели да останат зад укрепленията в Онгъла.



Тема Re: Преселение?нови [re: Craig]  
Автор komitaМодератор (нулиран)
Публикувано08.02.06 16:52



Не и когато тази битка е поредица от последователни победни битки и изтикване на Византия от десетилетие на десетилетие все по на юг.

п.п. А виждаш ли нещо зрелищно в това Юстиниян Ринотмет да търси помощ от българите? Или пък българите да спасяват ромеите от арабите? Или пък че че дори при 3 десетилетия династична криза, ромеите не успяват да изтикат 30-40 000 ни според теб народ на север от Дунава?

Дира ми нулира всички мнения! Ужас!


Тема Re: Преселение?нови [re: тpиrлaвa лaмя]  
Автор stargateSG2 (time traveller)
Публикувано08.02.06 16:53



На колкото си искам. Аз съм актьор и мога да те карам да си мислиш че съм на 10 и на 100.
Достатъчно съм пораснал да задам един въпрос и той е къде фашиста мразещ славяните Craig e доказал че българите някога са говорили на различен език????

Craig обяви славяните за диваци и доказа че е българомразец и фашист!!!


Тема Re: Преселение?нови [re: komita]  
Автор тpиrлaвa лaмя (огнедишаща)
Публикувано08.02.06 16:57



Монголите на Кубилай Хан едва ли са били колкото китайците, когато са завладели Китай. В средните векове малки, но добре организирани опълчения често са успявали да подчинят доста по-големи държави. Китай пред 12 век е била най-голямата, най-богата, и най-напреднала страна в целия свят. Щом монголците са успели да ги победят не виждам проблем ние да сме сгазили сравнително малката по това време Ромеиска империя.



Тема Re: Преселение?нови [re: jove]  
Автор stargateSG2 (time traveller)
Публикувано08.02.06 16:58



Не става така но ти можеш да продължаваш да си трошиш главата смело в ръба.

Craig обяви славяните за диваци и доказа че е българомразец и фашист!!!


Тема Re: Преселение?нови [re: stargateSG2]  
Автор komitaМодератор (нулиран)
Публикувано08.02.06 16:58



Малчо ако още веднъж наречеш някой фашист в този форум, ще банна за 3 дни.

Дира ми нулира всички мнения! Ужас!


Тема Re: Преселение?нови [re: тpиrлaвa лaмя]  
Автор Лил ()
Публикувано08.02.06 17:01



Изчисляване на населението по броя на войниците ми се вижда малко трудничко. Първо не се знае дали средновековните историци са определили числеността на войската правилно. Те са имали лошия навик да преувеличават.
Второ не се знае колко са били българите във войската на Тервел. След като Калоян е наемал кумани, защо тервел да не е наемал хазари или авари?

Освен всичко това въобще не се знае какъв процент от населението е бил мобилизиран във войската. Аз също съм изключитлено скептична към цифрите в хрониките и тъй като те не могат да бъдат засечени с данни, получени по друг път - по-добре изобщо да не се разчита на тях. Най-много да дадат някакви косвени сведения кои са били повече, а кои по-малко и то пак след внимателен анализ на пристрастията на автора и целта на хрониката.

Същото се отнася и към числеността на племената, преселили се в Западна Европа. Има статистически регресионни изчисления на населението: от някаква сигурни данни се изчислява назад във времето, но и това не е много приблизително.

А при Онгъла кои колко са били и как конкретно са се развили нещата - пак можем само да гадаем. Сигурно е само, че неопределено количество византийци са се разходили до там, срещнали са се с неопределено количество българи, а после са се върнали.



Тема Re: Преселение?нови [re: тpиrлaвa лaмя]  
Автор komitaМодератор (нулиран)
Публикувано08.02.06 17:03



Когато Калоян има за съюзници куманите, тогава набирането на армии вече е било тотално различно от времето когато да речем Крум си е набирал войската. Периодите са различни.

Дира ми нулира всички мнения! Ужас!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.