Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:14 01.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Иде Коледа  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано29.12.04 20:51



Здравейте, отдавна не съм се вясвал в клуба. Във връзка с наближаващите коледни празници и поради непреходното им значение реших да публикувам отново рецептите си за Бъдни вечер и Коледа. За тази цел откривам тази тема, в която в няколко отделни постинга ще копирам отново рецептите, така както бяха публикувани около Коледа на всяка от миналите четири години. Като гледам вече има въпроси относно коледните ястия, та се надявам да съм полезен.

Желая успех и весела Коледа на всички



Тема Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано21.12.04 10:47



Наближава Коледа и аз излизам вече от кулинарната летаргия, която ме беше обхванала. Предлагам да открием временна рубрика "Иде Коледа!". Започвам с моята рецепта за едно от най-важните неща - постните сарми.

Постни сарми за Бъдни Вечер.

Верен на досегашния си стил, няма да давам количествени данни. Готвя само на око. Точните пропорции са от критично значение само при тестените и сладкишите -:)

Запържваме в олио нарязани на малки кубчета моркови и нарязани на ситно равни количества кромид и праз лук. Лукът и празът се добавят малко по-късно при запържването, защото стават по-бързо. Като станат златисти ги изваждаме с мрежеста лъжица в отделна чиния. Запържваме в същото олио (ако олиото ни се вижда малко, можем да добавим) измития и отцеден (подсушен) ориз докато стане стъклен. Връщаме обратно запържените лукове и моркови. Слагаме сладък червен пипер на вкус, разбъркваме и бързо сваляме от огъня за да не загори пипера. Добавяме толкова обемни части вода, колкото е ориза, разбъркваме и поставяме на намален огън. Бъркаме постоянно с дървена лъжица, докато ориза поеме всичката вода. По време на бъркането поставяме и необходимите подправки - черен пипер, стрита чубрица, някои слагат и малко джоджен. Внимаваме да не се захване ориза. Солта се слага по същото време, но зависи колко ви е кисело и солено зелето. При средно зеле аз слагам сол, така че плънката да ми е съвсе-е-ем леко безсолна.
Предварително сме попарили във вряла вода сухи червени чушки и сме ги докарали до кондиция за пълнене, а не да стоят сбръчкани. Горе-долу на 3 сарми слагам една чушка. Завиваме сарми и пълним чушки с плънката, като ги редим смесено в тенджерата. Като я напълним, затискаме сармите с една обърната чиния и заливаме със зелев сок, така че сокът да покрие външния ръб на чинията, но да не покрива дъното и. Диаметъра на чинията трябва да е такъв, че да остават от 5 до 10 mm стените на тенджерата. Внимавайте да не напълните много тенджерата, че като се надуе оризът има да гоните сармите из кухнята -:))) То си зависи от ориза. Аз така веднъж взех един индонезийски ориз и той се оказа, че се надува повече от обикновено, та наистина гоних сарми из кухнята.-:)))) Сармите се варят около един час. Аз си познавам и по вкуса на соса, ама е трудно да ви го обясня.....

Внимание! Не се опитвайте да правите това ястие:

1. С пресни или замразени червени чушки
2. С вода вместо със сок от киселото зеле

И в двата случая сигурно ще стане ядене, но няма да е ОНОВА, дето са правили бабите ни на Бъдни Вечер!



Тема Боб и пълнени чушки с бобнови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано21.12.04 10:49



Минаваме на фундаменталните неща свързани с боба. Удобното е, че сваряваш огромно количество зрял боб и от него правиш няколко манджи. А на Бъдни Вечер трябва да имаш колкото може повече яденета...... И так-а-а-а, Н.В. БОБЪТ на Бъдни Вечер:

1. Сваряване на цялото необходимо количество боб.

В най-голямата тенджера слагаме повечко измит боб. Гледайте да е от един сорт (един пакет, плик и т.н.) та да не се чудите после защо едни зърна са разкашкани, а други ви чупят зъбите..-:))) Няма да се впускам в разсъждения дали боба се кисне предварително в студена вода и колко води се хвърлят за да не станел пръдлив. С риск да шокирам някого тук, искам да Ви кажа, че НЕ КИСНА боба и НЕ ХВЪРЛЯМ първата (респективно n-тата) вода. Разбира се всеки е свободен да си вари боба както е свикнал....
Та боба се сварява заедно с 1-2 цели глави кромид лук, които после се изхвърлят (най-мразя люспи от варен лук!), няколко сухи червени чушки (за вкус), 1-2 сухи люти чушки, малко олио и сол. (ДА СОЛ!) И ако някой ми каже, че солта се слага на боба накрая, щото нямало да се свари, ще му отговоря, че това не е вярно. Най-хубав става боба, когато си му сложил още в началото от 1/5 до 1/4 от необходимата сол. Боба се вари почти до готовност (все още да трака леко). После почва разпределянето.....:

2. Манджа No.1 - пълнени чушки с боб.
Запържваме в олио ситно нарязани кромид лук и праз лук. Като станат златисти, добавяме от сварения по-горе боб, като го отцеждаме от чорбата с мрежеста лъжица. Слагаме червен пипер и разбъркваме на огъня, така че пипера да се запържи леко, ама да не загори. Сваляме от огъня, добавяме джоджен и сол и разбъркваме. Понеже ще варим в зелев сок, добавяме сол като следваме правилата обяснени в рецептата за постни сарми със зеле. Пълним подготвените за пълнене сухи червени чушки (виж рецептата за сарми) и ги редим в тенджера. Затискаме с обърната чиния (виж правилата в рецептата за сарми) и доливаме зелев сок, така че да се покрият външните ръбове на чинията, но дъното да не е покрито. Варим около 45 минути на среден огън.

3. Манджа No. 2 - боб със зеле.
Запържваме в олио ситно нарязани праз и кромид лук. Като станат златисти, добавяме нарязано на ленти и изцедено кисело зеле и продължаваме да пържим. Накрая добавяме от сварения по-горе боб, отцеден с мрежеста лъжица и продължаваме да пържим около 1-2 минути. Добавяме червен пипер, разбъркваме и сваляме от огъня. Сипваме в тавичка, заливаме със зелев сок на 2-3 mm над зелето и печем във фурната докато сока изчезне и зелето се запече. Тук основното е, че не се слагат подправки освен червения пипер (малко). Солта е сложена в малки количества при варенето на боба и повече не е необходима заради кисело-соления зелев сок.

4. Манджа No.3-4 - Боб чорба+бобена салата.
Доваряваме останалия боб, като му добавяме още малко сол, олио и джоджен (накрая). Ако още е гъст - вадим малко с мрежеста лъжица и правим бобена салата с пресен праз или кромид лук, сушен магданоз, олио и оцет.

И така - от една тенджера боб, направихме 3-4 манджи за Бъдни Вечер. Основното при подготовката на тази свята вечер е всички котлони и фурни да работят от обяд до вечерта. Трябва да работите в т.нар. "multitasking" режим (да ме прости Господ- пак употребявам компютърен жаргон) и да си направите сметката в какъв ред да сготвите разните яденета. Аз лично почвам от обяд и към 8-9 часа вечерта съм готов със всичко, което включва: постни сарми, боб със зеле, пълнени чушки с боб, боб чорба, бобена салата, салата от кисело зеле, ошав. Жена ми си идва по-късно и само омесва тестото за питката и реди масата. Все още не смеем да направим истински тиквеник и се задоволяваме да ядем този на майка ми, на следващия ден като идем на гости.....

Очаквайте БЛАЖНИ ЯДЕНЕТА за след Бъдни Вечер!



Тема Сарми от кисело зеле със свинско месонови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано21.12.04 10:50



Продължавам поредицата за коледната трапеза с блажни яденета. Ще споделя рецептата си за зелеви сарми с месо. Рецептата е фундаментална, защото така приготвените сарми (преди да се сварят, разбира се) могат да се слагат в ЦАРЯ на народното кулинарно творчество - КАПАМАТА. За нея - по-късно!


Сарми от кисело зеле със свинско месо.

Рецептата и технологията са почти същите като постните зелеви сарми описани в мой предишен постинг.

Разликите са:
1. Мазнината не е олио, а СВИНСКА МАС
2. Като се запържи ориза и се добавят запържените вече праз, кромид и моркови, се добавя каймата и цялата смес се запържва. Едва тогава се добавя червения пипер, сваля се от огъня и се добавя ПОЛОВИНАТА ДО 3/4 ОБЕМНИ ЧАСТИ ВОДА СПРЯМО ОРИЗА. Причината да добавим по-малко вода спрямо постните сарми е, че каймата е пуснала малко вода при пърженето и тя е поета от ориза.
3. Каймата трябва да е само от СВИНСКО МЕСО. Съотношението с ориза е горе-долу 800 гр. - 1 кг. кайма на 1 чаена чаша (250 мл.) ориз.
4. Най-добре е да не купувате готова кайма. Отидете в месарницата и купете свински гърди (това са ребрата с месото около тях). По принцип най-хубавата кайма става от шареното месо около ребрата. Гледайте да са шарени 60/40%, т.е. 60 % месо и 40% сланина. Кажете да ги обезкостят и да ви смелят месото на кайма. Самите кокали ги вземете, щото ще трябват.
5. Преди да почнете да редите сармите, наредете въпросните кокали по дъното на тенджерата и ги завиите с 1-2 листа от киселото зеле.
6. Завивате сарми и пълните сухи червени чушки както при рецептата за постни сарми. Редите сармите и чушките върху леглото от кокали и зелеви листа.
7. Нататък всичко е като при постните сарми, но се варят около 20% повече време.
8. Щях да забравя - Когато сармите са с месо, те носят ПОВЕЧЕ ПОДПРАВКИ. Така че, като правите плънката, спокойно можете да удвоите черния пипер, чубрицата и джоджена (ако го слагате), в сравнение с постните сарми.
9. Идеалните сарми трябва да останат почти на мазнина, само на дъното на тенджерата да има малко сос. Като се ядат трябва да седят мазни, но да нямате чувство, че мазнината ви тече по брадата и да си имат и вкуса на зелевия сок!
10. Да Ви е сладко! Не забравяйте - само зелев сок (не вода!), само сухи червени чушки (не пресни или замразени!) и пийте с това ядене само тежко червено вино (не бира или бяло вино!)

ОЧАКВАЙТЕ фундаментален труд на тема Капама!



Тема Капаманови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано21.12.04 10:52



Първо малко история и концепции.

Много хора твърдят, че капамата се прави в пръстен гювеч, който се пече във фурна или пещ. Не споделям тези виждания, защото оригиналната капама навремето са я правили в голям КОТЕЛ поставен на огъня! Така че цялата технология е била ориентирана към варене/задушаване на огън, а не към задушаване във фурна. В ония години хората са имали големи семейства и за празника се е готвело огромно ядене. Тогава в капамата са слагали примерно един заек, някоко пилета и т.н., докато напълнят котела. И така да преминем към по-нормални количества............

КАПАМА

Взимате най-голямата си тенджера. Все пак да не е много по-голяма от най-големия ви котлон -:))) За предпочитане е тенджерата да е с дебели стени. Най-хубаво е ако имате от онези руски тенджери, произведени в оръжейния завод в Тула (Русия). Половин сантиметър чугун и 1-2 милиметра емайл върху него.

На дъното на тенджерата нареждате кокалите от предварително обезкостените свински пържоли и/или кокалите от свински пушени гърди (ако сте ги купили с кокал). Върху кокалите слагате 1-2 листа кисело зеле. В средата на тенджерата поставяте едно пълнено пиле. Плънката за пилето приготвяте по следния начин:

Запържвате в малко олио лук и нарязаните дреболии на пилето. Добавяте ориз и пържите докато стане стъклен. По желание може да добавите и нарязани гъби печурки. Добавяте толкова вода, колкото е ориза (обемни части). Слагате сол на вкус, черен пипер и магданоз. Бъркате с дървена лъжица докато ориза поеме цялата вода, като внимавате да не се захване. Напълвате пилето и го зашивате.

Около пилето започвате да редите следните неща разбъркано:

1. Сарми от кисело зеле с месо и пълнени сухи червени чушки с месо. (рецептата за плънката ще вземете от публикуваната по-рано от мен рецепта за зелеви сарми с месо)
2. Хубава пушено-варена наденица (ако струва по-малко от 5-6 лева килото - не я купувайте!). Наденицата се слага на цели парчета или ако са много дълги се режат наполовина.
3. Бахур (кървавица). Най-добре домашен.
4. Резенчета пушени свински гърди (бекон).
Количествата зависят само от размера на тенджерата. От кое ще сложите повече зависи само от вас. Най-важното е да има от всичко.

Като наредите всичко това, нареждате отгоре начукани, обезкостени, посолени със сол и черен пипер свински пържоли. Най-отгоре завивате цялото това ястие с 1-2 листа от кисело зеле. Добавяте малко сок от киселото зеле. "Малко" значи толкова, че да има само на дъното на тенджерата. За средна тенджера това са 1-2 кафени чаши.
Захлупвате тенджерата с капака и го замазвате по краищата с тесто. Тенджерата трябва да е добре запечатана. Варите на много слаб огън около 5 часа. Не се смущавайте ако отнякъде тестото се пробие и излиза по малко пара. Важното е да не е много голяма дупката.

И запомнете:

1. Спазвайте правилата за избор на месо за кайма, описани в рецептата за зелеви сарми с месо.
2. Не махайте тлъстините от пържолите.
3. Пушените гърди са много важни, за да пуснат мазнинка.
4. Не се опитвайте без кисело зеле или без сухи чушки.
5. Консумира се само с червено вино.

Айде хаирлия да е. Пожелавам успехи в кухнята.

P.S. Щях да забравя - това ядене иска много време. Ако ще го правите за обяд, трябва да наредите капамата от предния ден и да я оставите на балкона на хладно. На сутринта най-ранобудния от семейството я слага на котлона.

Redaktirano ot Чpeвoyroдниk na 19.12.00 19:13.



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано21.12.04 12:15



Обичам да разговарям с хора, които разбират от готвене, при това интуитивно.
Отдавна съм забелязал твоето отношение към готвенето, което напълно съвпада с моето. Харесват ми и рецептите ти, които показват истински усет на истински кулинар. Само съжалявам, че отдавна не си се появявал.
Имам една забележка чисто теоретически по технологията - когато оризът не се слага напълно суров, а минава частична или пълна (както е при тебе) термична обработка, времето за варене е съвсем малко, колкото да се хомогенизират вкусовете на съставките и да се посварят чушките или листата, в които е завита плънката.
Това време при попарени чушки и напълно задушен ориз е не повече от 20 мин.
Когато има и кисело зеле, това време може да се увеличи до увиране на зелето, което обикновено е около 35 - 40 мин. Един час ми се вижда множко, особено като има и чушки в тенджерата.
При лозови и липови листа е около 20 мин., а при листа от лапад е около 15 мин.
Ако имаш по-различно мнение, можем да поспорим, ще ми бъде приятно.
Весели коледни празници!

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Капаманови [re: Чpeвoyroдниk]  
Авторпипи (Нерегистриран)
Публикувано21.12.04 12:33



Благодарско. Страшен си.



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано21.12.04 13:14



Принципно си прав - основната задача при този тип манджи е да се хомогенизират вкусовете и миризмите и да се сварят листата и чушките. И разбира се оризът да си поеме допълнително вода. Не съм се замислял дали 1 час не е много, по принцип избягвам да пипам добре работещи и доказали се в годините рецепти. Та такива са ми съображениятя за единия час......

Весела коледа!



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Golflll (непознат )
Публикувано21.12.04 14:01



а за питката какво ще кажеш ?



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано21.12.04 14:11



Ами той, оризът, си е поел необходимата му вода при първоначалното задушаване, затова после му трябва нищожно количество.
Освен това, когато се задушава предварително няма опасност сърмите да се раздуят от прекомерното набъбване на ориза.
Аз имам рецепти без всякакво пържене и задушаване на ориза и другите съставки, токава чушките или сърмите се пълнят или завиват изключително рехаво, като се очаква при варенето оризът да си увеличи много обема.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: Golflll]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано21.12.04 15:21



Всяка питка без животински мазнини е подходяща. Аз лично правя най-обикновена питка по рецептата за обикновен хляб в машината за хляб и после вадя тестото и го пека в кръгла тавичка. Нали знаеш - брашно, мая, сол, захар, олио, вода.



Тема Само изкарвам темата отгоренови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано23.12.04 10:47



щото be Happy се интересува.



Тема Re: Сърми с некисело зеле?нови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор geminarius (beauty fool)
Публикувано23.12.04 11:33



Някой има ли хубава рецепта? Благодаря.

неискам се пише не искам ; мн. ч. на думата лекция не е лекций, а лекции.


Тема Re: Сърми с некисело зеле?нови [re: geminarius]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано23.12.04 13:49



Моля те от сърце, дори и да те дразнят правописните и стилови грешки, преглъщай ги и не коригирай никого.
Веднага ще ти се нахвърлят, оплюят и изкарат какво ли не.
Изцяло зо твоето добро душевно състояние те съветвам.
И аз, и Един имаме твърде горчив опит вследствие на най-добронамерени опити да коригираш някого - автоматично и "без промедление" ставаш черен.
Моля те, не си хващай беля на главата.

Относно сърмите с прясно зеле.
Плънката е абсолютно същата, както и при тези, с кисело зеле.
Има два начина да се направят добри сърми, бавен и бърз.
При бавният се обелват внимателно колкото се може повече листа от зелката без да се натрошат и се оставят 5-6 дни да увяхнат, изрязва се внимателно средната жилка и се завиват сърмите.
Вторият начин е същите тези листа да ги попариш с вряла подсолена вода за 5-6 мин. или малко повече.
Има и трети начин, който е малко рискован - да се вкара цялата зелка на дъното на фурната в тавичка с малко вода на дъното, да се завие с молко алу миниево фолио, за да не прегори най-отгоре и да се остави така за 15 мин. на 180 - 200°. След това да се остави да изстине и тогава да се отделят листата.
Ето ти и една примерна рецепта за плънка:
1 голяма глава лук се обелва и нарязва наситно.
Задушава се под капак заедно с 3-4 с.л. олио и 1 ч.л. сол.
Когато е полуготов лукът се добавят по 1,5 ч.л. ориз за брой сърма, според отделените листа, плюс още 5 ч.л. за цялата смес.
Запържва се всичко докато лукът започне да порозовява, той е критерият, а не оризът.
Когато се правят сърми за Бъдни вечер или Коледа, постни, обикновено оризът се прави бял, т.е., не се добавят други зеленчуци и червен пипер.
В моя вариант се слага само 1 с.л. джоджен като подправка.
Налива се 1/2 ч.чаша хладка вода, разбърква се добре и се оставя сместа да попие водата и да поизстине малко, значи около 15 мин.
След това се завиват не много стегнато сърмите, ( защото оризът ще набъбне още ), подреждат се в тенджерата, заливат се с вода, която не трябва да ги покрива, слага се традиционната обърната чиния за тежест и се варят на среден огън между 35 и 45 мин.
Това е.
Весели празници!

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."

Редактирано от Sapiens-s-s на 23.12.04 14:10.



Тема Re: Сърми с некисело зеле?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор geminarius (beauty fool)
Публикувано23.12.04 14:33



Благодаря за загрижеността, това ми е сигнатурата от вчера. Често я сменям, така че надали много хора биха й обърнали внимание, за съжаление
Благодаря и за рецептата, ще ги направя по бързия начин, понеже още не сме купили зелка дори.

Весела Коледа и весели празници на всички ви желая!



неискам се пише не искам ; мн. ч. на думата лекция не е лекций, а лекции.

Тема Re: Сърми с некисело зеле?нови [re: geminarius]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано23.12.04 22:40



Забравих да ти спомена за четвъртия вариант: в микровълнова фурна.
Трябва да срежеш зелката надлъжно през кочанчето на две половини, за да намалиш височината и.
Кочанчето можеш да го изрежеш. Слагаш я направо върху стандартната чиния на микровълновата и включваш на 50% мощност за 6-7 мин. Експериментално ще установиш най-точното време. Имай предвид, че не трябва да прекаляваш със загряването, защото процесът на вътрешно загряване продължава известно време след като изключиш фурната.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Сърми с некисело зеле?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор den i no6t (непознат)
Публикувано23.12.04 23:22



naskoro probvah 4u6ki palneni s le6ta.biaha super.niakoi znae li recepta.



Тема Re: Сърми с некисело зеле?нови [re: den i no6t]  
Авторjeni4ka (Нерегистриран)
Публикувано24.12.04 10:50



Eto ti edna recepta za chushki palneni s leshta.Promeni si ia malko ako ia pravish za dnes za da stanat postni

4ushki palneni s leshta

Produkti:
100g 4ervena leshta
50g krave maslo
1 glava nariazan kromid luk
1 schukana skilidka chesan
1 obelena i nariazana zelena iabalka
50g nariazani furmi bez kostilki
1 supena lajica smliano seme ot koriandar
2 4aeni laji4k smliano seme ot kimion
col i cmlian 4eren piper
4 mesesti chushki
Za zalivkata:
2 zeleni ili 4erveni luti chushleta
1 supena lajica olio
150ml kvasena(ili te4na) smetana

Zagreite furnata na 190C.Slojete leshtata v tendjera,zaleite s dostata4no voda da ia pokrie pone 2.5cm.Kipnete ,namalete ogania i zahlupete.Varete na tih ogan 6-7 minuti dokato leshtata omekne posle ia otcedete dobre.
Stopete masloto v tigan.Slojete luka i 4esana.Parjete vnimatelno okolo 3min dokato omeknat.Dobavete iabalkata i furmite i zaparjete.Razbarkvaiki oshte 2-3 minuti posle svalete tigana ot ogania.Dobavete otcedenata leshta,koriandara,kimiona,solta i 4ernia piper i varnete na ogania za 1 min
Srejete chushkite nadlajno,mahnete semenata i sarcevinata.Slojete v tava za pe4ene.Razpredelete leshtenata smes v prigotvenite polovinki 4ushki.Pokriite tavata s aluminievo folio i pe4ete na sredno polojenie vav furnata 25-30 min ili dokato 4ushkite omeknat.
Dokato 4ushkite se pekat,prigotvete zalivkata.Otrejete drajkite na lutite 4ushleta.Mahnete sarcevinata i semenata.Izmiite gi za da premahnete ostanalite semena i narejete na tanki krag4eta.zagreite olioto v tigan4e.Dobavete lutite 4ushki i parjete 30 sec. dokato stanat iarkozeleni ili iarko4erveni.Izvadete s resheta4na lajica i otcedete.
Podredete izpe4enite 4ushki v goliamo zatopleno bludo za servirane.Izsipete kvasenata smetana varhu tiah.porasete s izparjenite luti 4ushleta i podnesete.



Тема Re: Капаманови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор famulus (православен)
Публикувано25.12.04 19:12



Чревоугодник, ти същия чревоугодник ли си отпреди 4 години?! Аз тогава пишех тука с друг ник... Ами Гастронома и недоволна още пишат ли?

Уви, сега съм на едно място, където не свинско, ами изделия от свинска кожа не може да се внасят Но затова пък има агнета... Но какво да ти говоря за агнета на Коледа, оооххх


ПС - как си влязъл толкова дълбоко в архива? Аз бих си прочел старите рецепти с умиление...

"Той може сълзи да пророни
За пропилени младини
Но кой природните закони
Могъл би тук да измени"?

Както и да е. Наздраве... С тая капама какво червено вино вирви, студено, студено от мазата, в оная кана изпотена, ух леле, но и това тука го нямаааа
Дай ни помощ в утеснението, защото човешката защита е суетна.

Редактирано от famulus на 25.12.04 19:16.



Тема Ами същият съмнови [re: famulus]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано26.12.04 00:30



като преди 4 години. В архива можеш да влезеш без проблеми почти до началото. Но нали се сещаш, че аз предвидливо си запазвам най-важните постинги (рецепти) на моя компютър. Това са главно моите рецепти (защото стилът им на излагане ие уникален - само за този клуб) и някои най-важни според мен рецепти, дадени от членове на клуба. Например пазя уникалната рецепта за пуйката на Пепеляшка или "обратните сарми" на Неонел. Даже преди около година ги постнах в специална тема "Златните рецепти на клуба" или нещо подобно. За съжаление бързо потъна надолу. Но в края на краищата всичко може да се открие в архива благодарение на Dir.bg.

А ти, доколкото разбирам си в някоя ислямска държава, щом тъжиш за свинското и винското. Не тъжи - и там може да се измислят вкусни неща с телешко, агнешко и пилешко. Виж за виното - нещата са много сложни.

Честито Рождество Христово!



Тема Re: Сърми с некисело зеле?нови [re: geminarius]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано27.12.04 20:08



Здравей,
Малко късно се включвам, но ако решиш пак да правиш сърми с прясно зеле, ще споделя моя опит. За съжаление тук продават само ситно нарязано кисело зеле и след всички проби, най-сполучливия вариант според мен е следният:


За отделянето на листата - в голяма тенджера завираш вода / доста, над половината от тенджерата / . Набождаш с вилица зелката за кочана и потапяш зелката във врялата вода за около 30 - 40 секунди, с нож режеш от кочана най-горните 1 - 2 листа, потапяш пак във врялата вода и така докато си отделиш листата. Изглежда сложно, но е много лесно. После изливаш половината от водата, добавяш сол и много лимонтузу и връщаш всички листа във водата, захлупваш и ги оставяш да поврат 10-ина минути.
Най-добре е, ако може листата да останат накиснати по този начин за цяла нощ на хладно място. С тази отвара е хубаво да се полеят завитите вече сърми - не трябва да е много солена.


Може да се прибави нарязано кисело зеле от консерва, или както се продава, или към плънката, или между сърмите.

Плънката и завиването са ти го обяснили добре.

Щастлива Нова Година.



Тема Re: Сърми с некисело зеле?нови [re: lPA]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано27.12.04 21:11



А "многото лимонтузу"?
При толкова много лимонтузу, колкото съветваш разумно ли е с тази отвара да се поливат готовите сърми?
Весели празници!

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Сърми с некисело зеле?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано27.12.04 21:57



Sapiens-s-s, пиша от личен опит. Тук една опаковка лимонтузу е 25 г, вече слагам почти цялата и всеки път се заричам да слагам повече. Мисля, че не е толкова кисело като едновремешното българско. А и обикновено сърмите излизат много - и зелките големи, и повече плънка слагам.
И все пак човек като готви си преценява - отварата може да се опита на вкус.



Весели празници и на теб.



Тема Re: Сърми с некисело зеле?нови [re: lPA]  
Автор Sapiens-s-s (човек)
Публикувано27.12.04 23:47



Ами то, май и в България една опаковка е 25 гр.
Значи искаш да кажеш, че цялото това количество лимонтузу успешно се поема като киселина от прясното зеле и не е повече от необходимото.
Все пак, 25 гр. е конкретен ориентир.

"Мъдрецът се ражда, за да се самоусъвършенства, глупакът - само за да умре..."


Тема Re: Сърми с некисело зеле?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано28.12.04 00:07



Да, това е ориентир, но много зависи от големината на зелката и количеството плънка. Отварата се използва да се залеят навитите сърми, но ако е много, не се използва цялата. И пак зависи колко е кисело лимонтузуто.
А също така и от конкретния вкус на консумиращите.



Тема Ехееееееееееееенови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор famulus (православен)
Публикувано28.12.04 15:33



здравей! Обратните сарми и сега се сещам, хаааа
В ислямска съм наистина
да видим до кога....
Както и да е - наздраве и заради мене сега по празниците
Аз ще поствам по някоя рецепта оттука, всъщност не са им лоши нещата, но като съм сам, не ми се и готви толкоз

Дай ни помощ в утеснението, защото човешката защита е суетна.


Тема Re: Ами същият съмнови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано29.12.04 02:08



Чpeвoyroдниk,
А помниш ли в темата за пуйката на Пепеляшка, ти се чудеше какво би се получило, ако така се извади месото на пиле, нареже се и кожата се напълни с нарязаното, смесено с различни видове сирена. Аз го правих - много е вкусно, но и много тежко.

Надявам се, да се обаждаш по-често в клуба.



Тема Re: Ами същият съмнови [re: Чpeвoyroдниk]  
АвторF1 (Нерегистриран)
Публикувано29.12.04 10:30



Случайно ника ти преди да беше: “Rodion the chief”?



Тема За пуйката на Пепеляшканови [re: lPA]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано29.12.04 10:32



А-а-а помня я, как да не я помня. Бях я постнал отново в една тема "Златните рецепти на клуба"...... Ще се опитам да изровя темата от архива и да я извадя отгоре. А ти какво имаш предвид като казваш, че е "тежко"? Тежко за приготвяне или тежко за ядене/след ядене.

Обикновено съм доста зает през годината и само около големите празници имам време да пиша по-активно в клубовете. Между другото, случайно открих, че нашата Пепеляшка продължава да пише, но представи си - в клуб "Сватбени вълнения" . Дори има линкове към сватбените и снимки. Интересно защо след омъжването си не се интересува от готварство? Всъщност не съм много сигурен дали това е същата Пепеляшка, но публикувания в профила e-mail ми прилича на нейния и освен това имам спомени, че тя беше в Германия а мейла е нещоси@другоси.de.



Тема не, винаги съм бил Чревоугодникнови [re: F1]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано29.12.04 10:46



А Rodion de chef си го спомням.



Тема Re: Извинявай!нови [re: Чpeвoyroдниk]  
АвторF1 (Нерегистриран)
Публикувано29.12.04 11:05



Ей, днес направо спя, постингът трябваше да е закачен за famulus. Извинявам се още веднъж!



Тема Re: Извинявай!нови [re: F1]  
Автор famulus (православен)
Публикувано29.12.04 20:01



Да аз бях R-t-C
Wchera prochetoh starite si postingi. Ne mi haresa na mnogo mesta kadeto sam bil samohvalen Mladost

Дай ни помощ в утеснението, защото човешката защита е суетна.


Тема Re: За пуйката на Пепеляшканови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано29.12.04 20:46



Тежко за ядене и след ядене.



Тема Re: Извинявай!нови [re: famulus]  
Автор lPA (минаващ)
Публикувано29.12.04 20:51



Ама обсъждаше и най-простото ядене с такъв заразителен ентусиазъм, че човек не можеше да устои. И винаги споменаваше с какво вино върви. Съжалявам, че сега си лишен от тези малки житейски наслади.



Тема Re: Иде Коледанови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано06.12.06 16:15



Във връзка с наближаващите коледни празници и поради нейното непреходно значение :) избутвам темата отгоре :) Весели празници!



Тема Re: Иде Коледанови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано11.12.07 18:26



Дойде време за традиционното ми коледно появяване :):):)

Във връзка с наближаващите коледни празници и поради нейното непреходно значение :) избутвам темата отгоре :)

Весели празници!



Тема Re: Иде Коледанови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Blackcurrant (bitter)
Публикувано11.12.07 20:35



Здравей! Изключително драго ми е да те "видя"! Писала съм с предишен ник Wildberry, но едва ли ме знаеш, защото това е клуб, в който съм с много слаба активност.
Нещо интересно - вчера се рових в някакви кашони и намерих един тефтер, в който съм записвала готварски рецепти /било е преди 2004 година, нямала съм принтер все още

/ и гледам - твоите рецепти за сарми и боб се мъдрят накрая.
И понеже ми бяха донесли хубава кайма, а и зелето ми е готово, веднага спретнах едни сарми.
Как познах, че са твоите ли? Ами влизам днес и чета тази тема и толкова познато ми звучи всичко

Поздрави и щастливи празници!



Тема Re: Иде Коледанови [re: Blackcurrant]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано11.12.07 20:55



Wildberry, Пиши си със стария НИК, моля. Ти си една от готините клубарки тук.



Тема Re: Иде Коледанови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Гинec (G.G.Q.)
Публикувано11.12.07 20:56



Какво означава "Да се захване оризът"?



Тема Re: Иде Коледанови [re: Гинec]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано12.12.07 11:17



Ами означава да залепне за дъното на тенджерата или тигана. Та затова трябва да внимаваме - след добавянето на водата оризът (досега "стъклен" от пърженето) започва да набъбва и омеква и има опасност да залепне за дъното и да прегори.



Тема Re: Иде Коледанови [re: Blackcurrant]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано12.12.07 11:18



Поздрави и на теб

, а никът Wildberry го помня



Тема Re: Иде Коледанови [re: Чpeвoyroдниk]  
АвторKaми (Нерегистриран)
Публикувано12.12.07 13:03



С удоволствие прочетох цялата тема - благодаря! Бих искала да ви дам една рецепта за пълнени чушки с боб, по-различна от тази на Чревоугодник, и моля, не ми казвайте, че - не! не се прави така - защото моята баба ги правеше точно така и до сега в моето семейство са на почит. Рецептата е от Северозападна България, но си мисля, че е характерна за по-ограничен район дори, тъй като се различава от всички подобни рецепти, които съм срещала по книгите и в Интернет.
И така: бобът се сварява до пълна готовност, че даже и малко повече - да е добре разварен и посолен по време на варенето. Запръжка се прави само от лук и червен пипер, като лукът е доста - да кажем, около половин килограм лук за половин килограм суров боб. Към запръжката се прибавя отцеденият боб, разбърква се добре и се добавя подправката, която не съм срещала никъде в рецептите - сминдух. Нищо друго, освен голямо количество сминдух - толкова, че да позеленее леко боба. След това се пълнят предварително накиснатите до омекване сухи чушки, редят се в намазана с олио тавичка, поливат се отгоре с малко олио и се пекат във фурната, докато замирише хубаво на печена суха чушка.
Тук мога да споделя и моя личен опит - не правете това с печени или замразени чушки!


Смятам, че печенето и особено сминдухът, правят ястието много по-различно от вкуса, с който сме свикнали при добавяне на джоджен. Има обаче един проблем - аз не винаги намирам сминдух, който си мирише на сминдух, понякога мирише просто на сено, но... търся, докато намеря.
Весели празници!



Тема Традиционното Коледно Избутване на Теманови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор jamie (шемет сладък)
Публикувано12.12.07 15:04



се прави с печено свинче





Тема Re: Иде Коледанови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Mим (свободна)
Публикувано12.12.07 20:46



Днес отворих работилницата за коледните сладки. Замесих 3 теста - за ванилените рогчета, коледните рохлички и лешниковите сладки. Ще пренощуват в хладилника и утре цялата къща ще мирише неустоимо!

Почвам още от сега, защото и трите вида сладки са с маслено тесто и колкото повече стоят, толкова по-хубави стават. За Коледа ще бъдат перфектни!
После идва ред на меденките, щолена и италианския сладкиш с ядки, сушени плодове и мед, но те са планирани за другата седмица. Това са ми задължителните сладки и сладкиши за Коледа. Но тази година смятам да пробвам още 1-2 нови вида - привлякоха ме едни полски сладки с крема сирене и едни немски с конфитюр... Дано да си струват усилията!

Намислила съм да спретна и няколко купи от тесто за меденки, които после да напълня с различни сладки и да подарявам на роднини и приятели. Идеята е от клуба, но не си спомням автора... Даже съм купила вече целофани и червени панделки, с които ще опаковам купите.
А, и още една идея имам - за къщички (пак от тесто за меденки), украсени с различни бонбони, дражета и т.н. Дано да не ме домързи обаче накрая...



Тема Re: Иде Коледанови [re: Mим]  
Автор Wildberry (bitter)
Публикувано15.12.07 12:27



Давай рецептите


Поне на първите - дето си замесила трите теста.



Тема Re: Иде Коледанови [re: Kaми]  
Автордaaa (Нерегистриран)
Публикувано16.12.07 01:23



И моята баба ги прави тези по врачанско
При нас се казват по врачански "Чушки с гниетан боб" и май са без сминдух
Боба се запържва и се гниета с дървената лъжица докато стане малко кашкав.
Освен това се слагат орехи вътре.
Мноооого вкусно и битово :-)



Тема ваниловите......нови [re: Wildberry]  
АвторCлaдypka (Нерегистриран)
Публикувано16.12.07 11:22



Ето моята рецепта:
100 гр смлени бадеми, 280 гр брашно, 70 гр захар, 200 гр краве масло, 2 жьлтька, 1 ванилия.От продуктите се замесва тесто, оформят се 5 см дьлги "фитили" и се zавиват като подкови.
Тавата се zастила с хартиса zа пе4ене.
Пекат се в предварително zагрята фурна на 200°Ц, 12-14 минути.
Докато са топли се овалват в пудра zахар, смесена с ванилия - 5 ванилии + 50 гр пудра zахар добре смесени.
Аz правя 2 или 3 доzи наведньж.
Нари4ат се Vanillekipferl.



Тема Коледни сладки и сладкишинови [re: Wildberry]  
Автор Mим (свободна)
Публикувано17.12.07 01:03



С удоволствие ги давам!
Бях ги писала в една вече поостаряла тема за коледни сладки и сега само копирам стария си постинг:




Естествено рецептите не са авторски, това са моите любими сладки, без които не минава на Коледа!

Мечета (меденки)
=============
3 яйца
3 каф.ч. захар
3 каф.ч. олио
6 с.л. кисело мляко
6 с.л. мед
1 ч.л. сода
2 ванилии
1 канела
настъргана лимонова кора
около 1 кг брашно

Яйцата се разбиват със захарта. Добавят се киселото мляко с разтворената в него сода, олиото, медът, канелата, ванилиите и лимоновата кора и се разбърква. Постепенно се прибавя брашното и се омесва тесто. Добре е да престои няколко часа в хладилника.
Разточва се кора с дебелина 5-6 мм и с формички се изрязват сладки. Пекат се в загрята фурна 10-15 мин. След като изстинат, се слепват две по две с шипков мармалад.

Наричам си ги мечета, защото когато бяхме малки с брат ми, майка правеше такива сладки, които оформяше като главички на мечета. От разточената кора с чаша се изрязват кръгчета, като на половината (например с капачка от флумастер) се изрязват по 2 дупки за очички. Получените изрезки (миниатюрните кръгчета) не се изхвърлят, а се залепват в края на кръга над очичките като ушички, а едно кръгче се залепва под тях за муцунка. Другата половина от големите кръгчета остават цели. След изпичане едно цяло кръгче се намазва с мармалад и отгоре се слага кръгче с очички и муцунка. Притиска се леко, за да се залепи и мармаладът изпълва очните дупчици. Получават се невероятни мечета!!! Много са подходящи за детски празник.
За Коледа обикновено не си играя да изрязвам мечета, а използвам традиционни коледни формички, после пак слепвам по две. Получават се камбанки, звездички, елхички, сърца и т.н.





Английски коледен щолен
===================
125 г масло
200 г (1 ч.ч.) захар
2 яйца
250 мл прясно мляко
250 г стафиди
100 г захаросани плодове (различни видове)
500 г (4 ч.ч. препълнени) брашно
1 бакпулвер
канела
масло за намазване
пудра захар за поръсване

Маслото се разтопява и се разбърква със захарта. Постепенно се прибавят яйцата, млякото, стафидите и захаросаните плодове. Слагат се пресятото брашно, бакпулверът и канелата. Сместа се разбърква хубаво (става много гъста и трудно се бърка) и се изсипва в предварително намаслена форма. Пече се 70 мин. при 200 градуса. След като се извади от фурната, сладкишът се намазва с масло и се поръсва с пудра захар.


Щоленът става страхотен и на вкус е почти като купешките, въпреки че е с бакпулвер, а не се меси тесто с мая. Всъщност се приготвя много бързо и лесно. Рецептата е на Борислав Екзархов, главен сладкар на "Шератон" (може вече и да не е, изрязвала съм си рецептата от вестник много отдавна.




Италиански коледен сладкиш
======================
110 г кедрови ядки (може и без тях)
70 г шоколад, нарязан на едро
150 г стафиди
300 г лешници, обелени
180 г бадеми, обелени
110 г смесени захаросани плодове
90 г брашно
250 г мед, течен (разтопете, ако е захаросан)
110 г орехи, нарязани на едро

Смесете в голяма купа кедровите ядки, шоколада, стафидите, лешниците и захаросаните плодове и разбъркайте с ръце. Добавете брашното и разбъркайте така, че ядките и плодовете да се покрият с брашно. Изсипете меда и разбъркайте, докато всичко се покрие с него. Добавете нарязаните на едро орехи и разбъркайте добре. С мокри ръце разделете сместа на две части и оформете на топки. Поставете двете топки върху покрита с хартия за печене повърхност и оформете като купол (или като руло). Поставете в предварително загрята до 170 градуса фурна и печете около 1 час. Сладкишът трябва да стане тъмно златист. За да не прегори по време на печенето, може да го покриете с алуминиево фолио или хартия за печене. След като изстине, съхранявайте завит във фолио или хартия. Сервирайте сладкиша нарязан на тънки парчета.

Получава се нещо върховно - нещо подобно на познатите фъстъковки, но с много по-хубави ядки вместо фъстъци. Според мен не е фатално, ако количеството на ядките не се спази перфектно, съотношението им може да се промени. Може и брашното да ви дойде малко повече - трябва просто ядките да се овалят в него. Може да се сложат всякакви захаросани плодове - колкото повече видове, толкова по-добре. Много хубаво става със сушени ягоди.




Ванилени рогчета
==============
2 ч.ч. брашно
1/2 ч.ч. захар
200 г краве масло
50 г бадеми, обелени и фино смлени
50 г лешници, смлени
2 жълтъка
1-2 щипки сол
4 праха ванилии
пудра захар

Смесете пресятото брашно със смлените лешници и бадеми, захарта, солта и 3 ванилии. Добавете нарязаното на малки кубчета масло и размесете, докато се получат трохи. Добавете предварително леко разбитите жълтици и замесете гладко тесто. Ако тестото не се замесва добре (стои на трохи), добавете още един жълтък или 1-2 ч.л. вода.
Оформете тестото на топка, завийте с прозрачно домакинско фолио и поставете в хладилника за около 2 часа. Охладеното тесто разделете на топчета с големината на орех. Оформете от тях пръчици с дължина 10 см. Прегънете ги и ги оформете като рогчета. Поставете ги в намазана и поръсена с брашно тава (или покрита с хартия за печене).
Поставете ги в предварително загрята до 180 градуса, около 10 минути – докато съвсем леко променят цвета си.
Извадете от фурната и веднага, още докато са горещи, ги поръсете с пудра захар, смесена с ванилия.


Рогчетата е хубаво да се приготвят поне 2 седмици преди Коледа - когато са престояли, са по-хубави. Даже колкото повече стоят, по-вкусни стават!
Рецептите за италианския сладкиш и за рогчетата ги имам от е-Кулинар, може да ги видите и там. Между другото - сайтът най-сетне е обновен, завчера останах много приятно изненадана, като го видях.








Коледни сладки с лешници
====================
600 г брашно
400 г масло
400 г захар
300 г лешници, смлени
3 яйца
1 с.л. канела

Разбиват се маслото, захарта и яйцата, прибавят се лешниците. Добавят се брашното и канелата и се омесва тесто, което престоява 1 нощ в хладилника.
Разточва се кора с дебелина 5 мм. С формички се изрязват сладки, намазват се с масло (може и без това) и се пекат в силно загрята фурна 10 мин. съхраняват се в метална кутия.

От тези продукти се получават голямо количество сладки, можете да направите 1/3 или 2/3 доза. Същото важи и за меденките.





Коледни рохлички
==============
150 г брашно
40 г пудра захар
50 г смлени орехи
110 г масло
1 жълтък
1 ванилия

Замесва се тесто, което престоява 1 нощ в хладилника.
От тестото се правят топчета, които се оформят с ръце като малки кифлички. Пекат се 15-20 мин. Когато са готови, се поръсват с пудра захар.

Гледах тази рецепта преди няколко години по ТВ, показа я една чехкиня. Наистина сладките си струват!!! Стават много вкусни - ронливи и ароматни!
За рохличките и лешниковите сладки (и за меденките) важи същото като за рогчетата - направете ги седмица-две преди Коледа, защото колкото повече стоят, толкова по-хубави стават!


Надявам се, че не съм ви досадила с рецептите и обясненията си. Може рохличките, рогчетата и лешниковите сладки да ви изглеждат почти еднакви, но не е така - имат си различен вкус и аромат (от различните ядки и подправки в тях). Ако имате въпроси, съм готова да отговарям.
Много ми хареса идеята на Mirror за коледна купа - смятам да направя 4-5 за подаръци на близки и приятели
Е, това е от мен! Дано съм допринесла поне малко за коледното ви настроение! Остава само месец до Коледа!!! Нека кухните и домовете ви да ухаят неустоимо на канела, ванилия, масло и мед! Запрятайте ръкавите и... да хващаме точилките!



Е, това беше старият ми постинг.
Завчера изпекох ванилените рогчета, коледните рохлички и лешниковите сладки. Станаха идеални! Накътах ги в метални кутии и тенджери да "отлежават" за Коледа.
Тази вечер замесих тестото за меденките, изрязах си шаблони и утре ще пека звездички, камбанки, елхички... и коледни купи и къщички. Дано се получи нещо и успея да сглобя някакво подобие на купа! Апропо идеята за коледна купа е на Mirror. А ето какво имам предвид под къщички:


Весели празници!!!


Редактирано от Mим на 17.12.07 01:14.



Тема Re: Коледни сладки и сладкишинови [re: Mим]  
Автор Mим (свободна)
Публикувано17.12.07 01:40



Току-що открих следното:


Особено ме привлякоха сицилианските сладки и Panforte (въпреки че доста напомня Panpepato, който си правя от 2-3 години), явно са нови, защото преди не съм ги виждала. А освен сладките от горния постинг за тази седмица си бях набелязала и немските с конфитюр, досега не съм ги пробвала...
Ама може ли човек да направи всичко наведнъж? Да не говорим пък за калориите, които ще ни се лепнат по празниците...



Тема въпроснови [re: Mим]  
Авторaбиr (Нерегистриран)
Публикувано17.12.07 20:50



какво е захаросани плодове?



Тема Re: въпроснови [re: aбиr]  
Автор Mим (свободна)
Публикувано18.12.07 13:26



Захаросани или още сушени - стафиди, кайсии, фурми, смокини, тропически, екзотични... има какви ли не... При сушенето на плодовете се използва захар и затова се наричат захаросани. Особено ми харесват сушените ягоди!

Само да не бяха толкова сладки... Не им се свиди захарта на тия хора...



Тема Re: въпроснови [re: Mим]  
Авторket (Нерегистриран)
Публикувано18.12.07 15:29



А пропо, къде бяха канелените кошници за сладки, че нещо не мога да ги намеря.
Спомнам си, че имаше даже картинки.
Благодаря предварително!



Тема Re: въпроснови [re: ket]  
Автор Mим (свободна)
Публикувано19.12.07 14:13



За съжаление не съм срещала такива канелени кошници за сладки. Аз имам предвид коледните медени купи на Mirror:


Иначе и твоята идея звучи интересно; и аз ще се радвам да се включи някой, който ги е виждал...
Другият вариант е да пробваш с някоя търсачка... Пък дано изнамериш каквото искаш!



Тема Re: Иде Коледанови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано15.12.08 14:23



Дойде време за традиционното ми коледно появяване :):):)

Във връзка с наближаващите коледни празници и поради нейното непреходно значение :) избутвам темата отгоре :)

Весели празници!



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано16.12.08 14:15



Ето какво имам аз от една много ,много стара книжка.КОЛЕДА - за празника

Прясна пита,баница с месо или черва/пиринския край/,млечница/брашнена халва/,печен боб,пастърма със зеле,свинско с праз,печена кокошка

Ако някой прояви желание за някое от ястията мога да напиша как се приготвя и продуктите.

Ето и за Нова Година.Василов ден
каша от жито/кешкек , ударението е на второто Е , Юж.България/
фасул,пита,обреден хляб/боговица в Сев.Б-я , вечерна в Юж.Б-я/
баница с късмети
кравайчета,
ошав

За всеки празник всъщност има ястия които нашите баби са готвели.Но всичко е било съпроводено с ритуалите, които ние сме забравили ,и не прилагаме.



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: e тe тaka]  
Автор rudolfOO7 (непознат )
Публикувано16.12.08 15:42



Ако не е проблем и не Ви мързи може ли да на пишете рецептите за питата,баницатамлечницата,боба,свинското и зелето.Предполагам ,че са пекли пилето по традиционният начин.Благодаря





Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: rudolfOO7]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано17.12.08 11:03



С удоволствие.
Най напред за житото.Изпитвала съм го невероятно е.Та житото се измива от вечерта, като се трие между дланите. Налива се вода 1:4 .Водата е четри пъти повече от житото.На другия ден се слага да се вари както е от вечерта.То е попило необходимата вода.сварява се много бързо.Не се долива никаква друга вода.Разварява се перфектно,става пухкаво и бяло.

Прясна пита с пара:
1 кг.брашно,300 г вода,10 г. сол,1 бакпулвер,смесен с брашното,монета
брашното се пресява няколко пъти,прави се кладенче и се слагат продуктите.Оформя се пита която се слага във подница и се покрива с връшник.Пече се в добре угрята фурна.
Аз я пека естествено в печка.яла съм и от фурна разликата е огромна.

Баница вита:
1кг.брашно,2 чаши хладка вода,непълна чаша олио,лъжица сол,лъжица оцет/за тестото/
плънката/още 200гр. мазнина и 200 г. сварен булгур или ориз/
Омесеното тесто се разделя на 8 топки,всяка от които се разточва на кора с големина на по- голяма чиния.Намазват се с мазнина и се навиват най -напред на руло,о после на охлюв.Оставят се на студено цяла нощ/може и в хладилника/.На сутринта всяка топка се разточва на по -голяма кора,която се наръсва с плънката.Завива се по познатия начин.отгоре баницата се полива отново с мазнина.Пече се във фурна зарита с жар.

Мачкан/джуркан боб:
боб,кромид лук,морков,солна вкус,сушен джоджен,олио,червен пипер.

Всечко се приготвя от вечерта.Боба се накисва,щом на другия ден се сложи на печката ,първата вода затоплена се изхвърля.Прибавя се лукаи моркова.Щом се свари се добавя джоджена,солта и малко олио.
изцежда се боба и се намачква с джурило или вилица.Прибавя му се и по малко олио.Слага се в съд готовия боб и се набожда с вилица,поръсва се червен пипер и се полива отново с олио.

Млечна баница-брашнеста халва/това е обаче за Коледа/
1 литър прясно мляко1500гр.брашно1мед,чаша счукани орехи.

Сварява се млякото,поставя се след това на слаб огън и като се бърка непрекъснато,постепенно по малко се прибавя брашното,докато всичко се сгъсти.Накрая се слага мед и счуканите орехи.Яде се студено.

Кокошка или пиле за Коледа:
1 кокошка,червен пипер,сол

Пече се на жар,докато се зачерви,после се слага в тава и се пече във фурна.Може да се прибавималко вода и мазнина.печена,се посолява и наръсва с червен пипер.

Варен петел /за нова година/
1,5 петел,1л.вода,5 г сол,2-3 скилитки чесън,магданоз
Изчистеният петел се сварява цял,като му се отстранява само главата/тя се закача над огнището/.Свареното месо се нарязва на парчетаи се връща отново с част от бульона,в който се слага чесъна счукан,магданоз и парчета червена печена чушка.

Каша от жито/кешкеш/:
1кг жито/грухано/400 г. захар или 400 г. сланина

първи вариант:измитото в няколко води жито се вари,след което се пасира през цедка,за да се получи каша,в която се слагат захар,стафиди и орехови ядки
втори вариант: житото се сварявас парче сланина,след което се пасира,а получената каша се нарича кешкеш.Яде се посолена и наръсена с лют червен пипер.

Свинско със зеле няма ,то е със праз

Прясна пита -Вечерна:

1 кг брашно,5 г сол,400г вода
Брашното се пресява няколко пъти и се посолява,след което с хладка водасе омесва тесто да стане на шупли.Оформя се пита,върху която се поставят 7 купенчета/малки кръгли питки от тестото/наредени така - в средата на питата едно горяло и шест по-малки наоколо.Пече се похлупена с връшник,зарита с жар.
Тази пита е да Коледа и Йорданов ден.



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: e тe тaka]  
Автор rudolfOO7 (непознат )
Публикувано17.12.08 11:45



Много благодаря.Не знаех то с житото.Аз правя свинско с праз и зелени кисели домати на фурна.Та понеже все оше сме изправени пред дилемата -голям обяд за много месоядни

или само семейство не сме закупили местните продукти.Весела коледа



Тема Иде Коледанови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано19.12.09 14:04



Дойде време за традиционното ми коледно появяване :):):)

Във връзка с наближаващите коледни празници и поради нейното непреходно значение :) избутвам темата отгоре :)

Весели празници!



Тема Re: Иде Коледанови [re: дaaa]  
Автор slynze (новак)
Публикувано19.12.09 16:58



Точно така ги прави баба ми, която е родом от Павликени, само не го *гниете* боба, а го *джурка*

. Тая рецепта незнам дали е врачанска, но в северозападна България май е доста разпространена...пък може би и другаде . Много са важни орехите, а аз слагам червен лук, а и чушките се запечатват с брашно и се напръскват с мазнина преди да се запекат.МММ много ми се дояде, а тука няма сухи чушки



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор NikiFin (стар клубар)
Публикувано25.12.09 22:25



Защо ми се струва, че ще се получи прекалено солено ако ври в зелевата вода.



Тема Иде Коледа 2011нови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано11.12.11 21:49



Дойде време за традиционното ми коледно появяване :):):)

Във връзка с наближаващите коледни празници и поради нейното непреходно значение :) избутвам темата отгоре :)

Весели празници!



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Monica123 (минаващ)
Публикувано12.12.11 20:38



Съгласна съм със забележката.Но за да са сготвени добре зелевите листа оризът трябва да се навива в сърмата ПОЛУСГОТВЕН и сърмъчката да е леко рехава, за да има съзможност после да се изпълни.
Варят се на бавен огъл с чития отгоре за да не мърдат.



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: Monica123]  
Автор bobiO8 ()
Публикувано12.12.11 20:52



Така стават в гювеч на фурна. Отгоре слагам само по дебел зелев лист.



Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: rudolfOO7]  
Автор дaлeчe-дaлeчe (untroubled_)
Публикувано20.12.11 05:41



Четох тази стара-нова тема, та това свинско с праз и зелени кисели домати на фурна ме заинтригува много. Моля за рецепта:)
Използвам случая да попитам и за една специална баница от Ценовския край
/ Русенско/. Помня че се точеше, режеше на големи парчета, които се потапяха във вряла солена вода, докато изплуват и после с тези сварени парчета се редеше баницата. Който си има селска печка - се пече отгоре, иначе във фурна сигурно става пак. И тестото беше жълто- с много яйца.
С нищо несравнима е:)
На всички желая радостни приготовления и вкусни произведения:)



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: дaлeчe-дaлeчe]  
Автор bobiO8 ()
Публикувано20.12.11 08:59



Здравей!

Рецептата за свинско месо със зелени домати е от българската кухня. Ще ти напиша една рецепта.

СВИНСКО СЪС ЗЕЛЕНИ ДОМАТИ
(Кюстендилско)

Продукти: свинско месо 750 г, растително масло 100 мл (1/2 чаена чаша), кромид лук 100 г (2 глави), картофи 0.500 кг (8-10 бр.), зелени домати 800 г (10 бр.), червен пипер 5 г (1 чаена лъжичка), сол и черен пипер.
Месото, нарязано на средно големи парчета, и лукът, нарязан на ситно, се слагат в тенджера заедно с мазнината. Посоляват се, похлупват се плътно с капака и се задушават на тих огън, без да се бъркат. Когато омекне лукът, се прибавят червеният пипер и нарязаните на филийки картофи и зелени домати. Ястието се залива с топла вода, посолява се и се оставя да ври на тих огън. Ястието може да се приготви в гювеч на фурна.При поднасянето се поръсва с черен пипер.
Успех и весели празници!

За баницата от Русенския край ще потърся.



Да станеш човек е изкуство.

Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: bobiO8]  
Автор дaлeчe-дaлeчe (untroubled_)
Публикувано20.12.11 17:08



Много благодаря!
За баницата - сутринта се сетих за името й и я намерих, ето я:
http://vkusnotiiki.net/recipe.php?rec=2071

На смелчаците, които ще пробват- успех!!!
Весели празници!



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Luchezara ()
Публикувано20.12.11 17:28



Не се ли слагат и малко настъргани домати в ориза?






Тема Аз не слагамнови [re: Luchezara]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано21.12.11 17:40



и не съм чувал някой да слага. Мисля, че няма нужда предвид използването на зелев сок. Рецептата е традиционна за определен сезон, когато нормално няма домати.



Тема Re: Иде Коледанови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Kaлoмaин (гозгунджия)
Публикувано26.12.11 09:02



Да си се похваля - направих содена питка, но вместо в оцет загасих содата в лимонов сок. Освен това сложих малко захаросана лимонова кора. Стана чудесна питка.



Тема Иде Коледа 2012нови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано18.12.12 19:32



Дойде време за традиционното ми коледно появяване :):):)

Във връзка с наближаващите коледни празници и поради нейното непреходно значение :) избутвам темата отгоре :)

Весели празници!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.