Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:19 01.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: въпроснови [re: aбиr]  
Автор Mим (свободна)
Публикувано18.12.07 13:26



Захаросани или още сушени - стафиди, кайсии, фурми, смокини, тропически, екзотични... има какви ли не... При сушенето на плодовете се използва захар и затова се наричат захаросани. Особено ми харесват сушените ягоди!

Само да не бяха толкова сладки... Не им се свиди захарта на тия хора...



Тема Re: въпроснови [re: Mим]  
Авторket (Нерегистриран)
Публикувано18.12.07 15:29



А пропо, къде бяха канелените кошници за сладки, че нещо не мога да ги намеря.
Спомнам си, че имаше даже картинки.
Благодаря предварително!



Тема Re: въпроснови [re: ket]  
Автор Mим (свободна)
Публикувано19.12.07 14:13



За съжаление не съм срещала такива канелени кошници за сладки. Аз имам предвид коледните медени купи на Mirror:


Иначе и твоята идея звучи интересно; и аз ще се радвам да се включи някой, който ги е виждал...
Другият вариант е да пробваш с някоя търсачка... Пък дано изнамериш каквото искаш!



Тема Re: Иде Коледанови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано15.12.08 14:23



Дойде време за традиционното ми коледно появяване :):):)

Във връзка с наближаващите коледни празници и поради нейното непреходно значение :) избутвам темата отгоре :)

Весели празници!



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано16.12.08 14:15



Ето какво имам аз от една много ,много стара книжка.КОЛЕДА - за празника

Прясна пита,баница с месо или черва/пиринския край/,млечница/брашнена халва/,печен боб,пастърма със зеле,свинско с праз,печена кокошка

Ако някой прояви желание за някое от ястията мога да напиша как се приготвя и продуктите.

Ето и за Нова Година.Василов ден
каша от жито/кешкек , ударението е на второто Е , Юж.България/
фасул,пита,обреден хляб/боговица в Сев.Б-я , вечерна в Юж.Б-я/
баница с късмети
кравайчета,
ошав

За всеки празник всъщност има ястия които нашите баби са готвели.Но всичко е било съпроводено с ритуалите, които ние сме забравили ,и не прилагаме.



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: e тe тaka]  
Автор rudolfOO7 (непознат )
Публикувано16.12.08 15:42



Ако не е проблем и не Ви мързи може ли да на пишете рецептите за питата,баницатамлечницата,боба,свинското и зелето.Предполагам ,че са пекли пилето по традиционният начин.Благодаря





Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: rudolfOO7]  
Автор e тe тaka (и защо)
Публикувано17.12.08 11:03



С удоволствие.
Най напред за житото.Изпитвала съм го невероятно е.Та житото се измива от вечерта, като се трие между дланите. Налива се вода 1:4 .Водата е четри пъти повече от житото.На другия ден се слага да се вари както е от вечерта.То е попило необходимата вода.сварява се много бързо.Не се долива никаква друга вода.Разварява се перфектно,става пухкаво и бяло.

Прясна пита с пара:
1 кг.брашно,300 г вода,10 г. сол,1 бакпулвер,смесен с брашното,монета
брашното се пресява няколко пъти,прави се кладенче и се слагат продуктите.Оформя се пита която се слага във подница и се покрива с връшник.Пече се в добре угрята фурна.
Аз я пека естествено в печка.яла съм и от фурна разликата е огромна.

Баница вита:
1кг.брашно,2 чаши хладка вода,непълна чаша олио,лъжица сол,лъжица оцет/за тестото/
плънката/още 200гр. мазнина и 200 г. сварен булгур или ориз/
Омесеното тесто се разделя на 8 топки,всяка от които се разточва на кора с големина на по- голяма чиния.Намазват се с мазнина и се навиват най -напред на руло,о после на охлюв.Оставят се на студено цяла нощ/може и в хладилника/.На сутринта всяка топка се разточва на по -голяма кора,която се наръсва с плънката.Завива се по познатия начин.отгоре баницата се полива отново с мазнина.Пече се във фурна зарита с жар.

Мачкан/джуркан боб:
боб,кромид лук,морков,солна вкус,сушен джоджен,олио,червен пипер.

Всечко се приготвя от вечерта.Боба се накисва,щом на другия ден се сложи на печката ,първата вода затоплена се изхвърля.Прибавя се лукаи моркова.Щом се свари се добавя джоджена,солта и малко олио.
изцежда се боба и се намачква с джурило или вилица.Прибавя му се и по малко олио.Слага се в съд готовия боб и се набожда с вилица,поръсва се червен пипер и се полива отново с олио.

Млечна баница-брашнеста халва/това е обаче за Коледа/
1 литър прясно мляко1500гр.брашно1мед,чаша счукани орехи.

Сварява се млякото,поставя се след това на слаб огън и като се бърка непрекъснато,постепенно по малко се прибавя брашното,докато всичко се сгъсти.Накрая се слага мед и счуканите орехи.Яде се студено.

Кокошка или пиле за Коледа:
1 кокошка,червен пипер,сол

Пече се на жар,докато се зачерви,после се слага в тава и се пече във фурна.Може да се прибавималко вода и мазнина.печена,се посолява и наръсва с червен пипер.

Варен петел /за нова година/
1,5 петел,1л.вода,5 г сол,2-3 скилитки чесън,магданоз
Изчистеният петел се сварява цял,като му се отстранява само главата/тя се закача над огнището/.Свареното месо се нарязва на парчетаи се връща отново с част от бульона,в който се слага чесъна счукан,магданоз и парчета червена печена чушка.

Каша от жито/кешкеш/:
1кг жито/грухано/400 г. захар или 400 г. сланина

първи вариант:измитото в няколко води жито се вари,след което се пасира през цедка,за да се получи каша,в която се слагат захар,стафиди и орехови ядки
втори вариант: житото се сварявас парче сланина,след което се пасира,а получената каша се нарича кешкеш.Яде се посолена и наръсена с лют червен пипер.

Свинско със зеле няма ,то е със праз

Прясна пита -Вечерна:

1 кг брашно,5 г сол,400г вода
Брашното се пресява няколко пъти и се посолява,след което с хладка водасе омесва тесто да стане на шупли.Оформя се пита,върху която се поставят 7 купенчета/малки кръгли питки от тестото/наредени така - в средата на питата едно горяло и шест по-малки наоколо.Пече се похлупена с връшник,зарита с жар.
Тази пита е да Коледа и Йорданов ден.



Тема Re: Постни сарми с кисело зеле и сухи чушкинови [re: e тe тaka]  
Автор rudolfOO7 (непознат )
Публикувано17.12.08 11:45



Много благодаря.Не знаех то с житото.Аз правя свинско с праз и зелени кисели домати на фурна.Та понеже все оше сме изправени пред дилемата -голям обяд за много месоядни

или само семейство не сме закупили местните продукти.Весела коледа



Тема Иде Коледанови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано19.12.09 14:04



Дойде време за традиционното ми коледно появяване :):):)

Във връзка с наближаващите коледни празници и поради нейното непреходно значение :) избутвам темата отгоре :)

Весели празници!



Тема Re: Иде Коледанови [re: дaaa]  
Автор slynze (новак)
Публикувано19.12.09 16:58



Точно така ги прави баба ми, която е родом от Павликени, само не го *гниете* боба, а го *джурка*

. Тая рецепта незнам дали е врачанска, но в северозападна България май е доста разпространена...пък може би и другаде . Много са важни орехите, а аз слагам червен лук, а и чушките се запечатват с брашно и се напръскват с мазнина преди да се запекат.МММ много ми се дояде, а тука няма сухи чушки




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.