Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:38 01.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: Иде Коледанови [re: Blackcurrant]  
Автор Чpeвoyroдниk (яде и пие)
Публикувано12.12.07 11:18



Поздрави и на теб

, а никът Wildberry го помня



Тема Re: Иде Коледанови [re: Чpeвoyroдниk]  
АвторKaми (Нерегистриран)
Публикувано12.12.07 13:03



С удоволствие прочетох цялата тема - благодаря! Бих искала да ви дам една рецепта за пълнени чушки с боб, по-различна от тази на Чревоугодник, и моля, не ми казвайте, че - не! не се прави така - защото моята баба ги правеше точно така и до сега в моето семейство са на почит. Рецептата е от Северозападна България, но си мисля, че е характерна за по-ограничен район дори, тъй като се различава от всички подобни рецепти, които съм срещала по книгите и в Интернет.
И така: бобът се сварява до пълна готовност, че даже и малко повече - да е добре разварен и посолен по време на варенето. Запръжка се прави само от лук и червен пипер, като лукът е доста - да кажем, около половин килограм лук за половин килограм суров боб. Към запръжката се прибавя отцеденият боб, разбърква се добре и се добавя подправката, която не съм срещала никъде в рецептите - сминдух. Нищо друго, освен голямо количество сминдух - толкова, че да позеленее леко боба. След това се пълнят предварително накиснатите до омекване сухи чушки, редят се в намазана с олио тавичка, поливат се отгоре с малко олио и се пекат във фурната, докато замирише хубаво на печена суха чушка.
Тук мога да споделя и моя личен опит - не правете това с печени или замразени чушки!


Смятам, че печенето и особено сминдухът, правят ястието много по-различно от вкуса, с който сме свикнали при добавяне на джоджен. Има обаче един проблем - аз не винаги намирам сминдух, който си мирише на сминдух, понякога мирише просто на сено, но... търся, докато намеря.
Весели празници!



Тема Традиционното Коледно Избутване на Теманови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор jamie (шемет сладък)
Публикувано12.12.07 15:04



се прави с печено свинче





Тема Re: Иде Коледанови [re: Чpeвoyroдниk]  
Автор Mим (свободна)
Публикувано12.12.07 20:46



Днес отворих работилницата за коледните сладки. Замесих 3 теста - за ванилените рогчета, коледните рохлички и лешниковите сладки. Ще пренощуват в хладилника и утре цялата къща ще мирише неустоимо!

Почвам още от сега, защото и трите вида сладки са с маслено тесто и колкото повече стоят, толкова по-хубави стават. За Коледа ще бъдат перфектни!
После идва ред на меденките, щолена и италианския сладкиш с ядки, сушени плодове и мед, но те са планирани за другата седмица. Това са ми задължителните сладки и сладкиши за Коледа. Но тази година смятам да пробвам още 1-2 нови вида - привлякоха ме едни полски сладки с крема сирене и едни немски с конфитюр... Дано да си струват усилията!

Намислила съм да спретна и няколко купи от тесто за меденки, които после да напълня с различни сладки и да подарявам на роднини и приятели. Идеята е от клуба, но не си спомням автора... Даже съм купила вече целофани и червени панделки, с които ще опаковам купите.
А, и още една идея имам - за къщички (пак от тесто за меденки), украсени с различни бонбони, дражета и т.н. Дано да не ме домързи обаче накрая...



Тема Re: Иде Коледанови [re: Mим]  
Автор Wildberry (bitter)
Публикувано15.12.07 12:27



Давай рецептите


Поне на първите - дето си замесила трите теста.



Тема Re: Иде Коледанови [re: Kaми]  
Автордaaa (Нерегистриран)
Публикувано16.12.07 01:23



И моята баба ги прави тези по врачанско
При нас се казват по врачански "Чушки с гниетан боб" и май са без сминдух
Боба се запържва и се гниета с дървената лъжица докато стане малко кашкав.
Освен това се слагат орехи вътре.
Мноооого вкусно и битово :-)



Тема ваниловите......нови [re: Wildberry]  
АвторCлaдypka (Нерегистриран)
Публикувано16.12.07 11:22



Ето моята рецепта:
100 гр смлени бадеми, 280 гр брашно, 70 гр захар, 200 гр краве масло, 2 жьлтька, 1 ванилия.От продуктите се замесва тесто, оформят се 5 см дьлги "фитили" и се zавиват като подкови.
Тавата се zастила с хартиса zа пе4ене.
Пекат се в предварително zагрята фурна на 200°Ц, 12-14 минути.
Докато са топли се овалват в пудра zахар, смесена с ванилия - 5 ванилии + 50 гр пудра zахар добре смесени.
Аz правя 2 или 3 доzи наведньж.
Нари4ат се Vanillekipferl.



Тема Коледни сладки и сладкишинови [re: Wildberry]  
Автор Mим (свободна)
Публикувано17.12.07 01:03



С удоволствие ги давам!
Бях ги писала в една вече поостаряла тема за коледни сладки и сега само копирам стария си постинг:




Естествено рецептите не са авторски, това са моите любими сладки, без които не минава на Коледа!

Мечета (меденки)
=============
3 яйца
3 каф.ч. захар
3 каф.ч. олио
6 с.л. кисело мляко
6 с.л. мед
1 ч.л. сода
2 ванилии
1 канела
настъргана лимонова кора
около 1 кг брашно

Яйцата се разбиват със захарта. Добавят се киселото мляко с разтворената в него сода, олиото, медът, канелата, ванилиите и лимоновата кора и се разбърква. Постепенно се прибавя брашното и се омесва тесто. Добре е да престои няколко часа в хладилника.
Разточва се кора с дебелина 5-6 мм и с формички се изрязват сладки. Пекат се в загрята фурна 10-15 мин. След като изстинат, се слепват две по две с шипков мармалад.

Наричам си ги мечета, защото когато бяхме малки с брат ми, майка правеше такива сладки, които оформяше като главички на мечета. От разточената кора с чаша се изрязват кръгчета, като на половината (например с капачка от флумастер) се изрязват по 2 дупки за очички. Получените изрезки (миниатюрните кръгчета) не се изхвърлят, а се залепват в края на кръга над очичките като ушички, а едно кръгче се залепва под тях за муцунка. Другата половина от големите кръгчета остават цели. След изпичане едно цяло кръгче се намазва с мармалад и отгоре се слага кръгче с очички и муцунка. Притиска се леко, за да се залепи и мармаладът изпълва очните дупчици. Получават се невероятни мечета!!! Много са подходящи за детски празник.
За Коледа обикновено не си играя да изрязвам мечета, а използвам традиционни коледни формички, после пак слепвам по две. Получават се камбанки, звездички, елхички, сърца и т.н.





Английски коледен щолен
===================
125 г масло
200 г (1 ч.ч.) захар
2 яйца
250 мл прясно мляко
250 г стафиди
100 г захаросани плодове (различни видове)
500 г (4 ч.ч. препълнени) брашно
1 бакпулвер
канела
масло за намазване
пудра захар за поръсване

Маслото се разтопява и се разбърква със захарта. Постепенно се прибавят яйцата, млякото, стафидите и захаросаните плодове. Слагат се пресятото брашно, бакпулверът и канелата. Сместа се разбърква хубаво (става много гъста и трудно се бърка) и се изсипва в предварително намаслена форма. Пече се 70 мин. при 200 градуса. След като се извади от фурната, сладкишът се намазва с масло и се поръсва с пудра захар.


Щоленът става страхотен и на вкус е почти като купешките, въпреки че е с бакпулвер, а не се меси тесто с мая. Всъщност се приготвя много бързо и лесно. Рецептата е на Борислав Екзархов, главен сладкар на "Шератон" (може вече и да не е, изрязвала съм си рецептата от вестник много отдавна.




Италиански коледен сладкиш
======================
110 г кедрови ядки (може и без тях)
70 г шоколад, нарязан на едро
150 г стафиди
300 г лешници, обелени
180 г бадеми, обелени
110 г смесени захаросани плодове
90 г брашно
250 г мед, течен (разтопете, ако е захаросан)
110 г орехи, нарязани на едро

Смесете в голяма купа кедровите ядки, шоколада, стафидите, лешниците и захаросаните плодове и разбъркайте с ръце. Добавете брашното и разбъркайте така, че ядките и плодовете да се покрият с брашно. Изсипете меда и разбъркайте, докато всичко се покрие с него. Добавете нарязаните на едро орехи и разбъркайте добре. С мокри ръце разделете сместа на две части и оформете на топки. Поставете двете топки върху покрита с хартия за печене повърхност и оформете като купол (или като руло). Поставете в предварително загрята до 170 градуса фурна и печете около 1 час. Сладкишът трябва да стане тъмно златист. За да не прегори по време на печенето, може да го покриете с алуминиево фолио или хартия за печене. След като изстине, съхранявайте завит във фолио или хартия. Сервирайте сладкиша нарязан на тънки парчета.

Получава се нещо върховно - нещо подобно на познатите фъстъковки, но с много по-хубави ядки вместо фъстъци. Според мен не е фатално, ако количеството на ядките не се спази перфектно, съотношението им може да се промени. Може и брашното да ви дойде малко повече - трябва просто ядките да се овалят в него. Може да се сложат всякакви захаросани плодове - колкото повече видове, толкова по-добре. Много хубаво става със сушени ягоди.




Ванилени рогчета
==============
2 ч.ч. брашно
1/2 ч.ч. захар
200 г краве масло
50 г бадеми, обелени и фино смлени
50 г лешници, смлени
2 жълтъка
1-2 щипки сол
4 праха ванилии
пудра захар

Смесете пресятото брашно със смлените лешници и бадеми, захарта, солта и 3 ванилии. Добавете нарязаното на малки кубчета масло и размесете, докато се получат трохи. Добавете предварително леко разбитите жълтици и замесете гладко тесто. Ако тестото не се замесва добре (стои на трохи), добавете още един жълтък или 1-2 ч.л. вода.
Оформете тестото на топка, завийте с прозрачно домакинско фолио и поставете в хладилника за около 2 часа. Охладеното тесто разделете на топчета с големината на орех. Оформете от тях пръчици с дължина 10 см. Прегънете ги и ги оформете като рогчета. Поставете ги в намазана и поръсена с брашно тава (или покрита с хартия за печене).
Поставете ги в предварително загрята до 180 градуса, около 10 минути – докато съвсем леко променят цвета си.
Извадете от фурната и веднага, още докато са горещи, ги поръсете с пудра захар, смесена с ванилия.


Рогчетата е хубаво да се приготвят поне 2 седмици преди Коледа - когато са престояли, са по-хубави. Даже колкото повече стоят, по-вкусни стават!
Рецептите за италианския сладкиш и за рогчетата ги имам от е-Кулинар, може да ги видите и там. Между другото - сайтът най-сетне е обновен, завчера останах много приятно изненадана, като го видях.








Коледни сладки с лешници
====================
600 г брашно
400 г масло
400 г захар
300 г лешници, смлени
3 яйца
1 с.л. канела

Разбиват се маслото, захарта и яйцата, прибавят се лешниците. Добавят се брашното и канелата и се омесва тесто, което престоява 1 нощ в хладилника.
Разточва се кора с дебелина 5 мм. С формички се изрязват сладки, намазват се с масло (може и без това) и се пекат в силно загрята фурна 10 мин. съхраняват се в метална кутия.

От тези продукти се получават голямо количество сладки, можете да направите 1/3 или 2/3 доза. Същото важи и за меденките.





Коледни рохлички
==============
150 г брашно
40 г пудра захар
50 г смлени орехи
110 г масло
1 жълтък
1 ванилия

Замесва се тесто, което престоява 1 нощ в хладилника.
От тестото се правят топчета, които се оформят с ръце като малки кифлички. Пекат се 15-20 мин. Когато са готови, се поръсват с пудра захар.

Гледах тази рецепта преди няколко години по ТВ, показа я една чехкиня. Наистина сладките си струват!!! Стават много вкусни - ронливи и ароматни!
За рохличките и лешниковите сладки (и за меденките) важи същото като за рогчетата - направете ги седмица-две преди Коледа, защото колкото повече стоят, толкова по-хубави стават!


Надявам се, че не съм ви досадила с рецептите и обясненията си. Може рохличките, рогчетата и лешниковите сладки да ви изглеждат почти еднакви, но не е така - имат си различен вкус и аромат (от различните ядки и подправки в тях). Ако имате въпроси, съм готова да отговарям.
Много ми хареса идеята на Mirror за коледна купа - смятам да направя 4-5 за подаръци на близки и приятели
Е, това е от мен! Дано съм допринесла поне малко за коледното ви настроение! Остава само месец до Коледа!!! Нека кухните и домовете ви да ухаят неустоимо на канела, ванилия, масло и мед! Запрятайте ръкавите и... да хващаме точилките!



Е, това беше старият ми постинг.
Завчера изпекох ванилените рогчета, коледните рохлички и лешниковите сладки. Станаха идеални! Накътах ги в метални кутии и тенджери да "отлежават" за Коледа.
Тази вечер замесих тестото за меденките, изрязах си шаблони и утре ще пека звездички, камбанки, елхички... и коледни купи и къщички. Дано се получи нещо и успея да сглобя някакво подобие на купа! Апропо идеята за коледна купа е на Mirror. А ето какво имам предвид под къщички:


Весели празници!!!


Редактирано от Mим на 17.12.07 01:14.



Тема Re: Коледни сладки и сладкишинови [re: Mим]  
Автор Mим (свободна)
Публикувано17.12.07 01:40



Току-що открих следното:


Особено ме привлякоха сицилианските сладки и Panforte (въпреки че доста напомня Panpepato, който си правя от 2-3 години), явно са нови, защото преди не съм ги виждала. А освен сладките от горния постинг за тази седмица си бях набелязала и немските с конфитюр, досега не съм ги пробвала...
Ама може ли човек да направи всичко наведнъж? Да не говорим пък за калориите, които ще ни се лепнат по празниците...



Тема въпроснови [re: Mим]  
Авторaбиr (Нерегистриран)
Публикувано17.12.07 20:50



какво е захаросани плодове?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.