Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:45 30.04.24 
Българи извън България
   >> Българи в Европа
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема За мен държавата вече е погинала,проф.Петър ИВАНОВнови  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано24.11.10 12:18






Ще имаме и президент ром след години
автор(и): Иво Ангелов, прочитания: 196, коментари: 0 С проф. Петър ИВАНОВ от Центъра за демографска политика разговаря Иво Ангелов

- Проф. Иванов, съобщихте, че през 2050 г. българите ще са малцинство в собствената си държава. Това реално ли е, или просто е песимистична прогноза?

- Тази прогноза ми е известна още от времето, когато бях студент - преди 40 г. И не е моя, а на знаменити професори статистици от Софийския университет. Още тогава те твърдяха, че през 2050 г. българите ще бъдат етническо малцинство. Това почива на един реален факт - ромското население се увеличава през всеки 20 години два пъти, а българите по едни или други причини - миграция, ниска раждаемост и др., намаляват и остаряват. На базата на изследването на предишни тенденции през 2050 г. ще има 3,5 млн. роми, 1,2 млн. турци и едва 800 000 българи.

- Тоест да ви разбирам, че и като цяло населението на страната ще намалее с около 2 млн. души?

- Да. По данни на ЦРУ и Националния статистически институт след 40 г. в България ще живеят 5,5 млн. души. Те намаляват всяка година с 3,9 промила, а ЦРУ дори дава данни за намаляване със 7,9 души на хиляда. Допълнително броят на хората спада, като бъдат добавени и 3,1 промила емигранти и се получава, че годишно естественият прираст е минус 11 на хиляда. Това се равнява на 79 000 души по-малко. Данните, които цитирам, са за 2009 г.

- Според вас какви мерки трябва да бъдат предприети, за да се избегне страховитата прогноза, за която говорите?

- Със сигурност мерките не са свързани с т. нар. интеграция, която е един тъп термин. За нея у нас са похарчени стотици милиони, а някой да е виждал интегриран ром? Няма! Аз се сещам единствено за Софи Маринова и Азис. Те са интегрирани. Но при тях причините са различни от европейските пари.

- Защо при тях се е получило, а при останалите роми държавата е безсилна?

- Защото интеграцията е свързана със социално-икономическия статус на човек. Тези хора са забогатели и малко се различават от останалите българи. У нас текат опасни етнодеформационни процеси, но за тях никой не говори и никой не се интересува. Например такава е акултурацията - погубване на културната идентичност на българите. Ние ставаме повече роми с начина си на живот, с тарикатството си. Вместо по-малката етническа общност да възприеме българските и християнските ценности, става обратното - загубваме нашите и приемаме техните.

- Негативните характеристики на българина, които посочихте, непременно от ромите ли идват? Не са ли ни заложени по природа?

- От социалната психология и от народопсихологията е известно, че истинският българин не обича тарикатството. Той има други ценности, особено в периода, когато не е бил атеист, а вярващ. Има страх от Бога и не може да си позволи да бъде грешен. Тарикатството, кражбата, животът ден за ден, лъжата и измамата не са характерни за българите. Освен влиянието на ромите ние се и турцизираме. От 18 нови книги, които гледах скоро в книжарница в София, 7 са на турски автори. Ами филмите - “Листопад” и не знам какви още, също влияят. Родители кръщават децата си на турските герои и героини.

- Нима можете да посочите подобни случаи на деца, кръстени на герои от турски сериали?

- Не е трудно да се открият. Влизате в интернет, пишете “Инджи” и резултатите веднага ще се покажат. И географските обекти дори са дебългаризирани. Истинското име на Кърджали, което се превежда като кърски разбойник, е Жерново. Най-високият ни връх - Мусала, и той носи турско име. “Мосаала” означава място за поклонение на Аллах в ислямските страни.

- Вие се обявявате срещу интеграцията в сегашния й вид, но нима не е необходимо ромите да бъдат изведени от гетата и бараките им да бъдат съборени?

- Ромът не иска да бъде извеждан от гетото. Ако му дадеш една къща, той ще изкърти дюшемето и ще го продаде. Ако го настаните в блока в Ямбол, виждате какво ще направи със сградата. Въпросът е до душевността. Нужна е цяла система от мерки в десетки области - трябва да работят икономисти, лекари, социални работници, псхолози и така нататък. Трябва да се последва примерът на САЩ - спазване на закона. Не може аз да си плащам данъците, а те да не го правят. Не може, ако направя някакво нарушение, веднага да бъда наказан, а към ромите да се проявява снизходителност. Със законите нашата държава обслужва интересите на ромите и турците. В образованието например - нашите студенти бягат в чужбина, а тук идват турци, защото получават европейска диплома и им е 4 пъти по-евтино.

- Говорим само за турци и роми, но виждате ли възможност броят на представителите от други малцинства у нас да нарасне значително?

- Другите малцинства не представляват интерес за Центъра за демографска политика. Арменците не са обект на нашето изследване, защото са прекалено малко на брой. Опасности виждам от Близкия изток, от Африка и Азия, защото България ще стане привлекателно място за техните емигранти. Някои ще преминат транзит през страната ни, но други ще останат, защото, като изчезнат българите, тук ще стане една хубава територия, където може да се настани всеки. А българите изчезват! Ако някой се съмнява, да отиде да види селата и малките градове как се обезлюдяват. Ние преброихме 48 общини, където българите вече са малцинство.

- Например?

- Това са територии предимно в Добруджанския край, както и в Търговищка и Разградска област.

- Имат ли последните правителства политика за справяне с демографската криза според вас?

- Никой не се интересува от този проблем. Той е скрит и маскиран, защото ромският етнос за политиците е единствено гласоподавател и лесно организаруем електорат. Политиците нямат мотиви и класификация да направят нещо по въпроса. Никой сред тях не е чувал за етнология. По моята скромна преценка и при сегашното правителство няма промяна в отношението към етнодеформацията в България.

- Вие изготвяте стратегия за спасение на държавата ни от демографска катастрофа. Вече опитахте ли да я предложите на държавни институции?

- Никой не се интересува и цялата работа прилича на напразно гонене на вятъра. Изпратихме писмо по електронната поща на премиера Бойко Борисов. На книжен носител също ще изпратим, но нищо не очакваме. За мен държавата вече е погинала.

- Възможно ли е да имаме президент или премиер, който да е от ромския етнос?

- След години тези хора ще са мнозинството в България и е логично да има не само президент, но и председател на Народното събрание, който да е ром. Не е невъзможно, щом САЩ имат афроамериканец за президент.




==========================



Нямам въпроси, пускам статията тук за коментари.


Нали, всеки да си каже мнението, ако има такова


Защо тук, ами и ромите живеят в Европа....а мен специално ме интересуват мненията на българи емигранти по този въпрос, защото мисля, че отвън нещата се виждат по-обективно.


Всеки път, когато съм пускала подобна тема или правила коментар в редовен български клуб за българи от България, реакцията е една, неглижиране на проблема, или сляпо възмущение без разбиране на ситуацията.


Интересува ме какво мислят българите извън България, и по специално тези в Европа, защото те са по-близичко .....




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: За мен държавата вече е погинала,проф.Петър ИВАНОВнови [re: !Roxana!]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано24.11.10 16:29



Въпреки че не съм в Европа, да си кажа мнението... Мисля че интеграцията е единствения практичен подход. Да, няма да стане бързо, ще трябва да минат 20-30 години и ще струва милиарди лева преди да се видят резултатите. Но оплакванията и обвиненията не водят до никакъв резултат. А друго ефективно (и законно) предложение не съм видял.

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.


Тема Re: За мен държавата вече е погинала,проф.Петър ИВАНОВнови [re: !Roxana!]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано24.11.10 16:49



Ето ти и една балансирана статия, че от тези изФърляния по българската лумпенска преса не е ясно какво е истина и какво лъжа.



The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.

Тема Ооха много е дълганови [re: !Roxana!]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано24.11.10 18:50



Но прочетох хухх


Ще ти кажа веднага : Тази статия е "лутане в празноглавието" и страх-от- Барак Хоусеин-Обама-български - вариант И то на ниво ЕТНОС ! т.е. много плоско. Ако искаш ще ти го напиша и по-направо, но за теб сигурно не е нужно


Да видим какво е написал:

Защото интеграцията е свързана със социално-икономическия статус на човек.

Да, съгласна.

Например такава е акултурацията - погубване на културната идентичност на българите. Ние ставаме повече роми с начина си на живот, с тарикатството си.

За мен всичко е едно, аз съм привърженик на класите, без значение какъв е етносът. А роми има навсякъде, но няма документация, защото те са граждани на държавата, както ромите в България са български граждани.
Това специално в България е сведено до конкретна класа. За Германия мога да кажа, че ги има навсякъде. В интернет има едно проучване на КриминаленГлавенКомисар в полицията в някакъв окръг, забравих , мога да го намеря, който е от цигански произход и пише, че няма как да се преброят циганите в Германия, защото никъде не се водят като такива.- Освен ако те сами не се преброят, защото си знаят произхода, както той самият. Но едно такова официално преброяване ще е в разрез с някои неща, ако не се внимава в целта с която се прави.

От социалната психология и от народопсихологията е известно, че истинският българин не обича тарикатството. Той има други ценности, особено в периода, когато не е бил атеист, а вярващ. Има страх от Бога и не може да си позволи да бъде грешен. Тарикатството, кражбата, животът ден за ден, лъжата и измамата не са характерни за българите.

Да извадя ли българските литературни герои? Или господинът иска да каже че тези герои са роми?


by himbeer

Тема Re: За мен държавата вече е погинала,проф.Петър ИВАНОВнови [re: !Roxana!]  
Автор Petkana_Divata ()
Публикувано24.11.10 19:59



мисля, че отвън нещата се виждат по-обективно.

Рокси, не е точно така.
Ако поглеждаш от време на време клуб "Цигани - роми", сигурно си забелязала, че от време на време там гастролират дългогодишни емигранти, чиито мнения звучат гротескно. Те отсъстват от България от много години и пазят някакви спомени, които към днешна дата са абсолютно неактуални. Истината е, че проблемът ескалира ЕЖЕМИНУТНО. Тези същества от ден на ден стават все по-безпардонни и прагът на търпимост е все по-близко. Виж коментарите под днешните новини и си спомни, какви бяха те само преди три години - доста по-балансирани.
Истината е, че аз в интеграцията не вярвам, не и под тази форма, която се опитват да ни наложат като правилна. Тук точно вие, пишещите в този клуб, би трябвало да ме подкрепите изцяло, тъй като на всеки от вас малко или много му се е налагало да се интегрира, затова би следвало да знаете идеално, че интеграцията е личен и осъзнат избор, процесът протича отвътре навън. И няма никакво значение, дали си гражданин на страната, в която живееш, или не - никой не е длъжен да ти помага, след като ти просто отказваш да положиш съответните усилия.
На циганите в България никой не им пречи да се образоват. Те сами спират децата си от училище. Доколкото разбрах от един представител на етноса, причината за това е "да не станат като българчетата" /тук се имаше предвид курви, да знаеш/.
Оттам нататък, когато ти липсва образование, когато дори не знаеш официалния език на държавата, как би могъл да се интегрираш? Кажи ми???
Колкото до това, дали ще станат мнозинство, или не - аз дълбоко се съмнявам да се случи. Причините са няколко.
Първо, този извод се прави тук изцяло на математическа база, без да се отчитат икономически и социални фактори, които могат да настъпят. В момента циганите са 10 процента от населението на България и социалната система се задъхва, защото се затруднява да ги издържа. Тя ще изпадне в колапс в мига, в който този процент се удвои. Същевременно, смъртността в рамките на етноса ще се увеличи. Те и сега не живеят особено дълго, а и детската смъртност бие тавана, това - поради спецификите на етноса, за които мога да пиша много.
В съседния форум бе споменат примера с Африка, където раждаемостта винаги е била доста по-висока от тази на циганския етнос, но при все това Африка не е пренаселена все още.
На природата е чужда всякаква толерантност. Когато равновесието бъде нарушено, нейните закони започват да властват с пълна сила. Ние, хората, също сме им подвластни. Звучи зловещо, но е самата истина.



Тема Re:нови [re: !Roxana!]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано24.11.10 20:02



А твоето мнение какво е?

Съгласна ли си с професора?
Защото аз съм много склонна да се съглася с този текст и изводите в него.

Иначе общо казано - никой не бяга от хубавото. Та който стяга куфарите, значи не му е добре там, където е. Не виждам голяма драма, нито сме първата държава със засилена емиграция, нито ще сме последната. Въпросът е дали ще е останало нещо, в което желаещите да се завърнат, да го направят.
Т.нар. "невъзвръщенци" - те не са част от сметките.

Do what works or do what's right?

Тема Re:нови [re: Petkana_Divata]  
Автор Bиливap (Counselor)
Публикувано24.11.10 20:08



Петкана, аз те подкрепям напълно!

И знаеш, че сме на едно мнение по тези въпроси. Интеграцията е невъзможна без желанието и усилията от страна на интегриращия се ... интегриращия го има почти символична роля.
В случая с циганите - имат достъп до образование, нямат ограничения за нищо ... но желание и усилия липсват. И там зацикля интеграцията им.
Същото е и с чужденците в чужбина. Желание и усилия иначе аутсайдер.

Do what works or do what's right?

Тема Re: За мен държавата вече е погинала,проф.Петър ИВАНОВнови [re: Petkana_Divata]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано24.11.10 20:46



Ако изобщо е имало някой да бие камбаната по въпроса, и не само в дир, това съм била аз, и Виливар помни тези времена, сигурна съм.


Аз нямам нищо лично против циганите, даже на ниско ниво ги харесвам, там, където са хора като всички останали.

Но масовото им, социалното им поведение е извън всяка критика, а това вече ме настройва дълбоко негативно. Моля, прочетете това последното изречение по-добре и вникнете в смисъла. За Виливар знам, че и тя се чувства така.


За мен натежа решението да се махна от страната, защото на всяко ниво срещах съпротива да изкажа личните си виждания. Ами за какво тогава съм гражданка на тая страна, плащам данъци и давам своя съзнателен принос, щом моето лично мнение е толкова маловажно ненужно и мразено, че даже почват да ме тероризират за изказването му????


Имах цял списък от причини да се махна. На първо място бяха личните (следразводни простотии от бившия). На второ място, не исках повече детето ми да учи и живее в такава страна, в която да си мизерник е правило, а мафиотите се потупват по рамото и делят имотите на гражданите без закон и нормалност. Съда и закона не значи нищо, а полицията е купена от престъпниците, да продължавам ли.


Та....дълъг е списъка. Един ден балона гръмна. Ако ме питате какво беше най-важно, пряко и много спешно избягахме заради бившия, но непряко и не толкова спешно, беше неминуемо със или без бившия. Ситуацията ни притискаше и не ни даваше никакъв изход.




Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re:нови [re: Bиливap]  
Автор !Roxana! (Libertarian)
Публикувано24.11.10 20:54



Виливар, това, което изказваш, ще бъде разбрано и аз дълбоко вярвам, че се знае където трябва.

Разбира се и в двете посоки, но не на ниско ниво.


Мисля, че е въпрос на време и че нещата са назряли, за циганския проблем. Въпрос на време е който трябва, да прогледне, иначе няма да има очи вече за проглеждане.

Въпрос на оцеляване е вече. Много скоро ще е. Не давам повече от 20 години на този процес. Много е гнусно положението.


Не се надявам да го дочакам, но и в рамките на човешки живот е малко наивно.


Но за мен резултатите са видни. ще се самоизтребят, бог знае как. Но бог не търпи това.


Не забравяйте, че едно време е имало и Персийска и Египетска империи, ама какво е станало след това....самоизтребили са се....където се приема за нормално да посягаш на себеподобния си....






Робът се бори за свобода. Свободният - за съвършенство.




Тема Re: За мен държавата вече е погинала,проф.Петър ИВАНОВнови [re: !Roxana!]  
Автор himbeer (седмият елен)
Публикувано24.11.10 20:57





За мен натежа решението да се махна от страната, защото на всяко ниво срещах съпротива да изкажа личните си виждания. Ами за какво тогава съм гражданка на тая страна, плащам данъци и давам своя съзнателен принос, щом моето лично мнение е толкова маловажно ненужно и мразено, че даже почват да ме тероризират за изказването му????



А как реагират британците на мнението ти относно циганите?

Питам за реакция, а не за предполагаемо "разбиране на твоята истина" от тяхна страна




by himbeer


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.