Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:33 26.04.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Space Center Houston  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано10.06.17 23:43



Тази галерия е посветена на совалката и нейния носител - Боинг 747.



\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Някой запита ли?нови [re: Pollyanna33556]  
Автор Santo Modesto (стар клубар)
Публикувано11.06.17 00:11



Ако си участвал в организирана обиколка там, чу ли някой да запита защо точно инжинерният и административен център за Совалка Програма е бил нахендрен с мукавеното копие на совалка, а истинските совалки са били разпратени по места които - в някои случаи - изобщо не са имали връзка с Програмата?

Или блеенето на положителните мислители вече "не цикли в миналото" и "гледа към бъдещето"?

Надявам се да сте минали на обиколката през Космическа Станция модулите, за перспектива върху размери и маса.

(Изглежда не сте, защото няма снимки от там - а ако бяхте минали, снимките щяха да са гарантирани. Ако не за друго, от гордостта да видим делото на българчетата Церко и Сирота как краси руските модули. Церко и Сирота, както чух едно време от български поп който казваше че бил запознат с материята, били рождените имена на Кирил и Методий, преди да станат Кирил и Методий при поемане на монашеството. Не знам дали е вярно, но по американски, аз го вярвам защото ми харесва да е вярно. А и няма нотаризирано удостоверено изявление от тяхни съвременници което да твърди обратното.)

Редактирано от Santo Modesto на 11.06.17 00:38.



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Pollyanna33556]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано11.06.17 00:12



Носител.... Не е точният израз мисля. По-скоро - транспорт.


Совалката - американската - реално няма носител. Има два ускорителя и използва собствените си двигатели, а онова тлъстото до нея е само горивен резервоар.
Носител имаше съветския Буран - ракетата Енергия.



Тема Когато беше "жива"...нови [re: Pollyanna33556]  
Автор Santo Modesto (стар клубар)
Публикувано11.06.17 00:20








Тема Сър Оптимист използва американските именанови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Santo Modesto (стар клубар)
Публикувано11.06.17 00:28



Самолетът който носи / превозва совалките се казваше "носител" (carrier).
Каквото ти знаеш за носител, в САЩ е "бутач" (booster).
Совалката имаше 2 твърдо-гориво "бутачи" за 1-ва степен; нейните главни двигатели допълваха 1-вата степен и бяха изцяло 2-та степен. Имаше орбитални бутачи за 3-та степен, които също бяха де-орбитиращите двигатели. Отделно батареите ракетни двигатели за орбитално маневриране и полет контрол при входящ в атмосферата полет.

Редактирано от Santo Modesto на 11.06.17 00:30.



Тема Re: Сър Оптимист използва американските именанови [re: Santo Modesto]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано11.06.17 00:42



Най-вероятно. Просто в българския понятията са други, предполагам идват от руски.
Коректният превод на нашенски на "бустър" е "ускорител". Което корелира с "бутач", щото точно това му е функцията.
Но носителят не е ускорител.
Ускорителят има спомагателна функция тъй да се каже.
Един вид - не е подлогът.


Носителят е това което "износва" товара на орбита.
Та в смисъла на това, че за първа, втора и трета степен се ползват двигатели, които са част от совалката, може да се каже, че самата тя си е носител. Което е плюс от гледна точка на маса предполагам.

Руската система е по-различна - там има ракета-носител и се говори за комплекс Енергия-Буран.
Мисля, че това дава възможност на руската совалка да каца с гориво в резервоарите, което й позволява да маневрира активно на ниска височина при кацане. Тоест, тя може да пропусне пистата, след което да направи обратен завой и да заходи отново за кацане. Както се и случи, при единственото й изстрелване. Компютърът на борда прецени, че вятърът не е удобен за кацане при този подход (попътен), измени курса автоматично и буранът кацна срещу първоначално предвидената посока. Естествено, предполагам че това утежнява цялата система, което от към разходна гледна точка сигурно е минус.



Тема Буран е еволюционна стъпка наднови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Santo Modesto (стар клубар)
Публикувано11.06.17 01:02



Нашите совалки, защото участваха в собственото си избутване към орбита, имаха толкова отежнена структура, че не е можело и дума да се отвори да влизат с гориво достатъчно за втори кацане заход. (Отделно дали са имали нужната тяга, считайки не-аеродинамичната им задница, с висналите 3 двигатели сопла.) Буран е носел това допълнително гориво, но предполагам не е носел структура която да поема тяга от 3 мощни двигателя - и в крайна сметка предполагам пак е бил по-лек, при празно (без товар) кацане от совалките.

НАСА замразиха совалка замисъла (сиреч, прекратиха възможност за еволюционни подобрения) някъде в ранните 1990 (ако си спомням правилно), че със "спестените пари" да финансират разработката на "Предприемаческа Звезда" от Локхийд. Много успешен ход! Точно както Совалка Програма бе прекратена, че НАСА със "спестените пари" да финансират разработката на "Орион" от Локхийд. После защо руснаците ритат световен задник (американски израз за "водят") в космическото дело. Ми защото, по американската военна поговорка, тяхното висше космическо ръководство вероятно "има един идиот по-малко", и все някой чупи мераците на "спестяващите" - каквито сигурно и руснаците имат, защото идиотщината е всечовешка. И комунистическите печалбарски нагласаций в "пазарната икономика" на разни световно-водещи английски колоний все още не са заразили Русия, изглежда.



Тема Re: Буран е еволюционна стъпка наднови [re: Santo Modesto]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано11.06.17 01:19



но предполагам не е носел структура която да поема тяга от 3 мощни двигателя

Хм... Не съм разглеждал нещата от тая гледна точка, но - аз все пак не съм авиокосмически инженер, та да ми хрумне подобно нещо веднага.

Смятал съм, че истински голямото им постижение - на източните братя, спрямо западните - са алгоритмите за управление на совалката, почиващи на теорията на терминалното управление, която си е изцяло тяхна. Предполагам ти си по-запознат с нея. На мен преди години един колега ми даде една тънка книжка изпъстрена с диференциални уравнения, описваща тази теория и аз се отказах да я чета някъде около десетата страница.



Ми защото, по американската военна поговорка, тяхното висше космическо ръководство вероятно "има един идиот по-малко",



Да, чувал съм я поговорката.
Абе, защо най-свястните типове с които съм контактувал и от едната, и от другата страна са били все военни?



Тема Re: Буран е еволюционна стъпка наднови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано11.06.17 06:46



В отговор на:

Абе, защо най-свястните типове с които съм контактувал и от едната, и от другата страна са били все военни?


щото сигурно не си бил в казармата



Тема А тази на Сатурн 5нови [re: Pollyanna33556]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано11.06.17 06:58





Не ми остава време да напиша две думи.

\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Принципно предположението ти е вярнонови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Phillip (Mogherini)
Публикувано11.06.17 09:14



Поручика не е тичал до хоризонта с пълно бойно снаряжение, нито е викал "Ура", та да се цепи Балкана. Карал е девическа служба, в КЕЧа.
Т.е. принципно предположението ти е вярно.



~~~


Тема Re: Буран е еволюционна стъпка наднови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано11.06.17 11:36



Бил съм, бил съм...


Впрочем, с изключение на един тъпак старшина - шофьор нямам особени оплаквания и от там.



Тема Re: Принципно предположението ти е вярнонови [re: Phillip]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано11.06.17 11:39



Е, до клетвата и това съм правил.
После естествено - не. Кой ще те занимава с такива неща, като има план за изпълнение. Тва да не ти е забавачницата с ролеви игри в обикновената войска я! Работа има за вършене ей. На три смени понявгаш даже!





Тема Да. А пък азнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Phillip (Mogherini)
Публикувано11.06.17 12:17



А пък аз, освен забавачницата с ролевите игри, трамбоването и падни-станито, дето викаш, съм зидал и стени и съм ги измазвал, и канали за кабели съм копал, и стара ел. инсталация на учебните стаи съм подменял, та и на селскостопански бригади съм бил, на една от които набраните в чували картофи в чисто военен стил, трябваше да се транспортират 2км до ТеКеЗе-то на гръб.
3:0 за мен!



~~~


Тема Така е. Дори колеги българинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Phillip (Mogherini)
Публикувано11.06.17 12:27



Дори колеги българи са участвали точно в това, както в теоретичната част, така и с разрабтените у нас транспютри, които да се скъсват от смятане.
Било е строго секретна тема, но сега вече разправят.
Самите транспютри бяха изградени в голямата си част от ембаргови елементи и руснаците по принцип ги беше шубе да не би мръсните капиталисти да са турили разни кофти вратички в безумно сложните за онова време чипове и нямаха време да ги изкормят подробно, а трябваше немедлено да се бият в гърдите пред света. Но след като спешъл играчките са минали първо през братски соц. ръчички, то нема страшно и ги приеха. После след първото изстрелване програмата скоро беше зарязана, понеже мръсните американци вече бяха изстреляли ен на брой пилотирани совалки.

~~~



Тема Re: Така е. Дори колеги българинови [re: Phillip]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано11.06.17 12:45



Дори познавам някои от тях, както и ти сигурно.



Буранът летя с машина от единната серия, спиздена като архитектура от ПДП ако се не лъжа. В момента всеки мъкне в джоба си телефон, който задминава на порядъци онова нещо по всички параграфи.
Но хардуерът е едно, алгоритмите - съвсем друго.
Най-важното - проблемът с автоматизираното кацане беше решен. От тогава може да се каже, че всеки един самолет може да кацне самичък, при това при кофти мто-условия, почти идеално - с един метър отклонение от средата на пистата. (излитането е по-лесна задачката)

Относно зарязването - зарязаха го не защото имаше 5-6 такива зад океана, а щото рухна системата.
Иначе щеше да лети, понеже имаше да изпълнява военни задачи - същите като на шатълите.
И двете машини изначално са мислени като космически бомбардировачи и/или изтребители - нема кво да се лъжем.

Редактирано от oberleutnantRzevski на 11.06.17 12:46.



Тема Re: Така е. Дори колеги българинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор karabas.barabas-126415 ()
Публикувано11.06.17 13:31



само за уточнение:
1. машините от единната серия са на базата на ibm360, а не на пдп

2. т.нар. проблем с автоматизираното кацане е решен много преди буран. още е края на 40-те и началото на 50-те и то от англичните. някъде през 60-те в сащ започва да се използва в гражданската авиация. разработчиците на ситемите на буран използват вече готови и изпитани решения.

3. не е съвсем точно, че 'всеки самолет може да каца самичък, че и при всякакви метеоусловия'. той, както и летището трябва да са съответно оборудвани, което далеч не е така. допълнително от съображения за сигурност командирите трябва да имат съответния лиценз. по тази причнина, макар да е възможно, много рядко се прибягва до напълно автоматично кацане - напр. включва се втория автопилот като двата взаимно се контролират и т.н. самият процес е интересен, но иска доста обяснения.

Изпреварването на магаретата не носи слава. Marcus Valerius Martialis


Тема Re: ржевски, филип и карабас,нови [re: Pollyanna33556]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано11.06.17 13:37



истинско удоволствие е да ви чете човек, макар и нищо да не разбира от материята

... тук бих прибавила и модесто-то

Може ли още малко да си поприказвате, аз ще ви чета и тихичко ще изплясквам от радост от време-на време, докато още ви държи тва безоблачно, съсредоточено настроение



Тема Re: Така е. Дори колеги българинови [re: karabas.barabas-1264]  
Автор karabas.barabas-126415 ()
Публикувано11.06.17 13:46



нашенският аналог на pdp се казваше см-4.
виж



Изпреварването на магаретата не носи слава. Marcus Valerius Martialis

Тема Re: А тази на Сатурн 5нови [re: Pollyanna33556]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано11.06.17 16:37



Направи ми впечатление, че на тази снимка под експоната има тревичка. Някак е неестествено в космоса да има тревичка, естествената среда на експоната не е парк с тревичка.

Най-вероятно е изкуствена, но не се вижда добре. Ако е естествена, кой ли я коси?





Тема Re: ржевски, филип и карабас,нови [re: MilaO6]  
Автор konstr-109815 (европейче)
Публикувано11.06.17 18:28



И аз ги чета с голям интерес.
Стават ми все по- ясни нещата, които видях онзиден :)
Чувството беше неповторимо. Като извънземно. Различно от първото излизане от станцията на метрото - в центъра на Манхатън:)

Щастието идва при веселите!



Тема Re: Бе, добре, бенови [re: konstr-109815]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано11.06.17 19:17



разбрах те тебе, че се шляйш из Манхатън, Ню Йорк, Чикаго и къде ли не и подтичваш подир поляната/оптимиста или той подтичва подир тебе - тва не го разбрах - кой подир кого.

Ама как не се намери един от вас, българчетата в щатите, да разкаже нещо за Лонг Айлънд, бе? Как никой не се сбърка да отиде там и да ни разкаже нещо за имението там Бела Тарра, разположено на 50 000 кв.м. и снимки да покаже на „Розовата къща на хълма”, която е 2700 кв.м. и от нея се виждали океана и целия Лонг Айлънд и е собственост, заедно с имението, на знаменитата ни сънародничка, но уви малко известна милиардерка, артистка, благотворителка Надя Ножарова или графиня Надя де Наваро Фарбър, починала преди 3 години на над 90. На това място и в нейната къща през 1989г. се снима филмът "„Дяволицата” (She Devil) с Мерил Стрийп.

Не заслужавала ли тая жена, която построява над 15 000 жилища за средна ръка хора в Лонг Айлънд и е сред най-големите дарители на болница „Мадър мемориъл хоспитал” в Лонг Айлънд. През 1990 г. след смъртта на съпруга си Сид тя дарява 1 000 000 долара в негова памет. На 15 декември 1991 г. е завършено новото крило и спешното отделение носи името „Контеса Надя Фарбър”...

Айде бе, нали си падате по успешните задокенски българи, ама тая не е от обикновените успели и успешни, ами супер, хипер успяла, успешна, красавица, известна, херойкиня с една дума и на нашето, и на предишното, и на по-предишното време, а вий зъб не обелвате... Ей на тука за нея подробно и "провокативно"

.

Редактирано от MilaO6 на 11.06.17 19:28.



Тема Re: А тази на Сатурн 5нови [re: Crrafterr]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано11.06.17 19:36



Погледнах пълният размер на снимката и изглежда да е трева, противно и на моята логика. Мястото е климатизирано, без директна слънчева светлина, без естествено напояване, че и без изкуствено. Знам че американците са царе на имитацията и не бих се учудил да е някакъв "килим", който да не се нуждае от поддръжка.

Джонсън спейс център-а е разположен върху площ от ~ 10 хиляди декара. Има големи площи пасища между сградите. Минахме покрай ливада на която четири сърни си пасяха необезпокоявани от нищо. На друго място видяхме прочутите в Тексас "longhorns", вероятно за туристите никога не виждали подобни "бици"

.


Тексаски "крави момчета" (cowboys) имат обичай да си ги закичват на кадилаците отпред на решетката или отпред на капака.


\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: А тази на Сатурн 5нови [re: Crrafterr]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано11.06.17 19:43



Някак е неестествено в космоса да има тревичка

Е как! А "Земля в илюминаторе"?!





Тема Re: А тази на Сатурн 5нови [re: Pollyanna33556]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано11.06.17 19:51



колко са красиви...


не разговарям с тези без R1a1 маркер

Тема Re: Бе, добре, бенови [re: MilaO6]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано11.06.17 19:57



Ама как не се намери един от вас, българчетата в щатите, да разкаже нещо за Лонг Айлънд, бе?
Защо си мислиш, че щом Лонг Айлънд те интересува, трябва да заинтересува всички българчета, че и да ти разказват приказки?
Кой каквото го интересува, да си търси информация и да си я чете.

Значението на "поляната"
Pollyanna
noun
1.an excessively or blindly optimistic person.

\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"


Тема Re: Бе, добре, бенови [re: Pollyanna33556]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано11.06.17 20:08



Ами интересуваме точно по същата причина, по която теб не те интересува кой какво го интересува и си пишеш и разказваш каквото теб те интересува. И понеже имат някои иронично отношение към други българи и както казах и все се изхвърлят за щяло и нещяло, как пък никой не взе да разкаже и покаже нещо наистина интересно не само от ваша гледна точка, ами и от по-друга такава...

А "поляната" няма нужда да ми го поясняваш, пояснила съм го след наклонената черта, просто съм си направила своя "игра на думи" като съм го транскибирала... освен туй поляна някъде на жаргон, означава и наивен, простосърдечен, простодушен човек, което може да се приеме като близко до оптимистичен или до прекалено оптимистичен.



Тема Re: Бе, добре, бенови [re: MilaO6]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано11.06.17 20:17



как пък никой не взе да разкаже и покаже нещо наистина интересно не само от ваша гледна точка, ами и от по-друга такава...

Какво на теб ти е интересно или на други, няма как да зная, пък и не ме интересува. Снимам единствено и само каквото на мен ми е интересно!



\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: Бе, добре, бенови [re: Pollyanna33556]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано11.06.17 20:21



Хубаво, снимай си... аз пък се интересувам сега от Лонг Айлънд и от въпросната наша сънародничка и ще си питам, разпитвам и подпитвам, изисквам и подразвам, белким изкопча нещо от някой от вас.



А иначе и статии прочетох, и снимки видях и предаване днес по ТВ гледах... на миленка фучеджиева, дето и тя сума и години се подвизава по щатско.

Редактирано от MilaO6 на 11.06.17 20:21.



Тема Re: Бе, добре, бенови [re: MilaO6]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано11.06.17 20:57





Не те ли досрамя да го напишеш? Това с подтичването издава нездържана злоба. Защо бе?

А! Как не се сетих, че знаеш значението на Pollyanna! Толкова си умна и знаеща!

\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Редактирано от Pollyanna33556 на 12.06.17 00:53.



Тема Re: Така е. Дори колеги българинови [re: karabas.barabas-1264]  
Автор .Jess. ()
Публикувано11.06.17 23:34



Хехе, pdp11 (или см4 в бг-вариант). Знаех и процесорчето (тествала съм го безкрайно), че и каратиите даже

.



Тема Re: Бе, добре, бенови [re: MilaO6]  
Автор konstr-109815 (европейче)
Публикувано12.06.17 01:50



И таз добра ...



На Лонг Айлънд имах удоволствието да си топна краката в Атлантическия океан :)
И неудоволствието да ме плисне непреценена от мен висока вълна, която ми намокри панталона :)

Благодаря ти за инфото . Беше ми интересно, но далеч по-интересни са ми ракетите, самолетите и всички останали машинарии на света :)

Щастието идва при веселите!

Редактирано от konstr-109815 на 12.06.17 01:51.



Тема Re: Така е. Дори колеги българинови [re: .Jess.]  
Автор karabas.barabas-126415 ()
Публикувано12.06.17 08:30



е, аз см4 съм я виждал само през стъклената стена на залата.

иначе програмирах на ес 1022, която имаше 'гигантските' за онова време 512К ОП. спираше често и непрекъснато се заяждахме с хардуерната поддръжка кой е виновен. викам му, че не работи, той идва, пуска си стандартния тест и вика - за мен си работи, оправи си програмата. и дим да го няма.

после се появи една ibm360 - истинска, макар и втора ръка.
после пък се появиха оригинални apple ii (преди правците на марангозов, мир на душата му), което си беше божие откровение :)

Изпреварването на магаретата не носи слава. Marcus Valerius Martialis


Тема Ефектинови [re: karabas.barabas-1264]  
Автор Phillip (Mogherini)
Публикувано12.06.17 10:11



Повечето Правец 8х често забиваха или внезапно покриваха екрана с черга от странни мигащи символи, понякога под акомпанимента на жални звуци от говорителчето. По-късно подобно се случваше и на Правец 16. По научному беше наречено "Ефектът на Марангозов-Куцаров-Гейтс", защото това не е тривиален, а комплексен резултат от дейността на тези велики умове: Иван Марангозов, конструкторът на първите български персонални компютри, Стоян Куцаров, директор на завода в Правец по това време, а Бил Гейтс си го знаете кой е.



~~~


Тема Re: Space Center Houstonнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор PekoHcTpykTop (дарвинист)
Публикувано12.06.17 14:16



Напротив, всяка степен е носител. Който направи

, ще се окичи с лаврите на славата като направил фундаментален пробив, но за сега това е невъзможно.
Подозренията ми са, че американците тайно са фантазирали спейс шатъла да бъде точно това, но когато не са успели да го направят достатъчно лек, са добавили двете патерици отстрани.

И не правильно думать, что есть чьим-то богом обещанный рай...

Тема Re: Space Center Houstonнови [re: PekoHcTpykTop]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано12.06.17 16:34



Естествено, че всяка степен е носител. По-точно - всека степен е част от носителя.
Но патериците - както казваш - са по-скоро помощен род дивайси. Работят заедно с първата степен да речем, ама не са част от нея.

Подозренията ми са, че американците тайно са фантазирали спейс шатъла да бъде точно това

За американците не знам, ама чайниците вече май са го изфантазирали. Поне такова заглавие мярнах тия дни нейде из нета.



Тема Мисля че не е имало фантазийнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Santo Modesto (стар клубар)
Публикувано12.06.17 17:34



Фантазийте за влизане в орбита от водоравен полет, мисля, завършват с Хикс-15. Ако си спомням правилно, той достига в космоса - но не с орбитална скорост. Влиза в "хватка 22": имал е тягата да стигне в космоса, но не е имал контрола и топлинната защита да влезе обратно от орбитална скорост. А за да ги има, му е трябвала допълнителна тяга, и още повече допълнително гориво - които не ги е имал. И изходът в космоса превключва обратно към класическите отвесни носители.



Чувал съм, че мераци за много-двигателни (над 3 или 4 двигателя) първи степени с течно гориво биват резнати от опита със Сатурн 5: централният 5-ти двигател е бил източник на много главоболия и страх. Също съм чувал, те този страх (по-скоро шубе) е голям аргумент, из между редица други, за спиране на Аполо "до като късметът работи".

Между другото, подобни чуства за спиране на Совалката "до като късметът работи" също витаеха, в по-късни години. За жалост, чуствата се движеха по инерция, и Совалката беше прекратена точно когато нуждата от късмет бе сведена до минимум и Совалката доближаваше статуса на зряла система.



Тема Re: Бе, добре, бенови [re: konstr-109815]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано12.06.17 18:02



Еми мъже... кво да ви прай човек... дай ви машинарии, аероплани, космоплани и тям подобни...Само за моторните песни на Вапцаров сте вий





Тема Re: Бе, добре, бенови [re: MilaO6]  
Автор NUT (ot ada)
Публикувано12.06.17 18:06



това е Шило и е жената на Опти!:)



Тема Re: Моля!?нови [re: Pollyanna33556]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано12.06.17 18:11



Е, що да ме досрамее, бе!?



Ето по-долу човекът разбра от майтапа, само ти се прайш на щипана Станка. Злоба!? И отде-накъде ти се привижда злоба пък на теб?! Като само преди две седмици съм ти написала дълъг, напоителен, пълен с комплименти, с опит за разговорка, ама на него - йок, внимание никакво, само едно голо мълчаливо високомерие... А сега веднага подскача... Ми знам го значението на "поляната". Не знам за моя ум, ама си помисли за твоя, след като ти обясних и пак не си разбрал, какво съм направила с "поляната" ти. Или като няма за какво друго да се хванеш, та за плиткия ум.

Редактирано от MilaO6 на 12.06.17 18:16.



Тема Re: Бе, добре, бенови [re: NUT]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано12.06.17 18:15



ааа, супер, значи



Стана голяма кашотина... аз пък не разбрах, че е тя... взех я за един друг ник, който ми се стори преди няколко теми, че иска да се срещне с тях... сега го разбирам оптимиста, дето подскочи като опарен... Ееее, проето едно голямо недоразумение! Мерси, че ме светна!

Да извиняват и двамата!



Тема Re: за konstr-109815 нови [re: MilaO6]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано12.06.17 18:24



Извинявай, въобще не загрях, че ти си шило!! Взех те за Dolce De Leche, който в някоя от предните теми предлагаше

с вас... получи се едно голямо недоразумение, така че съжалявам, ако съм те притеснила тебе специално, особено и след като те взех за мъж:-)))))))) и оптимиста, разбира се...

Редактирано от MilaO6 на 12.06.17 18:26.



Тема Re: Мисля че не е имало фантазийнови [re: Santo Modesto]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано12.06.17 22:10



Ами знам, че никой не е успял до сега, ама знаеш ли ги китайците....



Сатурн 5 е страшно нещо. Само това да бяха направили НАСА - стигаше да са велики.
А относно късмета - преди време ми беше попаднало едно четиво, руско, дето авторът доказваше, че няма как аполо да е летял до луната именно на база теория на отказите. По неговите сметки излизаше, че на 100 изстрелвания да речем, само едно би долетяло и да се върне.



Тема Re: Мисля че не е имало фантазийнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано12.06.17 22:40



Линкът, който съм пуснал в галерията Сатурн 5 и който пускам по-долу за улеснение, отвори очите ми за много факти. Например фон Браун е бил докаран в Щатите с целия му тим от 500 военни ракетни инженери. В началото не ги пускат до програмата Сатурн а са работили по разработката на далеч по-маломощни ракетни двигатели от порядъка на V 2. При всичките им разработки нямат нито един неуспешен опит. Американците се опитват сами да разработват Сатурн, но нещата вървят бавно и често неуспешно. НАСА си дават сметка, че ако продължават така, вероятно руснаците ще ги изпреварят до луната и решават да докарат фон Браун с всичките му 500 инженери и да ги включат в разработката на Сатурн. Едва тогава нещата тръгват хем успешно, хем бързо и така стигат до успешен край.
Информацията е доста обемиста, но затова пък много интересна.





\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: за konstr-109815нови [re: MilaO6]  
Автор konstr-109815 (европейче)
Публикувано12.06.17 23:01



Извинението ти приемам с благодарност, заради недоразумението, покрай обърканата кирилизация на никовете, както още вчера го предположих.
Но обяснението ти не мога да приема без забележка. Заради тона на написаното, заради вмъкването на уважаемата Долче де Лече по този груб начин. А за "българчетата в щатите" си права в обръщението си, но само към мен. Всички останали от клуба не заслужават това умалително. Аз тук съм на гости и екскурзия , но виждам и много добре разбирам, на какъв хал са тук. Сигурна съм, че и ти го знаеш това.
Само да ти кажа за машините и спирам, че е голям зор с този телефон.
Онова konstr- ... идва от това, че съм конструктор по професия. Влече ме техниката просто. Вярно, че това по- прилича на мъжете, но - съдба... :)

Щастието идва при веселите!



Тема Re: Мисля че не е имало фантазийнови [re: Pollyanna33556]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано12.06.17 23:57



А, чел съм го викито. Но отделно съм чел и гледал още един кош неща. Интересна ми е темата. Едно като любител на фантастиката, друго, че в младежките ми години интересни ни бяха тия неща, а не коя фолк-певица за кой футболист се е оженила.





Тема Страннонови [re: Pollyanna33556]  
Автор Santo Modesto (стар клубар)
Публикувано13.06.17 02:10



Фон Браун бива взет от Войската (за разлика от Въздушните Сили или Флотата) за разработки в НЕЙНАТА ракетна програма. Именно защото, чрез германците, Войската бележат най-бърз и надежден напредък, Войската завземат разработките на ракети за носене на хора в космоса - до като ВВС и Флотата получават разработките за военни цели. Казано просто и кратко.

Преди фон Браун едва ли някой по САЩ е имал сериозна представа какво значи ракетна програма за космически достъп. Възрастни кадри от Маршал Център в Ловджийско, Алабама, и тяхни колеги от Арнолдс Инжинерен Център, Тенеси, свидетели на бурното разрастване на споменатите научно-изследователски комплекси СЛЕД докарванете на фон Браун, са ми разказвали, с конкретни примери, как практически цялата научно-изследователска структура за космическите програми в САЩ е била копирана от германския модел. Та първоначалното "не-допускане" на фон Браун до Сатурн 5 ми звучи на чисто съветско изсилване от вида "бяхме положили плановете и изляли основите, трябваха ни просто зидарите да довършат", ако ме разбираш.

Между другото, старите навици всеки клон от въоръжените сили да си движи своя ракетна, от там прераснала в космическа, програма още вървят по инерция, а може би и с цел. До като гражданската космическа програма, чрез НАСА, е доста изоставена, и парично, и кадрово, то военните космически програми май вървят добре.



Тема Re: Страннонови [re: Santo Modesto]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано13.06.17 02:46



Става въпрос за пари.
Но.
В щатите се случва нещо, което е потвърждение на поговорката цитирана от теб, за един идиот по-малко.
Принципно, ако решат, военните реално нямат лимит на разходите. Поне реален такъв....
(Следващото са мои тълкувания, на база научно-популярни четеници/филми, както и на художествена литература/филми, писани близко до истината, каквито са да речем книгата "В плен на орбитата" от Мартин Кейдин и разни други.)

Та.
Щатите, решавайки да си играят на гласност и демокрация, "измъкват" космическата програма от ръцете на военната ДАРПА, и я предават на новосформираната (уж) цивилна агенция НАСА.
Ситуацията е описана в горепосочената книга и - примерно - във филма Космически каубои. Да, това е художественно, но почива на реални факти, в случая с книгата - на хора от системата, защото Мартин Кейдин е специалист по аеро и космо.
Вследствие - според мен - губят време спрямо руснаците.
Корольов може много да е въздишал по цивилно усвояване на космоса (както се говори и за фон Браун), но е под командване и финансиране от военните.
Затова и руснаците са първи.
Първи спътник, първи човек, първа жена, първо излизане в космоса и т. н.
Сега, не че американските висши кръгове са искали да изолират фон Браун, но международното и вътрешно положение да речем, не им е давало възможност да включат известен нацистки учен, разработките на който бомбардират Лондон, да работи официално за САЩ космическа програма. Всички още са помнели войната и нацизмът в масовото съзнание е бил големият враг. За да се пререформира идеята за враг от нацизъм, на комунизъм (довчерашен съюзник) е било нужно време.
Затова фон Браун не е допуснат веднага до американската космическа програма.
Като прибавим към това щатския консерватизъм, доктрината Монро като идеология, както и факта, че никой в щатите не е гледал на ракетната техника като на нещо сериозно преди фаутата, независимо от факта, че един Годард примерно е американец...
Става ясно, защо Америка е изостанала в ракетите и има нужда от фон Браун.

ИМХО де.



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Pollyanna33556]  
Автор Munyta (цяла)
Публикувано13.06.17 15:29



Как е времето в Хюстън ?



Главните букви крепят правописа, а правилата клуба.

Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Munyta]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано13.06.17 16:22



май си е жега, щом в 8 сутринта е 27 градуса.
кликнах така -


и виж каква интерактивна карта в самия гугъл. Ако отидеш на "more on weather.com", там ми се вижда по-дървено от резултата в гугъл.



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Crrafterr]  
Автор Munyta (цяла)
Публикувано13.06.17 16:24



Друго си е Опти и Шило да споделят как се усеща жегата и влагата там

Главните букви крепят правописа, а правилата клуба.


Тема Re: за konstr-109815нови [re: konstr-109815]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано13.06.17 20:51



И отново недоразумение. Не знаех, че това Долче де Лече е жена, взех го за младо момче, подвизаващо се в щатите... За "българчетата в щатите" не е въпросът дали съм права или не. Въпросът е, че обръщението и целият ми пост беше иронично-саркастичен, но и майтапчийски. И в двата случая не е проява на неуважение в този рафиниран смисъл, в който ти го поставяш. В клуба често се използва подобен похват, понякога има основание аз обида, понякога - не. В случая нямаше.

Както и да е. Не ми е било цел да засегна когото и да било, а да предизвикам отговор или разговор за Лонг Айлънд, ако някой е ходил лично там, да сподели лични впечатления. А вие споменахте Ню Йорк преди това и прочее... Иначе, то в нета и снимки, и разкази, и всичко можеш да видиш...

Що се отнася до машинариите, аз макар да нямам никакво отношение, също проявявам интерес, когато става въпрос за любопитни технически подробности, особено и ако се разказва на популярен и увлекателен език... даже много обичам да чета за технически открития, подобрения, иновации, така че разбираемо ми е, когато жени проявяват интерес към подобни неща, дори и да нямат общо с тях като образование:-)



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Munyta]  
Автор konstr-109815 (европейче)
Публикувано14.06.17 00:21



Времето е само за такива зиморничави като мен. :) Като се гледам по снимките и сравня с околните- все съм навлечена.
Значи - Тексас е само за мен.



Горещо е и влажно. Влагата, за която ме предупредиха ме лъхна още на изхода от летището. Чак те задушава...
Тук сме с централна климатична инсталация. Във всяко помещение има решетка горе на тавана, откъдето денонощно охлажда 74-75 градуса по Фаренхайт. Което показание се научих да превръщам лесно: (74-30):2=22 нашенски градуси.
На практика срещам горещото само навън. Иначе навсякъде е студ - в къщи, в колата, магазина (бррр...), галерията, ресторанта.

Горещо- горещо, ама онзиден такъв дъжд ни пра в парка, че и чадърът не помага. И тримата бяхме мокри - за няма и 5 минути.
След това напече и набързо се "изпарихме" :)

Щастието идва при веселите!

Редактирано от konstr-109815 на 14.06.17 00:22.



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Crrafterr]  
Автор konstr-109815 (европейче)
Публикувано14.06.17 00:38



Точно в 8 тази сутрин излязох да тичам и погледнах външния термометър . Показваше 27 и реших, че съм закъсняла за утринната разходка - обиколка на махалата. По принцип гледам да изляза по- рано - преди 7.30, когато слънцето все още е ниско.
Излизам и вечер. След 19.30 слънцето пада и започва да подухва един приятен ветрец. А по улиците започват да излизат и се разхождат хора, хора с кучета и пишман- спортисти като мен. :)
През деня, в голямата жега, единствените хора навън са косачите на тревата. Голямо косене пада тук...

Щастието идва при веселите!



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: konstr-109815]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано14.06.17 00:40



преди 7:30...
шило, това е мъчение световно

какво правиш в тия антихристки времена навън
бррррр...тръпки ме побиват даже...


не разговарям с тези без R1a1 маркер

Тема Re: Моля!?нови [re: MilaO6]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано14.06.17 00:52



Ми знам го значението на "поляната".
Аз пък за пръв път чувам тая дума, добре че стана модерно да си прос та да ми не задирят





Тема Re: Space Center Houstonнови [re: tartarianeyes]  
Автор konstr-109815 (европейче)
Публикувано14.06.17 00:53



Ами, цял живот часовникът ми звъни в 6.30. А и не мога да се излежавам.
Винаги съм се чудела на хора, които могат да спят до обяд :)

Щастието идва при веселите!



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: tartarianeyes]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано14.06.17 00:54



Абсолютно!
Шилото - мазохистка!





Тема Re: Space Center Houstonнови [re: konstr-109815]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано14.06.17 00:54



Аз мога и до следобед.





Тема Re: Space Center Houstonнови [re: konstr-109815]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано14.06.17 00:59



ooooo, мога да спя много, ама наистина много
да речем, до 2-3-4 часА ...



дето викаше майка ми- тартииии, цял живот не се наспа


не разговарям с тези без R1a1 маркер

Тема Re: Space Center Houstonнови [re: tartarianeyes]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано14.06.17 01:01



Несправедливото е, че работното време са го измислили тия дето стават в 6:00. Предлагам прайд в наша защита! Който спи зло не мисли!



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор konstr-109815 (европейче)
Публикувано14.06.17 01:03



Ако си легна сутринта и аз може и да мога да спя до следобед. Ще се пробвам още първия ден, като се върнем в България.


Тези 8 часа разлика връщане на времето може би трудно ще наместя...

Щастието идва при веселите!

Тема Re: Space Center Houstonнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор konstr-109815 (европейче)
Публикувано14.06.17 01:04



И " от сън спомени няма" :)

Щастието идва при веселите!



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано14.06.17 01:06



Несправедливото е, че работното време са го измислили тия дето стават в 6:00.

Така е!
Шибани капиталисти!



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: konstr-109815]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано14.06.17 01:07



Бе аз мога да си легна в 10 и пак да стана в два.





Тема Re: Space Center Houstonнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор eta d (7.62)
Публикувано14.06.17 01:08



О! Слава тебе, Господи! Намерих си единомишленик!
Ранното ставане е коштунство, престъпление, геноцид ...

Ако си нямате знаме за тоа прайд, аз ще му го ушия ...





Тема Re: Space Center Houstonнови [re: tartarianeyes]  
Автор konstr-109815 (европейче)
Публикувано14.06.17 01:08



А аз съм най- ранобудна от всички. Където и да съм - винаги първа ставам и започвам да обикалям стъпвайки тихо като котка. При децата и майка ми редовно смазвам скърцащите врати:)

Щастието идва при веселите!



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: eta d]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано14.06.17 01:18



Апселютно! Записвам се четник.





Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Pollyanna33556]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано14.06.17 05:34



Днес мръднахме до Галвестон. Галвестон е име на остров и на единствения град на този остров. Намира се на мексиканския залив и е на около 80 км от където живеем в Хюстън. Живописно място е. Периодично урагани го рушат и хората си го възстановяват. Къщите са дървени и типично Тексаски от преди 100 години. Нещо като миниатюрен Нови Орлеанс.
Много беше горещо а горещини е нещо, което не мога да търпя. Поразходихме се из едно типично кварталче, да направя няколко снимки на къщите, да имате идея за какво говоря. От там обратно в колата на климатик. Отидохме на крайбрежния булевард, да видя дали има нещо ново от последното ми посещение преди доста години. Не намерих никаква разлика от преди и сега. Спряхме на един паркинг да изядем по един Шлотски сандвич. След като се нахранихме, айде пак до колата на климатик. От другата страна на шосето се виждаше един от многото плажове на Галвестон. На този плаж специално се влиза с кола, кара се по пясъка докато човек си хареса място да плажува, спира, разтоварва си джаджите, опъва сенник и се настанява сам, със семейство или цяла компания. За да покажа снимки и от плажа, трябваше да оставя телефона на страна и да извадя фотоапарата, че има телеобектив. Последните снимки от галерията са от споменатия плаж.
На връщане минахме и по главната улица на града, където също има интересни сгради за снимане, но беше много горещо и трябваше да търся място за паркиране, което съвсем ме разкандардиса. Потеглихме си за вкъщи точно на време да избегнем трафика. Половин час по-късно да си тръгнем можеше да удължи пътуването ни с два часа. В такъв случай човек трябва да изчака два часа и пак ще пристигне по същото време.
Който се интересува да кликне на линка и да добие бегла представа за Галвестон.



\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Pollyanna33556]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано14.06.17 06:58



Много ми харесват тези огромни американски плажове!

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Space Center Houstonнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано14.06.17 10:25



Брой ме като участник в прайда


""



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: konstr-109815]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано14.06.17 10:32



Тя жегата е много свързана с влажността. В Казахстан при 50 градуса усещането е като за 35, в смисъл че е поносима. Докато едно 30 градуса да речем в центъра на Варна се усещат като 40 и самото дишане е затруднено.

За съжаление не знам къде се намира Хюстън, освен че е някъде в САЩ

- бях избягал точно от този час по география в училище... Добре де, с Гугъл виждам, че е до Мексиканския залив - значи и 27 си е бая "жега".

А бе, понеже и тук в София вчера дойде лятото (тази година ще продължи до петък), жената си взела отпуска понеже децата са тук... пък "децата" запсиват към 3 и стават по обяд и тя, кво да праи, хукна по някакви молове - връща се бая изтощена от жегичката. Викам й - "ама по-добре си е така с жегичка, че се намръзнааме".



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: eta d]  
Автор hubavka69-110043 (тиква, бе)
Публикувано14.06.17 10:33



Ще ушиете, ще протестирате... и най-накрая ще проспите протеста.



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема New Orleansнови [re: Pollyanna33556]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано14.06.17 10:38



миниатюрен Нови Орлеанс
Опти, моля те кажи ми как се произнася New Orleans, че така и ще си умра без да разбера - тук го пишат по различен начин, най-често или Ню Орлийнс, или Ню Орлиънс (а разликата между двете е голяма, в ударението).

Редактирано от Crrafterr на 14.06.17 10:39.



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано14.06.17 14:30



Несправедливото е, че работното време са го измислили тия дето стават в 6:00. Предлагам прайд в наша защита! Който спи зло не мисли!

съгласна! но ако може да започне не по-рано от 8 вечерта, та да мога и аз да участвам




не разговарям с тези без R1a1 маркер

Тема Re: New Orleansнови [re: Crrafterr]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано14.06.17 14:38







не разговарям с тези без R1a1 маркер

Тема Зависи кой говоринови [re: Crrafterr]  
Автор Santo Modesto (стар клубар)
Публикувано14.06.17 15:34



Аз лично съм чувал:
Ню Орлеанс - от френските люизиянци
Ню Орлийнс - от англофоните далече от Люизияна
НюОрлънс (една дума, ударение на О) - от черните или от бялите англофони близо до Люизияна

Нещо както произношението на Лос Анжелес (за културните американци, всякакви) и Лос Анжелиз (забележи "из" вместо "ес" на края) от некултурните; мисля че Лос Анжелиз започна като жаргон копиран от езика на филипинските гамени. Испано-говорящите се отпускат с "Лос Анхелес". Аз още ползвам прозношението на Лос Анжелес като датна точка за определяне обществената класа на говорителя - освен в случая на Лос Анхелес, където класовата маркировка е различна.



Тема Re: New Orleansнови [re: Crrafterr]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано14.06.17 17:19



Докато се наканя да ти отговоря, гледам други са свършили тази работа вместо мен.



\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Kpoacaнчeтo]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано14.06.17 17:28



Специално тези в Галвестон никога не съм ги харесвал. За всичките ми години живот в Хюстън, да съм ги ползвал не повече от 5-6 пъти, винаги под влиянието на други хора. Все едно да ходя на плаж, където циганите преобладават. Това ми е било усещането. А знае се че съм расист. Та, представи си.
Плажовете на Лонг бийч в Ню-Йорк или тези в Калифорния не са по-малки, но никога не съм имал същото усещане.



\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Crrafterr]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано14.06.17 17:31



Има проста, емпирична формула: Т(С) + RH(%) >= 110

Тоест, ако сумата от температурата в целзии и относителната влажност в проценти е над 110 като число (знам, че това е като да се сумират ябълки с гардероби, ама това е положението

) - не става за живот средата.



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано14.06.17 23:58



малиййй...



Тема Re: New Orleansнови [re: Pollyanna33556]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано15.06.17 00:00



Ама глей сега, че и Св. Скромни ме объркА - на Лос Анжелес що не слага -дж-, а само -ж-?

Редактирано от Crrafterr на 15.06.17 00:01.



Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Crrafterr]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано15.06.17 00:03



Мда... Човек може да издържи и 100 градуса ако влажността е нула.





Тема Ха!нови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Santo Modesto (стар клубар)
Публикувано15.06.17 00:18



Според дадената формула, живял съм години в места където живот не бива да има... Май е опростена. Та реших да потърся не-опростена формула. (Ако я имаш в ИС система - моля да я пуснеш.)

Разтърсих се да намеря топлинен индекс формулата - и я намерих единствено в низшата (британската) измервателна система; ето я копирана от Националната Атмосферна и Океанографска Администрация (НОАА):

The Heat Index Equation

The computation of the heat index is a refinement of a result obtained by multiple regression analysis carried out by Lans P. Rothfusz and described in a 1990 National Weather Service (NWS) Technical Attachment (SR 90-23). The regression equation of Rothfusz is
HI = -42.379 + 2.04901523*T + 10.14333127*RH - .22475541*T*RH - .00683783*T*T - .05481717*RH*RH + .00122874*T*T*RH + .00085282*T*RH*RH - .00000199*T*T*RH*RH
where T is temperature in degrees F and RH is relative humidity in percent. HI is the heat index expressed as an apparent temperature in degrees F. If the RH is less than 13% and the temperature is between 80 and 112 degrees F, then the following adjustment is subtracted from HI:
ADJUSTMENT = [(13-RH)/4]*SQRT{[17-ABS(T-95.)]/17}
where ABS and SQRT are the absolute value and square root functions, respectively. On the other hand, if the RH is greater than 85% and the temperature is between 80 and 87 degrees F, then the following adjustment is added to HI:
ADJUSTMENT = [(RH-85)/10] * [(87-T)/5]
The Rothfusz regression is not appropriate when conditions of temperature and humidity warrant a heat index value below about 80 degrees F. In those cases, a simpler formula is applied to calculate values consistent with Steadman's results:
HI = 0.5 * {T + 61.0 + [(T-68.0)*1.2] + (RH*0.094)}
In practice, the simple formula is computed first and the result averaged with the temperature. If this heat index value is 80 degrees F or higher, the full regression equation along with any adjustment as described above is applied.
The Rothfusz regression is not valid for extreme temperature and relative humidity conditions beyond the range of data considered by Steadman.





Тема Re: Ха!нови [re: Santo Modesto]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано15.06.17 00:27



Според дадената формула, живял съм години в места където живот не бива да има...

Aз и сега живея в такова място. Живее се, но дишаш с акумулатор.



Тема Re: Ха!нови [re: Santo Modesto]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано15.06.17 00:44



Е, не - не че не бива да има живот. Просто е изключително гадно да се живее (за човек) .



Освен това е относително кой на какво е свикнал. За себе си съм забелязал, че зоната ми на комфорт започва при суми по-малки от 100.

Жега-индексът е май опит да се постави на научна основа цялата работа. Тук не е популярно това нещо. Е, зимата по телевизията казват нещо от типа на "температурата ще е -5 градуса, но ще се усеща като -15". Предполагам става въпрос за същото.

Под ИС имаш предвид международната система единици SI ли?
Нямам го, ама не е сложно да се преобразува. (за чий Х(икс) са нахакали 8 знака след запетайката в тия сметки?)
Освен това дълго, дробни числа, умножение и повдигане на квадрат (или корен квадратен) - тва наум не може да се сметне. Моята формула е по-лесна, ако и да не е идеално вярна.



Тема Re: New Orleansнови [re: Crrafterr]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано15.06.17 01:16



Ти сега мен ли искаш да объркаш? От къде взимаш това "д"?



\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: New Orleansнови [re: Pollyanna33556]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано15.06.17 01:29



Откъдето се е взело и в angel





Тема Re: New Orleansнови [re: Pollyanna33556]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано15.06.17 01:54



Гадина е тоя Крафтър - все се мъчи да обърка някого.





Тема Re: New Orleansнови [re: Crrafterr]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано15.06.17 02:00



Съдейки по песента Хаус ъф дъ райзинг сан, е нюорлийнз.
В американския вариант.
В нашенския - на Емил Димитров - е Ню Орлеан.





Тема Re: New Orleansнови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано15.06.17 03:32



Ти също, къде видя "д"?

\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"


Тема Нови разработки на НАСАнови [re: Pollyanna33556]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано15.06.17 03:44



Направих галерия със снимки от мястото, където се работи по бъдещите проекти на НАСА. В галерията съм пуснал линк към сайт на НАСА, където обсъждат бъдещите си проекти и мисии.



\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: New Orleansнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано15.06.17 03:49



Скромно наш е развил теорията и не е оставил място за коментари. Трябва да се има предвид, че говорим за френска дума, чието произношение си е Орлеанс.



\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Pollyanna33556]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано15.06.17 06:50



Пътно-законово, каква е разликата между жълто- и керемидено-оцветения уличен бордюр?



Тема Re: Нови разработки на НАСАнови [re: Pollyanna33556]  
Автор Dolce De Leche (Delicious)
Публикувано15.06.17 07:02



Искрено се надявам НАСА да се възроди подобаващо в близко бъдеще и да превърне в реалност настоящите проекти.

Художествено-пресъздаден факт:





Тема LAнови [re: Pollyanna33556]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано15.06.17 09:01



Всъщност въпросът се оказва доста сложен, нееднозначен за самите американци - потърсих и намерих тази статия от 2016 година -

, какви обществени дискусии, какво нещо!

Акцентът в материала е съкращението L.A. Някой си Чарлз Флечър Лъмис (1859 - 1928), който е бил журналист, етнограф, историк и т.н., е бил силно против съкращаването на испански имена на населени места, започнало в началото на 20 век. Но не само това - той се е възмущавал как английският "касапи" ("is butchering") испанското Los Angeles.

Днешното произнасяне "Loss AN-jul-ess", оказва се, е официално възприето едва през 1952 година. В подлинк от статията се споменава президентът Рузвелт, който през 1903 г. при посещение в града го нарича Loss AN-jee-leeze, а тексаският губернатор (2000 - 2015) Рик Пери, при откриване на спортна зала, се е обърнал към латино група с Loce AN-guh-leeze (a hard G).

Charles Lummis, 1914: "There is no other city in the world whose inhabitants so miserably and shamelessly, and with so many varieties of foolishness, miscall the name of the town they live in".
Търгоската камара, още през 1880 г.:"The Lady would remind you, please! Her name is not Lost AN-jie-lees"
The Times, 1900-и-някоя година: адвокатства за испанската версия, като на челна страница изписва, че градът се произнася Loce AHNG-hayl-ais. The Times said the federal agency's decree made the city "sound like some brand of fruit preserve" - "конспирация да се откраднат от калифорнийските градове техните меки шипящи срички" и саркастично добавят "... whether San Jose would next be pronounced San JOCE and San Joaquin would become San JOK-kin."

===

Накрая кметът Fletcher Bowron през 1952 г. кани жури от експерти, които да определят "официалното произношение" веднъж и завинаги! ("once and for all") Това се случва по повод наближаващата 171 годишнина на града. Журито гласува за Loss AN-ju-less. След това кметът възлага (на един библиотекар) да информира всички издатели на речници, радио- и телевизионни станции, бордовете на образователни учреждения и на издателства.

Но въпреки това сагата не приключва...
През 2011 г. - публична дискусия "Angelino, Angeleno, Angeleno: Who are we?"

Our Lady, The Queen of the Angels: (памфлет от Лъмис)

The Lady would remind you please,
Her name is not Los Angie Lees,
Nor Angie anything whatever.
She hopes her friends will be so clever
To spare her fit historic pride
The G shall not be jellified.
O long, G hard, and rhyme with “yes”
And all about Loce Ang—el—ess.

===

бахмааму...
или си a "hard-G man", или не си "такъв"

Редактирано от Crrafterr на 15.06.17 09:05.



Тема Re: LAнови [re: Crrafterr]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано15.06.17 09:08



Ми не става тая тяхната азбука за английски език - кво да се прави.





Тема Re: LAнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано15.06.17 09:19



Мъка... само кирилицата ще ги оправи!



Виж коментарите под ... Ще се избият!

Редактирано от Crrafterr на 15.06.17 09:22.



Тема Re: LAнови [re: Crrafterr]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано15.06.17 09:30



Абсолютно!

И за първото, и за второто.





Тема Re: LAнови [re: Crrafterr]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано15.06.17 16:18



Мъка... само кирилицата ще ги оправи!



може и с глаголица да опитат


не разговарям с тези без R1a1 маркер

Тема Re: LAнови [re: tartarianeyes]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано15.06.17 18:40



Глаголицата е по-добре даже.
Първо - има повечко букви за повечко звуци.
Второ - ще се откъснат окончателно от британската империя езиково.





Тема Re: LAнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано15.06.17 18:44



Глаголицата съм оставил за китайците.
Ако се справят, на американците може нещо по-семпло.





Тема Re: LAнови [re: Crrafterr]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано15.06.17 19:00



Те заради такива като теб са я дигнали оная стена.





Тема Re: LAнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано15.06.17 19:37



да станем кирил и методий, викаш
съгласна




не разговарям с тези без R1a1 маркер

Тема Re: LAнови [re: tartarianeyes]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано15.06.17 19:46



Направо Кирил Методий и брат му.





Тема Re: LAнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор tartarianeyes (вейхайвей)
Публикувано15.06.17 19:48



и сестра, и сестра




не разговарям с тези без R1a1 маркер

Тема Re: LAнови [re: tartarianeyes]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано15.06.17 19:49



В тия модерни времена, с напреднала хирургия, всичко може.





Тема Re: Space Center Houstonнови [re: Dolce De Leche]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано16.06.17 02:50



Здрасти, Първо искам още един път да ти благодаря за предложението да ни разходиш, където искахме но нямахме достъп, както и за отделеното време. Изпитвам особено задоволство от разходката.



Червено боядисаните бордюри означават забранено спирането и паркирането до там докъдето се простира червената боя на бордюра. Местонахождението на червено боядисаните бордюри се определя от пожарната администрация. Обикновено на такива места има пожарни кранове и / или е стратегически необходимо за пожарникарите по време на евентуален пожар.

Жълто боядисаните тротоари означават, че там също не може да се спира и паркира освен за товаро разтоварна дейност и докато тази дейност продължава. Има и правилник за зелено боядисани тротоари, които не са често срещани. Те пък са само за често спиращи превозни средства, за качващи се и слизащи пътници.

\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: Нови разработки на НАСАнови [re: Dolce De Leche]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано16.06.17 03:06



Аз също се надявам НАСА да продължи успешните си мисии, но работата им става все по-сложна и изисква все повече време и пари. Работната площ показана на снимките ми се равнява на площта на две футболни игрища. Видно е, че се работи съвместно с руснаците, което обогатява знанията и опита, като на едните, така и на другите. Преди няма и час чух, че "нещото" изпратено към Марс е стигнало дестинацията си. Трябва да се поровя малко, да разбера за какво говорят, че съм изпуснал нишката.

Да им пожелаем успех. Интересни времена предстоят.



\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"

Тема Re: Ха!нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор Pollyanna33556 (и стар и познат)
Публикувано16.06.17 03:21



Aз и сега живея в такова място. Живее се, но дишаш с акумулатор.

Ти на това живот ли викаш?!

Не че не съм го "живял" и аз. Стисках зъби докато си направя парите и беж!
Днес цял ден беше С35 градуса. Не съм си показал носа навън. Сестра ми и жена ми обикалят тук-там, връщат се мушкат в баните за по хладен душ и лягат на климатик духащ С24. Минава време преди да дойдат на себе си.

Ако трябваше да работя, пак тук щях да дойда. Не виждам къде другаде бих правил същите пари. Работейки тук или още по-добре, в Саудитска Арабия (колкото по-лошо, толкова по-добре), най-бързо се постига финансова независимост, че най-бързо да си вдигна чуковета и да се прибера където се живее най-добре.



\"Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш\"


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.