Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:15 16.01.21 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Принципно предположението ти е вярнонови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Phillip (Mogherini)
Публикувано11.06.17 09:14

Поручика не е тичал до хоризонта с пълно бойно снаряжение, нито е викал "Ура", та да се цепи Балкана. Карал е девическа служба, в КЕЧа.
Т.е. принципно предположението ти е вярно.

~~~

Тема Re: Буран е еволюционна стъпка наднови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано11.06.17 11:36

Бил съм, бил съм...

Впрочем, с изключение на един тъпак старшина - шофьор нямам особени оплаквания и от там.

Тема Re: Принципно предположението ти е вярнонови [re: Phillip]  
Публикувано11.06.17 11:39

Е, до клетвата и това съм правил.
После естествено - не. Кой ще те занимава с такива неща, като има план за изпълнение. Тва да не ти е забавачницата с ролеви игри в обикновената войска я! Работа има за вършене ей. На три смени понявгаш даже!

Тема Да. А пък азнови [re: oberleutnantRzevski]  
Публикувано11.06.17 12:17

А пък аз, освен забавачницата с ролевите игри, трамбоването и падни-станито, дето викаш, съм зидал и стени и съм ги измазвал, и канали за кабели съм копал, и стара ел. инсталация на учебните стаи съм подменял, та и на селскостопански бригади съм бил, на една от които набраните в чували картофи в чисто военен стил, трябваше да се транспортират 2км до ТеКеЗе-то на гръб.
3:0 за мен!

~~~

Тема Така е. Дори колеги българинови [re: oberleutnantRzevski]  
Публикувано11.06.17 12:27

Дори колеги българи са участвали точно в това, както в теоретичната част, така и с разрабтените у нас транспютри, които да се скъсват от смятане.
Било е строго секретна тема, но сега вече разправят.
Самите транспютри бяха изградени в голямата си част от ембаргови елементи и руснаците по принцип ги беше шубе да не би мръсните капиталисти да са турили разни кофти вратички в безумно сложните за онова време чипове и нямаха време да ги изкормят подробно, а трябваше немедлено да се бият в гърдите пред света. Но след като спешъл играчките са минали първо през братски соц. ръчички, то нема страшно и ги приеха. После след първото изстрелване програмата скоро беше зарязана, понеже мръсните американци вече бяха изстреляли ен на брой пилотирани совалки.

~~~

Тема Re: Така е. Дори колеги българинови [re: Phillip]  
Публикувано11.06.17 12:45

Дори познавам някои от тях, както и ти сигурно.

Буранът летя с машина от единната серия, спиздена като архитектура от ПДП ако се не лъжа. В момента всеки мъкне в джоба си телефон, който задминава на порядъци онова нещо по всички параграфи.
Но хардуерът е едно, алгоритмите - съвсем друго.
Най-важното - проблемът с автоматизираното кацане беше решен. От тогава може да се каже, че всеки един самолет може да кацне самичък, при това при кофти мто-условия, почти идеално - с един метър отклонение от средата на пистата. (излитането е по-лесна задачката)

Относно зарязването - зарязаха го не защото имаше 5-6 такива зад океана, а щото рухна системата.
Иначе щеше да лети, понеже имаше да изпълнява военни задачи - същите като на шатълите.
И двете машини изначално са мислени като космически бомбардировачи и/или изтребители - нема кво да се лъжем.

Редактирано от oberleutnantRzevski на 11.06.17 12:46.

Тема Re: Така е. Дори колеги българинови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор karabas.barabas-126415 ()
Публикувано11.06.17 13:31

само за уточнение:
1. машините от единната серия са на базата на ibm360, а не на пдп

2. т.нар. проблем с автоматизираното кацане е решен много преди буран. още е края на 40-те и началото на 50-те и то от англичните. някъде през 60-те в сащ започва да се използва в гражданската авиация. разработчиците на ситемите на буран използват вече готови и изпитани решения.

3. не е съвсем точно, че 'всеки самолет може да каца самичък, че и при всякакви метеоусловия'. той, както и летището трябва да са съответно оборудвани, което далеч не е така. допълнително от съображения за сигурност командирите трябва да имат съответния лиценз. по тази причнина, макар да е възможно, много рядко се прибягва до напълно автоматично кацане - напр. включва се втория автопилот като двата взаимно се контролират и т.н. самият процес е интересен, но иска доста обяснения.

Изпреварването на магаретата не носи слава. Marcus Valerius Martialis

Тема Re: ржевски, филип и карабас,нови [re: Pollyanna33556]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано11.06.17 13:37

истинско удоволствие е да ви чете човек, макар и нищо да не разбира от материята

... тук бих прибавила и модесто-то

Може ли още малко да си поприказвате, аз ще ви чета и тихичко ще изплясквам от радост от време-на време, докато още ви държи тва безоблачно, съсредоточено настроение

Тема Re: Така е. Дори колеги българинови [re: karabas.barabas-1264]  
Автор karabas.barabas-126415 ()
Публикувано11.06.17 13:46

нашенският аналог на pdp се казваше см-4.
виж

Изпреварването на магаретата не носи слава. Marcus Valerius Martialis

Тема Re: А тази на Сатурн 5нови [re: Pollyanna33556]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано11.06.17 16:37

Направи ми впечатление, че на тази снимка под експоната има тревичка. Някак е неестествено в космоса да има тревичка, естествената среда на експоната не е парк с тревичка.

Най-вероятно е изкуствена, но не се вижда добре. Ако е естествена, кой ли я коси?

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  

Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2021 Dir.bg Всички права запазени.