Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:55 06.06.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема За причините за депресията ПРИ МЕНЕ...нови [re: jana]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано10.11.06 17:44



Ето накратко част от причините, за които съм си дала сметка, че са ме довели до следродилната ми депресия, според мен и при мен:
1/ От малка съм предразположена към крайности в емоционалното си състояние - ту прекалено весела, ту прекалено тъжна.
2/ Свръхчувствителна съм и голяма перфекционистка.
3/ Мислех, че щом съм завършила с отличие психология в СУ "Св. Кл. Охридски", съм застрахована от всякакви психични проблеми - не е така, няма застраховани, от каквото и да било.
4/ Мислех, че това е временно настроение и ще ми мине.
5/ Мислех, че ще мога да си помогна сама.
6/ Отлагах лечение навреме, поради голям срам, страх и чувство за вина - как аз чувствам такива неща, нали уж съм добра майка??? Ужасно ми беше...
7/ Исках да съм ИДЕАЛНАТА майка, исках бебето ми да е спокойно и усмихнато, а не беше ли такова - страшно се самообвинявах и си мислех, че съм ЛОША майка, че не заслужавам такова щастие и дар - да имам дете... Разбирате ли, като малка се чувствах ИДЕАЛНАТА КАКА - винаги добра, смела, отговорна, справяща се, обичаща, весела въпреки проблемите, прощаваща, неревнива, разбираща, помагаща и т.н. И смятах, че ще се чувствам и ИДЕАЛНАТА МАЙКА, и се борех неистово да бъда такава... До момента, в който, полудяла от болка и страх, признах, че не съм такава... Умирах от паника да не ми отнемат родителските права, мъжът ми да не се разведе с мене, майка ми да не се отрече от мене... Нищо такова не се случи, слава на Бога!!! Сега вече знам, че идеални хора просто НЯМА, нито е необходимо да се стараеш да бъдеш перфектен... Отдавна се справям и живея пълноценно благодарение на личните си усилия, на близките си, на хапчетата, на книгите, които чета... Но сама нямаше да успея, наистина!!! Не е въпрос на лична мобилизация, а на болестно състояние...
8/ Дори когато уж позволявах на някой близък да ми помогне за бебето, го правих с усещане за вина, че друг поема моето бреме, моята грижа, че го товаря и в тези моменти вместо да си почина и отпусна, аз се напрягах. Не е важно дали успяваш да си осигуриш почивка, а какво правиш по време на нея... Защото знаете ли колко пъти:
- ходих на кино с мъжа ми - напразно: през целия филм си мислих колко лоша майка съм и как е по-добре да ме няма...
- излизахме на вечеря навън - същата история...
- и на Витоша бяхме с кучето - напразно... Вярно, поне мъжът ми и кучката си починаха де!, пък и аз глътнах чист въздух...
- майка ми е готвила вкъщи, или чистила - за да се почувствам накрая още по-несправяща се и неадекватна!
- взимаха детето, когато реве, за да се наспя - е, не заспивах от тревога!
Така че не е само до това какви шансове ти се предлагат, уви!!!
Чувствах се много БЛАГОДАРНА за всичко и ВИНОВНА, че не мога да се възползвам от всички тези благинки...
9/ И най-важната според мен причина - ако щете ми се смейте, но аз повече няма да я допускам, защото за мен е пагубна - много критикувах майките, преди аз самата да стана такава... Примерно тази защо прави така, а пък онази онака... Вътрешно ги съдех, външно - не... Но "не съдете, за да не бъдете съден" - всеки човек е такъв, какъвто е, и за това си има причини... Сега вече не упреквам никого и това много ми помага... Космическите закони просто трябва да се спазват, ако не доброволно, то чрез принуда някаква... Така че за мен съденето на другите хора се оказа голямата причина за обхваналата ме депресия - а това го разбрах, защото станах като тях - съдех глупавите, станах невероятно тъпа и без капчица памет; критикувах тъжните, станах депресирана; не разбирах ходещите на психиатър, на мен ми се наложи... Вселената / Бог си знаят работата!!! Всяко зло за добро в крайна сметка... За вас това може да не е вярно, критикувайте си колкото си щете, но аз повече няма да го правя!!!
10/ Откакто се знам, през зимата се чувствам доста потисната в сравнение с пролетта и лятото /т.нар. сезонна депресия е изявена при мен/

Момичета, НЕ искам да обсъждаме само депресиите!!!
Искам ведри и положителни майчини истории!!!
Хайде, мами, толкова ли е трудно да споделите, че сте имали или в момента имате щастливо майчинство???
Вие сте!!!





Пишете, чакам ви с нетърпение!

Редактирано от desykv на 10.11.06 18:37.



Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор Billy_wolf ()
Публикувано14.11.06 18:06



Мила Деси
от доста време не съм влизала .. и днес с радост установих че някои от нашите теми са още живи, а и ти си доста активна



Аз лично не съм имала следродилна депресия. Притеснявах се дали правя всичко както трябва, а и въпреки че бях подготвена (теоретично ) за всичко, което ме очаква .. като ти се случи реално и малко се панираш ... и ме беше страх, разбира се. Освен това при мен имаше усложнение (мисля че ти разказвах), мъжа ми въобще не се прибираше и в последствие се разведохме, родителите ми не са в София, брат ми си живее отделно и ми се е случвало дни наред да не обеля дума с никой .. сама с малкия, който от раждането си е диване и не търпи да стои сам и иска непрекъснато да го забавляваш. Не ми беше лесно, но не изпаднах в депресия... В резултат на твоите постинги сега се запитах ЗАЩО? И си мисля, че причините са няколко:
1. Винаги съм знаела че ще бъда добра майка. Няма такова нещо като ИДЕАЛНА МАЙКА. Всички сме хора и всички правим грешки. Но аз се бях подготвила, знаех поне теоретично всичко за раждането, за отглеждането на бебето и имам цялостна философия и стратегия как де си гледам детето. Ако направех грешка...бързо гледам да я поправя, да намеря друго решение и така .. не се самообвинявах.
2. Деси, предполагам че това го знаеш ... живота не е пътека само на горе или само на долу. Има върхове и после спадове. Когато си на горе - се радваш, а когато живота тръгне надолу.... стискаш зъби и чакаш да отмине трудния период...но не се предаваш. Е аз знаех, че това е труден период, който един ден ще свърши. Да искам най-доброто за детето си, и дори сега да ходя като жив труп, да се наложи да се разведа със съпруга, дане виждам жив човек с дни и да си говоря сама с телевизора или малкия, да изглеждам като тотална повлекана и дори да нямам време да се изкъпя ... не ме интересува, защото няма да продължава вечно...но после един ден когато това трудното мине, малкия ще е добричък, послушен, мил, защото е гледан с голяма любов .. и жертвата ми си е струвала :) Ако пък не .. ако не е благодарен, поне ще знам че съм направила всичко възможно моето дете да има самочувствие и увереност, които да му помогнат да се справи с живота.

Така, че да .. твоята грешка е била че си загубила преспективата за бъдещето. И си забравила че живота никога не е винаги. Няма никога и няма винаги. Всичко се върти и се променя :)

Беше ми много трудно, в интерес на истината и изпаднах в депресия няколко месеца след развода, когато се наложи да се разделя с малкия ... Сега, слава богу се надявам нещата да се оправят, че вече ми писнада си повтарям "още малко" хахаха. Е малкия си е вече при мен и повечето време се чувствам хепи .. но ощене съм намерила равновесието, за което ти говориш .. още се люшкам от едната крайност в другата в емоционално отношение, но поне амплитудите намаляха драстично.


И всичко се оправя. След дъжда грейва слънце .

Надявам се да го запомниш, пък и другите майки ...
Живота продължава и след детето .



Тема Re: За причините за депресията ПРИ МЕНЕ...нови [re: desykv]  
Автор нeмиpницa (мама на Стефан)
Публикувано15.11.06 00:36



За теб и това, което ти си преживяла рабрах от мама близначе. Дано се включи и тя в тази тема.

Приемам нещата за даденост и временно явление, периоди. Подхождам рационално към нещата, принципно не съм емоционална личност. Дори се дразня понякога от "преиграване по темата майка". В случая не приемам обаче, че дисбалансът при следродилната депресия е именно такова "преиграване". Това е медицински проблем. Никой не е застрахован, дори Н научни степени да имаш.

Не съм имала следродилна депресия. Появата на Детето е промяна - в нагласите, принципите и разбиранията.
Може би факта, че не спрях да работя и не се отделих по някакъв начин от работната среда ми спести мисленето за "малей, а сега накъде". Спестих си срещите с бременни майки и ограничих до минимум същите из парковете след като родих. А детето ми е кротко и неговият режим не попречи на моят режим. Лесно го напаснах. Без кризи. И си спазвам предварително определеният график. Чак дразня околните, но при мен е така. Сух педант, перфекционист, но не искам да бъда идеалната. Аз съм си съвсем реална и се радвам бебо да е здрав. Може би ако дребното не бе кротко друга песен щях да пея. Знам ли?!?!

Написаното от Тамара заслужава силно ръкостискане и горещи прегръдки. Единствено килограмите ми бяха притеснение. От както се върнах на работа за 4 седмици свалих 4 килограма. Пълно напред и все в тоя дух. Мечтая си да съм 38 кг. както през 2000 г.



Хубаво е да се споделят тези неща.



Тема Мила Нем!нови [re: нeмиpницa]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано15.11.06 10:58



Мерси, че пишеш в темата.

Радвам се много, че си преживяла промяната с идването на детето без депресия!

Ще взема да поканя на лична бележка мама близначе - с нея сме добри приятелки вече, виждали сме се и очи в очи, говорили сме си по телефона... много мило момиче, и то доста препати, но успя да се пребори! Благодаря ти, че ми напомни за нея!

Аз съм емоционална личност. Това е предпоставка за някои проблеми, но пък си се харесвам такава, каквато съм си.

В отговор на:

Подхождам рационално към нещата, принципно не съм емоционална личност. Дори се дразня понякога от "преиграване по темата майка". В случая не приемам обаче, че дисбалансът при следродилната депресия е именно такова "преиграване". Това е медицински проблем. Никой не е застрахован, дори научни степени да имаш.




Наистина е така! Следродовата депресия е медицински и психологически проблем, а не преиграване, лигавене или слабост на характера на личността.

Грешката ми наистина като че ли беше, че се потопих тотално в ситуацията и не я погледнах от по-високо, в перспектива, във времето... А наистина всичко в живота ни е, както пишеш, "временно явление, периоди". Добре, че е така!

Наистина си щастливка с кротко бебче! Браво на теб и на него, че сте се напаснали толкова леко и спокойно! Аз наистина смятам, че някои деца се гледат по-лесно от други, че бебетата са различни по темперамент и поведение още от самото си раждане, точно както майките сме различни...

Още веднъж благодаря ти за подкрепата и споделеното мнение по въпроса, Немирнице!



Тема Здрасти, Били!!!нови [re: Billy_wolf]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано15.11.06 12:03



Толкова ми е драго да те видя отново в клуба!



Нека в темата се множат майките като теб, които не са били измъчвани и не се измъчват от следродилна депресия!!! А на майките с депресия ще кажа само едно - да четат и пишат тук без притеснение, защото ще намерят истинско разбиране, силна подкрепа и кураж за справяне с нея!!!

Възхищавам ти се на силата, Били! Браво на теб! Минала си през големи житейски трудности, но не си се дала! Жалко за липсата на контакти и общуване... това е било много гадно... Но само така - с оптимизъм и борбеност, с теб съм!!!

И моят син е диване, колкото и да го обичам - има моменти, в които успява да ме подлуди, умори до пълно изтощение, изнерви... рискът да си имаш лъвче у дома... ставам звероукротителка на моменти...

Съгласна съм напълно, че една от грешките ми беше "Така, че да .. твоята грешка е била че си загубила преспективата за бъдещето. И си забравила че живота никога не е винаги. Няма никога и няма винаги. Всичко се върти и се променя :)"... Но това изкривено мислене понякога е пряк резултат от връхлетялата те депресия...

От сърце ти желая отсега нататък все повече хубави и щастливи моменти, все повече приятно емоционално равновесие и все по-малко люшкане в двете крайности... и нека амплитудите са съвсееем мънички...

Бъди здрава, усмихната и наминавай по-често насам!



Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор anakin (минаващ)
Публикувано15.11.06 12:37



surfline го е написала сякаш аз съм го чувствала и преживяла, само разликата е , че при мен килограмите са в повече - 20 отгоре. Искам си старите кг и поне веднъж седмично 3-4 часа да отделя само за себе си

Любомир - 02.12.1994г.

Мартин - 31.03.2006г.


Тема Re: Здрасти, Били!!!нови [re: desykv]  
Автор Billy_wolf ()
Публикувано15.11.06 12:42



да, наистина в резултат от депресията си мислиш че е завинаги.. аз го знам много добре ... принципно чсто често изпадам в депресия хааха, но гледам бързо да излезна и да не й се дам
Това което беше написала в старата тема, като лекове .. запомнила съм някои, които поне на мен много ми помагат ... да излезеш на разходка в природата ...
Аз си имам любимо място, което ме зарежда с опитимизъм и ако нямам в моменат възможност да отида до там .. лягам затварям очи и си се представям как съм там, и се зареждам от разстояние...
Та исакх да кажа, че аз не съм много силна личност, даже често се поддавам на депресия .... споделям кое ми помага на мен да излезна или поне да попреча на задълбочаването й ... едно от нещата е че си повтарям че всичко това е временно и ме очаква нещо по-добро в бъдеще. Малко е трудно да го повярваш докато си в депресия, наистина, но дори не е нужно да го повярваш истински .. просто си представям нещо наистина хубаво, което да ми се случи в бъдеще и стискам зъби хахаха
Имах един период тук наскоро, депресията така ме беше сгащила че не можех да си представя Нищо хубаво ... само черни ми бяха мислите ... но излях всичко - съмненията, страха пред близките и те ме окуражиха ... и това помогна донякъде..
а и другото мноо важно ... трябва да си запълниш ежедневието със задачки, мислите ти трябва да са заети непрекъснато с нещо иначе почваш да си мислиш колко си ЗЛЕ хахаха това поне на мен много ми помага.

Аз пък за разлика от теб, колкото и да се чувствам зле, винаги мога да намеря някой който е по-зле от мен... защото има много които са по-зле от нас, но когато влезеш в депресията достатъчно много, мисълта че има и по-зле не помага...щото НЕ МИ ПУКА че има по-зле хахаха нали на мен ми е зле хахаха...

стана много повторение на зле хахаха

сега изведнъж ми хрумва, че аз може би излизам лесно от депресиите, защото принципно съм си весел човек хахаха и намирам смешното във всяка ситуация.

Оф, не знам...като загубиш пътя и ориентация и е много трудно ... Но говоренето и споделянето помага, надявам се :)

А междудругото Деси, аз почвам да се притеснявам малко. Това моето диване командери всичко живо на ред, ама няма мама, баба, лелки от яслата .. всички под ножа и за всичко. Включително последните дни е взел да дава нареждане кой ще се къпе и кой не. Забранява на баба си да се къпе, на мен ми казва как да се къпя (мамо измии си косата, или не си мии косата) и въобще то бива бива ама чак пък за всичко да има мнение ... и не знам как да се справя с този проблем ... щото ако не го послушаш и става страшно ... върви по теб и почва да крещи едно и също, примерно "Къпи мамо Митко"..."Къпи Митко" и това като ми се повтаря все по-силно и по-силно и аз накрая правя каквото иска. Ама това не може да продължава така. Ами че той като стане още малко по-голям и ще има абсолютно по всички въпроси становище и ако така мисли да ме командери ще се побъркам ... Ти как се справяш с това?



Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: anakin]  
Автор blizna4e (мартенска мама)
Публикувано20.11.06 11:06



Привет мили момичета !
Съжалявам за късното включване,но нямах достъп до интернет.Благодаря на Деси че отново е възобновила тази важна тема !!!
Както знаете,аз съм една от жените преживяла кошмара наречен Следродилна депресия.В тежкия вариант.Преминах през ада,не,аз живях в него ! Но оцелях.Макар и прогорена от неговите огньове намерих сили да излеза от там сега да съм сред вас – жива ,здрава и щастлива !
Всичко започна още когато се роди Калина….Когато я извадиха не почувствах нищо.Нищо.Не я исках.Страхувах се от нея.Кърмех я и бързах да я върна на акушерките.тогава не осъзнавах че това е нередно,мислех че като си ида у дома всичко ще се нареди и аз ще заобичам детето си.В къщи уж всичко беше наред,грижех се за нея перфектно.
Два месеца след раждането и /беше към 4-5 юни/ нещо се случи.Както си бях добре и се връщах от разходка,нещо стана.Почувствах се силно депресилана,подтисната,ненужна,уплашена…..Психически сякаш се сринах.Не виждах смисъл в нищо,страхувах се от бъдещето и най-вече – не исках детето !!!така се озовах надвесена над терасата с бебенцето в ръце.Бях решила че е най-добре да я убия докато съм сама в къщи.Стреснах се.Сякаш се събудих от много дълбок сън.Запитах се какво правя на терсата с детето !? Бързо се прибрах в къщи.Разплаках се неистово.Но лошите мисли тепърва започваха.Мозъкът ми бълваше какви ли не варианти за убийство на собственото ми дете !Не исках да се чувствам така,но никой не ме питаше.То просто нахлуваше в главата ми и не искаше да се махне от там.Ставах все по-зле.Непрекъснато изпитвах желание да унищожа детето си а после изпадах в луда паника и плачех до припадък.Веднага казах на близките си.Посетих и психиатър.Даде ми лекси антидепресанти,които само влошиха положението и ето защо на своя глава ги спрях.Бях подтисната,уплашена,просто не бях аз.Гледах в парка майките как целуват децата си и как щастливо се усмихват и плачех.Живота ми загуби смисъл.Обвинявах се ,мислех че не заслужавам детето си.Няколко пъти помолих родителите си да я осиновят а мен да пратят в лудница и да ме забравят.Парадокса беше че в същото време се грижех перфектно за нея и тя беше едно чисто,спретнато и щастливо дете.През зимата нещата се задълбочиха,изпадах в тежки и продължителни кризи.През март,когато Калина навърши годинка,изпаднах в много тежко състояние.И тогава реших че е дошло време да изкореня демона в себе си,да взема живота си в ръце.Заминах за София .В БГ мама бях открила адреса на моята психотерапевтка.Като че някаква неведома сила ме заведе при тази жена !Тя е и хомеопат.Няма да описвам сеансите при нея,само ще кажа че след три ходения при нея аз започнах да се възраждам от пепелта ! Нещо в мен се пробуди !Започнах да се усмихвам,изведнъж с широко отоворени очи погледнах и видях най-красивото дете на света ! И се влюбих в нея ! Събудих се от страшния кошмар в който живеех вече година.Ставах все по-добре и по-добре.Хора,аз се измъкнах !!!
Днес,месеци след първото посещение при Екатерина Чамурлийска аз съм една горда,щастлива,усмихната майка !!!
Депресията е далеч в миналото,надявам се.В БГ мама ми пишат много майки,страдащи от същото на които аз помагам.Това явно е моето призвание.
А Калина….момичета,тя е прекрасна ! Обичам я до полуда,не мога без нея и я целувам до припадък !Господ ме е благословил !И ми става смешно като си спомня какви неща съм си мислела…..
Наистина изживях кошмар.Но се съвзех.И станах по-силна.
Искам да кажа на всички ви нещо важно – следродилната депресия не е лиготия ! Тя не минава като си купиш нова дреха,отидеш на фризьор или кино.Тя не е прищявка.Тя е сериозно състояние на психиката,което изисква лечение и което не зависи от жената.И никой не е застахован от нея,не си мислете че на вас не може да се случи.Най-мъчно ми става като ми каже някоя майка “Аз нямах време за следродилна депресия “ Това е глупост.Не е до време,това на всеки може да се случи.
Аз бях задоволена от всичко,детето ми беше крокто и добро,нямах предпоставки да се разболея,но стана.
Важното е че всичко премина.Имам от време на време леки кризички,но моята хомеопатка ми обясни че просто организма ми още се чисти.Но съм щастлива.Обичам живота си идетето си и гледам напред в бъдещето.А този кошмар…..дано той никога вече не ми си случва и дано не се случва на никоя от вас……





Тема Re: За причините за депресията ПРИ МЕНЕ...нови [re: desykv]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано20.11.06 11:30



Включвам се и аз, защото темата за следродилната депресия е една от темите табу, за които в България не се говори, защото е все още много силно разпространено схващането, че жената не трябва да се оплаква за чисто "женските" проблеми. Докато обществото ни не преодолее това погрешно схващане и не разчупи малко балканския си манталитет в това отношение, ще сме си на това дередже. Аз съм с много силно развито чувство за национална принадлежност като в същото време съм и силен привърженик на каузата за еманципацията на жената - уви, в България тя е криво разбрана поради ред причини.

Чисто "женските" проблеми - това са отглеждане и възпитание на децата, чистене, подреждане и поддържане на дома, готвене, зимнина и какво ли не. Вярвайте ми, има кътчета в нашата мила държава, където една жена трябва да изпълнява всичко това, без да се оплаква, без да чувства напрежение, преумора и най-вече депресия. Това са си женски задължения. А къде остава жената, е, ами тя вече е слугинята на дома. Затова, според мен, трябва да се говори и шуми за тези неща, за да се напомня, че независимо от пола, всеки човек има равни права. Дискриминацията в България изобщо не е само по етническа принадлежност.

Та за мене - емоциите, които получих след раждането на Коко са сбор от почти всичко написано до тук. Ще се повторя само за най-силно изявените чувства. Знаех за следродилната депресия, но не съм си и помисляла, че ще попадна в лапите й и може би затова не стигнах до нейната болестна изява. В това отношение съм напълно съгласна с мнението на Яна, че ако не си мислиш постоянно "......болна съм, зле ми е, депресирана съм........", ще се измъкнеш. Но от друга страна следродилната депресия е медицински проблем и аз съм от щастливките, които не са се разболяли. Не искам и да знам какво е да си болен от депресия, стига ми само да чета уводния постинг на Деси ....... и се радвам, че тя вече е на ЗЕМЯТА

.

Моят Коко се оказа едно доста ревливо и неспящо бебе. Спомням си, че само като чуех началните трели на ревливата му ария, главата ми се стягаше в обръч и веднага се напрягах - не стига че не е спал повече от половин час, ами сега трябва да минат към 2 часа до следващото спане, през които аз не знаех какво ще го правя. Завиждах зверски на мъжа ми, когато сутрин го изпращах на работа и ми се струваше, че той тръгваше с неверятно облекчение, че ще си почине и физически ,и психически, а аз ще съм подложена цял ден на шумова атака. Е, не е било така, ама кой да знае!


В отговор на:

Дори когато уж позволявах на някой близък да ми помогне за бебето, го правих с усещане за вина, че друг поема моето бреме, моята грижа, че го товаря и в тези моменти вместо да си почина и отпусна, аз се напрягах. Не е важно дали успяваш да си осигуриш почивка, а какво правиш по време на нея..



абсолютно точно казано - как ще оставя ревливия вързоп на някой като това си е мое задължение! Не е имало кино, не е имало ресторант, не е имало излизане почти без бебо, защото се чувствах длъжна аз да се натоварвам с тежките му периоди, а хубавите моменти да ги споделям с всички. Голяма грешка.

Изпадах, меко казано в гневна криза, как на другите майки бебета спят като заклани навън, как като са будни намират с какво да играят, а не реват, а Коко само се чудеше за какво да се разплаче. Кошмар. Сега виждам, че на депресията очите са големи, а видяното чрез тях - нереално. И си мислех, че така ще е завинаги, че вече няма да има спокойствие в моя живот, че щастието си отиде - а то, щастието е било през цялото време в ръцете ми, но е било под друга форма. За съжаление, много късно осъзнах, че майчинството променя начина ми на живот, а не самата мене. Този проблем ме тормозеше доста дълго време - не исках да се променям, не може да съм се изграждала 25 години като един човек, и изведнъж, след 5 часа контракции да стана друг - всичко крещеше в мен, че няма да се дам, по-скоро не ми се живее, отколкото да се променя.

Чак когато Коко попорастна и големият зор по отглеждането му намаля, се осъзнах. Да, промени се живота ми, но това е била най-хубавата промяна. И тя ми даде моето малко-голямо, вече 4-годишно щастие, което май е най-голямото ми постижение досега в живота. Сега, с Бела, нищо от преживяното и изстрадано с Коко го нямаше, толкова щастлива се почувствах след като тя се роди, че чак се уплаших от тази еуфория. Нали за следродилната депресия е характерно лашкането от едно настроение в друго.

Стига толкова засега, че май на никой няма да му стигне търпението да ме чете. И аз също призовавам всички момичета да пишат за емоциите свързани с появата на бебешорите - когато нещо е споделено, вече не е толкова голямо, страшно и черно.


Константин - 10.11.02
Белослава - 06.05.06

Тема Привет, близначе!нови [re: blizna4e]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано25.11.06 01:55



Радвам се, че се отзова на поканата ми да пишеш и тук, в "моята" тема! Благодаря ти от сърце!



Толкова искрено, изстрадано и силно звучи личната ти изповед! Мерси, че и ти сподели с нас! И аз като теб съм убедена, че всъщност накрая се оказва, че всяко зло е за ДОБРО! Че има някакъв СМИСЪЛ в нещата, които ни се случват... аз самата се промених след депресията ми... станах някакси... трудно ми е да се изразя... Но поне вече ЗНАМ какво е да си с психичен проблем и ако един хубав ден започна да практикувам психотерапия, тази информация от първа ръка, изпитана лично, ще ми е от полза - както на мен, така и на клиентите ми... Поне така мисля аз де.

Моята история и историята на близначе показват, че следродилната депресия може да се прояви по различни начини... под различни форми... заради различни причини... но общото е, че и аз като нея понякога се чувствам "прогорена от нейните огньове", но намерила сили да стъпя обратно на крака... Браво на специалистката Екатерина Чамурлийска, браво на усилията на близначе да си върне ЖИВОТА!!!

И аз ще се замисля за хомеопатия... даже да се свържа точно с посочената докторка май че ще е най-добре... като знам, че съм предразположена към емоционални разстройства, правилно ще е май че превантивно да вземам мерки, вместо да ме връхлетят нови проблеми и да ме заварят отново неподготвена... не искам повече медикаменти... макар че, смея да твърдя, на мен лично те безкрайно ми помогнаха, спасиха ме в острата криза...

Съгласна напълно:

Сега "обичам живота си и детето си, и гледам напред в бъдещето. А този кошмар… дано той никога вече не ми си случва и дано не се случва на никоя от вас..."

Останете със здраве!!!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.