Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:09 17.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Психичното ми състояние след раждането на детето2!  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано05.11.06 18:47



Пускам тази тема за ВСИЧКИ майки тук! Която от вас иска, нека сподели как се чувства след раждането, какви емоции изпитва, как се себеусеща и възприема след голямата промяна, как интегрира новото в живота си! В този клуб се пише много за храненето на бебето, за неговия сън, дневен режим, реакции, облекло, разходки, възпитание... мен обаче ме вълнува много и въпроса за това как МАЙКАТА преживява емоционално новата си роля, как изживява майчинството си: по-скоро с усмивка на уста или е вечно изнервена, изтощена, напрегната, потисната, уплашена? И така, мили майчици, как се чувствате? Вие сте!



Ето линк към старата тема:





В тази тема ще си пишем за неочакваните емоции, свързани с майчинството ни, които ни връхлитат - било веднага след като сме родили, било седмици или месеци след това. Тук може да разкажем за следродилната си депресия или липсата на такава. Аз лично преживях тежка следродова депресия, за която съм споделила надълго и нашироко в старата ми тема. Чакам с нетърпение да се отзовете и на новата тема!

Редактирано от desykv на 05.11.06 21:28.



Тема Добре, тогава нека аз първа да разкажа...нови [re: desykv]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано05.11.06 22:04



как се чувствах като новоизлюпена родителка. Така-а, родих Алекс на 15-ти август 2004 год., неделя, в 12.40 часа на обяд - 2850 г, 51 см, здрав и красив! Бях в еуфория докъм края на септември - аз не ходех, аз летях от щастие и обич към първата си рожба! Справях се с гледането на сина си, кърмех, всичко беше на 6, както се казва.
Но ето, че дойде октомври и аз усетих за първи път някакви депресивни настроения, обаче си казвах, че ще отшумят бързо, че ще ми мине, че сама ще си помогна, много си вярвах... През ноември чувствах доста често силна умора, както и едно много гадно и тъпо желание да не се събуждам повече сутрин - но не споделих тези свои страдания с никого, скрих ги, не се оплаках - някакси уплашена и едновременно засрамена от себе си... А депресията вече надигаше своята грозна глава, въпреки болезнените ми и безсилни опити да я спра... Все по-често се чувствах потисната, нервна, беше ми самотно и тягостно у дома, но все пак имаше и хубави моменти, които успяваха да ме вдигат на крака.
Чувството за вина и усещането за тотално несправяне с майчинската ми роля достигнаха своя връх в началото на декември 2004 година, когато вече сериозно обмислях и желаех самоубийство!!! Паметта взе сериозно да ми изневерява за голям мой ужас, все по-трудно се концентрирах в каквото и да е, започнах дори да се губя из квартала, което ме паникьоса съвсем и депресира още повече, усещането ми за вина ми достигна грандиозни размери, желанието ми да нараня по някакъв начин Алекс все по-силно, не виждах вече никакъв смисъл да живея... уви, не се шегувам, имах самочувствие под абсолютната нула, чувствах се ненужна, лоша, глупава, незаслужаваща радост, пречеща на близките си, имах разстройство, безсъние, страхотно се потях нощем, сънувах ужасни кошмари, мъжът ми ми липсваше адски, защото много бачкаше!, кърмата ми секна съвсем, чувствах се изтощена и без сили, зрението ми отслабна, М. ми дойде, зимен студ, абе ужас отвсякъде...
В средата на декември вече не можех да търпя положението и най-накрая спрях да се крия! С голям страх, чувство на себеотвращение и самоомраза, вина и паника споделих с мъжа ми една съботна сутрин, че смятам, че това ни е последното любене, че за последен път виждам Алекс, и той много се ядоса и стресна... Няколко дена след това казах и на мама, която помолих да ме заведе на психиатър, защото явно имах нужда от спешно лечение!!! Преди това все смелост и кураж не ми стигаше да се обадя на Спешна Помощ, страх ме беше, че я споделя с някого как мисля и чувствам, я ще ми отнемат родителските права, а това истински ме ужасяваше!!! Майка ми миличката първо не повярва колко съм зле, но после, та чак до Нова Година, се грижи за мен и за Алекс с много любов, доброта, търпение и вяра в добрия изход! И тук е момента да изразя своята огромна БЛАГОДАРНОСТ към мама и другите ми близки - без тях сега просто нямаше да съм жива, а много вероятно и Алекс... Имаше момент, в който се чудех как се казва Алекс, в който ми беше трудно да се изкъпя или да напиша нещо, или да приготвя дори елементарно ядене... Не се преструвам, това е от болестта!!!
На 18-ти декември 2004 година започнах да пия антидепресант, Сероксат. На същата дата спрях да кърмя, още помня последното сутрешно кърмене на Алекс, преди да поема първата спасителна таблетка... толкова ми беше тъжно... Антидепресантът почна да ме поосвества малко по малко, като на 1-ви март 2005 година почувствах по-осезаемо подобрение, вече не желаех да се самоубивам, полека-лека започнах да общувам с други хора и да излизам повече навън...
Около 20-ти март 2005 година обаче изпаднах в хипомания, обратното на депресия, и за около месец бях в еуфория, в другата крайност, бях превъзбудена, премного щастлива и весела, много приказлива, енергична, но и доста по-нервна, раздразнителна и избухлива, за съжаление,което изморяваше много и самата мен, и близките ми... Но това състояние е по-готино, по-леко поносимо... макар и да не е нормално.
Тогава психиатърът ми предписа ново лекарство, Неуротоп ретард, което пия и до днес, само по една таблетка дневно - за предотвратяване на люшкането между потиснатост и прекалена еуфоричност... Бях като махало, колебаещо се между двата полюса, но незадържащо се в златната среда на спокойното щастие! Беше адски неприятно, и всички тези беди се дължаха само на намалено количество серотонин в кръвта ми... Вече знам, че е нямало от какво да се срамувам и че е трябвало да потърся помощ ВЕДНАГА! Животът е пъстър и аз много се радвам, че мога да чувствам всякакви емоции!

Може би най-коварното на депресията е, че докато си в неин плен, си сигурен, че тя ще продължи ЗАВИНАГИ!!! Освен това си убеден, че САМО И ЕДИНСТВЕНО ТИ си толкова зле на цялата земя!!! Хубавото е, че това е временно и лечимо състояние; лошото е, че е наистина опасно, ако не се вземат мерки.

Това е засега от мен. Ще допълня само, че от месец май 2005 година, та досега, съм напълно ЗДРАВА, спокойна, психически стабилна и като цяло щастлива жена! Все още пия хапчета, профилактично, но от януари 2007 и тях ще спра /разбира се, консултирала съм се за това с лекаря си/. Без подкрепата на близките си, без медикамента, осигуряващ ми нужното ниво на т.нар. "хормони на щастието" в кръвта ми, без упоритостта си да мисля положително дори когато всичко ми изглежда напълно черно и безнадеждно, сигурно нямаше да успея да се преборя с депресията си.

На всички ви пожелавам от сърце НИКОГА да не се сблъскате със следродилната депресия, но усетите ли нейните признаци - съветвам ви ВЕДНАГА да потърсите помощ и закрила за себе си и за детето си! Най-малкото, свържете се с мен, аз винаги съм насреща при подобни проблеми! Защото ВСЕКИ човек заслужава достоен, смислен и щастлив живот!!!





Ако ви интересува, мога да споделя с вас и причините, поради които според мен изпаднах в тази дупка, но засега стига... Останете с добро психическо и физическо ЗДРАВЕ, и с много ЛЮБОВ в сърцата си!!! Много ще се радвам, ако участвате активно в темата! С приятелски поздрав и с желание да пишете - Деси.

Редактирано от desykv на 05.11.06 22:17.



Тема Ето малко нова инфо за интересуващите се...нови [re: desykv]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано07.11.06 10:18



ако има такива изобщо...

Ето че вече детето ми не е бебе, а момченце на 2 години и 2 месеца. Да ми е живо и здраво!
От депресия и помен няма. Напълно здрава съм от много отдавна - от месец май 2005 година та досега нямам никакви симптоми, слава Богу!

Преживяното обаче остави СЛЕДА в сърцето и ума ми, която мисля, че никога няма да изчезне - сигурна съм, че е за добро обаче.

Ако има въпроси към мен - питайте! С радост ще отговоря!

За последен път вдигам темата си нагоре, явно интерес към нея просто няма.



Тема Re: Ето малко нова инфо за интересуващите се...нови [re: desykv]  
Автор Mиokи (Чета с нов ник)
Публикувано07.11.06 10:54



Вчера докато рових по старите теми попаднах на една от прясно премилана депресия. Много ти се рдвах докато я четох




чаша бада

Тема Re: Ето малко нова инфо за интересуващите се...нови [re: desykv]  
Автор jana (...)
Публикувано07.11.06 11:02



Как може да бъде предотвратено това, смисъл ако така разчетем времето, че да имаме лично т.е. между бебе и домакински задължения да имаме време и за нас, дали излизане с приятели, скубане на вежди, лакиране или каквото намерим за добре, най-вече излизане сред хора. Поне аз така постъпих и няма и помен от депресия или поне за незнам да има.Та въпроса ми е може ли да се спести цялата тази епопея с точно разчетено време и лично постранство, дали ще може да се направи без чуство за вина, че не си изцяло съсредоточена върху бебето, а живота ти продължи макар и по по-различен начин (повече задължения)






Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор Rosabelle ()
Публикувано07.11.06 11:14



Здравей!
Прочетох историята ти, много се радвам, че вече си добре! Иначе аз наистина не мога да си представя какво е това да те хване следродилна депресия, тъй като не ми се е случвало. След раждането просто бях малко бъркана - страх, притеснение как ще се справим, какво са това майчинските чувства, какво трябва да правя, как трябва да го правя. Нямах никакъв опит с малко бебе, дори не знаех как да му сменя памперса. Всичко това ме ужасяваше някак си, признавам си, докато бях в родилиния дом нямах търпение да дойде 23 ч. , за да вземат бебетата, щото ме беше някак си страх да е при мен, не знаех какво да правя с него, ососбено ако се разревеше, беше ми трудно да ставам и да се движа и общо взето исках да се наспя

. Да срамно е, жалко е, но това ми бяха първите чувства. Сега ужасно съжалявам, че първите моменти с бебето ги преживях по този начин. Това премина общо взето като се прибрахме в къщи. Започна се обаче една друга история
.... Ако аз не съм страдала от депресия, то такава обхвана нашия татко. Не искаше нито да погледне бебето, нито да го подържи, ни памперс да смени, НИЩО!!! Всичко , което се правеше около детето сме го правели майка ми, свекърва ми и аз, а нашият баща беше шапка на тояга! В крайна сметка той осъзна поведението си и си призна, че е доста разочарован от себе си и че е мислел че има "кукла на бутон", а не бебе. Та в тази връзка аз пък си задавам въпроса как бащите влизат в ролята си на такива, щото все се говори за майките сякаш...



Тема Извини ме, но нещо не те разбрах...нови [re: Mиokи]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано07.11.06 11:52



За какво ми си се радвала на мен?!?





Тема Re: Извини ме, но нещо не те разбрах...нови [re: desykv]  
Автор Mиokи (Чета с нов ник)
Публикувано07.11.06 14:35



Е как за какво! Беше се измъкнала тамън и постингите ти бяха яко еуфорични и радостни




чаша бада

Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор surfline (veche poznat)
Публикувано07.11.06 15:08



Чудя се как по точно да формулирам всичко...
Чувствах се zле. Не бях неуверена или уплашена от това да бъда майка, даже напротив. Знаех, че ще се справя с всичко. И се справях...Справям се и сега.
Но ме е страх.
Страхът ми не е свърzан с детето, не е свърzан и с мъжа ми_той е раzкошен баща и съпруг.
Свърzан е с личните ми тревоги. Мраzя това, което ми е насадено, че жената трябва да работи наравно с мъжа, плЮс да се грижи zа къщата_готвене, чистене, пране, плЮс zа детето, плЮс да направлява семейните финанси...аааа и вечер след като хориzонтира наследничето трябва да обръща внимание на половинката...Егати май ми трябва един времевърт, като тоя от Хари Потър, че да се раzкъсам на 100 парчета и да светна навсякъде...а най_странното е,че никой не очаква от мен това. Съпугът ми с удоволствие приготвя вечерята, храни бебока, помага ми с чистене, простиране и т.н...За пари и работа винаги иzтъква, че малкото дете има НУЖДА от майка си, а и парите, които той печели ни стигат предоволно...но аz продължавам да се самобичувам, че не съм достойна жена и майка.

Гадно ми е и това, че никога няма да мога да помагам на детето си при писането на домашни по история или литература...дори и с подобряването на еzиковото ми богатство, немската история не ме влече иzобщо...а имам такива страхотни спомени как уча с майка ми.

Мраzя и тялото си. Винаги съм била болеzнено слаба, а сега съм "нормална" в "супер форма"(ходя на някакъв фитнес от иzвесно време)...Мраzя да чувам думата "нормална", искам си тракащите кокаляци. Кофти ми беше, когато лекаря ми каzа,че ще трябва да напълнея малко, ако искам да иzнося беzпроблемно бебето и да кърмя след това...ето сега вече кърмя 9 месеца и половина, родих си на термина, но ми е гадно и като си видя старите снимки. Нямам желание да си купувам нови дрехи. Имам чувството, че иzглеждам много беzформена в тях. Искам си старите дънки, плочките на корема, сутиена 70А и кльощавия zадник...Уви смъкването на килата при мен не върви толкова бърzо.

Драzня се и на сутиените zа кърмачки. Отвратителни парцали. толкова ли няма някой дето да направи нещо, което да е хем функционално, хем красиво...Не искам бельо ала Виктория Сикретс, но поне нещо, дето да не иzглежда като вzето на zаем от баба ми...и подложките zа кърмене...е при все това, че се раzработват неzнам си какви гелове, иzтъняват се превръzки до 2 мм. никой не е направил някоя подложка, дето да не си личи под блуzата_или са дебели, или шумолят при всяко, движение или иzпускат. Писна ми, чесно.
Искам да се чувствам пак жена.

Драzня се и на свекър ми и свекърва ми...Непрекъснато се натискат да помагат zа гледането на бебе, а когато стане нужда са
а) болни
б) zаети с неzнам_какво_си
в) на работа(свекърва ми работи "между 2 и 3 дни седмично, свекъра е пенсионер)
...И всеки път, когато отидем на гости се почва от вратата "Ох, бебето, колко добре иzглежда. Ох, синчето, колко е иzморено и отслабнало(от сватбата до сега е 5 кила плЮс, и спи дълбоко и непробудно преz цялата нищ), Ауууу Тамара ти иzглеждаш прекрасно"...ми как няма_спала съм цели 3 часа и половина последните 4 нощи, боли ме кръста и гърба, а в ръцете ми мога да покажа всяко кокалче толкова са отекли от раzнасяне на zъбопридобиващото ми дете.

Липсват ми и приятелките ми. Сега всички се сдобиха с дечица. Ходят си на гости,а тук zа да си уредя среща zа кафе с някоя от поzнатите ми майки трябва да и zвънна едва ли не 2 месеца по_рано...все едно да ходиш да пиеш кафе с папата...да не говорим, че се наслушваш на такива глупости преz това време, че накрая се питаш чий го търсиш при тия? Е има и няколко свесни, но повечето са преzадоволени 35_37 годишни лигли, които се чудят каква интрига или драма да си съzдадът...като в латино сериал...остава само Освалдо Риос да се появи на кон отнякъде.

Писна ми и да рева беz някаква явна причина.

И съм иzморена...Ужасно иzморена. Искам да спя поне 12 часа беz прекъсване.
И ми се ходи на кино.
И на концерт. И на бар...или просто до тоалетната беz да се ослушвам дали бебето няма да ревне.
Ама дето се вика и в склада нЕма и ротния не дава.


Гадно нещо е следродилната и това си е.




Тема Re: Извини ме, но нещо не те разбрах...нови [re: Mиokи]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано07.11.06 16:35



сега разбрах какво имаш предвид.

Тогава наистина всичко ми изглеждаше повече от РОЗОВО!

Само някой, който е излязъл от дълбините на АДА като психично състояние, може да разбере как нормалното състояние може да ти се стори като велика благословия! За известно време си мислех, че съм попаднала в РАЯ...



Е, смятам, че отдавна се намирам на ЗЕМЯТА, нито в ада, нито в рая - и това много, ама много ми харесва!!!



Тема Re: Ето малко нова инфо за интересуващите се...нови [re: jana]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано07.11.06 16:53



Задължително трябва да намерим време за нас, обаче...

... лошото е, че невинаги наистина е възможно... много зависи от бебето според мен, освен от майката, разбира се! Ако непрекъснато мрънка, плаче, реве - еми трябва да си от желязо, за да си четеш спокойно или да се лакираш през това време. Имаше период, в който аз не можех да хапна дори на спокойствие! Дори и някой друг да се занимава с ревливчо, пак всичко ми загуцваше... което не е било правилно... трябвало е да си наложа глухота Просто има моменти, в които е добре наистина да оставиш поне за малко на някого бебето, но без да чувстваш вина, или ако няма на кого, поне за 5 минути да се направиш на сляпа и глуха... Относно самоизолацията - много е вредна за психиката! Аз се и самоизолирах... защото си мислех, че на никого няма да е приятна нашата компания - нервна мама + ревящо и заглушаващо всичко бебе... Отново грешка!
Хубавото на всичко това е, че МИНАВА!



Тема Красива Роза, ...нови [re: Rosabelle]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано07.11.06 17:03



подхващаш страшно интересна тема - за следродилната депресия при бащите! Да, има такава! Доста новоизлюпени татковци страдат от нея! И при тях има фактори и причини за възникването на такава - повишени изисквания към тях /и финансови, и чисто физически, и психически/, променена партньорка, недоспиване /ако и той спи в същата стая с бебето/, намалено внимание лично към него, чувство за непохватност при обгрижването на бебето... Бащината роля също както майчината не се поема винаги лесно, бързо и безпроблемно! Все пак и бащата е родител, и той изпитва стрес от много неща... някои ги е яд, че цял ден нямат контакт с отрочето си и започват да го ревнуват от майката... други смятат кърменето за неприлично... и т.н.
Нашият тати не преживя такава депресия. И слава Богу! Че горкото ни дете - с двама депресирани родителиии...
Но пък той в началото почти го нямаше вкъщи, все работеше, по цял ден...





Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: surfline]  
Автор Rosabelle ()
Публикувано07.11.06 21:57



surfline, описала си я страхотно, депресията!

Към това, което беше при мен в последствие и аз се сблъсках с гадните сутиени, чувството, че съм подвижна млекоцентрала, невъзможността да си облека нито една дреха, липсата на приятелките си, липсата на възможност да изляза спокойно без да броя 3 часа от последното хранене и изобщо с повечето неща, дето си ги описала по-долу. Е, поне не мога да се оплача от свекървата си. Изобщо, шарена е тази депресия...



Тема Аз защо си мисля ...нови [re: Rosabelle]  
Автор jana (...)
Публикувано07.11.06 22:37



... че е малко пресилена тази история с депресията??? Всеки явно минава през този етап, просто по-малко внимание на това ако се обръща ще минава всичко доста по-леко без терапевти, лекарства и пускане на милион и една теми (с еднакво значение горе долу)

Това е най-хубавата част от живота на една жена, с това сме благословенни от Бога, затова раждаме ние не мъжете, нали сме по-силния пол или се бъркам!!!




Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: surfline]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано08.11.06 09:08



Миличка сърфлайн! /винаги си ми звучала като Летяща, не знам защо...

/

Благодаря ти за откровено споделената лична история!

Много се радвам, че се справяш въпреки всички трудности, страхове, носталгия по родното! Браво на теб!!!

Да знаеш - не си сама. С теб съм!

И от мен да знаеш, че невинаги е вярна поговорката "Малки деца - малки проблеми; големи деца - големи проблеми" - при мен лично колкото повече расте Алекс, толкова по-малко ядове и грижи ми създава и толкова повече страхотни и весели моменти имаме заедно! Това за кураж!

Бебетата са сладички, да! Но и... хайде, ще си спестя определенията
А и всяко бебе и дете са различни, както и всяка майка е различна!

От сърце ти желая хубавите моменти да се множат отсега нататък, а неприятните - един по един да се изпаряват!!!



Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: Rosabelle]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано08.11.06 09:14



знаете ли какво си мисля, като ви чета?

като че ли даже чак сега започвам да осъзнавам някои неща...

доста от вас са имали същите признаци и симптоми като моите, но депресията не ги е повалила тотално и срутила в дъното, само защото са знаели и усещали, че всички тези неща са нормални и временни, а аз ги мислех за вечни и неестествени... може би това ме е накарало да виждам света във все по-черни и отчайващи краски... защото съм се бояла, че животът ми отсега нататък ще продължава да е същият... може и да греша де...

Мерси много, че пишете!!! Вашите отзиви, мнения, позитивна критика са важни за мен!!!



Тема Знаеш ли, Яна...нови [re: jana]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано08.11.06 09:45



наистина много ще се радвам, ако повечето майки чувстват "историята с депресията" като пресилена, преувеличена, с надценено значение!!!

Защото това ще означава, че или не са я изпитали, или в техния живот тя не е имала такова опустошаващо влияние като в моя... А това е хубаво!!! Искам да има по-малко страдащи от депресия, а тези, които я изпитват - просто да не се усещат сами и самотни в бедата си! Затова пускам тези теми за депресиите - следродилна или не... Желая да бъда полезна, а не да се натрапвам...

Освен това нарочно не озаглавих темата си "Следродовата ми депресия"! Темата носи името "Психичното ми състояние след раждането на детето" и включва ВСИЧКИ емоции, чувства и преживявания на майките, далеч не само негативните! Затова и поканих ВСИЧКИ майки да споделят как са приели новата си роля, а не само тези, които са изживели депресия!

И не на последно място - аз самата искам един ден да си имам второ дете!!! Но ме е СТРАХ да не изпадна отново в следродилна депресия... Затова и продължавам да мисля по темата, да я обсъждам с вас, да уча и разбирам... Желая следващия път, дай Боже, да нямам депресия и да направя аз всичко по силите си да я избегна, туширам и да не я допускам...

Колкото повече позитивни мнения има тук, толкова повече ще ме окуражават за втория път!

Яна, съгласна съм на 100 %, че жените сме БЛАГОСЛОВЕНИ с това да сме МАЙКИ, с това чудо да дарим живот и да се грижим за него!!! Може би наистина сме и по-силния пол...

НО!!!

Категорично не съм съгласна със следното: "Всеки явно минава през този етап, просто по-малко внимание на това ако се обръща ще минава всичко доста по-леко без терапевти, лекарства и пускане на милион и една теми" - първо, далеч не всяка минава през такъв етап и слава Богу! И второ, не е вярно, че ако не се обръща внимание на депресията, тя ще мине по-лесно и без външна помощ! Аз също попаднах в този капан-заблуда... Дълго време не потърсих подкрепа, защото си мислех, напълно погрешно, че ще се справя и сама, че проблемите сами ще отшумят, че ще ми мине, гледах да игнорирам признаците и симптомите... но за мой ужас, те вместо да намалеят и спрат, се увеличаваха и растяха... ако бях потърсила по-рано помощ, сигурно нямаше да стигне чак до такива големи размери моята депресия... Трето, не съм пуснала милион и една теми, а само две! Който иска - да чете и да пише, който не иска - да не го прави! Има свобода на словото и на избора! Никого не насилвам.

И накрая - от сърце желая на всички ви много радост и лично щастие!!!

Редактирано от desykv на 08.11.06 09:49.



Тема Знам ...нови [re: desykv]  
Автор jana (...)
Публикувано08.11.06 10:48



Виж аз не изпаднах, защото преди това преживях далеч по-големи трагедии и това което ми предостави Господ (така желаното и изстрадано дете) го чаках с цялото си сърце, успях да запазя съзнанието си с много любов към него.

Сега да не ме разбереш, че намеквам че не обичаш детето си, просто мисля, че когато страдаш по нещо, катого получиш след време можеш да го оцениш много по-трезво.




Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор pre.sto (gazirana)
Публикувано08.11.06 12:30



Az ne sqm minala prez bolestnata sledrodilna depresija,kojato znam,4e ne minava ot samosebesi,oba4e ,desykv, iskam da te pozdravja za smelostta , s kojato otkrito govori6 za neja i otvarja6 zatvoreni stranizi v na6eto mislene.Za6toto naistina rjadko se govori i pi6e podrobno za tova-ostava po prinzip premql4ano i pokrito.
Zatova i namiram temata za polezna i v nikakqv slu4aj za izli6na,preuveli4ena ili stranna!



Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: pre.sto]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано08.11.06 14:41



Благодаря ти за подкрепата и разбирането!!!



Ще се радвам, ако пишеш на кирилица.

Ужасно се радвам, че не си минала през АДА следродилна депресия... защото това, което ми се случи, въпреки че е минало отдавна, остави СЛЕДА в ума и сърцето ми, която никога няма да изчезне... всъщност всичко може би е за добро!

Аз съм ПРОТИВ премълчаването по тази тема. Защото колкото повече се говори открито за нея, толкова по-малко хора ще изпитват излишен срам, че страдат от болестта и толкова повече хора ще потърсят подкрепа, когато се нуждаят от нея!

Мерси още веднъж за куража и милите ти думи!!!

Надеждата ми е да съм полезна!

НЕ искам да плаша никого!!! Просто споделям. И събирам и други мнения, гледни точки, истории...



Тема За причините за депресията ПРИ МЕНЕ...нови [re: jana]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано10.11.06 17:44



Ето накратко част от причините, за които съм си дала сметка, че са ме довели до следродилната ми депресия, според мен и при мен:
1/ От малка съм предразположена към крайности в емоционалното си състояние - ту прекалено весела, ту прекалено тъжна.
2/ Свръхчувствителна съм и голяма перфекционистка.
3/ Мислех, че щом съм завършила с отличие психология в СУ "Св. Кл. Охридски", съм застрахована от всякакви психични проблеми - не е така, няма застраховани, от каквото и да било.
4/ Мислех, че това е временно настроение и ще ми мине.
5/ Мислех, че ще мога да си помогна сама.
6/ Отлагах лечение навреме, поради голям срам, страх и чувство за вина - как аз чувствам такива неща, нали уж съм добра майка??? Ужасно ми беше...
7/ Исках да съм ИДЕАЛНАТА майка, исках бебето ми да е спокойно и усмихнато, а не беше ли такова - страшно се самообвинявах и си мислех, че съм ЛОША майка, че не заслужавам такова щастие и дар - да имам дете... Разбирате ли, като малка се чувствах ИДЕАЛНАТА КАКА - винаги добра, смела, отговорна, справяща се, обичаща, весела въпреки проблемите, прощаваща, неревнива, разбираща, помагаща и т.н. И смятах, че ще се чувствам и ИДЕАЛНАТА МАЙКА, и се борех неистово да бъда такава... До момента, в който, полудяла от болка и страх, признах, че не съм такава... Умирах от паника да не ми отнемат родителските права, мъжът ми да не се разведе с мене, майка ми да не се отрече от мене... Нищо такова не се случи, слава на Бога!!! Сега вече знам, че идеални хора просто НЯМА, нито е необходимо да се стараеш да бъдеш перфектен... Отдавна се справям и живея пълноценно благодарение на личните си усилия, на близките си, на хапчетата, на книгите, които чета... Но сама нямаше да успея, наистина!!! Не е въпрос на лична мобилизация, а на болестно състояние...
8/ Дори когато уж позволявах на някой близък да ми помогне за бебето, го правих с усещане за вина, че друг поема моето бреме, моята грижа, че го товаря и в тези моменти вместо да си почина и отпусна, аз се напрягах. Не е важно дали успяваш да си осигуриш почивка, а какво правиш по време на нея... Защото знаете ли колко пъти:
- ходих на кино с мъжа ми - напразно: през целия филм си мислих колко лоша майка съм и как е по-добре да ме няма...
- излизахме на вечеря навън - същата история...
- и на Витоша бяхме с кучето - напразно... Вярно, поне мъжът ми и кучката си починаха де!, пък и аз глътнах чист въздух...
- майка ми е готвила вкъщи, или чистила - за да се почувствам накрая още по-несправяща се и неадекватна!
- взимаха детето, когато реве, за да се наспя - е, не заспивах от тревога!
Така че не е само до това какви шансове ти се предлагат, уви!!!
Чувствах се много БЛАГОДАРНА за всичко и ВИНОВНА, че не мога да се възползвам от всички тези благинки...
9/ И най-важната според мен причина - ако щете ми се смейте, но аз повече няма да я допускам, защото за мен е пагубна - много критикувах майките, преди аз самата да стана такава... Примерно тази защо прави така, а пък онази онака... Вътрешно ги съдех, външно - не... Но "не съдете, за да не бъдете съден" - всеки човек е такъв, какъвто е, и за това си има причини... Сега вече не упреквам никого и това много ми помага... Космическите закони просто трябва да се спазват, ако не доброволно, то чрез принуда някаква... Така че за мен съденето на другите хора се оказа голямата причина за обхваналата ме депресия - а това го разбрах, защото станах като тях - съдех глупавите, станах невероятно тъпа и без капчица памет; критикувах тъжните, станах депресирана; не разбирах ходещите на психиатър, на мен ми се наложи... Вселената / Бог си знаят работата!!! Всяко зло за добро в крайна сметка... За вас това може да не е вярно, критикувайте си колкото си щете, но аз повече няма да го правя!!!
10/ Откакто се знам, през зимата се чувствам доста потисната в сравнение с пролетта и лятото /т.нар. сезонна депресия е изявена при мен/

Момичета, НЕ искам да обсъждаме само депресиите!!!
Искам ведри и положителни майчини истории!!!
Хайде, мами, толкова ли е трудно да споделите, че сте имали или в момента имате щастливо майчинство???
Вие сте!!!





Пишете, чакам ви с нетърпение!

Редактирано от desykv на 10.11.06 18:37.



Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор Billy_wolf ()
Публикувано14.11.06 18:06



Мила Деси
от доста време не съм влизала .. и днес с радост установих че някои от нашите теми са още живи, а и ти си доста активна



Аз лично не съм имала следродилна депресия. Притеснявах се дали правя всичко както трябва, а и въпреки че бях подготвена (теоретично ) за всичко, което ме очаква .. като ти се случи реално и малко се панираш ... и ме беше страх, разбира се. Освен това при мен имаше усложнение (мисля че ти разказвах), мъжа ми въобще не се прибираше и в последствие се разведохме, родителите ми не са в София, брат ми си живее отделно и ми се е случвало дни наред да не обеля дума с никой .. сама с малкия, който от раждането си е диване и не търпи да стои сам и иска непрекъснато да го забавляваш. Не ми беше лесно, но не изпаднах в депресия... В резултат на твоите постинги сега се запитах ЗАЩО? И си мисля, че причините са няколко:
1. Винаги съм знаела че ще бъда добра майка. Няма такова нещо като ИДЕАЛНА МАЙКА. Всички сме хора и всички правим грешки. Но аз се бях подготвила, знаех поне теоретично всичко за раждането, за отглеждането на бебето и имам цялостна философия и стратегия как де си гледам детето. Ако направех грешка...бързо гледам да я поправя, да намеря друго решение и така .. не се самообвинявах.
2. Деси, предполагам че това го знаеш ... живота не е пътека само на горе или само на долу. Има върхове и после спадове. Когато си на горе - се радваш, а когато живота тръгне надолу.... стискаш зъби и чакаш да отмине трудния период...но не се предаваш. Е аз знаех, че това е труден период, който един ден ще свърши. Да искам най-доброто за детето си, и дори сега да ходя като жив труп, да се наложи да се разведа със съпруга, дане виждам жив човек с дни и да си говоря сама с телевизора или малкия, да изглеждам като тотална повлекана и дори да нямам време да се изкъпя ... не ме интересува, защото няма да продължава вечно...но после един ден когато това трудното мине, малкия ще е добричък, послушен, мил, защото е гледан с голяма любов .. и жертвата ми си е струвала :) Ако пък не .. ако не е благодарен, поне ще знам че съм направила всичко възможно моето дете да има самочувствие и увереност, които да му помогнат да се справи с живота.

Така, че да .. твоята грешка е била че си загубила преспективата за бъдещето. И си забравила че живота никога не е винаги. Няма никога и няма винаги. Всичко се върти и се променя :)

Беше ми много трудно, в интерес на истината и изпаднах в депресия няколко месеца след развода, когато се наложи да се разделя с малкия ... Сега, слава богу се надявам нещата да се оправят, че вече ми писнада си повтарям "още малко" хахаха. Е малкия си е вече при мен и повечето време се чувствам хепи .. но ощене съм намерила равновесието, за което ти говориш .. още се люшкам от едната крайност в другата в емоционално отношение, но поне амплитудите намаляха драстично.


И всичко се оправя. След дъжда грейва слънце .

Надявам се да го запомниш, пък и другите майки ...
Живота продължава и след детето .



Тема Re: За причините за депресията ПРИ МЕНЕ...нови [re: desykv]  
Автор нeмиpницa (мама на Стефан)
Публикувано15.11.06 00:36



За теб и това, което ти си преживяла рабрах от мама близначе. Дано се включи и тя в тази тема.

Приемам нещата за даденост и временно явление, периоди. Подхождам рационално към нещата, принципно не съм емоционална личност. Дори се дразня понякога от "преиграване по темата майка". В случая не приемам обаче, че дисбалансът при следродилната депресия е именно такова "преиграване". Това е медицински проблем. Никой не е застрахован, дори Н научни степени да имаш.

Не съм имала следродилна депресия. Появата на Детето е промяна - в нагласите, принципите и разбиранията.
Може би факта, че не спрях да работя и не се отделих по някакъв начин от работната среда ми спести мисленето за "малей, а сега накъде". Спестих си срещите с бременни майки и ограничих до минимум същите из парковете след като родих. А детето ми е кротко и неговият режим не попречи на моят режим. Лесно го напаснах. Без кризи. И си спазвам предварително определеният график. Чак дразня околните, но при мен е така. Сух педант, перфекционист, но не искам да бъда идеалната. Аз съм си съвсем реална и се радвам бебо да е здрав. Може би ако дребното не бе кротко друга песен щях да пея. Знам ли?!?!

Написаното от Тамара заслужава силно ръкостискане и горещи прегръдки. Единствено килограмите ми бяха притеснение. От както се върнах на работа за 4 седмици свалих 4 килограма. Пълно напред и все в тоя дух. Мечтая си да съм 38 кг. както през 2000 г.



Хубаво е да се споделят тези неща.



Тема Мила Нем!нови [re: нeмиpницa]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано15.11.06 10:58



Мерси, че пишеш в темата.

Радвам се много, че си преживяла промяната с идването на детето без депресия!

Ще взема да поканя на лична бележка мама близначе - с нея сме добри приятелки вече, виждали сме се и очи в очи, говорили сме си по телефона... много мило момиче, и то доста препати, но успя да се пребори! Благодаря ти, че ми напомни за нея!

Аз съм емоционална личност. Това е предпоставка за някои проблеми, но пък си се харесвам такава, каквато съм си.

В отговор на:

Подхождам рационално към нещата, принципно не съм емоционална личност. Дори се дразня понякога от "преиграване по темата майка". В случая не приемам обаче, че дисбалансът при следродилната депресия е именно такова "преиграване". Това е медицински проблем. Никой не е застрахован, дори научни степени да имаш.




Наистина е така! Следродовата депресия е медицински и психологически проблем, а не преиграване, лигавене или слабост на характера на личността.

Грешката ми наистина като че ли беше, че се потопих тотално в ситуацията и не я погледнах от по-високо, в перспектива, във времето... А наистина всичко в живота ни е, както пишеш, "временно явление, периоди". Добре, че е така!

Наистина си щастливка с кротко бебче! Браво на теб и на него, че сте се напаснали толкова леко и спокойно! Аз наистина смятам, че някои деца се гледат по-лесно от други, че бебетата са различни по темперамент и поведение още от самото си раждане, точно както майките сме различни...

Още веднъж благодаря ти за подкрепата и споделеното мнение по въпроса, Немирнице!



Тема Здрасти, Били!!!нови [re: Billy_wolf]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано15.11.06 12:03



Толкова ми е драго да те видя отново в клуба!



Нека в темата се множат майките като теб, които не са били измъчвани и не се измъчват от следродилна депресия!!! А на майките с депресия ще кажа само едно - да четат и пишат тук без притеснение, защото ще намерят истинско разбиране, силна подкрепа и кураж за справяне с нея!!!

Възхищавам ти се на силата, Били! Браво на теб! Минала си през големи житейски трудности, но не си се дала! Жалко за липсата на контакти и общуване... това е било много гадно... Но само така - с оптимизъм и борбеност, с теб съм!!!

И моят син е диване, колкото и да го обичам - има моменти, в които успява да ме подлуди, умори до пълно изтощение, изнерви... рискът да си имаш лъвче у дома... ставам звероукротителка на моменти...

Съгласна съм напълно, че една от грешките ми беше "Така, че да .. твоята грешка е била че си загубила преспективата за бъдещето. И си забравила че живота никога не е винаги. Няма никога и няма винаги. Всичко се върти и се променя :)"... Но това изкривено мислене понякога е пряк резултат от връхлетялата те депресия...

От сърце ти желая отсега нататък все повече хубави и щастливи моменти, все повече приятно емоционално равновесие и все по-малко люшкане в двете крайности... и нека амплитудите са съвсееем мънички...

Бъди здрава, усмихната и наминавай по-често насам!



Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор anakin (минаващ)
Публикувано15.11.06 12:37



surfline го е написала сякаш аз съм го чувствала и преживяла, само разликата е , че при мен килограмите са в повече - 20 отгоре. Искам си старите кг и поне веднъж седмично 3-4 часа да отделя само за себе си

Любомир - 02.12.1994г.

Мартин - 31.03.2006г.


Тема Re: Здрасти, Били!!!нови [re: desykv]  
Автор Billy_wolf ()
Публикувано15.11.06 12:42



да, наистина в резултат от депресията си мислиш че е завинаги.. аз го знам много добре ... принципно чсто често изпадам в депресия хааха, но гледам бързо да излезна и да не й се дам
Това което беше написала в старата тема, като лекове .. запомнила съм някои, които поне на мен много ми помагат ... да излезеш на разходка в природата ...
Аз си имам любимо място, което ме зарежда с опитимизъм и ако нямам в моменат възможност да отида до там .. лягам затварям очи и си се представям как съм там, и се зареждам от разстояние...
Та исакх да кажа, че аз не съм много силна личност, даже често се поддавам на депресия .... споделям кое ми помага на мен да излезна или поне да попреча на задълбочаването й ... едно от нещата е че си повтарям че всичко това е временно и ме очаква нещо по-добро в бъдеще. Малко е трудно да го повярваш докато си в депресия, наистина, но дори не е нужно да го повярваш истински .. просто си представям нещо наистина хубаво, което да ми се случи в бъдеще и стискам зъби хахаха
Имах един период тук наскоро, депресията така ме беше сгащила че не можех да си представя Нищо хубаво ... само черни ми бяха мислите ... но излях всичко - съмненията, страха пред близките и те ме окуражиха ... и това помогна донякъде..
а и другото мноо важно ... трябва да си запълниш ежедневието със задачки, мислите ти трябва да са заети непрекъснато с нещо иначе почваш да си мислиш колко си ЗЛЕ хахаха това поне на мен много ми помага.

Аз пък за разлика от теб, колкото и да се чувствам зле, винаги мога да намеря някой който е по-зле от мен... защото има много които са по-зле от нас, но когато влезеш в депресията достатъчно много, мисълта че има и по-зле не помага...щото НЕ МИ ПУКА че има по-зле хахаха нали на мен ми е зле хахаха...

стана много повторение на зле хахаха

сега изведнъж ми хрумва, че аз може би излизам лесно от депресиите, защото принципно съм си весел човек хахаха и намирам смешното във всяка ситуация.

Оф, не знам...като загубиш пътя и ориентация и е много трудно ... Но говоренето и споделянето помага, надявам се :)

А междудругото Деси, аз почвам да се притеснявам малко. Това моето диване командери всичко живо на ред, ама няма мама, баба, лелки от яслата .. всички под ножа и за всичко. Включително последните дни е взел да дава нареждане кой ще се къпе и кой не. Забранява на баба си да се къпе, на мен ми казва как да се къпя (мамо измии си косата, или не си мии косата) и въобще то бива бива ама чак пък за всичко да има мнение ... и не знам как да се справя с този проблем ... щото ако не го послушаш и става страшно ... върви по теб и почва да крещи едно и също, примерно "Къпи мамо Митко"..."Къпи Митко" и това като ми се повтаря все по-силно и по-силно и аз накрая правя каквото иска. Ама това не може да продължава така. Ами че той като стане още малко по-голям и ще има абсолютно по всички въпроси становище и ако така мисли да ме командери ще се побъркам ... Ти как се справяш с това?



Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: anakin]  
Автор blizna4e (мартенска мама)
Публикувано20.11.06 11:06



Привет мили момичета !
Съжалявам за късното включване,но нямах достъп до интернет.Благодаря на Деси че отново е възобновила тази важна тема !!!
Както знаете,аз съм една от жените преживяла кошмара наречен Следродилна депресия.В тежкия вариант.Преминах през ада,не,аз живях в него ! Но оцелях.Макар и прогорена от неговите огньове намерих сили да излеза от там сега да съм сред вас – жива ,здрава и щастлива !
Всичко започна още когато се роди Калина….Когато я извадиха не почувствах нищо.Нищо.Не я исках.Страхувах се от нея.Кърмех я и бързах да я върна на акушерките.тогава не осъзнавах че това е нередно,мислех че като си ида у дома всичко ще се нареди и аз ще заобичам детето си.В къщи уж всичко беше наред,грижех се за нея перфектно.
Два месеца след раждането и /беше към 4-5 юни/ нещо се случи.Както си бях добре и се връщах от разходка,нещо стана.Почувствах се силно депресилана,подтисната,ненужна,уплашена…..Психически сякаш се сринах.Не виждах смисъл в нищо,страхувах се от бъдещето и най-вече – не исках детето !!!така се озовах надвесена над терасата с бебенцето в ръце.Бях решила че е най-добре да я убия докато съм сама в къщи.Стреснах се.Сякаш се събудих от много дълбок сън.Запитах се какво правя на терсата с детето !? Бързо се прибрах в къщи.Разплаках се неистово.Но лошите мисли тепърва започваха.Мозъкът ми бълваше какви ли не варианти за убийство на собственото ми дете !Не исках да се чувствам така,но никой не ме питаше.То просто нахлуваше в главата ми и не искаше да се махне от там.Ставах все по-зле.Непрекъснато изпитвах желание да унищожа детето си а после изпадах в луда паника и плачех до припадък.Веднага казах на близките си.Посетих и психиатър.Даде ми лекси антидепресанти,които само влошиха положението и ето защо на своя глава ги спрях.Бях подтисната,уплашена,просто не бях аз.Гледах в парка майките как целуват децата си и как щастливо се усмихват и плачех.Живота ми загуби смисъл.Обвинявах се ,мислех че не заслужавам детето си.Няколко пъти помолих родителите си да я осиновят а мен да пратят в лудница и да ме забравят.Парадокса беше че в същото време се грижех перфектно за нея и тя беше едно чисто,спретнато и щастливо дете.През зимата нещата се задълбочиха,изпадах в тежки и продължителни кризи.През март,когато Калина навърши годинка,изпаднах в много тежко състояние.И тогава реших че е дошло време да изкореня демона в себе си,да взема живота си в ръце.Заминах за София .В БГ мама бях открила адреса на моята психотерапевтка.Като че някаква неведома сила ме заведе при тази жена !Тя е и хомеопат.Няма да описвам сеансите при нея,само ще кажа че след три ходения при нея аз започнах да се възраждам от пепелта ! Нещо в мен се пробуди !Започнах да се усмихвам,изведнъж с широко отоворени очи погледнах и видях най-красивото дете на света ! И се влюбих в нея ! Събудих се от страшния кошмар в който живеех вече година.Ставах все по-добре и по-добре.Хора,аз се измъкнах !!!
Днес,месеци след първото посещение при Екатерина Чамурлийска аз съм една горда,щастлива,усмихната майка !!!
Депресията е далеч в миналото,надявам се.В БГ мама ми пишат много майки,страдащи от същото на които аз помагам.Това явно е моето призвание.
А Калина….момичета,тя е прекрасна ! Обичам я до полуда,не мога без нея и я целувам до припадък !Господ ме е благословил !И ми става смешно като си спомня какви неща съм си мислела…..
Наистина изживях кошмар.Но се съвзех.И станах по-силна.
Искам да кажа на всички ви нещо важно – следродилната депресия не е лиготия ! Тя не минава като си купиш нова дреха,отидеш на фризьор или кино.Тя не е прищявка.Тя е сериозно състояние на психиката,което изисква лечение и което не зависи от жената.И никой не е застахован от нея,не си мислете че на вас не може да се случи.Най-мъчно ми става като ми каже някоя майка “Аз нямах време за следродилна депресия “ Това е глупост.Не е до време,това на всеки може да се случи.
Аз бях задоволена от всичко,детето ми беше крокто и добро,нямах предпоставки да се разболея,но стана.
Важното е че всичко премина.Имам от време на време леки кризички,но моята хомеопатка ми обясни че просто организма ми още се чисти.Но съм щастлива.Обичам живота си идетето си и гледам напред в бъдещето.А този кошмар…..дано той никога вече не ми си случва и дано не се случва на никоя от вас……





Тема Re: За причините за депресията ПРИ МЕНЕ...нови [re: desykv]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано20.11.06 11:30



Включвам се и аз, защото темата за следродилната депресия е една от темите табу, за които в България не се говори, защото е все още много силно разпространено схващането, че жената не трябва да се оплаква за чисто "женските" проблеми. Докато обществото ни не преодолее това погрешно схващане и не разчупи малко балканския си манталитет в това отношение, ще сме си на това дередже. Аз съм с много силно развито чувство за национална принадлежност като в същото време съм и силен привърженик на каузата за еманципацията на жената - уви, в България тя е криво разбрана поради ред причини.

Чисто "женските" проблеми - това са отглеждане и възпитание на децата, чистене, подреждане и поддържане на дома, готвене, зимнина и какво ли не. Вярвайте ми, има кътчета в нашата мила държава, където една жена трябва да изпълнява всичко това, без да се оплаква, без да чувства напрежение, преумора и най-вече депресия. Това са си женски задължения. А къде остава жената, е, ами тя вече е слугинята на дома. Затова, според мен, трябва да се говори и шуми за тези неща, за да се напомня, че независимо от пола, всеки човек има равни права. Дискриминацията в България изобщо не е само по етническа принадлежност.

Та за мене - емоциите, които получих след раждането на Коко са сбор от почти всичко написано до тук. Ще се повторя само за най-силно изявените чувства. Знаех за следродилната депресия, но не съм си и помисляла, че ще попадна в лапите й и може би затова не стигнах до нейната болестна изява. В това отношение съм напълно съгласна с мнението на Яна, че ако не си мислиш постоянно "......болна съм, зле ми е, депресирана съм........", ще се измъкнеш. Но от друга страна следродилната депресия е медицински проблем и аз съм от щастливките, които не са се разболяли. Не искам и да знам какво е да си болен от депресия, стига ми само да чета уводния постинг на Деси ....... и се радвам, че тя вече е на ЗЕМЯТА

.

Моят Коко се оказа едно доста ревливо и неспящо бебе. Спомням си, че само като чуех началните трели на ревливата му ария, главата ми се стягаше в обръч и веднага се напрягах - не стига че не е спал повече от половин час, ами сега трябва да минат към 2 часа до следващото спане, през които аз не знаех какво ще го правя. Завиждах зверски на мъжа ми, когато сутрин го изпращах на работа и ми се струваше, че той тръгваше с неверятно облекчение, че ще си почине и физически ,и психически, а аз ще съм подложена цял ден на шумова атака. Е, не е било така, ама кой да знае!


В отговор на:

Дори когато уж позволявах на някой близък да ми помогне за бебето, го правих с усещане за вина, че друг поема моето бреме, моята грижа, че го товаря и в тези моменти вместо да си почина и отпусна, аз се напрягах. Не е важно дали успяваш да си осигуриш почивка, а какво правиш по време на нея..



абсолютно точно казано - как ще оставя ревливия вързоп на някой като това си е мое задължение! Не е имало кино, не е имало ресторант, не е имало излизане почти без бебо, защото се чувствах длъжна аз да се натоварвам с тежките му периоди, а хубавите моменти да ги споделям с всички. Голяма грешка.

Изпадах, меко казано в гневна криза, как на другите майки бебета спят като заклани навън, как като са будни намират с какво да играят, а не реват, а Коко само се чудеше за какво да се разплаче. Кошмар. Сега виждам, че на депресията очите са големи, а видяното чрез тях - нереално. И си мислех, че така ще е завинаги, че вече няма да има спокойствие в моя живот, че щастието си отиде - а то, щастието е било през цялото време в ръцете ми, но е било под друга форма. За съжаление, много късно осъзнах, че майчинството променя начина ми на живот, а не самата мене. Този проблем ме тормозеше доста дълго време - не исках да се променям, не може да съм се изграждала 25 години като един човек, и изведнъж, след 5 часа контракции да стана друг - всичко крещеше в мен, че няма да се дам, по-скоро не ми се живее, отколкото да се променя.

Чак когато Коко попорастна и големият зор по отглеждането му намаля, се осъзнах. Да, промени се живота ми, но това е била най-хубавата промяна. И тя ми даде моето малко-голямо, вече 4-годишно щастие, което май е най-голямото ми постижение досега в живота. Сега, с Бела, нищо от преживяното и изстрадано с Коко го нямаше, толкова щастлива се почувствах след като тя се роди, че чак се уплаших от тази еуфория. Нали за следродилната депресия е характерно лашкането от едно настроение в друго.

Стига толкова засега, че май на никой няма да му стигне търпението да ме чете. И аз също призовавам всички момичета да пишат за емоциите свързани с появата на бебешорите - когато нещо е споделено, вече не е толкова голямо, страшно и черно.


Константин - 10.11.02
Белослава - 06.05.06

Тема Привет, близначе!нови [re: blizna4e]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано25.11.06 01:55



Радвам се, че се отзова на поканата ми да пишеш и тук, в "моята" тема! Благодаря ти от сърце!



Толкова искрено, изстрадано и силно звучи личната ти изповед! Мерси, че и ти сподели с нас! И аз като теб съм убедена, че всъщност накрая се оказва, че всяко зло е за ДОБРО! Че има някакъв СМИСЪЛ в нещата, които ни се случват... аз самата се промених след депресията ми... станах някакси... трудно ми е да се изразя... Но поне вече ЗНАМ какво е да си с психичен проблем и ако един хубав ден започна да практикувам психотерапия, тази информация от първа ръка, изпитана лично, ще ми е от полза - както на мен, така и на клиентите ми... Поне така мисля аз де.

Моята история и историята на близначе показват, че следродилната депресия може да се прояви по различни начини... под различни форми... заради различни причини... но общото е, че и аз като нея понякога се чувствам "прогорена от нейните огньове", но намерила сили да стъпя обратно на крака... Браво на специалистката Екатерина Чамурлийска, браво на усилията на близначе да си върне ЖИВОТА!!!

И аз ще се замисля за хомеопатия... даже да се свържа точно с посочената докторка май че ще е най-добре... като знам, че съм предразположена към емоционални разстройства, правилно ще е май че превантивно да вземам мерки, вместо да ме връхлетят нови проблеми и да ме заварят отново неподготвена... не искам повече медикаменти... макар че, смея да твърдя, на мен лично те безкрайно ми помогнаха, спасиха ме в острата криза...

Съгласна напълно:

Сега "обичам живота си и детето си, и гледам напред в бъдещето. А този кошмар… дано той никога вече не ми си случва и дано не се случва на никоя от вас..."

Останете със здраве!!!





Тема Здрасти, Чери!нови [re: cchery]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано25.11.06 02:19



Мерси много, че и ти пишеш тук! Това означава много за мен!



Благодаря ти за милите думи лично към мен!!! Казваш, че се радваш, че отново съм на Земята /а не в ада или рая/... а аз, аз се радвам хиляди пъти повече, не - аз ЛИКУВАМ, за това, че вече съм ЩАСТЛИВА майка и жена, че наистина се чувствам БЛАГОСЛОВЕНА с живото и здравото си дете до мен!!!

Права си за толкова много неща... за толкова много!!! За балканския ни манталитет, според който жената трябва да понася всичко, при това с усмивка на уста, и който уви доста бавно се променя към по-европейски... за това, че подобни теми все още са почти табу... че са някак сконфузни ... не дотам популярни...

Позволявам си да те цитирам, тъй като този абзац илюстрира много точно и ярко как се чувствах и аз, когато Алекс ми беше бебе:

"Моят Коко се оказа едно доста ревливо и неспящо бебе. Спомням си, че само като чуех началните трели на ревливата му ария, главата ми се стягаше в обръч и веднага се напрягах - не стига че не е спал повече от половин час, ами сега трябва да минат към 2 часа до следващото спане, през които аз не знаех какво ще го правя. Завиждах зверски на мъжа ми, когато сутрин го изпращах на работа и ми се струваше, че той тръгваше с неверятно облекчение, че ще си почине и физически, и психически, а аз ще съм подложена цял ден на шумова атака. Е, не е било така, ама кой да знае!"

Що бе, ама точно така си е било?!? Той ли през целия ден е слушал ревове, той ли не е могъл спокойно и до тоалетната да отиде, и да се нахрани? Неее... И аз завиждах на мъжа си... много... и исках повече да си е вкъщи при мен и бебето!!!

Пак цитат:

"Изпадах, меко казано в гневна криза, как на другите майки бебета спят като заклани навън, как като са будни намират с какво да играят, а не реват, а Коко само се чудеше за какво да се разплаче. Кошмар. Сега виждам, че на депресията очите са големи, а видяното чрез тях - нереално. И си мислех, че така ще е завинаги, че вече няма да има спокойствие в моя живот, че щастието си отиде - а то, щастието е било през цялото време в ръцете ми, но е било под друга форма. За съжаление, много късно осъзнах, че майчинството променя начина ми на живот, а не самата мене. Този проблем ме тормозеше доста дълго време - не исках да се променям, не може да съм се изграждала 25 години като един човек, и изведнъж, след 5 часа контракции да стана друг - всичко крещеше в мен, че няма да се дам, по-скоро не ми се живее, отколкото да се променя."

Браво, по-добре от това не бих могла да го кажа!!! Как успяваш само да изразиш точно нещата, които и аз усещах, и мен ме влудяваха и притесняваха... Още веднъж ти благодаря за хубавия и мил постинг!!!


В отговор на:

Нали за следродилната депресия е характерно лашкането от едно настроение в друго.



Само тук бъркаш! За следродилната депресия не е характерно това люшкане от едната крайност в другата! За нея типично си е само лошото, гадното, потиснатото настроение!!! Има едно друго емоционално разстройство, на което аз съм подвластна за съжаление, при което има такива неприятни лашкания с големи амплитуди в настроението... И то е лечимо, както и депресията. Нарича се биполярно афективно разстройство. За него са типични редуващи се противоположни епизоди - ту депресивни, ту маниакални /в психиатрията така се наричат епизодите на еуфория, приповдигнатост, раздразнителност, съчетани с грандоманни идеи, т.нар. на ежедневен език мании за величие, забързана реч, промени в съня, апетита и сексуалността, голяма жизненост и активност и т.н./ Така че, Чери, нямаш място за безпокойство и тревога! Щом се чувстваш щастлива, нека така да бъде! Без излишни страхове и опасения!!! Продължавай в същия дух!!!

Може ли едно въпросче - Бела по-спокойно бебе ли ти е от Коко? Въобще по-различна ли е от него на нейната възраст? Разкажи нещо, моля те!



Тема Здрасти, Били!!!нови [re: Billy_wolf]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано25.11.06 02:42



Мерси, че отново пишеш тук!


Цитирам те:
"сега изведнъж ми хрумва, че аз може би излизам лесно от депресиите, защото принципно съм си весел човек хахаха и намирам смешното във всяка ситуация"
По това си приличаме с тебе... аз също съм страхотен оптимист по принцип... все гледам да извлека положителното от нещата и хората... обичам смеха и купоните!

А сега сериозно за хлапетата ни - и моето, и твоето:
Пишеш ми доста познати неща, ама доста познати ти казвам - "... това моето диване командери всичко живо на ред, ама няма мама, баба, лелки от яслата, всички под ножа и за всичко ... и въобще то бива бива ама чак пък за всичко да има мнение ... и не знам как да се справя с този проблем ... щото ако не го послушаш и става страшно ... върви по теб и почва да крещи едно и също, примерно "Къпи мамо Митко"..."Къпи Митко" и това като ми се повтаря все по-силно и по-силно и аз накрая правя каквото иска. Ама това не може да продължава така. Ами че той като стане още малко по-голям и ще има абсолютно по всички въпроси становище и ако така мисли да ме командери ще се побъркам ... Ти как се справяш с това?"

Може и да не ти хареса моето становище по въпроса и моят начин на справяне, полусправяне ако трябва да бъда точна , но ще го споделя - ами ЗА ВАЖНИТЕ НЕЩА СЪМ БЕЗКОМПРОМИСНА!!! Точка. АЗ съм майката. ТО е детето. Засега аз отговарям за неговото поведение. Аз формирам у него ключови начини на правилно социално държане. И въпреки че аз съм Рибе, а той е Лъв, гледам да не му се давам... отпускам края за маловажните неща, правя се на глуха и сляпа понякога, но за наистина важните неща държа на моето - първо започвам с добро, повтарям с добро, но по по-категоричен и твърд тон, ако не подейства - заплашвам, че еди-какво-си ще му се случи, ако ... и накрая ИЗПЪЛНЯВАМ заканата! Това е.
При нас ситуацията е СХОДНА, но не е същата като при вас, защото всички ние НЕ му позволяваме да се държи лошо с нас! Санкционираме го на момента. Спираме го. Край. Няма да стане тиранин я! Детето може и да СЕ ОПИТВА да ни командва, но в крайна сметка повечето пъти НЕ УСПЯВА!!! От нас зависи... Желязото се кове докато е горещо - преведено на педагогически език тази позната ни фраза би звучала горе-долу така - детето се възпитава на основните неща докато е малко... Ако сега ядовете са големи, но неприемливите постъпки на детенцето, които ги причиняват, не се възпрат, след месеци и години ще стане с ПЪТИ по-трудно, да не кажа невъзможно, това възпиране... и тогава ще стане наистина СТРАШНО!!! /както за съжаление всички виждаме по новините... агресивни младежи, необуздани... непокорни... ОХХХ!!! - не казвам, че само родителите носят отговорност, не е така, разбира се.../

И още нещо различно - хубавото при Алекс е, че той слуша много госпожите си в яслата, ама много са доволни от него, пу-пу!!! Всичката дивотия и дяволия си я изкарва вкъщи... уморително и изтощително за нас, у дома, но е далеч по-добрият вариант!!! Нали?

Били, дано съм ти била полезна с нещо. Пиши пак!



Тема Привет, анакин!нови [re: anakin]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано25.11.06 02:51



И аз също си искам старите кг! Ако знаех, че толкова бавно и трудно ще ги свалям пустите натрупани през бременността, щях по-малко да си угаждам тогава, ама на! Вечно бях гладна...

Лошото е, че не спазвах здравословен режим на хранене... и сладко бая си похапвах, и тестенко...

Ето, да си кажа. Висока съм 150 см. В момента съм около 53-54 кг. Влязох да раждам 65 кг. Запознах се с мъжа ми 43 кг.! Омъжих се за него години след това 46 кг. Забременях на 49 кг. Та сега искам да съм 45-50 кг, ама тц... нямам май че достатъчно самодисциплина и воля... за да ги смъкна...

Дайте някакви хитри идейки, ама леснички!

Ех, време за себе си! Ех! Ето, в момента е ВРЕМЕ за мен си. Дечко спи. Мъж ми - в командировка. Нощ е. Тишинка и спокойствие. Аз се вихря пред компа. КЕЕФ!!!



Тема surflineнови [re: surfline]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано25.11.06 03:02



Мерси за постинга ти! Много момичета тук познаха себе си в твоя разказ! Ще се радвам да пишеш пак!

Интересното при мен е, че дори в моментите и периодите, в които се чувствах много зле и твърдях, че НИЩО не правя както трябва и че не ставам за майка, че не се справям изобщо и т.н., дори тогава близките ми ме уверяваха, че се справям добре, че съм добра майка... тогава си мислех, че ме лъжат... но и сега продължават да го твърдят...

Моля те, НЕ МРАЗИ ТЯЛОТО СИ!!! МОЛЯ ТЕ!!! Та това си е твоето хубаво, младо, здраво, хармонично, идеално приспособено за целите си тяло - ОБИЧАЙ СИ ГО!!! Обичай се!!!



Чета те и те разбирам. Напълно. Идеално. Разбирам те. Не си сама. Но трябва още малко време и търпение. После малкото човече няма да е пречка да ходиш на театър, кино или концерт, а приятна КОМПАНИЯ! Ще видиш. Много е сладко после... като видиш поотрасналото си детенце... и си спомниш, че си го отгледала от парче месо дет се вика, а сега е... пу-пу!!!



Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор yoanence (новак)
Публикувано25.11.06 14:41



Здравей скьпо ,моми4е,много се радвам за темета ,с която си започнала.Много сьм ти благодарна и сьжалявам ,че чак сега я откривам.Изчетох ,абсолютно всичко много внимателно-и отговорите и най вече това ,което ти пишеш.И установих,че май сьм попаднала в сьщиа капан ,но неискам да си го призная.Дали от интелигентност,дали от гордост,за която винаги сьм мислела ,че нямам,но сьвсем сериозно,четейки всеки един твои ред,разбирам,че нещата при мен никак не са добре.Всичко което си изживяла и описала поне на 90% сьвпада смоето ейедневие ,е най добре да го нарека,защото ако кажа живот ,мисля ,че ще е пресилено.Но пак си мисля ,че ти в някои аспекти си дори многопо добре от мен.
Едно на рька е ,това ,че се лулея между Ада и Рая,и че попадам в различни настроения,но сьвсем друго ми се струва вече когато след всички обвинения ,които непрекьснато сама си отправям,и непрекаснато се критикувам за вси4ко,аз започвам да се усещам,че много често КРАЩЯ на сина .Което си е вече страшно и непростимо.При мен сьстоянието е следното
-не тьрпя никаква критика от никой.
-карам се с всеки който се опита да ме критикува,най вече близките ми-майка,свекьр свекьрва,после се обвинявам,сьжалявам,извинявам
-крещя на детето си ,че не ме разбира,че неиска да ме чуе(тои е едва на 1,6 мес.)
-крещя му ,че не прави така както аз искам,че трябва да е добро послушно и като кажа нещо ,да е казано и изпьлнено-ужаст не мислиш ли
-за сьщото и по сьщиа начин и с мьжа ми
-всичко трябва да е под контрол,льснато изчистено-и е,ама до педантичност.
-трябва да сьм непрекьснато заета,трябва нещо да правя ,защото трабва да виждам резултата от труда си,иначе почва да ме удря пьк сьвестта-"как така целиа ден ми е минал,а нищо да не сьм свьршила,почвам да се обвинявам
-липса на самочувствие-това си мисля даже ,че е от години
-много и излишни приказки,споделям личните си проблеми с всеки и дори понякога и кьдето и с когото ми падне.Винаги сьм аз тази дето говоря много и винаги сьм си мислела ,че за това всеки запознал се с мен после рядко или никога не ме тьрси
-амбиции,много амбиции са ме обладали-искам да сьм такава ,такава ,такава и в момента даже ако ти кажа с колко неща сьм се захванала,ще ми се чудиш на акьла,и нито едно не е направено и не го правя както трябва.Това най много ме унищожава.Исках да стана,ама много исках да стана доктурант,защото мьжа ми е такьв и вече почти е пред защите-та как така тои да може аз не.И опитах,писменниа го взех,на устниа решиха ,че не сьм сигурна в себе си ,и аз наистина застанах пред комисията и замлькнах,на елементарни вьпроси не успях да отговоря.Целиа свят след това разбра,а аз още немога да се примиря,и още излизам от сьстоянието в което изпаднах.Сега пак кандидатствам,но пьк нямам време и стимул да чета,защото сьм се захванала с друго.Пратих си дететто на ясла за да работя в банка,защото е престижно ,да не говорим ,че сьм го превьрнала в мечта.И там не са доволни от мен.В банката отидох (просто незнам как ме харесаха на интервюто-дьржах се еуфорично-както казваш ти,може би затова ме взеха,показах е много амбицирана,което не ми се смята за нормално сьстояние сьщо)от желанието и амбициата да изкарвам пари,как така мьжа ми ще носи пари в кьщи ,а аз не.
-обвинявам се ,че сьм си пратила детето на ясла,а то боледува,не минат 2-3 и е болен,а тогава да видиш какви нерви ме лулеят,нито мога да мисля трезво,нито да взема правелното решение,по 50 лева телефон правя ,за да ми каже някои или по точно за да ме успокои ,че вси4ко ,ще е наред сьс сина ми.
-обвинявам родителите си,че не са ме вьзпитали добре,защото сьм нервна,обвинявам ги ,че не ме разбират и ,че неса успявали да ме разбират(впоследствие баща ми почина),но не спирах да тьрся кусурите на майка си и баща си и от там и своите.
-Осьзнавам ,занам го и го виждам ,че мьжа и детето ми са кротки,особенно след като ме тьрпят,но ме дразнят защото не правят така както аз сьм решила,измислила,казалаи т.н
-аз сьщо започнах да се страхувам ,че ще ми отнемат родителските права,след като сама,се виждам как реагирам спрямо детето си
-непрекьснато се обвинявам,че неуспявам да проявя повече тьрпение
-другите майки споделят-"да и аз много крещя на детето си",но от това нито за миг не мие олекнало,та аз след това ми се иска да ме няма,да се изпаря,да се завря в дьното на Ада,за това ,че сьм си позволила така да му крещя,сьвеста ме убива и по часове рева
-ужасно ревнувам малкиа и на никого не го давам ,а ако го дам за малко особенно на свекьр или свекьрва,само ми е в главата,да не би да ме забрави малкиа и да заобича повече тях
-темата с килограмите-та аз от 13 години сьм все на диети и комплексарка от това ,че сьм по пухкава.Цикьла ми се наруши от диети,в годината 4-5 пьти ако ми доидеше М пак щастлива бях.От 13-до 21 години кои ли гинеколог не смених,и накрая се оказа ,че сьм с поликистоза и на двата яйчника и буквално ме отрязаха да имам деца.Нямах и средства за лечениа.Шест години чакахме сина ми,а сега искам и второ,защото програмата ми не е запалнена както трябва.
Благодаря ви много ,че ме изслушахте,може би има още неща недоизказани ,благодаря за това ,че я има тази тема и ,че някои може да помогне сьс сьвет.
Може би би трябвало вече да сьм вьн от депресиата,или каквото и да е там,но сьзнанието ми неможе да признае факта ,все още ,че аз наистина сьм за лечение.А още по малко ,че трябва да влезна в психистричен кабинет.
И още дно нещо искам да допьлня,когато трябжаше да се роди момченцето ми,един месец предида се роди баща му замина за 5 месеца в Германия.И 4 месеца не го бяхме виждали нитоаз нито бебето ,нито мьжа ми ни беше виждал.А ние с мьжа ми не сме се деляли повече от 24 часа за 9 години..
Непрекьснато ревях ,много ми липсваше и никои неможеше да ми запьлни тази празнота.Да бяхме силни издьржахме,това ходене допринесе много положително за бьдещата му титла като доктор,но ме унищожи психически.И все още се чудя и все още се питам,толкова ли неможех малко по силна да бях,та това са само 5 месеца,но явно не сьм устроена да сьм повече силна от това което сьм.Да не говорим ,че майка ми винаги е намирала повод да ми каже ,че не сьм достатьчно силна като нея.Нейниа живот мина по друг начин тя устоя и за това има куража да го каже.Така ,че скьпо момоче ,аз мисля ,че няма да имам това разбиране от страна на майка си,което ти си имала.Винаги са ми натяквани грешките ми най вече от най близките.И си мисля ,че е така защото не искат да ми останат дльжни,защото все се карам с някого за да докажа ,че и аз сьм права,а от там ти се слага етикет"устата"
Благодаря ви още ведньж.



Тема Привет!нови [re: yoanence]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано25.11.06 16:20



Не си сама. Тук винаги можеш да намериш разбиране и подкрепа.



Знаеш ли, открила съм, че едни и същи симптоми предизвикват доста различни реакции при различните хора - например за мен лично беше непоносима мисълта, че живея без радост, без желание за това, както и усещането ми, че се провалям като майка... друга жена на моето място обаче би се чувствала по-непоносимо, ако плаче всеки ден... трета, като теб, се измъчва от това, че крещи на близките си... за всеки различни неща са горчивите буци, заседнали в гърлото... А и различните личности имат различен праг на поносимост към тъгата - едни я приемат за нещо много смущаващо и нередно, други някак са свикнали все едно с присъствието й или просто не я усещат толкова демобилизиращо... така че това, че при мен лично някои симптоми са ме завели в кабинета на психиатър, далеч не означава, че същите симптоми трябва и теб да те заведат точно там... има и други специалисти по психично здраве, освен психиатрите - има психолози, невролози, хомеопати, терапевти, народни лечители ако щеш... има и билки, които помагат... ти защо веднага реши, че си за психиатър? Мислиш ли примерно за самоубийство? Имаш ли халюцинации? Ако да - най-вероятно наистина имаш нужда от психиатър. Но ако нямаш чак такива силни оплаквания... може да се обърнеш за съвет първо към личния ти лекар... Недей сама да си поставяш страшни диагнози, моля те! На страха наистина очите са големи...

Останах с впечатлението, че гледаш до голяма степен на живота си като на състезание, в което обезателно трябва да спечелиш... ок, състезателният дух понякога е полезен, но може и да навреди, разбираш ли? Защо не опиташ да приемеш съществуването като игра, като свободно леещ се процес, като сътрудничество между различни сили, а не непременно да го виждаш като борба и враждуващи страни? Защо вместо да се сравняваш с другите по успехи и постижения, не се вгледаш дълбоко в себе си - ТИ самата какво желаеш да правиш, каква искаш да бъдеш? Сърцето ти няма да те излъже, стига да се опиташ да го чуеш, разбереш и послушаш...

Аз лично мисля, че може би се нуждаеш от консултация с невролог заради избухванията ти /както казваш крясъците.../ и с психотерапевт, за да установиш кои са причините за тях и как да ги отстраниш... Това е мое мнение, разбира се! Ти сама решаваш за себе си!

Ех, сигурно си мислиш сега, че ми е доста лесно да давам съвети... но че не съм на твоето място... с твоята майка, съпруг и дете... и ще бъдеш права! Всеки човек е уникален и е поставен в уникална социална ситуация! Наистина като че ли на мен ми е по-лесно да давам правилни съвети на другите хора, но стане ли дума за мен си самата и запецвам - ни един точен съвет не мога да си дам...

Искрено се надявам да съм ти била полезна поне мъничко...
Ако искаш, можем да си пишем на лични бележки!
Засега всичко добро от мен, горе главата и мисли повече за Слънцето!



Тема Re: Привет!нови [re: desykv]  
Автор yoanence (новак)
Публикувано25.11.06 20:26



Благодаря ти за бьрзиа отговор и най вече за разбирането което прояви.Да аз самата зная горе долу какво точно искам от живота.Хубаво е ,че след като прочете моята изповед така да се каже,ти ми даде едно задоволително определение за мен самата и то успя да го направиш ,буквално от няколко реда.Да зная ,че не трябва да се целя там кьдето няма да сьм в най добрата си форма,сьвсем естествено е да не ставам и за докторант и за банкерка и за добра майка,а покрай тези неща и други които пьк от в кьщи извьршвам на частно.
Нямам халюцинации,но от около година в мен непрекьснато се е появил един страх от смьртта и непрекьснато си представям как се случва нещо или на сина ми или на мьжа ми или на майками,защото това дефакто са най,най близките ми хора.Ходя на цьрква ,моля се ,против този демон който ме е обладал,защото за да си мислиш такива неща и за да имаш точно тези страхове си е чисто демонична работа.И в следващата секунда се сьсвяствам и започвам да се чудя на акьла си и да се питам ,ами как би издьржала психиката ми на такава загуба на един от тези мои най важни от живота ми хора,с какво трябва да се вьоража за да издьржа на такова нещо,и т.н.Да вярно е сравнявам се,а не трябва.Имам талант в някои неща,за който мога само най искрено да благодаря на Бога,но от многото книги които сьм прочела,защото аз тьрся решенията за много от нещата в живота ,от книгите-та там пише,че когато едно начинание се започне,в началото е трудно,трябва усилие и тьрпение за да се усьваршенства и най вече да мине време през което да се практикува и чак тогава може да се каже ,че го владееш напално.А когато го овладееш и то така ,че да си ценен за него,сякаш си вече привикнал и се стремиш кьм ново.Ето това е било винаги при мен стремежа ми кьм новото ,различното интересното и това най много например го беше вьодушевило шефа ми в банката.А в последно време усещам ,че не е това което исках ,там.Да исках банка,но работата ми не е свьрзана вьтре в самата банка ,да си седя в офиса така да се каже,а обикалям улиците и и тьрся клиенти,което никак не ми допада.
Да искам да си пишем на лични начела,адреса ми в интернет е digg@gbg.bg



Тема Re: surflineнови [re: desykv]  
Автор surfline (veche poznat)
Публикувано26.11.06 10:47



Деси, обещавам, че ще пиша...чакам муzата и нови емоции(само положителни надявам се във връzка с предстоящите праzници)

.




Тема Re: Здрасти, Чери!нови [re: desykv]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано27.11.06 11:52



Здрасти Деси!

Като си препрочетох постинга и видях, че има толкова много неща, които съм искала още да напиша, но съм изпуснала. Ама нейсе! Мисля, че от всичко преживяно през бебешкия период на сладкия ми бандит, най-важното е това, че бебетата растат и стават деца, а децата се отглеждат по съвсем различен начин. Много от мъките, свързани с това да гледаш бебешор, ги няма при гледането на едно дете. Голямо удоволствие е да наблюдаваш как прави първите си крачки, как разучава играчките, как посочва лампичката, мама, тати и баба, примерно. Как може да ти посочи на картинката кученцето, котето, слончето и т.н., т.е. с две думи, как става разумен човек. А като проговори, много от догадките отпадат.

И аз съм на твоето мнение, че малки деца, малки грижи, големи деца - големи, не е вярно! В момента съм много щастлива, когато мога да бъда насаме с Коко. Той вече не е грижа, а компания! Ето, миналата седмица беше болен и не беше на градина! Толкова ми е приятно да мина покрай детската стая и да чуя как си играе, говори си от името на играчките, бръмчи и какво ли не. Днес, обаче, вече е на градина и ми е направо пусто из нас, да не кажа скучно

.

А за Бела, ако не бях я раждала аз, щях да кажа, че е невъзможно точно тя да е сестра на Коко. Толкова различно човече е! Още като ми я донесоха в родилния дом, аз я взех, гушках, мачках, изобщо - радвах й се. Накрая реших да си я върна в легълцето и, естествено, очаквах да се съпротивлява, да ревне, но каква ми беше изненадата, когато тя си лежа спокойно известно време, гледка, размахва ръчички и накрая ....... заспа. Без люшкане, без лашкане, без клатене или безкрайно разнасяне. Още тогава ми стана ясно, че тя ще е различно бебе. Така се и оказа!

През първия й месец, почти не й чувахме гласа - плачеше при пълен памперс и за ядене. Храня я, оставям я и си заспива сама. Вярвайте ми, но допреди половин година, Коко не заспиваше сам. Никога не е заспивал сам, дори след много рев, дори след като е нахранен, дори и след като му се спи зверски. Винаги трябваше някой да легне при него и докато не заспи, не можехме да се измъкнем. А пък какво носене му правехме с баща му първите 2 месеца, докато имаше колики. Часовият пояс 6-9 вечерта беше запазен за соло изявата му .

Белка освен че си заспива сама, спи по повече време, буди се с гукане. Е имали сме и няколко безсънни нощи, които май ще се увеличават сега с никненето на зъбите. Ама явно, че без това не може.

А иначе тя е много усмихната, контактна, позволява други хора да я гушкат, комуникира (по нейния си бебешки начин) и много се радва на други бебета като види, вкл. и бебето от огледалото, разбирай нея си. Но най-голямата усмивка е запазена за бати - досега той я е разсмивал най-много пъти на глас. Интересното е, че тя си седи сама и си се заиграва. Като й сложа достатъчно на брой играчки, може да изкара половин час в занимания без да й чуя гласа. Ако съм вярвала, че има такива бебета, то пък никога не съм си и мислила, че точно на мен ще ми се падне.

Това, което при нея не е както на мен ми се ще е спането навън. Спи по 20-30 минутки и това е. Но пък след като се събуди е бодра и с удоволствие разглежда света, а не реве. И нея изобщо не се чудя какво да я правя в часовете между спанетата й.

Изобщо всичко е различно и много хубаво, дали защото се бях подготвила пак за най-лошото, дали защото ако има справедливост, то беше редно второто ми бебе да е по-спокойно, но такива са нещата засега. Щом си позволих да се прибера от родния ми град, Горна Оряховица, до София сама с колата и децата, значи май наистина всичко е тип-топ!

Поздрави!


Константин - 10.11.02
Белослава - 06.05.06

Тема Re: Привет!нови [re: yoanence]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано07.01.07 23:25



Здравей,
Изчетох темата на Деси много внимателно..чак сега я видях

..и..мисля,че имам доста неща, които мога д анапиша по нея, но..особено се впечатлих от твоя постинг и ..понеже е в края, ще започна с него..
Не зная на каква възраст си, но..четейки постинга ти оставам с впечатлението ,че си силно зависима от мнението на майка си за теб..Някак държиш да се докажеш..и..сякаш не вярваш,че заслужаваш да бъдеш обичана заради самата себе си, а все искаш да направиш още и още и повече, за да спечелиш любовта й, признанието й..(може би и със съпруга си така..) Това е някакъв модел на поведение, който си придобила в детството си , но..както усещам,искаш да го предадеш и на детенцето си с желанието ти да ти се подчинява и да е перфектен ..
Не казвам,че не правиш най-доброто за собственото си дете..просто..опитай да не го вкарваш в тази надпревара с целия свят, ако усещаш,че това няма да го направи щастлив..
За съпруга ти..имам чувството,че е работохолик и всъщност няма особено време за семейството..(може и да греша)
За майка ти..Мисля,че колкото и да е велика в твоите очи, трябва да се откъснеш от нейното влияние и да започнеш да живееш собствения си живот. Вгледай се в себе си, в нуждите си, желаниятаа си и помисли, кое те прави теб щастлива..какво искаш ти за себе си..Не какво е престижно, какво все още не си правила..за да се нагърбиш и с него ..
Живота не е надпревара..а щастието не е награда от състезание и не е само за победителите..
Щастието е в много прости неща..то е в удовлетворението от това, което правиш през по-голямата част от времето..
Наистина си мисля,че се иска голяма смелост да напишеш тук толкова самокритично и точно всичко, което те притеснява..и..наистина мисля,че ти можеш да се справиш с това, но..едва ли сама..Не е нужно да се справяш сама, понеже и без това си се натоварила с прекалено много ангажименти..
Ще се радвам, ако влизането ти в този клуб ти помага, но..това едва ли ще реши проблемите , които имаш.
Нужно е да заобичаш себе си такава, каквато си и да приемеш,че можеш да си обичана от детето си, съпруга си и дори от родителите си, дори да не се справяш с всичко блестящо..
Не превръщай живота си в състезание..Това е ужасно изморително и..в крайна сметка води до осъзнаването,че си живял нечий друг живот, а не своя...

Желая ти УСПЕХ и скоро да се похвалиш с положителни емоции..




Тема Re: Привет!нови [re: *щypчo*]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано12.01.07 18:08



щурчо, благодаря ти, че се включи по темата!
очаквам да напишеш още неща, както си обещала!


иначе на въпросното майче писах и на лични, надявам се да е постигнала вътрешен мир и повече радост в живота си /ако видиш моят отговор тук към нея, ще забележиш, че и аз подобно на теб я съветвам да се опита да види съществуванието не като състезание, като борба, а като сътрудничество и игра - далеч по-приятно е, нали? /
оставам с най-добри чувства и благопожелания към всички ви - Деси



Тема Re: Привет!нови [re: *щypчo*]  
Автор yoanence (минаващ)
Публикувано21.01.07 00:49



Благодаря ти ,много добро момиче.Да напьлно си права и напьлно сьм сьгласна с теб.А най лошото е ,че именно така сьм свикнала.В момента дори с доста неща сьм се захванала само и само да не се чувстава пьк сина ми недостоен от мен.А на моменти си мисля ,че ще го загубя ,защото не му отделям достатьчно внимание ,което психически направо ме разрушава.Искам най доборот за него,искам да е доволен от мен и да му дам най доброто.Ето сега за да работя сьм го пратила по ясли,боледува и го тьпча с лекарствз.А май не е много правилно.Да има нужда от деца ,усеща се,тьрси деца.Но тези антибиотици през 2 седмици или месец ,не ми ли разрушават здравето на мьничето.



Тема Re: Привет!нови [re: yoanence]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано21.01.07 20:55



Хей,...опомни се..Децата си обичат родителите такива, каквито са, а не защото правят каквото и да било.Сина ти ще те обича много повече, ако имаш време да си играеш с него, да го прегръщаш и целуваш и да му показваш колко е специален за теб и колко много го обичаш..Недостойна за детето си..Що за щуротия???Най-важното е да го обичаш и то да го знае..Всичко друго е без значение за децата.Те искат просто да се чувстват обичани, защитени и сигурни..Изобщо не ги интересува какво работи мама, тати..колко пари печелят и.. с колко много неща се борят, докато не са заедно с тях..
Не...не правиш всичко това за сина си..Не защото той ще сметне,че си недостойна..Мисля си,че го правиш за себе си..за да спечелиш състезанието с майка си, със съпруга си..с всички онези, които са все недоволни от теб и които очакват все повече от теб...НО..искам да ти кажа,че не можеш д аим угодиш каквото и да направиш..Те просто са си такива..Все ще има какво още да искат и от какво още да не са доволни..
Не искай да е доволен някой от теб..дори това да е сина ти..Искай да е здрав.Искай да е усмихнат.Искай да е щастлив..
Децата не ги раждаме за да са доволни от нас или ние от тях или..за да са ни благодарни един ден за всички грижи, които сме положили за тях..
Децата си ги раждаме по свое желание-не по тяхно и..трябва да направим всичко възможно да ги подготвим за живота самостоятелно без нас един ден..Ето когато това се случи и те станат самостоятелни, ако сме си свършили добре работата, децата ни ще бъдат щастливи и успешни и ще се справят в живота си без проблеми и травми..
Твоята майка не се е справила достатъчно успешно..щом ти не се чувстваш щастлива и защитена от нея..-ти сега се надпреварваш с нея..Не го прави.
Чудесно е,че детето иска да ходи на градина с другите деца..Но..използвай времето когато не сте заедно за себе си-така,че когато го вземеш да си усмихната, доволна и щастлива и времето прекарано с него да е пълноценно и пълно с положителни емоции и за двамата.
Сигурна съм,че можеш да си го позволиш..при толкова работещи покрай теб

..
И..ако мога да си позволя един съвет..опитай да включиш таткото в гледането на детето, в игрите, ...На мъжете им е трудно да си представят колко грижи има около едно дете, докато не го видят с очите си..За тях ти просто си почиваш в къщи...Дай възможност на съпруга си да си почине в къщи с детето някой ден..

УСПЕХ




Тема Re: Добре, тогава нека аз първа да разкажа...нови [re: desykv]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано21.01.07 22:17



Добре..ще опитам да си спомня как се чувствах като новоизлюпена родилка


Още като разбрах,че съм бременна бях на седмото небе.Винаги съм мечтала да имам три деца и нямаше някой, който да ме познава и да не знаеше,че ще имам три деца, като порастна.

Майката на един приятел ме беше уплашила,че като родя първото и няма да помисля за второ..а после..,че може да нямам изобщо, понеже имах нередовен цикъл като момиче..
Та..бях БЕЗКРАЙНО щастлива, като разбрах,че ще имам дете..и когато се роди голямата ми дъщеря, тя беше средностатистическо бебе-3.250кг-50см..но беше най-прекрасното бебе на света. С дълга чуплива косичка -тмна с медни кичури..и сиво-сини очи..Имаше си всичко и беше толкова правилно и красиво оформена,че просто можех да я гледам с часове ..Беше толкова тихо бебе,че ходех да проверявам дали диша докато спеше през деня..
Имах най-прекрасното бебе ..
ОБАЧЕ..
още като се върнах след изписването в къщи заварих намъсената и ревяща физиономия на свекърва си..която ми беше сърдита,че не съм си кръстила детето на нея!!!
Сега ми се вижда маловажно, но тогава бях на 21 и много се притесних..(понеже цял живот съм искала на всички да угодя..пък сега знам,че е невъзможно)
Та..от притеснение кърмата ми намаля..и бебето реве..от глад..а аз се чудя какво да го правя..пък не давам на никой да го доближи..(не,че има желаещи..понеже всички сърдити..)Майка ми беше дошла за изписването от Варна..и разбира се не беше сърдита..Мнго съм й благодарна,че тогава ми каза да не обръщам внимание на никой, освен на детето, понеже то има нужда аз да съм спокойна..
Та..
На другия ден вече в къщата имаше 2 кутии ХУМАНА(тогава нямаше други АМ),но аз проявих огромния си инат и ..така и не ги отворих..Кърмех си бебето, то ревеше..докато в един момент свикна,че това е положението или пък млякото се е понормализирало..Кърмех по 40мин и след 20 мин бебето се будеше и си ядеше ръцете от глад..Не ме питай как издържах..но..не дадох АМ..и кърмих до 1г и 4м..(понеже вече бях бременна с малката..отдавна..)
..
Тъкмо отмина това и...дойде сесията..Бях студентка 3 курс и не мислех да прекъсвам..Явих се на всички изпити и си ги взех..но..това ми костваше много нерви, понеже трябваше да оставям бебето на свекърва си, пък тя не пропускаше да изтъкне колко добре се справя и без мен..Отивах на изпит..кърмех преди изпита, а след изпита ме чакаха отвън с колата и бебето за да го кърмя пак..(Марина беше на 40 дни, като почна сесията..)
Та..хубавото беше,че после излязохме ваканция..Но..като стане детето на 5м почна следващата година..учебна..и..пак трябваше да разчитам на свекърва си..за да завърша..
Тогава тя много ми помогна.., но аз не се чувствах благодрна..НИКАК.Тя правеше всичко с някаква страхотна педантичност по отношение на бебето и се справяше чудесно, но това ме дразнеше страхотно, понеже всячески се опитваше да ме изкара не достатъчно добра майка и ..естествено се бунтувах, понеже знаех,че ако не се налагаше нямаше да й дам да припари до бебето.
Сега от позицията на времето съм й много благодарна, понеже, ако не беше тя щях да прекъсна..поне за 1 година и..нямаше да ми е по-лесно..Благодарна съм й също за много неща, които научих от нея за децата и за домакинството и за всичко..НО..тогава не мислех така и съм благодарна,че това беше свекърва ми, а не майка..понеже едва ли бих имала сили да съм неблагодарна с майка си..
чувствах доста често силна умора, както и едно много гадно и тъпо желание да не се събуждам повече сутрин - но не споделих тези свои страдания с никого, скрих ги, не се оплаках - някакси уплашена и едновременно засрамена от себе си... А депресията вече надигаше своята грозна глава, въпреки болезнените ми и безсилни опити да я спра... Все по-често се чувствах потисната, нервна, беше ми самотно и тягостно у дома, но все пак имаше и хубави моменти, които успяваха да ме вдигат на крака.

Сигурно това съм могла да кажа и аз, но...никога не съм гледала на умората си като на депресия..Може би защото не съм психолог и не съм знаела,че бих могла да я оприлича така..А може би поради инат..А може да не съм била чак толкова уморена, колкот оси ти..А най-вероятно, понеже ИСКАХ да се справя с всичко сама..независимо,че няма да е толкова добре, колкото свекърва ми..
Забравих да кажа,че по това време съпруга ми замина войник(след университета) за 1г и..реално живеех сама с детето и свекърва ми и свекър ми..и...това допълнително ме изнервяше..понеже не можех да не се съобразявам с тях..
Паметта взе сериозно да ми изневерява за голям мой ужас, все по-трудно се концентрирах в каквото и да е,до толкова,че се чудех тия формули от къде се взеха за формули, които преди това с лекота доказвах и..винаги съм знаела перфектно..
имах самочувствие под абсолютната нула, чувствах се ненужна, лоша, глупава, незаслужаваща радост, пречеща на близките си, имах разстройство, безсъние, страхотно се потях нощем, сънувах ужасни кошмари, мъжът ми ми липсваше адски, ...., чувствах се изтощена и без сили, зрението ми отслабна,недоспала,непривлекателна,вечно бързаща,уморена,затварях се в нашата стая и си плачех гушнала детето..,не казвах на съпруга за да не го притеснявам,не казвах на родителите си, за да не ги притеснявам..и..продължавах да съм неблагодарна на свекърва си..а тя не спираше да мърмори и да е недоволна от мен..
Нито за миг не си мислех,че имам нужда от помощ..Тъкмо обратното..Ядосвах се на свекърва ми за това,че с държанието си ме кара да се чувствам така..Хем бях зависима от нея, хем опитвах всячески да й угодя, хем не успявах....Всичко, което исках е да съм независима и да се справям сама..
Та..това продължи до лятото..около 7-8 месеца..Междувременно бях вече бременна с малката..За мой късмет свекър ми и срекърва ми заминаха през отпуската си на село и ни оставиха сами с бебето и шкембетоСесията ми беше свършила..изпитите взети и бях най-щастливата на света,че тях ги няма..(Свекър ми много ми помагаше без да ме натоварва, но..тя и с него се държеше зле..понеже навремето не бил помагал на нея..)
Та..лятото свърши, а аз като наближи да раждам се молех да родя в почивен ден (когато те си бяха в къщи) или рано сутрин или късно вечер..понеже вече не ходех на лекции и си гледах сама детето и..продължавах да се старая да угодя на свекърва си, но..поне не зависех толкова от нея..и ревях по-малко..
В крайна сметка съпруга се уволни..Родих в събота рано сутринта.. и..после си гледах и двете деца..4 месеца в тази обстановка(два от които работех за да мога да взема майчинство с помощтта на свекър ми, който тогава беше болен от бронхопневмония и си стоеше в къщи), след което съпруга реши да излезем на квартира..
Бях му мноого благодарна.

Свекърва ми ми се разсърди,толкова,че 2 години не ни дойде дори на гости..
Съпруга го съкратиха и...трябваше да го подкрепям..Живеехме само с моето майчинство като пари..но не се оплаквам-справяхме се.После той направи собствена фирма и трябваше да работи много..и..аз си отгледах децата сама без ничия помощ и..дори помагах на който има нужда..и..нито за миг не съм била депресирана, понеже бях щастлива,че не се налага да се доказвам пред някой, да се съобразявам с някой и..никой освен децата ми не вижда дали и как точно се справям ..
В крайна сметка никой не оцени всичко, което правех..
Не съм и очаквала.
Като се роди баткото, вече и аз имах работа и каките ходеха на училище и имахме едно собствено жилище и...имаше памперси и...не разчитах на майчинските за да издържам цялото си семейство и...всичко беше много розово..но пак не можех да угодя на свекърва си..
Спрях да се опитвам едва тогава..
Съпруга ми така и не се научи да помага в къщи..-до толкова се вживя в работохолизма..понеже аз се справях с всичко и..той не знаеше какво да прави в къщи и..му беше по-лесно да работи, отколкото да се запознае с нашите нужди..
В крайна сметка смених мъжа..
И сега Александър има татко, който много го обича, непрекъснато го гушка и си играе с него и не спира д аму говори, да му пее да ми помага...Остава си в къщи, когато се налага аз да ходя до банката, до митницата, до офиса , на среща с клиенти или с доставчици и..изобщо, когато имам работа..или просто да се разходя с приятелки , или "щопинг"..Изобщо..нямам никакви оплаквания за сега..
Въпреки това пак се чувствамдоста често силна умора..,..недоспала, но...макар да ставам през час цяла нощ и да не мога да отворя очи сутрин съм много щастлива щом видя усмивката на лицето на Александър и..изобщо не ми минава през ума,че не се справям добре с нещо..понеже знам,че се справям блестящо и доказателство за това са чудесните ми вече порастнали деца- гордея се с тях, смятам,че са изцяло мое постижение и ако пак трябва да ги възпитавам-пак бих ги възпитавала така..Изобщо..нямам никакво съмнение,че се справям по-добре от свекърва си, която толкова се стараеше да ме комплексира дълги години(доста успешно), понеже..се надявам един ден децата ми да са щастливи...и понеже..аз самата се чувствам удовлетворена от резултатите от усилията си, не смятам,че трябва да доказвам на някого това,че съм успяла, че се справям добре или,че съм добра майка...Приемам,че за своите деца съм най-добрата..и ако някога мога да помогна на някого-бих го направила само, ако той ме помоли понеже знам,колко може да навреди непоисканото добро...
...
Това е моята история.

Честно ти казвам не вярвам,че човек не може да се справи сам с депресията..Но..може би не всеки човек е достатъчно силен..(не искам да обидя никого)Просто някой хора се предават по-бързо..други по принцип не са възпитани да вярват в себе си..А може би понякога обективната действителност им пречи да се преборят..При всички случаи аз лично съм против антидепресантите и се надвам никога да не ми се наложи да променя мнението си..

Радвам се,че на теб са помогнали..Макар да съм убедена,че по-скоро промяната ти в начина на възприемане на нещата около теб са ти помогнали повече..Все пак..ти си специалиста,а аз съм просто една майка и..забравих да спомена,че съм скорпион




Тема закачам се за теб като за последна...нови [re: *щypчo*]  
Автор flicka_an ((Flicka))
Публикувано22.01.07 18:33



Следородилна депресия?!?! Какво е това???



Аз май ще съм обратно на повечето писали, ако е имало нещо наистина не си го спомням...Имам си 2 приятелки, "пресни" майчета, дето минаха по този път, но честно казано, подкрепях ги, но не съм сигурна, че ги разбрах...

Според мен "лек"-а за цялото изживяване е да не го мислиш...Животът не се променя след бебето, по-скоро се напасва. Трудности има, но трябва да се търсят решения и да не се очаква идеалното...

За мен, може би единствената промяна беше, че живеях при родителите ми през 1,5 години от раждането... Бременността изкарах в подготовка за кандидатстудентски изпити, после преждевременна 1ва сесия. Родих и след около 1 месец бях пак обратно на лекции. Междувременно работех, за щастие вкъщи+сама определях количеството работа...Бебчо ми беше здрав и спокоен. От тичане нямах време да мисля много-много за депресии...Просто денонощието беше разделено на равни интервали от време..

Единственият дискомфорт беше самото раждане, което беше тежко и бавното възстановяване след това заради гърдите. До мастит не стигнах, но пък болките продължиха 2-3 месеца, ама и то отмина. Кърмих 9 месеца, както 'щурчо' писа, къде между лекции, къде с бебето в университета и така...

А може би ми е било по-лесно, защото нямах съпруг или свекъри да ми вадят душата Но пък си беше достатъчно трудно да издържа година и нещо вкъщи. Опитите на родителите да ме "учат" са ужасни, затова моята стая, беше моето царство, а бебето- моя грижа от а до я (с изкл. когато бях на лекции, но яслата ме спаси и от това впоследствие)...После духнаме с малчо по чужбинско и вече си бяхме съвсем ОК

Последно, относно теглото, от тичане ли, от болки ли след раждането, но при изписването бях 49 кг, нормалното ми тегло е +/-55. Коремът ми се прибра навътре, а след около седмица нямаше и следа по него от раждането. Винаги съм спортувала много, продължих и през цялата бременност (особено за корем, таз, бедра). Мога да кажа на всички майчета относно допълнителните кг: трябва задължителна диета и много спорт. Колкото по-рано, толкова по-добре! Може да се прави в дом. условия+уморена съм не е извинение

Приказката за "здрав дух, здраво тяло", при мен работи обратно...Колкото повече физическо натоварване има, толкова по-добре се чувствам



Тема Re: Привет!нови [re: desykv]  
Автор flicka_an ((Flicka))
Публикувано22.01.07 18:39



Деси, радва ме позитивното ти отношение в момента. Дано Алекс и въобще малкото ви (засега) семейство, да те правят само по-щастлива!

поздрави и браво за темата, много инетерсни неща изчетох!





Тема Re: закачам се за теб като за последна...нови [re: flicka_an]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано25.01.07 23:03



И аз бях така с моята стая..
И изобщо..напълно съм съгласна с теб,че следродилната депресия ...е малко странно понятие и зависи от очакванията на майките...




Тема щурчонови [re: *щypчo*]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано26.01.07 01:39



Ще започна с едно голямо МЕРСИ, че пишеш в тази тема!


Че толкова увлекателно и откровено споделяш своята история, позиция, чувства! Много те уважавам и ценя, и си ми много симпатична, да знаеш!!!

Ще цитирам частички от твоята изповед, които ми се иска да поизкоментирам /искрено се надявам да не се обидиш/:

"Честно ти казвам не вярвам, че човек не може да се справи сам с депресията. При всички случаи аз лично съм против антидепресантите и се надвам никога да не ми се наложи да променя мнението си. Радвам се, че на теб са помогнали. Макар да съм убедена, че по-скоро промяната ти в начина на възприемане на нещата около теб са ти помогнали повече. Все пак ти си специалистът, а аз съм просто една майка, и забравих да спомена, че съм скорпион."

Има депресия и депресия. Както и хора, и хора. От личен опит ти казвам - ИМА такива случаи в живота и практиката, в които човек НЕ може да се справи САМ с депресията си. Колкото и да се опитва и да се мъчи. Просто не става... Има самоубийства... има потиснати цял живот хора... Аз лично обаче ИЗБРАХ да НЕ съм част от тази тъжна статистика - точно затова когато разбрах напълно ясно, когато усетих категорично, макар че това беше много остро и болезнено чувство!!! , че имам НУЖДА от ПОМОЩ, я потърсих... и не съжалявам нито за миг!!! Не се смятам за слаба психически, умствено или духовно. Напротив!

И аз бях ПРОТИВ антидепресантите... докато не открих за себе си, че те могат буквално да те СПАСЯТ... от кризата... от хормоналната буря в теб, която отравя деня ти... докато не разбрах, че не се развива зависимост от тях... че те са просто медикамент като всички останали медикаменти - диабетикът има нужда от инсулин, хипертоникът взима редовно хапчето си за кръвно, така депресираният пък се нуждае от антидепресанта, който му е предписан.

Аз съм ЗА всичко, което лекува, избавя, ощастливява човек - било автотренинг, психотерапия, срещи за взаимопомощ, хомеопатия, антидепресант, положително мислене, шопинг, спорт, йога, чатене, приятелско бъбрене - не отричам нито един метод, начин, способ, стига той да е ефикасен за дадената личност!!!

Дано никога не ви се налагат крайни мерки за възстановяване на психичното ви равновесие! Желая го на всички ви от сърце! Но все пак ако ви се наложи - вземете нужните мерки, останете живи, бъдете щастливи!!!



Тема Re: закачам се за теб като за последна...нови [re: *щypчo*]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано26.01.07 01:41



кое му е странното на понятието?





Тема flicka_anнови [re: flicka_an]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано26.01.07 01:44



Привет и на теб!
Благодаря ти за милите пожелания и поздравления!
Желая ти от цялата си душа всичко най-най-най-хубаво и нека понятието "следродова депресия" си остане винаги такова за теб - просто едно мъгливо понятие, лишено от личен смисъл и значение!





Тема Re: Привет!нови [re: *щypчo*]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано26.01.07 01:48



чета те и както винаги оставам с усещането колко силна и мъдра жена си
браво, щурчо
радвам ти се и гледам да се уча от теб за толкова много неща
благодаря ти
права си за всичко, което пишеш на момичето
трябва наистина да бъдем самите себе си и да се стараем заради самите себе си да се развиваме
а не заради другите, заради чуждото одобрение
заради някаква синовна признателност...
... искам още неща да напиша, но в момента нещо не ми идва музата ...


друг път ще да е тогава
лека нощ



Тема Re: закачам се за теб като за последна...нови [re: desykv]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано26.01.07 01:54



ами..не знам..Винаги ми е било странно,че някой лекар може да определи състоянието на една жена -майка като депресия..
Хронична умора - разбираемо
Притеснение,че няма да се справи,че не се справя - разбираемо
Страх,че другите майки са по-добри майки от нея - до някъде разбираемо
..
Но ДЕПРЕСИЯ????
..
Виж..ти си психолог и сигурно можеш да ми докажеш,че състоянието е депресия..
НО..
Според мен много малко състояния са истинска депресия...Такава, която е неизбежна..
А майчинството..като цяло е толкова положително нещо,че..просто ми е трудно да го съчетая с депресия..
Освен, ако хормоните тотално не са се объркали нещо..Макар,че..това е по-скоро преди да се роди детето..според мен..
Но..като чета темата виждам,че всички усещания твои са си били съвсем истински и ти си вярвала,че това е депресия..т.е..вероятно е било точно това..
..
Обаче искам да си помислиш и честно на себе си да отговориш, ако нямаше никой около теб и сама си гледаше детето, но имаше хора които да ти кажат какво да правиш в ситуациите в които не си знаела как да постъпиш...и също такива, които да ти помагат не за гледането на детето, а за домакинската работа..за това, което ти пречи да се радваш на майчинството...ДАЛИ би изпаднала в депресия?







Тема Re: щурчонови [re: desykv]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано26.01.07 02:04



Права си..Изобщо не ме обижда това, което си написала..
Надявам се и теб не те обижда написаното от мен..
Просто..
Някак си мисля,че професионалните лекари виждат симптомите на болестите по-добре и..дори там, където тези симптоми не винаги са признак на болест..
Допускам,че си се притеснила допълнително от факта,че познаваш признаците на депресията..за разлика от мен например.
Дори да съм била депресирана, не съм и допуснала,че е депресия и..съответно не съм взела "атандартните" мерки, като антидепресанти, а случайно или не съм налучкала верния за мен начин на справяне..
КАто съм написала,че човек може да се справи и без антидепресанти, съм имала впредвид,че всъщност..всяка промяна в модела на поведение сама по себе си е антидепресант..макар и не под форма на хапче..
Не казвамч,е не си направила това, което си сметнала за най-добро за себе си..Просто..вярвамч,е е имало и други начини..Може би за теб не са били възможни в онзи момент..може би не си ги видяла..а може да си опитала всичко и да не е помогнало..Просто..аз така мисля..-че е можело и без хапчета. Разбира се..не се съмнявам,че на теб хапчетата са ти помогнали..Нито в това,че те по принцип помагат в такива ситуации..

Най-важното от всичко е,че сега си добре.Истината е,че това,че една майка отчита състоянието си като депресия, а друга не ..не прави двете майки различно добри..
ВСЯКА майка е най-добрата за своето дете..


Ти си щастлива,че имаш обичта на детето си..а то е щастливо,че има твоята!!!




Тема Re: Привет!нови [re: desykv]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано26.01.07 02:08



Честно казано..мислех си и за теб, докато четях твоята история...,че майка ти, която ти е мила и която от най-добри чувства ти е помагала да гледаш детенцето..всъщност ..го е правила по начин, който допълнително те е комплексирал,че не се справяш ти самата добре..
ХЕЙ, момичета..справяте се чудесно!!!
Просто .. не е ллесно да поемеш отговорност за едно човече, което без теб е напълно безпомощно..Някой това ги плаши..А трябва да ги изпълва със сила и увереност..Щом природата те е дарила с дете, значи вярва в теб и способността ти да се справиш..






Тема Re: закачам се за теб като за последна...нови [re: *щypчo*]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано26.01.07 02:15



Обаче искам да си помислиш и честно на себе си да отговориш, ако нямаше никой около теб и сама си гледаше детето, но имаше хора които да ти кажат какво да правиш в ситуациите в които не си знаела как да постъпиш...и също такива, които да ти помагат не за гледането на детето, а за домакинската работа..за това, което ти пречи да се радваш на майчинството...ДАЛИ би изпаднала в депресия?

отговорът ми е - не знам, не съм сигурна дали бих изпаднала в депресия, просто наистина не зная



Тема Re: щурчонови [re: *щypчo*]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано26.01.07 02:23



Съгласна съм напълно с това:
"Не казвам, че не си направила това, което си сметнала за най-добро за себе си. Просто вярвам, че е имало и други начини. Може би за теб не са били възможни в онзи момент, може би не си ги видяла, а може да си опитала всичко и да не е помогнало... Просто аз така мисля-че е можело и без хапчета. Разбира се, не се съмнявам,,че на теб хапчетата са ти помогнали. Нито в това,че те по принцип помагат в такива ситуации. ... Най-важното от всичко е, че сега си добре! Ти си щастлива, че имаш обичта на детето си, а то е щастливо, че има твоята!"

Сигурна съм, че е имало и други начини за справяне със ситуацията... но аз исках да се избавя сигурно и спешно от състоянието си, което вече не ми позволяваше да функционирам адекватно и нормално нито като човек, нито като майка... бебето ми имаше нужда от истинската мен, а не от един психично разстроен родител... беше важно това да стане колкото е възможно по-бързо... разбираш ли???

Само те моля да не забравяш, че истински и дълбоко депресираният човек може да бъде опасен както за себе си, така и за детето си и другите си близки!!!



Редактирано от desykv на 26.01.07 02:25.



Тема Re: Привет!нови [re: *щypчo*]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано26.01.07 02:28



с майка ми нямаме проблеми със себедоказване, властнически чувства от нейна страна и т.н. мама е един от най-милите, меки, добри и отстъпчиви хора, които аз познавам, и много се обичаме и подкрепяме

майка ми никога не ме е комплексирала, нито се е опитвала да го прави, честно
благодаря ти все пак за обратната връзка
знаеш ли, напоследък се замислям за второ?



Тема Re: Привет!нови [re: desykv]  
Автор TeдиМодератор (изгубена)
Публикувано26.01.07 09:30



Айде де


Не отричам, че с две деца е по-трудно отколкото с едно, обаче и щастието е двойно



Тема Re: Добре, тогава нека аз първа да разкажа...нови [re: *щypчo*]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано26.01.07 11:51



Две неща ме впечатлиха много силно - няма да ги коментирам, просто ще цитирам - ми така е, да му се не види. Засега не важат за мене и вярвам, че няма да почнат никога да важат.

В отговор на:

Съпруга ми така и не се научи да помага в къщи..-до толкова се вживя в работохолизма..понеже аз се справях с всичко и..той не знаеше какво да прави в къщи и..му беше по-лесно да работи

..и ако някога мога да помогна на някого - бих го направила само, ако той ме помоли, понеже знам колко може да навреди непоисканото добро...




А това вече не ми е по вкуса
В отговор на:

а аз съм просто една майка и..забравих да спомена,че съм скорпион


- тази зодия нещо не я долюбвам, но за сметка на това снесох сина си точно в нея . Майтапя се, разбира се, за мен зодиите не определят качеството на човека.


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: Привет!нови [re: Teди]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано27.01.07 22:39



Дано!





Тема ccheryнови [re: cchery]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано27.01.07 22:42



извини ме, но нещо не разбрах твоята позиция

ще разясниш ли моля те за вашия тати и за непоисканото добро, моля те



Тема Re: ccheryнови [re: desykv]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано28.01.07 11:20



Да, с удоволствие - с теб е приятно да се разговаря!

Специално между връзката на цитираните от мен две неща и нашия тати, имах предвид, че засега не забелязвам такова нещо в съпруга ми - да предпочита да работи, вместо да се прибира в нас и да бъде с мен и децата. И изразих увереност, че това, всъщност, няма да се случи - дано наистина го познавам толкова добре, колкото си мисля!

А иначе съм напълно съгласна с щурчо за татковците работохолици - има една такава категория, които предпочитат да се заровят в работа, вместо да слушат бебешки плачове и детски мрънкания, и да ползват тази си заетост като извинение, че трябват пари. Парите са основното нещо за съществуването ни, но не единственото и най-важното.

А за непоисканото добро - еми понякога от престараване да направиш нещо, става още по-лошо и дразнещо за човека, на който се опитваш, уж, да помогнеш! По-добре е да питаш има ли нужда от помощ и тогава да я даваш!


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Редактирано от cchery на 28.01.07 13:59.



Тема Re: Привет!нови [re: desykv]  
Автор pre.sto (gazirana)
Публикувано28.01.07 13:52



Имам чувството,че някои майчета не ра3бират ,че има раЗлика м/у депресия и хронична умора и лекарите не са си иЗмислили това понятие,zа да му предадат по_голяма драматичност.Просто депресията е донякЪде промяна на личността и е свЪрЗана с нежелание За живот дори.
Имам приятелка,която премина преЗ такава фаЗа,макар и депресията да не беШе следродилна , и беШе стигнала до момент,когато дори собствените и деца не я интересуваха.Добре, че това сЪстояние се хвана навреме и се почна лечение.
Така 4е определено някои реагират по_раЗлиЧен наЧин на предиЗвикателствата на живота,които му се иЗпреЧват .Невинаги можеШ да бЪдеШ цар на положението.



Тема Re: Привет!нови [re: pre.sto]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано28.01.07 15:10



абсолютно си права, миличка
благодаря ти за постинга
и за разбирането...





Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор Ramalama ((bang bang))
Публикувано28.01.07 17:21



Съвсем накратичко и окастрено... твърде отдавна беше, за да си позволя излияние по темата.

Няма друг момент в живота ми, в който да съм се чувствала по-силна, по-смела, по-горда. Това е смисълът на живота. Еуфорията, както прочетох някъде, е като перманентна вътрешна заря, но не можеш да я задържиш в себе си. Ендорфинно-окситоцинно-адреналинова. Чудеса стават и ти си била част от едно. Не можеш да повярваш на очите си - има една мигаща малка душица с бузки нежни като цветче на роза. Ти все още не можеш да повярваш. Аз ли го създадох? Аз ли дадох живот на това съвършенство и немислима нежност.

Но докога тези портно-актъори ще се мотат около мен. Защо рожбата ми е увита в разкъсано парче кафяво, грозно одеяло. Сложена на нещо като тезгях. Маха с ръчички, разглежда, мига, отворена устичка... затвори ли я изчезва долното устенце. Пух

. Но не ми го дават... както казват комиците от Monty Pyton: You're not qualified... Така беше преди време, ще е жалко, ако това положение на нещата в България не се е променило.

----

А иначе си мечтая да родя и отгледам детенце без майки и свекърви наоколо. Не мога да си представя нещо по-потискащо от това да не се насладя на всичко - и хубавите, и трудните моменти, сама (без напътствия). Копнея за този здравословен егоизъм. Авторитетът за моето собствено дете съм аз. С всичките ми недостатъци, то има нужда само от мен и от баща си.

----

Не разбирам понятието следродилна депресия... знам всичко за него, но не го разбирам. Не може детето ми, смисълът на живота ми, да ме депресира. Ако все пак се почувствам депресирана, то със сигурност причините ще бъдат някъде другаде, но не в раждането и не в майчинството ми.

Pure new pleasure-seeker

Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: Ramalama]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано28.01.07 17:38



благодаря и на теб за отговора ти
и аз не разбирах понятието "следродилна депресия" докато не я изпитах лично
на теория знаех всичко
явно има неща в живота ни, които няма начин да разберем, освен от личен опит
честно казано - ЩАСТЛИВА СЪМ, че не си изпаднала в такава депресия
честно казано - знам що е МАЙЧИНА ЕУФОРИЯ, защото първите 2 месеца след раждането бях почти непрекъснато потопена в такава


може би затова и депресията ми се видя после още по-кошмарна
пълен антипод на това, което съм чувствала досега
приеми, че нито всички майки са еднакви, нито всички бебета са такива
това може би ще ти помогне да разбереш по-лесно следродилната депресия
стига да искаш де...



Тема Re: Добре, тогава нека аз първа да разкажа...нови [re: cchery]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано28.01.07 20:42



О..не се съмнявам,че Коко ще промени отношението ти към зодията..
Не,че аз мисля,че зодиите са най-важни де



Чери, ти се справяш страхотно с дребосъците..Много ти се радвам.Пожелавам ти всички в къщи(не само децата) да те обичат, уважават и да ти носят цветя, както Коко(много ме впечатли с кокичетата..,но..те скорпионите са си любовчии и знаят какво харесват жените...)




Тема Re: Привет!нови [re: desykv]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано28.01.07 20:45



ха така...Сигурна съм,че ще се справиш страхотно..а и баткото ще е много горд



Стискам палци и таткото да помага




Тема Re: Привет!нови [re: pre.sto]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано28.01.07 21:15



Миличка,нека говорим направо, а не с "някой майчета"

.
Съгласна съм с теб. Някой майчета наистина не правят разлика между хронична умора и депресия и..точно поради това е възможно да прибягнат набързо към антидепресанти, вместо да мобилизират съпрузи, баби и дядовци да помагат с каквото могат.
Разбира се,че съществува депресия, която не е хронична умора. Понякога е осъзнаване на някакъв комплекс. Понякога е осъзнаване на грешната посока в която години наред си се движил и си хвърлял усилията си..
Във всеки случай, независимо от какво е породена, депресията е състояние в което човека който е изпаднал в него осъзнава,че не може повече така да продължава ..
ОБАЧЕ..тук говорим за СЛЕДРОДИЛНА депресия..
Лично аз вярвам,че е възможно човек да изпадне в състояние да не му се живее(по този начин)..точно за това мисля,че трябва да се търсят начини да се смени НАЧИНА ..
Нека психолозите тук ме поправят, ако греша, но..дори психолозите препоръчват ОСВЕН антидепресантите и промяна на гледаната точка или на начина на живот..(най-малкото на начина по който се гледа на случващото се в него)..
За това си мисля,че ако човек започва да изпада в депресия, но прояви някакъв вид природна интелигентност за справяне с такива ситуации и вземе адекватно решение за своя си случай, това не го прави"цар на положението". а просто му помага да се справи без да драматизира нещата.
Далеч съм от мисълта,че всички жени са еднакви..
Както имаме различни прагове на болка, така имаме и различни реакции..Има майки, които се паникьосват от всичко свързано с децата им, а други, които не се впечатляват особено..
Лично аз мисля,че жените, които са преживели следродилна депресия в никакъв случай не с апо-лоши майки или по-некадърни съпруги или домакини...от тези, които не са преживели такава..Просто..има много фактори, които влияят на това кой как възприема една и съща ситуация..(отделно няма две еднакви ситуации)..
Та..има хора, за които е лесно да са царе на положението, дори когато то не е розово и..други, за които е трудно, дори когато от всички страни им слагат корони..




Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: Ramalama]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано28.01.07 21:19



Абсолютно подкрепям!




Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор Ramalama ((bang bang))
Публикувано29.01.07 00:06



Аз разбира се не отричам следродилната депресия. Тя винаги си има причини и те се коренят в проблеми на индивида (в случая майката), а не заради самото бебешоче и не заради раждането... Ти си се натоварила с прекалено много стоицизъм. Кому е нужен - не е изключено в един следващ момент да те няма, мдам. Колкото и както мога. Старая се разбира се, но аз ще остана най-добрата майка на детето си, защото съм единствената му. Също и най-лошата мога да бъда, т.е. всичко. Но дори и да сгреша, винаги имам нагласата да се реванширам или извиня, когато му дойде времето. (Децата растат бързо хе) Нямам нищо против в очите на детето си да съм крехка и нежна, нормален човек, а не богиня.

Имала съм предпоставки за депресия, но според мен зависи от човека. Бях редовна студентка и родих по време на лятната сесия втори курс. Мъжът ми беше също студент и учеше в друг град и беше родом от друг; аз учех в моя. Не му дадох да премине задочно, за да не бъде ощетен, но той все пак работеше. И така, млади, бедни и разделени години наред. Но не ми се връща назад сега... с хубавите, ще си спомня и лошите моменти, а никак не го искам.

Pure new pleasure-seeker


Тема Ти ме разби сега!нови [re: *щypчo*]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано29.01.07 14:04



Не стига, че не слуша, че си има мнение за всичко и че не се отнася сериозно към забраните и наказанията си, ами и любовчия сега

. Ох какво чудо съм родила, бе?

п.с. Благодаря за пожеланията! Още не виждам чаровната усмивка на Александър!(сещаш се кво имам предвид, нали?)


Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детенови [re: desykv]  
Автор fina28 (непознат )
Публикувано29.01.07 17:02



Здравей Desykv,
След раждането на детето ми получих страхове, непрекъснато ме е страх че ще ми бъде отнето щастието да съм майка, че нещо лошо ще се случи на мен или детето ми...пълен кошмар, вече и физически се чувствам зле. Може ли да ми препоръчаш добър психолог към който да се обърна за помощ?
Поздрави



Zdravei Desykv,
Sled rajdaneto na deteto mi polu4ih strahove, neprekasnato me e strah 4e shte mi bade otneto shtastieto da sam maika, 4e neshto losho shte se slu4i na men ili deteto mi...palen koshmar, ve4e i fizi4eski se 4uvstvam zle. Moje li da mi preporachash dobar psiholog kam koito da se obarna za pomosht?
Pozdravi

Редактирано от Teди на 29.01.07 17:14.



Тема Re: Ти ме разби сега!нови [re: cchery]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано29.01.07 19:31



Сещам се...да






дали сега е добре?

Редактирано от *щypчo* на 29.01.07 19:52.



Тема Re: Ти ме разби сега!нови [re: *щypчo*]  
Автор cchery (мама на двама)
Публикувано29.01.07 21:41



Т`ва е друго вече! Няма само аз да му се радвам я (наживо)!




Бълг. медици в Либия и Ашраф са НЕВИННИ!

Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детенови [re: fina28]  
Автор yoanence (минаващ)
Публикувано29.01.07 23:32



И при мен го има този момент доста често.И незнам просто от кьде идват тези невероятни и отвратителни мисли в главата ми ,все да мисля лошото.Не минава ден да не се чувствам виновна за нещо пред маничето и не минава ден да не сьм се страхувала за живота му .дали няма да сгреша ,дали ще го опазя и такива.И все лошото.Вече имам чувството ,че демон се е вселил в мен.И ме срива с тези мисли.И незнам дали точно психолога ще помогне или сьм си направо за психиатрична клиника и лекарства.



Тема fina 28, ...нови [re: yoanence]  
Автор pre.sto (gazirana)
Публикувано30.01.07 11:09



Fina 28,само не си помисляй ,че нещо не е наред с теб.Просто много майчета имат страхове ,свързани с бебетата си.Аз си спомням първите дни у нас с бебето-нощно време не можех да спя ,защото го следях дали диша.Аз си реагирам в някои ситуации по принцип с повече страхливост или паника.
Ако имаш нужда от лекарска помощ,обърни се към психиатър,по-скоро към психоаналитик,който не просто да изписва хапчета,а който да проведе разговори с теб и да открие първопричините(понякога те се крият от детството ни у нас).Адрес обаче не мога да ти посоча-дано да се включат "Desykv" или "blizna4e".
Все пак някой друг съвет от мен-не оставай по цял ден сама у вас-намери си компания през част от деня.И излизайте често-ако имаш възможност,нека разходките да са повече сред природата(парк,градинки и т.нат.).Тълпите ,градската атмосфера действат често стресиращо.
Гушкай си бебето колкото се може повече-лягай на леглото например и го слагай в/у корема си-физическия контакт действа добре и на двама ви.
Води си дневник-описвай растежа на бебето,но и твоите чувства.Белият лист действа пречистващо.


И не забравяй,че всичко лошо е само временно.А и сезона предразполага към по-мрачни мисли.
Дано се успокоиш и намериш повече спокойствие в теб! Успех !!!



Fina 28,samo ne si pomisljaj ,4e neshto ne e nared s teb.Prosto mnogo maj4eta imat strahove ,svqrzani s bebetata si.Az si spomnjam pqrvite dni u nas s bebeto-noshtno vreme ne mojeh da spja ,zashtoto go sledjah dali disha.Az si reagiram v njakoi situazii po prinzip s pove4e strahlivost ili panika.
Ako imash nujda ot lekarska pomosht,obqrni se kqm psihiatqr,po-skoro kqm psihoanalitik,kojto ne prosto da izpisva hap4eta,a kojto da provede razgovori s teb i da otkrie pqrvopri4inite(ponjakoga te se krijat ot detstvoto ni u nas).Adres oba4e ne moga da ti poso4a-dano da se vklju4at "Desykv" ili "blizna4e".
Vse pak njakoj drug sqvet ot men-ne ostavaj po zjal den sama u vas-nameri si kompanija prez 4ast ot denja.I izlizajte 4esto-ako imash vqzmojnost,neka razhodkite da sa pove4e sred prirodata(park,gradinki i t.nat.).Tqlpite ,gradskata atmosfera dejstvat 4esto stresirashto.
Gushkaj si bebeto kolkoto se moje pove4e-ljagaj na legloto naprimer i go slagaj v/u korema si-fizi4eskija kontakt dejstva dobre i na dvama vi.
Vodi si dnevnik-opisvaj rasteja na bebeto,no i tvoite 4uvstva.Belijat list dejstva pre4istvashto.
I ne zabravjaj,4e vsi4ko losho e samo vremenno.A i sezona predrazpolaga kqm po-mra4ni misli.
Dano se uspokoish i namerish pove4e spokojstvie v teb! Uspeh !!!

Редактирано от Teди на 30.01.07 12:28.



Тема pre.stoнови [re: pre.sto]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано31.01.07 10:55



мисля, че си дала много добри, ефективни и ефикасни съвети на момичето, благодаря ти от сърце за емпатията към нея и моралната подкрепа!


писах на фина 28 на лична бележка, с която се опитвам по мой си начин да й вдъхна кураж и сила да се пребори с гадните страхове... дано успея да й помогна!!!
радвам се, че има оживление по тази тема защото според мен тя наистина е важна
щурчо, чета те с интерес и внимание
защо ти е толкова трудно да приемеш, че може да съществува именно СЛЕДРОДИЛНА депресия, като тя си съществува съвсем реално?!? /това не е заяждане, в никакъв случай, по-скоро недоумение, да не вземеш да се засегнеш /
без да обвинявам Алекс за каквото и да било, само ще спомена, че неговото вечно мрънкяне и реване като бебе без причина, страшно много допринесе за това аз да бъда потисната и самообвиняваща се майка
ако след хубаво накърмяне примерно спеше по 2 часа тихо, спокойно и блажено, изобщо не мисля, че щях да се депресирам чак толкова много!!!
аз просто известно време не можех да правя нищо на тишина и спокойствие!!! /нито да ям, нито да пишкам дори, нито да простирам, нито да готвя, нито да чета - нищо!!!/
наистина исках той да е едно доволно, усмихнато и гукащо бебче!!!
а имаше моменти, в които го усещах като тиранично, нещастно и все недоволно бебе...



Хубавото на всичко това е, че свършва все някога!
И че второто бебе може да не е такова!
Или пък че най-малкото вече ще знам какво да очаквам и да не се шашкам толкова!





Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор kasmet4e (Мама на ИВКА)
Публикувано31.01.07 12:03



да се включа и аз
не съм имала никаква следродилна депресия. Като се роди Ива изпитах истинско облекчение, че имам дете , че е здраво, че вече не съм бременна, че нещата вече до голяма степен зависят от мен и са под мой контрол- е доколкото е възможно.
Мисля ,че се чувствах така защото преди Ивка имах една несполучлива бременност, и много ама много исках бебе. Преживях много трудно спонтанният аборт, без причина се чувствах ужасно виновна, най- виновна се чувствах от факта, че сърчицето на бебчо е спряло, а аз не съм го почувствала, - тогава си мислех, че добрата майка - а за мен и бременната е майка, трябва да ги чувства със сърцето си тези неща. Много се притеснявах дали ще забременея отново- не че е имало някакъв конкретен проблем,но аз си се притеснявах, дали всичко ще е наред, ако успея да забременея. Много ме плашеше факта ,че лекарите не знаят защо се е случил аборта, а съответно като не знаеш причината , може да продължи да се случва....
та така....прекарах изпълнена със страх бременност, треперех си през цялото време.....и накрая настъпи облекчението - Ива ми беше в ръцете - не ме притесни дори факта че се роди месец по рано беше 2450гр. и 46 см. Цялото ми щастие, целият ми живот беше съсредоточен в това бебче. и така и до днес. Толкова бях щастлива и доволна че се роди, че изобщо не ми е идвало наум, че не мога да се справя , че съм уморена, че не излизам на кафе, че не ходя на работа...




Тема Точно в това ми беше идеята!!!нови [re: kasmet4e]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано31.01.07 13:04



Да пишат всякакви майчета тук - и преживели, и непреживели депресия...

Късметче, много ти благодаря за мнението!!!



Ще съм истински щастлива, ако повечето майки пишат, че не познават чувството на потиснатост след раждането!!!

Но на ВСИЧКИ ЖЕНИ продължавам да казвам ДОБРЕ ДОШЛИ в темата!!!

От мен всяка писала ще срещне само искрено доброжелателство!!!



П.П. Аз съм жив пример, че е възможно да се изпита следродова депресия, дори ако много силно си желаела дете!!! От дълги години да стана и да бъда майка ми беше съкровена мечта!!! И въпреки това ми се случи... така че застраховани просто няма... и ако мога да бъда полезна дори само на 1 човек - ще съм доволна и удовлетворена, че изобщо пуснах тази лична и болезнено изстрадана от мен тема...

Редактирано от desykv на 31.01.07 13:07.



Тема Re: Привет!нови [re: *щypчo*]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано31.01.07 13:47



щурчо, благодаря ти за доверието и хубавото пожелание
от твоята уста... знаеш къде


засега татито си остава да бъде навит...



Тема Re: Точно в това ми беше идеята!!!нови [re: desykv]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано31.01.07 16:40



Разбира се, че е много важно правилното мислене!!! Тоест положителното и реалистичното мислене!!! А не все негативното...


Лошото е, че понякога човекът в депресия се е оплел като пате в кълчища в едни черни мисли и чувства, и не може сам да се измъкне от тях, трудно е за обясняване... но е така... повярвайте ми. Дори положителни неща биват тълкувани и виждани под призмата на негативното...
Но ако човек не е способен да мисли, да преценява обективно и да усеща ситуацията си, то по-важно е първо да се спре този омагьосан кръг на лавинообразни гадни мисли, важно е да бъде спрян потокът... и после личността да бъде приучена да мисли правилно, позитивно и реалистично!
Депресията все едно слага маска пред очите, забулва нещата, изкривява ги, все едно се гледа през мътно стъкло или омагьосани очила... Махнат ли се тези очила, тази маска, това було - всичко започва да изглежда иначе, по-бяло, по-хубаво, по-чисто, започва да идва надеждата и вярата...
Да, и аз като психолог смятам, че антидепресантите имат още по-голяма оздравителна сила, когато се взимат успоредно с психотерапия или хомеопатия или автотренинг за подобряване на мисленето!!! Освен това, разбира се, че има мнооого случаи, в които няма никакъв смисъл изобщо да се стига до антидепресивно лечение!!!

Редактирано от desykv на 31.01.07 16:42.



Тема Re: Точно в това ми беше идеята!!!нови [re: desykv]  
Автор pre.sto (gazirana)
Публикувано31.01.07 17:38



Да ,Деси, и аз оставам с впечатлението,че проблема остава неразбран , защото е бил неизпитан. Не влагам лошо в думите си,но от прочетеното имах чувството,че някои майки смятат,че от мухата се прави слон, а не е така.Когато става дума за психика,човек може да се почувства много безпомощен и отчаян,защото обикновено не знае какво става с него.
Затова и намирам добре да се пише открито за това.Добре,че следродилната депресия,когато тя е наистина такава, не е често явление.





Da ,Desi, i az ostavam s vpe4atlenieto,4e problema ostava nerazbran , zashtoto e bil neizpitan. Ne vlagam losho v dumite si,no ot pro4etenoto imah 4uvstvoto,4e njakoi majki smjatat,4e ot muhata se pravi slon, a ne e taka.Kogato stava duma za psihika,4ovek moje da se po4uvstva mnogo bezpomoshten i ot4ajan,zashtoto obiknoveno ne znae kakvo stava s nego.
Zatova i namiram dobre da se pishe otkrito za tova.Dobre,4e sledrodilnata depresija,kogato tja e naistina takava, ne e 4esto javlenie.

Редактирано от Teди на 31.01.07 17:44.



Тема Re: Точно в това ми беше идеята!!!нови [re: pre.sto]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано31.01.07 21:12



по-добре проблемът да си остане неразбран и неизпитан, отколкото разбран и изпитан


не виждам нищо, което да ме дразни, в тази тема - 2 част, напротив: всички, които пишат тук, се държат прекрасно, с уважение към чувствата и мислите на останалите, за което съм много благодарна и радостна!
всичко е ок, pre.sto, не се натъжавай и огорчавай без смисъл, всичко е ок
иначе за всичко си права - наистина човек може да се срине психически не защото е слаба личност, а защото има много фактори и причини за това...
точно затова темата е главно информативно-осведомителна, желаеща да разбули някои "срамни тайни" и табута в обществото ни...
/когато отидох за първи път при психиатъра ми, очаквах да съм сама в коридора и да вляза незнайно къде точно - обаче противно на очакванията ми бях посрещната в просторен и модерен коридор със столове, тоалетна, закачалка, после влязох в хубав съвременен кабинет, и т.н., а в чакалнята бъкаше от хора с проблеми разни.../
така че е важно за хората с психични оплаквания да знаят, че не са сами!!!

Редактирано от desykv на 31.01.07 21:13.



Тема Re: Благодаря Ви!нови [re: desykv]  
Автор fina28 (непознат )
Публикувано01.02.07 15:47



Искам да благодаря на всички за съветите, опитвам се да мисля позитивно и да се наслаждавам на най-голямото щастие да съм майка.



Iskam da blagodaria na vsi4ki za savetite, opitvam se da mislia pozitivno i da se naslajdavam na nai-goliamoto shtastie da sam maika.

Редактирано от Teди на 01.02.07 15:57.



Тема Фина 28нови [re: fina28]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано02.02.07 01:25



Само така!!!


Получих писмото ти и ти отговорих.
С най-искрени благопожелания и доскоро - Деси.



Тема Re: pre.stoнови [re: desykv]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано05.02.07 22:38



Вярвам ти,че е следродилна депресия..
Точно това казвам..- зависи от очакванията ти..
Ти сама много добре си го описала..,че си си представяла,че твоето бебе ще е като тези от списанията- вечно усмихнати и красиви и доволни..
Е..нужно е малко реализъм на майките..за да осъзнаят,че не зависи от това дали се стараят да са добри майки , това дали детето ще е ревливо или усмихнато..
Децата преминават през различни етапи..
Коликите при някой деца са по-слаби(или децата по-лесно ги понасят), при други деца са ужасни..(въпрос на праг на болката? Едни родилки опищяват родилното, а други леко си охкат докато раждат..Едва ли силата на болките им е различна..или едните са по-невъзпитани от другите..)
Точно за това ти казвам,че раждането на дете е едно щастливо събитие и..ако една девойка е подготвена за него, ще е подготвена за мисълта,че я чакат безсънни нощи, нервни дни и всичко останало..Ако пък бебчето се случи по-кротичко..- чудесно..ЗНачи е имала късмет


Макар,че..аз си имам и друга теория за кротките бебета..Според мен кротки бебета имат спокойните майки.Колкото ти си по-уверена, толкова детето ти се чувства в по-голяма безопасност..и..е по-спокойно..
Може би за това децата при бабите са по-спокойни..(понеже те имат самочувствие,че знаят как..и..наистина имат опит..)
Както и да е..
Важното е,че независимо от моето мнение дали това е следродилна депресия или породена от нещо друго, майките, които изпадат в такива състояния наистина смятат,че проблема е в тях..или в детето...и..това само по себе си е притеснително и..аз лично вярвам,че най-важното е да се смени начина на мислене.
Вярвам,че ако има кой да подготвя младите момичета за това какво представлява майчинството..разочарованията ще са по-малко..
Верно е,че майките загубват спокойния си сън..Но..такъв е живота..




Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: kasmet4e]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано05.02.07 22:41



ПОЗДРАВЛЕНИЯ!
Сигурна съм,че Ивка е едно щастливо момиченце!




Тема съгласна съм, че много зависи от ...нови [re: *щypчo*]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано11.02.07 17:07



предварителните ти очаквания и нагласи... от това дали имаш големи илюзии за майчинството... от това дали не само теоретически си подготвена за това, което те очаква, а и практически да си го представиш... съгласна съм!

точно затова смятам, че курсовете за бъдещи родители задължително трябва да обхванат и тези въпроси - на ежедневието с бебе, на новите мисли и чувства, които ще се появят, да се обърне внимание на големите промени и как да ги интегрираме успешно в живота си, а не само как правилно се къпе, храни и масажира бебето...

невинаги на спокойните майки "им се падат" спокойни бебета, далеч невинаги... а също и далеч невинаги неспокойните майки имат неспокойни бебета...

раждането на дете БИ ТРЯБВАЛО да бъде щастливо събитие
но винаги ли е такова и само такова? аз мисля, че не е...
и то не визирам себе си сега - защото за мен лично раждането на сина ми беше най-щастливото събитие в живота ми
но едно е раждането, а друго - отглеждането му след това години наред...
нали?

относно безсънието: има хора, които много тежко го понасят, и такива, които по-лесно...

така че както бебчетата са различни индивидуалности още от мънички, така и майките сме различни личности, темпераменти и натури, и различни неща ни затрудняват или обратното - виждат ни се лесни...



Тема Re: съгласна съм, че много зависи от ...нови [re: desykv]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано12.02.07 21:33



Точно така е Деси, всички майки сме различни..точно както дечицата са ни различни.
Курсовете за бъдещи родители си мислех,че включват и психическа подготовка за безсънните нощи и промяната на навиците в семейството...АКо не са го включили..са пропуснали най-важното (всички знаем,че детето прави от майка си и татко си родители и ги учи как да се грижат за него..)

За спокойните майки и спокойните бебета..ХМ...тук не знам какво да кажа..Това което ти казах е впечатление на моята педиатърка..Лично аз далеч не съм спокоен човек..но..съм заредена с огромно търпение винаги спрямо децата си...(или поне така казват хората..)Вероятно е по-важно не дали си спокоен по принцип, а дали успяваш да запазиш самообладание във всякакви ситуации, а също и дали си спокоен когато се грижиш за бебето си..

Аз продължавам да мисля,че раждането на дете е щастливо събитие за семействата, които са чакали дете..Има случаи, когато не е щастливо..- примерно детето е непланирано, родителите нямат достатъчно доходи, имат други деца и не са искали повече..., понякога раждането на дете е противопоказно за майката и..при раждането тя умира и бащата остава сам...с бебето..което..винаги му напомня какво е загубил..

..Да..има такива случаи..,но..тук не говорим за това..
Говорим дали е щастливо събитие раждането на първо дете в щастливо семейство, което иска и чака дете..

Е...според мен Е щастливо събитие..

Относно безсънието...

Не вярвам някой да го понася добре...независимо колко е мотивиран и колко е силен ..Аз например мога да стоя цяла нощ будна и това не ми тежи..НО..ставането рано сутрин ме изтощава невероятно..
Обаче...каква вина има за това бебето ми, което се събужда в 6ч сутринта с усмивка и иска да си играем, понеже се е наспало?


Аз съм далеч от мисълта, че отглеждането на бебе може да се види лесно на някого...Сигурна съм,че и най-перфектните майки се затрудняват..(ако изобщо е възможно такова понятие като перфектна майка)..

Знаеш ли..за безсънието...помня,че когато голямата ми дъщеря не искаше да заспи през деня, често я оставях на пода до мен и лягах да спя ..на килима...Събуждах се след няколко минути и виждах, как лазейки е стигнала до гардероба, извадила е всички дрехи , които достига и ги е разпиляла из цялата стая зарината в тях...НО..тия няколко минути почивка на тишина (децата винаги пазят тишина, когато правят някаква беля) направо са ме зареждали с енергия за целия ден и...виждайки какво е сътворила с усмивка й помагах да подредим обратно всичко
Сега си го спомням с умиление, но..сутрин като ме задърпа Александър...понякога събирам всиччките си сили за да сътворя усмивка..в отговор на неговата..




Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: *щypчo*]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано08.06.07 08:24



вече не пия никакви хапчета
от първи юни насам е така
дано никога не ми се наложи пак
благодаря на всички писали тук





Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детенови [re: desykv]  
Автор TeдиМодератор (обещала)
Публикувано08.06.07 09:32



Целувки от мен, Деска





Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор surflineМодератор (veche poznat)
Публикувано08.06.07 10:18



Голямо гуш

.




Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор tswete (Alex 25.04.04)
Публикувано08.06.07 11:09



Стискам палци и се надявам да се чувстваш добре оттук нататък!!!






Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: tswete]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано08.06.07 12:10



благодаря от сърце и на трите ви!!!
бъдете здрави и много щастливи!!!
вече спирам да ви занимавам с персоната си по тези причини





Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: desykv]  
Автор *щypчo* (пристрастен)
Публикувано08.06.07 13:04



Деси,гуш и от мен

..
Много усмивки, положителни емоции и ... следващия път по-спокойно




Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детето2!нови [re: *щypчo*]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 3)
Публикувано01.12.07 14:56



прииска ми се да споделя нещо с всички вас
ако не ви е интересно, просто не четете, няма проблем
ето какво намерих преди 3 дни в клуба за психотерапия

"Моето биполярно разстройство и аз

(Долното не е поезия, а начин за разделяне на мисълта
- по една основна на ред -
в опит да улесня разбирането ви като читатели.)

Искам да ви разкажа за онова, което ме люлее
- нагоре-надолу, надолу-нагоре -
през последните две години
и ме прави малко или повече неузнаваем
и непредсказуем.

Искам да ви го разкажа:

1) за да познавате и високия, и ниския Калин
и да не се стряскате, когато ги срещнете,
нито да тъжите
или да се чувствате разочаровани...
и да не изисквате от мен неща, които не мога да ви дам
в определени моменти от живота ми;

2) за да решите дали искате Калин за Приятел,
такъв, какъвто е,
в целия му блясък
и безсилие;

3) защото ми тежи,
че пак непълно се разкрих пред вас,
че пак оставих прегради,
които попречиха на истинското ни общуване
и даже нараниха Приятели,
които се блъснаха в тях

(а аз - в случай че още не сте разбрали -
държа на общуването ни,
Душа о Душа,
повече от всичко друго на тоя свят

...за следващия ще видим :)


И тъй,

състоянието, в което за първи път п(р)опаднах в началото на 2003-та,

(може и лятото на 2002-ра да е било... само сестричето си знае)

носи медицинскто название "биполярно разстройство".
(За нездраво любопитните - нарича се още "маниакално-депресивна психоза"
и, в по-тежката си форма, "циклофрения".)

Оказва се, че не съм толкова уникален в това си начинание
- по официални статистики около 1% от хората по света преминават през биполярно разстройство в определен етап от живота си,

ала симптомите му
и начините за измъкване от него
са наистина уникални за всеки един от тия
(леле, майко...)
60 милиона души.

(Напоследък откривам, че много от хората около мен имат подобен проблем
- простете, по инерция се изтървах :) -
имат подобен дар,
както би казал Ричард Бах.
Болест-дар на епохата, навярно.
Въпреки че различни известни творци от всички епохи са преминавали през същото
- Рембрандт например.)

Моите периоди
- ще ги наричам "висок" и "нисък"
(имена като "маниакален" и "депресивен" оставям за медиците
и други хора с опериран усет към красивото) -
траят между 3 и 7 месеца
и се редуват.

Досега никога не е имало конкретна причина, която да ме хвърли от едната фаза в другата
- макар че започвам да напипвам по-общите причини
- но за това накрая.

Дотук нито съм открил начин,
медицински
или друг,
да спра смяната на фаза,
нито да предскажа кога ще бъде следващата смяна.
Не е свързано със сезоните,
нито с фазите на луната,
нито с влиянието на планетите
(доколкото ми е известно - ама онова са дълбоки води)

- и още по-малко с оная черна магия,
която са ми казвали
(трима различни,
един от които биоенерготерапевт - екстрасенс, демек :),
че ми е направена преди около 3 години.

(Бележка под линия:
За черната магия трябва да си поговорим
в отделна тема.
Сега само толкоз да кажа:
Когато човек се смее
- от Радост,
в сърцето -
и свети,
никаква магия не може да гя стигне.
Всеки от нас е сила с Обичта си;
и само когато се поддадем на страха,
ставаме уязвими.

Така че забравете думите "черна магия"
и се съсредоточете върху усмивката в себе си.
Ето: :) :) :)

Това - по точка "непредсказуем".

Високият период се характеризира с много.
Имам си от всичко
по много:

* мозъкът ми работи на неописуемо високи обороти
(свързано било със свръхпроизводството на определени хим. вещества,
казват)
...ето и оня ден:
в един момент мисълта ми потича с такава скорост,
която би умопомрачила случайно попаднал в обсега й телепат;
буквално за пет минути
"помислих" цял реферат на някаква тема,
с увода, тезата, аргументацията и заключението

(...хубавото е, че го забравих :)
- да не се поддавам на изкушението "ти си свръхчовек")

* непрестанно ми идват нови идеи,
творческата ми страна се усилва многократно

...връзката Рембрандт ;)

* паметта ми,
и за стари спомени,
и за нови знания,
става отлична
- по-добра от през догимназиалните ми години

* самите ми рефлекси се ускоряват,
сетивата ми се изострят,
започвам да забелязвам
(да му се види! :)
света около себе си

* ставам непривично словоохотлив
и красноречив в изразяването на всичко, което ме вълнува,
на български
или английски
- а напоследък се хващам, че ми спонтанно се връщат разговорните умения дори с езици, които не съм практикувал отдавна
- немски, италиански, руски

(На хората, които са ме виждали само в такива периоди,
им е трудно да повярват какви огромни проблеми съм имал със себеизразяването
до 21-вата си година
- и, съответно, какъв опиат е възвръщането на красноречието... :)

* ставам изключително емоционален:
най-вече откъм светлата страна:
радост, обич, закачливост, оптимизъм
- но и,
когато се натъкна на думи/действия, които ми се сторят несправедливи
(бях говорил някъде наоколо за чувството за справедливост,
съпоставено с Чувството за съпреживяване),
черен, убийствен Гняв,
труден за контролиране,
лесно нараняващ неподготвените
(съжалявам - простете ми - никога не бих ви наранил съзнателно)

* изпълва ме несекващ ентусиазъм
и желание за работа
+ съответните количества енергия за завършването й

* ставам изключително контактен и дружелюбен:
навлизам в нови среди,
търся нови Приятели
и същевременно се опитвам да задълбоча Приятелството си със старите

...

През високите си фази:

* прописах:
цялата ми проза и поезия, публикувани в "Буквите"
- които са цялото ми худ. творчество
...нищо не съм скрил от вас ;),
са написани през 3-те ми високи периода

(Есетата от предишни години не се броят за худ. творчество. :)

* ...и, в резултат, срещнах толкова много сродни души

- благодаря, че ви има, за пореден път!

* се престраших да участвам в международен конкурс:
на Shell и The Economist,
с есето "Do We Need Nature?" ето го тук…
* наченах превода на 700-страничния епос "Дивото":
ето го тук (или тук)

* станах активен доброволец на Зелени Балкани

* организирах,
заедно с allyvrk,
една от срещите на "Буквите" в Пловдив
(някъде из архивите на Буквенските форуми все още може да намерите съобщенията и снимките)

* реших да сменя специалността си,
първо на наука за околната среда,
сетне,
осъзнавайки, че за да помогнем да природата,
преди всичко е нужно да променим себе си
- навиците и обществото си -
на социология

В ниската фаза съм си пълна противоположност:

(Някой път се чудя кой точно съм аз,
от двамата
- или от повечето.)

* мислите ми се забавят:
да, близначета-сестричета, наистина ми трябва повече време, за да отговоря
- първо докато проумея въпроса
(а понякога ме преследва чувството, че въобще не съм разбрал),
после докато открия отговора

* не ми идват никакви нови идеи
- повечето ми разсъждения се въртят в кръг,
обикновено порочния кръг на самообвиненията

* запаметявам и възпроизвеждам факти трудно,
трудно се концентрирам
...нормалният учебен процес става невъзможен
и ми се налага да прекъсвам следването си временно

* губя способността си да се изразявам,
понякога самите думи дори - до състояние, близо на перманента дислексия

* губя увереността в собствените си сили,
откритостта си и желанието да се споделям;
започвам да избягвам срещите с хора
- особено с Приятели
("...те, които са ме познавали като различен, по-добър Калин...
...които сега може би ще предам
- или вече предавам -
с бездействието си,
страховете си,
безнадеждността си..."

-> само бегло надзъртане към патологичните,
себеобвинителни
и -рушителни мисли, характерни за периода)

* страх ме е от всякакви конфликти,
нещастни случаи
и лоши новини
-> още една причина да огранича връзките си със света:
в такива моменти изобщо спирам да следя новини
и да се занимавам с активизъм

* не ми достига физическа енергия и издръжливост,
имам нужда
(дали наистина?)
да спя по 10-12 часа на ден,
а когато се събудя, не ми се става от леглото;
всички ми болежки, програмистки, слепоочни и други, се завръщат с пълна сила
-> не ми се седи пред компа
-> още една причина да заглъхна във виртуалното пространство

(Хубавото на последния аспект на ниските фази е, че
почвам да обръщам повече внмание на тялото си
- и то ми благодари. :)

По време на ниски фази нито творя,
нито организаторствам.
Единственото изключение беше Евроконът,
в който се водех основен помощник (редом с allyvrk) на баш-организатора
и който се състоя тъкмо по време на един от най-ниските ми периоди
...не е чудно, че нито той,
нито аз
имаме желание да говорим за организационната страна на събитието.
(А се чувствах толкова неописуемо тъп
- безчувстен, бавномислещ и лишен от любопитство -
че понякога ми е трудно да говоря и за другата, феновската страна:
сякаш съм бил там, но не съм възприемал случващото се.)

Преминаването от високата в ниската фаза става плавно,
в продължение на няколко седмици или месеца,
по време на които аз постепенно губя възможности
и вяра в себе си.

Преминаването от ниската във високата става в рамките на един ден.

Ето как се случи последния път
(илюстративен материал :):

Седя си във влака на път за търновското си село
в привичното си равно
- не мъртво
но и не твърде живо -
състояние,
без никаква определена мисъл в главата си
(и слава Богу! на тоя етап мислите ми са от нежелания,
нежелателен тип),
без определена идея какво ми предстои
или какво искам да направя

- и ИЗВЕДНЪЖ!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

...То е все едно вътре в мен се разтваря фонтан,
топлина на талази в стомаха и гърдите ми

(впрочем слънчевата чакра,
която съответства на центъра на любовта и другите емоции,
се намира тъкмо там, под слънчевия сплит;

и съм изпитвал подобна топлина на два пъти
- ала онези два пъти я провокираха външни фактори:
в единия случай човек,
който в името на краткостта можем да наречем контактьор с по-развити същества,
във втория картина на Николай Рьорих)

- като вътрешен взрив, който издува гърдите ми
и изправя тялото ми

(съвсем буквално - така и не усетих как съм скочил
и крача като подивял из купето

...празно беше, нямаше кого да стресна :))

- само че взрив, който няма да ме пръсне на части,
а ме изпълва,
изпарява тая стегнатост около гръдния ми кош,
която ме е правила да ходя свит и попрегърбен,

и вътре в мен почват да текат:
идеи за нови начинания,
хубави (for a change! :) спомени
и мисли за приятели,
решения на въпроси,
които дори не съм посмявал да докосна през изтеклите месеци...

Но най-най-първо грабвам диктофона
(който съм носил за всеки случай
и съм ползвал само веднъж през последните 7 месеца

- разултатът е тук
и ми отне 3 часа за първа чернова
- а нормално бих го завършил за максимум половин)

и на един дъх изстрелвам писмото,
което съм отлагал,
гноясвайки
и мразеки себе си все повече,
през всичкото това време...

Enter Рох. :)

Качественият скок е извършен за има-няма 30 минути;
останалото
(досега)
е постепенно преоткриване на предишните ми способности в пълната им сила
и себедоверие
- както и на поне още толкова нови такива:

Всеки нов висок период ме изненадва с ново
- толкова много ново,
че няма как да не вярвам, че потенциалът, заложен у нас, наистина е безкраен,
че развитието му наистина няма край,
че няма горна граница за еволюцията
- индивидуалната
и колективната.

...

Накрая стигаме до най-важното:

Дълбоките причини за навлизането ми в ниското:

Тук няма да говоря за лични качества,
като свръхчувствителност,
желание за хармония,
дългогодишно потискана емоционалност...

Ще говоря само за нещата, които са ми липсвали,
всеки един от трите пъти, когато съм се сривал надолу:

На първо място поставям
близкия, дълбок контакт със сродни души.

(Бих казал и "интимен",
но се боя да не объркате неограничената споделеност
със сексуалността.
Това винаги ме е наранявало на някакво много дълбоко ниво.)

Например първия път,
по време на стажа ми в Канада,
попадайки в новата работна среда, където царяха ефективност и вежливост, и даже опити за взаимопомощ,
но твърде ограничени
поради ограничения във времето,
човешки контакт аз изобщо нямах;

и, под влиянието на работохоличната ми среда,
се оставих да ме обсеби мисълта, че работата е по-важна от всичко,
че ако не се справя сега, целият ми последващ живот ще рухне

- и се срутих...

(Онова беше най-жестокото.
Пръснал съм късчета от него в "По празниците"
- нарочно не слагам линк.)

Вторият път
- когато се върнах през септември 2003-та,
за да продължа с новата специалност, наука за околната среда (Environmental Science).

(...Нямаше как да знам, Рохе
- още нищо не знаех за повтаряемостта на състоянието си и не можех да предположа...)

Новата специалност се оказа твърде не-човешка:
недостатъчно прегръщане на дървета :),
прекомерно заробване в лаборатории :(;
самите хора - резултатоориентирани,
като типичния северноамериканец,
без моята необходимост от дълбока вътрешна промяна,
често напълно неспособни да разберат идеята...

Вярно е, че бях в една квартира с двамата си най-добри тамошни приятели,
Тобиас и Ида

(Някой ден ще ги прилъжа да ми гостуват в Бг
- и ще ви запозная
- да видите под какви различни лица избуява Човешкото. :)

- но се оказа, че и двамата не ме познават достатъчно добре
(...то все едно аз се познавах),
за да могат да ми помогнат, когато ме обхване безсилието.

(Една сцена ми е останала като кошмар,
с елементи на благодарност
и нежност,
коитo се разбиват о невъзможността да приема чуждата помощ:

Ида държи ръката ми
и ме убеждава, че всичко ще е наред,
че мога да се справя;
Тобиас се върти около нас,
малко или повече безпомощно
- една безпомощна рижа мечка
(Мъжете хич не ги бива в такива ситуации...
от мен да го знаете. :));
а аз седя
и дланите ми се потят,
затворил очи
- за да не се вижда пустотата
и безверието в тях
- защото в този момент искам да съм някъде другаде,
където никой няма да изисква нищо от мен:
нито да се оправя,
нито да съм добре,
нито да се справям успешно
(успешно... да му се...)
с живота си...
нищичко.

(...Свобода!!!)

И това, което описвам от онази сцена,
мога да видя едва сега,
редом с причините и скритите желания;

тогава просто се чувствах жалък.)

Оказа се още, че приятелите ми,
хората, които бях чувствал безрезервно близки
и познати,
се бяха променили:
забързали,
станали ефективни (=резултатоориентирани),
позабравили условията, нужни за да се осъществи истинско взаимосподеляне...

Някои му викат "адаптация",
други - "плащане на цената";
аз не му давам име,
само се мръщя и се опитвам да удържа сълзите
- зашото... защото...

(Защото, Калине, още не ни се научил да казваш "да" на света такъв, какъвто е.)


За третия път
- месеците март-май от 2004-та в България,
когато уж нямаше външни фактори, които да ме скапят -
няма да говоря в публичното пространство,

(даже и в толкова интимно публично пространство като Фантазия :))

защото някои от тукприсъстващите (или -лите) са участници в случването му;
нужно е още време,
за да може всеки да се помири със себе си
- а оттам и с другите.

(Приятели
- участници или не -
искам да знаете, че нямате абсолютно никаква вина,
нито за третото пропадане на Калин,
нито за което и да е събитие, което други са ви приписвали...

Това, че на мен са ми трябвали някакви качества,
които вие не сте могли да ми предложите,
поне на оня етап,
очевидно не е ваш проблем
- а проблем на моите нужди.

Така че:
и грам самообвинение да не носите у себе си

...за обвиненията вие сами ще прецените

-- ето къде загарча гласът ми:
но само защото аз не съм успял да се помиря със себе си,
напълно...)

Сега само толкоз:

У мен се бе наслоявало усещането, че
нямам съратник
за най-важните неща, които искам да направя

(събрани са в "За Земята", общо-взето),

и съм почнал да действам по инерция:

например организирането на оная пловдивска среща на "Буквите",
превода на "Дивото"

и Радостта от правеното малко по малко се е изгубила,

и усещам, че всеки път, когато се скапя,
трябва да се измъквам сам,

(не знам дали сте разбрали, но аз не съм от типа "сам войн"
- не още; не съм достигнал идеала в "Рицарска история")

няма я Сродната душа, която да ме попита "Какво ти е?"
и да подаде рамо или гръб за изплакване на сбраната тежест

(В момента казвам нещо изключително жестоко
- но не го казвам с жестокост,
не, Приятеле...
Казвам го с мекотата на осъзнаването,
най-сетне,
за онова, което така ми е липсвало,
че чак не съм могъл да го формулирам пред себе си
- камо ли да си поискам от него...
Недей да болиш, Приятеле
- аз не те обвинявам
и никога няма да поискам да те обвиня:
отново знам, че просто е било необходимо,
по Космическите пътища на необходимото,
така да се случи тогава
- най-малкото за да не се случва така сега
и занапред...

...Нали, Приятеле?

И - ти обвиняваш ли ме в нещо,
още?)

...Ето го ключовият момент:

Без подкрепа,
без верен гръб
(+ други телесни дадености :)
около мен
не мога да издържам дълго.

Та,
започвате ли да усещате как можете да ми помогнете да не се свличам в ниската фаза?

- - -

За лечението

Комплексно е:

В най-крайните проявления на ниската фаза най-вероятно не може да се мине без медикаменти

- антидепресанти
(изобщо не вярвах в тях първоначално
- какво ти, откровено мразех/страхувах се от Прозак-синдрома
- но с времето установих, че със сигурност не ми вредят
- за помагането ще говорим друг път :),
в друга тема -
а вече имало такива, които възстановяват загиналите неврони,
напук на старите теории за невъзстановяването на нервните клетки)

- и някакви други, които да помогнат на здравия сън
(Ако психиатърът е наистина добър,
няма да предпише сънотворни
- най-много емоциобалансираши,
"тимустимуланти" се викат, май.);

аз самият бих препоръчал и хубави билкови чаеве
за изчистване на организма от химическите шлаки
- царевичната коса върши чудесна работа.

Нещо, което открих/ми откриха съвсем наскоро
и се изумих:

Много депресивни състояния са свързани с лошо дишане:
запушен нос вследствие на синузит, алергична хрема и т.н.
- пречи на оросяването на мозъка,
което влошава способностите ни, умствени и не само;
а ако има възпаления,
предизвиква главоболия.
(...Някой да се сети за Калиновото ляво слепоочие?
Да казва, че награда съм мй приготвил... :)

Друг път причината
(или следствието
-> причиноследствието :)
...пак премълчавам хиляди неща за друга тема)
са болеещи бъбреци
или гръбнак/кръст.

В момента съм се оставил в ръцете на моя правуйчо-йогин Илия Илиев
(преувеличавам ;)
- когато имам сили,
никога не се оставям в чужди ръце),
който вярва, че при постоянство от моя страна
проблемът ще е отшумял до 6 месеца.

(Правуйчо ми твърди, че не може да лекува само
рак,
СПИН
и кожни болести.
И понеже има 40-годишен опит с йогическа медицина,
нямам причини да не му вярвам.)

(И една клюка от първоизточника ;):

В началото на април Калин ще промени облика си.

Със здравословна цел ще го направи

- но заблудените
и непознаващи го околни народи ще си помислят,
че е с пластична.

Както се пее в една песен:

Почитателки мои -
You'd better hold on
Tight...

И още:

~ физически дейности всякакви
(затова толкоз държа на работа, свързана с движение и чист въздух, Приятели :),
колкото имам сили, преди да ми доскучеят нетърпимо
~ (когато се чувствам наистина добре,
като сега)
вглеждане в себе си
- себепоЧувстване -
и търсене на отговор за основния въпрос:

"Защо съм жив? Защо ме има на тоя свят?"

(Онзи отговор, който поЧувствах кристално ясно преди 2 седмици, публикувах в "Ключови"
- и още ще имам да казвам
и показвам
по него.)

(Внимание!!!
Горният въпрос не бива да се задава,
от нас самите
или от външен човек,
по време на ниските фази.
Отразява се върху нискофазовата личност...
самоубийствено.)

- - -

Съвсем накрая ще ви кажа няк. от нещата, които не бива да правите,
ако ме срещенете с празен поглед и студени длани:

~ Не ми казвайте "Стегни се", "Вземи се в ръце" и под.
- всеки психолог може да ви обясни
какво тежко бреме стоварвате върху плещите ми;
отгоре на всичкото в такива състояния приемам чуждите думи буквално
- т.е. няма да чуя "Мечтая си пак да те видя същия като преди",
а заповед, заръка - "БЪДИ същия като преди! Сега!"

(Най-лошата от всички е "Аз искам да си добре"
...Приятеле!
Аз не мога да съм добре,
точно тук и сега!
Какво да сторя, кажи?
Иде ми да избягам на другия край на света,
само да не ме гледаш такъв...)

Правилният поздрав е нещо от сорта на:
"сто процента съм сигурен, че пак ще си добре
- но те харесвам и такъв... всякакъв те приемам"

(А за най-самоотвержените:
"Всякакъв те Обичам!")

- и после почвате да ме будалкате за нещо,
което не е пряко свързано с мен
и не изисква много мислене
~ Не ме въвличайте в спор,
не бъдете агресивни към мен
и по възможност ми спестявайте тъжни новини:
в такива моменти ужасно се страхувам
(Ужасно! Страхувам се!)
и скапвам
от негативни събития и емоции.

~ Не ми поставяйте трудни задачи:
"Яж"
или "Ела с мен да караме колело",
или "Дишай"
са що-годе по силите ми;
"Помогни ми да разреша тоя мой личен проблем"
или "Как се правеха линейни трансформации?"
обикновено не са.

~ Не очаквайте отговори на сериозни въпроси.
(...Да, толкова е зле...)

~ Не ме карайте да говоря за себе си:
ще го направя, когато съм готов
- иначе ще се сблъскате с Калин патологичния лъжец
(а всяка казана лъжа
- или непълна истина,
възприемам ги като едно и също -
означава още самообвинения нощем,
и още, и още...)
или с Калин мълчаливо-унилия
(не по-малко непоносим образ,
и за самия мен).

~ Не изразявайте съжаление
- то само ме скапва повече,
напомня ми "докъде съм се докарал"
- и не правете сравнения с предишните ми способности/постижения.

~ Не ми показвайте, че състоянието ми ви разстройва, смущава, разочарова...

~ Не ме оставяйте сам за дълго време:
не ви търся,
защото се срамувам от себе си,
а не защото вече не ви обичам
и не ми е приятно с вас;

а когато остана сам,
почват кръговите мисли
и засилващото се себемразене.

~ Не ме оставяйте да ви откажа, когато ми предлагате нещо ново:
лесно се навивам,
само трябва да натиснете малко по-дълго;

но и не ме насилвайте, когато видите, че нещата отиват на зле
- ще го познаете по ужаса в очите;
в онова състояние не съм агресивен,
но погледът ми става като на уловено птиче.

~ И, най-важното:
не се отчайвайте.

Ключовата фраза:
"И това ще мине;
Калин пак ще грее!"
:)

- - -

И сега, най-важното:

Помнете, има навярно 70 хил. българи, които преминават,
или ще преминат,
през подобно двуполюсно състояние.

Не ви разказвам това само за да познавате мен
(ако беше така, щях да ви пиша лично,
не да публикувам тук):

симптомите на биполярното разстройсто са по-универсални, отколкото предполагах
- дано менеразказаното ви помогне да се научите да ги познавате
и да знаете как да действате спрямо любимите си хора.

- - -

Ясно ми е, че с горното само одрасквам повърхността на историята
(а ми отне 6 часа сглобяване, да ге... :)
...цял живот всъщност)
и ще трябва да допълвам и пояснявам,
на вас, които пожелаете да знаете повече,
и пред себе си.

Сега ще завърша с въпрос:

Има ли нещо, което ви е останало неясно
- или за което искате да разкажа още?
Ако е така, дайте ми знак -
а аз обещавам да говоря само за онова, от което не ме боли

...бива?

Кал:)н"

Благодаря за възможността да споделя... мерси на всички прочели този текст и разбрали защо го цитирам тук... за себе си какво да ви кажа - освен че точно днес стават пълни 6 месеца откакто НЕ пия никакви хапчета за подкрепа на психиката ми... чувствам се напълно здрава и щастлива... горното не съм го писала аз, но изповедта на този човек ми е толкова близка, толкова сродна и сходна, че спокойно бих се подписала аз под писмото му...

Обичам ви всички, мили мои приятелки от клуба!



Правете каквото трябва, да става каквото ще!!!

Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детенови [re: vihrogonche]  
Автор TeдиМодератор (същата)
Публикувано01.12.07 15:24



Прочетох го... и ми стана малко кофти от статистиката


Защо се получава това - от стрес, така сме устроени!?

За пореден път чета за проблема и пак го усещам с пълна сила... поклон пред тези, които са минали през това и са го преборили!



Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детенови [re: Teди]  
Автор vihrogonche (хлапето е на 4)
Публикувано07.11.08 12:08



Теди, прости ми за забавения от мен отговор по темата.
Просто исках да помисля още, да почета по въпроса, за да се изкажа по-добре.
Причините:
- генетична предиспозиция
- промени в количеството мозъчни невромедиатори /серотонин, допамин, адреналин/
- хормонални промени, особено при жените
- отключващи стресови фактори /раздяла, развод, смърт на близък, разболяване от тежка болест, преживяно насилие, катастрофа или природно бедствие, огромна житейска промяна, сключване на брак, промяна на работата, раждане на дете, промяна на местоживеенето, нова връзка, пенсиониране, климактериум, безработица, пубертет, кърмене и др., безброй са.../
- базова личностна настройка, склонност към самообвинения, към честа и рязка смяна на настроенията, свръхчувствителност, желание да бъдеш перфектен във всичко
за повече информация за БАР
може да видите


а също и
и последно
Благодаря за вниманието!
Яна, Сърф, надявам се да не ми се разсърдите, че отново писах в темата си!
Оставам с най-приятелски чувства към всички ви тук,
Деси

Отново съм фина мадама - свалих цели 10 килограма!!!

Тема Re: Психичното ми състояние след раждането на детенови [re: vihrogonche]  
Автор janaМодератор (хаплива)
Публикувано07.11.08 12:52



Сладурка, темата е от 2007г.







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.