Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:14 16.05.24 
Взаимопомощ
   >> Бъдещи и настоящи майки-happy mama
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Привет!нови [re: *щypчo*]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано12.01.07 18:08



щурчо, благодаря ти, че се включи по темата!
очаквам да напишеш още неща, както си обещала!


иначе на въпросното майче писах и на лични, надявам се да е постигнала вътрешен мир и повече радост в живота си /ако видиш моят отговор тук към нея, ще забележиш, че и аз подобно на теб я съветвам да се опита да види съществуванието не като състезание, като борба, а като сътрудничество и игра - далеч по-приятно е, нали? /
оставам с най-добри чувства и благопожелания към всички ви - Деси



Тема Re: Привет!нови [re: *щypчo*]  
Автор yoanence (минаващ)
Публикувано21.01.07 00:49



Благодаря ти ,много добро момиче.Да напьлно си права и напьлно сьм сьгласна с теб.А най лошото е ,че именно така сьм свикнала.В момента дори с доста неща сьм се захванала само и само да не се чувстава пьк сина ми недостоен от мен.А на моменти си мисля ,че ще го загубя ,защото не му отделям достатьчно внимание ,което психически направо ме разрушава.Искам най доборот за него,искам да е доволен от мен и да му дам най доброто.Ето сега за да работя сьм го пратила по ясли,боледува и го тьпча с лекарствз.А май не е много правилно.Да има нужда от деца ,усеща се,тьрси деца.Но тези антибиотици през 2 седмици или месец ,не ми ли разрушават здравето на мьничето.



Тема Re: Привет!нови [re: yoanence]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано21.01.07 20:55



Хей,...опомни се..Децата си обичат родителите такива, каквито са, а не защото правят каквото и да било.Сина ти ще те обича много повече, ако имаш време да си играеш с него, да го прегръщаш и целуваш и да му показваш колко е специален за теб и колко много го обичаш..Недостойна за детето си..Що за щуротия???Най-важното е да го обичаш и то да го знае..Всичко друго е без значение за децата.Те искат просто да се чувстват обичани, защитени и сигурни..Изобщо не ги интересува какво работи мама, тати..колко пари печелят и.. с колко много неща се борят, докато не са заедно с тях..
Не...не правиш всичко това за сина си..Не защото той ще сметне,че си недостойна..Мисля си,че го правиш за себе си..за да спечелиш състезанието с майка си, със съпруга си..с всички онези, които са все недоволни от теб и които очакват все повече от теб...НО..искам да ти кажа,че не можеш д аим угодиш каквото и да направиш..Те просто са си такива..Все ще има какво още да искат и от какво още да не са доволни..
Не искай да е доволен някой от теб..дори това да е сина ти..Искай да е здрав.Искай да е усмихнат.Искай да е щастлив..
Децата не ги раждаме за да са доволни от нас или ние от тях или..за да са ни благодарни един ден за всички грижи, които сме положили за тях..
Децата си ги раждаме по свое желание-не по тяхно и..трябва да направим всичко възможно да ги подготвим за живота самостоятелно без нас един ден..Ето когато това се случи и те станат самостоятелни, ако сме си свършили добре работата, децата ни ще бъдат щастливи и успешни и ще се справят в живота си без проблеми и травми..
Твоята майка не се е справила достатъчно успешно..щом ти не се чувстваш щастлива и защитена от нея..-ти сега се надпреварваш с нея..Не го прави.
Чудесно е,че детето иска да ходи на градина с другите деца..Но..използвай времето когато не сте заедно за себе си-така,че когато го вземеш да си усмихната, доволна и щастлива и времето прекарано с него да е пълноценно и пълно с положителни емоции и за двамата.
Сигурна съм,че можеш да си го позволиш..при толкова работещи покрай теб

..
И..ако мога да си позволя един съвет..опитай да включиш таткото в гледането на детето, в игрите, ...На мъжете им е трудно да си представят колко грижи има около едно дете, докато не го видят с очите си..За тях ти просто си почиваш в къщи...Дай възможност на съпруга си да си почине в къщи с детето някой ден..

УСПЕХ




Тема Re: Добре, тогава нека аз първа да разкажа...нови [re: desykv]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано21.01.07 22:17



Добре..ще опитам да си спомня как се чувствах като новоизлюпена родилка


Още като разбрах,че съм бременна бях на седмото небе.Винаги съм мечтала да имам три деца и нямаше някой, който да ме познава и да не знаеше,че ще имам три деца, като порастна.

Майката на един приятел ме беше уплашила,че като родя първото и няма да помисля за второ..а после..,че може да нямам изобщо, понеже имах нередовен цикъл като момиче..
Та..бях БЕЗКРАЙНО щастлива, като разбрах,че ще имам дете..и когато се роди голямата ми дъщеря, тя беше средностатистическо бебе-3.250кг-50см..но беше най-прекрасното бебе на света. С дълга чуплива косичка -тмна с медни кичури..и сиво-сини очи..Имаше си всичко и беше толкова правилно и красиво оформена,че просто можех да я гледам с часове ..Беше толкова тихо бебе,че ходех да проверявам дали диша докато спеше през деня..
Имах най-прекрасното бебе ..
ОБАЧЕ..
още като се върнах след изписването в къщи заварих намъсената и ревяща физиономия на свекърва си..която ми беше сърдита,че не съм си кръстила детето на нея!!!
Сега ми се вижда маловажно, но тогава бях на 21 и много се притесних..(понеже цял живот съм искала на всички да угодя..пък сега знам,че е невъзможно)
Та..от притеснение кърмата ми намаля..и бебето реве..от глад..а аз се чудя какво да го правя..пък не давам на никой да го доближи..(не,че има желаещи..понеже всички сърдити..)Майка ми беше дошла за изписването от Варна..и разбира се не беше сърдита..Мнго съм й благодарна,че тогава ми каза да не обръщам внимание на никой, освен на детето, понеже то има нужда аз да съм спокойна..
Та..
На другия ден вече в къщата имаше 2 кутии ХУМАНА(тогава нямаше други АМ),но аз проявих огромния си инат и ..така и не ги отворих..Кърмех си бебето, то ревеше..докато в един момент свикна,че това е положението или пък млякото се е понормализирало..Кърмех по 40мин и след 20 мин бебето се будеше и си ядеше ръцете от глад..Не ме питай как издържах..но..не дадох АМ..и кърмих до 1г и 4м..(понеже вече бях бременна с малката..отдавна..)
..
Тъкмо отмина това и...дойде сесията..Бях студентка 3 курс и не мислех да прекъсвам..Явих се на всички изпити и си ги взех..но..това ми костваше много нерви, понеже трябваше да оставям бебето на свекърва си, пък тя не пропускаше да изтъкне колко добре се справя и без мен..Отивах на изпит..кърмех преди изпита, а след изпита ме чакаха отвън с колата и бебето за да го кърмя пак..(Марина беше на 40 дни, като почна сесията..)
Та..хубавото беше,че после излязохме ваканция..Но..като стане детето на 5м почна следващата година..учебна..и..пак трябваше да разчитам на свекърва си..за да завърша..
Тогава тя много ми помогна.., но аз не се чувствах благодрна..НИКАК.Тя правеше всичко с някаква страхотна педантичност по отношение на бебето и се справяше чудесно, но това ме дразнеше страхотно, понеже всячески се опитваше да ме изкара не достатъчно добра майка и ..естествено се бунтувах, понеже знаех,че ако не се налагаше нямаше да й дам да припари до бебето.
Сега от позицията на времето съм й много благодарна, понеже, ако не беше тя щях да прекъсна..поне за 1 година и..нямаше да ми е по-лесно..Благодарна съм й също за много неща, които научих от нея за децата и за домакинството и за всичко..НО..тогава не мислех така и съм благодарна,че това беше свекърва ми, а не майка..понеже едва ли бих имала сили да съм неблагодарна с майка си..
чувствах доста често силна умора, както и едно много гадно и тъпо желание да не се събуждам повече сутрин - но не споделих тези свои страдания с никого, скрих ги, не се оплаках - някакси уплашена и едновременно засрамена от себе си... А депресията вече надигаше своята грозна глава, въпреки болезнените ми и безсилни опити да я спра... Все по-често се чувствах потисната, нервна, беше ми самотно и тягостно у дома, но все пак имаше и хубави моменти, които успяваха да ме вдигат на крака.

Сигурно това съм могла да кажа и аз, но...никога не съм гледала на умората си като на депресия..Може би защото не съм психолог и не съм знаела,че бих могла да я оприлича така..А може би поради инат..А може да не съм била чак толкова уморена, колкот оси ти..А най-вероятно, понеже ИСКАХ да се справя с всичко сама..независимо,че няма да е толкова добре, колкото свекърва ми..
Забравих да кажа,че по това време съпруга ми замина войник(след университета) за 1г и..реално живеех сама с детето и свекърва ми и свекър ми..и...това допълнително ме изнервяше..понеже не можех да не се съобразявам с тях..
Паметта взе сериозно да ми изневерява за голям мой ужас, все по-трудно се концентрирах в каквото и да е,до толкова,че се чудех тия формули от къде се взеха за формули, които преди това с лекота доказвах и..винаги съм знаела перфектно..
имах самочувствие под абсолютната нула, чувствах се ненужна, лоша, глупава, незаслужаваща радост, пречеща на близките си, имах разстройство, безсъние, страхотно се потях нощем, сънувах ужасни кошмари, мъжът ми ми липсваше адски, ...., чувствах се изтощена и без сили, зрението ми отслабна,недоспала,непривлекателна,вечно бързаща,уморена,затварях се в нашата стая и си плачех гушнала детето..,не казвах на съпруга за да не го притеснявам,не казвах на родителите си, за да не ги притеснявам..и..продължавах да съм неблагодарна на свекърва си..а тя не спираше да мърмори и да е недоволна от мен..
Нито за миг не си мислех,че имам нужда от помощ..Тъкмо обратното..Ядосвах се на свекърва ми за това,че с държанието си ме кара да се чувствам така..Хем бях зависима от нея, хем опитвах всячески да й угодя, хем не успявах....Всичко, което исках е да съм независима и да се справям сама..
Та..това продължи до лятото..около 7-8 месеца..Междувременно бях вече бременна с малката..За мой късмет свекър ми и срекърва ми заминаха през отпуската си на село и ни оставиха сами с бебето и шкембетоСесията ми беше свършила..изпитите взети и бях най-щастливата на света,че тях ги няма..(Свекър ми много ми помагаше без да ме натоварва, но..тя и с него се държеше зле..понеже навремето не бил помагал на нея..)
Та..лятото свърши, а аз като наближи да раждам се молех да родя в почивен ден (когато те си бяха в къщи) или рано сутрин или късно вечер..понеже вече не ходех на лекции и си гледах сама детето и..продължавах да се старая да угодя на свекърва си, но..поне не зависех толкова от нея..и ревях по-малко..
В крайна сметка съпруга се уволни..Родих в събота рано сутринта.. и..после си гледах и двете деца..4 месеца в тази обстановка(два от които работех за да мога да взема майчинство с помощтта на свекър ми, който тогава беше болен от бронхопневмония и си стоеше в къщи), след което съпруга реши да излезем на квартира..
Бях му мноого благодарна.

Свекърва ми ми се разсърди,толкова,че 2 години не ни дойде дори на гости..
Съпруга го съкратиха и...трябваше да го подкрепям..Живеехме само с моето майчинство като пари..но не се оплаквам-справяхме се.После той направи собствена фирма и трябваше да работи много..и..аз си отгледах децата сама без ничия помощ и..дори помагах на който има нужда..и..нито за миг не съм била депресирана, понеже бях щастлива,че не се налага да се доказвам пред някой, да се съобразявам с някой и..никой освен децата ми не вижда дали и как точно се справям ..
В крайна сметка никой не оцени всичко, което правех..
Не съм и очаквала.
Като се роди баткото, вече и аз имах работа и каките ходеха на училище и имахме едно собствено жилище и...имаше памперси и...не разчитах на майчинските за да издържам цялото си семейство и...всичко беше много розово..но пак не можех да угодя на свекърва си..
Спрях да се опитвам едва тогава..
Съпруга ми така и не се научи да помага в къщи..-до толкова се вживя в работохолизма..понеже аз се справях с всичко и..той не знаеше какво да прави в къщи и..му беше по-лесно да работи, отколкото да се запознае с нашите нужди..
В крайна сметка смених мъжа..
И сега Александър има татко, който много го обича, непрекъснато го гушка и си играе с него и не спира д аму говори, да му пее да ми помага...Остава си в къщи, когато се налага аз да ходя до банката, до митницата, до офиса , на среща с клиенти или с доставчици и..изобщо, когато имам работа..или просто да се разходя с приятелки , или "щопинг"..Изобщо..нямам никакви оплаквания за сега..
Въпреки това пак се чувствамдоста често силна умора..,..недоспала, но...макар да ставам през час цяла нощ и да не мога да отворя очи сутрин съм много щастлива щом видя усмивката на лицето на Александър и..изобщо не ми минава през ума,че не се справям добре с нещо..понеже знам,че се справям блестящо и доказателство за това са чудесните ми вече порастнали деца- гордея се с тях, смятам,че са изцяло мое постижение и ако пак трябва да ги възпитавам-пак бих ги възпитавала така..Изобщо..нямам никакво съмнение,че се справям по-добре от свекърва си, която толкова се стараеше да ме комплексира дълги години(доста успешно), понеже..се надявам един ден децата ми да са щастливи...и понеже..аз самата се чувствам удовлетворена от резултатите от усилията си, не смятам,че трябва да доказвам на някого това,че съм успяла, че се справям добре или,че съм добра майка...Приемам,че за своите деца съм най-добрата..и ако някога мога да помогна на някого-бих го направила само, ако той ме помоли понеже знам,колко може да навреди непоисканото добро...
...
Това е моята история.

Честно ти казвам не вярвам,че човек не може да се справи сам с депресията..Но..може би не всеки човек е достатъчно силен..(не искам да обидя никого)Просто някой хора се предават по-бързо..други по принцип не са възпитани да вярват в себе си..А може би понякога обективната действителност им пречи да се преборят..При всички случаи аз лично съм против антидепресантите и се надвам никога да не ми се наложи да променя мнението си..

Радвам се,че на теб са помогнали..Макар да съм убедена,че по-скоро промяната ти в начина на възприемане на нещата около теб са ти помогнали повече..Все пак..ти си специалиста,а аз съм просто една майка и..забравих да спомена,че съм скорпион




Тема закачам се за теб като за последна...нови [re: *щypчo*]  
Автор flicka_an ((Flicka))
Публикувано22.01.07 18:33



Следородилна депресия?!?! Какво е това???



Аз май ще съм обратно на повечето писали, ако е имало нещо наистина не си го спомням...Имам си 2 приятелки, "пресни" майчета, дето минаха по този път, но честно казано, подкрепях ги, но не съм сигурна, че ги разбрах...

Според мен "лек"-а за цялото изживяване е да не го мислиш...Животът не се променя след бебето, по-скоро се напасва. Трудности има, но трябва да се търсят решения и да не се очаква идеалното...

За мен, може би единствената промяна беше, че живеях при родителите ми през 1,5 години от раждането... Бременността изкарах в подготовка за кандидатстудентски изпити, после преждевременна 1ва сесия. Родих и след около 1 месец бях пак обратно на лекции. Междувременно работех, за щастие вкъщи+сама определях количеството работа...Бебчо ми беше здрав и спокоен. От тичане нямах време да мисля много-много за депресии...Просто денонощието беше разделено на равни интервали от време..

Единственият дискомфорт беше самото раждане, което беше тежко и бавното възстановяване след това заради гърдите. До мастит не стигнах, но пък болките продължиха 2-3 месеца, ама и то отмина. Кърмих 9 месеца, както 'щурчо' писа, къде между лекции, къде с бебето в университета и така...

А може би ми е било по-лесно, защото нямах съпруг или свекъри да ми вадят душата Но пък си беше достатъчно трудно да издържа година и нещо вкъщи. Опитите на родителите да ме "учат" са ужасни, затова моята стая, беше моето царство, а бебето- моя грижа от а до я (с изкл. когато бях на лекции, но яслата ме спаси и от това впоследствие)...После духнаме с малчо по чужбинско и вече си бяхме съвсем ОК

Последно, относно теглото, от тичане ли, от болки ли след раждането, но при изписването бях 49 кг, нормалното ми тегло е +/-55. Коремът ми се прибра навътре, а след около седмица нямаше и следа по него от раждането. Винаги съм спортувала много, продължих и през цялата бременност (особено за корем, таз, бедра). Мога да кажа на всички майчета относно допълнителните кг: трябва задължителна диета и много спорт. Колкото по-рано, толкова по-добре! Може да се прави в дом. условия+уморена съм не е извинение

Приказката за "здрав дух, здраво тяло", при мен работи обратно...Колкото повече физическо натоварване има, толкова по-добре се чувствам



Тема Re: Привет!нови [re: desykv]  
Автор flicka_an ((Flicka))
Публикувано22.01.07 18:39



Деси, радва ме позитивното ти отношение в момента. Дано Алекс и въобще малкото ви (засега) семейство, да те правят само по-щастлива!

поздрави и браво за темата, много инетерсни неща изчетох!





Тема Re: закачам се за теб като за последна...нови [re: flicka_an]  
Автор *щypчo* (ентусиаст)
Публикувано25.01.07 23:03



И аз бях така с моята стая..
И изобщо..напълно съм съгласна с теб,че следродилната депресия ...е малко странно понятие и зависи от очакванията на майките...




Тема щурчонови [re: *щypчo*]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано26.01.07 01:39



Ще започна с едно голямо МЕРСИ, че пишеш в тази тема!


Че толкова увлекателно и откровено споделяш своята история, позиция, чувства! Много те уважавам и ценя, и си ми много симпатична, да знаеш!!!

Ще цитирам частички от твоята изповед, които ми се иска да поизкоментирам /искрено се надявам да не се обидиш/:

"Честно ти казвам не вярвам, че човек не може да се справи сам с депресията. При всички случаи аз лично съм против антидепресантите и се надвам никога да не ми се наложи да променя мнението си. Радвам се, че на теб са помогнали. Макар да съм убедена, че по-скоро промяната ти в начина на възприемане на нещата около теб са ти помогнали повече. Все пак ти си специалистът, а аз съм просто една майка, и забравих да спомена, че съм скорпион."

Има депресия и депресия. Както и хора, и хора. От личен опит ти казвам - ИМА такива случаи в живота и практиката, в които човек НЕ може да се справи САМ с депресията си. Колкото и да се опитва и да се мъчи. Просто не става... Има самоубийства... има потиснати цял живот хора... Аз лично обаче ИЗБРАХ да НЕ съм част от тази тъжна статистика - точно затова когато разбрах напълно ясно, когато усетих категорично, макар че това беше много остро и болезнено чувство!!! , че имам НУЖДА от ПОМОЩ, я потърсих... и не съжалявам нито за миг!!! Не се смятам за слаба психически, умствено или духовно. Напротив!

И аз бях ПРОТИВ антидепресантите... докато не открих за себе си, че те могат буквално да те СПАСЯТ... от кризата... от хормоналната буря в теб, която отравя деня ти... докато не разбрах, че не се развива зависимост от тях... че те са просто медикамент като всички останали медикаменти - диабетикът има нужда от инсулин, хипертоникът взима редовно хапчето си за кръвно, така депресираният пък се нуждае от антидепресанта, който му е предписан.

Аз съм ЗА всичко, което лекува, избавя, ощастливява човек - било автотренинг, психотерапия, срещи за взаимопомощ, хомеопатия, антидепресант, положително мислене, шопинг, спорт, йога, чатене, приятелско бъбрене - не отричам нито един метод, начин, способ, стига той да е ефикасен за дадената личност!!!

Дано никога не ви се налагат крайни мерки за възстановяване на психичното ви равновесие! Желая го на всички ви от сърце! Но все пак ако ви се наложи - вземете нужните мерки, останете живи, бъдете щастливи!!!



Тема Re: закачам се за теб като за последна...нови [re: *щypчo*]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано26.01.07 01:41



кое му е странното на понятието?





Тема flicka_anнови [re: flicka_an]  
Автор desykv (*веселячката*)
Публикувано26.01.07 01:44



Привет и на теб!
Благодаря ти за милите пожелания и поздравления!
Желая ти от цялата си душа всичко най-най-най-хубаво и нека понятието "следродова депресия" си остане винаги такова за теб - просто едно мъгливо понятие, лишено от личен смисъл и значение!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.