Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:13 14.05.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Към критиката на сухия алкохолизъмнови [re: alisalisa]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано04.12.14 15:58



Колкото пъти съм спирала рязко цигарите за месеци, то не е тежка драма... Обаче тъкмо свикна с новите си навици и взема, та се изкуша - само една цигарка за пълен кеф с кафенцето, оооох, само по една на ден, честна дума, нямам нужда от повече. Една седмица така, втора седмица по две на ден само за кеф...и докато се усетя, пак съм ги подпукала. Оказа се, непушенето не е проблем. Но лимитираното пушене - огромен. Пък имам приятели, пишманпушачи, които припалват от дъжд на вятър за удоволствие. Брях, завист! И аз искам така, ама не става.....
Предполагам, с алкохолната зависимост е още по-драматично.


Ето това е най-точното описание на механизма, по който редовият пияница - такъв като мен

, започва да пие отново след всяко спиране. Аз така съм "спирала" два пъти. На третия път чак ми светна, че това с едната цигарка (в случая едната чашка) няма да стане. Всичко, което авторът на тази тема описва като свой успех, на мен ми изглежда мъка неописуема. И не защото робувам на догми, а защото ми е по-лесно хич да не пия, отколкото да си броя глътките и акълът ми да е все в шишето (в цигарите, в шоколада, в сланинката, абе в което там съм си забранила). Повечето тук сме така. Но хора всякакви...



Тема Re: Към критиката на сухия алкохолизъмнови [re: memi2011]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано04.12.14 16:03



Със жаждата за заяждане..по-голяма мания от нея няма.
Мегаламанията е най-твърдия и убийствен наркотик.
Интересно..как не те е сдъвкала и изплюла все още..като безвкусна дъвка.
С мен все така се опитва.
Нищо..винаги има мегдан за нова проба.



Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!

Тема Re: Към критиката на сухия алкохолизъмнови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано04.12.14 16:05



Затова ..хубаво си бях решил да не.влизам в дира..ама..глава!
Защото винаги има поне един търсач на кусури заядливец като Алисия.
По-горе е справката.
Явно е безгрешна..преродения Христос.
Ако има някой безгрешен..да хвърли камък по мен.

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!


Тема Re: Към критиката на сухия алкохолизъмнови [re: 44 DOUBLE ZERO]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано04.12.14 16:26



Ти не ми отговори на моя въпрос.
По- добре отговори на себе си.

При случай, че трудно се справяш с подбора на хора, а те са ти необходими защо не позволиш поне в директните контакти да води съпругата ти?
В противен случай ще трябва двамата да си устройвате разнообразие.

Всъщност аз никога не съм била прекалено контактен човек и не съм се обвързвала с група хора за дълго при случай, че не ги възприемам. Никога не съм и възприемала ограничаването на свободата ми особено за неща които не са животоспасяващи или с тежки последствия.



Тема Re: Към критиката на сухия алкохолизъмнови [re: ALONE911]  
Автор 44 DOUBLE ZERO (Faith savior)
Публикувано04.12.14 19:18



Виж сега..не съм се разправял със секти.
Просто тия двамцата..вег.семейство бяха такива артисти...че оскар заслужават.
Биха заблудили.всеки.
Но нали знаеш че на лъжата и измамата краката кса къси.
Всички с времето ги разбраха какви са.
Музиканти уж..интелигентни и със вкус..
А то всичкото им се оказа една стратегия накроя.
Да имат с кого да се срещат..на маймуни се правиха дори.
Но то накрая лека полека истинските им същности излязаха наяве.
По начина по който говориха за хората които мразеха..взех все повече да се убеждавам че и за нас говорят зад гърба.
Виках си..пази боже да си им враг.
А като наскоро се похвалиха че и свидетели на йехова ..някакви долни сектанти били поканили у тях на гости без да знаели..си рекох-а дънов..и всичко настрани.
Това с месото направо преля тотално чашата.
Ами пред примитивни чалгари-мачаджии и рибари..уж избрахме по-интелигентните на вид.
Вече никой не ми трябва.
Най-добре ми е сам..с някакви познати там..срещи от време на време и това е.
Имаме едно свястно приятелско семейство което вегетариаците отрязаха заради това че били приятели с нас.
И щом така..с нас..те пък не искали с тях.
Кукувици!!!

Където има воля,там има и начин!
TEMPORE NIHIL SANAT!!!


Тема Re: Догматът "Нито капка"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор maharadjata1 (минаващ)
Публикувано05.12.14 15:14



"А Иисус им рече: истина, истина ви казвам: ако не ядете плътта на Сина Човечески и не пиете кръвта Му, не ще имате в себе си живот.

Не отговори на въпросите ми и си нагласяш нещата както на тебе ти оттърва и а мен наричаш фарисей. Ако само можеш да се видиш отстрани, но не можеш това ти е проблема. Пази Боже сляпо да прогледа е казал народа. Иска ми се много неща да ти кажа, но традициите не ми позволяват. Вземи и прочети Библията по внимателно и ако искаш да кажеш нещо ела на сбирка на АА и каквото имаш да го казваш го кажи в очите на хората недей така издалече, и после да твърдиш че другите фарисеи били. Говориш пълни глупости да знаеш наизустил си някакви неща....и като развалена плоча си, научил си пет шест умни думи дето в речници трябва да ги търсят хората че да те разберат какво говориш тебе Богопомазания все едно другите са измет. Ай гледай си работа, попе.



Тема Re: Догматът "Нито капка"нови [re: maharadjata1]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано05.12.14 19:02



Напротив, не се правя на богопомазан, а споделям съвсем човешки личния си опит и цитирам лесно установими примери и повтарящи се ситуации. Включително изказвам одобрението си към някои принципи и практики на АА, от които самият аз съм се поучил и продължавам да спазвам. Но ето ти пример за, както казваш, говорене наизуст и въртене на едно и също като развалена грамофонна плоча: мантрата, че ако алкохолик пийне малко не може да спре дотук, а задължително се напива до козирката. Това вярване дава карт бланш на алкохолиците, ако случйно им попадне алкохол в устата, да се натряскат с оправданието, че не зависи от тях. Тази мантра е невярна и подвеждаща. Всяка следваща глътка зависи от пиещия - това е отрезвяващата истина. Може да е болезнено, трудно и пр., но е възможно да не пиеш следваща глътка, щом си пийнал една, две, или десет. Иначе се получава като оправданието на изнасилвачите - тя ми се усмихна лъстиво и оттам насетне не можах да се сдържа, нагона беше отвъд възможностите ми да го спра; тя и нагонът бяха виновни, а не аз. Глупости на търкалета! Евтини оправдания за пред наивници!! Като не можеш, ще се научиш по трудния начин. А не да тръбиш пред нормалните хора, че не могат да те разберат, защото те, видите ли, нямали този неудържим нагон. Всеки го има, ама някои са приучени на самоконтрол, самодисциплина, отлагане на непосредсвеното удоволстие за по-късно, активно търсене на по-добри алтернативи и т.н., а други все гледат да се изтарикатят, да изберат пътя на най-малкото съпротивление, да живят само за мига и да паразитират върху съчувствито на нормалните към инфантилната им непосредственост; и все се тръшкат, как така девет пъти са минали метър без да спазват правилата на нормалните и на десетия им се е таковала майката. Не е честно, пък!

Съвсем честно и закономерно е - нормалните зрели хора не са будали, че са спазили и предходните девет пъти правилата, а инфантилите са будали, че са повярвали, че на десетия път ще им се размине. Никакво съчувствие към такива тарикатстващи будали не им дължи обществото, никакви оправдания за болести, за независещи от Аз-а нагони и пр., особено за рецидивистите.

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)

Тема Re: Догматът "Нито капка"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано05.12.14 19:52



В това не съм много съгласна.
Не случайно има израза "след първата чашка се появява друг човек на които много му се пие". Не всеки реагира еднакво на алкохола и определено забелязал ли е, че не може да контролира питиетата си не трябва въобще да почва. Напълно съм убедена, че един зависим от алкохол не трябва въобще да пие. Понякога волята е по- слаба от необходимостта.

За второто да не забравяме, че има много рецидивисти, клептомани, педофили, шизофреници и често нормалността излиза извън границите, садисти, мазохисти и нещата са твърде далече от нормалността.

Едно не мога да разбера защо ти не допускаш, че наистина има хора които не могат и не трябва да пият. Това въобще не е трудно за човек които е имал проблем с алкохола. Не мисля, че на нещо което си изпуснал контрола можеш да го възстановиш без да полагаш усилия. Според мен полагането на усилия вече обезсмисля ефекта от пиенето.

Защо те вълнува точно това? Мен по-скоро би ме вълнувало защо някой би посегнал към първата чашка? Защо повечето винаги оправдават пиенето или непиенето с психологически причини? Как така ако си реша проблемите или ако нямам проблеми или ако бях друг нямаше да пия.

Само на мен проблемите ли са били едни и същи преди, по време и след? Не ми е ясно и как хора като пият стават друг човек?



Тема Re: Догматът "Нито капка"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор maharadjata1 (минаващ)
Публикувано05.12.14 20:40



говорене наизуст и въртене на едно и също като развалена грамофонна плоча: мантрата, че ако алкохолик пийне малко не може да спре дотук, а задължително се напива до козирката. Това вярване дава карт бланш на алкохолиците, ако случйно им попадне алкохол в устата, да се натряскат с оправданието, че не зависи от тях. Тази мантра е невярна и подвеждаща.

Търсиш си оправдание да си пиеш контролирано, и искаш да се изкараш че много ги разбираш нещата. Все едно да идеш при някой тракторист с 15 години практика, да не си карал трактор никога преди това и да вземеш да му обясняваш как се кара трактор и да му търсиш кусурите. Въобще идея си нямаш за какво става на въпрос. Както и да е сега бързам нямам време по късно или утре ще ти разкажа една история, за няколко религиозни човека които познавам и имат нашия проблем.



Тема Пълно въздържание vs. контролирано пиененови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано08.12.14 11:52



Контролираното пиене: спорната алтернатива на АА

Christopher Wanjek | December 04, 2007

Можете ли да се борите срещу болестта на алкохолната зависимост и същевременно да си пийвате умерено с комания? Подобна позиция беше еретична само поколение по-рано. И все пак контролираното пиене, както е наричано, се появява като приет вариант за лечение на онези, за които пълното въздържание е твърде обезкуражаващо.

Две книги, публикувани миналия месец от едно издателство – едната защитаваща контролираното пиене, а другата, отдаваща почит на Анонимни алкохолици, категорично против него – подчертават разнообразието на начините за лечение и страстта на докторите, занимаващи се с тази зависимост.

За много американци Анонимни алкохолици е синоним на лечение на алкохолна зависимост. И това е съвсем логично. АА е помогнала на милиони хора да се откажат от бутилката. Нейната система от безплатни групи за подкрепа, 12-стъпкова програма и изповедни събрания покрай църцореща кафе-машина, в които членовете седят в кръг, е част от популярната култура и вдъхновява и други помагащи групи като Анонимни наркомани и глупави пародии като Анонимни шокохолици.

И все пак АА не е за всеки. При все че е една от най-ефективните програми за лечение, с успеваемост при около 20 процента от случаите, това е само един метод между няколко, включващи други видове групи за подкрепа, психотерапия, медикаменти, или комбинация от тези неща.

Ключът към 100-процентовия успех е конкретният човек да намери правилното лечение за самия него, споделя д-р Микаел Леви, автор на „Поеми контрол над твоето пиене... и няма нужда го спираш напълно”. АА, посочва Леви, няма монопол върху плановете за лечение.

Умереното пиене – един от вариантите

Леви, директор на клиника за лечение на алкохолна зависимост и лектор в Медицинското училище в Харвард, е крайно внимателен да не омаловажава АА. Той дори насърчава хората да пробват тази система. Но отбелязва, че едно от ограниченията на АА е безкритичното четене на нейните 12 стъпки.

Някои хора не могат да минат дори и първа стъпка, според която човек трябва да признае, че е безсилен пред алкохола. Според Леви това признание просто не е вярно; тежките пиячи могат да спрат да пият по собствена воля; опитът му с алкохолно зависмими е доказателство за това.

Втората стъпка изисква вяра в една по-висша „Сила”, с главно „С”. Шест други стъпки споменават Бог, с главно „Б”, предполагаемо християнския Бог. Леви посочва, че акцентът на АА върху духовността и въздържанието, заедно с вярването, че човек трябва да удари дъното преди да може да се възстанови, може да обезкуражи някои хора с проблемно пиене да потърсят помощ.

В практиката си, Леви, който е психотерапевт, се опитва да разбере причините за индивидуалната зависимост от алкохола – като помощно средство при общуване или като средство временно облекчаващо стреса – и да лекува проблемите, които водят до тежкото пиене.

Умереното пиене – богохулство

Вариантът с умереното пиене противоречи на основното вярване на АА, че алкохолиците не могат да контролират пиенето си, колкото и да се опитват. Затова поддържниците на АА остро критикуват онези, които предлагат компромисното решение с контролираното пиене.

Според степента, в която конкретния човек е зависим от алкохола, позицията на АА е вярна. Излседвания на мозъка показват, че при тежките пиячи е увредена онази част от мозъка, която е отговорна за контрола върху пиенето, което прави опита за умерено пиене физически невъзможен.

Това е мнението на д-р Джак Хедблом, психотерапевт в Мериленд, който е непоколебим привърженик на програмата на АА и който се опитва да я демистифицира в книгата си „Последно повикване”. Той подчертава важността на духовното развитие, но отхвърля идеята, че 12-те стъпки са част от организирана религия. Според него в контролираното пиене няма надежда за алкохолиците.

Възстановяването в числа

Проведеното през 2001-2002 г. Национално епидемиологично проучване върху алкохола и свързани с него състояния открива, че пълното въздържание и умереното пиене са еднакво ефективни. Сред 43 000 изследвани алкохолици 36 процента са състояние на трайно възстановяване; от тях – 18.2 процента въздържатели и 17.7 процента умерени пиячи.

Остава обаче спорна дефиницита за алкохолна зависимост (алкохолизъм) и злоупотреба. Позицията на АА, например, е, че всеки, който може да се възстанови чрез умерено пиене, поначало никога не е бил алкохолик.

Но вместо да участва в подобни словесни игри, д-р Леви отбелязва, че ако човек счита, че има проблем – бил той зависимост или злоупотреба – трябва да потърси помощ. Неслучайно тези две книги са публикувани едновременно – като опит дебатът за лечението на алкохолизма да се поддържа жив.




Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)

Редактирано от Absinthe Ducrosfils на 08.12.14 11:57.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.