Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:49 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Алкохолно зависими
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Пълно въздържание vs. контролирано пиененови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано08.12.14 16:20



Absinthe, аз с все по-голяма тревога следя тази тема. Тя е опасна за хора, които скоро са спрели алкохола, и чисто и просто може да вкара в гроба онези, които в момента полагат усилия. Теории много, практики също, терапевтични школи, научни методи и т.н. ; с един от тези методи ти си успял да преминеш към умерено и безопасно пиене, за което поздравления от сърце. Обаче! Недей да пропагандираш този свой успешен опит, особено пък с цел дискредитиране на организация от правила, които опазват хората живи и трезви. Това, което предлагаш, е игра на руска рулетка. Може да не гръмне, но може и да гръмне. Знаеш ли колко нещастници в момента четат тука и си казват: ами я да взема аз да пийна малко, както казва човекът, току виж излязъл прав. И знаеш ли утре какво ще стане с тези глупаци? Не се съмнявам в твоята добронамереност и зная, че искаш да помогнеш, а не да навредиш, но погледни нещата и от този ъгъл.

ПП Замислих се, че само допреди 5 години аз самата щях да се лепна моментално за твоята система и мигом да се сдобия с шише, та да пия "по 20 грама веднъж седмично". Само че три пъти си чупих с подобни опити главата, докато стопля, че не бива да пия въобще. При един от тези опити щях да умра, оцелях на косъм. Това последното го дописах именно за онези, които надничат тук във форума, за да търсят решение на проблема си.

Редактирано от memi2011 на 08.12.14 16:33.



Тема Re: Пълно въздържание vs. контролирано пиененови [re: Sandu62]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано08.12.14 17:17



Айде, айде, пак прекомерно емоционална реакция, колкото и сладкодумно стилизирана. Ако те разбирам правилно. Бил съм в АА и веднага ги разпознах онези големи батки - сладокумно-гръмогласните ветерани - дето са там само и само да натякват на околкните колко са велики и същевременно скромни и алтруистични и как въпреки алкохола, животът им е по-як, интересен и значим в сравнение със средностатистическите неалкохолици. На колко хора реално са помогнали с нещо повече от дежурните и пределно абстрактни мъдри съвети, това е друг върпос. За тези типажи АА е необходим мегдан за поддържане на раздут героичен Аз-образ. Това е друг вид зависимост, изцяло групова. Като не ги оценява и уважава достатъчно жена им и децата, поне другото им семейство - АА- да им пообърне подобаващо изслушващо внимание. Не, че не могат да помогнат с този си бащински ентусиазъм на по-скромните си и мълчаливи братя и сестри, но често не си дават сметка за евентуалните противоположни ефекти върху микроклимата на групата. Това са моите директни впечатления.

Всеки си измерва живеенето и животуването от личната си базова линия. Моята беше откакто (условно казано) преминах от пубертет към ранна зрялост. Аз не твърдя, че съм постигнал много в живота в сравнение с този или оня, но твърдя, че сега - когато пия умерено - съм по-добре от злоупотребителско-алкохолния си период. Много, много по-добре. Както съм по-добре и от периода отпреди това, когато пак пиех умерено, но за разлика от сега, все някой друг ми беше виновен и все си търсех и намирах оправдания да се скатавам от работа, от задължения, от отговорности, от необходими конфликти, с една дума от живота. В сравнение с тогава сега съм повече от окей и продължавам да напредвам, мотивирано, планирано, котролирано, без да очаквам чудеса и безвъзмездна помощ от филанкишията. Донякъде затова ми помогна и принудителната криза със спирането и абстиненцията, която ме удари незабравимо в чутурата и силово ми наля акъл (тъй като съм вярващ православен християнин, това интегрирам в автобиографията си като болезнена отрезвяваща Божия намеса, без да ангажирам външни хора с отнологичната истинност на това обяснение).

И в тази връзка, уважаеми Sandu62, считам, че не дължа нито на теб, нито на който и да било друг потребител повече подробности за зигзагите и асимптотите на моята скромна биография. А ичаче, можеш да пишеш и на принц Чарлс и на някой съседен клошар, че ги каниш да ти светят на работното място, ама деловият етикет изисква да имаш предвид немалко вероятната възможност, че и двамата биха могли да са заети с нещо друго, освен да приритват от радост, че Sandu62 им е оказал тази незаменима чест. Поздравления, че и ти я караш по-добре, отколкото в кърканделческия период. Но чудеса не стават - ако ти е била висока базовата линия, алкохолизмът не може да я пречупи под малък ъгъл; ако ли пък е била ниска и е станала още по-зле, после АА и въздържанието не могат да я направят като на онези, на които по дифолт е била висока и с тенденция постоянно да нараства. Спрямо следното наблюдение, вярвам, нямаме две мнения - при равни други условия е много, много по-добре да не се злоупотребява с алкохола, отколкото да се злоупотребява. А вече по какъв точно начин, с каква програма и стратегия да се придържаме към трайно незлоупотребяване с алкохола и подобряване на базовите си линии, това е друга, доста по-различна хава.

По отношение на нея АА няма последната дума.

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: Пълно въздържание vs. контролирано пиененови [re: spiritual66]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано08.12.14 17:30



Донякъде съм съгласен с вас, че е по-добре групова взаимоподкрепа, макар и основана на недотам емпирично потвърдени принципи, отколкото емпирично обосновани принципи и съвети, но свободно реещи се във въздуха, без системното, институционализирано групово поддържане. Но има и бивши алкохолно зависими - като моята скромна персона, - на които форматът обргрижваща задушевна група от хора събрани от кол и въже, изповядващи до премала някакво протестантско звучащо 12 точково символ-верую, им действа още по-изкушаващо да се върнат към старите запои, отколкото безстрастно споделения и емпирично базиран опит без изрична групова емоционална подкрепа и заедно хапване на бисквитки с лицемерно усмихнатите кол и въже (нищо лично срещу тях, впрочем). Алкохолиците не са безпомощни деца и не трябва да обиждаме интелекта им като им спестяваме цялата истина, вкл. онази за опцията на контролираното пиене. Обратното би означавало гонене на вещици, т.е. временно консолидиране на раздираната от вътршни противоречия общност чрез набелязване и елиминиране на странни и инакомислещи елементи, колкото и последните да са фактически безобидни и безвредни.

Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)


Тема Re: Пълно въздържание vs. контролирано пиененови [re: memi2011]  
Автор Absinthe Ducrosfils (сектант)
Публикувано08.12.14 17:46



Когато няколко пъти безуспешно се опитвах да откажа алкохола преди години мантрата "Без едно мога, само с едно не мога", в която тогава вярвах, ми действаше много вредно - ако след няколко седмици пълно въздържание се хързулвах да пийна едно малко или една бира си имах оправдание да се налюскам като за последно, защото, нали, "Без едно мога, само с едно не мога". И се нашлаквах, с придружаващо самообвиняване, със самопрезрение и с удобното оправдание, че мозъкът ми е така устроен и просто не мога да остана с едно питие и трябва да го захлупя до откат и че следователно дори няма смисъл сега да опитвам да не пия и да се съпротивлявам, а вече утре, след махморлука и занапред трябва още по-внимателно да се пазя от това едно питие и да следя много строго някой да не ми сипе капчица ром в кафето, че да не се отприщи пак онзи ми ти неконтролируем алергичен мегаглътачески рефлекс. Много добре познавам тази супер подвеждаща логика, отвърте я познавам.

Защо да ви пригласям, че царят е облечен, като от личен алкохолскти опит се уверих, че царят е гол?! "Без едно мога, само с едно не мога" е фактологически невярно твърдение, водещо до оправдаване на последващия запой, щом веднъж си сглупил да гаврътнеш едно малко.

Това че у нас няма други доброволчески и безплатни организации за взаимоподкрепа на алкохолно зависими, го признавам като силен аргумент в полза на призива да не се критикува и очерня излишно АА. Но истината също ми е скъпа, затова си позволявам тази съвсем умерена критика и то на място, където дежурно шета задружна кохорта от АА-феновеи и следователно няма опасност от изкривяване на общото клубно послание до призиви да се пие умерено, щото това е по-добре от въздържанието. Не отправям такива, а само пледирам към здравия разум и разсъдната и критична способност на онези алкохолно зависими, които вече са преодолели началния абстиентнен и супер уязвим етап от алкохолните си тегоби.

На онези в абстинентна криза препоръчвам само и единствено да вярват на живи авторитети - медицински, приятелски, роднински и пр. - а не на интернет. Пък и който има сили и време да ровичка във виртуални форуми и да сравнява надълго и нашироко едно мнение с друго, едва ли е в абстинентна криза. Така че, моля, уважаема Мими, не преувеличавай излишно опасността на моите постинги спрямо някой евентуален неориентиран читател. Както казах и на друг потребител преди малко - онова с гоненето на вещици е друг филм, който не отива на такъв читав клуб с такава читава кауза.



Ако Господ не съгради дома, напразно се трудят зидарите. (Пс. 127)

Редактирано от Absinthe Ducrosfils на 08.12.14 17:54.



Тема Re: Пълно въздържание vs. контролирано пиененови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор Sandu62 (член)
Публикувано08.12.14 18:08



Моят дом - жена, деца, внуци е табу за такива като теб. Чак ти се прииска да влезеш в къщите на хората?! В прав текст, не толкова завоалирано, ама ще запазя някаква толерантност:"Пич, теб, да не би да те стяга килимявката? Скучно ли ти е? Да не би да си очаквал един безкраен купон, там, където се намираш в момента? Не се притеснявай! Който търси, намира. Ще намериш. Ама това, което ще намериш не знам дали ще ти бъде полезно за контролираното пиене. Като си намериш колеца, който си търсиш, да не вземеш да се запукаш?! И имаше контролирано пиене, и хоооп няма. Имаше в клуба на Алкохолнозависимите Абсент и хоооп - няма гоооо. Що? Ами щото спрял да пие контролирано, опитал догмата "нито капка" и са капичил... А?

.



Тема Re: Пълно въздържание vs. контролирано пиененови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор ALONE911 (I want)
Публикувано08.12.14 19:55



В интерес на истината аз тежки пиячи / хора които като почнат да пият пият до откат/ съм виждала да пият контролируемо / те това са го умеели и преди/ и според теб умерено.
Алкохолик или зависим от алкохола / физически, не психически/ не съм виждала.

Това не касае АА, а по принцип.

Наистина, за хора които не са се ориентирали какви са или са се ориентирали, но са на принципа "по- добре известен пияница отколкото анонимен алкохолик" разсъжденията ти са много опасни.

По принцип се счита, че алкохолик се става след системно пиене в големи количества алкохол и, че няма нищо опасно ако пиеш по- малко и по-рядко. Също така ако алкохолът не ти действа агресивно.
Горното е голяма заблуда където са потъвали много хора. Има един израз "едни пият от радост, други от мъка, а ние от сабале."
Човек който веднъж е станал физически зависим от алкохола не трябва да пие. Забележи, че казвам физически / т.е. организмът му не може да функционира нормално без алкохол/, а не психически. Последното е много трудно за отчитане и определено всеки си има обяснение на нещата.



Тема Re: Пълно въздържание vs. контролирано пиененови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор spiritual66 (някоя)
Публикувано08.12.14 22:31



Добре сте го написали, много грамотно, с ясно изразен цинизъм и пренебрежение към хората и философията ни, така да се изразя, по-общо.
Така изглежда вероятно на повърхността, заради това сядам сега да ви отговоря, така изглежда на повърхността, ако не се получи така нареченото "духовно пробуждане", без което е невъзможно възстановяването от алкохолизъм.
Докато не видите в тези събрани от кол и въже хора, които са страдали, страдат и може отново да страдат заради коварното заболяване, ако не видите във философията, която вие наричате "някакво протестантско звучащо 12 стъпково символ-верую", основа, една наистина много здрава основа, на която да се посеят нови семена и да израсте нов живот, докато не видите това, всичко в АА ще ви изглежда като бутафория, и аз напълно ви разбирам !
Няма как обаче вие да ме разберете мен, или да ви опиша страданието на хората, болни от заболяването, съпричастността, болката и духовното пробуждане, милостта на Бог ... това трябва да го изпитате сам





Тема Re: До nngv, memi2011, Alone911, Lord Vaderнови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор dj_veseloto (непознат )
Публикувано14.12.14 21:13



Аз също не изповядвам идеологията на АА и я смятам за много неприемлива, но всеки решава сам за себе си. Има в София групи по италиански модел, които са наистина изключително градивни и не са само за хора с алкохолна зависимост, а и за тяхните роднини.





Тема Re: До nngv, memi2011, Alone911, Lord Vaderнови [re: dj_veseloto]  
Автор memi2011 (минаващ)
Публикувано15.12.14 13:47



Разкажи повече за тези групи и за принципа, на който работят. Ще бъде полезно да се знае. Най-добре отвори отделна тема, за да не се размие информацията.



Тема Re: Догматът "Нито капка"нови [re: Absinthe Ducrosfils]  
Автор stasi123 (непознат )
Публикувано15.12.14 14:02



Вече почти месец се опитваш да НАЛОЖИШ своя начин на справяне с проблема си, а когато някой се опитва на всяка цена да наложи своето, има и друг проблем освен алкохолния. На мене в АА никой не ми е налагал т. нар. от тебе "догма нито капка" - стана ми ясно от медицинска гледна точка, че не мога да употребявам алкохол в каквато и да е форма. Тялото ми е абнормално и точка. Това не ми стана ясно при многогодишните ми посещения при лекари, психиатри и прочие, не ми стана ясно от разговорите с роднини и приятели, не ми стана ясно от четенето на много специализирана литература, докато се опитвах да си отговоря на въпроса - защо, за Бога, не мога да ставам от масата, след като съвсем честно сядам, за да пийна едно-две питиета и да си ходя като другите хора?! Повярвай ми, почти двадесет години се опитвах да пия контролирано, докато едва не умрях! И ти сега ми даваш акъл, че можело - ми то на мене, като ми кажеха никога да не пия алкохол, отивах и напук се наливах със съзнанието, че ще се напия нарочно; сега пък напук на тебе няма да пия и капка и днес, пък да видим какво ще стане! Това, което ми предлагаш, не ми харесва! Ще седя аз и ще чакам да стане седем часа вечерта, ще си мисля за това цял ден, после пък ще седя и ще пресмятам как да си изпия мъничкото питие за един час (цял час!), че да не е наливане; после ще си легна и няма да мога да спя, защото ще си мисля кога пак ще стане вдругиден вечерта, понеже тогава съм си определила за следващото пийване под контрол, и пак същото - страхотна перспектива, аз за друго няма ли мисля? Нормалните хора не мислят за алкохола в чашите си, нито кога ще им свърши, ще се наливат или не; на тях им става лошо или им се замайва главата и си казват - а, по-добре да спирам, ще взема да се напия, пък утре ще ми е лошо.... Аз съм алкохоличка, нямам разумна защита, не мисля за последствията - на мене ми става лошо и си викам - олеле, лошо ми е, дай да пия още, ще ми мине! Пожелавам ти много здраве и успех с контролираното си пиене, но не го ПРЕПОРЪЧВАЙ на хората, от сърце ти се моля! Може някой да умре така!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.