Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:44 08.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано28.05.12 19:25



Аз пък що си спомням от СУ, че членуването идва в български под въздействие на гръцки, но при нас е задпоставено, докато при тях - предпоставено, както е в някои български говори все още, апропо


Нещо логически не ми се връзва членът с падежа...
Виж, "кому", "на кого", "Иване" и подобни са си чисти падежи...



Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано29.05.12 00:05




... членуването идва в български под въздействие на гръцки, но при нас е задпоставено, докато при тях - предпоставено, както е в някои български говори все още...


Би ли дала пример за предпоставено членуване, защото ми стана интересно.



Нещо логически не ми се връзва членът с падежа

Предполагам, че тъй като именителният падеж е свързан с изразяването на подлога в изречението, затова правилото за пълния член през 1945 г. е било формулирано по този начин.

Виж, "кому", "на кого", "Иване" и подобни са си чисти падежи

Не искам да споря, защото не смятам, че знам повече от теб, но прочетох за падежните остатъци... В съвременния български език падеж като морфологическа категория няма, но остатъци от падежи има. Старите дателни форми сага са архаизми и не са присъщи на говоримия книжовен език. "Дадох нему еди-какво си" е правилно, но звучи архаични и диалектно. Естественият израз днес е "на него"...

"Иване" няма връзка с падежи, а със звателната форма на съществителните имена - звателната форма не е падеж.



Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано29.05.12 02:32



Ти ще кажеш


Звателен падеж си е пълнокръвен такъв в езиците със 7 такива Чешки, словашки, сръбски....
Пробвай се да склониш Щекспир в оригиналното изписване на името в 7 падежа
За предпоставеното - друг път, просто ми се събра много път и умора, напомни ми, моля....



Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: здpaвeц]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано29.05.12 10:13



Пишем " снега", но изговаряме "снегъ"...

Пишем "гълАб" - четем "гълъп". (връзка с другата тема)



Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: здpaвeц]  
Автор Бзънн (бъгната)
Публикувано29.05.12 16:05



"Сега разбирам, че се допускат и правоговорни грешки, като всяка дума ни в клин, ни в ръкав се членува с пълен член."

Мдаа, явно не гледаш новини по телевизията. Всички допълнения ги изричат с пълен член, и то подчертано, да не би да пропуснем думата случайно. А сто процента имат некви редактори на щат. Това най-много ме дразни. Четат готов текст и пляскат само пълни членове.





Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано29.05.12 18:57



Звателен падеж си е пълнокръвен такъв в езиците със 7 такива Чешки, словашки, сръбски.

Аз говоря за български, в който няма падежи. Съществителните "господине, приятелю, Петре, моме, сестро и др." не са в звателен падеж, а са звателна форма на съществителните.

П.П.Пробвай се да склониш Щекспир в оригиналното изписване на името в 7 падежа

Това очаквам да направиш ти.





Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано29.05.12 19:18



Спомените ми от университета са, че това са остатъчни падежни форми.. Или те чета по диагонал, може да говорим за едно и също, де...

Но все пак говорим за нещо учено преди Балканската война.



Пусто не излизат тука диакритични знаци, на секундата ти го скланям.
Не знам дали знаеш, но чехите преиздават всяка година помагало, в което са изписани множество лични имена, както се пишат в езика по произход, и съответно са склонени Ужасия!! Че и специални правила има за думите с латински и гръцки произход, там пък са едни смесени склонения, трагедия ти казвам



Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: Бзънн]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано29.05.12 20:40




Мдаа, явно не гледаш новини по телевизията.


Гледам чат-пат. Преди малко гледах новините по Би Ти Ви.





Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: chavdar4e]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано29.05.12 20:50



Уважаема Чавдарке,

Не е честно!

Аз изчетох толкова много неща за падежите, за да ми кажеш в крайна сметка, че говорим за едно и също нещо - за падежни остатъци.

П.П. Няма значение! Гарван гарвану око не вади.



Тема Re: Не мога да свикна... [re: здpaвeц]  
Автор chavdar4e (бивше 4ave)
Публикувано29.05.12 21:14



Чети, чети, тва е хубаво


Извинявай, хем ми е интересно тук, хем понякога след ден като вчерашния и днешния чета само правописните грешки
Ако мъ разбираш ...


А за падежите мога ти разказвам до безкрайност, отличничка съм по сравнителна граматика... В практиката и в теорията!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.