Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:29 25.04.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: bipet]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано01.06.12 02:12



Според мен изразът „висока траектория” смислово, граматически, терминологично и семантично е напълно приемлив.

Прав си. Само дето зависи ОТ КОГО е приемлив.

То и "впредвид" е приемлива дума за много хора. Бих казала - за ПОВЕЧЕТО българи.





Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: пpивeт]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано01.06.12 02:19



Аз мисля, че принадлежиш към някакъв процент (не мога да го определя какъв, може би 30) от хората, които са склонни да правят компромиси с езика не от незнание, а с оправдание "това се употребява много често", но те има и в тези 2 %, които обичат "да се заяждат от любов към спорта"





Тема Друг прочит на:нови [re: bipet]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано01.06.12 02:27



Всички разбираме, че не можеш да „събереш” на едно място „траектория” и „височина”.
Според мен изразът „висока траектория” смислово, граматически, терминологично и семантично е напълно приемлив.


Според мен тези две изречения взаимно се изключват. Как така уж всички разбираме, че нещо НЕ МОЖЕМ, а пък същото нещо Е ПРИЕМЛИВО?

А, може би първото касае само Здравец - във второ лице единствено число изреченията често се употребяват и в общ смисъл, затова се обърках....Ми - ако е така - включи ме и мен в тези, които в никакъв случаи не могат да съберат "височина" и "траектория" на едно място...



Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано01.06.12 02:35



В последния ми отговор към бипет ми възникна един въпрос.

Как се нарича употребата на второ лице единствено число в ...обобщаващ смисъл? Дори не мога да го конкретизирам като хората, ама се надявам да ме разбираш. Например - "Не можеш да отидеш навсякъде" може да се приеме и в смисъл "ТИ не можеш да отидеш навсякъде" и като "Не може да се отиде навсякъде ". Друг пример - "Не можеш да обиждаш хората" = "ТИ не можеш да обиждаш хората" и "Не трябва да се обиждат хората"...Или второто, според теб, е неправилно граматически, въпреки, че се употребява разговорно?

Пишейки това, ми изплуваха някакви възможни обяснения, ама много ми се спи сега...





Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано01.06.12 08:41



Тази сутрин, например, научихме (по Нова тв, разбира се!

), че по улиците има задръствания в района на ПаметникЪТ Левски и СофийскияТ университет...



Тема Re: Друг прочит на:нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано01.06.12 14:42



Ми - ако е така - включи ме и мен в тези, които в никакъв случаи не могат да съберат "височина" и "траектория" на едно място...

Нито един средноинтелигентен човек, който не е увреден от гледане на спортни предавания, не би могъл да събере двете думи на едно място. Това, че голяма част от хората тука си мълчат, не означава, че не знаят каква е истината.



"Траектория" не влиза в категорията на общоупотребимата лексика, а е в категорията на думите с ограничена сфера на употреба. Такива думи назовават логически точно определени понятия от науката, техниката и т.н.. Те могат да станат част от общоупотребимата лексика само когато обозначаваното от тях понятие започне да се използва извън системата от специални понятия, но без да загуби своята принадлежност към терминологичната система, в която попада... Изчетох страшно много неща в тази връзка и правилото е без изключения.

В кой ли момент мерим траекторията, за да я определим като висока?!?! Дали в момента, в който топката се отбива от пръстите на блокадата - на приблизителна височина от 335 см. - дали на височина от 340, 450, 610, или на височина от 10 метра?! Дали пък няма някаква граница, която като се премине, "траекторията да става висока", а когато топката не премине границата да е "ниска" и ходи ли някой да мери премината ли е границата, или не?!

Ако утре този израз бъде узаконен, то ще е заради някои журналисти, които не знаят значението на "траектория. Аз съм гледала толкова много футбол и нито веднъж не чух думата неправилно употребена. По тази логика може да се узакони и "малшансът не беше на наша страна".

Редактирано от здpaвeц на 01.06.12 16:50.



Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано01.06.12 15:43



То и "впредвид" е приемлива дума за много хора.

И това не е съвсем правилно. Политкоректната дума е "изподнадзавпредвид" - да има за всеки, и никой да не се чувства ощетен.



____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Тема Re: Друг прочит на:нови [re: здpaвeц]  
Автор bipet (досаден)
Публикувано01.06.12 17:19



Сашо Йовков - траекторията на топката е твърде висока.
Бипет – добре казано.
Двама души афиширащи своята ниска интелигентност.

Здравец:
"Траекторията, която топката описа, стана на твърде голяма височина, за да може да бъде достигната от някого."
"Височината, на която топката описа траекторията си, стана недостижима."
Дискретно поднесена висока интелигентност.
Пардон, и тук сa двама. Да не забравяме Уни.



Тема Re: Друг прочит на:нови [re: bipet]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано01.06.12 18:19



Здравец:
"Траекторията, която топката описа, стана на твърде голяма височина, за да може да бъде достигната от някого."
"Височината, на която топката описа траекторията си, стана недостижима."


Това беше неуспешен опит да използвам на всяка цена "траектория", без да променя смисъла на казаното.

Няма да оспорвам правото ти да ме смяташ за нискоинтелигентна.

Да не забравяме, че това е само клуб, в който спорим! Можем да спорим възпитано, без да се обиждаме. Това, че не съм съгласна с мнението ти, не означава, че те смятам за тъпанар, напротив. Подобно нещо не мога да кажа за Сашо Йовков.

С удоволствие ще продължавам да си пиша с теб, ако нямаш нищо против. Това, че не винаги ще съм съгласна с думите ти, не ми пречи. Ужасно трудно ми е да разбера защо хората се обиждат, когато някой не споделя вижданията им. Ако разговорът се водеше в друг клуб, а не в "Правопис", едва ли толкова много щях да търся истината. Търсейки я, доста често не съм била права, но, както вече съм казвала, познанието се опира не само на истината, но и на грешката.





Тема Re: Друг прочит на:нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано01.06.12 19:23



Здравец, траекторията на твоя интерес към мен защо е толкова ниска, та не обръщаш внимание на въпросите ми?



ЗабравИ вече тази траектория, очевидно спортните канали достатъчно ефективно са промили мозъците на предразположените към това.

Вместо траекторичните спорове ти предлагам първо - да позачетеш един мой въпрос от сутринта и второ - да ми пригласяш по един друг феномен, който ме "фрапира" от сутрин до здрач от всички посоки...

Става дума за прочутите "влезНа-излезНа" вместо "влезе-излезе". Което направо е в състояние да ме побърка!! ДОРИ Меглена Кунева, която е с претенции за интелигентен перфектен изказ, го употребява... И още известни хора, които не правят НИКАКВИ други грешки, го вкарват в речника си! Забравих им имената, но ще ги съобщавам тук веднага, щом ги чуя!

Преди 4-5 години, в сутрешния блок, Лора Крумова го употребяваше непрекъснато, и така ме вбеси, та писах едно писмо, и като двоен натиск - им се обадих и по телефона да й направят забележка. Вярвай ми, ПРЕСТАНА да го употребява!! Един път, скоро след обаждането ми, дори демонстративно се поправи! Ще взема да проследя сега, в другата телевизия, дали не си е върнала старите навици...


Добавям - Милен Цветков "излезНА" тази вечер.
Не че го имам за свръхинтелигентен, но с правоговора се справя много по-прилично от стотици негови колеги, още повече, че в 99% от случаите говори НА ЖИВО и пак не прави грешки, дори с пълния член...а други четат, и пак бъркат.

Редактирано от Униkaлнaтa на 02.06.12 00:39.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.