Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:45 07.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Друг прочит на:нови [re: здpaвeц]  
Автор bipet (досаден)
Публикувано01.06.12 20:11



Нито един средноинтелигентен човек, който не е увреден от гледане на спортни предавания, не би могъл да събере двете думи на едно място. Това, че голяма част от хората тука си мълчат, не означава, че не знаят каква е истината.

Ти първа почна.


Не гледам много спорт, „събирам” прословутите две думи, и така изпаднах под средното ниво на интелигентност.
Впрочем аз така си говоря и така си споря. Уни например отдавна ми е свикнала и не се впечатлява.



Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: walkman™]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано02.06.12 00:35



То и "впредвид" е приемлива дума за много хора.

И това не е съвсем правилно. Политкоректната дума е "изподнадзавпредвид" - да има за всеки, и никой да не се чувства ощетен.


Съгласна!!!!





Тема Re: Друг прочит на:нови [re: bipet]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано02.06.12 08:08



Впрочем аз така си говоря и така си споря. Уни например отдавна ми е свикнала и не се впечатлява.

Уни по-скоро се впечатлява от нещо друго...ама то е сигурно благодарение на техническите съвършенства на интернета в областта на правописа.





Тема Re: Не мога да свикна...нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано03.06.12 18:43




Как се нарича употребата на второ лице единствено число в ...обобщаващ смисъл?


Нямам представа как се нарича, а и не знам къде мога да намеря информация. Това важно ли е? Има ли значение, че ще научиш някакъв термин?!... Всичко, което си написала е правилно. Със същия успех може да се използва и първо лице мн. ч.. Всеки човек има усет за родния си език и ясно разграничава двете значения.





Тема Re: Друг прочит на:нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано03.06.12 18:52




Става дума за прочутите "влезНа-излезНа" вместо "влезе-излезе".


Няма смисъл да се учудваш. Във всички речници, издадени до 1999-та година, съществуват и двата варианта. Хората, които споменаваш, са завършили преди това.



След като имаш опит в писането на писма и в обаждането по телефона, вземи им кажи за употребата на пълния член, докато не е станало късно.



Тема Re: Друг прочит на:нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано03.06.12 19:17



Ти ме слиса напълно с това: "Във всички речници, издадени до 1999-та година, съществуват и двата варианта."!! Наистина и до днес си живея с мисълта, че "влезна-излезна" е ОТКРОВЕНА грешка!!



ПП - ама не, в моя Андрейчин от 1965 НЯМА ВЛЕЗНА!!!

"вляза, влезеш, влязох, влязъл, влязла, влезли, влезех, влезел, влезте"!

ША питам даскалицата.



Тема Re: Друг прочит на:нови [re: bipet]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано03.06.12 19:40



Съжалявам, ако съм те обидила!



...и така изпаднах под средното ниво на интелигентност.

А ти не знаеш ли в кое ниво си? Ако смяташ, че не си под това ниво защо се обиждаш?!

Мислиш ли, че съм се обидила, когато ме постави в най-ниската категория - ни най малко, защото смятам, че съм в средната... Мислиш ли, че ще се нафукам, ако някой ме постави в по-висока категория - по никакъв начин. И знаеш ли защо..., защото за да се нафукам, трябва да му повярвам, а за да му повярвам, трябва да съм с едно стъпало по-надолу от средното... Това не е невъзможно. Имам предвид, че може би съм под средното ниво, но се надценявам.
От друга страна, познавам толкова по-ограничени от мен (във всяко отношение) хора, та се чудя, те в коя категория попадат - вероятно в подземната.



Тема Re: Друг прочит на:нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано03.06.12 19:59



"вляза, влезеш, влязох, влязъл, влязла, влезли, влезех, влезел, влезте"

И в моя от шейсетте е по този начин. Него не бях проверила.



П.П. Какво очакваш да ти каже даскалицата? Тя ползва най-новия речник. А и ние не спорим. Съгласна съм с теб.



Тема Re: Друг прочит на:нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано03.06.12 20:04



Вярно ли казваш, че в някакъв правописен речник ИМА ВЛЕЗНА? Ще се гръмна!



Тема Re: Друг прочит на:нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано03.06.12 21:51



Не е правописен - тълковен е.

Ето какво пише:

влизам и (диал.) влазям нсв., вляза и влезна св. нпрх.
излизам и (диал.) излазям нсв., изляза и излезна св. нпрх.



В двата правописни речника, които имам, няма "влезна-излезна".

П.П. На мен това "влезна-излезна" ми звучи архаично, затова реших, че е възможно да го намеря в най-стария речник, и не си направих труда да проверя. Предпочетох да се доверя на по-нови речници, но те ме подведоха.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.