Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:26 01.05.24 
Взаимопомощ
   >> Психоанализа и психотерапия
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Тема за изборанови  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано02.11.14 15:11



на рационалното и ирационалното!
Днес ми е един особен ден,размислих се!
Параноидната ми шизофрения болест ли е или възможност за избор на развитие!
Ами ако е било избор.....като това да скачаш с бънджи или парашут
и мен ми е станало страшно!
Ако това е бил пътя който ми е бил предопределен независимо от "видимия за реалния свят"деградация то какво правя аз?
И в двата случая вървя срещу себе си!

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор Baldrian ()
Публикувано02.11.14 15:57



много искам да ти отговоря, но няма да мога...само ще опитам да дам една алтернативна гледна точка...
избор ли е параноидната шизофрения...?
алопатичната медицина към момента би отговорила категорично "не"...
холистичната би била по-предпазлива в отговора си, тъй като не разделя менталност и физика. тоест в един момент болестта е начин да си дадеш почивка от нещо определено...
езотериката би казала "да". според нея избираме семейството си, предизвикателствата си, основните сюжети, които ще ни учат в определена инкарнация...

аз много бих искала обаче да погледнем тази диагноза като възможност...какви възможности дава тя? можем ли от лимоните да направим лимонада най-общо казано?
и толкова ли е важна и значима тази болест за теб?





Тема Re: Тема за изборанови [re: Baldrian]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано02.11.14 16:41



Нищо чудно,че съм толкова объркана при наличието на толкова различни тези в рамките на едно общество

.
За самата диагноза ако питаш в рамките на обществото в което живеем със законите които имаме е ,че болните имат право на повече почивни дни с по малко натовареност.Тоест законодателството е предвидило мерки.Но като сме наясно със състоянието на здравеопазването в момента и икономическите реалности а също и с отношението на работодатели и общество към естеството на тази болест то възможността да си направиш лимонада е само предполагам ако си излязъл от активна възраст и значението на вписването ти в социума е на заден план-поне при хората в напреднала възраст наблюдавам този феномен.Нещо като подготовка за бавна раздяла!
По интересно в случая е естеството на тази болест като възприятия и обработка на информация и в този аспект да значима е за мен.Доколко е правилно да се противопоставям срещу природния "тумор" който сам по-себе си като се абстрахираме от социума е страхотен?

Във всяка десятка има нула

Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор Baldrian ()
Публикувано02.11.14 21:44



казваш нещо много интересно...само по себе си това явление е много интересно...


и наистина е така. неслучайно границата с гениалността тук е толкова тънка. бях ти пускала линк за допуска на инфо при подобна диагностика.
всъщност ти разказваш като страничен наблюдател на самата себе си. повярвай ми, че огромният процент хора нямат потенциала да направят същото...

бъди изследовател. бъди щастлива доколкото е възможно...бих искала да ти кажа "Майната му на социума!" и знам, че няма да е изпълнимо...за съжаление не можеш минаги да си избереш социума, който да те заобиколи...



Тема Re: Тема за изборанови [re: Baldrian]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано02.11.14 22:36



всъщност в мен няма нищо гениално,освен силно изразена чувственост и чувствителност понякога придружена с интуиция която опитвам да използвам,но за съжаление не върши работа в този материален свят, но за сметка на това придава гъвкавост която пък гарантира оцеляването!
Не зная как е при другите хора, но аз имах възможността да бъда на границата когато това странично наблюдение е възможно.Не зная за какво могат да послужат тези състояния и от тук идва въпроса ми аз ли си забраних да разбера и правилно ли постъпих като взех такова решение?
Бих желала в мечтите си да бъда изследовател, но си давам сметка, че без екип от специалисти споделящи моите виждания няма нищо да постигна.
Сега си помислих.....Колко ли психиатри потънали в рутината имат подобни на моите терзания.....



Във всяка десятка има нула

Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано02.11.14 23:09



всъщност в мен няма нищо гениално,освен силно изразена чувственост и чувствителност понякога придружена с интуиция която опитвам да използвам,но за съжаление не върши работа в този материален свят

Върши, върши.



но за сметка на това придава гъвкавост която пък гарантира оцеляването!

Ето, ти го казваш сама. И при мен е така и всеки ден благодаря на Господ, че ме е компенсирал с тези качества, за да оцелявам и да правя от нищото нещо във всякакъв смисъл.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Таканови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано03.11.14 08:47



и до ден днешен не знам каква е точно диагнозата на брат ми, защото отказах да приема, че е болен. Той просто е свръхчувствителен и отразява много добре болното ни общество. Не се връзва с представите за нормално и е по-лесно да му бъде дадена диагноза, отколкото да се приеме, че е различен. И мен за малко ме бяха прибрали в отделението, ако не бях спокойна, защото си говорех с хората и се чудех какво правят там. Това бяха много чувствителни хора, които не искаха да приемат несправедливостите в живота. За мен мястото в болницата трябва да заемат лекарите, които ги тъпчат с лекарства, за да ги направят нормални за обществото, което не е нормално.


Още не е късно да направиш промяна и да се заобичаш вместо да вървиш срещу себе си.



Тема Re: Таканови [re: nbb]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано03.11.14 12:59



За мен мястото в болницата трябва да заемат лекарите, които ги тъпчат с лекарства, за да ги направят нормални за обществото, което не е нормално.

И такива сценарии са се разигравали, засега само в изкуството, но то нали обикновено предвижда бъдещи събития.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Тема за изборанови [re: crazymonkey-126377]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано03.11.14 19:25



И е така и не е така

.
В смисъл, че в сфера в която аз практикувам чувствителността не е от предпочитаните качества,там оказват влияние бърза мисъл, рационалност устояване на позициите- все неща които чувствителността може да подхлъзне!
А иначе, качествата не се дават те се развиват -от теб зависи как ще изиграеш играта с "картите" с които разполагаш в дадения момент!

Във всяка десятка има нула

Тема Re: Таканови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано03.11.14 19:36



някак си целия ти постинг ми е много леконравен......
не разбирам как се получава така отказваш да приемеш,че някой е болен и той автоматически става здрав ли?
Мислиш,че психиатрията се занимава с това да прави хората да отговарят на някакви обществени норми на живот?
А това Още не е късно да направиш промяна и да се заобичаш вместо да вървиш срещу себе си
е някакво клише, което показва,че изобщо не си вникнала в съдържанието на темата.

Във всяка десятка има нула

Редактирано от valenty на 03.11.14 19:37.



Тема Съжалявам,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано04.11.14 08:25



че не ме разбираш, но не мога да ти помогна, докато ти сама не поискаш да поемеш отговорност за живота си. Няма нито едно клише в нещата, които пиша, а е лично преживян опит, но не ти пожелавам да минеш през нещата, които аз преживях, за да се събудя.
За брат ми - когато самата аз се разболях, за първи път в живота си го оставих сам да поеме отговорност за живота си, за да мога да спася себе си. Цял живот съм го носила на гърба си, пазех го от всичко и по този начин му бях отнела личната сила. Няма да пиша за всички простотии, които направи, колко болка причини и на себе си и на други хора, защото ползваше болнични и по цял ден беше свободен да измисля щуротии, като се криеше зад диагнозата си. Ходих при шефа на отделението да кажа да не му издават повече болнични, а ако искат да го лекуват, да го приберат при тях, защото аз нямам право да се оплаквам от него. Накрая го набиха, счупиха му фотоапарат за 5 000 лв. и миряса. Вече 2 години няма и помен от болестта му. Вече носи отговорност за постъпките си и съм много горда с него. Та хората ненапразно са казали - всяко зло за добро.



Тема Re: Съжалявам,нови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано04.11.14 08:40



Виж виждам,че си добронамерена затова не искам да звуча рязко
но!
Как стигна до извода,че не искам да поема отговорност за живота си?
Какви са твоите предложения конкретни към мен/ако не си говорим само общи приказки/за да подобря качеството си на живот?
и някак си подсъзнателно усещам,че проектираш поведението на брат си върху мен,значи ли това,че разбирането ти за поведението на ментално болните се свежда до прехвърляне на отговорността върху близките!
п.с не е заяждане интересни са ми чувствата и емоциите на близките на психически нестабилните!

Във всяка десятка има нула



Тема Благодарянови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано04.11.14 08:51



за разбирането. Не знам какво да ти предложа конкретно, защото не знам точно какъв ти е проблема. Но това, което съм разбрала от личен опит, е, че свръхчувствителните хора са най-честите пациенти на психиатриите. Знаеш ли, че и мен щяха да ме приберат веднъж, защото започнах да разказвам на един от лекарите, че чувам гласове, които ме напътстват какво да правя. Чувам гласа на душата си, на сърцето си, на ангел-пазителя си. Той ме слушаше много внимателно и ми задаваше въпроси, но аз по едно време му казах, че достатъчно съм го ограмотила и ако проявява интерес, мога да му посоча кои книги да прочете, за да види, че не съм единствена с такива преживявания.





Тема Re: Благодарянови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано04.11.14 09:06



ами аз си казах какъв ми е проблема в началото на темата


Много съм мислела по въпроса и смятам ,че не чувствителността води до болест,а болестта води до чувствителност.....
Въображението и сладкото възприятие на доволството породено от пиковете на обичта ни към нас самите-смятай проявлението на свръх Аз-ът е голяма движеща сила,но няма нищо общо с реалното чуване на гласове.
Та пак да си попитам-как и трябва ли да се откажеш от това възприятие!-дар от бога ли е или проклятие?

Във всяка десятка има нула

Тема Извинявай,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано04.11.14 09:29



но не те разбирам. Отговорила съм ти така, както съм те разбрала. Все пак хората сме различни, имаме различен опит, различни възприятия и т.н. За мен чуването на гласове се превърна от дар Божи в проклятие в момента, в който започнах да казвам на хората какво чувам за тях.





Тема Re: Извинявай,нови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано04.11.14 09:47



Добре!
Хайде тогава да поговорим за процеса на твоето чуване на гласове.
На първо място физиологически как го възприемаш?
След това има ли контрол от самата тебе върху тези гласове?
Това което чуваш като информация за другите хора факти и събития ли са или опира до емоционално поведение?

Във всяка десятка има нула



Тема Добренови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано04.11.14 09:56



Имам контрол дотолкова, че в момента съм ги забранила. Казах, че не искам повече да чувам нищо и не чувам, карам без тях.

Усещам го като знание, което идва в главата ми, даже не беше нужно да задавам въпроси. При дадени ситуации ме предупреждаваха кой ме лъже, защо го прави, какво да му кажа и други подобни. Да ти кажа ли колко врагове си създадох за отрицателно време ?



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор crazymonkey-126377 (тиха усмивка)
Публикувано04.11.14 14:04



бърза мисъл, рационалност устояване на позициите

Чувствителността не пречи, нито изключва тези качества - това е мое мнение. Какви позиции имаш предвид?

Качества определено се дават, раждаш се с тях, те именно са картите, които си получил и да, от теб зависи да ги откриеш, да ги развиеш.
Да кажа, защото не се познаваме - не споря с теб, а просто искам да си изясня и уточня, за да не говорим на различни езици.



Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Тема Re: Тема за изборанови [re: crazymonkey-126377]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано04.11.14 19:48



За различни езици не знам
по скоро разлика във възприятията на думите-може би
Не случайно написах-може да подхлъзне тези качества/мамка му-на това ли му се вика изкарване на думи извън контекста

/.....предполагам,че просто не си обърнала внимание на тези думи.
Ами да кажем чувствителността е по ценна в сферата на изкуството,там където се борави със суха материя като числа и защитаване на печалби си трябва твърдост.
За картите определено си говорим на различни езици.
За мен картите са външните фактори с които боравим.
А иначе съм склонна да мисля, че хората сме родени с равни възможности и средата е определящия фактор за развитието на едно или друго качество.
И пак уточнявам говорим за равенство на ментално ниво физическите комбинации не ги коментирам и не ги включвам в това равенство.

Във всяка десятка има нула

Тема Re: Добренови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано04.11.14 20:02



Това означава ли,че това знание вече не идва в главата ти?

Във всяка десятка има нула



Тема Да,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано05.11.14 09:28



точно това означава. Докато не се науча да си затварям устата, не го искам. А и след това не знам дали пак ще го поискам - чувствах се ужасно да знам, че ме лъжат, манипулират, използват, а аз да не мога да направя нищо, защото ги обичам. Предпочитам да не знам какво става в главите на другите.





Тема Re: Да,нови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано05.11.14 18:15



Предпочитам да не знам какво става в главите на другите

Това е доста интересно, в смисъл като знам какво става в моята глава/разнородни мисли стрелкащи се насам на там/директно като мисли ли получаваше знанието или в синтезиран вид?

И другото,това не го искам означава ли,че полагаш някакви усилия за да го няма знанието и какви?

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор vida1929 ()
Публикувано05.11.14 19:10



Валенти, имам радостни новини за теб


Първо. Не е задължително да стигаш до деградация. В много счучаи на шизофрения, няма деградация, в смисъл на оглупяване.
Второ. Не е необходимо, нито пък е възможно да правиш избор между рационалното и ирационалното.Рационалното и нерационалното, емоцията и мисълта са взаимосвързани. Ако се опитаме да си ги представим като диаграма, то тя е кръгова. От рационалното влизаш в ирационалното и обратно. Не можеш да ги разграничиш. Не можеш да си избереш едното или другото, защото ти винаги едновременно мислиш и чувстваш.
Трето. Няма значение как ще го наречеш- ''болест или възможност за избор наразвитие''. Ах, каква главоблъсканица от думи.
То е просто твое състояние на тялото,духа, ума и психиката.



Тема Не,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано06.11.14 08:12



не полагам усилия, а само помолих да не ми се праща такава информация. Получавах я в синтезиран вид, като например - кажи им да се разведат, няма смисъл да се лъжат взаимно. Друг пример - кажи й да не пие лекарства, а да изчисти гнева и омразата в себе си, за да излекува черния си дроб. Друго - тя не обича себе си, как да повярва, че ти я обичаш.



Тема Re: Тема за избора [re: vida1929]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано06.11.14 20:29



Здравей Вида
под деградация нямах в предвид оглупяване пази боже.Имах в предвид липсата на развитие,живот в собствен свят,немарливост към външен вид и всички тези неща които предлагам си виждала във "страните хора" на улицата които плащат тази цена за да запазят усещанията при тези болести.
Що се отнася до ирационалното, може би не употребих правилното определение за състоянието ,но не мога да го нарека окултно и още по-малко паранормално.

То е просто твое състояние на тялото,духа, ума и психиката.
Там е работата,че аз де факто мога да имам две коренно различни състояния
и въпроса ми беше в това кое от двете състояния да избера?

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Не,нови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано06.11.14 20:41



От дадените от теб примери два започваш с думите Кажи.
Това означава ли,че ти не си имала избор да го кажеш или не?
Ти си убедена,че това са били гласове извън теб имаха ли звуково изражение?

Във всяка десятка има нула



Тема Според меннови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано07.11.14 08:15



съм имала избор, но аз съм с недефинирано гърло по Хюман дизайн и не можех да се спра да говоря, което е неазово поведение и ми е носело само страдание. Сега вече съм натрупала мъдрост

и знам, че не трябва да говоря без да ме питат. Гласовете са вътре в мен и знам, че ми говори Бог. Готова ли съм за лудницата ?



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор vida1929 ()
Публикувано07.11.14 08:20



мога да имам две коренно различни състояния

Само две ли? Аз пък мога да имам повече

и знам как се довеждам до състоянията си- като направлявам и контролирам мисълта си.
В момента съм в едно от тях и знам с кои мисли, чувства и емоции се докарах до тук.
За мен въпросът отдавна е не кое състояние да избера. Много ясно че ще избера това състояние в което се чувствам добре.



Тема Не питашнови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано07.11.14 08:26



мен, но да си кажа, нали сме във форум.

Избери това, което ти носи по-малко болка, ако можеш да избираш. Въпреки че живеем и в двата свята, не си само ти така. Единият е този на егото, а другият на душата. Поне аз така усещам нещата.



Тема Чакайнови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано07.11.14 08:38



да ти разкажа какво правеше брат ми, за да разбере кой ще продължи да го обича и приема такъв, какъвто е. Насред зима ходеше със сламена шапка със забодено кокоше перо на нея и се правеше на Робин Худ. Не се къпеше, не се бръснеше и беше заприличал на призрак, толкова много беше отслабнал. Отиде да живее на село, да отглежда кокошки, всяка от които си имаше име и разказваше с ентусиазъм за тях. Добре, че нямаше пари да си купи кон, иначе сигурно щеше да го прибере при себе си в стаята. След боя му мина всякакво желание да живее на село и да се грижи за животни. Прибра се в града, изкъпа се, избръсна се и започна да се храни нормално. Кокошките ги подарихме на един съсед, който и без това се грижеше за тях, тъй като ако разчитаха на брат ми за храна, щяха да си заминат без време.

Та душата му мина и през тази опитност и разбра кой наистина държи на него. Сега все едно е друг човек и много се гордея с него.



Тема Re: Чакайнови [re: nbb]  
Автор vida1929 ()
Публикувано07.11.14 13:38



Добре че нямаше пари да си купи кон



Много весела история....поне за мен като страничен слушател. И на теб сега сигурно ти става смешно, но представям си тогава как си съпреживяла всичко това. А за какъв бой става въпрос? Има ли нещо общо с кокошките и коня?



Тема Бешенови [re: vida1929]  
Автор nbb (весела)
Публикувано07.11.14 14:37



ужасно, но знаех, че трябва да го оставя сам да намери границите си. Боят беше, защото предизвикваше всички около себе си - близки и не чак толкова близки. Непрекъснато звънеше на полиция и 112 да предупреждава за нередности и носеше снимков материал. На края вече никой от институциите не му обръщаше внимание, но хората, които го бяха набили от къде да знаят, че е така. Не се притесняваше, защото се криеше зад диагнозата си, а лекарите му даваха колкото болнични иска без да ги интересува как издевателства над хората. Че е прав, прав е, защото наистина е подкован законово, но кой ли в тази държава спазва законите освен няколко такива като него и мен. Но така сме научени - не трябва да се лъже. Пък после сме били луди.





Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор filmfest (temperament)
Публикувано07.11.14 15:55



А бе хей valenty



четейки темата ти ще си позволя да цитирам едно любопитно послание от Карл Юнг за шизофренията, като перифраза на казаното от него е, че шизофренията е проблем, който не се осъзнава достатъчно добре от медицинските среди най-вече, защото решенията, които се прилагат излизат от нормите на хуманността, като почин. Но това е по негово време, когато медицината не е била развита така, както в днешни дни.

Но това, което аз сега самия разбирам, като проблем за човек страдащ от такова заболяване е, че Шизофренията е болест при която индивидът няма любов.

Така че ти колкото и да ровичкаш вътре в себе си, ако не намираш любов и разбиране от страна на околните с които ти живееш или те заобикалят мисля, че ти няма да откриеш за себе си алтернатива за капсулиране на болестта си вън от теб.



Вярно тежки присъди за болните от „Параноидна шизофрения”, но на това според мен са подложени осъдените да преживяват едно такова заболяване. Така че изкуството да караш хората да ти вярват и да те уважават за това което си ти остава, като амбиция за всяко едно човешко същество за което ти може да си представиш, че и то също, като теб търси място под слънцето. И за това ти трябва да си твърде добре организирана, за да можеш да отговориш на конкуренцията, както подобава. Защото диагностицирането на болните хора до един момент може да важи, като апел за толеранс към онеправданите в случая всеки един страдащ от някакво заболяване. Но това е до време, тъй като търпението на останалите около теб след, като изтече ти ще бъдеш отсвирена от всеки, който е решил да се надпреварва с теб. В този смисъл и на това място аз ще се завъртя и около твоето питане за избора. И знаеш ли мисля си, че ти нямаш избор. Защото в случая ти трябва да действаш и то спешно за самата себе си.



Тема Re: Бешенови [re: nbb]  
Автор vida1929 ()
Публикувано07.11.14 17:06



Нали знаеш- ''свестните у нас считат за луди''.
Нещо такова имаше и при леля ми( шизофрения). Тя никъде не можа да се задържи на работа. Навсякъде виждаше само чудовищни несправедливости и се измъчваше. Измъчваше се от експлоатацията , от ниските заплати на работниците, кой краде, кой лъже и прочие до такава степен, че се поболяваше само за това да мисли, поболяваше и всички около себе си. Беше определено от лекарите като фикс идеи.
Да можеха брат ти и леля ми да станат политици, най-малко народни представители, чудеса щяха да сътворят за народа, нали?





Тема Re: Тема за изборанови [re: vida1929]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано07.11.14 19:16



При мен двете състояния са:
1.то-съвкупност от всичките състояния за които ти говориш контролирани от мисъл.
2-то там няма контрол -или поне осъзнат такъв!
Мога да избирам в кое състояние да съм като приемам или спра хапчетата които взимам.
Чувствам се добре и в двете състояния-да кажем с няколко идеи по добре в състоянието без хапчетата.
При мен прехода от едното в другото състояния е много болезнен!
За това се налага безкомпромисен избор, а аз не знам кой е правилния.

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Не питашнови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано07.11.14 19:22



Добре си казваш


Както казах на Вида и двете състояния за мен са добри, няма болка за мен.
Липсата на контрол от моя страна наранява само близките ми , но пък неизвестността ме влече в последно време повече!

Във всяка десятка има нула

Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор vida1929 ()
Публикувано07.11.14 19:50



При мен двете състояния са:
1.то-съвкупност от всичките състояния за които ти говориш контролирани от мисъл.
2-то там няма контрол -или поне осъзнат такъв!
Мога да избирам в кое състояние да съм като приемам или спра хапчетата които взимам.
Чувствам се добре и в двете състояния-да кажем с няколко идеи по добре в състоянието без хапчетата.
При мен прехода от едното в другото състояния е много болезнен!
За това се налага безкомпромисен избор, а аз не знам кой е правилния.


Казвала ли си това на доктора, който ти е предписал хапчетата?



Тема Re: Тема за изборанови [re: filmfest]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано07.11.14 19:53



Е аз не съм Карл Юнг но
бих казала че в днешно време шизофренията е проблем поради липса на достатъчна информация сред обществените среди.
Наскоро обсъждахме тук прословутото предложение за единен регистър на психично болните-което за мен си остава единствено израз на страх и проява на безсилие.Което пак май е липса на хуманност,като почин



Да попитам от моите постинги ли стигна до мисълта,че шизофренията е болест при която няма любов?
Да видим сега:Ти казваш,че за да има любов трябва да има уважение,по подразбиране хората болни от шизофрения автоматически губят някакви точки за уважение и от тук губят любовта?

Ами аз не съм сигурна дали искам да капсулирам болестта или да се опитам да я разбера.

Иначе твоя съвет, които за мен е един от изборите го разбрах-да си налягам парцалите и да съм част от обществото

Във всяка десятка има нула

Тема Re: Тема за изборанови [re: vida1929]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано07.11.14 19:59



Интересен въпрос,би ли го обосновала с идеята заради която питаш!

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор vida1929 ()
Публикувано07.11.14 20:04



Ако първо ти ми отговориш с каква идея си пуснала тази тема





Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор filmfest (temperament)
Публикувано07.11.14 22:12



Аз лично не знам при теб, как се развива болестта по отношение на какво и за това не мога да ти кажа, какво точно да правиш за себе си и обществото. Но такъв е въпросът, че живеем във време в което ние рационализираме ирационалното, ако можеш да ме разбереш. И за това за болните остава тежката задача да се лекуват самички. Иначе не, не от твоите постинги стигнах до мисълта за шизофренията при които тя цари и те страдат от липса на любов. Така че ако ти имаш някаква подкрепа от някого в името на болестта тогава може би имаш шанс да се измъкваш от тази болест и това ще да е добре за теб и да го оценяваш. Така мисля.



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор vida1929 ()
Публикувано08.11.14 13:10



Мога да избирам в кое състояние да съм като приемам или спра хапчетата които взимам.
Чувствам се добре и в двете състояния-да кажем с няколко идеи по добре в състоянието без хапчетата.
При мен прехода от едното в другото състояния е много болезнен!


Дали можеш да спираш хапчетата, дори само временно, е въпрос от компетентността на лекаря, който ти е назначил тези лекарства. С него трябва да разговаряш. Но щом вече сама си си поела риска и отговорността да си взимаш и да си спираш хапчетата, остава да ти пожелаем да не се получи някакъв кофти ефект от спирането. Само искам да ти кажа, че на мен това ми звучи като безумен експеримент... И като вече знаеш как се чувстваш със и без хапчета, какво има да избираш ? Ти вече си избрала като си ги спряла, пък и виждам че си убедена в себе си. Имам чувството, че си объркана.Почини си, помисли си, успокой се и поне засега недей да взимаш никакви генерални решения за спиране на хапчета. Не знам какво да те посъветвам-и аз в момента не съм добре , имам силно главоболие.
Тази тема малко ми звучи като бягане от собствена отговорност за здравето и живота. Един вид-посъветвайте ме нещо, което да ме тласне да взема едно или друго решение. Е, аз в такива случаи избягвам да давам съвети. Ти трябва да си поемеш отговорността. Един път си я поела като си избрала да взимаш такива лекарства. Може би е било наложително. Но ти сега трябва да си продължиш по пътя, който си избрала-с хапчета. Или ако имаш някакви забележки и съмнения относно лекарствата,които пиеш- как се чувстваш, как ти действат, добре ли си,не си ли, да кажеш на лекаря,дори е добре да се консултираш поне с двама.

Редактирано от vida1929 на 08.11.14 13:19.



Тема Re: Според меннови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано08.11.14 15:45



Питах за избора на това- дали да "усещаш"-"чуваш"-Кое е според теб правилното понятие ?го имаш. В коя част на тялото ги локализираш тези гласове?
Явно щом можеш да говориш или замълчиш-никой или нищо не оказва натиск върху теб за израз на тези гласове!
Между-другото лудницата е едно много интересно място с локализирано мини общество с големи крайности във възприятията на нормите,но трябва да отбележа,че и там действа закона на джунглата



Във всяка десятка има нула

Тема Re: Тема за изборанови [re: vida1929]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано08.11.14 15:50



Ами първоначално нямаше идея.....
После сякаш от само себе си прие форма на "клон" или допълнение , с практическо изражение на темата на Филмфест.

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Тема за изборанови [re: vida1929]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано08.11.14 16:11



Ех,Вида кога ще спреш да говориш изхождайки от собствения си капацитет?
Може би дори се наслаждаваш над написаното от теб?
Информационно защото може да има полза за някой друг-лекарите не са компетентни кога могат да се спрат хапчетата единствената основа на която стъпват,е че ако в продължение на 5-поредни години не си имал криза може би има някакъв шанс пациента да прекрати медикаментозното лечение.
Единственото смислено нещо което успях да отделя от този постинг е че трябва да нося отговорност за здравето и живота си според теб и това е по важно от колкото да разбера евентуално механизмите на възникване и естеството на болестта.
Останалото са.....не знам как да го определя.Може би с един разговор с Биг Брадър и Камелия Воче по повод изказванията на последната ,че Влади Въргала е нечистоплътен.
Той каза:Камелия ти си жена на 51 години даваш ли си сметка,че създаде и наложи едно мнение за един голям шоумен ,с което мнение ще му се наложи да живее от тук нататък!
Дано си ме разбрала какво ти казвам!

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Тема за изборанови [re: filmfest]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано08.11.14 16:14



Не разбрах каква е логиката между рационализацията на ирационалното и лечението на болните?

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор filmfest (temperament)
Публикувано08.11.14 17:43



Логиката е сложна и за това, ако ти не можеш да вържеш такава тогава няма смисъл и от никакви обяснения за нея. Тъй като има неща, които не се обясняват. Те се разбират. Но само мога да ти намекна, че например лекарите, които докато са полагали хипократовата клетва за упражнение на своята професия по-късно в развитието на тяхната кариера попадат пред едни или други морални и етически проблеми, които трябва да решават примерно. И психиатрията още повече е такава област на познанието, която дълбоко е свързана със съвременната етика в името на която един пациент например трябва свободно да си поверява своето здраве, за да получи своето душевно лечение. Но както казах след като живеем в една такава модерна цивилизация при която неминуемо ирационалното е обект на наблюдение от всички членове на обществото при това положение един болен, който поради своето заболяване е обект на ирационалното си поведение в един такъв случай той може да попадне под ударите на обществения натиск и така и да не намери нужните отговори в лекарския кабинет, а да бъде оставен да си намира отговорите на моралните си и етически проблеми, които възникват в него сам самичък. Това е моралния проблем длъжен ли е един лекар да поема такава особено голяма отговорност за един болен, като при положение, че лекарите и те като членове на същото това общество търсят вкуса на цивилизацията в която са потопени заедно с всички други хора, които искат да изпъкнат по някакъв начин или да блеснат.

Редактирано от filmfest на 08.11.14 17:45.



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор vida1929 ()
Публикувано08.11.14 20:26



Исках само да кажа, че не можеш сама да си спираш лекарствата без да се консултираш с лекуващия те психиатър. А да твърдиш че се чувстваш еднакво добре и със и без хапчета, не мога да повярвам. И да твърдиш това във обществен форум, където всеки психично болен чел-недочел, разбрал-недоразбрал може да реши да последва примера ти и да си спре хапчетата, ми се струва безотговорно.
Това да си спреш лекарствата и да наблюдаваш как ще ти се отрази, е авантюра, която може да ти изиграе лоша шега. И е глупав и лекомислен избор.
Може да си мислиш, че съм назидателна или че ти се подигравам, но не е така, аз съм честна с теб и ти казвам какво мисля. Ти попита, аз ти отговарям.



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано09.11.14 00:02



Какво ти е състоянието с хапчета и какво - без? Би ли описала кое те кара да се чувстваш "една идея по - добре" без?


Каква е тя тази една идея?

По темата ти: болна си, факт. Медицината е безсилна на този етап, за да отпаднат лекарствата - факт. Имаш наблюдаващ лекар и предписано лечение, което ти помага да живееш прилично и да не вредиш на себе си и околните. Спазвай го. Просто е.



Тема Re: Тема за изборанови [re: filmfest]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано09.11.14 03:01



Ами да кажем, че "вързах"
Просто исках да видя твоята посока на мислене,за моята някой друг път.....
Когато казах на Baldrian че си представям колко много психиатри потънали в рутината на своята работа имат подобни на моите терзания имах в предвид нещо подобно/разбира се от позицията на "здрави" хора с опит и практика и не само както спомена ти в обществен аспект, ами аз предимно визирах научен/.
Нямам навик да се срещам с много психиатри, предполагам защото така се стекоха нещата в моя живот, а и имах късмет да попадна на много способен за времето си такъв. Моят психиатър е и психиатър и психотерапевт.Това което го прави уникален като психиатър обаче е именно някакво такова морално за него си решение което го е накарало да специализира в комбинацията на всички възможни медикаментозни и механични лечения върху психичните болести.Психотерапията въобще не я практикува.Много по късно от първата ни среща се научих в кратките ни общувания да извличам от него и терапевтичното от общите ни приказки.За себе си съм сигурна,че и като психотерапевт би бил уникален



Във всяка десятка има нула

Тема Re: Тема за изборанови [re: vida1929]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано09.11.14 10:47



Е така,като изказваш свое мнение при което се въздържаш да натоварваш моята личност с твои емоционални преживявания и мисли наистина звучиш по-добре


Въпроса въобще не опираше до избор за спирането на лекарствата.Наложи ми се да го използвам за да обясня по-добре механизма на действие.
Разбирам,че не можеш да повярваш за двете състояния, отметнах ,че прехода и междинното състояние натоварено с "разум" са тежки. След преминаването на контрола над себе си и прехвърлянето на добре познатия ни "разум" нещата стават по-различни.
Аз пък смятам,че това за форума го твърдиш ти и се надявам че макар и с малкото си теми в този форум давам по-друг поглед както за здравите ,така и за болните.Може разбира се да греша.
Благодаря за отговорите!

Във всяка десятка има нула

Редактирано от valenty на 09.11.14 10:49.



Тема Re: Тема за изборанови [re: impulce]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано09.11.14 11:11



Ами двете състояния са коренно различни.
Да кажем, че в състоянието с хапчета ще си бъбрим на по бира,ще се наслаждаваме над дребните неща и в мое лице ще виждаш доста приятен събеседник, надявам се

.
За състоянието без хапчета, доколкото знам от околните , няма да разбираш тази"част" от мен която е извън твоите традиционни възприятия.Има разбира се "част"в която ще ме намираш до болка откровена и безкомпромисна без да съм агресивна към теб.
Едната идея се свежда до различните възприятия, интересна ми е като материя,себеусещане и интерпретация.

Иначе по темата:Спазвам го.Фактите са си факти!

Във всяка десятка има нула

Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор Rosemary (параабсолютна)
Публикувано09.11.14 11:51



Валенти, винаги съм ти се възхищавала.
Послушай Вида, моля те.
Твоят живот и твоето щастие са най-важните, живей спокойно и бъди здрава и даже и с по-малко професионални успехи, в името на самбата теб, и на детето ти.

А защо поставям теб на първо място ли?
Защото и в самолетите инструкциите са такива - при авария, пази Боже, първо слагате маската на своето лице, после на детето. Ако ти не оцелееш, детето също няма.

Звуча назидателно, не ми е много в стила, но те моля, не си прави експерименти.

Откровена съм, защото за мен важи същото

.

„...С каквато мярка меря, с такава и ще ми се отмери...“

Тема Re: Тема за изборанови [re: Rosemary]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано09.11.14 17:10



Здравей Розмари,
благодаря за топлото отношение към мен!
Ами аз до всички Ви се допитвам и слушам, нали затова съм пуснала темата.
Като каза за самолета, мани-мани наближавам възрастовия диапазон когато за да оцелеем първо детето трябва да сложи маската, а после на мен


Та във връзка с това, как е детенце?Слушка ли или от сега те изправя на нокти.Дръж се и я дръж в добрия смисъл на думата близко до теб,гарантирам ти ,че ще дойдат лесни и радостни мигове когато порасне

Във всяка десятка има нула

Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано09.11.14 22:04



С две думи - има хапчета - има задръжки. Няма - падат.


доколкото знам от околните, според мен, е ключов момент...
Т.е. - в тези моменти ти нямаш реална представа от това, което се случва. Или бъркам?
Някой от околните поощрява ли и споделя ли идеята, че "без" е по - добре отколкото със?

Малко смешно звучи, но, ако наистина си в голяма дилема..има практически начин да се организира самонаблюдение, докато си на фаза без. Изгледай един, два свои записа. Примерно, хрумват ми идеи, просто...мисля, че ще си отговориш на въпроса.



Тема В главата,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.11.14 08:18



но го усещам като знание, затова ми е трудно да определя дали е " усещане " или " чуване ", май най-точно е знание. Да, никой не ми е опрял нож в гърлото да кажа какво знам, но с тази голяма уста не можех да се спра.


Да, в лудницата е интересно, стига да не те тъпчат с лекарства, за да ти затворят устата. Е, нямам чак толкова много наблюдения, защото съм прекарвала не повече от час на едно посещение, но беше достатъчно да усетя болката на хората, затворени там.



Тема Хе-хе,нови [re: vida1929]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.11.14 08:28



това вярваш ли го ?


Онази вечер бяхме заедно с него и каза, че са му предложили да стане шеф на фирмата, в която работи, но той е отказал, защото няма да издържи на натиска да прави каквото му кажат. Ние сме научени да спазваме законите и затова не сме удобни. Кога ли болшинството хора ще разберат, че без правила, отнасящи се за всички, а не само за нашите хора, няма как да живеем добре.



Тема Valenty,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано10.11.14 08:45



би ли обяснила с думи прости какво те тормози ?


Ако питаш дали има душа, има. Душата не търпи лъжа и се опитва истината да излезе наяве. Чудя се как психиатрите спят спокойно заради методите, които използват, но предполагам, че не си дават сметка какво правят, защото така са ги учили и не е лесно да си хвърлиш дипломата. Аз познавам две жени, които напуснаха тази сфера заради вътрешни противоречия - и двете се разболяха на работното си място. Постепенно хората се събуждат, няма друг начин, еволюцията го изисква.
Та какво точно питаш ?



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор Rosemary (параабсолютна)
Публикувано10.11.14 12:03



"а във връзка с това, как е детенце?Слушка ли или от сега те изправя на нокти.Дръж се и я дръж в добрия смисъл на думата близко до теб,гарантирам ти ,че ще дойдат лесни и радостни мигове когато порасне."

Изправя ме на нокти, разбира се

.
Но засега мисля, че съм на прав път, имаме връзка помежду си много силна.

Благодаря ти.

„...С каквато мярка меря, с такава и ще ми се отмери...“

Тема Re: Тема за изборанови [re: impulce]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано11.11.14 20:09



Не не бъркаш.В тези моменти аз съм в съвсем друг свят, с други проблеми, възприятия и усещания.Интересното е че тогава на подсъзнателно ниво усещаш реалния свят/нещо подобно като в реалния свят на подсъзнателно ниво да усещаш невидимите сигнали на съдбата/ и частично, когато ти е е възможно реагираш.Не е за вярване но в такава ситуация съм шофирала и реакциите ми като шофьор на пътя са били напълно адекватни.
По принцип в идеята за спиране на хапчетата особено активни са тези които не са ме виждали в криза , като доводите са предимно ,нищо ти няма, това е било преди 100 години,вече си здрава и т.н
Сама се сещаш, че тези които трябва да полагат грижи за мен не са особено ентусиазирани от идеята да експериментирам.
Не не е смешно просто практическото изпълнение на този план е по сложно, и изисква средства в смисъл , че това ще е тежък период в който няма да съм трудоспособна,нещо като да отидеш на Малдивите



Във всяка десятка има нула

Тема Re: В главата,нови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано11.11.14 20:16



Това за устата и казването.
Никое знание не е лошо, просто трябва да намериш подходящия начин и момент да го поднесеш.
Това знание те определя като личност с мнение и ако го криеш в себе си ще загубиш част от своята самоличност.
Не се притеснявай за хората там....болката е само проекция на твоите чувства!

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Valenty,нови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано11.11.14 20:29



Ами аз всъщност не знам има ли душа или няма!И кое определение за душа ще ползваме?
А що се отнася до истината.Сентенцията, че истината е относителна,а лъжата абсолютна много ми допада.
Какво и какви методи според теб използват психиатрите?Кое точно те възмущава?

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор vida1929 ()
Публикувано11.11.14 22:10



Ти твърдиш, че аз те натоварвам с мои " емоционални преживявания и мисли ". Позволи ми да не се съглася с това, защото дотук в тази тема не съм ти споделила никакви мои такива мисли и преживявания и чисто и просто отговарях на темата, която си задала.
Темата за избора не знам дали я разбрах правилно. Но доколкото разбирам една от подтемите, така да се каже , е как да извлечеш положителното от болестта, от състоянието в което се намираш, или както някой каза -как да си направиш от лимоните-лимонада. Страшно много се радвам, че ти си позитивно настроена ,че имаш много моменти, в които се чувстваш добре и че имаш планове за бъдещето. И така трябва да бъде. Никъде не е казано ,че човек с твоята диагноза не трябва да бъде позитивен, нали така?


Всичко, което пишеш, обаче ме хвърля в страшно недоумение и съмнение, че криеш истинското положение на нещата при теб. Подозирам, че се самозаблуждаваш и споделеното от теб е защитен механизъм. Не мога да зная истината за теб,но наблюдавам около мен хора с твоята диагноза, които са мои близки, съседи, колеги. Те не могат да скрият, че техния свят се разпада, почти непрекъснато се чувстват адски зле, изглупяват и вършат безумни лудости,изпадат в дълбоки заблуди, семействата им се разтурват, партньорите им ги напускат, гонят ги от работа , остават без пукната пара, и най-лошото-вредят освен на себе си , и на близките си. Ето това е истинската картина на болния от шизофрения, такава каквато я виждам аз.
А ти не споменаваш нищо такова. Което е странно.
Много се измъчвах , как да ти напиша всичко това и дали въобще е моя работа да го пиша. Е написах го и сега се чувствам като най-долния изрод, откраднал илюзиите на някой. Няма лек и щадящ начин да го кажеш. Не бих могла като Розмари да ти пожелая щастие, защото знам че щастие в тази диагноза няма. Има обаче начини да живееш качествено, почти нормално, без да вредиш на себе си и другите. И според мен един от пътищата е да се довериш на медицината. Попитах те и пак те питам за лекарствата -кой реши да ги спираш? Лекарят какво мисли за това ?
И не знам след всичко това дали няма да сметнеш за лицемерие ако ти пожелая Късмет и Кураж, но наистина искрено ти ги желая.

Редактирано от vida1929 на 12.11.14 02:57.



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор impulce (пенлива)
Публикувано11.11.14 23:41



С две думи - като в Матрицата.


С уговорката, че частично, когато ти е е възможно реагираш - понякога може да коства много на теб или близките ти. Не зная дали си струва риска. Независимо от контекста.
От всичко казано дотук, аз останах с впечатление, че хапчетата ти притъпяват усета житейски, един вид. Описваш другото състояния като по - наситено откъм усещания, по- бистро. Но дали е така?
Според мен - ще си екстра с блистер хапчета на Малдивите. Няма да те занимават тежки екзистенциални въпроси за медикаменти, мисля си. Мисля, че това е правилната насока за мислене - как да стигнем - с млад моряк - до Малдивите!



Тема Вида,нови [re: vida1929]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.11.14 08:11



не мога да се съглася с теб. Диагнозата на брат ми също е шизофрения, макар и да не знам точно каква, защото вече казах, че никога не съм била съгласна с нея. Всеки от нас чува гласове, въпросът е колко хора си го признават и дали успяват да овладеят това състояние. Това не е лудост, а свръхчувствителност и е дар от Бога, а не наказание. Душата ни шепти, а когато отказваме да я чуем дълго време, започва да крещи. И какво правим ние и лекарите - потискаме тези гласове с лекарства вместо да се заслушаме какво иска да ни каже. Е, преди да започна да чувам душата си, чувах други гласове, които ме караха да руша, да убивам, но успях да се преборя с тях. Има една много хубава книга на Наполеон Хил - Да прецакаш дявола. Там много добре са обяснени тези неща или поне аз така си мисля. Писала съм тук преди време - брат ми щеше да ме убие, ако случайно не беше влязъл човек да ме спаси. Когато излезе от състоянието на обсебване, той се разплака и ми каза : " Како, нали знаеш колко много те обичам. Аз не исках да те нараня, но те ме накараха. " Ако самата аз не бях минала вече през тези състояния, не знам как бих реагирала. Но аз го успокоих и му казах да не се притеснява, защото знам всичко. След това пак влизахме в много ситуации, но аз го уверявах в любовта си и сега той не пие лекарства, не ходи вече по лекари и е съвсем друг човек. Всеки от нас е различен, уникален, но всички имаме нужда от едно - да бъдем приемани такива, каквито сме и да бъдем обичани. Valenty се притеснява да сподели какво точно я тормози, но има нужда от нашата любов и подкрепа.





Тема Не,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.11.14 08:37



не е проекция. Вече се научих да отделям своите чувства от чувствата на другите. А всеки го боли, когато не се чувства разбран или поне така си мисля.





Тема Valenty,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.11.14 08:49



имаш ли възможност да погледнеш

? Много неща ще ти се изяснят. При мен проблемът е обратен - аз винаги съм живяла в онзи свят, защото не съм го забравила, а сега ме се налага да разбера, че хората не са толкова добри, колкото на мен ми изглеждат.



Тема Re: Вида,нови [re: nbb]  
Автор vida1929 ()
Публикувано12.11.14 12:13



брат ми щеше да ме убие

Кога се случи това? Беше ли му поставена диагнозата и пиеше ли си лекарствата?
Не разказваш случая в хронологичен ред .



Тема Вида,нови [re: vida1929]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.11.14 12:42



да, вече имаше диагноза, но не си пиеше лекарствата редовно. И добре, че не го е правил, та сега е нормален човек. Миналата седмица ми каза, че вече няма желание да се бори за справедливост, защото вижда, че няма смисъл - докарва си само неприятности. Покрай себе си имам още живи доказателства, че няма смисъл да казваш истината, защото си патиш. Съвсем скоро мъжът ми беше викнат за свидетел в съда на друг радетел за правда. Каза, че сега разбира и мен, и брат ми и останалите хора, които се разболяват от неправдите в света. Видял е как бялото се изкарва черно и нищо не можеш да направиш, защото парите движат света. А докога ще е така... не знам. Щом се случва, явно трябва да е така. Ние не виждаме цялата картина и Божествения ред, но се надявам скоро да успея да схвана какво и защо се случва.





Тема Valenty,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.11.14 13:10



нямам нужда от определения за каквото и да било. Аз вече много ясно чувам какво иска душата ми, не я пренебрегвам, защото не искам повече да страдам. Да, всеки си има собствена истина, а за лъжата не знам какво да ти кажа. За себе си осъзнах, че премълчаването на истината също е лъжа и когато искам да кажа нещо, го казвам, но гледам да не наранявам хората и ги питам предварително дали наистина искат да чуят мнението ми.
За психиатрите - говоря от мои наблюдения, все пак казах, че малко време съм била около тях. Ползват разговор, може би тестове, въпреки че тези методи ползват психолозите, а психиатрите са основно по лекарствата. Може и да греша, а и не искам да знам. Вече не се възмущавам, защото знам, че хората това са учили и това правят. Но вече има толкова информация из нета и не само. Трябва да поемем отговорност за здравето си и няма на кого друг освен на себе си да се сърдим, ако не се чувстваме добре.





Тема Re: Вида,нови [re: nbb]  
Автор vida1929 ()
Публикувано12.11.14 15:41



да, вече имаше диагноза, но не си пиеше лекарствата редовно. И добре, че не го е правил

А той защо беше диагностициран ?
Значи ти и брат ти смятате, че няма смисъл да пие хапчетата. А защо въобще ги е започвал?
Я вземи разкажи случая на брат ти хронологично, за да не ти вадя думите с ченгел от устата

.
Ти мислиш,че хората полудяват защото не могат да понесат действителността. Така ли мислиш?
Аз ако имах в къщи психично болен, не бих го насърчавала да не си пие лекарствата. Сега си имала късмет,че някой е влязъл и те е спасил. Но следващия път може да нямаш този късмет. И не го казвам със злорадство, а съвсем добронамерено.



Тема Да,нови [re: vida1929]  
Автор nbb (весела)
Публикувано12.11.14 16:09



точно така мисля - нали виждаш колко случаи има вече по улиците. Душата на тези хора боледува. Нали знаеш, че психея е душа ?
Няма какво да разказвам, случаят е приключен.





Тема Re: Тема за изборанови [re: vida1929]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано12.11.14 18:07



Всъщност пак го правиш!
Но ако поне за момент съм те разколебала е добре, въпреки че стигаш отново на мнението ,че не казвам истината а крия истинското положение за нещата при мен.
Всичко това което изброяваш за хората около теб болни от шизофрения,важи в пълна сила и за хората без такава диагноза.Живота е такъв по принцип.Честно казано и аз съм му малко сърдита на този отгоре-като ми е дал такава съдба,да вземе да ме компенсира примерно с 6-ца от тотото.

Това в рамките на шегата разбира се.
Аз по принцип не живея с и във илюзии за да ми ги откраднеш. Дори не знам дали съм позитивна просто се опитвам да гледам максимално реално на нещата.Болестта за мен не е нещо зад което да се скрия или използвам,просто факт и проблем който решавам.Във връзка с това вземи и се успокой не съм си спряла хапчетата,ако следиш темата предложението на Импулс беше един младеж и на Малдивите,сега чакам да ми го изпрати с препоръчана поща
Мненията на всички ви са много интересни за мен и са ми от голяма полза

Във всяка десятка има нула

Редактирано от valenty на 12.11.14 18:10.



Тема Re: Тема за изборанови [re: impulce]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано12.11.14 18:20



Остава да намерим моряка



Във всяка десятка има нула

Тема Re: Valenty,нови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано12.11.14 18:25



Ами ако проблема е чисто физиологичен , как тогава сами да поемем отговорност за здравето си?

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Valenty,нови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано12.11.14 18:33



Прегледах,отгоре-отгоре нещата когато имам време ще погледна по обстойно!
Но на първо четене, ако ти подхождаш към хората с недоверие,то вселената или там както я наричат ,ще ти праща в отговор не толкова добри хора


Правилно ли съм разбрала?

Във всяка десятка има нула

Тема Valenty,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано13.11.14 09:30



това, което аз осъзнах за себе си, е, че през повечето време от живота си съм живяла в илюзии от земна гледна точка, тъй като виждам доброто у хората, т.е. виждам душите им и не вярвам, че някой от тях би могъл да ми стори зло. Цял живот са ме наранявали, лъгали, но аз продължавам да вярвам в доброто у хората и чакам да се прояви. Може би защото знам какво означава да бъдеш обичан и приеман такъв, какъвто си без да те карат да се промениш, за да отговориш на нечие очакване. Знам, че Бог ме пази и тези изживявания са ме направили по-силна. И това, което ми се е случило е съвсем нормално, това е било споразумение между моята и душите на останалите хора, за да се научим да обичаме безусловно и да прощаваме. На мен ми е по-лесно, защото не съм забравила какво е у дома, не знам какво е да ревнуваш, да завиждаш, нещата винаги са ми се получавали лесно. Продължавам да вярвам, че от нас зависи да направим света около себе си Рай и не спирам да действам в тази посока, защото не искам да бъда сама и наричана извънземна и летяща в облаците. То не че не е така де,

но само от земна гледна точка.



Тема Valenty,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано13.11.14 09:33



не те разбирам, какво имаш предвид ?





Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор vida1929-129539 ()
Публикувано14.11.14 23:15



Всичко това което изброяваш за хората около теб болни от шизофрения,важи в пълна сила и за хората без такава диагноза.

Не бих казала. По-коректно е да се каже например, че разликата между здравите и психично болните понякога, дори много често е тънка и трудно доловима с просто око.
Да, здравите също имат своите грешки, внушения и заблуди. Но когато им се посочи грешката, те я разбират и се коригират. А болният от шизофрения никога не разбира заблудата си, не признава грешката си и почти винаги ще изкара другият виновен.

Ок, аз се успокоих и с чиста съвест лягам да спя . Дано и ти имаш спокойни дни и нощи. Късмет!



Тема Вида,нови [re: vida1929-129539]  
Автор nbb (весела)
Публикувано15.11.14 05:45



грешки няма, Душата ни има нужда от различни опитности и създава условия да се случат различни неща в живота ни, за да израства. Не се мъчи да си спомниш какво си прочела в книгите, а чети в сърцето си, там са отговорите на въпросите ни. Това, което намираме там, не винаги се връзва със здравия разум, но е истина. Много пъти знам как трябва да постъпя, но не мога да направя нищо, ако душата ми не е съгласна. Тя е командирът в тялото ни и страдаме, ако не я слушаме. Виновни няма, макар че така е по-лесно - някой друг да поеме отговорност за това, което се случва в живота ни. И още много други неща осъзнах, докато се мятах между живота и смъртта. И най-вече - не съди, защото не си бил на мястото на другия и не знаеш как би постъпил самият ти в сходна ситуация. И най-важното, което разбрах - любовта е най-доброто лекарство за всичко, така че да й направим място в живота си. Бог е Любов. Когато се свържем с Бог, проблемите ни отпадат. Боже, не мога да повярвам, че аз ги пиша всичките тези неща.

Но откакто казах - "Да бъде Твоята воля, Господи ! ", нещата около мен започнаха да се подреждат.



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор rumen77 ()
Публикувано15.11.14 08:54



Преди време тук пускахме един разказ за това заболяване, може би не си попадала на него, и реших да го пусна в темата ти. Не разбрах дали е достоверен, или художествена измислица, както и да е.


Какво е шизофрения? Тя е убиец на детството. Тя е седемгодишно дете треперещо зад завесите, когато никой не гледа. Тя е тревожно малко момиче, което се опитва да прикрие страха си предизвикан от странни халюцинации, които я чакат под прозореца, когато в стаята има хора и няма къде да се скрие. Да не дава господ някой да разбере. Те може да обвинят въображението й отново, да й кажат да не се страхува от мислите си, но тя не може – поне все още.
Какво е шизофрения? Тя е касапинът на невинността. Това е осем годишно момиче, което задава въпроси на мъжа в огледалото. Неговото лице не е нейното отражение. Тя отива на училище и слуша другите деца да се шегуват за луди хора, които си говорят сами. Тя също се смее, мислейки си, че децата я занасят. Те в къщи сигурно също приказват със стените, като нея. Тя не може да им каже за опасенията си. Това пак е въображението! Няма ли да порасне и да се справи с всичко това?
Това е девет годишно дете убедено, че живее някъде надалеч. Това е да се чудиш има или няма разпръснати трупове във тревата на хълма. Това е внезапното осъзнаване, че няма такава трева, такъв хълм. Тя рисува карти на места, които подозира, че не съществуват, но никога не може да е напълно сигурна. Тя иска да ги покаже на някой и той да провери дали тези места съществуват. Никой няма време да следва глупавите карти на момичето с необуздано въображение.
Това е маска. Това е десетгодишно дете с дар слово. Това е приспособило се дете, което винаги си пише домашните навреме. Тя се усмихва често и рисува весели картинки за приятелите си. Никога не прекъсва другите. Останалите деца я смятат за зряла. Учителите се смеят и четат историите, които пише и казват “Надяваме се, че няма да загуби това въображение, когато порасне.”
Какво е шизофрения? Това е единадесет годишно дете, което го канят на всички купони, но то никога не ходи. Тя винаги има извинение, причина, за да не отиде там. Понякога тя е била принуждавана, ревяща и ритаща, да отиде на парти, което родителите й смятат за важно. Тя се страхува от хората, които я обичат. Тя е голяма мистерия за родителите си, които я виждат в ъгъла на стаята да си дъвче ноктите и да се опитва да напише всичко на хартията, но нищо не излиза, само странни символи, които я карат да плаче. Тя иска да се прибере вкъщи, където хората говорят този език, но това е невъзможно, защото това място не съществува. Тя плаче в ъгъла и родителите й си мислят “ Господи, ще порасне ли някога?”
Това е резервирано дванадесет годишно дете, момиче, което не общува с реалните си приятели, докато говори в мислите с въображаемите си приятели, които не съществуват. Тя плаче всяка нощ от отчаяние, че някой ще разбере за гласовете, които чува в главата си. Момчето наблизо я харесва, но тя не може да го погледне в очите. Няма място за него в главата й. Той я ухажва срамежливо, но тя все още вижда момчетата груби и мръсни в обърканата си преценка. Няма място за някой друг в живота й и тя му го казва. Близките я убеждават, че когато порасне, няма да се чувства по този начин.
Това е извинението на тринадесет годишно момиче, което би трябвало да е на ски или на танци. Вместо това тя седи размишлявайки за хълма с труповете, чудейки се дали не е някъде в Англия. Мъртвият човек, който построи каменните стени на фермата по-долу, стои на прозореца на спалнята и цяла нощ я гледа. Еднорози прелитат и хората в стените я викат по име. Тя знае че има нещо, става нещо лошо, дори и другите да не знаят. Никой ли не вижда, че расте по един ужасно погрешен начин?
Какво е шизофрения? Това е четиринадесет годишно момиче, което се страхува от всеки изминаващ миг. Тя е пораснала достатъчно за да разбере, че гласовете, страховете, виденията, тревогите и фобиите не са като на всички останали. Тя се опитва да отрече всички тези неща, да се престори, че не съществуват. Насилва се да бъде с хора, защото е уморена от това да не се приспособява, това я задушава. Тя е четиринадесет годишна и разни хора я следят. Те подслушват мислите й. Те са сложили невидими устройства на главата й и знаят какво става в нея. Тя се надява другите да видят, че тя има нужда от помощ. Тези четци на мисли са съгласни с диагнозата на училищния доктор: Тя е добре.
Какво е шизофрения? Това е да стигнеш до дъното на живота. Това е петнадесет годишно момиче, което не може да търпи повече. Тя се е предала след осем години на слушане на писъци и виждане на кървящи стени, от които умът й се е променил в някаква болна нова форма на умствено вкочанясване. Това е облекчението да видиш проблясъка на ужас в нечии чужди очи (най–накрая в нечии чужди очи!) и тогава възгордяването от това да кажеш уверено “Аз по този начин пораснах.” Не, НИКОЙ не е пораствал така.
Какво е шизофрения? Това е момиче празнуващо първите шестнайсет години от живота си заключено в болнично отделение. Това е безчувствена забележка от медицинските сестри – студентки, които мислят, че тя няма уши, няма ум, няма чувства. Това е да се чудиш дали животът си струва усилията да се живее. Това е хоспитализации и предозиране на лекарствата и трима доктори, които те лекуват по три различни начина. Това са дълги вечери в задушна стая с някой, който не го е грижа за друго, освен за заплата. Не го интересува мъртъв ли си или си заспал. Това са родителите, които искат да те облекчат, като казват, че отделението прилича на общежитие. Нея не я е грижа. Тя не мисли, че ще може да доживее да отиде в колеж.
Това е прозорец към света на хората , които не могат да се адаптират в обществото. Това е седемнадесет годишно момиче отсъстващо от часовете по математика, за да помогне на дете със синдрома даун да се научи да брои, да помогне на момче с церебрална парализа да се изправи от стола си за няколко секунди, да помогне на аутистично момче да каже името й. Това е осъзнаването, че животът продължава и тя трябва да продължи. Това е загубването на старите приятели и изграждането на връзки с хора, които са преминали през соления ад с кървящи рани. Тя се е научила да обича това, което обществото е изоставило.
Това е осемнадесет годишно момиче което прекарва времето си сякаш живее само в настоящето. Тя започва да разбира, че един доктор е бил прав “Никакви очаквания” й е казал той “просто внимавай” . Времето минава и тревожността и гнева и гласовете продължават, но тя започва да разбира че може да развали магията на потисника. Тя е разбрала, че преди се е провалила и сега започва да напредва дори там, където и терапевтите не са си мислили, че се стига. Тя може да погледне и да види, че те са били нейни ограничителни линии.
Какво е шизофренията? Тя е крадец и белег на благословените. Това е деветнадесет годишно момиче, което повтаря година в училище осъзнавайки, че престъпникът и е откраднал детството и я е оставил неподготвена в юношеството. Тя приказва с доктора си за приятелите, които са я изоставили някъде в мъглата, която шизофренията е спуснала над живота й. Няма решения, няма отговори защо бе останала сама, когато й бе най-трудно. Това което имаше значение, е че се бе калила от студенината и изолацията на болестта с някаква благодат. Докторът не може да й каже защо и как стана това. За една година тя пораства повече отколкото за десет.
Какво е шизофрения? Това е двадесет годишна жена, която се е борила с убиеца / извинението / маската / загубата на невинността цял живот, само за да бъде там, където е днес. Тя забравя неща от време на време. Изписват й толкова много лекарства, че понякога взима от таксата за обучение, за да ги купи. За да остане мисълта й ясна и сърцето й да продължи да бие. Тя има нужда и от лекарства, с които да се бори с пристъпите на мърморене, предизвикани от други лекарства. Тя е в списъка, първа година в колежа. Намерила мъж, който я обича и тя не се страхува вече да е край него. Намерила е компанията на хора, които не са най-популярните или най-красивите, а които са победили.

Кристин Виана



Тема Re: Тема за изборанови [re: vida1929-129539]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано15.11.14 20:26



Добре!Конкретно!
Коя е моята заблуда?
Коя грешка не съм си признала?
Кой изкарвам виновен?

това което си описала отново са личностни характеристики отнасящи се до част от група хора независимо,че нямат диагноза шизофрения.
Всъщност единствената и съществена разлика между хората без и с поставена диагноза е,че тези с диагноза преживяват кризи-катарзис който по дълбочина и сила не може да се съпостави с нищо обяснимо.Разбирам,че не можеш да си го представиш. Но такова елементарно обяснение и възприятие на принципа ние сме добрите,те са лошите за съжаление среща привърженици сред по-голямата част от обществото и ние като малцинство сме принудени да се крием вместо да достигнем и опознаем този катарзис.Наскоро гледах едно клипче във фейсбук където се описваше практически какъв би бил живота на здравите хора,ако инвалидите бяха болшинство.Интересна тема за размисъл.
А "консумирането" на лекарства ще те разочаровам, не е благодарение на твоята цинична и лицемерна загриженост а по чисто практически съображения


П.п може би сега аз малко ще отнема от твоето спокойствие но тесногръдието е чертата която най-мразя в събеседниците си.
Поздрави!

Във всяка десятка има нула

Тема Re: Не,нови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано15.11.14 20:31



Ами какво да ти кажа, всеки човек различно възприема това да не е разбран.
Не си ли мислила,че твоето възприятие за "разбраност" рефлектира върху отношението ти към "болката" на другите?

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Valenty,нови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано15.11.14 20:41



Не мога да не отбележа противоречието което наблюдавам при прочит на постингите ти в смисъл!
Ти си се отказала от "знанието" в името на живота от земна гледна точка.
Същевременно действаш в посока в която да обединиш повече хора около твоята кауза!
КАК?

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Valenty,нови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано15.11.14 20:47



ами така чисто физиологичен-комбинация на гени и изменения в мозъчните функции.
Наскоро четох интересна статия,че в хода на еволюцията не би трябвало до се комбинират така гените за да се проявява тази болест,тоест еволюционно това не би трябвало да е възможно.Но на практика съществува.
Това разбира се е сама една теория....

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Тема за изборанови [re: rumen77]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано15.11.14 20:58



Можеш да бъдеш сигурен,че е достоверен.
Авторът има много добри писателски заложби и много умело е използвал различни периоди от израстването за аналогия с болестта.
Може и да не съм права, но от моя опит това е умело използван художествен похват.Жалкото е, че малко хора ще го обединят в една обща картина, а ще го пречупят през възрастова група!

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор rumen77 ()
Публикувано15.11.14 21:24



Преди години попаднах на него, а днес се сетих заради твойта тема. Надявах се да е достоверно, много въздействащо е! Аз не съм боледувал от шизофрения, но дълги години бях с тежка депресия и агорафобия, и горе-долу знам.



Тема Re: Тема за изборанови [re: rumen77]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано15.11.14 21:39



За депресия ясно.
Моля разкажи за агорафобията ,бих искала да придобия впечатление от първо лице преди да се обърна към чичко гугъл

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор rumen77 ()
Публикувано15.11.14 22:18



При по-тежка форма, на човек му е напълно непоносимо да има други хора около него. Примерно някой ден съм се чувствал малко по-добре, излизам, но навън по някое време ми става лошо и оставам на някое по-безлюдно място в плачевно състояние, където стоя до вечерта, когато хората се приберат, да мога да мина по улиците до нас. Човек да започне работа в такова състояние, е все едно да се опита да лети. Веднъж като ми беше най-зле, към половин година не успях да изляза от нас. Не че през останалото време ми се събират много излизания. Само първата година си внушавах, че ще се излекувам, а после се предадох и така мина доста време, но сигурно съм късметлия, по едно време постепенно започнах да се подобрявам, започнах работа и т.н., и сега бива.



Тема Re: Тема за изборанови [re: rumen77]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано15.11.14 22:37



Попрочетох и в гугъл за тази болест.
Ти какви смяташ,че са причините- на психологическо ниво/някаква травма/ или на физиологично ниво?

Във всяка десятка има нула



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор vida1929-129539 ()
Публикувано15.11.14 22:46



Не е моя работа да ти показвам кои са заблудите и грешките ти. За тази цел би трябвало да имаш психотерапевт.
Поздрави!



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор rumen77 ()
Публикувано15.11.14 22:49



При мен съм сигурен, че това произлезе от депресията, а за нея какво да кажа, тя си е някаква особеност при някои хора, ако не за цял живот, то поне за даден период. просто химия.



Тема Re: Тема за изборанови [re: vida1929-129539]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано15.11.14 23:03



Ахъ.....ти знаеш но не е твоя работа?
Уф....за тази цел се допитвам до близките за мен хора./приеми го като комплимент

/
Що се отнася до психотерапевтите те вършат работа тогава когато човек има нужда от личностни промени,а аз не смятам да ставам идеална и така си се харесвам!

Във всяка десятка има нула

Тема Извинявай.нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано16.11.14 10:31



но не разбирам какво ме питаш.





Тема Браво !нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано16.11.14 10:34



Това много ми хареса. Продължавай да приемаш и обичаш себе си.





Тема Valenty,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано16.11.14 10:40



права си, че има противоречие в мен, но се уморих да бъда различна. Хората около мен продължават да ми казват, че такива хора няма и аз се опитвам да бъда като тях, за да ме приемат и да не се страхуват от мен. Сега на новото работно място отново ме гледат интересно, защото все пак не може да скриеш какъв си, колкото и да се стараеш. Гледам да бъда повече наблюдател, да не се натрапвам, да помагам само, когато поискат помощта ми. Поне съм помолила да не виждам какво става в душите на хората, за да ми бъде по-лесно да живея. Но не съм се отказала да направя Земята по-добро място за живот, не сама разбира се.





Тема Valenty,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано16.11.14 10:54



именно - това е само теория, която не е задължително да важи за теб. Ти самата чувстваш ли се болна ?
Ако зависеше от докторите, щяха да ме вкарат да ме лекуват в психиатрия, защото съм си признала пред тях, че чувам гласове. Само че гласовете, които аз чувам, са на добри същества и не са ме карали да убивам никого, а напротив - казвали са ми как да направим света по-добро място на живот. А сме говорили на тази тема, защото покрай работата ми се е налагало да ходя да говоря с лекуващите лекари на колегите ми, защото в предишната ми работа хората работеха самостоятелно. През деня както и да е, но през нощта е по-различно и беше много важно да са психически устойчиви, а това не винаги беше така и много от тях посягаха към алкохола. Аз не пия и не мога да разбера защо хората го правят, а те самите не можеха да ми обяснят и затова съм ходила при лекарите, но не останах очарована от начина, по който те действат. Не че аз успях да се справя с проблема, видях как няколко колеги си отидоха от този свят заради тази зависимост и продължавам да чета по тази тема, защото отново попаднах в почти изцяло мъжко предприятие, в което пиенето на работното място не е изключение, за съжаление.

На лекарите много неща не съм им ясни и се крият зад различни теории. А това, което аз разбрах е, че това е избор на съответната душа и нищо друго не мога да направя освен да приемам и обичам тези хора такива, каквито са.



Тема Re: Valenty,нови [re: nbb]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано16.11.14 17:43



Ами именно де!
Искам да открия коя от всичките теории се отнася до мен.
И го искам в тоя живот!

Във всяка десятка има нула



Тема Valenty,нови [re: valenty]  
Автор nbb (весела)
Публикувано17.11.14 15:43



защо искаш да се вкараш в рамки ? Душата обича свободата.





Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор vida1929-129539 ()
Публикувано17.11.14 20:33



Ахъ.....ти знаеш но не е твоя работа?

Не, не знам. Само предполагам какви са твоите заблуди въз основа на тази тема, но не мога да бъда сигурна . Аз ти отговарям от позициите на човек, привърженик на медицината, в частност психиатрията. Както вече си разбрала, българската психиатрия работи почти изцяло медикаментозно . Има и психиатри, последователи на холистичните методи, но те също лекуват шизофренията и медикаментозно.

Чета постовете ти и много често не виждам логика в тях и в твоите разсъждения. Прави ми впечатление как реагираш към написаното от мен -слагаш защитите и се отбраняваш, отричаш. И защо реагираш така, само защото аз не се съгласих с теб по някои точки. От момента, в който те попитах какво мисли за всичко това психиатърът ти, ти започна да отговаряш странно и завоалирано, от което ми стана ясно,че не си говорила с него по тези въпроси. Мисля си,че ти може би си разочарована от психиатрията,вече нямаш безрезервно доверие в нея,както може би си имала в началото и в методите й, особено медикаментозния метод. Или просто си се доверила, защото си нямала друга алтернатива на лечение тогава.
Ако сега започваш да клониш към холистичната медицина или към някоя друга терапия или теория, в това няма нищо лошо.
И тук аз просто казах,че не трябва да прекъсваш медикаментозната терапия без мнението на терапевта. Аз на твое място бих продължила например с когнитивно-поведенческа терапия, която да ме научи как да се справям със симптомите си в ежедневието, и когато съм по-стабилна,тогава вече може да повдигна пред психиатъра въпроса за спиране на лекарства.
Според психиатрията при диагнозата шизофрения не може да има духовно развитие. Душата е болна, как може да се развива! Психиатрията е на принципите на научния материализъм,който отрича съществуването на бог и в този смисъл отрича съществуването на бог и божества в живота на хората . А особено пък в живота на един психически нестабилен човек всякакви бръщолевения за господ могат да предизвикат още по-голямо объркване.

Сигурна съм,че дори да ти покажа заблужденията ти ,ти ще ги отречеш.
Отричаш, че имаш заблуди. Отричаш,че имаш и други симтоми на болестта, няма да конкретизирам кои. Всъщност не мога да те разбера-ти не оспорваш диагнозата си, но оспорваш,че имаш симтомите на болестта. Това е абсурд.
В психиатрията има научна последователност, има натрупан опит, наблюдения , които по недвусмислен начин са показали и доказали клиничната картина на шизофренията. Има деградация, има заблуди, има тежки афекти на агресия.

Мисля,че няма друг научен метод който да е натрупал толкова много опит и научни знания. Няма друг на този етап в б-я,който да предлага по-добра алтернатива за лечение.



Тема Re: Тема за изборанови [re: vida1929-129539]  
Автор valenty (ветеран)
Публикувано18.11.14 09:28



Това което виждам като "упрек" е че не съм обсъдила обстойно с моя психиатър медикаментозното лечение.Не виждах смисъл да наблягам на това защото, ако някога човек се е сблъсквал с медикаментозно лечение върху психически болести и по конкретно шизофренията за мен е разбрал ,че самата психиатрия няма точна представа за действията на медикаментите към всеки конкретен индивид.Или в момента аз пия дадени лекарства и те ме поддържат да функционирам добре,същевременно може и да има х-други лекарства които да ми действат по добре,но психиатрите не знаят кои точно са.Тоест лечението тук малко е на принципа на пробата и изключването. Що се отнася до безрезервно доверие не мисля че човешко същество може да си позволи този лукс отнасяйки всичко това към всичките ни аспекти на живота и най-вече когато ясно вижда колебания и несигурност от другата страна въпреки натрупания опит през годините.

Според психиатрията при диагнозата шизофрения не може да има духовно развитие. Душата е болна, как може да се развива! Психиатрията е на принципите на научния материализъм,който отрича съществуването на бог и в този смисъл отрича съществуването на бог и божества в живота на хората . А особено пък в живота на един психически нестабилен човек всякакви бръщолевения за господ могат да предизвикат още по-голямо объркване.
Това ти умозаключение направо ме хвърли в състояние в което не знам да плача или се смея. Ще избегна нелогичната връзка между психиатрия и душа.
Но ще се спра конкретно върху бръщолевения за които ти споменаваш.Ей така не си ли се замисляла, че тези бръщолевения са израз на информация?.....Попитах защото именно за това ми беше темата.
И да не отричам диагнозата си , но отричам, че имам деградация, заблуди, или тежки афекти на агресия .Ако ти си забелязала такова нещо в мен и може да го конкретизираш бих желала да го обсъдим.

Прикачвам тук един текст с уговорката ,че не се ангажирам с него-просто беше първото нещо което излезе в гугъл когато потърсих връзката между психиатрия и душа!



Във всяка десятка има нула

Тема Вида,нови [re: vida1929-129539]  
Автор nbb (весела)
Публикувано18.11.14 10:17



лекарите вече не могат да лекуват себе си, защото не се познават, как биха могли да помогнат на някой друг ?


За шизофренията не съм чела, защото както вече многократно написах, отказах да приема, че брат ми има тази диагноза. Но мога да ти напиша много неща за рака, защото от него успях да се избавя. Това, което установих за себе си е, че това е болест на душата , а после на тялото, защото успявах за 5 минути да унищожа това, което бях постигнала за 8 месеца лечение. И така няколко пъти, докато не разбрах, че сама си го причинявам, когато се обиждам, защото се чувствах предадена от хората, които съм имала за най-близки до себе си. Няма как някой друг да ти кажа какво се случва в теб, освен ако лекарят не си пада малко ясновидец. Така че ако за себе си вярваш, че лекарствата помагат, пий си ги на воля, но остави valenty сама да реши какво да прави със себе си. Болестите ни се пращат, когато не следваме пътя на душите си. Та това мога да споделя от моя горчив опит, но съм безкрайно благодарна, че поех по този път, а не се доверих на лекарите, които със сигурност щяха да ме довършат. Стигнах до Бог, който е истинският лечител. А лекарите са само негови посредници за тези, които вярват в тях. Или отново стигнахме до извода, че вярата е тази, която лекува и любовта също. Така че, за да се излекува човек, трябва да се чувства приеман и обичан такъв, какъвто е, защото всички сме Божии чеда и като такива сме съвършени. Ако имаме някакви проблеми, сме си ги създали сами, защото не вярваме в себе си, а чакаме някой друг да ни даде готови отговори, за да има кой да ни е виновен в случай, че нещата не се получат такива, каквито ги искаме.



Тема Re: Тема за изборанови [re: valenty]  
Автор vida1929-129539 ()
Публикувано19.11.14 16:35



Това ти умозаключение...



Права си, и не само то, но целия ми пост е абсурден. Писах го със силно главоболие. Когато съм в състояние да пиша, ще се опитам да обясня какво съм искала да кажа .Тогава ще отговоря на последните два поста-твоя и на енбибито.

Редактирано от vida1929-129539 на 19.11.14 16:37.



Тема Пожелавамнови [re: vida1929-129539]  
Автор nbb (весела)
Публикувано19.11.14 16:54



ти бързо възстановяване и след това помисли какво ти се е случило преди да те заболи главата. Дано да се появиш скоро с чисто прясна глава.





Тема Re: Пожелавамнови [re: nbb]  
Автор vida1929-129539 ()
Публикувано19.11.14 17:10



Благодаря




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.