Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:50 28.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема За киселото мляко и заквасването мунови  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано15.04.05 11:03



Момичета и момчета,
Сега ще ви задам следната гатанка . Кажете ми ако си нямаш 2-3 лъжички мляко за закваска с какво друго може да се подкваси млякото? Къде живее великата бактерия Бациликус Булгарикус?
Питам защото приятелка ми се оплака, че така били развалили вече всички кисели млека в България, че вече нито едно от тях не можело да подкваси млякото . Много ще ми е мъчно, ако е така наистина!

"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"

Редактирано от Иpeтo на 15.04.05 11:13.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Иpeтo]  
Автор ah ()
Публикувано15.04.05 13:36



мога да ти отговоря къде живее в австрия: в киселото мляко от хофер. става идеално за закваска.
а в бг имаше май едно перущица. иначе, за съжаление, това е факт.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: ah]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано15.04.05 13:50



А какво е "хофер"?

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Иpeтo]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано15.04.05 15:19



В България: ако реша да квася мляко:

1. Отивам и купувам селско мляко от бабите, които все още го продават нелегално тук-там .

2. Отивам на пазарчето на "Св. Седмочисленици" в София и купувам пак от бабите домашно кисело мляко, обикновено овче, но може и друго, каквото имат.

3. Квася закупеното по т. 1 със закваска от закупеното по т. 2. И пак не винаги става като хората...

Да се кваси купешко прясно мляко с купешко кисело мляко е само губене на време, уви...


Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Mushu]  
Автор Maтa Kocмaтa (избръсната)
Публикувано15.04.05 15:55



Мда гледайте филма "The Corporation" и ще ви се изяснят някои неща относно млякото и живота въобще

Лека нощ


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Maтa Kocмaтa]  
Автор Mим (щура)
Публикувано15.04.05 22:18



Не съм го гледала тоя филм, но киселото мляко в последно време наистина е ужасно. Няма го онова от едно време, дето се вкисваше на следващия ден (тогава това ни беше проблем пък). Днешното издържа по 2 седмици, че и повече в хладилника - правете си сметка колко е натурално и колко консерванти му блъскат. При това е неестествено гъсто, блъскат му и нещо за сгъстяване - нишесте ли, що ли...
Аз изобщо не купувам Данон, Фибела и млека от този сорт. Предпочитам произведените от по-малки фирми. Но и тяхното качество не ме задоволява, даже някой път нещата са трагични. Въпрос на време е да се ядосам и да започна да си квася сама вкъщи. Не от купешко прясно, разбира се. И без това си вземаме всяка седмица 2 литра от един производител, ще почнем да си вземаме по 4-5 и ще ме загубят като клиент!
Майка ми и баща ми си квасят мляко от няколко години, като си купуват прясното от производител и си оставят от предишното подквасване няколко лъжици за новото. Винаги си имат в хладилника поне половин бурканче за подкваса.
А от къде може да се вземе подкваса за първо квасене, не знам. Сигурно от някой (бабите на пазара), който си кваси сам.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Mим]  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано15.04.05 23:08



Добре де, ама освен от кисело мляко трябва да има начин да се заквасва и от нещо друго.
Баба си спомням, че ми казваше, че като са нямали мая на времето са позвали "квас" или хмел или нещо такова за замесване на хляба......А за качеството и на българското кисело мляко няма какво да си говорим. Не съм гледала филма на Мата Космата, щото ми се налага да го гледам служебно на живо всеки ден и да ви кажа така ми е писнало на шапката, че ще захвърля всичко и ще хукна към дън горите тилилейскии няма да искам да знам за цивилизацията!!!

"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Иpeтo]  
Автор Mим (щура)
Публикувано15.04.05 23:17



Ами мисля, че вълшебната бактерия се съдържа само в киселото мляко, и то в българското, поне аз не знам да се съдържа другаде ...
За кваса за хляб си права, замества маята, но заместител на въпросната бактерия - не знам... Всъщност има разни други там закваски (например използваните от "Данон" - жива закваска или както там й казват), но явно те не ти вършат работа.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Mushu]  
Автор Sapiens (ex Sapiens-s-s)
Публикувано15.04.05 23:39



Ако не е тайна - бабите откъде вземат закваската?



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Иpeтo]  
АвторПpoлeт (Нерегистриран)
Публикувано16.04.05 10:52



Преди около две години разговарях с шефа на този институт в София, който единствен в България отглежда, съхранява в чисто състояние и продава въпросната бактерия. Убий ме, не мога да се сетя как се казва. Та той ми изреди имената на българските фирми, които са си купили от там бактерията и за съжаление те бяха твърде малко. Една от тях е производителката на кисело мляко "Елена" и оттогава си купувам само това мляко, когато реша да си квася в къщи. Не съм имала проблем.
А иначе най-сигурно е да вземеш закваска от село и то от къща, където има млекодайно животно.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Пpoлeт]  
Автор Sapiens (ex Sapiens-s-s)
Публикувано16.04.05 11:43



Хубавата закваска е щам бактерии на Lactobacillus bulgaricus и нищо друго.
Интересно ми е бабите на село, с домашното мляко, крави, кози и овце откъде се снабдяват с този щам за закваска...
След като веднъж е заквасено млякото, вече е лесно, но и тогава, след многократно използване, щамът се изражда и иска подновяване.
Е, как го правят според вас бабите?
Той не вирее по хастите или да капе като манна небесна от небето.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Sapiens]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано16.04.05 11:47



Уникалното при българския млечен микроб е, че той в България живее свободно в околната среда, докато на друго място може да се размножава само чрез закваска или в лабораторни условия, което води, както вече някой спомена, до израждането му.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.

Редактирано от Eдин на 16.04.05 11:48.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Eдин]  
Автор Sapiens (ex Sapiens-s-s)
Публикувано16.04.05 12:05



"Свободно", ама само в Родопите и не може да се сравни с изолирания, поддържан и опресняван щам в лабораторни условия.
Така или иначе, за мене остава открит въпросът "откъде, за бога, вземат закваската прословутите баби"...
Никак не ми се вярва да оставят свареното мляко на открит въздух, че да се закваси от въздуха, нали?
Май повечето изказвания в тази тема граничат с "Градски легенди", или са от серията ЕЖК (Една Жена Каза)...



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Sapiens]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано16.04.05 12:25



Не знам накъде биеш и какво искаш да изкараш. Не знам също откъде се взема първоначално закваската, но явно има начин, тъй като бабите нямат лаборатории. Има най-различни видове естествени закваски и за всяка си има някакъв чалъм. При това микробчето, което се щамосва в лапараториите, също трябва да дойде отнякъде -- все пак е с естествен произход, а не получено в лаборатория.

Опа, питах половинката и тя ме осветли по въпроса -- първоначалната закваска се получавала от съдържанието на дебелото черво на агънце сукалче (демек такова, което все още се храни само с мляко).

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.

Редактирано от Eдин на 16.04.05 12:27.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Eдин]  
АвторПpoлeт (Нерегистриран)
Публикувано16.04.05 12:41



"първоначалната закваска се получавала от съдържанието на дебелото черво на агънце сукалче" - и се нарича "сирище". Поне така се нарича в художествената литература. Не съм чела специализирана по въпроса.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Пpoлeт]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано16.04.05 12:46



Мдам.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Sapiens]  
АвторПpoлeт (Нерегистриран)
Публикувано16.04.05 12:47



Бактерията е ясна, не мога да се сетя за името на института и името на тогавашния му шеф проф. Еди кой си, да ме прощава.
Ама вече си говорихме веднъж за спомнянето, да не се повтарям.



Тема Re: Откъде бабите...нови [re: Sapiens]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано16.04.05 13:05



И аз не разбирам много накъде биеш, честно казано. Ако знаеш откъде бабите взимат закваската, защо просто не ни кажеш? Или ни гледаш сеира? А ако не знаеш, също както и ние явно не знаем, бидейки, уви, презряни градски чеда, и се мъчим да налучкаме правилния отговор , дали не става малко като в шопския лаф "и аз не знам как е, ама и така не е"?
Това така, с най-добри чувства и в никакъв случай не с желание за заяждане.))

Иначе ето няколко интересни линка:

За бабите обаче не се казва нищо пряко...
за опитите ни за запазване на наименованието "българско кисело мляко" в ЕС
Страница на фирма, произвеждаща и предлагаща - Пролет, дали за нея говориш или за друга?
- впрочем, тук има интересни данни, разказва се къде са били открити лактобацилите - в почвата, по кората на дърветата, по цветята и дори из мравуняците в някои региони на България.

И съвсем OFF темата за киселото мляко: Сърдечно ти благодаря за великолепната рецепта за ориз - пилаф, която си давал тук преди време. Снощи пожънах с нея овации, обратно пропорционални на времето и "сложността" на приготвяне.

Ante porcos margaritas meas mitto.

Редактирано от Mushu на 16.04.05 13:10.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Eдин]  
Автор Sapiens (ex Sapiens-s-s)
Публикувано17.04.05 01:12



Не от дебелото черво, а точно от стомахчето, от власинксите, които го покриват.
Така са правили кумис - наливали са кобилешко мляко в такова стомахче, оформено като торбичка с тапа и млякото се заквасвало от този фермент.
А бия натам, че едва ли някоя от т.н. баби ще си прави този труд, просто вземат закваска от "купешко" мляко и всички останали дебати по темата са в стил "Градски легенди"...



Тема Re: Откъде бабите...нови [re: Mushu]  
Автор Sapiens (ex Sapiens-s-s)
Публикувано17.04.05 01:18



Ох, отговарях по ред на постингите и затова най-напред отговорих на Един, така че просто прочети отговора до него за т.н. "сирище" и заквасването като такова.
Радвам се, че моят ориз-пилаф ти е харесал, и не само на тебе, доколкото разбирам...
И аз съм градско чедо 7-8 поколения назад, но пък съм си правил труда да попрочета това-онова в по-младите си години.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Mим]  
Авторaбeee (Нерегистриран)
Публикувано17.04.05 10:51



Аз изобщо не купувам Данон, Фибела и млека от този сорт. Предпочитам произведените от по-малки фирми. Но и тяхното качество не ме задоволява, даже някой път нещата са трагични.
те, тия , по-малките фирми( разположени из ''екологично чисти райони'';)) не са виждали ХЕИ , нито то тях...
ако видиш каква е хигиената там..ще драйфаш....



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: aбeee]  
Автор Jennifer* (добро момиче:))
Публикувано17.04.05 11:32



Вече се бях отчаяла, че няма нито един човек, който да разсъждава като мен, но вече се поуспокоих.




Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Sapiens]  
Автор мyнти (излъган)
Публикувано17.04.05 22:35



Ако оставиш сварено млеко в хладилника,след няколко дни се е хванало .Незнам само дали се подквасва от него или се ползва само за домашна мътеница.
А що се отнася до заквсаката,става с купено млеко.Никога не съм имала случаи да не ми стане.1 супена лъж.на 1 компотен буркан (от ония с винт).Спазвам колко трябва да е топло ,завивам с хавлиена кърпа и то си става.


.... да му БЕРА ЛАИКАТА...



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: мyнти]  
Автор Sapiens (ex Sapiens-s-s)
Публикувано18.04.05 02:20



Разбира се.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: мyнти]  
Автор ah ()
Публикувано18.04.05 11:27



???? как така? не става ли на извара? като се отцеди, де.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Eдин]  
Автор ah ()
Публикувано18.04.05 11:37



хофер е австийският вариянт на немското алди. само че, всичките млека са авсрийски, а и почти всички основно хранителни продукти.
та въпросният "йогурт" е 100% с лакт. булгарикус, на вкус и консистенция е идеален. разприказвах се веднъж с туркинята в един дьонер кебаб, та тя ми каза, че с този йогурт заквасва, и действително, става прекрасно кис. мляко.
иначе, тези хиляди разновидности са май с различни бактерии и животни, въртящи се наляво и на дясно, и най-вече с химия, дори и с разни желатини и други боклуци.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: ah]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано18.04.05 11:57



Откъде знаеш, че е с л. булгарикус? Пише ли?

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Eдин]  
Автор ah ()
Публикувано18.04.05 14:24



отговорът изобщо не ми харесва.
не е булгарикус а е ацидофилус. защото: бифидус и ацидофилус дават по-мек вкус и за разлика от булгарикус част бактериите достигат живи до стомашно-чревния тракт, а това е основното от здравна гледна точка.

интересното е, че много от производителите смесват:
Lactobacillus acidophilus,
Lactobacillus bulgaricus,
Streptococcus thermophilus

ей, много се ограмотих покрай тази тема:

думата йогурт произлиза от тракийски. тракийците носели на кръста (и връзвали на конете) мехчета от агнешка кожа, пълни с мляко. от температурата на тялото и съответната микрофлора в меха се получавало кис.мляко.


истинското кил. мляко, което се произвежда само от мляко и бацили има трайност само 1 ден. (бабите всеки ден ли квасят??')







Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: ah]  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано18.04.05 14:32



Малииии, сега чак се почувствах горда, че съм инициализирала оргамотяване в интернет - пространството .
Я, да те питам аз теб една друга работа. Българското сирене, дето го продават в зелените кутии по турските магазини къде се произвежда? Защото в България от много отдавна не съм яла такова и силко подозирам, че ще има да отскачам до Австрия за сиренце, когато се прибера един ден .

"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: ah]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано18.04.05 14:42



Ами и аз си помислих, че най-вероятно е ацидофилус, та затова попитах. Продават се разни смески, които съдържат какво ли не -- например Lactobacillus rhamnosus Gorbach & Goldin -- поддържало равновесието в чревната флора (демек чревните бактерии). Онези от Даноне с Бифидус есенсис в Активията постигат пак същото. А Якулт пък (Yakult) не е дори и кисело мляко, ами само бактерии Lactobacillus casei Shirota в малко сиропче. Абе като си направя сметката от всичките млечнокисели чудесии, които поглъщам, изглежда, че равновесието в червата ми би трябвало да е джелезно.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Иpeтo]  
Автор ah ()
Публикувано18.04.05 15:02



ха! това, на което пише "nach bulgarischer art", в кръглите кутии? ако не се лъжа, на кутията пише "дойчеланд" .
чувала съм кървави истории за гръцки фирми, които купуват бг сирене и си го опаковат в гр, и си го пишат произведено в гр.
а на моя австиец вчера туркинята в турския магазин му казала, че разфасованото сирене което продава, се произвеждало в германия. той донесе едно кръгло, много вкусно беше.
аз купувам едно, което минава за българско и така си изглежда и такова си е на вкус, но не се намира по всяко време.



Тема Re: Благодаря!нови [re: Sapiens]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано19.04.05 21:53



Ясно. Благодаря!

Ante porcos margaritas meas mitto.

Редактирано от Mushu на 19.04.05 21:53.



Тема Re: Благодаря!нови [re: Mushu]  
Автор Sapiens (ex Sapiens-s-s)
Публикувано20.04.05 11:52



Бъди жива и здрава!



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Mим]  
Авторbosi (Нерегистриран)
Публикувано28.05.05 18:00



От четиригодишна съм се научила да подквасявам млеко. Сега съм на 30 и съпругат ми е в бизнеса с млечните продукти. Основно практика при тези фирми е използването на сухо млеко. Няма млечен продукт при който са не се използва сухо мляко. Но едно мога да ви кажа: Досега всяко едно млеко ми се е сквасвало. Основното правило е температурата.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: bosi]  
Автор alys ()
Публикувано28.05.05 18:33



От млеката на Данон ми се е получавало кисело мляко, което се влачи, а не се отделя, като го гребеш с лъжица, например. Докато синът ми беше малък, а това беше в ония години, когато се редяхме на опашки за основни хранителни продукти, купувах прясно мляко от познти и го подквасвах. Преустанових с тази дейност преди 2 години. Оттогава няколко пъти ми се е налагало (като си донесем прясно овче мляко от село) да квася мляко, но не смея да се доверя на Данон. За по-сигурно си взимам подкваса от село. С добра подкваса винаги ми се е получавало и ако е било по-горещо, се получава по-кисело и се отделя водичка. Ако трябва да следя температурата в диапазон от 1-2 градуса, то не си е работа.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: alys]  
Автор White Raven (grachesht)
Публикувано01.06.05 19:31



Искам да попитам следното като се извинявам, че не съм чела всичко горепосочено. Имам едни таблетки на Тошков- Лакторея. На тях пише, че съдържат- лактоб. булгарикус.
Мислите ли, че ако се натрошат няколко такива и се разтворят мляко ще се осъществи заквасване?



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: White Raven]  
Автор alys ()
Публикувано01.06.05 19:55



Опитай и ще кажеш какъв е резултатът (ама непременно ).



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: alys]  
Автор White Raven (grachesht)
Публикувано01.06.05 20:00



Оф, аз искам да споделите малко мисли преди да се заема.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: White Raven]  
Автор dexter_sum (Bladerunner)
Публикувано01.06.05 21:07



Добре де, а не мислиш ли, че тези бацили са отдавна умрели от насилствена смърт?
Вярно е, че има микроорганизми, които живеят извън средата си доста време, ма чак пък толкоз?
А за заквасване май гадинките трябва да са живи.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Иpeтo]  
Автор bravoGogo (непознат)
Публикувано02.06.05 17:43



Така, Прочетох постовете и мога да жи кажа едно, проблемите са предимно на психологически!
По въпроса за закваската. преди около 2 години когато поради някаква причина успяхме да затрием закваската която си държим в къщи си спомням че пробвахме с 3 марки млека и успяхме :-) с една от тях.
А баба ми ми е разправяла неща които просто ниамам време да пробвам.
Та баба ми ми казваше, че едно време просто са оставяли издоеното мляко прецедено във ниякакъв съд (най-често глинен) и на другия ден хоп кисело мляко.
Това ме навежда на следното:
При технологията която използвам аз и винаги ми се получава хубаво мляко а тя е 1.кипване, 2. изстиване до 50°С +-2°С, 3. 2 часа завито във дебели одеала или вълнени парцали но без капачка отгоре, се избиват бактериите които си ги има в млякото.

И нека закваската бъде винаги с вас

Aquilla non capit muscas


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: dexter_sum]  
Автор White Raven (grachesht)
Публикувано03.06.05 18:51



нямам на идея.
То не е ли нещо като маята? Оживява като се постави при определни условия.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: White Raven]  
Автор dexter_sum (Bladerunner)
Публикувано03.06.05 18:57



А де?
Дано някой специалист се обади...



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Иpeтo]  
Автор SilverElf (Celebrian)
Публикувано03.06.05 19:33



Аз намерих в Англия мляко съдържащо лактобацилус булгарикус.

Но ми е много интересно да пробвам сама да си сквася. Моля Ви, споделете изпитани рецепти, как става тоя пиниз, само съм слушала.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: SilverElf]  
Автор White Raven (grachesht)
Публикувано03.06.05 19:58



Кое е това кисело мляко?
Иначе аз не успях да заквася нормално мляко докато не си купих машинка. Все нещо не ставаше като хората. Сега глей кво става!
Точно затова се чудех дали да не експериментирам с Тошковите.......



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: White Raven]  
Автор alys ()
Публикувано03.06.05 20:30



Ако вече си купила тези таблетки, защо не опиташ? От любопитство мога да пробвам, но няма да е много скоро.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: White Raven]  
Автор SilverElf (Celebrian)
Публикувано03.06.05 21:04



Лидълското. Гръцко е и пише naturis Yogurt. Ние само него ядем, а опитахме всичките им кремчета, които те наричат кисело мляко.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: SilverElf]  
Автор alys ()
Публикувано03.06.05 21:16



В отговор на:

как става тоя пиниз




Кипваш млякото, оставяш го да се охлади до към 55 градуса. Като си потопиш малкото пръстче, да издържаш 10 секунди (аз си броя), може и малко повече. В зависимост от гъстотата на прясното мляко, взимаш 1/2 супена лъжица (или повече) кисело мляко и го разбъркваш с малко (една-две суп. лъж.) прясно мляко. Количеството на подквасата е ориентировъчно за 1 до 3 литра прясно мляко. Ако подквасата е от рядко кисело мляко, можеш да увеличиш количеството й. Изсипваш го в прясното мляко и хубаво разбъркваш. Затваряш съда, завиваш го с нещо вълнено и отгоре му нахлузваш найлонов плик. След 4-5 часа трябва да е готово. Аз не го увивам, а слагам съда с млякото в студена фурна. Там стои определеното време за подквасване, без да включвам фурната. Така ми е по-лесно, обикновено вечер, преди лягане и на сутринта е готово. Изолационният материал на фурните, от който са направени, позволява да се задържи температурата на млякото.

Редактирано от alys на 03.06.05 22:32.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: alys]  
Автор White Raven (grachesht)
Публикувано03.06.05 23:43



Ама ти си явно голяма специалистка и страхотна доманкиня!



Тема Хайде да разясним за т'ва пусто мляко веднъж завиннови [re: dexter_sum]  
Автор Osogovetz (медик)
Публикувано07.06.05 00:45



...аги.

Мъртви бактерии не могат да оживеят. Маята за хляб не съдържа в основата си бактерии (прокариотни организми), а дрожди, които не са бактерии - те са еукариотни гъби. Дрождите се ползват за хляб, вино, бира, производство на спирт и какво ли не още. Образуват спори при неблагоприятни условия и така оцеляват. В спорите те са защитени и "спят", докато не го "събудим", за да направим хляб примерно.

Бактериите, които "правят" киселото мляко не образуват спори (да лактобацилусът е бацил, а бацилите принципно образуват спори, но точно този бацил не образува) и не оцеляват. Умрат ли не могат да "оживеят".

В производството на кисело мляко се ползват две от няколкото млечно-кисели бактерии:

Lactobacillus bulgaricus - изолиран от студента по медицина Стамен Григоров през 1905 година.
Ферментира глюкоза, фруктоза, галактоза и лактоза. При образуването на продукта може да понесе концентрация на млечна киселина до 1.7% (след това, се сещате, млечнокиселата ферментация спира). Развива се при температурен оптимум 30-40 градуса.
Тази бактерия е основната в истинското кисело мляко и е причина за вкуса му. Самата бактерия не се развива в храносмилателната система на човека, тоест не самата тя помага, а продуктите, които образува.

Streptococcus thermophilus - втората бактерия от закваската за кисело мляко. Развива се при по-високи температури - 40-50 градуса и е особено чувствителна към антибиотици. Последното се ползва широко, за установяване на качеството на млякото и дали не е натъпкано с антибиотици.
Бактериите са достатъчно изтънчени, за да не растат в мляко, което е с лошо качество - примеси на антибиотици, консерванти и т.н. От него не очаквайте добро кисело мляко.

За киселото ни мляко се ползват тези две бактерии, за йогурт (не, истинският йогурт не е равнозначен на нашето мляко) - пак тези бактерии, но вероятно друга технология, не съм запознат. За ацидофилното мляко, което се употребява при стомашно-чревни проблеми се ползват Lactobacillus acidophilus и Streptococcus lactis или Streptococcus cremoris (креморисовият стрептокок се ползва и за направа на масло).

Останалите бактерии от тази група са неизменна част от продукцията на сирене, кашкавал, масло, вино, кумис, кефир, блааах...много неща...



Тема Re: Хайде да разясним за т'ва пусто мляко веднъж завиннови [re: Osogovetz]  
Автор dexter_sum (Bladerunner)
Публикувано07.06.05 09:30



Мерси много за информацията!

За някои неща много се чудех, иначе за маята знам, че е дрожд, и че е от съвсем друго царство:)



Тема Re: Хайде да разясним за т'ва пусто мляко веднъж завиннови [re: Osogovetz]  
Автор Иpeтo (ентусиаст)
Публикувано07.06.05 10:32




Ей, най-после веднъж и завинаги .
Аз пък друго да питам - а кои са бактериите в Активия на Данон, които уж спомагали храносмилането и т.н.?

"Life is like a box of chocolates, you never know what you're going to get"


Тема Re: Хайде да разясним за т'ва пусто мляко веднъж знови [re: Иpeтo]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано07.06.05 10:58



Bifidobacterium lactis

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Допълнение на въпроса на Иретонови [re: Иpeтo]  
Автор alys ()
Публикувано07.06.05 13:28



И изобщо има ли нещо по-различно в Активията (като някакви допълнителни и различни бактерии, които рекламираха)?



Тема Re: Допълнение на въпроса на Ирето [re: alys]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано07.06.05 14:36



На етикета пише, че има. А вътре има ли, не знам

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Допълнение на въпроса на Иретонови [re: Eдин_]  
Автор alys ()
Публикувано07.06.05 22:14



Така си е.



Тема Re: Допълнение на въпроса на Иретонови [re: alys]  
Автор Osogovetz (медик)
Публикувано08.06.05 20:04



Би следвало да има Bacterium Biphidum - той е част от нормалната човешка флора, заселява се в червата още след раждането, ако бебето се храни с
_майчина_кърма_. Той продуцира бифидна и ацидофилна субстанция, които противодействат на "лошите" бактерии в червата. Продуцира и редица ензими, които повлияват благоприятно нивото на холестерола и амоняка в кръвта, както и имуно-стимулиращо действие. Абе, с две думи, ако го има наистина в Активия, супер.



Тема Re: Допълнение на въпроса на Иретонови [re: Osogovetz]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано09.06.05 08:40



Има много видове бифидобактерии. Онзи е бифидобактериум лактис или бифидум есенсис.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Допълнение на въпроса на Иретонови [re: Eдин_]  
Автор Osogovetz (медик)
Публикувано09.06.05 09:59



Има.



Тема Re: Допълнение на въпроса на Иретонови [re: Osogovetz]  
Автор бypkaнчeМодератор (познато)
Публикувано09.06.05 11:59



значи - да ядем, така ли?
аз поядвам Активия от време на време, но винаги изпълнена с едно такова недоверие...



Тема Re: Допълнение на въпроса на Иретонови [re: бypkaнчe]  
Автор Osogovetz (медик)
Публикувано09.06.05 12:28



Не мога да кажа, не знам. Какво пише и какво съдържа са две различни неща. Между другото аз дори не съм опитвал "Активия".



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Иpeтo]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано10.06.05 13:19



Малко нескромен въпрос към всички специлистки, и разбира се Осоговеца и ЕДИН (други мъже май няма) - Защо си заквасвате кисело мляко в къщи?

Излиза по вкусно? (Дори и ако ползвате "купешка" закваска).

По здравословно е от тези по магазините?

По евтино е? Бихте ли ми казали колко струва литер прясно мляко (и колко процента мазнина има в него ) и колко струва кофичка 200 мл. купешко кисело мляко?

Предварително ви благодаря за отговорите, и приятен уикенд на всички

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Иpeтo]  
Автор Cтpeйнджъp (адвокат)
Публикувано10.06.05 13:29



В халите продават на един био-щанд био-кисело мляко. Твърдят, че няма разни смеси, нишесте и консерванти. Да ти кажа аз си купих и си е точно кисело мляко от "онова време". Май наистина няма нишесте и е много гот. Пробвай! Може да свърши работа...



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Mitre]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано10.06.05 15:16



Аз не си заквасвам. Т.е. случвало се е, но много рядко.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Mitre]  
Автор alys ()
Публикувано10.06.05 15:29



Квася само домашно мляко. Иначе няма смисъл - нито е по-вкусно, нито пък нещо ще се получи.
В къщи ядем кисело мляко (когато купувам) с 4,5 % масленост, 400 г - 0,60 лв., а прясното е с масленост 3 %, 1л - 1,35 лв. в кутия.




Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: alys]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано10.06.05 16:13



Под домашно мляко имаш предвид това с оригиналните мазнини, не намалени до 2-3 %?

А някой знае ли колко % мазнини има домашното краве мляко?

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Mitre]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано10.06.05 16:25



Зависи преди всичко от кравата.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Бас ловя..нови [re: Mitre]  
Автор Maймyнa™ (оригинал)
Публикувано10.06.05 16:28



..че масленоста зависи от къде, кога, как, кой и с какво и пасал каква крава..

А след като те напцуя на ум, че ме пропущаш сред мъжете във форума, ще споделя, че вкъщи се кваси мляко но не краве а овче.. И единствената причина е, че.. когато си го направиш сам е по-вкусно..

Сега разбра ли?

Тема Re: Допълнение на въпроса на Иретонови [re: Osogovetz]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано10.06.05 16:31



Дали мога да разбера от казаното, че ако в един местен продукт на Даноне има Biphidum i Acidopilus това върши работата на Бацилус Булгарикус?

А какво става ако се направи закваска с този продукт и "купешко" пресно млеко ( с 3% мазнини ) по описаната от Алис процедура - увеличават ли се количествата на тези две симпатични бактерии, или само се получава някакво кисело мляко?

Реших да си заквася кисело мляко, та да знам де...или да се боря с холестерола по класическия метод - червеното вино?

П.С. Въпроса е към Осоговеца, но ако някой друг разбира - да се обади, моля - не ви досаждам често напоследък, полага ми се някакъв отговор.

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!


Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Mitre]  
Автор PeПиЧka (любимка)
Публикувано10.06.05 16:52



Не изпускам възможност да си купя мляко директно от собственик на млекодайни.
Краве мляко - 0.60лв. за литър
Овче мляко - 1,00лв. за литър
Биволско мляко - 1,20лв. за литър
От баща ми знам, че е нормално средната масленост при кравето мляко да е 3,6%, но има краве мляко със 7-8% масленост.
Преди да се произведе киселото мляко, прясното (във фабриките) минава през ред процедури с които максимално се извличат естествените мазнини, а с какви го обогатяват до 4% хич не ми е ясно
Домашно сквасеното кисело мляко е по-вкусно, а и по-евтино. С добра подкваса (ползвам "Елена") издържа без да вкисне до 2 седмици.



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: Mitre]  
Автор alys ()
Публикувано10.06.05 22:45



Не знам колко % е маслеността на кравето мляко, нито на овчето, което ние си донасяме от село. Това, което купувам от магазините, няма нищо общо с домашното. Купешкото е в голямата си част сухо мляко и кой-знае какви мазнини, а пък дали има и поне едничка от споменаваните на етикетите бактерии, дълбоко се съмнявам. Но като не можем да отглеждаме овце и крави на балкона , ще се задоволим и с, така нареченото, натурално кисело мляко (нали това го пише на всяка кофичка кисело мляко).
Ако си решил да си квасиш мляко, поне намери познати, от които да купуваш мляко (ама истинско - от крава или друго млекодайно животно). По време на кризата в БГ съм пробвала да квася всякакво мляко (включително сухо), защото в магазините не можеше да се намери, а детенце много обичаше (и сега обича) кисело мляко. Още повече, за децата е препоръчително да ядат кисело мляко. Наличието на мляко в къщи е абсолютно задължително. Да няма мляко у нас е равносилно на това да няма вода.



Тема Re: Бас ловя..нови [re: Maймyнa™]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано11.06.05 15:04



че пЦувам по добре от тебама да не почваме, оти че нъ бан'нат и двамата

Не те споменах, защото в тази тема за подвквасване те нямаше

Знам че масленоста на млякото варира в зависимост от породата на кравите, храната им и т.н., и разбира се помня че овчето сирене беше по вкусно от кравешкото. Питах за да имам някакви данни за сравнение с купешкото мляко което ползвах за заквасване.

Та да ви се похваля - вчера по обяд подквасих купешко мляко 3%, и вечерта получих комплименти от всички!!! ДНЕС обаче вчерашния продукт се подобри още повече вкусово и стана по вкусен от закваската ( туземски продукт на Даноне, с 3% мазнини и Biphidum + Acidophilus, no bez Bacillus Bulgaricus).

Вдъхновен от успеха си направих ново заквасване, пак с купешко мляко, но с 5% мазнини (няма в магазините с повече мазнини), и ще се стискам до утре да не го опитвам дори.

Следващата седмица ще попитам дали някой от туземските производители има продукти с този Bacillus Bulgaricus да опитам и с него.

Така и не разбрах дали чрез закваска на обикновенно мляко се увеличават всичките тези симпатични бактерии, та ако някой може да ме светне, благодарско.

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!


Тема Re: Допълнение на въпроса на Иретонови [re: Mitre]  
Автор Osogovetz (медик)
Публикувано12.06.05 19:40



До някаква степен - вероятно да, но българското мляко си е българско мляко. Оригиналът.



Тема Моля участниците за един компетентен анализнови [re: Иpeтo]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 15:12



Вчера за пръв път квасих мляко. След обстоен преглед на тукашната тема и консултация с майка ми по телефона, извърших свещенодействието. Ползвах прясно мляко от една местна фермичка (по тукашните стандарти минава за домашно ). За закваска ползвах Данон Natural, купено от магазин (в САЩ). Много внимавах за температурата, използвах по около една супена лъжица кисело мляко на литър прясно, покрих бурканите с фолио и ги държах завити с хавлиена кърпа. Седем часа по-късно млякото се беше сгъстило и го сложих в хладилника, но при дегустацията тази сутрин се оказа мялко рядко и леко лигаво...... Единственият гаф, който мисля, че може да съм допуснала, е че не го кипнах, защото прочетох, че е пастьоризирано при 63C за 30 минути. Това бил старомодния начин за пастьоризиране, наречен vat pasteurization. Та въпросите ми са:

1. Възможно ли е това, че не го кипнах, да е проблема?
2. Възможно ли е да се досгъсти до довечера както е в хладилника?
3. Всякакви идеи как да избегна подобен проблем при следващия опит са добре дошли.
4. Мога ли все пак да го ям, макар че е редичко?



Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: no_bs]  
Автор anbra (коя ли е тя)
Публикувано14.06.05 15:34



Когато квася мляко /много рядко през лятото на вилата/ първо го кипвам задължително /щото знае ли се/ и после слагам лъжица подкваса на около 700мл мляко - температурата знам, че се измерва с пръст // - да търпи на топлина. Струва ми се, че един пешкир му е малко - първо завивам буркана с вестник, после с пешкир и накрая с вълнено одеало. Ако не го забравя - държа го не повече от 3-4 часа и след това отива в хладилника. Колкото и да се сгъсти, отгоре обикновено има цвик, но не много.
Не мисля, че ще се досгъсти до довечера. Всъщност ти не знаеш къде е проблемът - може и да не е в технологията, а в изходните материали. При следващ опит пробвай първо все пак да го кипнеш, сложи повече подкваса и го завий повечко, а ако има и къде да го сложиш на по-топло място, но да не го забравиш там, че ще почне да киселее. 7 часа ми се виждат страшно много...
Успех!

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: anbra]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 15:39



Благодаря за бързия отговор. Знам, че няма как да разбера със сигурност, но се опитвам все пак да поразгадая дали не сбърках някъде. Да разбирам ли, че кипването не би следвало да се отразява на процеса на квасенето? Т.е. не е вероятно това да е причината? За завиването сигурно си права, но точно вчера тук беше страшна жега, в къщи беше сигурно около 30С, така че един пешкир ми се видя достатъчно. Моето лично предположение е, че може би трябваше да сложа повече подкваса..... Явно ще трябва да я карам по метода на пробата и грешката....

Нали няма да ми навреди, ако все пак полученото си го хапна под формата на шейкове да речем?????





Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: no_bs]  
Автор PeПиЧka (любимка)
Публикувано14.06.05 15:58



Аз мисля, че изобщо не се е сквасило. Лигаво става когато млякото истине по време на квасенето. Тези 7 часа ме шокират. Мисля, че е по-добре да не се яде.
Опитай отново:
кипни млякото и охлади до подходящата t-ра (пробвай с пръстче)
1с.лъжица кисело мляко - на 800мл. прясно
добре завито за да не истине - след 3 часа е готово
отвий, остави на стайна t-ра около 20мин. и тогава в хладилника.
Когато се кваси млякото в стъклен буркан още при отвиването се вижда какъв е резултата от положените усилия. Сквасеното мляко стои като отделено от стените на буркана, а полученото луфтче, което е по-малко от милиметър е запълнено с течност.
Пожелавам успех




Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: no_bs]  
Автор anbra (коя ли е тя)
Публикувано14.06.05 16:03



Виж сега, нямам наистина идея дали кипването е от значение за квасенето, но не пречи май да се кипне. Завиването някак локализира и пази топлината точно на млякото, а не изобщо - това, че е горещо наоколо не означава, че не трябва да бъде завито. Поне според мен де, но аз не съм никакъв капацитет...
Мисля, че няма проблеми да се консумира това, което си получила, откъде биха могли да се появят? Там няма нищо друго освен мляко, все пак...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: PeПиЧka]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 16:14



Ей сега се обадих на майка ми и направихме разбор на събитията (тя е абсолютен майстор на квасенето + фермерско чедо ) и според нея прясното мляко е било прекалено топло в момента на подквасването. Каза, че няма никакъв проблем да се яде и така или пък да се кипне и да се направи на извара. Както и да е, не се отказвам и другия понеделник отново ще проведа експеримента. Дано имам по-добър резултат.

Благодаря още веднъж за съветите.



Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: anbra]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 16:24



Да, сега писах и по-горе, че се обадих да почерпя вода от извора (маминка ) и явно кипването няма значение, но според нея съм го подквасила прекалено горещо (като си сложех пръста вътре пареше, но се издържаше да броиш до 10....) Следващия път ще го кипна, ще изчакам да изстине малко повечко и ще го завия по-добре. Мисля да използвам и друг вид кисело мляко за закваска, едно на което със сигурност е означено, че има лактобацилус булгарикус. Дотогава ще си отпия на "полукиселомлечни" шейкове с ягоди и ленено семе, а може да го пробвам и за таратор. Благодаря още веднъж за включването.



Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: no_bs]  
Автор alys ()
Публикувано14.06.05 19:30



Опитвала съм да квася мляко с подкваса от кисело мляко на Данон, купено в БГ. При спазване на технологията, млякото се получава лигаво - точи се.
Когато се съмнявам, че млякото не се е сквасило, защото е изстинало, слагам съда с млякото в гореща вода и го държа така, докато изстине водата.
Може да опиташ с по-гоямо количество подкваса.
Ако беше много горещо млякото в момента на подквасване, щеше да ти се пресече.



Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: no_bs]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано14.06.05 22:02



Новак съм в подквасването, но в последните няколко дни направих по две закваски на ден с най различни продукти, та мога да ти кажа от свежия си личен опит:

1. Най несполучливата закваска излезе от млякото с най много мазнини (5%) - и според мен високия % на мазнините е това което пречи на закваската да стане кисело мляко, което с вилица може да се яде.

И при мен се получи едно лигаво, разделих го на две, половината в хладилника, другото навън 24 (!!!!!) часа - ЙОК. Става само за айрян (правя го с газирана вода) и пак не е достатъчно кисело.
кисело.

2. Май е важно млякото да заври, и после да се охлади до "10 сек. кутрето", когато не възврях млякото, не се получи достатъчно добре. Лошото е че тенджерите ми загарят, мамка им...'ми загори тенджера съм и това е

3. Заквасванията на прясно мляко 1 или 3% мазнини (купешко, де), излизат 100% ОК, правя ги вечер, и на сутринта ги прибирам в хладилника, седят около 7-8 часа на 24-25 Целзиус и са ОК. Веднъж оставих едно 24 часа и само стана леееееко по кисело, чудесно за айрян.

4. За закваска ползвах в началото един туземски продукт на Данон, 3% мазнина и без бацилус булгарикус, само с двата други, после ползвах за закваска от готовото кисело мляко, и става добре. Слагам на 2 л мляко 2 пълни супени лъжици закваска (някъде около 100 мл, 1/2 кофичка от Данон'овата).

5. Опитай следващия път и ти с купешко мляко, при мен нито аз, нито някой от "дегустаторите" ми намериха съществена разлика между оригиналната закваската и новия продукт, освен че оригинала беше леееко по кисел и по гъст...ама около 5 пъти по евтин от оригинала!

СЕГА въпрос ако някой/я още не е заспал/а от скука - а как се прецежда кисело мляко за да стане като за ...цацики/зазики...тази гръцка вкуснотия, в България май я наричат Снежанка?

Дамски чорап/огащник става ли...че единствената цедка в къщи е за спагети, и дупките са бая голями...

Предварително благодаря за всякакъФ съвет или помощ.

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!

Редактирано от Mitre на 14.06.05 22:07.



Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: Mitre]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 22:22



Внимателно чета и запомням и няма да спра да опитвам. Да знаеш само, че пълномасленото мляко не би трябвало да е проблем. Майка само такова заквасва и става супер. Всъщност цялата идея зад моето квасене е да не се занимавам с купено от магазин мляко. Това, което квасих снощи, е от ферма недалеч от нас, проучила съм я и знам, че млякото им е толкова близо до природата, колкото е възможно.

За цеденето - не знам за чорапогащник дали става. Според мен трябва тензух. Тук се продава и cheese cloth, което е като марля и с него също става.



Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: Mitre]  
Автор lPA (ентусиаст)
Публикувано14.06.05 22:26



Не съм се сетила да пробвам да цедя кисело мляко с чорапогащник и не знам дали ще стане.
Обикновено ползвам два пласта тензух/марля, става и с голяма мъжка носна кърпа( чиста, неползвана ).


Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: lPA]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано14.06.05 22:48



А кога цедиш киселото мляко, моля - след като е станало вече "кисело" и преди хладилника, или и след хладилника става.

Разбъркваш ли млякото преди да го цедиш? Марлята и носните кърпи са доста различни по пропускаемост (струва ми се, де), колко време взима цеденето през носна кърпа?

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mitre]  
Автор lPA (ентусиаст)
Публикувано14.06.05 23:12



Обикновено квася един път седмично в кутии от купешки Данон по 1 литър. Прибирам си ги в хладилника и когато ми потрябва се ползва. При по-дълъг престой млякото става по-кисело.

За цедене: слагам кърпа в гевгир, а отдолу достатъчно дълбок съд с подобен диаметър, да се цеди водата в него. После изсипвам млякото върху кърпата без да се старая да го бъркам.

Или по-голяма двойна марля - завързваш краищата и така , че като изсипеш млякото вътре да можеш да я провесиш на удобно място - примерно над мивка.

Времето за цедене зависи от количеството и качеството на млякото. Т.е. може от време на време да хвърляш по едно око.

Аз обикновено го чакам докато се редуцира наполовина, около 2 часа на кърпа в гевгир за около 1,5 кг кисело мляко.

Ако съм пропуснала нещо или не съм обяснила добре, питайте смело, моля.





Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш


Тема Yey! Update!нови [re: Mitre]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано15.06.05 03:11



Хм, всъщност никак не е зле. Като се прибрах от работа мъжът ми каза, че го е опитал и му е харесало, а той е капризен по принцип. Та като го пробвах отново и се оказа, че нито е толкова рядко (може ли да се е досгъстило през деня?!), нито чак толкова се точи. А на вкус е много добре. Ей сега си го хапвам докато пиша. Радост голяма! К'во нещо е това творчеството!



Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mitre]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано15.06.05 07:44



Аз цедя кисело мляко много успешно през филтър за шварц-кафе . Само че ако е хартиен, се цеди бая дълго... поне 24 часа Аз използвам един подобен филтър от пластмаса и такава, като полиетиленова, мрежичка (купих си го нов и е само за тази цел)... тъкмо много успешно се слага на съд тип мензура за мерене на продукти и за една нощ е отцедено млякото.
И според мен се цеди след хладилника, когато вече е "стегнало".

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mushu]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано15.06.05 12:48



И според мен се цеди след хладилника, когато вече е "стегнало".

Това ще го пробвам довечера, и ако излезе успешно този уикенд сме на циганско мляко и салат цацики.

П.С. "Циганско мляко" се наричаше мастика с лед/вода, нали?

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mitre]  
АвторPipe (Нерегистриран)
Публикувано15.06.05 15:49



Аz пък невиждам zащо трябва да се цеди млякото, ако добре се е подквасило. Аz не го цедя, слагам пове4ко крастави4ки и орехи, както го предпо4ита домашното население и става перфектно "цацики". Оф, ако имаше мастика, както няма, можеше и "снежанка" да му каzваме.

Аz не про4етох цялата тема, сега ще се върна да си я допро4ета.
Само се сетих, 4е zа подквасването полzвам едно специално съоръжение zа подквасване: нагревател4е под капак, никога не бърка температурата и винаги реzултатът е отли4ен.



Тема Re: Най-точната информация за киселото мляконови [re: Иpeтo]  
Автор1 жeнa (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 14:56



Едва днес погледнах тази тема, но установих, че има доста погрешни представи за киселото мляко и закваската му. Разбира се - има и доста полезни и правилни идеи и мнения.
Аз самата доскоро имах някакви заблуди. Главно от гледна точка на плътността на млякото и вкусови качества. Да, ама не Направо съм си била наивна
Та поред - от специалисти научих следната "млечна" информация:
закваската (респ. заквасеното кисело мляко) се делели на два големи вида - "жива " (натурална бактериална) и "нежива" (нещо като мъртва - изкуствена, синтетична). Няма да ви подсказвам коя е за предпочитане.
Как се познава дали млякото е заквасено с естествена бактерия ? - Практически се използват два начина - първи, като отлепите фолио-капачката, върху млякото да има влага (разбира се не прекалена, но да е достатъчно мокро) - нещо като цвик. Аз досега си бях в заблуда и си мислех, че това, точно обратното, е показател за лошо заквасване. Втори и по сигурен признак е да се пробва определена марка кисело мляко, като отворено бурканчето се остави в хладилник за 72 часа. Просто го прежалвате - ако се развали и вкисне - млякото е с отлични качества и жива закваска. И вече си купувате тази марка. Ако си остане непроменено и плътно - просто не го купувайте повече.

Единственото българско предприятие, което произвежда за промишлени цели жива закваска се намира в София, кв. Орландовци. Имали и магазин там, но не ми казаха подробности за асортимента. Информация за това предприятие и млечно-киселата бактерия може да се види на този адрес :


Има и екстра - рецепти

За домашното заквасване - всеки си решава сам, като трудоемкост и време.
Но съм била и свидетел - как се продава домашно краве прясно мляко от крава, която е болна. Все пак при някои производители на кисело мляко, то минава през определена обработка (не само топлинна) . С това не искам да демотивирам мераклиите да заквасяват. Все пак бъдете внимателни и не купувайте от случайни хора, които не познавате. Без излишна подозрителност, но с повишено внимание купувайте мляко и от (понякога добродушно изглеждащи) услужливи бабички. Мисля, че няма да издам някаква тайна, щото тя си е обществена такава, че някои от пенсионерите си докарват допълнителен доход към мизерните си пенсии (и те душа носят) - ходят сутрин рано до селата около София и купуват от кравари в бидончета прясно мляко, после го разреждат с вода разфасоват в плрастмасови бутилки от литър-литър и половина и го изнасят на тротоарите. До 9 часа сутрин - вече са заели пазарна позиция. Стават и такива неща. Макар, че не всички са такива. Но ако все пак ви е останала амбицията да пиете наистина натурално мляко - най-сигурен вариант е към 5-6 часа сутринта да яхнете возилчето и да препуснете до крайградско село (с предварителна уговорка) до познат вече вам кравар или козар.

И още един въпрос дето беше засегнат в някои от мненията - за хигиената.
Не мисля, че хигиената трябва да се абсолютизира за всички видове храни.
Преди време цели два часа ми разказваха (разказ от технолог в бранша) за хигиенната одисея на луканка, която по никакъв начин не искала да узрее и се разваляла при перфектни санитарни условия. Та тогава научих доста за това колбасарско лакомство и се затвърди мнението ми, че нищо не бива да се абсолютизира.

Това е! От киселото мляко до луканката
Надявам се да съм ви била полезна, макар, че се включих на финала.




Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mitre]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано17.06.05 16:53



За циганското мляко - май да... не съм фен на анасоновите напитки, та не мога да го потвърдя със сигурност.

Какво стана с прецеждането?

Пуснахте ми вий мухата в тази тема, та от два дни, на цялата ми безумна заетост, се оглеждам за кравешко мляко из столицата да го грабна и заквася... и нещо не намирам, поне не и в моя вилает... тю... А не съм квасила поне от 2 години... направо ме засърбяха ръцете.))

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mitre]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано17.06.05 17:25



Какво е това цацики бе, Митре, фанариотино?! Таратор, сух таратор за теб няма ли?!!

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.

Редактирано от Eдин_ на 17.06.05 17:46.



Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mushu]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано17.06.05 17:55



От много мераклии не остана за цедене, но утре цедя и ще докладвам.

И аз не съм по циганското мляко, но получих един ливански А'рак Захла'уи и реших да изненадам гостите си и с оригинално, лично от мен приготвено мезе - то такова чудо не е било от години, та да видим.

Разгеле да питам някоя майка на дребни дечица - а как го докарвате за малките деца маскирано като фруктов йогурт - режете плодове, добавяте сиропи? Искам да изненадам едни малчугани с нещо оригинално, та ако знаете нещо - помогнете, моля.

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mitre]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано17.06.05 18:05



То аз без да съм майка ще ти кажа -- бухваш по една лъжица с връх сладко или конфитюр на порция кисело мляко и разбъркваш добре -- така е най-лесно. Може и с пресни плодове и подходящ сироп, ама това е по-голяма играчка. За дечица много върви отгоре да цръкнеш от оная сметана в тубите под налягане.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Eдин_]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано17.06.05 18:20



Гърчеем се, братле, фанариотствам и туй то...ама и в българските ресторанти май така го наричат, та не се 'фащай за мен, а акъл давай!

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mitre]  
Автор Wafle (непознат )
Публикувано17.06.05 18:25



Да, режеш на сииитно плодове: ягоди, например, шот много си вървят с йогурта. И после аз, например , правя следната глезотийка: в една чаша течна сметана сипвам 2 лъжици захар и разбърквам с миксера за 2 минути докато се сгъсти и бухне. Получава се така нареченият уийп криийм. И слагам на дъното плодовете, след тва йогурта, след тва уийп крийма. И отгоре бодвам една-две ягодки за красота!
получава се една фанразия !е, ше трябва да се разделиш с някоя друга пара за сметаната, така че ..ти си прецени!



Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mitre]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано17.06.05 18:28



В кои български ресторанти бре, Митре? В тези у чужбината ли? Е разбираемо е -- нали народа требе да знае що ще руча, а цадзики се продава навсекъде. Превеждат го, демек, на разбираем за хорицата език. Ама ти туканка на нас ни кажи сега последно: цадзики ли ще ядете, или сух таратор (щото си има разлика)?

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Wafle]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано17.06.05 18:29



Мноооого играчка: Бита сметана се продава под налягане готова за църкане върху млякото. Инак си е по-вкусно, ама голяма играчка.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Eдин_]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано17.06.05 18:40



То на тая възраст не си спомням точно къде беше, но помня че като попитах какво е "Салата Снежанка" ми го обясниха че е салат цаДЗики (с четвърт пиперка за красота беше), а в други ресторанти го виждах в менюто като "салат цаДЗики" - и говоря за ресторанти В БЪЛГАРИЯ!!!

Може ли да не се увличаме в спор за имената на ястията моля?

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mitre]  
Автор Eдин_ (такъв)
Публикувано17.06.05 19:09



Ами кво да прайш, наште роби са си спомнили, че требе да служат на фанариотите. Тъпанарщиня! Не ти требе и ти да я подхващаш. Баба ти кату й правила таратор, се цадзики му й викала.

Пречка е на себе си глупеца,
пречка е на другите мъдреца.

Редактирано от Eдин_ на 17.06.05 19:10.



Тема Е, да, аманови [re: 1 жeнa]  
Автор Osogovetz (медик)
Публикувано18.06.05 09:43



не е баш тъй. Закваската винаги е жива. Има лиофилизирана закваска, която се ползва за производство на мляко и още закваска, но тя също е жива. Мъртвите бактерии няма как да оживеят и да направят млякото.
Това, за което говориш е състоянието на бактериите в самото мляко след заквасването му.

При нормалното, стандартно, класическо кисело мляко, след заквасване, трябва да остават живи бактерии, които със всеки изминал ден трябва да се увеличават. Нормата, за да наречеш едно мляко истинско е 1 милион бактерии на грам.
"Мъртвото" мляко или закваска, както ги наричаш, е кисело мляко, което след заквасването е обработено, така че в него не остават живи бактерии. Така млякото има по-висока трайност. Такова мляко няма добри качества, млечно-кисели бактерии в него има, но те са умрели. Това мляко не може да заквасва добре друго мляко, ако изобщо може.

Качествата на млякото като мирис, цвят, гъстота, безспорно зависят от закваската и типа щамове на бактериите. Но в по-голяма степен зависи от качествата на прясното мляко, от което е получено. Хубаво кисело не се получава от лошо прясно. Тоест - само доброто прясно се заквасва.
В 'Център по Хигиена' ни учеха, че киселото мляко е "сигурно" мляко, понеже щом се е заквасило, значи прясното мляко е било добро.




Тема Re: Е, да, аманови [re: Osogovetz]  
Автор alys ()
Публикувано18.06.05 15:03



Изводът е, че трябва да си квасим мляко сами, ако искаме да ядем кисело мляко. Много ми хареса обяснението. Звучи логично и лесно, ама кой да се сети, че киселото е обработено. На село се кваси овче мляко и после се стерилизират буркните (обръща се бурканът и се кипва във вода до ръба на капачката няколко минути). Това мляко издържа повече от една година, ама с него не може да се кваси ново мляко. В млекопреработвателните предприятия явно се подхожда по подобен начин.



Тема Re: Е, да, аманови [re: alys]  
Автор Osogovetz (медик)
Публикувано18.06.05 18:14



Не във всички. В България не знам да правят така, доколкото няма мляко, което да издържа толкова много. На запад наистина имат млека, които са наред по 6 месеца и повече.



Тема Моля за помощнови [re: Osogovetz]  
АвторKyмa_Лиcka (Нерегистриран)
Публикувано24.06.05 15:29



Аз докато си бях в БГ (9 години ве4е отлетяха) и покраи мами и свеки и аз квасех 4есто. Ама те ме нау4иха като го замая' да го бутна в предварително загрята до 100°С и изклу4ена фурна и в тава пална сас студена вода. Ставаше сас 0 дефект. Та това беше преди. Сега от как сам по света се опитвах няколко пати щото моите приятелки балгарки все се изтакват какво хубаво мляко си квасели. Ама аз нешто маи изгубих валшебната пра4ица и сега млякото ми става само за боклука. Та вапроса ми е какво греша като правя следното: На 1 литар прясно мляко слагам 125мл буркан4енце с купешко мляко като разбивам с вилица заквасата и малко от топлото мляко. После тая закваса разбарквам в тенджерата с другото мляко....и....ХОП!!! цялото мляко става на едни дребни парцал4ета-като снежинки. Аз си помислих 4е така е нормално ама не! На другата сутрин вийдам 4е по4ти се е заквасило ама не стои гладко ами сипкаво-на снежинки-едно таково странно.
Кажете моля ви добри хора вазможно ли е да го преси4ам преди дори да се е заквасило. И как да избегна това снежиране.
А моито детенце как оби4а кисело млекцеееее (светват му о4и4ките като ме види с мляко в рацете)
Мноооооого благодарности предварително



Тема Re: Моля за помощнови [re: Kyмa_Лиcka]  
Автор alys ()
Публикувано24.06.05 15:44



Имам голямо желание да ти помогна, ама щом си квасила преди и сега не става, значи нещо млякото не е с необходмите качества. Опитай при различна температура да го подквасиш. Приятелките българки в БГ ли са? Ако някоя от тях е близо, искай от нея подкваса и опитай пак. Друго не се сещам.



Тема Re: Моля за помощнови [re: Kyмa_Лиcka]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано26.06.05 14:06



Не че съм специалист, ама като новак направих няколко експеримента и мога да ти посоча евентуалните причини за неуспеха.

1. Закваската (оригиналното кисело мляко) трябва да съдържа поне една от 4те вида бактерии които Осоговеца описа. Провери какво пише на оригиналия продукт, дали са там. Потърси в т.н. "БИО продукти" там ВИНАГИ пише какво има.

2. Ако оригиналното кисело мляко (за закваската) е фруктов йогурт или сладникав някакъв, първия път май захарта пречи да се получи сгъстено кисело мляко, но след втория път (от несъвършенното и не толкова кисело мляко) излиза по добре, на третия - перфектно.

3. Ползвай обикновенно прясно мляко БЕЗ допълнителни вкусови добавки. Аз опитах веднъж с 5% мазнини, не обърнах внимание че има добавка "ванил" и не се получи, а със стандартното 3% прясно мляко нямам грешка.

4. Технологията описана (май) от Алис - възвряване и после охлаждаване до температура "10 сек кутрето вътре" и тогава смесване с "оригиналното кисело мляко...около 2 лъжици - 100 мл/2 литра мляко) е правилна и работи. Смесването е постепенно - първо един черпак топло мляко със "закваската", хубаво разбъркване, после още един черпак и т.н. май е правилната процедура.

5. След разбъркването аз не го завивам с нищо, покривам съда със станиол (не особено херметично изобщо, и го оставям 6-8 часа на стайна температура (18-24 градуса Целзиус) и е ОК. После го вкарвам в хладилника, че е по вкусно студено.

6. За едни разглезени малчугани опитах да добавя и сироп (от малини, такъв готин червен и ужасно сладък) в кофички от 250 мл. (добавях сиропа след като налях топлата смес в кофичките). След първия опит му 'Фанах цаката - четвърт чаена лъжичка сироп е горната граница за 250 мл - и някакъв бледо лилав цвят има, и се усеща дъха на малината, над това консистенцията не е такава като на киселото мляко, а си остава течност.

С успех

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!


Тема Re: Да не остана по-назаднови [re: alys]  
Автор fortuna_ (заслужена)
Публикувано26.06.05 15:15



като четох из тази дълга тема, ме досрамя и се взех в ръце да опитам и това чудо Взех прясно мляко Аида - 3%, кипнах го в млековар, мерих с термометър температурата до 52-53 градуса, прелях го в глинено гърне, добавих му 1,5 супена лъжица кисело мляко Елена, разбъркано с 2-3 лъжици от прясното мляко, захлупих гърнето с капачето, поставих го върху керамична чиния, завих го с дебела хавлиена кърпа и отгоре с найлонов плик :)
Сутринта беше готово и го сложих в хладилника, стана вкусно, но малко по-редичко от Данон-а При втория опит, докато изстива кипнатото прясно мляко му пуснах и бучка масло, пак стана - даже и с малко каймак
Ами това е, само да ви кажа, че луд умора няма и в радиус от 100 м около мен има 6 магазина, откъдето да го купя готово на същата цена



Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mitre]  
Автор Лokyмka (диетична)
Публикувано11.07.05 10:36



Експресната процедура за цедене на мляко е следната: вземаш една тавичка, в нея слагаш сгъната чиста хавлия - да покрива дъното и стените. Изсипваш млякото и от време на време бъркаш. За 20-30 мин. е готово. Ако млякото е повечко или е по-воднисто, сменяш хавлийката. Успех!



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: SilverElf]  
Авторasdf (Нерегистриран)
Публикувано14.08.05 16:34



Е, къде пък го намери това мляко, бре?!



Тема Re: За киселото мляко и заквасването мунови [re: White Raven]  
Авторasdf (Нерегистриран)
Публикувано14.08.05 16:36



Каква тая машинка, моля?



Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: no_bs]  
Авторasdf (Нерегистриран)
Публикувано14.08.05 16:50



Добре де, а на вкус как е? Киселее ли?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.