Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:04 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Готварски рецепти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: no_bs]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано14.06.05 22:02



Новак съм в подквасването, но в последните няколко дни направих по две закваски на ден с най различни продукти, та мога да ти кажа от свежия си личен опит:

1. Най несполучливата закваска излезе от млякото с най много мазнини (5%) - и според мен високия % на мазнините е това което пречи на закваската да стане кисело мляко, което с вилица може да се яде.

И при мен се получи едно лигаво, разделих го на две, половината в хладилника, другото навън 24 (!!!!!) часа - ЙОК. Става само за айрян (правя го с газирана вода) и пак не е достатъчно кисело.
кисело.

2. Май е важно млякото да заври, и после да се охлади до "10 сек. кутрето", когато не възврях млякото, не се получи достатъчно добре. Лошото е че тенджерите ми загарят, мамка им...'ми загори тенджера съм и това е

3. Заквасванията на прясно мляко 1 или 3% мазнини (купешко, де), излизат 100% ОК, правя ги вечер, и на сутринта ги прибирам в хладилника, седят около 7-8 часа на 24-25 Целзиус и са ОК. Веднъж оставих едно 24 часа и само стана леееееко по кисело, чудесно за айрян.

4. За закваска ползвах в началото един туземски продукт на Данон, 3% мазнина и без бацилус булгарикус, само с двата други, после ползвах за закваска от готовото кисело мляко, и става добре. Слагам на 2 л мляко 2 пълни супени лъжици закваска (някъде около 100 мл, 1/2 кофичка от Данон'овата).

5. Опитай следващия път и ти с купешко мляко, при мен нито аз, нито някой от "дегустаторите" ми намериха съществена разлика между оригиналната закваската и новия продукт, освен че оригинала беше леееко по кисел и по гъст...ама около 5 пъти по евтин от оригинала!

СЕГА въпрос ако някой/я още не е заспал/а от скука - а как се прецежда кисело мляко за да стане като за ...цацики/зазики...тази гръцка вкуснотия, в България май я наричат Снежанка?

Дамски чорап/огащник става ли...че единствената цедка в къщи е за спагети, и дупките са бая голями...

Предварително благодаря за всякакъФ съвет или помощ.

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!

Редактирано от Mitre на 14.06.05 22:07.



Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: Mitre]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано14.06.05 22:22



Внимателно чета и запомням и няма да спра да опитвам. Да знаеш само, че пълномасленото мляко не би трябвало да е проблем. Майка само такова заквасва и става супер. Всъщност цялата идея зад моето квасене е да не се занимавам с купено от магазин мляко. Това, което квасих снощи, е от ферма недалеч от нас, проучила съм я и знам, че млякото им е толкова близо до природата, колкото е възможно.

За цеденето - не знам за чорапогащник дали става. Според мен трябва тензух. Тук се продава и cheese cloth, което е като марля и с него също става.



Тема Re: Моля участниците за един компетентен анализнови [re: Mitre]  
Автор lPA (ентусиаст)
Публикувано14.06.05 22:26



Не съм се сетила да пробвам да цедя кисело мляко с чорапогащник и не знам дали ще стане.
Обикновено ползвам два пласта тензух/марля, става и с голяма мъжка носна кърпа( чиста, неползвана ).


Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: lPA]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано14.06.05 22:48



А кога цедиш киселото мляко, моля - след като е станало вече "кисело" и преди хладилника, или и след хладилника става.

Разбъркваш ли млякото преди да го цедиш? Марлята и носните кърпи са доста различни по пропускаемост (струва ми се, де), колко време взима цеденето през носна кърпа?

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mitre]  
Автор lPA (ентусиаст)
Публикувано14.06.05 23:12



Обикновено квася един път седмично в кутии от купешки Данон по 1 литър. Прибирам си ги в хладилника и когато ми потрябва се ползва. При по-дълъг престой млякото става по-кисело.

За цедене: слагам кърпа в гевгир, а отдолу достатъчно дълбок съд с подобен диаметър, да се цеди водата в него. После изсипвам млякото върху кърпата без да се старая да го бъркам.

Или по-голяма двойна марля - завързваш краищата и така , че като изсипеш млякото вътре да можеш да я провесиш на удобно място - примерно над мивка.

Времето за цедене зависи от количеството и качеството на млякото. Т.е. може от време на време да хвърляш по едно око.

Аз обикновено го чакам докато се редуцира наполовина, около 2 часа на кърпа в гевгир за около 1,5 кг кисело мляко.

Ако съм пропуснала нещо или не съм обяснила добре, питайте смело, моля.





Колкото повече знаеш, виждаш колко повече не знаеш


Тема Yey! Update!нови [re: Mitre]  
Автор no_bs (VBBBF)
Публикувано15.06.05 03:11



Хм, всъщност никак не е зле. Като се прибрах от работа мъжът ми каза, че го е опитал и му е харесало, а той е капризен по принцип. Та като го пробвах отново и се оказа, че нито е толкова рядко (може ли да се е досгъстило през деня?!), нито чак толкова се точи. А на вкус е много добре. Ей сега си го хапвам докато пиша. Радост голяма! К'во нещо е това творчеството!



Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mitre]  
Автор Mushu (злюка-гадюка)
Публикувано15.06.05 07:44



Аз цедя кисело мляко много успешно през филтър за шварц-кафе . Само че ако е хартиен, се цеди бая дълго... поне 24 часа Аз използвам един подобен филтър от пластмаса и такава, като полиетиленова, мрежичка (купих си го нов и е само за тази цел)... тъкмо много успешно се слага на съд тип мензура за мерене на продукти и за една нощ е отцедено млякото.
И според мен се цеди след хладилника, когато вече е "стегнало".

Ante porcos margaritas meas mitto.


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mushu]  
Автор Mitre (шоп [О.З.])
Публикувано15.06.05 12:48



И според мен се цеди след хладилника, когато вече е "стегнало".

Това ще го пробвам довечера, и ако излезе успешно този уикенд сме на циганско мляко и салат цацики.

П.С. "Циганско мляко" се наричаше мастика с лед/вода, нали?

Frankly, my dear, I don't give a damn!!!


Тема Re: Цедене на кисело мляконови [re: Mitre]  
АвторPipe (Нерегистриран)
Публикувано15.06.05 15:49



Аz пък невиждам zащо трябва да се цеди млякото, ако добре се е подквасило. Аz не го цедя, слагам пове4ко крастави4ки и орехи, както го предпо4ита домашното население и става перфектно "цацики". Оф, ако имаше мастика, както няма, можеше и "снежанка" да му каzваме.

Аz не про4етох цялата тема, сега ще се върна да си я допро4ета.
Само се сетих, 4е zа подквасването полzвам едно специално съоръжение zа подквасване: нагревател4е под капак, никога не бърка температурата и винаги реzултатът е отли4ен.



Тема Re: Най-точната информация за киселото мляконови [re: Иpeтo]  
Автор1 жeнa (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 14:56



Едва днес погледнах тази тема, но установих, че има доста погрешни представи за киселото мляко и закваската му. Разбира се - има и доста полезни и правилни идеи и мнения.
Аз самата доскоро имах някакви заблуди. Главно от гледна точка на плътността на млякото и вкусови качества. Да, ама не Направо съм си била наивна
Та поред - от специалисти научих следната "млечна" информация:
закваската (респ. заквасеното кисело мляко) се делели на два големи вида - "жива " (натурална бактериална) и "нежива" (нещо като мъртва - изкуствена, синтетична). Няма да ви подсказвам коя е за предпочитане.
Как се познава дали млякото е заквасено с естествена бактерия ? - Практически се използват два начина - първи, като отлепите фолио-капачката, върху млякото да има влага (разбира се не прекалена, но да е достатъчно мокро) - нещо като цвик. Аз досега си бях в заблуда и си мислех, че това, точно обратното, е показател за лошо заквасване. Втори и по сигурен признак е да се пробва определена марка кисело мляко, като отворено бурканчето се остави в хладилник за 72 часа. Просто го прежалвате - ако се развали и вкисне - млякото е с отлични качества и жива закваска. И вече си купувате тази марка. Ако си остане непроменено и плътно - просто не го купувайте повече.

Единственото българско предприятие, което произвежда за промишлени цели жива закваска се намира в София, кв. Орландовци. Имали и магазин там, но не ми казаха подробности за асортимента. Информация за това предприятие и млечно-киселата бактерия може да се види на този адрес :


Има и екстра - рецепти

За домашното заквасване - всеки си решава сам, като трудоемкост и време.
Но съм била и свидетел - как се продава домашно краве прясно мляко от крава, която е болна. Все пак при някои производители на кисело мляко, то минава през определена обработка (не само топлинна) . С това не искам да демотивирам мераклиите да заквасяват. Все пак бъдете внимателни и не купувайте от случайни хора, които не познавате. Без излишна подозрителност, но с повишено внимание купувайте мляко и от (понякога добродушно изглеждащи) услужливи бабички. Мисля, че няма да издам някаква тайна, щото тя си е обществена такава, че някои от пенсионерите си докарват допълнителен доход към мизерните си пенсии (и те душа носят) - ходят сутрин рано до селата около София и купуват от кравари в бидончета прясно мляко, после го разреждат с вода разфасоват в плрастмасови бутилки от литър-литър и половина и го изнасят на тротоарите. До 9 часа сутрин - вече са заели пазарна позиция. Стават и такива неща. Макар, че не всички са такива. Но ако все пак ви е останала амбицията да пиете наистина натурално мляко - най-сигурен вариант е към 5-6 часа сутринта да яхнете возилчето и да препуснете до крайградско село (с предварителна уговорка) до познат вече вам кравар или козар.

И още един въпрос дето беше засегнат в някои от мненията - за хигиената.
Не мисля, че хигиената трябва да се абсолютизира за всички видове храни.
Преди време цели два часа ми разказваха (разказ от технолог в бранша) за хигиенната одисея на луканка, която по никакъв начин не искала да узрее и се разваляла при перфектни санитарни условия. Та тогава научих доста за това колбасарско лакомство и се затвърди мнението ми, че нищо не бива да се абсолютизира.

Това е! От киселото мляко до луканката
Надявам се да съм ви била полезна, макар, че се включих на финала.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.