Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:08 12.05.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб на разведените
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Не мога да си простя...  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано25.06.13 19:20



толкова много неща.
Че съм била твърде чувствителна и понякога не съм разбирала думите му правилно (със смисъла, който той е влагал), а съм им приписвала мой, доста различен и това е водело до неприятни мометнти.
Толкова лоши мигове можехме да си спестим! Толкова излишни негативни емоции сме си причинявали.
Не мога да си простя, че прогледнах едва сега. Не мога да си простя дори, че погледнах, защото започвам идеализирането му, а това да забравя, че и той беше нормален човек ми пречи да се справя със загубата.
Пак се въртя в кръг - как не съм разбрала колко наистина много ме обича, как не ми стигаше и най-вече, след като преди знаех, че ме обича, но не ми стигаше, как ще живея сега, съвсем без нищо.
Много ми е зле, много ми липсва, много боли. Не е вярно, че времето лекува, става по-зле. Искам си го обратно, моля ви, просто си го искам обратно.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано25.06.13 20:15



котаче!
влязло си в цикъл
излез
..................
може да звучи кофти, ама
.............
фет ву жьо

нямаш друг избор

прегръщам те, кот!





Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Orcad]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано25.06.13 20:25



Не мога. Искам си мъжа. Не мога да приема, че го няма. Опитвам се да пусна мисълта, да я приема, но всичко в мен крещи: "не".
Не знам как да изляза, не знам вече какво да направя. Искам просто той да ме прегърне отново.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано25.06.13 20:28



можеш



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Orcad]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано25.06.13 20:46



Не знам как.
Вече не знам какво да направя, пробвах каквото се сетих или ме посъветваха, но става по-зле.
Книгите, хората, всички казват "откъсни се" или "приеми го" или като теб "излез", а защо никой не казва как?



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано25.06.13 21:04



дубренцее....
значи:
- кило презряло манго и шише шампейн!

мила!





Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано25.06.13 21:23



Като се опреш на себе си - във всеки човек има едно нещо здраво и само негово, потърси го, инстинкт за самосъхранение ли е, какво е - не знам, сила някаква дълбоко заровена у всеки...друг изход нямаш, щом дъщеря ти не ти е достатъчна да те избута нагоре...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор cлaдyнka мeдyнka (pyrvata)
Публикувано26.06.13 08:21



... kато се опиташ да видиш реалността... тя, реалността е много ... простичка... колко време мислиш да се отдаваш на скръбта и кой се грижи за твоите неща през времето, през което ти си се отдала на скърбене и нищо освен скрзбта, болката и отчаянието не съществуват ... кой обича дъщеря ти?... хм...

...къде го чукаш, къде се пука...


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: cлaдyнka мeдyнka]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано26.06.13 08:39



кажи й го!
............
това ни е работа в клуба
............
ти знаеш повече, в тия състояния
трябва се извлачи другарче от тъпня
...........
по заобиколен начин, ама трябва


и прочие



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Haглeц (Чуций)
Публикувано26.06.13 08:45



Мисля, че когато още първата си тема пусна за това ти казах, но пак ще повторя - щом подобна загуба е факт по този и начин, то знай - животът ти е подарил прекрасен спомен за истинско щастие. Приеми го. Болката ще отмине с времето. Не е нужно да изпадаш в омагьосани кръгове. Просто с малки, леки стъпки поглеждай наоколо.
Успех ти желая!



WALL·E

Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Koм (рекордьор)
Публикувано26.06.13 08:51



е, то обикновено така става - не се обвинявай - всички сме така. И със следващите пак ще е така - ще оцениш какво си имала (добро или лошо) след като си тръгнат.
Времето намалява болката. И при теб ще я намали, но още не си изживяла скръбта - това е нормално - все пак беше толкова скоро.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Haглeц]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано26.06.13 09:37



Не мога да приема смъртта му като подарък. Дори само да го мисля и пиша ми се гади. Прекрасен спомен? Бих предпочела не толкова красиво ежедневие, да се разделим дори, но той да е жив.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: cлaдyнka мeдyнka]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано26.06.13 09:41



Ами аз се опитвам, нали това казвам. Опитвам се да приема, че него го няма, оставям тази реалност и мисъл да ме изпълнят (как иначе да я приема, имам предвид, до скоро просто когато тази мисъл минеше аз я прогонвах като нещо неприятно, което ще мине), но ефектът е, че ме боли толкова много, че се задушавам, че всичко в мен крещи обратното...
За дъщеря ми има кой да се грижи, всеки път като я погледна боли още повече и ми е трудно да е около мен.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Koм]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано26.06.13 09:46



Човек оценява какво е имал чак като го загуби. Знам. Аз си оценявах моето, само ме е яд за това, че можеше по-добре. Ако понякога, при дадени думи или ситуации бях реагирала иначе...но с това мога да живея. В крайна сметка знам, че той "си е знаел стоката" и ме е обичал такава. Дори да е имало моменти, в които го правя нещастен (или той мен) е имало моменти на безмерно щастие. Това мога да го приема, с това мога да живея. Не мога да живея само с мисълта, че него го няма. Че любовта я няма. И не ми казвайте, че е жива в детето илив спомена - това не ме топли, споменът не е настояще, а детето не е той.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Cтpeйнджъp (змийче усойче)
Публикувано26.06.13 11:06



Ева, мила... длъжна си да се справиш! Имаш дете, което разчита изцяло на теб и твоята подкрепа в този труден момент! Децата усещат всичко и не е вярно, че нямаш нищо! В детето имаш част от него (не-малка)! Времето не лекува, просто с времето болката става по-поносима...



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано26.06.13 13:35



Че съм била твърде чувствителна и понякога не съм разбирала думите му правилно (със смисъла, който той е влагал), а съм им приписвала мой, доста различен и това е водело до неприятни мометнти. Толкова лоши мигове можехме да си спестим! Толкова излишни негативни емоции сме си причинявали. Може пък това да ти е бил урокът. Ще живееш, къде ще ходиш...

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Kpoacaнчeтo]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано26.06.13 13:55



Моля те, не говори така. Това не е като да си изгориш ръката на горещ котлон и да знаеш, че повече не трябва да пипаш. Това е загуба на човешко същество. Той не е умрял, за да се науча аз да съм по-малко чувствителна.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано26.06.13 14:13



ай спри, викам
и не е нужно да отговаряш на всички
гадничко е по парадна да дуеш на горе
адски е гадно
стоят всички при ковчега
................
това е само твое преживяване
имаш повече от силата
целувам те!
ти си силна и красива
ама поспри малко



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано26.06.13 15:01



Неведоми са пътищата Божи. Загубата на човешко същество е огромна за теб и нищожна от гледна точка на Вселената, която гледа да си подреди правилно енергиите. Не казвам, че е непременно това. Просто е възможно. Аз съм същата като теб и по същия начин не мога да живея сама и без човек, когото да обичам, а в същото време забравям да обичам себе си. Може би по този начин Оня горе ни учи да обичаме себе си, да живеем в мир със себе си. Знам, че звучи откачено, ама то човек не може да остане съвсем нормален след някое и друго повторение на една и съща случка.


Така или иначе нямаш избор. Трябва да се научиш да бъдеш щастлива и без него, ако не искаш детето ти да остане и без майка, защото нали не си мислиш, че ще останеш здрава, ако продължиш да се самоизтезаваш. Казвам го от опит. Не е нужно и ти да придобиваш такъв.

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Orcad]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано26.06.13 16:54



Извинете, че ви занимавам с проблемите си, но мислех, че това е клуб за взаимопомощ. Няма повече да пиша.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано26.06.13 16:55



позволи ми да те целуна, преди да ни напуснеш,
знаеш, че винаги съм те обичал



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано26.06.13 17:38



Ранима си.
Никой дори не е помислял това в перспективата, в която стига до теб в момента.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (позната)
Публикувано26.06.13 18:13



Ева, съжалявам, опитвах се няколко пъти да пи напиша нещо и все рева, защото и аз все още преживявам нещо подобно.
Но ще ти кажа, че времето лекува, а скръбта идва на талази.
Ще се редуват все по-дълги светли периоди.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор won (cool)
Публикувано26.06.13 19:11



Но ти не се и опитваш да се извадиш от болката и травмата.
Трябва съзнателно да направиш първата крачка. Смени жилището, обзаведи го -поиграй си на дизайнер. Или започни някакъво обучене - нещо за теб, което си пропуснала, а си искала. Срещай се с приятели, отидете с детето на почивка или пътешествие. Или тръгнете заедно на танци, рисуване или друго занимаание за мамички и дъщери.



Има още хубави неща за теб в живота ти, не се вкопчвай в болката и загубата. Те не са градивни.
С теб сме, продъжавй напред!

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 26.06.13 19:13.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано26.06.13 19:54



Не вярвам, че има някой, който да ти съобщи магическа формула за излизане от подобни душевни кризи. Каквото и да си говорим, нещастието е строго индивидуално състояние и докато не стигнеш дъното му, едва ли ще се оттласнеш от нищото по чужди рецепти. И как не, разбира се, че времето лекува- човек се отдалечава от емоцията, дистанцира се от събитията малко или много, пропуска постепенно живота в себе си, а паметта има спасителното свойство да ретушира и най- мъчителните сцени от живота. Колко време обаче е нужно..., никой не може да ти каже. На един- повече, на друг- по- малко...

Това е положението.
Такива сме. Винаги проглеждаме, че сме били дребнави и егоистични късно. И после си казваме, че ще живеем другояче, но... рядко успяваме.

Прегръщам те. Панацея нямам. И не знам на какъв адрес живее...




Тема Не съм съгласна с теб.нови [re: Orcad]  
Автор PipilotaV. ( 0-)
Публикувано26.06.13 20:03



Ако това я кара да се чувства по- добре, ако има нужда, нека пише. Нали затова сме тук, да си помагаме. Няма нужда от Клуб Смърт, нали?

На когото не му се "стои пред ковчега" или се чувства зле от това, да не чете!




Тема Re: Не съм съгласна с теб.нови [re: PipilotaV.]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано26.06.13 20:17



на тебе съм ти обещал лампово стъпало, да слушаш
сега е нашта Ева на танала
танал, не е канал, друго е
плюс това я обичам по друг начин, нее....... и прочие
ше ме псуват, ако им пусна Рахманинов, в клубчето
представи си
и ти си ми на сърце





Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор cлaдyнka мeдyнka (pyrvata)
Публикувано26.06.13 21:39



... Eва, малко ми е срашно това, което пишеш... моля те, вземи се в ръце... питах те, кой я обича? ти не реагира на това, обясни ми, че има кой да се грижи... хм... лошо, Седларов... потърси помощ! звучиш като човек, който няма да се справи и да продължи читав напред ...

...къде го чукаш, къде се пука...


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор cлaдyнka мeдyнka (pyrvata)
Публикувано26.06.13 22:03



... не, не е мила, не е затова... но все за нещо трябва да се хванеш... за да можеш да продължиш напред...

...къде го чукаш, къде се пука...


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор ptj ()
Публикувано26.06.13 22:11



Сега е момента да си обещаеш повече да не плачеш за нищо и никога. Както и за всичко да разчиташ за всичко единствено на себе си...
Аз го направих на 13, когато почина майка ми.

П.П. Болката ти постепенно с времето ще избледнее. Едва тогава ще можеш да осмислиш всичко и постепенно да промениш нещо около теб. В близките месеци се отдай на отглеждането на дъщеря си и на работата си (автопилот).

Жената е слабо, беззащитно създание, от което няма спасение.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано26.06.13 22:36



Ти просто ще живееш както досега. Постепенно просто тази мисъл няма да присъства непрекъснато в теб. Докато си до магазина или гледаш телевизия, или на работа... ще е същото, както когато той е бил жив. Ще останат просто моменти, в които него го няма.
Не мисля, че начинът е да мислиш постоянно за случилото се. По-скоро животът продължава, липсата си седи и постепенно по-рядко ще се сещаш, че би могло да бъде и другояче, ако той беше жив... постепенно ще свикнеш да бъдеш без него. И няма да те боли остро и пронизващо, а ще те обзема по-скоро меланхолия... С времето тя също ще намалее. Просто няма как да запазим болката жива, животът я отмива.


- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор ellynora (старо куче)
Публикувано27.06.13 03:45



Дръж се мъжки и се опитвай да прогонваш спомените. Занимавай се само със себе си днес и сега. Пазарувай, разхождай се, срещай се с хора. След години болката намалява. Сега просто трябва да живееш с нея и да я преживееш до край, за да поставиш ново начало. Никой не се е върнал от там и всички ще отидем там рано или късно. Тези , които сме останали трябва да продължим напред въпреки всичко. Трудностите в живота са много и от най-различно естество. Огледай се и не бъди егоистка. Всеки има своята история. Всеки се е преборвал с нещо и го е мъчело нещо. Няма абсолютно щастливи хора. Това е временна заблуда. Всеки си носи кръста.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано27.06.13 04:40



Мен хич не ме бива за разтуха, но едно е сигурно - колкото по-далече си от спомените - толкова по-добре. Ако можеш, смени обстановката и започни нещо, което да не ти оставя време за много размисли.

Иначе всяка дреболия ще те връща назад. Вдигай партакешите и заминавай за по-дълго.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: won]  
Автор echr ()
Публикувано27.06.13 09:48



Ей, много знаете някои значи на чужд гръб! То съвети, то за дъщерята да се хванела.. Глупости на търкала! Тя не може да мисли за друг, дори и за дъщеря си не може да мисли в момента, защото потъва, затънала е в болка. Човек трябва да се чувства добре, за да е в състояние да се грижи за друг.

Не всички сме корави и не всички можем да махнем философски с ръка след такова изпитание и да продължим смело да крачим напред.



Тема Re: +1нови [re: echr]  
Автор Lira Emerald (LIRA..)
Публикувано27.06.13 09:50



Ева е много тъжна и объркана...напълно я разбирам. И дете не помага в такъв момент...даже напротив...но не ми се навлиза в разговор....



Нямам ни един миг свободен...аз съм непрекъснато със себе си. - Ставри Калинов

Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: won]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано27.06.13 10:32



Не е така, опитвам се да изляза от болката. Старая се, но понеже не става по-добре, а напротив питам какъв е начинът.
Не мога ей-така да си сменя жилището. Това е нашият дом. Но започнах малко по-малко да му прибирам дрехите, да променям някои неща, да преподреждам, да купувам нови. Ходя при приятели, спя дори при тях. Бях няколко пъти на почивка.
Старая се, наистина.
Опитвах до сега да не мисля за него, да не мисля дори, че го няма. После реших, че ако все бягам от тази мисъл никога няма да приема истински, че го няма. Затова реших да се разтворя в това, да пусна мисълта за неговата липсва изцяло през мен, да мине през всеки мой нерв...ами и това не помага. Не мога да го приема, не успявам да си наложа да го приема.
Не се вкопчвам в болката, болката се е вкопчила в мен.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано27.06.13 10:40



Това са етапи. Ще трябва да издържиш поне още няколко месеца, докато мине и този. Аз ходих малко на психолог през това време. Мисля, че ми помогна. Поне имаше на кого да споделя. Не, че ми е минало и сега, но поне се търпи.

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Amelia Pond]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано27.06.13 10:51



Никога не съм имала хъса на онези хора, които умеят да живеят и за които всеки ден е предизвикателство. Аз се страхувам от живота, страхувах се от него дори, когато беше подреден и устроен.
Мисля споменах, че в началото на годината ме беше налегнал страх как нищо необичайно не ни чака вече, че ще бъде само една рутина. Опитвам се да обясня, че след като дори с нормален живот, с него до мен за подкрепа и споделяна на това всичко не съм била въодушевена от това какво следва нататък, как си представяте сега да очаквам бъдещето с нетърпение? Да успявам да черпя сили от идеята, че за мен не всичко е свършило, че и хубаво предстои...та аз не вярвах, че предстои хубаво с него, камо ли без него!



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Kpoacaнчeтo]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано27.06.13 10:57



И аз ходя. Посещавам два пъти седмично един мъж и си чатя понякога с една дама (благодаря много на echr за линка!

). Но нямам усещането, че това ми помага.
Чета Хорхе Букай и се старая да се следвам каквото и той пише, но не успявам да се разпозная в стъпките, в хода на болката. Не знам дали още съм в първата фаза да отричането или съм стигнала фаза на депресия. Чувствам се изгубена не само в болката, но и спрямо самата болка.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор echr ()
Публикувано27.06.13 11:35



Не знам, ще ти се наложи да си смениш мисленето ми се струва, да се препрограмираш. Най-трудната работа е това, обаче като те тика натам пустия живот...

Само като хрумване (щото на мен ми се мотае из главата такава идея), може да ти се отрази добре да опиташ някакъв екстремен спорт - скачане с парашут, безмоторно летене, делтапланеризъм, каквото и да е. Може пък да ти даде поглед отвисоко

, а и малко риск вдига адреналина и лекува депресията. Какво имаш да губиш?

Другото е вярата, ама до там всеки сам трябва да си стигне.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано27.06.13 12:41



Това, за съжаление, го разбирам много добре. Просто човек като се познава и знае, че не обича твърде живота, си изгражда стратегии за справяне. Поне при мен, защото ми стига дотам акълът, че да знам, че самоубийството не е алтернатива и явно има защо да сме тук. Човек се научава да се обича достатъчно, че да не унищожи собствения си свят, заради света на друг. А ти имаш все пак неговата обич като трамплин към твоята към теб. Щом той те е обичал и ако ти пука за него, някак не върви да се блъскаш до предела на силите си.

Животът е път, необходим да бъде извървян. Не е щастие. Не е благословия. Той е задача. И може би най-вярната мотивация да стигнеш до края на играта по дългия път, е любипотството - какво още може да стане, колко можеш да понесеш, какво зависи от теб, какво ще успееш да направиш, какво ти е писано оттук нататък.... Дори в твоя случай - как така ще живееш след станалото, как ще се случи така, че да продължиш да живееш и възможно ли е наистина да се чувстваш щастлива някой ден? И как би станало това? Отговорът няма да го откриеш тук, а някъде напред в бъдещето. И ако си искаш отговора - само това е начинът, да го доживееш това бъдеще.
Мен може би това ме държи - че държа да довършвам нещата докрай. Все пак не съм скучна и безинтересна и ако съм започнала да чета книгата на съдбата си, колкото и да е болезнено на някои пасажи или цели глави... мисля да я дочета докрая. И да се постарая главният герой да не ме разочарова като читател с претенции и висок критерий. Нещо такова е моята "житейска философия" или как да го кажа не знам с други по-нормални думи.


- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Amelia Pond]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано27.06.13 12:56



че самоубийството не е алтернатива и явно има защо да сме тук
викам да не споменаваш тия думички
ник Ева е достатъчно силен
ще си пореве малко, ние ще я подпрем
пътеката продължава
това ни е клубната работа
Амин!



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Orcad]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано27.06.13 13:17



Ще си споменавам всички "думички", които предават мисълта ми точно и това, което искам да кажа. Не виждам смисъл от цензура, нито от куртоазия да наричаме нещата не с истинските им имена, а с някакви по-удобни. А ти флудиш малко в повече ми се струва.


- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!

Редактирано от Amelia Pond на 27.06.13 13:17.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Amelia Pond]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано27.06.13 14:53



флуди си
щом ти харесва
късмета с теб!



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано27.06.13 17:56



кот
ти просто се държиш като обикновена истинска жена,
съпруга, дето се вика
.............





ааааа
и онова в скобите е цвете, звучи тайнствено, ама е цвете, дето след ник
обичала си
нека е това топлината, която те пази

Бог с теб!

КОТ!



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор won (cool)
Публикувано27.06.13 18:04



Повярвай повече в себе си и продъжи. Това е изпитание за теб, но и ти го правиш все по-трудно. Може би трябва да смениш посоката на движение, да започнеш нещо ново - да учиш, да работиш, да пишеш. Нещо направи, което да осмисли животът ти отново.
Помисли над това, а не над загубта и колко те е страх да живееш.
Стъпи на собствените си крака и просто продължи в живота си.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 27.06.13 18:04.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Orcad]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (позната)
Публикувано27.06.13 20:49



Ей, как се сети Оркаде, че е цвете!!!
Аз не съм го изучавала на времето и изобщо не заподозрях.
Дори е цъфтящ храст.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Лили Bиxpoнpaв]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано27.06.13 21:12



тва е щот съм умен, скромен и красив


ще ми се да изкараме нашта Ева от ..........
много си я обичам, дано не е нагло



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Orcad]  
Автор Лили Bиxpoнpaв (позната)
Публикувано27.06.13 21:45



Тя трябва сама да се изкара.
Ние може само да я побутнем.
И да усеща, че не е сама.
Все пък тук е клубната мисъл. Най-разнообразна и с различен опит.
На мен ми помага.
Стъпка по стъпка, но помага.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Лили Bиxpoнpaв]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано27.06.13 22:00



някога казвал ли съм ти, че мога да те обичам?
ама аз и още камара клубарки също мога
ааууу, колко лошо


да излази другарчето Ева
после, ше видиме



Тема Re: Не съм съгласна с теб.нови [re: Orcad]  
Автор Orcad (регистриран)
Публикувано28.06.13 11:46



днес си препрочитам простотийте от вчера
виж нещо



Ага вы еще скажите что Реквием по Мечте или как там написал Моцарт, весь интернет пропитан этой ложной информацией. Что будет в будущем вы не будете знать элементарных вещей. Интернет всех вас отупляет один сказал и все поверили. Очнитесь люди! книги читайте слушайте музыку, а не кого попало
запомните раз и навсегда прежде чем так утверждать вы должны понимать о чем говорите. Музыка Шопена это Шедевр его сравнивать с этой инструментальной музыкой просто грех.
Эта музыка Secret Garden

това последното си го преписах от един идйот
в руски музекален сайт
........
хехе


темата е на нашата Ева
опитвам се да я погаля, без да подскача
нашата Ева
ама и за теб, също
........
просто си падам по някои клубващи клубари

Редактирано от Orcad на 28.06.13 11:58.



Тема Да,нови [re: echr]  
Автор paзбиpaм (перде)
Публикувано28.06.13 14:12



То съвети, то за дъщерята да се хванела.. Глупости на търкала! Тя не може да мисли за друг, дори и за дъщеря си не може да мисли в момента, защото потъва, затънала е в болка. Човек трябва да се чувства добре, за да е в състояние да се грижи за друг.

Точно така.

Ева, мога само да те прегърна виртуално и ... няма да ти давам акъли, които само биха ти вменили още чувство на вина, като че ли ти се виниш малко. Ще ти напиша бележка.

Не гледайте как изглежда, разберете какво Е

Редактирано от paзбиpaм на 28.06.13 14:16.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Amelia Pond]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано28.06.13 17:52



Моята стратегия за справяне с целия страх и необичането на живота е да си създам един уютен, мой пашкул и да имам нещо хубаво да чакам, поне едно единствено. Само че пашкулът (който беше по-важният) вече го няма, спука се, скъса се, защото мъжът ми беше основна част от него. А и самата роля на пашкула е да не допуска негативни мисли и емоции, нито външни, нито вътрешни, а днес няма място, на което да не съм с натежало сърце. Не ми остана вече безопасно място, в което да се оттеглям и да знам, че съм защитена. Няма ги неговите ръце....

Да живея от любопитство...това пак е свързано поне малко да чакаш нещо хубаво. Аз не вярвам, че предстои каквото и да е хубаво, че ще постигна каквото и да е, виждам живота си като едно бавно, самотно остаряване без любов, в депресия и мразеща се, че съм жива. Може би ще разбера истински какво ми казваш или по-скоро ще стигна до момент да мога да го приложа един ден, но в момента не успявам. Успявам единствено да оцелявам ден за ден, потънала в депресия и болка. Сутрин си мисля - само някакви си 10 или 12 часа и пак ще спиш, избутай ги някак. Защото поне спя сравнително добре. Сънувам лоши или странни сънища понякога, но тази задушаваща болка, този юмрук, стиснал непрекъснато наяве сърцето ми го няма.
Може би ще кажете, че не е достатъчно, но ако поне малко можехте да влезете в моето страдания и желания просто да сложа край щяхте да го приемате като постижение.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано28.06.13 18:58



Защото поне спя сравнително добре. Това никак не е малко!


Няма ги неговите ръце.... Ако знаеш как те разбирам... Обаче и това ще мине или поне ще се заглуши. Важно е да оцелееш в прилично здраве, докато ти дойде желанието за живот.

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Kpoacaнчeтo]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано28.06.13 19:48



Това, което за учения в мен прави нещата още по-трудни е, че не знам къде съм стигнала в етапа на страданието. Ето например чета "Пътя на сълзите" на Букай и виждам, че чувството завина е някъде четвърта или трета стъпка. А аз започнах с него. Това означава ли, че в един момент пак ще го изпитам, когато му дойде нормално времето? Или съм прескочила този етап и съм ги разменила?
Просто много ми се иска да знам къде съм, защото искам да знам какво остава. А не да се чудя дали ще се събудя виновна, ядосана, отчаяна или още отричаща.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано28.06.13 19:55



Ако това ще те успокои, аз също започнах с чувството за вина. После осъзнах, че не съм Господ и не съм безгрешна и каквото съм направила, направила съм го и няма никакъв смисъл да продължавам със самообвиненията. Повече не ме повтори. Вероятно имаме някакъв инстинкт за самосъхранение, който ни предпазва.

Най обичам да чета, ама не мога.

Редактирано от Kpoacaнчeтo на 28.06.13 19:56.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Kpoacaнчeтo]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано28.06.13 19:58



Замисли се той безгрешен ли е бил спрямо теб? Никога ли не те е наранявал? Били сте двама души, които са се обичали, радвали, наранявали... Ако ти беше умряла, кой щеше да е виновен?

Най обичам да чета, ама не мога.


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Kpoacaнчeтo]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано28.06.13 20:42



Това е едно от нещата, за които също се губя...Не успявам да си спомня болката от моментите, в които ме е наранявал. Знам, че имаше такива, знам, че мъката ми беше истинска (че не винаги е било сериозно въпреки серозната мъка започвам да разбирам едва сега, просто съм била твърде чувствителна и съм преекспонирала и за това също се обвинявам), но това, че не си спомням истински болката от него ме кара да го идеализирам, да си мисля колко лоша съм била само аз.
Може би по-голямата болка сега тушира и спира тогавашните болежки, може смъртта да действа като филтър на усещанията и да води до идеализация, но ако спра да идеализирам ще ми е по-лесно. За целта ми е нужно да си спомня и да усетя, че и той е бил лош и то с право, а не че аз съм изкривявала нещо нормално на лошотия от негова страна...



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано28.06.13 20:49



За целта ми е нужно да си спомня и да усетя, че и той е бил лош и то с право, а не че аз съм изкривявала нещо нормално на лошотия от негова страна... Няма нужда да си спомняш даже. Със сигурност е бил.

Извинявай, че се смея, ама ти познаваш ли човек, който да е изцяло бял и добър? Ако твоят човек е бил такъв, значи си живяла с Господ. Не си, нали? Всеки има тъмна страна.

Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Kpoacaнчeтo]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано28.06.13 21:08



Нужно е да си спомня, защото това ще намали идеализацията, а от там и чувството за вина. Нужно е да си спомня със сърцето, а не само с ума, защото го знам.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор kikimonik (nevidimka )
Публикувано28.06.13 21:29



Дръж се , момиче!!! Детето има нужда от теб.
Знам какво е да боли до невъзможност и е вярно- времето не лекува. Времето изостря спомените и вината. Не се давай, върви напред.
Той ти е оставил вашето дете и ти трябва да си силна заради него.
Дръж се и успех.
П.С: Не дълбай спомените и не търси вината там където я няма. Обичала си го и той те е обичал. Остави любовта ти да прелее в детето. Ти поне имаш хлапенцето си ... живей и обичай заради него.

Редактирано от kikimonik на 28.06.13 21:54.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор princesse_azur (sans pretention)
Публикувано28.06.13 21:43



Ева, хубаво е да си спомняме хубави неща за нашите близки, които са си отишли. По този начин те продължават да живеят чрез нас. Приятно ни е да мислим за тях. Изпълва ни с радост.

С твоята скръб душата на твоя мъж продължава да витае тук на земята, а тя иска да отлети в нейния си свят, там където всички души са в блаженсво. Позволи му да го направи, не го задържай. Бъди великодушна.



Тази песен е за лечение на твоята душа тук на земята.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор pravil_nick (.. от зор)
Публикувано29.06.13 00:06



Абе .. чета те откакто .. сподели. Толкова ясно изразена и силна болка не бях .. Хабер нямам как се минава през това ... не искам и да знам. Искам само да ти кажа, че правиш най-доброто, което можеш ... за себе си и към момента - буташ ден за ден и анализираш какво ти се случва. И то никак не е малко ! И нищо не трябва - да бъдеш силна, да продължиш, да се отдадеш на дете и всичките там, дето било трябвало. И той трябваше да е тук, но ... не е. Така, че ... нищо не трябва ! Това можеш, това правиш и ... толкоз.
А човешкият организъм има една чудесна способност - при прекомерна болка се самоизключва. Ако трябва и до там стигни ... остави тялото да дръпне шалтера. Сама не можеш. Ще те обезчустви, но пък облекчи. А после ... тогава ще му мислиш и направиш всичко, каквото трябва.







Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор дaлeчe-дaлeчe (untroubled_)
Публикувано29.06.13 01:50



Ех, това чувство за вина...може да ни затрие, наистина. Колко години си позволих да преминат под знака му, даже не искам да си спомням. На другите прощаваме по-лесно, отколкото на себе си. Поне за изпитващите вина това е валидно.
Спомни си мъдрата фраза" И това ще мине", повтаряй си я автоматично , защото мозъкът изпълнява команди. Ден за ден засега е най-доброто, което може да се направи, справяш се, момиче! Ако можеш спри да анализираш сега, остави го за...някога. Сега оцеляваш.
Мисля те, без да те познавам. Вярвам, че ще дойдат добри дни за теб, няма начин да е иначе! За мен дойдоха. Просто се въоръжи с търпение.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор ellynora (старо куче)
Публикувано29.06.13 06:03



Какви тъпотии четеш? Къде си, ми на първата от 5-те години си. После си почти като чисто нова.





Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано29.06.13 11:37



Знаеш ли, докато продължаваш така, колкото и да ти е трудно, той все пак ще присъства в живота ти - дали мислейки, че го няма вече, дали отричайки, дали обвинявайки се, дали просто чувствайки... той присъства. Може би решението е някъде там и някога тогава, когато приемането настъпи и ... го пуснеш да си върви. И себе си пуснеш да продължиш. Цената е, че тогава ще го загубиш наистина. Сега ти все още имаш връзка с него. Но понеже той е на друг свят, тя е така болезнена. Вероятно не само за теб, а и за двамата.


- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Amelia Pond]  
Автор cлaдyнka мeдyнka (pyrvata)
Публикувано29.06.13 13:31



... фентъзи... реалността е друга, но тя не иска да се сблъска с нея... не я пази, време е да я види ....

...къде го чукаш, къде се пука...


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Raf OFecin (ex caffe)
Публикувано29.06.13 19:45



Ева, не искам да те занимавам с лични истории, но трябва да спомена, че при няколко загуби на важни и любими хора в живота ми, винаги съм излизала по идентичен на споменатия от Правилник начин.
Колкото повече съм се опитвала да туширам и избутам болката, за да се престоря на нормална, защото... ми защото така те тласкат всички околни, толкова повече съм затъвала в нея. И така, докато прескоча всяка граница на поносимост и просто й се отдам. Нищо от изброените методи дотук не е работило при мен - пътувания, приятели, хобита и т.н. Всъщност, имаше обратен ефект, но го правех, защото така ме съветваха и това очакваха от мен.
Хората не са виновни. Просто не знаят какво да кажат и как да помогнат в подобен момент, а то е защото няма как.
Обаче това е твоята загуба, Ева, и твоята болка. Имаш право и е нормално да те боли зверски. Просто приеми болката на първо време и с малки стъпчици, ден след ден, някой ден ще приемеш и самата загуба.
Сега е рано и е добре, че има кой да ти помогне за детето, но не бива да се бавиш прекалено, Ева. Дъщеря ти макар и малка, също е преживяла загуба, разбираш ли?
Просто хвани тази проклета болка за рогата... и я освободи до дупка.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Raf OFecin]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано29.06.13 21:26



Аз си мисля, че раната ще заздравява полека, тя ще я разчовърква многократно, тя пак ще заздравява, Ева пак ще я разчовърква, докато стигне до здраво и това е добре... Само не се знае колко ще продължи.
Естествено, болката е огромна и няма скоро да се забележи, че намалява, макар и с просено зърно...
Всички сме различни и всеки има своя начин. Не мисля, че начинът е един и един е правилният. Болката е болка за всеки. Останалото е вътрешният живот, начинът на възприемане, чувствителността, ценностите. Различни за всеки един. И излизането, каквото и да е то, както и да се случи, не може да бъде осъдително. Важното е да се случи и то се случва. Колкото и да не ни се вярва докато ни боли.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано30.06.13 03:16



Здравей, Ева!
Преди 20 години ми се случи същото. Детето ни беше на 1 годинка.
Хората ми говореха какви ли не окуражителни неща, но аз бях убедена че няма да оцелея без него. Просто не бях способна да понеса бремето на бита без него, отделно от това не виждах и смисъл в това аз да живея без него. Той се грижеше за всичко и придаваше смисъл на моя живот. За детето ни се грижеше детегледачка.

Последната сутрин, в която го видях ме помоли да направя нещо вместо него, а аз му отказах защото бързах да не изпусна час при зъболекаря. Предполагам можеш да си представиш какво чувство за вина изпитвах само няколко часа по-късно. Не можех да мигна дни и нощи наред заради това чувство. Някой услужливо ми даде транквиланти, към които се пристрастих и после се наложи да ме отървават от тях. Съветвам те да не посягаш към успокоителни, освен ако не са хомеопатични и предписани от хомеопат на когото имаш доверие или пък билкар, или някой аюрведа лечител. Ако няма нищо от гореизброените около вас, вероятно хипноза би могла да помогне в тази тежка фаза. Ако ти е възможно, опитай всичко друго преди да посегнеш към транквиланти.

Вече не помня добре фазите през които преминах, но имах силно чувство за вина, за известен период се надявах че всичко е сън и ще се събудя и няма да е реално, после го обвинявах в сънищата си че ме е изоставил, после се чудех дали имам право да съм щастлива без него, след това се питах защо детето ми не извади късмет да живее със силния си баща вместо със слабата си майка и после, не помня как, но приех фактите. Предполагам, именно за това смирение се говори в религиозните учения.

От всичко, което хората ми говореха, най-силно при мен подейства репликата на една жена. Тя каза следното: „Човекът е от желязо, издържа на повече отколкото си въобразява че е способен да понесе. Сигурна съм че ще оцелееш, но как ще живееш зависи само от теб”.

По-късно, реших че ще се свържа с медиум и ще поддържам редовна връзка с покойния си съпруг в отвъдното, докато дойде време да го последвам. Представях си как чрез медиума се допитвам до него за всички важни решения, които се налага да правя по отношение на детето ни и едва ли не как ще държа постоянна връзка с него. Намерих и медиум, но няма да ти разказвам за това сега.Покрай медиума се зачетох в езотерична литература. Струва ми се, че това ме спаси от полудяване в онази тежка първа година, но не зная дали същото би сработило и за теб.

Спомням си, че помолих приятелка която живееше в Лондон да ми изпрати книга подходяща за такива ситуации и тя го направи. В книгата пишеше основно как да оцелееш финансово като самотен родител, сякаш това беше най-важното. В нея не пишеше нищо за това как да успокоиш духа си, който се задушава от всякакви различни от финансовите емоции. Имаше предупреждение, обаче, за това че приятелките ти ще започнат да странят от теб, защото няма да им е приятно техните съпрузи да ти помагат от съчувствие. Не пишеше че мъжете им ще започнат да ти предлагат секс, но при мен така се получи. После и приятелите на мъжа ми започнаха да предлагат услугите си, включително и сексуални. Така, освен съпруга си, с течение на времето губиш и своите приятелки и общите приятели. Поне при мен така се случи, дано при теб е по-различно.

Сега, от дистанцията на времето, мога да ти кажа че не просто оцелях, ами направо станах машина. Открих смисъл в това да живея без него, обичах и бях обичана отново, направих нови грешки, изпадах в други крайности, като например дълги години не отказвах нищо никому, което си е чиста глупост и не те съветвам да правиш, не си отстоявах правата защото всякакви спорове и пререкания с околните ми се струваха дребнави. И това мина.

Ти си умна жена и знаеш че няма универсални решения, и затова няма как друг човек да ти покаже пътя за твоето собствено изцеление в този толкова тежък момент. Аз ти пиша всичко това, за да те уверя че не си сама в болката и не си нито по-лоша, нито по-слаба и уязвима от останалите хора. Сигурна съм че щом лигла като мен се е справила и ти ще се справиш.

Ще обичаш отново и ще те обичат отново, просто ще бъде различна любов, ще имаш нови красиви моменти, просто още е твърде скоро. От теб се иска да си готова за среща с неочакваното. Няма как да предвидиш всичко и няма как да те очакват само лоши или само хубави моменти. Ще има от всичко, както при всички нормални хора, и точно в това е красотата, ама ще я откриеш малко по-късно. После ще схванеш и шегата, като онази вещица дето вече не помня от коя книга беше.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Фakличka (fuego)
Публикувано30.06.13 19:53



и аз не мога да си простя много неща, но знам че животът продължава, искаме или не

я се стягай, ти имаш дете, и не заради него, живей твоят живот!

“Толкова много програми, пари и усилия за ромите, а за циганите никой не мисли.”[/

Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Фakличka (fuego)
Публикувано30.06.13 19:57



момиче, стягай се, разбирам те, много добре те разбирам, но това което казваш за детето не е добре, продължавай напред, трудно е, много е трудно, и да, времето не лекува, по тежко става, но се стягай, няма как.

“Толкова много програми, пари и усилия за ромите, а за циганите никой не мисли.”[/


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Фakличka]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано01.07.13 07:36



Добре де, наистина ли мислите, че като напишете на някой, който е много емоционално нестабилен, че времето наистина не лекува и, че по-лошо ще стане, че това ще помогне? Много окуражително звучи за някой, който няколко пъти е написал, че го е страх от бъдещето и си мисли, че го чака само лошо да прочете, че щестава по-тежко!



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: Gemilla]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано01.07.13 08:07



Благодаря ти, Gemilla, за времето и за желанието, което си отделила за да напишеш всичко това.
Вземам лекарства от самото начало, но са от групата на лекарствата, които не пристрастяват. Имам доверие в това отношение на моя лекар.
За залитане в окултното...не мисля, че бих го направила. И аз, и мъжът ми бяхме атеисти. В известен смисъл винаги е по-лесно да се мисли и да вярваш, че той е отишъл в по-добър свят или те гледа от горе, но аз не мога да го вярвам и приемането, че смъртта е и край е особено трудно. За мен няма писани неща или предначертан път в живота, има само решения, които вземаме в него и които ни водят в една или друга посока; които ни приближават или отдалечават от смъртта. Тя реално смъртта е винаги около нас като естествена част от живота, но това, което правим/или не всекдневно я отдалечава с решенията, които вземаме. Трудно се приема, че в онези няколко дни и той, и аз сме взели явно все погрешни решения, които са довели до този край. Не мисля обаче, че е било писано да съм без него. Можех да имам живот с него, ако бяхме мислили и реагирали правилно и този живот щеше да бъде такъв или инакъв. Сега ще имам друг живот без него, който също ще бъде някакъв - нито един от тях не е изначалният, предначертан за мен, защото такъв няма.
За съпрузите не се безпокоя, аз не съм от жените, по които, ако ги познаваш, изпадаш в луди желания.



Исках само да те питам нещо, което е много важно за мен? На колко си била, когато ти се е случила тази загуба? Аз се притеснявам много от възрастта, на която съм, за това, че докато се оправя (ако се оправя) вече ще съм твърде стара за всичко - нов живот, ново щастие...



Тема Хора разнинови [re: EvaB]  
Автор XlNG (късмет)
Публикувано01.07.13 08:25



Внезапно почина съпруга на една наша близка. Тумор в мозъка на 30 години, малко дете, голяма трагедия. Следваха няколко месеца, през които ежедневно се водиха дълги телефонни разговори между нея и жена ми, излизахме често заедно за да я разсеем, канихме я на гости, ходихме по излети, кина, театри. Мина половин година и нещата се поуспокоиха. След още няколко месеца се сетих и питах жена ми как е сега приятелката и.
- Ааааа, тя ли? Добре е! Омъжи се отново миналата седмица и даже не ни покани.
Аз останах като гръмнат.

Та не знаеш какво ще ти донесе утрешния ден. Всяка промяна в живота е начало на нещо ново. Миналото не може да се промени, но бъдещето зависи от теб.
Самоизяждане не помага.

Редактирано от XlNG на 01.07.13 09:18.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор echr ()
Публикувано01.07.13 09:47



Зачетох се вчера в бисерите на "Редута" и искам да споделя два, в които намерих особен смисъл и значение:


Дори когато не върви, животът пак минава ...

Ако няма къде да отидеш ...ела на себе си!


Я, да те питам, Ева, защото непрекъснато повтаряш "страх ме е от живота", а страх ли те е от смъртта? От твоята смърт имам предвид



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор ariel$$ (рекордьор)
Публикувано01.07.13 10:06



Та ти си на 32. Аз на 32 се разведох. Нямах дете. Нямах перспектива за ново семейство. Нашите ме бяха отписали. Завърнах се в Бг след 3 години в Япония - без работа, без връзки! Все едно бях попаднала на напълно непознато място. Един месец откарах вкъщи на пуснати пердета. После заминах за Германия. Германия нямаше нищо общо с тази, която познавах от началото на 90-те. Беше пълно с всевъзможна паплач, мръсно... а, бе, не ми хареса! Все едно ме удари ток. Освестих се и започнах да се замислям как да изляза от блатото. На 35 родих, на 38 се омъжих отново и за пореден път смених страната. На 40 започнах да получавам плодове от това, що бях сяла в професионален план.
Стара била!



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Ryan ()
Публикувано01.07.13 12:18



Привет, Ева,

Все се каня да ти пиша, но не ми се искаше да го правя с общи приказки, които просто не помагат, независимо от верността си...

Та затова ще опитам по-простичко.

Времето?
Ще имаш време за всичко! Време да се оправиш, време да продължиш напред и време, за да си щастлива. Всякакво време. Времето помага. Не непременно със забрава, а защото новите неща – и хубави, и лоши се трупат, а най-осезаеми са точно сегашните ни проблеми, докато дойде време да станат вчерашни.

Страхът от бъдещето?
Нормално. Нормално е това, но бъдещето само ще дойде, та не се страхувай, нито притеснявай от самия страх, още веднъж – това е нормално! И на други съм го писал, често и на себе си припомням – притеснявай се спокойно и се страхувай смело!

Вината?
Задълбаваш в анализи на своята и негова вина – това е твоят начин да се справиш – не по-лош от другите възможности. Но вината предполага покаяние и изкупление. Просто улови момента, когато стигнеш до изкуплението и не преминавай (твърде много) в зоната на наказанието. Защото само ти и останалите ти близки вече можете да сте негов обект.

Не можеш да си простиш?
Ами недей да си прощаваш... Не е задължително да си простиш, за да продължиш напред. Хора, Хора нямаше да има, ако беше толкова необходимо да сме си простили... Вината следва да остане само изпитвано чувство, но не и жизнена платформа.

Сигурно е, че ще ти се случват хубави неща! Сигурно е!
Просто... Хубавите неща не се случват в самоизолация, излизай сред природа и сред хора, за да се случат.

Стискам ти палци в тежкото време!



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор DeMona Lisa ()
Публикувано01.07.13 18:42



Съболезнования за загубата ти, ЕваБ, понятна ми е тъгата ти, всеки е преживявал подобна...но въпреки това....Не мислиш ли, че си малко груба / колкото груба ще съм и аз сега /, когато недоволстваш на хората, че не те утешават и окуражават с подходящите за теб думи? В редовете ти винаги намирам някакъв патос, някакво тържествено излагане на показ на цялата твоя скръб по изгубения човек или повече самосъжаление и тъгуване по разбития ти подреден доскоро свят. Всичко това е нормално и логично, но въпреки това, не ми се струва съвсем нормално жена и майка да оставя впечатлението, че в скръбта по починалия си съпруг, е неглижирала детето си, което също е жертва в тази семейна трагедия, загубило баща си..Няма да ти казвам да се стягаш, да живееш заради момиченцето ти, нито ще ти давам съвети как да се избавиш от депресията, нито ще ти внушавам, че времето лекува, или просто раната хваща коричка, която и при най-леко одраскване ще кърви...Зная, че подобни думи не помагат особено, или поне едва ли биха помогнали на теб. Правиш ни съпричастни към болката си, но не приемаш никакъв опит за утешение. Може би просто имаш нужда да я излееш на бял лист, или тук, това и правиш...
Бъди сигурна, че всеки притежава инстинкт за самосъхранение и ти не си изключение. Иначе, ако човек не успява да преодолее тъгата си, малко по малко и ден след ден, то той просто свършва със себе си, нали? А ти си жива и повярвай, жива си, защото го искаш, защото подсъзнателно знаеш, че и това ще мине и, че предстои да ти се случват още толкова много хубави неща...

Няма път към щастието. Щастието е пътя..


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор DeMona Lisa ()
Публикувано01.07.13 18:56



Когато се оправиш, може да си достатъчно стара / едва ли / за свой нов живот и щастие, но няма ли да си достатъчно блажена, че си жива, дори и само, за да виждаш дъщеря си щастлива, да я имаш в дните си? Никакъв стимул ли не ти е това детенце, по дяволите??..EvaB, и преди, когато съм чела твои постинги, съм оставала / понякога/ с впечатление, че си една умна, но арогантна, малка кучка / нека Анбра не ме редактира, не използвам думата с намерение да я обидя/, но опитай да се избавиш от егоизма, който те владее, повдигни траурната воалетка от очите си и ще забележиш отново светът, в който да, съпругът ти го няма, но я има дъщеря ти и само този факт би трябвало да е достатъчен стимул. Освен, ако не намираш някаква доза уют в скръбта си, и ако е така, ако този е начинът ти да се справиш с нея- така да бъде. Но все пак...животът продължава, ако трябва да използвам и аз клише...

Няма път към щастието. Щастието е пътя..


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Gemilla (различна)
Публикувано01.07.13 20:19



Така е, бях на 23. От друга страна, приключих със самосъжалението и излязох от дупката още след първата година някъде. Ако се справиш с моите темпове, ще си готова да живееш пълноценно съвсем скоро. Не изключвай варианта, в който ти успяваш дори по-бързо от мен.

Изобщо, най-добре не се опитвай да правиш прогнози и да чертаеш рамки в които да се напъхаш. Разбирам идеално нуждата ти да дефинираш състоянието си, фазите през които минаваш и ще минаваш, както и страхът от бъдещото, който те е обзел. Знам че звучи идиотско, но докато се опитваш да бягаш от болката тя те преследва. Отдай и се изцяло. Потопи се в нея и скоро след това ще видиш как болката ще започне да отстъпва място на други по-здравословни усещания.

И аз, като теб, на 30 се чувствах стара. На 31, обаче, вече бях отново млада. Допускам че и при теб ще стане така. Очаквам че догодина ще пишеш тук , вече преоценила живота си и открила нови хоризонти, за които към момента дори не подозираш че съществуват.

Имам още неща за споделяне, но те ще ти бъдат евентуално полезни малко по-късно. Сега е твърде рано. В тази ранна фаза нямам подходящ съвет, нито подходящи думи за теб, но ще съм насреща ако имаш въпроси.

Клубарите ти говорят верни неща, но е съвсем нормално думите им да не достигат до теб, в този тежък момент. Затова и аз спирам. Ако имаш нужда, пиши каквото ти е на сърцето и не се притеснявай от упреци. Имаш своето право на човешки грешки до края на живота си.





Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: DeMona Lisa]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано01.07.13 21:24



Съвсем не мисля, че съм груба. Разбира се, в различни моменти от епистоларното ми присъствие тук, разхвърляно върху вече почти девет години съм прочела вероятно всичко, което може да се каже, когато двама пишещи не са съгласни един с друг. Да, пускайки тема съм поела риска да има и негативни мнения; да, всеки има право на свободен исказ; да, това е свободен (хм, хм..) форум. Но...
Но!
Свободата на словото не означава слободия с чувствата. Виртуалното пространство остава място, в което има реални хора пред клавиатурата. Всеки един пишещ, особено във форум, който е за взаимопомощ и в който има хора в различни фази на ранимост е морално ангажиран с това, което ще каже/напише. Защото не се знае колко психологически стабилен е този, който ще го прочете. Защото не се знае дали няма да се намери едно малко камъче, една малка дума, която да отприщи лавина от негативни емоции. Дали нещо дребно няма да преобърне колата. Съдържанието на дискурса трябва да се съобразява с тематиката и аудиторията. Едно е да говориш с жена, която се вайка как може любовникът й да й изневерява (с жена си, примерно), съвсем друго е, когато някой плаче за загубена половинка, дете, близък.
Затова и се ядосах на Факличката. Може би не е казала кой знае какво спрямо усещането на един здрав човек. Може би е казала и неща, които някои от вас мислят. Но мога да те гарантирам, че ако бях прочела това само два дни по-рано, когато пуснах темата, много щеше да ме смачка.

Да, неглижирах детето си. В началото ми беше трудно дори да я гледам. Тя прилича на него, има неговите мимики, жестове, тикове дори. Тя беше неговото малко бебче, неговото съкровище и мечта. Как се съсирват рани, когато до теб има някой, който пита "къде е тати" и ти се сърди, че него го няма? Аз не съм от майките, които живеят за или чрез детето си. Аз обичам дъщеря си, но за мен тя е отделен човек, когото чакат след няколко години собствен живот, собствени мечти и бъдеще. Различни от моите. И това е нормално, и това трябва да е така. Моите мечти и бъдеще бяха в баща й. Не мога и не искам да замествам с детето бащата. Детето е отделен индивид, бащата беше част от мен. Животът на детето един ден ще тръгне отделно от моя, животът на баща й беше слят с моя, беше моя.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор won (cool)
Публикувано01.07.13 23:01



Моите мечти и бъдеще бяха в баща й. Не мога и не искам да замествам с детето бащата. Детето е отделен индивид, бащата беше част от мен. Животът на детето един ден ще тръгне отделно от моя, животът на баща й беше слят с моя, беше моя.

Да, обаче докато дъщеря ви стане самостоятелен индивид има още много години време. Не я оставяй да живее без любов и подкрепа, докато ти си живееш "без бъдеще и мечти" и вкопчена в щастливото минало.
Да не кажеш един ден: "Не мога да си простя, че пропуснах живота на дъщеря си. Не я познавам, не я разбирам...Къде сбърках?"

След като прочетох какво си написала, се чудя какво си правила в живота си преди него?! И как така чак си се парализирала емоционално и не можеш да продължиш, когато не е до теб...Вярно много е скоро след загубата, но ти го казваш като аксиома за живота си занапред - а това не може да е вярно. Вярно е сега, само сега.

No esperes que te olvide, ni olvides que te espero.

Редактирано от won на 01.07.13 23:04.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: DeMona Lisa]  
Автор Kpoacaнчeтo (тиква, бе)
Публикувано03.07.13 17:47



Всичко това е нормално и логично, но въпреки това, не ми се струва съвсем нормално жена и майка да оставя впечатлението, че в скръбта по починалия си съпруг, е неглижирала детето си, което също е жертва в тази семейна трагедия, загубило баща си..

- Къде е тати?
- Горе, при звездите.
- А кога ще се върне?
- Той не може да се върне.
- Хайде тогава ние да отидем при него!

Като повториш този диалог стотина пъти, може пак да поразсъждаваме кое е нормално и кое- не.



Най обичам да чета, ама не мога.

Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор eдинak (пристрастен)
Публикувано04.07.13 00:14



Мила, спри. Не се измъчвай до скъсване.
Нищо не би могла да промениш. Само да влошиш. Или да повредиш.
Никой не бяга да си прави сериозни изследвания, когато си мисли, че е настинал. Или просто е уморен. Или нещо си друго.
Ами колко пъти се е случвало да изкарвате болести на крак? Никой, по никакъв начин не би могъл да различи, че и предоврати, едното от другото. Никой не може да бъде държан отговорен за това, което се е случило.
Не се измъчвай.


А липсата... Да... Там... Нищо не може да я запълни. Освен хубавия, топъл спомен.
И с нищо друго няма да може да сравни.
Сравни.
Сравнение.
Не сравнявай.
Не търси аналогии и паралели.
Пази онова, което го имало, но не като модел, а като част от теб. Част, за която не можеш да носиш отговорност.

Знам, дявол да го вземе, знам, колко ужасна може да е точно тая липса.
Някъде видях, че си млада жена. Не се почерняй, от това смисъл няма. Мислиш ли, че на него би му било приятно да те гледа посърнала, преждевременно състарена и съсухрена, от тук нататък?
В името на какво? На твоето, подчертавам, твоето усещане за вина? Кое точно ще компенсираш по този начин? Или може би ще почерниш живота на другите около себе си заради... какво?
Боли.
Това означава, че си жива и трябва да оцелееш.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: eдинak]  
Автор ellynora (старо куче)
Публикувано04.07.13 06:35



Той живота толкова бързо минава, че скоро ще съжалява защо толкова дълго е страдала. Нямаме време. Дните ни са преброени.





Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: eдинak]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано04.07.13 20:47



Знаете ли кога човек си дава сметка, че е останал съвсем сам емоционално? Когато не остане никой на този свят, който да го боли, колкото и теб самият. Не от същото, а само защото вижда, че ти страдаш да страда за твоята болка и той.
Днес се обадих на свекърва си и тя беше мила, както винаги, но ранена като мен, неспособна да пусне и моята болка. Обадих се на двете си най-добри приятелки и те бяха прекрасни, и насреща, и готови да ме слушат или помогнат, но всяка една от тях си има свое семейство и някой до себе си, който да кърви за тях.
Знам, че на света има милиони хора като мен. Но не знам само защо си мислите, че това трябва да ме успокоява.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано04.07.13 20:59



Ева, на това е способна единствено майката...
И то не всяка...

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: anbra]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано04.07.13 21:12



Не е така.
Ако има нещо, което ме накара да спра да плача; нещо, което изплува над целия хаос и объркване; нещо, в което съм абсолютно убедена, то е, че той не би искал да ме боли заради него. Когато мен ме болеше, го болеше и него; ако ме болеше заради него се чувстваше виновен за болката, дори да не се чувстваше виновен за причината.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: echr]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано04.07.13 21:16



Не ме е страх от моята смърт, това е нещо, с което всеки се сблъсква като идея, а аз преминах през това преди няколко години.
Но ме е страх да умра сега по две причини - детето, което ще остане съвсем само без мен и това, че точно сега няма да ме погребат при него. Да не говорим, че чисто легално предполагам отново родителите ми получават правото да решават, може и над детето да имат право, а аз за нищо на света няма да причиня на моето дете моите родители.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор anbraМодератор (аз)
Публикувано04.07.13 21:40



Това не съм изпитвала, не мога да го отрека, не ми е познато.
Изпитвала съм другото и твърдо го знам.

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Фakличka (fuego)
Публикувано05.07.13 00:00



ама айде ти вече започна и да се глезиш, да не ти съчустваме че не знам си кво си, да не ти казваме еди кво си, да не те успокояваме, или като не те успокояваме защо не, всъщност какво искаш?

“Толкова много програми, пари и усилия за ромите, а за циганите никой не мисли.”[/


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Amelia Pond ()
Публикувано05.07.13 00:23



филмът е добър, мисля...


- Vous jouez avec votre vie!
- Et alors?! Il faut bien jouer avec quelque chose!


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Lincecum (slugger)
Публикувано05.07.13 03:52



Защото не знаят какво да ти кажат, затова. А се чувстват длъжни насила да изпитват емпатия. Weird.

Subdominans.


Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор ellynora (старо куче)
Публикувано05.07.13 05:38



Защото ние не поръчваме живота си, но го живеем въпреки всичко.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: ellynora]  
Автор EvaB (холмскиолдия)
Публикувано05.07.13 08:49



Ох, писах не толкова в смисъл "защо искате да се успокоя", а по-скоро "защо това точно да ме успокои". Всеки човек има своите болки, минава през своето страдание, среща хора, които имат или нямат нещо да му казват в този живот...Но аз не се чувствам по-добре знаейки, че и други страдат. Не ми помага да мисля, че на този свят има толкова страдание. Идеята, че и на Вуте му е зле, не само на мен не ме кара да се радвам. Бих предпочела да има повече щастливи хора и много по-малко нещастни. Ето това вече би ме успокоило повече.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор echr ()
Публикувано05.07.13 09:51



Различно тълкуване: "не си сама в страданието си". Счита се, че помага. На мен не ми помага по никакъв начин също. Все едно двама ранени и единият да ги боли по-малко щото и другият го боли.

Чета те и си мисля, че много си имала, затова така тежко преживяваш загубата. Тия работи, дето говориш, че той е бил за теб, аз мислех, че само в приказките се случват. А в живота хората мечтаят, търсят, чакат, падат, стават, изтупват се и се учат да живеят с каквото Бог дал.

Ще търсиш силата в себе си и няма да я даваш така лесно на следващия мъж в живота си.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор Beщицaтa (smilestears)
Публикувано05.07.13 23:25



Истината, Ева, е, че ще те боли още много и дълго. Вероятно, пак ще се виниш, пак ще преосмисляш всичко, пак ще пишеш тук, пак ще говориш с приятелките...
По някое време, не знам кога, след дни месеци, години, зависи си от теб, ще започнеш да се успокояваш, болката сякаш ще отминава. Но пак ще се връща и то изведнъж, и то неочаквано, и ще усещаш още по-силно, колко си безсилна да промениш фактите.
Не можем да променим случилото се, опитваме се да намерим собствен начин да живеем с него.
Хич няма да ти е лесно. Има голяма вероятност да става и по-трудно. И няма да ти пиша, че си силна жена, защото това каква си, няма значение за това, какво те чака, а само за това как ще го приемеш и преживееш. Пожелавам ти да се справиш. Пожелавам ти с цялото си сърце да бъдеш щастлива отново. Моля те, пожелай си го и ти за себе си и не знам как и кога, но ще се сбъдне.



Тема Re: Не мога да си простя...нови [re: EvaB]  
Автор echr ()
Публикувано07.07.13 11:19



Ева, може това да ти е от полза






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.