Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:02 26.04.24 
Взаимопомощ
   >> Клуб за борба с рака
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
Тема КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!  
Автор vesela.bgМодератор (усмивка)
Публикувано03.08.06 17:55



Това е информация предоставена от Thea за всички, които се лутат в лабиринта от букви и цифри в диагнозата си.
Тук аз искам отново да напомня: Хора не се плашете - ракът е диагноза, а не присъда!


Весе,
Извинявай отново.
Направих извадка и ако считаш, че има смисъл, може да се сложи някъде (не зная къде).

В TNM Системата за стадиране на тумори, за всеки вид рак се определят следните категории:
- T – категорията описва оригиналния първичен тумор.
- TX означава, че туморът не може да се измери или не може да бъде намерен;
- T0 означава, че няма доказателства за първичен тумор;
- Tis означава, че ракът е “in situ” (туморът не е започнал да расте в околните структури).
Числата T1–T4 описват размера и/или степента на инвазия в близките структури. По-големият T номер означава по-голям размер на тумора и/или че той може да е проникнал/нарастнал в околните структури.

N – категорията показва дали ракът е засегнал близките лимфни възли.
- NX означава, че не може да се измери засягане на близките лимфни възли или не може да се установи дали са засегнати.
- N0 означава, че близките лимфни възли нямат рак.
Числата N1–N3 обозначават размера, разположението и/или броя на засегнатите лимфни възли. По-големият N номер означава повече засегнати лимфни възли.

M – категорията показва наличието на далечни метастази, т.е. разпространението на рака в други части на тялото.
-MX означава, че не могат да бъдат измерени или намерени метастази.
-M0 означава, че няма далечни метастази.
-M1 означава, че има далечни метастази.

За всеки тип рак има отделна система за класифициране, като буквите и числата не винаги означават едно и също нещо.
Например, някои видове рак могат да бъдат класифицирани в субкатегории, например T3a или T3b, а други може да нямат категория N3.
След определяне на категориите T, N и М, те могат да бъдат комбинирани в по-общи стадии I, II, III или IV. Понякога тези стадии допълнително се разделят с букви, например IIIA или IIIB.

Например T1, N0, M0 за рак на гърдата означава, че първичният тумор е по-малък от 2 cm (T1), няма засегнати лимфни възли (N0) и не е достигнал отдалечени части на тялото (M0).Това е рак в първи стадий.
Обозначенията T2, N1, M0 биха значили, че туморът е по-голям от 2 cm, но по-малък от 5 cm (T2), засегнал е само най-близките лимфни възли и няма метастази в отдалечени части на тялото. Този рак се определя като стадий IIB.
Ракът от стадий I е най-малко напреднал и често има добри прогнози за изхода. По-високата степен означава по-напреднал рак, който обаче в много случаи може да се лекува успешно.

При мен се оказа такава бъркотия в стадирането, което имаше огромно значение за определяне на лечението.

Нема начин да нема начин!


Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автор BилиMили (надявам се)
Публикувано04.08.06 12:34



Thea,благодаря за труда!Това ми хареса



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автормиa (Нерегистриран)
Публикувано04.08.06 15:44



И аз ти благодаря, позволявам си от името на всички форумци за това, че си си направила труда най-подробно да опишеш цялата система на стадиране и освен това да дадеш и нагледни примери!Това е мн. важно за да може всеки да е наясно с диагнозата си
За себе си аз горе-долу вече разбрах буквените значения, след много разпитвания на докторите(а тези в онкото въобще не дават инфо, дори-казаха, че не трябвало да знаем,че това са обозначения за тях самите , не за нас-болните), обаче аз се ровех по нета и след логични размишления можах да схвана значението на отделните обозначения.
И при мен също е голяма бъркотия.Размерът на "туморчето", казвам го умалително, защото по думите на хирурга е било 0,8см, в изследванията на първият патоанатома пише 1 см, но в епикризата е нанесено Т2-демек, както ти си го написала е бил между 2 и 5 см.Може би това е заради факта, че около него при изскледване впоследствие на траен материал бяха открити изменени клетки начален стадий в квадрант с размери 2х5см, наличието на които бе потвърдано при 2 хистология от друг патоаматом в друга болница.При трета хистология пък беше написано, че основната туморна маса е негативна

..Слава Богу в лимфите няма нищо!, дори и при повторната операция, когато беше правена отново ревизя на лимфи.Но освен Т2N0М0 е написано рТ2рN0М0 , след него стадий I I А.
Не ми е ясно какво точно означава това "р".Въпросът ми е, Теа ти знаеш ли значението на това "р"?Може ли да се възприеме като "р>размер"?



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автор Beatrisia (непознат )
Публикувано08.08.06 22:19



Здравейте,най-после и аз се престраших да напиша няколко реда в клуба на най-силните хора,силни духом,физически и психически.Знам,какви големи усилия костват всички тези проблеми,лечения и процедури,защото съм една от Вас,и продължавам да се държа "мъжката"

.И да не се отнасам от темата,бихте ли ми помогнали да разчета какво означава "G3".Доколкото ми е известно, това е силата на тумора да атакува други тъкани и органи т.е. да се разпространи.Знам,че има G1,G2.Надявам се да ме коригирате ,ако аз греша или да ми дадете по пълна информация. Благодаря.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Beatrisia]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано09.08.06 12:06



Beatrisia,
Ще дам само тази обща характеристика, която намерих.
Това е само за ориентировка. За всеки тип тумор има различно класиране.

"В зависимост от броя на наличните малигнантни (злокачествени) характеристики, се използва следното степенуване на типа тумор:
- G1 – високо диференциран – ниска степен; слабо агресивен (low-grade, less aggressive);
- G2 – умерено диференциран – средна степен; умерено агресивен (intermediate-grade; moderately aggressive);
- G3 – слабо диференциран - висока степен; умерено агресивен (high-grade and moderately aggressive);
- G4 – недеференциран – висока степен; агресивен (high-grade and aggressive)
Понякога вместо обозначения с G, се използват римски цифри съответно от I до IV."

Искам да кажа, че никой не бива да си слага сам диагнози и да си внушава изходи за лечението.
Целта на този клуб, както аз я виждам, е само да си помагаме. Тези, които са добре, не се връщат често тук, за да пишат.
Затова, пожелавам на всички нас повече вяра и активност в тази борба!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автор TheSun/cлънчицe/ (/мама на Гери)
Публикувано09.08.06 14:26



Аз поствам тук отговор на компетентни хора, които ми помогнаха, когато се интересувах питах за диагнозата на баща ми и ето какво ми казаха в клуб "Медицина" . Може на някой да му е полезно:

ДИАГНОЗА

“Хаактеристика на клиничната картина въз основа на анамнезата, статуса и параклиничните изследвания: Анамнеза: Постъпва за пръв път в отделението със следните оплаквания – от 2 мес е с кашаво-диарични изхождания 2 ч след нахранване, от 3 дни /но те са поне 20/ е с темпераура до 38.5, обща отпадналост, от 1 седмица е с тъмна кръв в изпражненията със съсиреци, намален апетит, тежест в епигастриума. Минали заболявания – пневмония 1983 и ТУР преди година, преди година и фисура ани. Статус: мъж на видима възраст отговаряш на действителната /59 г/, в увредено общо съсояние, контактен, адефватен. Заема активно положение в леглото,правилно развита костно мускулна система.Хиперстеничен абитус. Изразена подкожна мастна тъкан.Кожа бяла – видими лигавици – розови. Език влажен обложен с бяал налеп. ДПЛВ и щит.жлеза не се палпират. Дих.с-ма гр.кош – физикални данни за белодробен ефизем /какво е ЕФИЗЕМ, моля????/ Пулмо-отслабено изострено в л.о-ва вез.дишане в двете бел.основи. ССС р.с.д. фр.78 уд рр 140/90 Корем-над нивото на гр.кош, с меки коремни стени, изразена подкожна мастна тъкан.Черен дроб на 2 см.под ребр.дъга.Слезка на ребрена дъга.Съхранена перисталтика.С.Р./-/ отр.двустранно.Крайници – с претибилни отоци, запазени пулсац.на арт.дорзалис педис билатералис.
Лабораторни изследвания:
СУЕ – 41
НВ 108/90
ER – 3.4-3.14
HT – 0.30-0.28
LEUC- 10-10.8
TR – 214/228
СЕР.ЖЕЛЯЗО 8.1
INR - 1.31
ASAT -69
ALAT-52
AF – 554
GGT -496
T.BIL.- 11
D.BIL.-1.5
AMIL -96
GL -6.2
HOL – 7.3
UREA – 3.9
CREAT – 93
NA+ 142
K+ 4.01
URIC.AC. – 184

Урина – б.о. Хемокулт тест /-/ отр.Кр=група А1 /+/ пол. Имуноглобулини С3 с4 – в норма.ЕКГ – синусов ритъм. Ляв позиционен тип.
Ро.графия.пулмо от кор – пулмофиброза двустранно=Хилуси- неуголемени. КДС – свободни= Склероза на аорта.Сърце – удължен лявокамерен контур.Склероза на аортата.Контрола – бел.полета – б.о.хилуси и КДС – б.о. Сърце с аортна конфигурация. АБДОМИНАЛНА ЕХОГРАФИЯ – черен дроб на 3 см под ребрената дъга.Ляв дял – 101 мм=Груба хетерогенна структура с огнищни изменения с р-ри до 28/30 мм а в левият дял – по-малки.ПЗП хепатис /най-вероятно М хепатис/Асцит няма вкл. И в малък таз.
ГАСТРОСКОПИЯ: Рефлукс езофагитис 1 ст.Гастритис хроника атрофиканс.хистологичен резултат от биопсия на стомах – хроничен атрофичен гастрит. С.Р. /-/ отр.
СИГМОИДОСКОПИЯ:Прониква се до 15-16 см от аналната линия. На това ниво се намира полиповидно образование – налобено, късливо, с ф 20 мм и заемащо ½ от лумена.Обс.Са ректи.Малигнизиран аденовилозен полип във фаза на разпад.Хистологичен резултат от биопсия на ректум – дебелочревна лигавица с хр.въз.промени. ИРИГОГРАФИЯ: К=М=изпълни колона до линеалната флексдура, като по-нататъшното въвеждане на к.м. бе преустановено поради невъзможност на пациента да задържа. Направи е двойно контрастно изследване с въвеждане на и раздуване на червата с въздух. В зоната да дистанлана чат на сигмата след прехода ректум-сигма се визуализира полицикличеб ефект в изпълването прилежа= на чирока основа към контура на червото с проксимално стеснет лумен, ругиден и малки депа от к.м.суспектни за улцериране с разпад. Проксималните участъци от колона се раздуха.Ро данни за Нео сигме /Са сигме/
КАТ НА КОРЕМНИ ОРГАНИ – данни за множествени хиподенсни разнокалибрени огнища в черният дроб, като при дисеминиращ процес=Вляво се формират и конгломерати- жл.пътища – неразширени. Опашката на панкреаса с извстно окръглане и горно гранични размери = Тялото и главата на панкреаса в норма.Опашката на панкртеаса с известно окръгляне и горно гр-рамери. Тялото и главата на панкреса в норма. Жл.мехур контрахиран с уплътнени стени=Слезка бъбреци и надбъбреци – Б.о.Без данни за уголенени лимфни възли параортално и параквикално.


КОМЕНТАРИ


1.от досега прочетеното, не видях метастази в белия дроб.Емфизема са хронични промени от пушене..Зависи колко е зле.
2.Има шанс за операция и за химиотерапия(дори и с метастази)>ракът на дебелото черво се поддава на химиотерапия.
3.дали и кога да се направи операцията?..не зная какви са рисковите му фактори за една операция по принцип-дали ще може да понесе анестезията,самата операция по принцип...НО винаги се гледа риска и бенефита...във вашият случай бенефитът от операцията е много много по голям от риска ...

температурата може да е от самия рак...можа да има абсцес някъде...трудно е дас е каже.Алкалната фосфатаза му е увеличена.МОже ли да е от метастази в костния мозък?..не знам..само мисля "на глас"...вързва се с температурата...
във фаза на разпад означава напреднал..
4.анемичен е ...могат да му прелеят кръв.
5.Току що прочетох най-важното (щото карам по точки)...Ако подуването е отскоро и се е появило сравнително бързо...то тогава...
Баща ти е направил интравенозан тромб от хипергоакулацията,която върви заедно с рака и от обездвижването в болницата...Оттам и подуването на крак или ръка и сега най-вероятно има белодробен ембол...затова е на апарат за дишане...
оттук нататък, мила ,е АДСКИ сложно ..защото ...му трябва антикоагулация..а той има място откъдето кърви и става мног омнгоо сложно...

това разбира се е теоретично въз основа на прочетеното...не вземай думите ми за меродавни.Но принципно така стоят нещата.
на скенера на белите дробове видели ли са тромбемболия?...(т.е да си кажа не знам с какви скенери разполагат там..)

колкото до епикризата...
Окончателна диагноза:проктосигмоидитис хроника ерозива.Ректорагия интермитенс.Гастритис хроника атрофиканс.Рефлукс езофагитис.Хипертония артериалис Гр.п. полилус аденовизолус ректи – карцинома ректи.Метастазес хепатис.Анемия секундария.Обезитас П степен.Хибс.Пневмофиброзис билатералис

ерозивно ( с малки ранички)възпаление на дебелото и правото черво с интермитентно (от време на време кърмене от ануса.Атрофичен гастрит (с дълговременен рефлукс езофагит).Високо кръвно налягане.Полип в ректума ,който се е трансформирал в рак с метастази в черния дроб.Анемия.Хронична белодробна болест(от пушенето) с фиброза на белите дробове ( от ХИБС или от това къде е работил...)...
това е епикризата...





Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Thea]  
Автор Beatrisia (непознат )
Публикувано09.08.06 17:26



Благодаря Тhea,тук при Вас научавам много повече,отколкото от лекарите като ги попитам нещо,ми отговарят,че не е хубаво да знам всичко,може би се притесняват да не се отчая,а за мен е правилно да знам всичко,това ми дава по-голяма сила да се боря и се интересувам повече за методите на лечение с благоприятен изход за пациянта.

.Относна моето G3,което не е измислено а си ми е в диагнозата,ще се опитвам да го укротявам,че да не става по агресивно.




Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
АвторMyлe (Нерегистриран)
Публикувано09.08.06 19:24




Майка ми, беше оперирана и мина през всички последващи процедури!
Беше много тежко и неприятнода я гледам такава.
Някой от близките ни, донесе книгата "Голодование ради здаровье! на проф Николаев, а после и други книги.
Майка ми започна гладотерапия е ефекта беше много силен.
Тя почина 29 години след операцията, като през това време беше жизнена!
ПОЖЕЛАВАМ ВИ НА ВСИЧКИ, да намерите път към това, което сте били преди това.
Пътят не е през лекарства!
Не вярвайте на лекарите!
Здравето идва от природата и го търсете само там.

Поздрави!



И кво от това?



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Myлe]  
Автор Бea (усмихнат)
Публикувано09.08.06 20:36



Не, че не вярвам на лекарите,напротив до сега съм направила всичко което са ми предписали и продължавам с лечението по тяхната схема,просто споделих,че бих искала да ме информират повече как протича всичко.

.Относно природните продукти разчитам изключително много на всички плодове и зеленчуци и се скъсвам да ям,лято е все пак и ги има в изобилие,така като гледам трябва да се прехварля в темата за антиоксидантите .До скоро. п.п.съкратих се малко,че това Беатрисиа си е доста дълго и вече съм просто Беа



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Бea]  
АвторMyлe (Нерегистриран)
Публикувано09.08.06 20:44




Всяка болест е наказание, за неприродосъобразен начин на живот.
Това е закон без изключение.
Върни лентата назад, анализирай къде си направила отклонение от пътя си.
Мулето обича да се учи и от чуждия опит.
Виж намери книгите за лекуване чрез глад и пост.
Има такива на пл.Славейков, много са полезни.
Особенно внимание обърни на "Книга за здравето":



ТОЙ не е бил лекар!
ТОЙ е бил лечител!
Не се предавай на болестта!
Пожелавам ти успех!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Myлe]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано10.08.06 09:51



Беа,
Внимавай с гладуването! Храната трябва да бъде балансирана.
Аз пробвах преди години, но лекарят ми каза, че туморните клетки са най-устойчиви и биха взели каквото им е необходимо от здравите.

А такива като Муле нямат място тук! (Как пък им прилича и името...)
Жалко, че Весето не е тук сега, за да се справи с агресивните търговци.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Thea]  
Автор Бea (усмихнат)
Публикувано10.08.06 11:05



Мерси Тhea,усетих аз

.Според мен,без да е запознат със състоянието ми,няма право да ми препоръчва каквато и да било диета,гладна или жадна.А за Вас съм пуснала една готина рецептичка в "свинско винско" да се хапва със сиренце ,направо е супер!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Бea]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано10.08.06 10:10



Беа,
Не мога да се изразявам така силно като други в клуба, но искам хората да не се отчайват и да се борят. Давайки кураж, аз самата се зареждам със сили.
Иначе и аз много научих тук. Дори ми се прокрадва идеята за организиране на среща...
Пожелавам ти много, много сили и да сме здрави!!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Авторnjia (Нерегистриран)
Публикувано10.08.06 18:24



ако решите да се видим ,аз съм за,браво на Thea,за хубавата идея



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Thea]  
АвторMyлe (Нерегистриран)
Публикувано10.08.06 19:26




Вие сте прави!
Мулето е здраво и се намеси тук, воден от опит и най добри чувства, които продължава да изпитва към вас.
Бих желал да ви кажа, че на вас ви трябват здрави хора, а не болни, но щом ме гоните, нямате проблеми,няма какво да правя между вак.
Всеки е отговорен за съдбата си, вие за вашата, Мулето за своята съдба!
Поздрави от Мулето, то скоро няма да влезе тук!


И кво от това, че хората страдат?



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: njia]  
Автор vess8 (непознат )
Публикувано13.08.06 10:51



ето един ценен сайт,в който можете да получите доста обширна информация за видовете царциноми.Отидете на "заболявания" и търсете.Има за всички видове рак.Търсете на карциноми,или пък на съответните групи болести/нефрология,хематология и т.н./
ето сайта:



Редактирано от *jull** на 31.05.10 17:05.



Тема Re: РАК НА БЕЛИЯ ДРОБнови [re: vesela.bg]  
Авторnano (Нерегистриран)
Публикувано17.08.06 16:09



На латински език: Carcinoma pulmonis.
На английски език: Lung cancer.

Определение: Белодробният рак представлява хетерогенна група от епителни белодробни тумори. С най-голямо значение са: бронхиален карцином, бронхиоалвеоларен карцином и бронхиален аденокарцином. Бронхиалният карцином е едно от най-честите злокачествени заболявания сред мъжете на възраст между 50 и 60 години.

Етиология: За възникване на заболяването значение имат следните фактори:
1. Тютюнопушене. В цигарения дим се съдържат канцерогенни вещества – катран, бензпирен, полоний, кадмий и др., които въздействат на бронхиалната лигавица. Значение има продължителността на тютюнопушенето и броя на изпушените цигари.
2. Професионални вредности. Работата с азбест, никел, арсен, хром, въглищен прах, уран, радон и др. повишава заболеваемостта от белодробен карцином.
3. Замърсяване на атмосферния въздух с бензинови пари, ароматни амини, пушеци от битов и индустриален произход.
4. Хронични белодробни заболявания. Ракът на белия дроб може да се развие на базата на фиброзни изменения от прекарана туберкулоза, бронхиектазии, пневмокониози (силикоза, азбестоза).
5. Генетично предразположение. Рискът при пациенти, на които един от родителите е боледувал от белодробен карцином, е два-три пъти по-висок.

Патогенеза: Под въздействие на канцерогенните вещества настъпват промени в бронхиалната лигавица – метаплазия на цилиндричния епител в плоскоклетъчен, последвана от епителна дисплазия и развитие на корцином след различно по продължителност латентно време.

Патоанатомия: Белодробният рак се разделя на четири основни хистологични типа, които имат голям брой варианти:
1. Плоскоклетъчен карцином – вретеновидноклетъчен (спиноцелуларен).
2. Дребноклетъчен карцином:
- карцином тип “овесено зърно”;
- междинен тип;
- комбинирани форми.
3. Аденокарцином:
- ацинарен аденокарцином;
- папиларен аденокарцином;
- бронхиолоалвеоларен;
- солиден карцином със слузообразуване.
4. Едроклетъчен карцином:
- светлоклетъчен карцином;
- гигантоклетъчен карцином.
В клиничната практика се използва следната опростена хистологична класификация:
1. Недребноклетъчен карцином (non-small cell lung cancer) – плоскоклетъчен, аденокарцином, едроклетъчен.
2. Дребноклетъчен карцином (small cell lung cancer). Има най-лоша прогноза.
Според локализацията на тумора се различават:
1. Централен карцином. Туморът произлиза от главните, лобарните или от началото на сегментарните бронхи. Най-често расте ендобронхиално и стеснява лумена на бронхите.
2. Периферен карцином. Изхожда от дисталната част на сегментните бронхи. Проявява се късно, като водещ симптом е гръдната болка.
3. Върхов карцином – тип Pancoast-Tobias. Засяга белодробните върхове, обхваща плеврата, гръдната стена и др.
4. Пневмониоподобна форма. Расте дифузно.
5. Медиастинална форма. Среща се рядко.

TNM класификация:
Т: Първичен тумор:
Тх: Тумор, доказан цитологично – установяват се туморни клетки в бронхиален секрет. Не се открива при рентгенологично и бронхоскопско изследване.
Тis: Carcinama in situ: туморът не преминава базалната мембрана.
Т1: Тумор до 3 сm.
Т2: Тумор по-голям от 3 сm, обхваща главен бронх на повече от 2 сm дистално от карината.
Т3: Тумор с всякакъв размер, който прораства в гръдната стена, диафрагмата, перикарда или обхваща главен бронх на по-малко от 2 сm от карината.
Т4: Тумор с всякакъв размер, който инфилтрира медиастинума, сърцето, големите съдове, трахеята, хранопровода и др.
N: Засягане на регионалните лимфни възли:
N0: Липсват метастази в регионалните лимфни възли.
N1: Метастази в перибронхиалните и хилусни лимфни възли от страната на тумора.
N2: Метастази в мидиастиналните и контралатералните хилусни лимфни възли.
N3: Метастази в контралатералните хилусни и мидиастинални лимфни възли, в супраклавикуларните лимфни възли.
M: Далечни метастази:
M0: Няма далечни метастази.
M1: Наличие на далечни метастази в черен дроб, мозък, кости и други органи.

Стадии:
І стадий: T1 N0 M0
ІІ стадий: T1,2 N1 M0
ІІІА стадий: T1 N2 M0; T2 N2 M0; T3 N0,1,2 M0
ІІІБ стадий: Tвсяко N3 M0 ; T4 Nвсяко M0
ІV стадий: Tвсяко Nвсяко M1

Клиника: Зависи от локализацията на тумора, хистологичния вариант, стадия на заболяването. В развитието на заболяването се различават три фази:
І. Латентна фаза – може да продължи с години.
ІІ. Безсимптомна фаза. Туморът е достигнал размер 0.5-1.0 сm в диаметър и се открива случайно при цитологично изследване на храчки.
ІІІ. Фаза на изявена клинична симптоматика. Характеризира се с:
1. Основни симптоми от страна на дихателната система:
- Кашлица. Това е най-честият и най-ранен симптом. В началото е суха, дразнеща. Обикновено болните имат тютюнджийска кашлица и не обръщат внимание, но постепенно тя става по-продължителна и мъчителна. Появява се и слузно-гнойна експекторация.
- Кръвохрак. Появява се в по-късен стадий. Наблюдават се жилки кръв в храчките. Рядко храчките са като малиново желе.
- Болки в гърдите. В началото са слаби, непостоянни, но с напредване на заболяването се засилват. Дължат се на засягане на плеврата, притискане на нервни окончания, прорастване в гръдната стена.
- Задух. Наблюдава се при значителна обструкция на голям бронх, при реактивен плеврит.
- Повишаване на температурата при обструктивен пулмонит или туморен разпад. Често възникват рецидивиращи мантелни пневмонии.
2. Системни прояви: отпадналост, обща слабост, лесна умора, безапетитие, отслабване на тегло. Наблюдават се и паранеопластични синдроми, предизвикани от хормони или хормоноподобни субстанции, отделящи се от туморните клетки.
- Ендокринни синдроми: синдром на Кушинг (повишена АСТН секреция), повишена продукция на паратхормон (хиперкалциемия), хипогликемия, хиперпролактинемия, гинекомастия и др.
- Костни промени – барабанни пръсти, хипертрофична белодробна остеоартропатия.
- Кожни прояви – еритема мултиформе, дерматомиозит.
- Неврологични прояви – периферна полиневропатия.
- Хематологични прояви – анемия, тромбоцитоза, гранулоцитоза.
- Сърдечно-съдови прояви – рецидивиращ тромбофлебит, ендокардити, перикардни изливи.
3. Метастатични симптоми. Белодробният карцином метастазира по лимфогенен път (регионална, вътрегръдни и периферни лимфни възли) и по хематогенен път (черен дроб, кости, мозък, надбъбречни жлези и др.).
При метастази в черния дроб се повишават стойностите на чернодробните ензими (трансаминази, ЛДХ, ГГТП). Черният дроб е увеличен и с неравна повърхност.
При метастази в мозъка се наблюдава общомозъчна и огнищна неврологична симптоматика. Диагностицират се чрез КАТ.
Костни метастази се получават в ребрата, прешлените, бедрената кост. Има болка, алкалната фосфатаза е повишена. Доказват се рентгенологично.

Усложнения:
1. Механични:
- парализа на n.reccurens – има дисфония до афония, ларингеална кашлица;
- притискане на шийната част на n.sympaticus и поява на синдром на Claude Bernard-Horner – птоза на клепача, миоза и енофталм;
- неврит на n.brachialis – възниква при засягане на plexus brachialis. Има силна болка в рамото и ръката.
- синдром на горна празна вена – възниква при компресия от увеличените медиастинални лимфни възли.
- притискане на хранопровода (поява на дисфагия), парализа на n.phrenicus.
2. Възпалителни – пневмония, абсцес.
3. Плеврален излив.
4. Перикарден излив, ритъмни нарушения.

Изследвания:
1. Рентгенография на бял дроб. Може да се установи: обтурация на бронх, разширени хилусни сенки, увеличени вътрегръдни лимфни възли, единично кръгло засенчване в паренхима, върхово засенчване, плеврален излив.
2. Компютър томографско изследване на бял дроб.
3. Бронхоскопия с биопсия – щипкова биопсия, трансбронхиална биопсия.
4. Цитологично изследване на храчка - търсят се туморни клетки. Материал за цитологично изследване може да се получи и чрез бронхо-алвеоларен лаваж (БАЛ), трансбронхиална аспирация и трансторакална тънкоиглена аспирация (ТТТА).
5. Лабораторни изследвания – анемия, ускорена СУЕ.
6. Изследване на плеврален пунктат.
7. Биопсия на периферен лимфен възел.
8. Медиастиноскопия.
9. Прескаленна биопсия.
10. Изследване на туморни маркери: NSE (при дребноклетъчен бронхиален карцином), SYFRA (при недребноклетъчен бронхиален карцином).

Диагноза: Поставя се въз основа на анамнезата за наличие на рискови фактори, характерната клинична картина, рентгеновото и другите изследвания.

Диференциална диагноза: Прави се с: туберкулоза, хронична пневмония, хроничен белодробен абсцес, бронхиектазии, кисти на белия дроб, доброкачествени тумори на белия дроб, метастази в белия дроб, сарком на белия дроб и др.

Лечение:
1. Хирургично лечение. Извършват се пулмонектомия, лобектомия, атипична резекция (при малки периферни тумори).
2. Лъчетерапия. Показана е при болни с дребноклетъчен карцином и при болни, при които оперативното лечение е противопоказано. Плиативна лъчетерапия се прилага при силни болки, вследствие на костни метастази, при обструкция на горната празна вена, при интракраниални метастази и др.
3. Химиотерапия. При дребноклетъчният карцином най-често използваните химиотерапевтични схеми са:
- CAV – Cyclophosphamid, Doxorubicin, Vincristin
- CML – Cyclophosphamid, Methotrexate, Lomustin.
При недребноклетъчният карцином се прилагат:
- PMV – Platina, Mitomycin, Vinblastin
- CP – Cysplatina, Phthoruracyl.
Странични ефекти на химиотерапията са: гадене, повръщане, белодробна фиброза, хеморагичен цистит, улцерации и др.
4. Имунотерапия. Цели да повиши имунния отговор на болния срещу тумора и да намали нежеланата имуносупресия след лъче- и химиотерапията. Прилагат се Isoprinosin, Polyerga, хемопоетични растежни фактори.
5. Симптоматично лечение. Прилагат се обезболяващи средства – Dipidolor, Fentanyl, Valoron, Morphine hydrochloride. При кръвохрак - Styptanon, при левкопения – Zencogen.

Редактирано от *jull** на 31.05.10 16:54.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
АвторИл (Нерегистриран)
Публикувано27.10.06 12:32



Здравейте!
Майка ми също е оперирана - рак на гърдата!
Аз също не мога да разчета следното:
Тумор - инвазивен дуктално-криброзен карцином, 1/1см, Г3
Интрамурални лимфни възли /2/, повече от 2 мм в диаметър. pT1cH1bMx
Степен на тежест на състоянието:ІІ

Единственото, което разбрах е ІІ стадии.

Моля ви, помогнете ми...



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Авторnikd (Нерегистриран)
Публикувано07.12.06 12:07



Благодаря!!! за сега това е пьрвото нещо, помогнало за ориентацията 00000 за сьстоянието ми. Никой не ме информира за нищо. Предстои ми химиотерапия. не сьм оперирана/ става вьпрос за гьрдата/
Още ведньж благодаря!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
АвторMilenka (Нерегистриран)
Публикувано13.03.07 23:03



Моля ви, кажете ми какво значат следните показатели. Лекарите тук заявиха, че щом не се предприема назначено от тях лечение, няма смисъл да ми обясняват резултатите. Попрегледах колкото можах във форума, но не успях да разбера как да разтълкувам резултатите на мама, освен това, че са тревожещи, както винаги, но ми се ще да знам със сигурност какво показват и колко е нормата. Моля ви, ако някой знае нещо да ми отговори дори кратичко. АСАТ-35, АЛАТ-24, ГГТ-124,АФ-454,СУЕ-59,КК-79. За туморния маркер цитирам дословно - изобщо не знам кое какво е - СА60А2059 В3.32. За първите знам, 4е са чернодробни, но просто са подчертани в изследването, но колко са завишени? А за туморния маркер нищо не разбрах. Благодаря ви.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Авторpipilota (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 12:08



Здравейте!
И аз като много други в този форум имам нужда от помощ и затова се обръщам към вас. Ще бъда благодарна на всеки, който може да ми помогне за ориентирането в диагнозата, която поставиха на майка ми преди няколко седмици, защото лекарите не ни обясниха почти нищо.
Диагнозата и е поставена след операция за отстраняване на огромна киста на десния яйчник.
В епикризата е записано следното: "Carcinoma ovarii - p Т2N0M0. Киста оварии сероза. Пост резектиум оварии, апендектомия,холецистектомия.
Изследване на туморни маркери - СА 125 - над 600н/мл.
Хистология: Б-07-6132-40 - високо диференциран серозен папиларен кaрцином."
Предварително благодаря на всички отзовали се.



Тема Re: РАК НА ЯЙЧНИЦИТЕнови [re: pipilota]  
Автор tetty71 (стрелец)
Публикувано17.05.07 12:22



Повишено ниво на СА - 125 се наблюдава при около 80%от болните с изявен рак на яйчника, при 6% - с доброкачествени тумори, и в около 1% - при здрави.

Т2 означава, че има тумор в единия или и двата яйчника с разпространение в таза. N0 и М0 - че няма регионални лимфни възли ангажирани с туморни емболи , нито пък метастази по останалите органи.

Пост резектум оварии - след оперативно отстраняване на яйчниците.

Апендектомия и холецистектомия - махане на апендикса и жлъчния мехур.

Редактирано от *jull** на 31.05.10 16:56.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: tetty71]  
Авторpipilota (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 12:44



tetty71, много благодаря за бързия отговор. Имам обаче и още един въпрос - В решението на ЛДК за онкоболни е посочено "за реоперация - радикална оперативна интервенция в рамките на 30 дни"! При операцията и беше отстранен десния яйчник заедно с кистозната формация. Сега искат втора операция - за премахване на другия яйчник, матката и някаква ципа(съжалявам, но не запомних точното наименование). Въпросът ми е - при тази диагноза това обичайна практика ли е? И защо искат толкова бързо след първата операция да направят втора? Докторите казват само че е с профилактичн характер, за застраховка един вид... Все още няма назначени никакви лекарства или друга терапия.... Това доста ме обърква....



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: pipilota]  
Автор tetty71 (стрелец)
Публикувано17.05.07 14:08



Не знам какво са имали предвид, че първоначално са ги оставили, но един от вариантите според мен е, че по време на операцията все още не са имали пълната хистология на карцинома. След операцията при подробното му изследване, най- вероятно са взели решението, че ще е по - добре да махнат и др. яйчник с матката. Ципата, за която говориш, най- вероятно е оментума, който има ролята на бодигард в коремната кухина - когато има някакво възпаление или перфорация, оментума се придвижва въру засегнатия орган и го обгръща, за да го изолира от останалите. Оментума е обилно кръвоснабден и е нормално да махнат тази част от него, която е около засегнатото място, с цел да се избегне разпространение на процеса по кръвен път.
Доверете се на операторите и ги оставете да си свършат работата, обаче при първа информация пиши и питай каквото те интересува.
При нея най- важното е, че няма разпространение в съседните лимфни възли, така че действайте.

Редактирано от tetty71 на 17.05.07 14:10.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: pipilota]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 14:13



Намесвам се, тъй като тълкуванието на Tetty не е точно.

Показанието на туморния маркер е много високо, поради което вероятно няма цялостно отстраняване на тумора/туморите.
Както гледам от стадирането, най-добре е да се отстани всичко. Предполагам, че ще махнат и част от оментума, както беше при мен.

Много е важно и операцията, и последващата химиотерапия да се направят бързо.
Вижте в темата "Рак на яйчниците".
Успех!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Thea]  
Автор tetty71 (стрелец)
Публикувано17.05.07 14:34



В първия си постинг съм преписала данните от ОНКОЛОГИЯ на проф. Иван Черноземски. Втория ми постинг е на базата на практиката, която имам като операционна сестра. Къде ми е неточността в написаното?

Звучи сякаш се заяждам, но не е така. Просто не се стърпях...



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Thea]  
Авторpipilota (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 14:49



Много ви благодаря за разясненията! Поразрових се тук във форума и научих доста неща.
tetty, права си - лекарите рабраха, че кистата е на яйчника едва когато сложиха майка ми на операционната маса. Нито на ехографията, нито на скенера се виждаше от къде произлиза това огромно образувание в коремната кухина. Хистологичното изследване се направи след операцията.
Thea, много се надявам да не си права и тумора да е отстранен изцяло и тази втора операция да е само "за застраховка". Иска ми се да вярвам, че е така!
Още веднъж БЛАГОДАРЯ! Желая ви здраве!!!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: pipilota]  
Авторmamma (Нерегистриран)
Публикувано15.10.07 15:09



Здравейте,
преди 2 седмици оперираха баща ми. Имаше тумор в бъбрека, скенера показва (а и след операцията го потвърдиха), че има метастази в черния дроб и в тазовите кости. Току що излезе хистологията. Молбата ми към вас е да ми разясните какво точно означава - carcinoma hipernefroidis hipernefroma renis pielonefritis hronica. Може да не съм записала нещо правилно, защото ми го диктуваха по телефона.
Благодаря!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: mamma]  
АвторThea (Нерегистриран)
Публикувано15.10.07 18:14



Съжалявам, че Ви се наложи да се включите тук.
Бих предложила за компетентен отговор да пуснете същия въпрос в Клуб Медицина на вниманието на PRN. Той е лекар-специалист.

Желая баща Ви и всички близки да преодолеете това изпитание!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: mamma]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано16.10.07 00:44



Здрасти, Мамма!Диагнозата на татко ти е най-често срещаният тип бъбречен рак-незнам бг. интерпретацията , но на англ. е: clear renal cell carcinoma.Освен това има и пиелонефрит хроничен-това е банално , често срещано възпаление на бъбреците-може да се прояви със същите симптоми, като цистит или дори без такива!Абе бъбрекът е много важен орган, но много коварен също така-често е много болен, но без никакви симптоми.........Лечението на този вид рак е операция и евентуално имунотерапия-за съжаление не се вляе от химио и лъчетерапия!Понеже имате вече разсейки, трябва да ви почнат имунотерапия с Интерферон или Интерлевкин!За Сутен незнам какво е положението в България,трябва да се поинтересувате....Успехове!!!!!И за съжаление тичане по лекарски кабинети му е майката!





Тема КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: yraaa]  
Автор anysto (изгубена)
Публикувано07.02.08 21:47



Моля за помощ ако някой знае какво е това, чудя се дали съм права!!! Ето диагнозата: ОКОНЧАТЕЛНА ДИАГНОЗА: КАРЦИНОМА РЕКТОСИГМОИДАЛИС Т4 N2 М0 ???
Ако правилно съм се ориентирала, Т4 трябва да означава тумор обхванал цялото черво и навляазал в тъкани в съседство; N2 би трябвало да означава че има разсейки в съседни лимфни възли, а М0 че няма намерени разсейки в далечни органи. Моля кажете ми дали съм права, и ако съм, тогава това е III степен на болеста, нали? Моля ви пишете ми, не намерих на нито едно място в епикризата на съпруга ми ясно и точно да е написан стадия на болестта!!!



Тема Re: РАК НА ДЕБЕЛОТО ЧЕРВОнови [re: anysto]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано07.02.08 22:17



Вчера имах изпит , точно на digestive system и мога със сигурност да ти кажа-стадия е точно IIIC-ректозигмоидалис е последната част на дебелото черво+ректума-вероятно има колостомия-анус претер-не се тревожи този стадии е лечим с химиотерапия след операцията, но знам , че химиотерапевтиците за дебело черво се вливат много бавно по 48часа, но пък за сметка на това не дават странични ефекти-падане на коса, гадене...Успехове!



Редактирано от *jull** на 31.05.10 16:58.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: yraaa]  
Автор anysto (изгубена)
Публикувано07.02.08 22:53



Благодаря ти Ураа за бързия отговор! Не знаеш колко ми помага това! Зная за химиото, съпруга ми вече мина 4, сега в момента прави 5, и остава още един. Ако нещо не се промени до тогава. Засега понася терапията добре, косата му стои, брадата също, няма повръщане и гадене, с изключение на последния път – бяха забравили да му сложат Зофран или каквото е там лекарството против повръщане (може и да бъркам името), хемоглобина и левкоцитите му са перфектни, има апетит и се храни добре, качил е близо 6-7 килограма след опрацията! Но миналата седмица ходиха с моя татко на комисия - ТЕЛК и директора на това поделение на ТЕЛК извикал баща ми и му казал че стадия е IV, защото според него Т4 това означавало, и лекарите не били казали на съпруга ми и на семейството ми защото е много млад (на 33 години е), и да търсим други лекари, които ще ни кажат истината и ще го лекуват по-добре!!!!!! И милия ми татко стискал една седмица и днес изплю камъчето, и разбира се аз пощурях! Аз така или иначе съм решила да направим Ядрено магнитен резонанс или преди последното вливане, или след него, и ще го направим в друг град и при други лекари, така че ще стане ясно кой греши, но все пак се притесних много! Извинявай за дългото ми мърморене!
БЛАГОДАРЯ ТИ още веднъж!!!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Авторrehabili (Нерегистриран)
Публикувано23.02.08 18:37



някой знае ли какво е синуснахистиоцитоза на лимфни възли?



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: rehabili]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано06.03.08 12:09



Моля, ако някой може да ми помогне за разчитане резултат от скенер бял дроб.
"На нивото на долен медиастинум в ляво и интраплеврално високопътностна /вероятно с бенигнен характер/ формация с аксиален напречник до 20 мм, непрорастваща към съседни структури. Белодробен паренхим без белези за наличие на патологични формации или вторични лезии. Неангажирани лимфни колектори.
Скенеристите не ми дадоха обяснения, а лекарят, който ме изпраща ще ме приеме след 2 дни. Благодаря.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: N_O6O6]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано06.03.08 18:38



Наъ-доброто от всичко е, че формацията е с бенигнен характер- т. е. доброкачествено-вероятно сраствания от стари прекарани пневмонии, и други инфекции.

И то товяа го откриват не на самият дроб , а в пространството между дробовете .Самите дробове са си чисти, лимфите също!От това по-добре!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: N_O6O6]  
АвторBiVi (Нерегистриран)
Публикувано06.03.08 18:45



Здр Н-0606!
Не съм медицинско лице, нито специалист по въпроса, който питаш, но по пътя на логиката и известно познание по английски език, ми прави впечаление следното нещо: " вероятно с бенигнен характер", т.е. вероятно образувание от доброкачествен характер. Освен това пише, че не прораства към съседни структури, което също е добър знак.

Извини ме, ако звуча лаически, но ми се иска да ти вдъхна малко спокойствие!

Поздрави сърдечни!!!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: BiVi]  
Автор N_O6O6 ()
Публикувано06.03.08 22:12



Много ви благодаря момичета за отговорите, знаех си, че мога да разчитам на вас!
Образуванието за което споделих тук преди месец се намира на повърхността /а и във вътрешността/ до ключицата над оперираната ми гърда. Консултирах се с няколко различни специалисти - хирург, вътр.болести, пулмолог - чух най-различни хипотези, но всички те не можеха да направят заключение по рентгеновите снимки и поради факта, че е много близо до операцията трябваше нещата да се изяснят със скенер или биопсия.
Не мисля, че се поддадох на паниката, но това, че специалистите вдигаха рамене определено ми повлия.
Вече съм много по-спокойна, още веднъж ви благодаря и желая на всички в клуба добри резултати!!!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автор aklisav (непознат )
Публикувано06.04.08 21:23



Здравейте! За първи път влизам в Клуба. Тук съм заради баща ми. Той е с диагноза рак на белия дроб. Темата ми беше изключително полезна. В момента с близките ми сме доста объркани и търсим начин да се справим с положението.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: aklisav]  
Автор blazeiblazei (непознат )
Публикувано07.04.08 15:20



Здравейте,искам да попитам някой може ли да ми каже какво значи "умерено диференциран серозен папилиферен аденокарцином"?



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: blazeiblazei]  
Авторrendak (Нерегистриран)
Публикувано20.04.08 12:19



какво значи "БЛ.ректи"



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Авторrendak (Нерегистриран)
Публикувано20.04.08 12:42



zdrawejte,много интересни неща научих от вас.имам един проблем.баща ми започна даотслабва . отиде на лекар които постави диагноза тумор. правихме скопия.ендоскопската диагноза е:"БЛ.ректи".какво значи това?



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: rendak]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано20.04.08 14:53



Ректи означава "на ректума" (края на дебелото черво, преди ануса). БЛ може би означава бластом (една от думите за тумор, които лекарите използват), но не съм сигурна.

Ако е възможна операция, направете я възможно най-скоро.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: little_rabbit]  
Авторrendak (Нерегистриран)
Публикувано20.04.08 19:37



не зная какво да правя.дядото е на 77 год. как ще се справи и дали ще се справи?



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: rendak]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано20.04.08 20:01



Това ще преценят лекарите.

Успех!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: rendak]  
Авторkoнцepт (Нерегистриран)
Публикувано20.04.08 23:05



Ще се се справи-лекарите са добри и с помощ от Ваша страна!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автор ila (непознат)
Публикувано23.04.08 18:06



прерових цялата тема за диагнозата и за сцинтиграфията на кости но не намерих как да разчета сцинтиграфията Днес взех резултата но ми козаха само до нормалните граници Сигурно защото лично си взимам резултатите и не ми казват много МОЛЯ ВИ може ли някой да ми каже нещо повече че при професора съм чак след 7-ми На резултата пише; При изобразяване на костната система на 3 нива в АР и РА проекции се наблюдават зони с по-висок метаболизъм;
1.Лява криста илиака - 136 процента
2.L3 L4 L5 - 138 процента
ЗАКЛЮЧЕНИЕ; Описаните изменения най-вероятно са патология
може ли някой да ми каже какво означава по висок метаболизъм.най вероятно патология и колко са нормалните проценти МОЛЯ ВИ!!!!!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: ila]  
АвторDimana (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 19:20



Препише какво пише на латиница за да се опитам да ти помогна.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: ila]  
Автор ila (непознат)
Публикувано23.04.08 19:44



na rezultata ot szint. pi6e;pri izobraziavane na kostnata sistema na 3 niva v AP i PA proektzii se nabludavat zoni s po-visok metabolizam;
1.Liava krista iliaka-136 protzenta
2. L3 L4 L5- 138 protzenta
ZAKLU4ENIE; Opisanite izmenenia nai-veroiatno sa patologia иначе всичко пише на кирилица както съм го написала по-горе с изключение на тези букви ел 3.4.5 Благодаря ВИ предварително ако можете да ми помогнете



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: ila]  
Авторoндин (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 20:10



Л3, Л4 и Л5 са твоите гръбначни прешлени. А метаболизъм означава изменение промяна. Аз не мога да ти кажа със 100% сигурност, защото не съм медицинско лице, но патология означаа, че това са нормални изменения в прешлените ти и няма какво да се притесняваш.

:)





Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: oндин]  
Автор ila (непознат)
Публикувано23.04.08 20:18



БЛАГОДАРЯ сега по спокойно ще нарисувам яйцата за великден утре БЛАГОДАРЯ---ОНДИН





Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: ila]  
АвторDimana (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 20:25



И аз не съм медицинско лице, но от това което намерих оставам с впечатление, че става дума за остеопороза или подобно. Ако има метастатични изменения заключението звучи по друг начин. Увеличеният метаболизъм се свързва с остеопороза.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Dimana]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 21:46



L4, L3...са твоите кръстни, поястни прешлени-обикновено тук най-често се откриват дископатии..., Патология значи винаги болестно състояние, но не винаги значи метастази-т. е. може да е някакво болестно изменение в тази област-тазът, но не са изрично написали метастази....така че спокойно, всъщност МД може да бъде най-компетентен





Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: yraaa]  
Авторyraaa (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 21:53



За да бъда по-конкретна ще ти дам пример от моята история- когато ми правиха сцинтиграфия намериха ускорен метаболизъм на лявото коляно и данни за някаква патология-оказа се, че е някакъв вид артритен проблем, което тогава много ме учуди , защото на 39 години ми се струваше твърде рано да имам подобен род проблеми, но факт е имам го!





Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Dimana]  
Автор ila (непознат)
Публикувано23.04.08 23:16



четох за остеопорозата Никога не съм била с наднормено тегло 60 кг съм и то сега след химиотерапиите преди съм варирала 52-56кг и ми е малко рано за нея на 45г съм но не знам!!!! Дано МД прочете това и ако може да ми каже какво всъщност означава резултата БЛАГОДАРЯ ВИ!!!!!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: ila]  
Автор Elitsa_u (непознат )
Публикувано15.06.08 16:32



Здравейте, майка ми влезе за операция на аденом, но след като го извадиха се разбра, че е карцином, можете да си представите какъв шок е това за нея, а и за нас близките и. Ситуацията стана още по-нетърпима като се оказа, че лекарите не намират за нужно да обясняват много, много каква всъшност е диагнозата и кое какво значи.
Казали са на майка, че е късметлийка и толкова, но когато човек е влязъл за операция на аденом и е излязал с диагноза рак, това не звучи реално.
Благодарение на първия пост във тази тема се поуспокоихме (диагнозата на мама е pT1N0M0), но все още има разни неразбираеми неща които ни притесняват и ви моля за помощ.

Едно от тях е: туморен ембол от инвазивен дуктален карцином
Ето го целия текст - Аксиларни лимфни възли - I-II ниво -11бр. с реактивен лимфаденит. В препарат №08-16815- туморен ембол в магиналния синус от инвазивен дуктален карцином

Незнаем също така какво значат:
Рецептор към Естадиол: 75фм
Рецептор към Прогестерон: отр.

Много ще съм благодарна за всякакви пояснения, още не мога да повярвам, че е възможно при диатноза рак да няма кой да обясни на пациента какво всъшност означава епикризата му.
Благодаря ви, че ви има - много ми помогнахте с тази и с други теми.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Elitsa_u]  
Авторtetty71 (Нерегистриран)
Публикувано17.06.08 03:15



Здравей, ще дам някои пояснения - аксиларните лимфни възли анатомично се разделят на три нива - та при майка ти са извадени от първо и второ ниво 11 л.в, които са поуголемени и повъзпалени, а само в един от възлите са намерени ракови клетки. Освен това положителния рецептор към естроген предполага че ще подлежи и на хормонолечение, което е добре, защото това дава възможност на пациента в още една посока да бие рака. Отрицателните нямат този шанс.
Мисля че това е всичко.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: tetty71]  
Автор Elitsa_u (непознат )
Публикувано18.06.08 23:00



Мерси много.
Майка ми е по-спокойна, като е по-наясно (и аз също).

Имам още едно питане: Какво значи MКБ С 50+1?



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Elitsa_u]  
Авторtetty71 (Нерегистриран)
Публикувано19.06.08 13:42



МКБ С 50 е медицинския код на рак на млечна жлеза. С буквичката С са означени всички онкологични заболявания, като цифрите са различни в зависимост на кой орган е рака. Освен това често има и точка след цифрата ( примерно С 50.1 ) като написаното след точката показва в коя част на гърдата е - дали е външен или вътрешен, горен или долен квадрант. Това е в общи линии.

А иначе, радвам се, че майка ти е по- спокойна. Така или иначе каквото е трябвало да се направи е направено - от тук нататък предвид наличието все пак на ангажиран лимфен възел най- вероятно ще мине на химиотерапия - не й давай шанс да се откаже, все някога неприятните моменти и гадорийки приключват.

Има доста инфо в клуба - ако все пак искаш нещо да питаш - прави го - като е подготвен човек му е по- лесно да се справи, отколкото ако само гадае.

Поздрави на майка ти.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: tetty71]  
Автор Elitsa_u (непознат )
Публикувано22.06.08 17:59



Мерси много.
Много се надявам да не се налага химиотерапия, защото съм почти сигурна че майка ще откаже:(
А и в диагнозата за препоръчано лечение пише лъчетерапия и хормонотерампия.
Пак благодаря.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: rendak]  
АвторHГП (Нерегистриран)
Публикувано27.07.08 14:01



ЗДРАВЕЙТЕ!АКО МОЖЕТЕ ДА МИ РАЗЯСНИТЕ ДИАГНОЗАТА МИ,ЗАКОЕТО ПРЕДВАРИТЕЛНО ВИ БЛАГОДАРЯ!БЯХ ВСЕ ОЩЕ НЕАДЕКВАТНА СЛЕД УПОЙКАТА,И ПОЧТИ НИЩО НЕ СИ СПОМНЯМ ОТ РАЗГОВОРА С ЛЕКАРИТЕ.ПОМНЯ ЕДИНСТВЕНО ЧЕ НЕТРЯБВА ДА ОТЛАГАМ ОПЕРАЦИЯТА.
ПОЛИП 20 ММ НА КРАЧЕ РЕКТУМ/СИГМА 14 ММ,ВЪТРЕШНИ ХЕМОРОИДИ,ПЛИТКА АНАЛНА ФИСУРА,А НА ХРАНОПРОВОДА-БЯЛ НАЛЕП В ДИСТАЛНА ТРЕТА,ДВЕ КЪСИ ЕРОЗИИ,ПОЛИПОИДНО НАДИГАНЕ 5 ММ



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Авторsonshine (Нерегистриран)
Публикувано30.01.09 14:59



Здравейте! Вчера бях на ЯМР и не зная какво означават две изречения от резултата. Ако някой може да ми обясни ще бъда безкрайно благодарна.
" Нехомогенна структура вдясно параилиачно и към илеоцекално. Находката е както при групирани чревни бримки" Останалите органи - б.о.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автор pilimili (непознат )
Публикувано29.04.09 00:16



ZDRAVEITE.iZVINJVAM SE,4E PI6A TYK,NOVA SAM I NE SAM NAJSNO S NE6TATA.v EPIKRIZATA NA BA6TA MI PI6E-CA VENTRIKYLI REZIDIVA,T-4,H-3,M-X.kAKVO ZNA4I,ZA6TOTO TAZI H MOJE LI DA E POSO4ENATA TYK N????DOKTORITE MY DAVAT 6M JIVOT.NE MOJE DA E VJRNO,TOLKOVA BARZO STANA VSI4KO.A TOI E SAMO NA 54GOD.......



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: pilimili]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано29.04.09 07:04



Здравей! Съжалявам, че имаш подобен повод да влизаш в този Клуб. Правилно си избрала темата и ти благодаря, че си се постарала да го направиш! Без да претендирам за компетентност мисля, че въпросната буква "H" означава именно "N". Но се надявам, че и други ще се включат и най-вече нашият "клубен лекар" MD. Обикновено му пишем в темата "Въпроси към лекарите", но по принцип той чете всичко, когато има време.

Съжалявам, ако лекарите преценяват, че нищо повече не могат да направят за баща ти, но това не означава да се откажете от борбата. Има алтернативни методи, които трябва да се опитат, защото са посочени случаи, в които те помагат и на най- "безнадеждните." Ще ги намериш в темата "Алтернативи срещу рака" на първа страница. Освен това, можеш да питаш за всичко, защото доста хора посещават Клуба и помагат с каквото могат. Ако не си успяла, съветвам те да влезеш в първата тема "Към новодошлите", където ще намериш няколко важни ориентира, които да ти бъдат в помощ.

Кураж, мила!



П.П. Ще те помоля да пишеш на кирилица, като за целта можеш да използваш функцията КРЕДОР (горе вдясно над прозореца ти).

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: *jull**]  
Авторloni24 (Нерегистриран)
Публикувано21.08.09 11:16



Здравейте,
Това е резултата от ТАБ -Клетки с умерен и тежък атипизъм. За гефрирно изследване. Това означава ли , че има наличие на туморни клетки. Другата седмица влизам в онкологията за биобсия на лимфни възли.
Тогава ли ще бъде гефрирното изследване.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: loni24]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано21.08.09 12:09



Гефрирното изследване се извършва в хода на оперативната интервенция с цел най-бърза и по възможност точна диагноза
на болестния процес - на 15-20-та мин. от постъпване на материала, се изготвя хистологичната диагноза и се предава на опериращия лекар.



"Совите не са това, което са..."

Редактирано от *jull** на 21.08.09 20:24.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: *jull**]  
Автор ИлeнkaKo (непознат )
Публикувано21.08.09 17:01



Атипични значи атипични, а не ракови. И предраковите заболявания се характеризират с наличие на атипични клетки. В конкретния случай и патолога не е поставил диагноза. ТАБ (тънкоиглената аспирационна биопсия) не е достъчно прецизен метод. Необходимо е да бъдат изчакани трайните препарати. Лони споменали ли са лекарите, че ще има гефрирно изследване?

Редактирано от ИлeнkaKo на 21.08.09 17:16.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: ИлeнkaKo]  
Авторloni24 (Нерегистриран)
Публикувано21.08.09 17:28



Здравей Иленко,
В понеделник влизам в болницата , за да се направи биопсия на лимфните възли.
Можеби това е гефрирното изследване незнам.
Когато оговарях деня за химиотерапита, лекарката спомена, че пак трябва да ме дупчат за да се изследват рецептори и хер. Това ще го правят защото химиотерапията замъглява някои процеси.

П.П. Името ми е Льони, на латиница се изписва по-лесно като Лони.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: loni24]  
Автор ИлeнkaKo (непознат )
Публикувано21.08.09 17:50



Здравей Льони,
Мисля, че ще извадят съмнителния за метастази лимфен възел. Гефрир е това, което ти е писала Джулаката. На база на трайните хистологичните препарати ще вземат решение за по-нататък. Изчакай не се пртеснявай. От личен опит знам, че е трудно да се чака в такива моменти, но...



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: ИлeнkaKo]  
Авторloni24 (Нерегистриран)
Публикувано21.08.09 18:29



Благодаря ти за обясненията Иленка, в момента в който почна да мисля за болестта си пея една песничка на публиката на волейболните срещи на националите /обичам да гледам волейбол/ "Победа и пак победа, ние пеем само за победа". А и в къщи непрекъснато има приятели на децата, та покрай младежта със майтапи някак си се забравя.
П.П. извинете ,ако мнението не е по-темата .



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: loni24]  
Автор ИлeнkaKo (непознат )
Публикувано21.08.09 18:34



Аз мисля, че е по темата...Вярвам, че положителните емоции и вярата в изцелението са част от лечението и победата над болестта.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: ИлeнkaKo]  
Авторdp ic (Нерегистриран)
Публикувано27.08.09 12:22



А каквозначи с кератинообразуване?
Успех на всички!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: ИлeнkaKo]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано04.12.09 22:10



Това е постинг на ИлeнkaKo
Пиша с уговорката, че аз не съм лекар и е възможно прочетеното да интерпретирам неправилно.
В зависимост от злокачестваното новообразувание, уточняващата диагноза се прави на база на определен минимум от изследвания. В случай, че той не е покрит се отбелязва:
Тх- липсват минимум от изискваните изледвания за преценка на тумора.
Nх- липсват минимум от изискваните изледвания за преценка на ЛВ.
Мх- липсват минимум от изискванията за установяване на далечни метастази.
Групирането по стадии е различо в зависимост от злокачественото заболяване.
Част от изледванията са тези които си написала, като биопсията остава единствения и най-сигурен метод за доказване на диагнозата.
Защо не вярваш на образните изследвания?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 04.12.09 22:11.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано04.12.09 22:12



yraaa
Иленка, това , което си написала съвсем не е практика за солидните тумори на доста вътрешни органи...напр. биопсия при рак на бъбрек, черен дроб или панкреас, също и дребнокл. бял дроб много рядко се прави...даже не се прави...

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано04.12.09 22:13



ИлeнkaKo

Разбира се, че си права Yraaa. Има достатъчно изключения от написаното:
Примерно: TNM класификацията не се изполва при диагностиката на туморите на лимфоидната тъкан.
Това, което съм написала е отговор на една бележка на Надето, която визира няколко типа изследвания. Биопсия не е достатъчно точно, съгласна съм.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Buba67]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано04.12.09 22:14



rehabili

pTNM показва резултата от хистологията взет по оперативен път,а cTNM показва резултата поклиничен път

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Buba67]  
Автор EFO75 ()
Публикувано05.12.09 07:45



И при мен така беше за биопсията.
За ту на цикатрикса/след апендикса и марлята/2006г,ми правиха на корема.А за бъбрека само на апарати.

,а при татко на ларингса направо операция/само пкк+ехограф/



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автор Dila84 (вярваща)
Публикувано10.02.11 22:07



Здравейте мили хора. Радвам се, че ви има и помагате на хората. Днес взехме епикризата на татко. На 02.02.2011 г. му направиха операция. Установи се,че има Ту формация в хилуса с размери 5/6 см., инфилтрираща карина и магистралните съдове. Хистологичнен анализ: умеренодиференциран аденокарцином на белия дроб. Окончателна диагноза: Ca pulmonis dextra T4NXM0. До колкото разбрах от системата TNM и от резултат няма метаразсейки и не се намира засягане на близки лимфни възли или не може да се установи дали са засегнати. Само не мога да разбера в какъв стадий е? Благодаря за отговора предварително



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Dila84]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано10.02.11 22:37



Т4 при рак на бял дроб означава: Тумор с всякакъв размер, който инфилтрира медиастинума, сърцето, големите съдове, трахеята, хранопровода и др.
Във вашия случай туморът е обхванал карина и магистралните съдове /кръвоносни/.
При операцията какво направиха?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Buba67]  
Автор Dila84 (вярваща)
Публикувано10.02.11 23:04



В епикризата пише случаят се прецени като иноперабилен



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Dila84]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано10.02.11 23:14



Никой ли не ви обясни? Опериращия лекар не каза ли какво е правил?Иноперабилен означава, че тумора не може да бъде отстранен оперативно. Отворили и затворили. Направете още една консултация с гръден хирург. Междувременно го представете на онкологична комисия. Може да започнете химио или лъчетерапия, ако комитета назначи такова лечение.
Междувременно давам линк към полезна тема:



Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен

Редактирано от Buba67 на 10.02.11 23:15.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Buba67]  
Автор Dila84 (вярваща)
Публикувано10.02.11 23:33



В другата сряда сме на комисия в Пловдив. След операцията нищо не са ни казали, даже днес майка като е взела епикризата доктора го е нямало. Операцията беше в Пловдив в УМБАЛ СВ. ГЕОРГИ ПЛОВДИВ, лекар доц. Мурджев



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Dila84]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано11.02.11 08:56



Направете спешно втора хистология. В патологията на болницата има блокче с материал от тумора. Номерата на блокчетата са в епикризата. С лична карта на тате и епикризата отивате в патологията и си искате блокчетата за второ мнение. Ето няколко имена на патолози:
проф. Власов в Транспортна болница, доц. Милев от онкологията, а при неясноти е добре да се направи имунохистохимия, напр. при доц. Каменова във Пирогов, или при доц. Михова във ВВМА. Ще потърся телефони за връзка и ще ги пратя на лични.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Dila84]  
Автор little_rabbit (Lepus Europeus)
Публикувано11.02.11 13:56



Непременно направете втора хистология. За аденокарцином не е характерно да е централно разположен. Скенер имате ли правен?

Този х в TNM означава, че изобщо не са проверявали лимфните възли, което е логично при такъв тип операция - преценили са, че не е операбилен и не са махали нищо.

Потърсете вариант да се включи човека в клинично проучване - дават добри резултати за IRESSA - препарат на Астра Зенека. Малко повече инфо тук:





Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: little_rabbit]  
Автор Dila84 (вярваща)
Публикувано12.02.11 20:12



Има правен скенер, но са го оставили в болницата. Може би не трябва да пиша тук, но ... Малко предистория на заболяването на татко. Беше поставена диагноза бронхит ноември 2010 год. След една седмица отива на проверка и съответно няма подобрение. Изпращат го на вътрешен. Там му правят скенер и виждат петно на белия дроб. Взимат бронхоскопия - положителна. След няколко дни отново отива при лекаря и отново бронхоскопия - положителна. Изпращат го в Пловдив и правят ревизия на втората бронхоскопия - отрицателни ТУ. След седмица отново бронхоскопия - резултат плоскоклетъчен карцином на бял дроб. След това го изпращат на комисия. От там незнаят какво да го правят и му казват да направи сцинтиграфия на костите. А през цялото това време се образува бучка в дясна гръдна област - на комисията се съмняват, че е стара травма, тъй като татко е играл футбол като млад. След сцинтиграфията д-р Канарев изпраща татко да му направят ревизия на трета бронхоскопия - отрицателни Ту. От този резултат взимат решение за операцията. От там резултат - умеренодиференциран аденокарцином на белия дроб. Малко по прочетох и според мен май има разлика в резултата от третата бронхоскопия - плоскоклетъчен карцином на бял дроб и от хистологията от оперативното намесване - умеренодиференциран аденокарцином на белия дроб. Друго питане - не били трябвало датата на гефрира да е като датата на операцията. Дата гефрир - 04.02.2011, дата операция - 02.02.2011. И моля ви се ми кажете болкоуспокояващо за болки в лявата половина на гърба. Май направих дълъг постинг.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Dila84]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано12.02.11 21:07



Да, би трябвало гефрира и операцията да са на една и съща дата, ако са изрязвали тумора обаче. При огледа екипа е взел хистологичен материал за изследване и са решили да не пипат нищо. Иноперабилен, означава невъзможен за отстраняване оперативно. За болкоуспокояващите се консултирайте с лекар, до тогава започнете с по безобидни от аптеката.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Buba67]  
Автор Dila84 (вярваща)
Публикувано12.02.11 21:20



Благодаря. Татко по принцип пие аулин, немизил.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Dila84]  
Авторdes (Нерегистриран)
Публикувано17.10.11 15:33



Здравейте,някой ако може да ми помогне за разяснаване на написаното в епикриза от проследяващ,периодичен скенер на човек в ремисия след проведено лечение на белодробен карцином.
" Касае се за пациент с морфологиично верифицирана белодробна неоплазма (спиноцелуларен тип ) след химео - и радиотерапия,медиастиноскопия с екстирпация на регионални лимфни възли.
При настоящето изследване двата бели дроба са аерирани и прилежат бавсякъде към гръдната стена. Уплатнения по хода на интерлобарната плевра и върхово вдясно,без видими течно еквивалентни колекции там.Няма уголемени лимфни възли в аксиларните ямки и супраклавикуларно. Костите на торакса се представят без огнищни структурни промени.
Трахея,главни и сегментни бронхи - проследяват се със свободен лумен. Не се установават морфологични промени в лявата гръдна половина и десни среден и долен белодробен дял.Архитектониката на органа там е съхранена. Описаните при предходното изследване промено в горен десен дял се развиват по типа на огнищната пулмосклероза с нарушаване на архитектониката,деформация и дилатация на бронхиални просвети,без значима динамика при сравнението с предходното КТ изследване от месец април,тази година.Не се визуализира на личие на обемни лезии и /или зони на алвеоларна консолидация.Горния десен белодробен дял изглежда аериран.Хилусни структури - изглеждат в норма.
Медиастинум - срединно разположен. При нативната КАТ не се установиха сагнификантно уголемени лимфни възли от интраторакалните лимфни вериги.Паратрахеално - три нодуларни структури с размери до 7 мм - референтни граници.При нужда от оценка на функционалната им активност е уместно провеждането на ПЕТ/КТ.Адренални жлези и паренхими коремни в рамките на нативното изследване - нормално изобразяване с изключение на уголемения и с хомогенно намалени дезитометрични характеристики черен дроб.
КТ заключение : Описаната находка е по типа на регионалната пулмофиброза.Не се визуализира наличие на дистанционни лезии от основното заболяване. Чернодробна стеатоза.
17.10.11 г "



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: des]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано17.10.11 17:30



С копи и пейст задай въпроса в темата Въпроси към лекарите.
От прочетеното видях три лимфни възела на границата на увеличени размери, т.е. не е ясно дали са увеличени или не. Промени в горен десен бял дроб, но не са лезии.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Buba67]  
Авторdes (Нерегистриран)
Публикувано17.10.11 17:39



Благодаря за бързия отговор и за съвета ти.Сега ще копирам в темата,която казваш.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: HГП]  
АвторTANl (Нерегистриран)
Публикувано25.01.12 13:10



деновилозен дебелочревен полип с дисплазия на жлезите III IJEMEK



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: TANl]  
АвторTAHИ (Нерегистриран)
Публикувано25.01.12 13:24



АДЕНОВИЛОЗЕН ДЕБЕЛОЧРЕВЕН ПОЛИП С ДИСПЛАЗИЯ НА ЖЛЕЗИТЕ- III СТЕПЕН-----КАКВО МЕ ОЧАКВА



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: TAHИ]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано25.01.12 13:42



С копи и пейст задай въпроса в темата Въпроси към лекарите. Инак полип с дисплазия ми звучи рано открит проблем, който иска следене. Не махнаха ли полипа докато правят изследването?

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автор ivan4o17 (минаващ)
Публикувано30.03.12 14:49



Въпрос ако евентуално някой знае отговора:
Кръвни изследвания в диспансера Младост от днес. Казват ми - два завишени показателя. Единия го виждам:
LDH



Другото листче обаче е гатанка с повишена трудност за мен. На него има два показателя, от които единия бил висок според доктора. Забравих да разгледам листчето пред него и да го питам да ми посочи кое, а и не очаквах, че няма да е обозначено кое е референтна стойност и кое - мой резултат. За пръв път виждам такава неясна разпечатка:


Някой може ли да преведе?



Благодаря предварително!

Редактирано от ivan4o17 на 30.03.12 14:57.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: ivan4o17]  
Автор nelgina (ранена)
Публикувано30.03.12 18:05



Привет, Иванчо.
Аз не съм медицинско лице, но по това, което виждам на второто ти изследване, завишена е стойността на изследвания хормон БЕТА ЧХГ. Референтните стойности са изписани вдясно на листчето, във фигурните скоби. Границите, в които трябва да е той са от 0 до 1, а твоят е 5, 36.
Дано не съм те подвела, мисля че е това.
С удоволствие чета твоите постинги, възхищавам се на вярата ти и силно ти желая пълно оздравяване.

Животът е това, което ти се случва, докато кроиш други планове


Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: nelgina]  
Автор ivan4o17 (минаващ)
Публикувано30.03.12 20:22



Благодаря

Знаех си, че тук някой ще ми отговори. и аз го видях после като се взрях, и аз така го разбирам.

Някой знае ли има ли откъде да прочете човек какво означават и кой показател за какво се отнася? Лекарите нищо не обясняват... (само наплашват и вдигат паника).

От това, което видях за тоя хормон излиза или че съм бременен или че съм опериран от това от което ме оперираха
Чета но не разбирирам за какво се отнася ЛДХ, освен че е вид ензим на различни органи, нито какво трябва да означава съчетанието от високи стойности на тия два показателя и дали въобще трябва да означава нещо.

Редактирано от ivan4o17 на 30.03.12 20:51.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: ivan4o17]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано30.03.12 21:38



Понеже не си против алтернативните методи, погледни тук:

, а после и самия сайт:

Това в случаите, в които човек се лута и не знае кое откъде и защо...

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: *jull**]  
Автор ivan4o17 (минаващ)
Публикувано31.03.12 12:14



Благодаря! Чудесна информация и тъкмо навреме!

(Против съм

Трябва не само на пет-скенера, а на всички скенери да ни дават да пием радиоактивни течности. Не трябва да се казва, че туморните маркери дават 60% гаранция. И при всяко най-малко съмнение - химиотерапия до дупка. Лъчелечението не е достатъчно. Трябва Козлодуй да изпуска радиация всеки петък, докато не остане раково болен в България и наоколо. )

Редактирано от ivan4o17 на 31.03.12 12:18.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: ivan4o17]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано31.03.12 16:33



Под "атернативни методи" се разбира не само лечебни, но и диагностични.


Успех и ни дръж в течение!

"Совите не са това, което са..."

Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: *jull**]  
Авторgeorgi (Нерегистриран)
Публикувано02.04.12 12:12



Zdraveite, predi sedmica mi praviha operaciq na kuso gem4e.1 den stoqh v bolnicata.za izsledvaniq sum dal samo kruv (venozna) - urina ne sum daval.sled operaciqta polu4ih epikriza v koeto imam rezultati ot urina (a az ne sum daval urinakakto kazah).na lista mi su6to pi6e 4e imam hroni4en cistit i umerenodiferenciran papilaren karcinom.Vupro sa mi e vuzmojno li e tova da e gre6ka ili nqkoi tarikatluk na bolnicata za da vzeme pove4e pari ot kasata , tui kato pak kazvam urina ne sum daval za proba , i ne sa mi pravili biopsiq ili skener?Pod golqmo naprejenie sum v momenta.Blagodarq vi mn predvaritelno





Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: georgi]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.04.12 14:27



Не знам дали някой тук може да ти помогне точно по този въпрос, но ако не получиш отговор,
най-добре да занесеш изследванията си на джипито си и да му зададеш въпросите си.

И моля да пишеш на кирилица. Ако имаш проблем, използвай функцията КРЕДОР -
горе вдясно над прозореца за писане.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: georgi]  
Автор ivan4o17 (минаващ)
Публикувано02.04.12 18:09



Виж, не е моя работа да казвам нещо, но и аз съм малко в подобна ситуация - да кажем - не съвсем уточнени неща при изследвания, от които някои "ведомства" ми вадят разни радикални изводи устно (но не и на хартия...) и ако трябваше да се шашкам при всяка подобна ситуация, трябваше да съм обелял досега...
Защо не си направиш и на друго място изследванията, които те интересуват.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: ivan4o17]  
Авторgeorgi (Нерегистриран)
Публикувано02.04.12 18:59



Да взема да си направя отново кръв и този път урина ли предлагате?Аз забравих да спомена че операцията ми я правиха в частна болница, която работи с здравната каса.И все още не мога да си обясня как са ми написали : Хистологичен резултат - умеренодиференциран папиларен карцином и хроничен цистит само с изследване на кръв.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: georgi]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано02.04.12 19:15



Как така "само с изследване на кръв"? Щом е имало операция, значи е изследван материал от нея.
Това именно е хистологичният резултат. Друг е въпросът, че материалът, който е изследван, може
да бъде занесен и в друга лаборатория за сравнение на резултата.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: *jull**]  
Авторgeorgi (Нерегистриран)
Публикувано03.04.12 07:49



Пак казвам че операцията се казва френулотомия и се пражи на пишока, като се цепва гемчето и после се зашива.Каква е връзката между щитовидната жлеза и пишока?



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: georgi]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано03.04.12 17:22



Извинявай, изтървала съм края на диагнозата ти... Всъщност, прав си,
звучи толкова абсурдно, че освен да поискаш да ти обяснят в самата клиника.



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: *jull**]  
Авторgeorgi (Нерегистриран)
Публикувано03.04.12 18:07



Здрави Жули, днес наи накрая се свързах с д-ра и му обясних и му прочетох и тои каза : "тва е невъзможно, станала е няква грешка и т.н. не се притесняваи ела утре да го оправим".Иначе благодаря за помоща все пак

.ПОЖЕЛАВАМ НА ВС ВЪВ ФОРУМА УСПЕШНО ЛЕЧЕНИЕ И БЪДЕТЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ!!!!!!



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: georgi]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано03.04.12 18:40



Браво, бе, а за стреса, който изживява човек, като види, че са му лепнали такава диагноза?!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: *jull**]  
Автор ivan4o17 (минаващ)
Публикувано03.04.12 23:09



Всичко се връща...
Така напоследък и с тези, които мене се опитаха да ме стресират.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: *jull**]  
Автор laleto1 (новак)
Публикувано05.05.12 23:12



Мили момичета/и момчета/! Знаех си, че рано или късно пак ще се срещна с тази коварна болест и ще имам нужда от помощ. Въпреки, че съм минала по този път вече веднъж, това, което ми се случи, ме свари неподготвена. След като повече от 2 години наблюдавам и се опитвам да помагам на съпруга си, тази "гадина" ме нападна отново, неочаквано и болезнено. Този път е баща ми - човек на 82 години, но не старец, а здрав и силен мъж, който до деня, в който се наложи да извикам спешна помощ, работеше, и то тежка физическа работа. Никога не е ходил на лекар заради болест, няма кръвно, силно и здраво сърце, памет, мисъл и ужастно твърд характер. Просто от няколко месеца загуби апетит, свали 10кг. и започна затруднение при приемане на храна. Аз не обърнах сериозно внимание, защото го отдадох на една мъка по починалия му брат. И когато получи силна болка в стомаха, тогава ми "светна лампичката", но късно. На 28.04., след като тук го гледа личната лекарка и специалист на ехограф, спешно беше приет в МВР болница за изследвания. Няма да ги описвам, защото още не съм запозната с точната терминология и ще напиша някоя глупост, но резултатът е рак на стомаха. И сега вече се извинявам на докторите за многословието си, но избрах тази тема, защото до момента имам само заключението на скенера/ компютърно томографско изследване/, от което обаче не мога да схвана нищо. Затова имам нужда от разяснение. Лекарката от МВР - болница ми обясни, че трябва спешна операция, при която да се махне целия стомах, но така също каза, че е тръгнало към панкреаса, към черния дроб, има лимфни възли, които са засегнати, притеснение за бял дроб. Изобщо - ужасът е пълен

. И на всичко отгоре той отказва да се оперира. Сега ви моля, само по това изследване, което ще ви пратя , защото хистологията ще излезе на 09.05., да ми кажете дали ще успея пак да излъжа медицината и само с алтернативно лечение да удължа малко животът му.
Ето и самото изследване:
Черният дроб е с нормална форма и структура, увеличени размери. Плътността му е р референтни стойности. Не се виждат огнищни лезии в паренхима и дилатирани интрахепатални и екстрахепатални жлъчни пътища. Жлъчният мехур е с нормална форма, непроменена стена, без конкременти. Слезката е с нормална форма, размери и структура.
Панкреасът е с нормални размери, разположение и структура, с резки очертания. Панкреасният канал е без обструкция. На някои от срезовете е заличена мастната тъкан към стомаха.
Надбъбречните жлези са с нормална форма и размери, без огнищни промени.
Двата бъбрека са с нормална големина и местоположение. Реналният паренхим е с нормална ширина и структура. Не се установяват дренажни нарушения.
Големите съдове се изобразяват нормални. Няма данни за ретроперитонеална лимфаденопатия.
Стомашната стена към антрума е значително задебелена. Наличие на повлекла към мастната тъкан. Уплътнение на околната мастна тъкан. Единични лимфни възли към малката кривина.
В дясно базално и аксиларно се вижда овална формация с размери 18/35мм. Структура й е нехомогенно и се повишава след контрастиране.
Консолидирала фрактура на Х ребро вдясно отпред.
Заключение: КТ находката е като при ту на стомаха. Наличие на л.възли към малката му кривина. Суспек но инфилтриране към тялото на панкреаса. Хепатомегалия. Находката в десния бял дроб може да се свърже в дд с
възпалителен инфилтрат, пролиферативен процес/вторичен?/.
Ще ви бъда безкрайно благодарна, ако внесете малко яснота в обърканото ми съзнание. Много ли е страшно и как трябва да постъпим. Да се опитам ли да го навивам за операция и дали с нея няма само да удължа мъките му. Много съм объркана.
Извинявам се за дългото ми питане.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: laleto1]  
Автор Kaлoянa (старо куче)
Публикувано06.05.12 21:36



Щом питаш, аз си давам мнението, ако сте решили да се лекувате алтернативно, чети, гледай и мисли, но не ти препоръчвам операция, не чакайте да стане прекалено късно, тогава абсолютно нищо не помага Аз го пия в момента и карам втора лечебна криза, като сама си контролирам дозите, така, че да не ми се гади, повръща и да се чувствам в състояние близо до нормалното за лечение Има кризи, но се контролират



изгледай 4 филмчета

от тук си свали книгата на български език е преведена



И понеже са много хората които четат и пишат тук, и тези които имат друго мнение , различно от моето почват да нападат и обиждат, аз казвам, че това е личен избор, никого не задължавам, всеки има глава на раменете си и може да взима решения, живота е един

Живота е рисуване без гума за триене.

Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Kaлoянa]  
Автор ivan4o17 (минаващ)
Публикувано07.05.12 20:33



За ммс-а ми разказват много добри отзиви, сега познат ще го ползва и евентуално ще пиша подробности в съответната тема.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Kaлoянa]  
Автор laleto1 (новак)
Публикувано08.05.12 15:14



Благодаря ти, Клояна, Не знам дали е късно или не. Точно затова съм притеснена. Изчетох всичко, коети си постнала, но ме притеснява факта, че има проблеми с приемането на храна, че от време на мреме му се гади и не знам дали ще се справи със страничните ефекти. Все пак отново ти благодаря.Ще опитвам всичко.
Очаквах някой лекар от клуба да ми каже дали да настоявам за операция, дали има смисъл от нея или само ще го измъча повече, но никой не ми писа. Явно нещо не съм направила като хората.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: laleto1]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано08.05.12 20:14



Лаленце, въпроса ти към лекарите е от 6.05, но след като PRN вече е влизал в темата и е отговарял на зададени въпроси. Той не влиза всеки ден, така че причината не е в това, че "нещо не си направила като хората"!



"Совите не са това, което са..."

Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: *jull**]  
Автор laleto1 (новак)
Публикувано08.05.12 23:41



Благодаря ти, Жул, но наистина съм много объркана и притеснена. Защото, когато се борих за живота на съпруга ми, беше лесно - ние правихме всичко заедно, той ми се беше доверил напълно и знаеше, че няма да го предам. Но баща ми е все пак на 82години, дори не живее при мен, а и на всичко отгоре все още не знае за истинската си болест. Беше много силен и здрав и сега не иска да приеме факта, че е болен. Но това си е мой проблем. Дали обаче, когато излезе и хистологичното изследване, ще мога да попитам пак какво да правя - да настоявам ли за операция и дали тази операция няма да го срине по-бързо отколкото болестта. От различни места получавам различни съвети, но както се досещаш, тук аз се чувсвам най-сигурно и затова ще изчакам. Изчетох всичко от всички теми за рак на стомаха и панкреаса, но май надеждичка не видях. За сега сме на моя метод - вяра плюс алтернативна медицина. И ще чакам.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Myлe]  
Автор wild_rabbit (непознат )
Публикувано22.08.12 21:53



Здравейте, баща ми - на 75 с рак на простатата. Направена орхиектомия преди две седмици. Днес взех епикризата, но нищо не разбирам. Другата седмица сме на първи преглед в онкологията - Пловдив.
Глисън е 2+3=5. Притеснява ме резултатът - Т2-3,Nx,Mx,GII/МКБ С61, КП 78.

Разбрах, че това х означава, че не са наблюдавани метастазите, а не че ги няма.
Има и много високи тромбоцити - 962.

Как да установим има ли метастази - има силни болки в ставите на ръцете и краката - почти не може да ходи.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: wild_rabbit]  
Автор pink7708 (непознат)
Публикувано06.09.12 18:41



Здравейте!
Имам диск от скенер,но не мога да го отворя.
Излиза папка и няколко инструмента,но явно нямам нужната програма.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: vesela.bg]  
Автор МИМКАТА (непознат )
Публикувано30.01.13 18:17



моля ВИ ПОМОГНЕТЕ ,КАКВО ОЗНАЧАВА ТАЗ ЕПИКРИЗА С ДИАГНОЗА:КП 175:МКБ С 25.О ЗЛОКАЧЕСТВЕНО НОВООБРАЗУВАНИЕ НА ГЛАВАТА НА ПАНКРЕАСА.51.32 АНАСТОМОЗА НА ЖЛЪЧЕН МЕХУР С ЧЕРВО



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: МИМКАТА]  
Автор Buba67Модератор ()
Публикувано30.01.13 21:43



Рак на панкреаса. На жлъчката е направено каналче, за изтичане на сока.

Да имаш кураж не значи да не се страхуваш,а да си господар на страха си - Марк Твен


Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Buba67]  
Автор Crasiva (минаващ)
Публикувано31.01.13 08:41



МКБ е Международна класификация на болестите. Първите буква и цифри до точката са класа, а след точката е уточнение. Виж в гуугъла точно какво е, а и можеш да попиташ във въпроси към лекарите.
Според мен това на практика не се лекува и АДСКИ боли в терминален стадии. Смята се, че този тип болка е номер едно от всички възможни, защото притиска съседни органи.
Аз мисля, че както ДНК е уникално за всеки, така и междуклетъчната течност е уникална за всеки. Но тя се състои от почти само вода. Тогава откъде идва разликата при болен и здрав човек. Идва от различната информация във водата. Гледах един филм, където един екстрасенс зарежда вода с такава информация, че на една босьорка й се увеличава бюста. Тоест абсолютно всичко може да се промени така. Освен това ако една клетка й го няма ядрото, кадето е ДНК може да живее месец, тоест това, което сета се смята за причина за рака на практика не е първопричина.
На пазара има машине за увеличаване на енергията на клетките, за да могат те да си оправят самостоятелно нещата.
Като пътувах с влака и гледам един дълъг товарен влак с въглища за ТЕЦ Бобов дол. И си представих как всеки час изсипват по един вагон в ТЕЦа. И после си спомних за технологията ГЕЕТ на Пол Пантоне. Там трябват един процент въглища и деветдесет и девет процента вода. И се сетих за екстрасенса, че всъщност на водата й трябва просто информация каква да стане и да прави. Например да гори или да стане спирачка за рака.



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: Myлe]  
Автор danieldinev92 (непознат )
Публикувано16.06.13 14:13



Здравейте ето я епикризата на татко ми

Окончателна диагноза: Карциноматозис плевре, Са пулмонис дек. T2NxM1, КП-212
Придружаващи заболявания: АХ
Обективно състояние:Афебрилен. ПЛВ: неувеличени
ДС:СГК, В дясна полувина липсващо везикуларно дишане
ССС: РСД 80/min RP130/80 mm/Hg. ясни тонове без шум.
ПАРАКЛИНИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ: ПКК: WBC-10 RBC-3,95 HGB- 121 PLT-507
Биохимия: Glu - 7,4 Urea 8,0 Crea -91 K - 4,4 Na - 147 Cl - 100 AST - 19 ALT 33 Tbil 6,2 T prot 64 Alb 41


ЗАКЛЮЧЕНИЕ ОТ ПРЕДОПЕРАТИВНА ЕПИКРИЗА: Хемоторакс декстра , Хидроторакс декстра
ХИСТОЛОГИЯ: метастази от умерено диференциран аденокарцином, най-вероятно произлизащ от белите дробове

колко е зле положението :((



Тема Re: КАК ДА РАЗЧЕТЕМ ДИАГНОЗАТА СИ!нови [re: danieldinev92]  
Автор *jull**Модератор (нощна птица)
Публикувано16.06.13 16:48



Съветвам те да поместиш тези резултати в темата "Въпроси към лекарите", за да получиш компетентен отговор.

"Совите не са това, което са..."



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.